ASPIRIN Daladier in Fransche Kamer en Senaat goed ontvangen 79iie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 13 April 1938 Derde Blad No. 23942 IIVGEZCNKIN /TUKKEN UTRECHT Het financieele ontwerp door de Kamer met groote meerderheid aanvaard De regeeringsverklaring GEMENGD NIEUWS ^HN/T IN IITTIKE^ Het kabinet Daladier Is gisteren voor Kamer en Senaat getreden en in beide Huizen goed ontvangen. Daladier las in de Kamer de regeerings verklaring voor. Chautemps in den Senaat. Daarin wordt gezegd: Een groot vrij land kan slechts door zichzelf gered worden. De regeering van nationale defensie, die zich aan u voor stelt. is vastbesloten de uitdrukking te vormen van dezen wil tot behoud. De meeste ministers dezer regeering hebben deelgenomen aan de groote volksbeweging, die in voor de democratie gevaarlijke oogenblikken een gemeenschappelijken wil tot verdediging der republiek en eenzelfde vurig verlangen naar sociale rechtvaar digheid tot uiting bracht. Zij blijven trouw aan hun gedachten, aan hun daden, aan hun leer. Met hen zijn oprechte en trouwe republikeinen, die nog kort geleden beves tiging hebben gegeven aan hun besluit tot samenwerking zonder eenigen geest van exclusiviteit aan een uitgebreid na tionaal front, bereid de ontzaglijke moei lijkheden van het huidige oogenblik onder oogen te zien. Allen, krachtig vereenigd, doen wij een beroep op het parlement en het volk ten behoeve van de verdediging der vrijheid, van het vaderland en den vrede. Rondom ons, buiten ons, wordt Europa vervormd. Nieuwe ideologieën bezielen geweldige volkeren. Staten verdwijnen, terwijl nieuwe Rijken worden georga niseerd. Daarom treedt de nationale defensie thans buiten de grenzen van het plan tot militaire organisatie. Alle financieele, economische, sociale en politieke problemen staan in nauw ver band met het probleem van onze vei ligheid. Er zijn thans geen reeksen on derscheiden problemen meer. Er is slechts één enkel, onverdeeld pro bleem. De nationale defensie eischt een ge zonde munt, en financiën, die in zich niet de teekenen dragen van een weldra doode- lijke verzwakking. Onze toevlucht te ne men tot uitzonderlijke en tijdelijke maat regelen is slechts toelaatbaar, wanneer dit gevolgd wordt door algemeene maatrege len, die tenslotte de oorzaken bereiken van de kwaal, die sinds twintig jaren bij ons zooveel verwoesting heeft aangericht. De nationale defensie eischt voorts een krachtige huishouding, zij kan geen genoegen nemen met een vertraging of een stopzetting der productie, voor al niet in de industrieën, die voor de veiligheid des lands werken. Daarom doet de regecring een beroep op het verstand en de vaderlandsliefde van werknemers en werkgevers. De arbeiders moeten zich er rekenschap van geven, dat bezetting van fabrieken in het geheele land een gevoel van onrust verspreidt, dat het gevaar meebrengt, noodlottig te worden voor het regiem der vrijheid, zooals dit eertijds bU andere na ties het geval is geweest. De werkgevers moeten loyaal de sociale wetten, waarvan zij zelf gezegd hebben, dat zij ze als de finitief beschouwden, toepassen. Van nu af aan trouwens kunnen alle conflicten geregeld worden binnen het kader van de wet, door verzoening en arbitrage. Boven dien zal de regeering voortgaan met be studeering en behandeling in beide Ka mers van teksten, die het moderne ar- beidsstatuut zullen aanvullen. De regeering echter, die slechts het nationale belang op het oog heeft, zal zonder uitstel de hervatting verzekeren van de vervaardiging der wapenen, die noodig zijn voor de veiligheid van het vaderland, de wapenen zonder welke Frankrijk een prooi voor den inval zou zijn. De nationale defensie brengt ook met zich mede de verdediging der republiek. Met de daden, die de regeering zal vol brengen om daarin te voorzien, zal, wij zijn daar zeker van, een poging gepaard gaan tot vertrouwensvol opgewekt, onweer staanbaar herstel, dat komende uit het hart van onze provincie en onze steden, de noodzakelijke eenheid van Frankrijk zcl verzekeren. Tenslotte brengt de nationale defensie de verdediging van den vrede met zich mede. Zonder af te zien van de edele be ginselen. waarop men tijdens den oorlog bij millioenen lijken gezworen had den waren vrede op te bouwen, is de regee ring vastbesloten overal de belangen van Frankrijk en de onaantastbaarheid van zijn Rijk te