Waar de Vrouw belang in stelt dIjrooJ Als de Paaschklok luidt.. Iets nieuws met Paschen WIST GE.... Hebt U alles al geregeld voor de Paaschdagen? LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 14 April 1938 Vierde Blad No. 23943 RADOX KRAAGJES CORSAGES 79ste Jaargang Zorg dan ook voor een feestelijke stemming binnenshuis, ook al regent het daarbuiten EEN MOOIER3TEINT Enkele aardige ideeën voor smakelijke Paaschgerechten Juist in den voorzomer doet de robe-manteau opgeld We zitten weer midden in een van die rommelige weken, die aan een tweetal feestdagen vooraf gaan en die op sommige menschen een wonderlijken Invloed heb ben. Ze hebben het gevoel of nu alle regel maat van het dagelijksch leven verbroken is, zoodat ze niet weten hoe ze het zullen aanleggen om alles te laten marcheeren, nu ze niet, als gewoonlijk, kunnen be schikken over precies zes werkdagen plus een Zondag. Dat lijkt u misschien over dreven? Kijkt u dan maar eens om u heen naar het gejaagde gedoe in vele ge zinnen en bedrijven. Want het zijn heusch niet alleen de vrouwen, die in deze dagen met het gezegde op de lippen rondloopen: „Ik heb het toch zóó druk; je begrijpt, nu we een paar dagen minder hebben, moet het werk heel anders ingedeeld wor den. en dat vereischt heel wat kopzorg". Als lk me niet vergis, hoor ik dergelijke gewichtlg-klinkende uitspraken ook wel uit mannen-monden. Maar laten we eerlijk erkennen, dat aan onnoodlg, overdreven gejakker wij vrouwen ons vaak wel heel erg schuldig maken de gunstige uit zonderingen, waartoe u en ik behooren, daargelaten. Oorzaak? Meestal een gebrek aan „ordening", een begrip, dat in onzen tijd van snelheid en zakelijkheid zich wel op den voorgrond moest dringen. Maar voor velen is het voorloopig nog slechts 'een woord en geen begrip Nu stelt in werkelijkheid een afwijken de indeeling van bezigheden, zooals trou wens elke regeling, vrij hooge eischen aan ons organisatietalent; maar mogen we eenige ontwikkeling van dit talent niet verwachten van leder, die op de een of andere manier ergens de leiding van heeft, •wat toch zeker van de vrouw des huizes gezegd kan worden? Het is dus heelemaal niet zoo iets buitengewoons, als we zor gen. dat de zaak „loopt", ook onder onge wone omstandigheden; waarom dan met zooveel ophef verkondigd, dat het zoo moeilijk is alles voor elkaar te krijgen en dat we „ook niet aan alles kunnen den ken"? Het gevolg is, dat iedereen in huis van de weeromstuit er ook gejaagd door wordt, met uitzondering van de zeer fleg- matieken, die dan door hun rust de haas tende huisvrouw weer irriteeren. Dit niet zeer aanlokkelijke beeld zweeft me voor den geest na mijn overhaaste vlucht uit een huis, waar ik een gezellig bezoek dacht te brengen, maar waar het Hollandsche voorjaars-spook in "al zijn grifttmigheid rondwaarde, omdat men der traditie ge trouw voor Paschen .schoon" wilde zijn. Ik vraag me angstig af. hoe de sfeer zal zijn. die de oververmoeide vrouw des hui zes zal scheppen gedurende die .schoone" Paaschdagen. Zou ook hier een betere or ganisatie niet op haar plaats geweest zijn? Want hiertoe behoort toch niet alleen het indeeien der werkzaamheden, maar ook, zoo noodig en dan met verstand en een Blijmoedig gezicht, het schrappen van be zigheden, die toch niet meer klaar kun nen komen Vooropgezet natuurlijk, dat u, evenals ik. de stemming in huis nog wel van iets meer waarde acht dan een al of niet tot in de puntjes schoongepoetste kamer. Nu moeten we ons niet gaan verbeel den, dat organiseeren een privilege is