verdedigen. Zij zal niet toe- staan, dat dreigementen drukken op zijn grenzen, op zijn verbindingswegen, op zijn koloniën. Zij zal niet toestaan, dat buitenlandsche invloeden, door ongewenschte vreemdelin gen uitgelokte agitaties, nadeel kunnen toebrengen aan de algeheele vrijheid van haar beslissingen. Of het gaat om nauwer aanhalen van zijn vriendschapsbanden, betuiging van zijn trouw aan alle pacten en verdragen, die het gesloten heeft, dan W'el om deelneming aan rechtvaardige on derhandelingen. het is onontbeerlijk de aaneengeslotenheid te verzekeren van alle nationale krachten. Wij willen den vrede met alle volkeren, hoe ook hun politiek regiem mag zijn, vrede in eerbiediging van het recht en niet in een soort abdicatie van Frankrijk als inleiding tot slavernij. Ten behoeve van dit werk van openbaar welzijn, doet ae regeering een beroep op dat edel gevoel van Fransche broederschap dat nog steeds het heil des vaderlands verzekerd heeft. De methoden der vrijheid zijn de onze. Zij zullen de discipline en de krachtsinspan ning wettigen, die wij van allen zullen eischen. Het oogenblik is gekomen om te bewijzen, dat Frankrijk het hoofd kan bie den aan de gevaren, die het bedreigen, en tevens trouw blijven aan zijn eigen aard. Wij vragen de natie één van die wonderen mogelijk te maken van vrijheid en rede, welker lange reeks onze geschiedenis ver lucht. Wij vragen u, met helder inzicht te denken aan dc grootheid en duurzaam heid der lotsbestemmingen, waarmede gij, evenals wij, belast zijt. De afgevaardigden Paul Thellier, Heid en Pezet dienden interpellaties in. Dala dier verklaarde, dat de regeering bereid is, debatten in de Kamer te houden over de algemeene politiek. Paul Thellier en Heid gingen accoord met een uitstel van hun interpellaties. Pezet verzocht de re geering uitbreiding van de inlichtings- en propagandadiensten van Frankrijk voor het buitenland, teneinde de nationale de fensie te helpen. Daladier verzocht dan de behandeling van de financieele ontwer pen der regeering. Vincent Auriol zou uit eenzettingen wenschen over de binnen- landsche politiek der regeering. en drong erop aan. dat de fracties der meerderheid gelegenheid krijgen overleg te plegen. Da ladier verklaarde, dat het geenszins de be doeling is geweest de meerderheid te ver breken, maar dat de basis, waarop de re geering rust, verbreed moet worden, wan neer men het hoofd wil bieden aan het gevaar. Wanneer de regeering geen ver trouwen inboezemt, moet zij terstond om vergeworpen worden, wil men samenwer ken met de regeering, dan moet men haar met raadgevingen helpen. De voorzitter van de radicale fractie ver zocht daarop te stemmen over een een voudige motie van vertrouwen. Dc verga dering werd gedurende korten tijd ge schorst. Na de stemming bleek, dat dc motie van vertrouwen was aangenomen met 576 tegen 5 stemmen. Het financieele ontwerp. In het door de regeering Daladier opgestelde wetsontwerp tot financieel herstel wordt gezegd, dat de schatkist in 1938 in het geheel lasten te dragen heeft ten bedrage van ongeveer 35 mil liard. Er moeten zonder verwijl finan cieele maatregelen genomen worden om het begrotingstekort aan te vullen en een hervatting der bedrijvigheid te stimulecren, waardoor de wegen voor een definitief herstel geopend worden. Staande voor de urgentie der te nemen maatregelen, vraagt de regeering de mid delen om ze bij decreet ten uitvoer te leg gen. De maatregelen zullen, behalve her stel der begrootingseenheid ten doel heb ben verbetering van de handelsbalans en toeneming van de hulpbronnen van den staat met behulp van een gematigde fis cale krachtsinspanning, welke de produc tie niet belemmert: herziening der bij zondere rechten, verhooging der speciale belasting op de ondernemingen, die voor de landsverdediging werken, herziening der douanerechten, onderdrukking van fraude, verhooging van de rechten op de ondernemingen, die profiteeren van een feitelijk of rechtelijk monopolie. Daarnaast zullen fiscale verlichtingen toegekend wor den aan ondernemingen, die een deel ha- rer winsten besteden aan beleggingen, welke ten doel hebben het rendement te verbeteren. Belastingverminderingen zou den voorts worden toegekend aan onder- nemers, handwerkers of arbeiders, die door een grootere krachtsinspanning zul len bijdragen tot ontwikkeling der produc tie. Voorts zullen schikkingen