van ons zeer verlicht geslacht, omdat er ge wichtige handboeken over bestaan en we het zelfs tot een min of meer wetenschap pelijk studievak hebben verheven. Ik heb zoo'n idee, dat onze grootmoeders minstens even goed konden regelen en werk-indee- len; misschien hadden zij het wat gemak kelijker omdat ze ruimer zaten in een kostbaar iets, waaraan tegenwoordig ieder een gebrek schijnt te hebben; den tijd. Maar afgezien van dit alles; zegt het oude spreekwoord al niet: „Overleg is het halve werk"? En doordrongen als we van deze waarheid zijn, laten we ons de ko mende feestdagen niet bederven en rege len van te voren alles zoo goed mogelijk. Dat geldt net zoo goed voor de rustige thuisblijvers, als voor hen, die er uit trek ken, en dus van te voren een plan de campagne in elkaar moeten zetten, hotels bespreken, enz. Als eerste regel van een goede organisa tie wordt ons geleerd: „Maak een lijst van de bezigheden op met den daarvoor uit getrokken tijd". Een verstandige huis vrouw voegt daar direct aan toe een lijst van alles wat in de huishouding noodig is en legt die voor de hand. Anders ben ik er van overtuigd, dat zich rampen kun nen voordoen, zooals de ontdekking, dat er nog net genoeg suiker in huis is voor één ronde thee, op het moment dat alle winkels gesloten zijn. En bovendien, het genoegen van het wegschrappen op de lijst, als iets klaar is; dat gevoel van vol daanheid is werkelijk niet te onderschat ten! Bij ccn verkeerde organisatie heeft „men" (dat klinkt tenminste onpersoon lijk!) wel eens de hebbelijkheid allerlei tot het laatste moment uit te stellen. We ver geten dan, dat b.v. kappers en hun assis tenten ook maar menschen zijn met twee handen, zoodat we heelemaal het recht niet hebben verontwaardigd te zijn, als we op het allerlaatste oogenblik opbellen om ons te laten adoniseeren en dan nul op het request krijgen. Maar, hoe nauwkeurig onze regeling van zaken ook is, natuurlijk kan er toch altijd een kink in den kabel komen en kan wel eens niet alles gaan, zcoals wij het zoo netjes hadden uitge stippeld. Zullen we ons dan maar heilig voornemen, de situatie te nemen zooals ze is en er het beste van te maken? Ons b.v. niet het genoegen laten bederven door een japon die niet is klaar gekomen? (Wat ;JJ'lel is zoo iets eigenlijk, als je het neer- senrijft en wat kan het soms opgeblazen wicht?) t0t een kwestie van 8root Ee" T 11 het Paaschfeest ook opvat: een- m«vg„i ee" paar ^Ue dagen, waarop je eieren eet dan goed voor Je is, of gedenkdagen met een diepere beteekenis, voor ons allen is het toch op den langen weg der 365 dagen een mijlpaal, die den donkeren wintertijd afsluit en ons het uitzicht opent op een meer zonnige pe riode. Is dit schoonste van alle jaargetij den niet bij uitstek geschikt ons wat lich ter, wat opgewekter te stemmen? We zul len nog moeten afwachten, welke verras singen de Bilt, al of niet geassisteerd door de LJshelllgen voor de Paaschdagen voor ons in petto heeft. Maar we hoper. op vroolijk zonnig weer, met die hooge ijle voorjaarslucht, waar de wolkengevaarten door jagen, zoodat al die nieuwe, frissche tinten in de natuur, waarin het geel en groen domineeren, nog ééns zoo lente achtig aandoen. En valt het weer wat an ders uit, we laten ons geen domper opzet ten; we roepen ons organisatietalent te hulp en zorgen er voor. dat de zon bin nenshuis wat sterker straalt. Want ook, met de mogelijkheid, dat het baksteenen regent, hebben we rekening te houden. We zorgen voor een feestelijke Paasch- tafel, (wist u dat de lentekleuren