getroffen worden om het particuliere ondernemingen gemakkelijker te maken credleten van commercieelen aard op te nemen. Wat meer in het bijzonder de onderne mingen betreft, die werken voor de natio nale defensie, is de regeering voornemens, teneinde te voorzien in de moeilijkheden waaronder deze ondernemingen op het oogenblik lijden, de mogelijkheid te schep pen wissels uit te geven, waardoor zu vlug ger zullen kunnen beschikken over de be dragen, die haar door den Staat verschul digd zouden zijn. Verder is ae regeering voornemens de Bank van Frankrijk een nieuwe verhoo- ging te vragen van de voorschotten aan den Staat binnen de limiet van tien mil liard, waarbij de regeering van deze voor schotten slechts gebruik zou maken m de mate, waarin een leening niet de noodige gelden zou opleveren. Het program der regeenng, dat vooral de dringende maatregelen omvat, zal aange vuld worden met een geheel van wetsont werpen. dat in staat zal stellen het eco- nomisch herstel des lands en de finan- cieele saneering voort te zetten. De uiteenzetting der motleven van dit wetsontwerp wordt gevolgd door slechts één artikel, waarin bepaald wordt, dat de regeering tot 31 Juli gemachtigd is bij de creten waarover beraadslaagd is in den ministerraad, de maatregelen te nemen, die zij onontbeerlijk acht om het hoofd te bieden aan de eischen der landsverdedi ging en om herstel te brengen in de finan ciën en de economie der natie. De decre- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. GAAT LEIDEN FEESTVIEREN? Op Beatrixdag heeft de feestcommissie vol komen gefaald, maar. zoo zei men vergoelijkend, de tijd ter voorbereiding was ook te kort ge weest. Thans is men tijdig aan de organisatie van de viering van het regeeringsjubileum van H. M. begonnen, doch ik vrees, dat het weer niets, althans geen feest zal worden. Wel konden we in dit blad lezen, dat vele commissies druk in de weer waren doch tevens uit de gedane mededeelingen afleiden, dat er van een herdenkingsfeest tot nu toe geen sprake is. De Vebo zal zijn jaarlijksche tentoonstelling houden binnen den feestweek genoemden, ter mijn en in de Gehoorzaal zal op ander gebied een tentoonstelling aangericht worden. Afge zien van de vraag, of het houden van een ten toonstelling op het gebied van handel. Industrie, middenstand, enz., enz., op het geringe opper vlak. dat de Gehoorzaal biedt, niet een dwaas heid is, mag men een tentoonstelling niet als een gelegenheid tot feestvieren aanmerken (Bewijs: voor de pretmakerij heeft men er altijd een Lunapark bij), doch zeker niet als een volksfeest. Want alleen degene, die den toe gangsprijs kan en wil betalen, mag ervan ge nieten. Hetzelfde geldt voor het ruiterfeest, dat op het programma staat. Het aanschouwen van een reclame-optocht en een gondelvaart kan een attractie zijn voor luttele momenten, doch maakt een dag niet tot een feestdag. Men werpe mij niet tegen, dat ik te vroeg kom met mijn bemerkingen: wanneer eenmaal de herdenkingsdag zonder feest is voorbijgegaan, komen klachten als mosterd na den maaltijd; nu echter is het nog tijd om naast de gepro jecteerde week met attracties voor enkelen, een feestdag' voor allen te organiseeren. Veel geld om feest te vieren is er niet in den tegenwoordigen tijd. vandaar dat één dag ruim schoots voldoende is, maar dat zii dan van den morgen tot den avond een feestdag, waarvan jong en oud. rijk en arm (de laatste in de eerste plaats) moet kunnen genieten. AVERBECK. Bij griep, verkoudheid, rheumatiek. 9419 (Ingez. Med.) NOODLOTTIGE AANRIJDING. VANDALISME DER HEDENDAAGSCHE JEUGD. Eenige jaren geleden besloot het gemeente bestuur van Leiden tot demping van het Leven daal. welke gracht, na demping, een van de mooiste straten van Leiden is geworden. Men ziet dan ook van lieverlede, dat oude perceelen verdwijnen en daarvoor nieuwe in de plaats komen, hetwelk zeker met aanzienlijke kosten gepaard gaat. Zoo viel mij j.l. Zondag op. dat nieuw ge bouwde panden nabij de Nieuwe Brugsteeg door de jeugd volgekrast werden met krijt en kalk en dat nog meer van deze lieve jeugd daar bezig was met het opbreken van de daar pas nieuw gelegde trottoirs, terwijl bij waarschu wing men nog uitgejouwd wordt. Is er tegen zoo'n ergerlijk vandalisme nu niets te doen? Ik geloof van wel. Als de ouders en het onderwijzend personeel der scholen er de Jeugd eens goed over