geel en groen ook de kleuren van de Paaschver- siering zijn? we wachten niet tot het laatst met het kleuren van de eieren, wan neer er veel kinderen bij het gezelschap zullen zijn en denken er nooit aan om te mopperen over den rommel, als de jeugd zelf de kleurpartij nog wat intenser wil doorzetten. Wat is nu heerlijker dan met verf te knoeien! Met een variant op een Fransch gezegde kunnen we ons voor oogen houden, dat organiseeren voor een belangrijk deel bestaat uit „vooruit zien". We hebben dus alles geregeld? Dan wensch ik u een zonnig Paasch feest! CRITICA. verkrijgt U door een goede huidverzorging. Doe daartoe wat Radox in Uw waschwatcr Bij apothekers en erkende drogisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 9321 (Ingez. Med.) De menu's voor de Paaschdagen hebt u reeds hiernaast kunnen lezen. Nu volgt de rest van de week: DINSDAG: Kalfskarbonaden. Spaghetti, Tomatensaus. Kropsla. Chocoladevla. WOENSDAG: Roastbeaf, Postelein, Aard. appelen. Broodschotel met gember DONDERDAG: Koude roastbeaf. Spinazie, Aardappelen, Griesmeelpudding met bes sensap. VRIJDAG: Spinaziesoep. Gebakken bot of schol, Aardappelen. Gesmolten boter, Rabarber. ZATERDAG: Gehakt, Snijboonen uit de bus, Aardappelen. Havermoutpap. VEGETARISCHE MEND'S. 1. Zuring met gebakken eieren. Aardap pelen, Botersaus. Deensehe rijst. 2 Posteleinsoep. Rijstrand met champig nons, Maizenapudding met gestoofde vruchten 3. Witte boonen. Tomatensaus, Aard appelen. KropSla. Flensjes. 4. Witte boonensoep. Spinazie met zak- eieren. Aardappelen. Gesmolten boter. Be schuit met bessensap. RECEPTEN. Gebakken broodjes. 2 a 3 niet te dunne boterhammen van de korsten ontdoen en in dobbelsteentjes snijden. In de koekepan een stukje boter laten smelten en de broodjes aan alle kanten bruin bakken. Eiergelei. On 1 ei 1 lepel melk. wat peper en zout. Het ei goed loskloppen met de melk. peper en zout. maar oppassen dat het niet schui mig wordt. Een kommetje met wat boter Insmeren, het ei e<rin gieten en het kom metje in een klein pannetje met water zetten. Het water moet tegen de kook blijven, mag niet doorkoken, daar de eier gelei dan sponzig wordt. Na plm. '/i uur er met een breinaald inprikken. die dan droog er uit moet komen. Het puddinkje keeren en in nette blokjes snijden. ONZE SPECIALITEIT Cp de bovenste rij van links naar rechts: Paaschtaartje. mandje met gekBeurde eieren, verscholen eieren. Beneden van links naar rechts: Eieren van Blanc Man ger. Vanille bavarois, gegarneerd m et Paascheitjes en slagroom, Tulband. Over eenige dagen is het alweer Paschen. Heerlijk, huiselijk feest, dat vooral zoo bij zonder goed slagen kan, als de huisvrouw sfeer weet te scheppen! Hier en daar een mooi bosje lentebloemen, alles keurig en helder in huis en dan bovenaleen sierlijke Paaschtafel, want een gerecht smaakt er wel niet lekkerder door, als het gezellig en smaakvol op een mooien schotel woidt opgediend, maar het oog wil ook wat en de prettige sfeer van ons Paaschfeest wordt er zeker door verhoogd, als de tafel f^n in orde is. Daarom doen we u ditmaal eens be halve ons gewone weekmenu een serie speciale Paaschgerechten aan de hand met plaatjes, opdat de belangstellende kookster het voorbeeld bij de hand heeft. Hier vol gen de menu's voor de Paaschdagen: 1. Spinaziesoep met eiergelei; Verscholen .eieren in gehakt; Botersaus; Kropsla; Tul- I band met gesmolten boter en suiker. 2. Groentesoep met gehaktballetjes; Spi nazie met gevulde eieren; Pommes frites; Vanillebavarois -met slagroom en choco lade eitjes gegarneerd. Het oude. altijd weer hoogst gezellige, idee om met Paschen iets gloednieuws te dragen misschien alleen maar een hoedje, een garnituur, een paar schoenen zal wel nooit de wereld uitgaan. Wij vrouwen zijn nu eenmaal een tikje roman tisch! Maar dit jaar lijkt het er werkelijk veel op. dat we een mooien, zovmigen Pa sehen zullen hebben. Paaschdagen, waar op het een genot zal zijn. met een nieuw ccstuumpje voor den dag te komen. De robe-manteau. waaronder alle cos- luumpjes gerekend worden, die zonder extra mantel op straat kunnen worden ge dragen, omdat ze er eenigszins mantel achtig uitzien doet voor de zonnige Paaschdagen opgeld: niets is zoo correct en zoo practisch. We laten u op onze tee- kening enkele mooie, Fransche modellen zien. Links een japon van wollen stof. Het smalle vestje, dat van sierlijke knoopen is voorzien, loopt uit in een breed ceintuur met dezelfde knoopen. De breede rokplis- sées zijn op de heupen vastgenaaid. Daarnaast een jurk met interessante corsage. Door twee naadjes, die elkander m een l-.noop ontmoeten, wordt het lijfje nauwsluitend gemaakt. Een plastron van crêpe de Chine of zijde en een mouwver siering van dezelfde stof geven een vroo- Hjke toets. Vervolgens een echte typische robe-man teau van donkere wollen stof. gesloten met strikjes van wit piqué. Daar er geen japon onder wordt gedragen, verdient het aanbe veling. den overslag van onder een eind dicht te stikken. Rechts: Bolero-japon met verbreede schouders. Het corsage is versierd met een ruche van wit linon. dat ge F.K. Voltana melk gerust eenige dagen. b.v. van Zaterdag op Maandag, kunt bewaren, dat deze melk daardoor noch zuur wordt, noch haar frisschen smaak verliest, dat ge deze melk het beste direct van een der F.K. Melkinrichtingen, Fa. F. v. d. Kloot, Lange Diefsteeg 10 - Kempenaer- stnaat 32 en „Dijk en Rhijn", H. Rijndijk 34. kunt betrekken, dat ge dan pas zeker zijt, het origdneele product in verschen toestand te ontvangen? 9487 (Ingez. Med.) RECEPTEN Verscholen eieren. Benoodigdheden4 hardgekookte eieren, 1 rauw ei. beschuit, 150 gr. varkensgehakt, 150 gr. kalfsgehakt, peper, zout, noot, 1 kropje sla. Bereiding: De eieren 10 minuten koken, afsjioelen en pellen. Het gehakt aanma ken met eidooier, beschuit, peper, zout en noot, zoodat het goed samenhangt. Om elk ei 1/4 gedeelte van het gehakt aan brengen, zoodat van 't ei niets meer te zien is. De ballen nu door eiwit en paneermeel halen en in heet frituurvet gaar en bruin bakken. Ze voorzichtig in de helft snijden en op een schotel leggen, zoodat de halve eieren te zien komen. Garneeren met fris sche sla. Mandje met gekleurde eieren In een niet te groot bloemenmandje legt men wat mos en garneert het met wat wilgentakjes en de een of andere soort voorjaarsbloemen, b.v. crocusjes, pruimen- bloesem, Chineesch klokje e. d. De eieren worden gekleurd door ze te koken ln sterk spinaziewater waardoor ze groen worden óf in water met saf fraan. waardoor ze geel worden, óf ln wa ter met roode kool waardoor ze paars wor den, of in koffie, waardoor ze bruin wor den. Ook zijn bij de drogist pakjes met eierkleursel te koop. die men volgens de gebruiksaanwijzing gebruiken moet, waar door nog meer kleuren verkregen kunnen worden Het groenteaftreksel moet sterk zijn De eieren worden mooi-glimmend door ze op te wrijven met een lapje met wat sla olie. De gekleurde eieren legt men in het mandje, waar het een aardig middenstuk is voor de koffietafel. Tulband. Benoodigdheden; 3 ons bloem, l1/: dL. melk. 2 eieren. 20 gr. gist. 50 gr. boter, 50 gr. basterdsuiker, 100 gr. krenten, 100 gr. rozijnen, 30 gr. sucade. 5 gr. zout. Bereiding: De gist aanmengen met de lauwe melk, bloem, eieren, suiker, zout en gesmolten boter toevoegen en het deeg zoolang beslaan tot het soepel is. De ge- wasschen en goed uitgelekte krenten en rozijnen en de gesnipperde sucade er door DONKERSTEEG 1 - TELEF. 706. 9506 (Ingez. Med.) roeren en het deeg overdoen in een tul- bandvorm die met boter ingesmeerd is en met paneermeel bestrooid. Het deeg ój)teen warme plaats b.v. in een bakje lauw water j laten rijzen (1 uur) en als de vorm vol is in een warmen oven bruin en gaar bakken (3/4 uur). De tulband is gaar als er niets meer aan de breinaald blijft zitten waar mee men in het gebak prikt. Daarna kee ren op een taartrooster, laten bekoelen en dik met poedersuiker bestrooien. Een klein beetje van het deeg kan in een klein vormpje afzonderlijk gebakken worden, en midden op de tulband gezet worden. De tulband opdoen op een taartrand. Vanillebavarois met Paascheitjes en slagroom gegarneerd. Benoodigdheden voor een pudding voor S r>ersonen: V: L. melk, vanille. 3 eieren, 125 gr. suiker, 20 gr. gelatine, 1/4 L. slag room. Bereiding: De melk met de vanille aan de kook brengen en '/i uur laten trekken. De eidooiers met de suiker roeren tot öe massa schuimig wordt, de warme melk er bij schenken, terugdoen in het pannetje en op het vuur al roerende laten binden (niet doorkoken). De in koud water ge weekte gelatine van het vuur in de melk met eidooiers oplossen. De room met de eiwitten stijf kloppen en als de vla wat af gekoeld is. er voorzichtig bij schenken. Ais de pudding stijf begint te worden, overdoen in een gladden vorm. of hoogen vuurvas ten schotel die met eiwit omgespoeld is. Als de massa stijf is, keeren op een glazen schotel, en garneeren met halve chocola de-eitjes en gespoten room. Paaschtaartje. Benoodigdheden (voor een springvorm van 18 e.M. middellijn), 3 groote eieren, 100 gr. fijne tarwebloem. 1 theelepel bak poeder, 110 gr. suiker, 1/8 theelepel zout, 1 lepel water. Voor de garneering: 150 gram I zoutlooze boter, 75 gr. poedersuiker, kof- fie-extract wat gekleurde eitjes. Bereiding: De eidooiers met de suiker 15 minuten kloppen. De helft van het stijfge- slagen eiwit en de bloem die met de bak poeder gezeefd is, er door roeren, dan de rest van het eiwit zoo luchtig mogelijk er mee vermengen. Het deeg overdoen in een beboterden springvorm en in een tamelijk warmen oven in pl.m. V: uur gaar en heel licht bruin bakken. Uit den vorm nemen, af laten koelen en bespuiten met mokka, zoodat de taart er uit gaat zien als een nestje. De eitjes in het midden leggen. Voor de mokka de boter tot room roeren, de gezeefde poedersuiker er bijdoen, en druppelsgewijs het koffie-extract er bij doen. Blanc manger (G pers.) Benoodigdheden: l L. melk en room, bijv. C d.L. melk en 4 d.L. room, stokje va nille. 150 gr. bitterkoekjes, 50 gr. suiker, 20 gr. gelatine (10 blaadjes). Bereiding: De melk met de vanille aan de kook brengen en met de bitterkoekjes een Vs uur laten trekken. De in koud wa ter geweekte gelatine en de suiker in de melk oplossen, die dan niet meer aan de kook mag zijn. Alles zeven door een uitge spoeld lapje en laten bekoelen. Dan de room toevoegen en de massa koud laten worden. Als deze geleiachtig is, de vorm vullen. De pudding keeren en met wat ach- j tergehouden stijfgeklopte room garneeren. Vanillewafeltjes er bij geven.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13