onder houden. dat het toch maar niet opgaat, om een anders eigendom te bëjfcneuren en te vernielen. Dit in de eerste plaats! En ten tweede, als de politie eens extra oplette, misschien dat dan aan dat ergerlijk vandalisme een eind kwam. EEN VOORBIJGANGER. Verminkt lijk van een fietser op den weg g-evonden. Eergisteravond keerde de 23-jarige D. Eilander uit Apeldoorn per fiets huiswaarts. Op den Zwölscheweg werd hij ingehaald door een truck met bijwagen, welke met mijnhout was geladen. Vermoedelijk is E. door een der uitstekende balken getroffen en op slag gedood. Enkele oogenblikken na het noodlottig ongeval ontdekte een automobilist het deerlijk verminkte slacht offer. Onmiddellijk werd de nabij gelegen kazerne van de marechaussee gewaar schuwd. Dank zij de activiteit van den automobilist, die onmiddellijk een achter volging was begonnen, slaagde men er in den wagen, die het ongeluk had veroor zaakt. in te halen. Proces-verbaal is tegen den bestuurder opgemaakt. Het stoffelijk overschot werd naar het Juliana-ziekenhuis overgebracht. Er wer den geen papieren gevonden, zoodat her kenning niet mogelijk was. De ouders van het slachtoffer, die zich Maandagavond reeds ter ruste hadden begeven, ontdekten eerst gisterochtend, dat het bed van hun zoon onbeSlapen was. Nadat zij de politie hiervan in kennis hadden gesteld, verna men zij de droeve tijding. DE WEGVERZAKKING BIJ HET SCHOUW Gisteravond om zes uur is het tramver keer van de N.Z.H.T.M. langs den weg Am sterdamFurmerend. dat gedurende enkele dagen was gestremd door de weg verzakking bij het schouw, hetvat. Waarborg de rust van Uw levens avond door een polis van levens verzekering van de Utrecht". nv. levensverzekering-maatschappij .utrecht" te utrecht. 7354 (Ingez. Med.) ten zullen ter ratificatie voorgelegd wor den aan de Kamers, in een buitengewone zitting en op zijn laatst op 31 December. Marchandeau zette in de financieele Kamercommissie een en ander nog nader uiteen, waarna deze het ontwerp goed keurde met een amendement, waarin wordt vastgesteld, dat een overeenkomst moet bestaan tusschen den duur van de vol machten en van de huidige gewone zitting van het parlement, welke niet voor 12 Juni en niet na 31 Juli kan worden ge sloten. Successievelijk spraken in de Kamer vrijwel alle partijen zich uit voor de re geering. De socialisten deden nog een aan val op den Senaat, doch Herriot verzette zich daartegen. Nadat een amendement van Louis Marin was verworpen, waarvan het doel was de ontwerp-decreten voor te leggen aan de bevoegde commissies van Kamer en Se naat, werd tot stemming overegaan. De Kamer heeft met 508 tegen 12 stemmen het door de regcering inge diende financieele wetsontwerp aan genomen. Tot de afgevaardigden, die niet aan de stemming hebben deelgenomen, behooren er 48 van de republikeinsche federatie, 2 radicaal-socialisten, 5 onafhankelijke re publikeinen en 10 onafhankelijken van de volksactie, benevens 11 afgevaardigden behoorende tot verschillende kleine par tijen. Verder waren zestien afgevaardigden met vacantie. Nadat de Kamer daarop nog een wets ontwerp had aangenomen betreffende de deelneming van Frankrijk aan de wereld tentoonstelling te New-York richtte Dala dier een dankwoord tot „alle vertegen woordigers der natie, die dezen dag vrijwel eensgezind uiting hebben gegeven aan hun verlangen naar wederopbouw, aan hun verlangen te arbeiden voor (ie toekomst des lands, hetgeen niet zal nalaten diepen indruk te maken in onze steden en pro vincie en buiten onze grenzen". Daladier werd luide toegejuicht. Om 2.20 uur werd de vergadering opge heven. EEN NIET ALLEDAAGSCH AUTO ONGEVAL. Gistermiddag reed de 22-jarige zoon van den heer De Vos te Koewacht iZeeuwsch- Vlaanderen) met de vrachtauto van zijn vader op den weg van Koewacht naar Moerbeekpolder, toen plotseling de stuur stang brak. Het gevolg was. dat de auto van richting veranderde en recht op een huis aan reed. Doordat de wagen in de eerste versnelling stond, kon de bestuurder het portier opengooien en uit de auto springen. De V meende dat hij bij dezen gang de wielen van den wagen in een andere rich ting zou kunnen duwen om op deze wijze te voorkomen dat de auto tegen het huis zou rijden. Deze manoeuvre slaagde echter niet. De V. geraakte tusschen auto en muur bekneld en liep daarbij ernstige inwendige kneuzingen op. Zijn toestand is hoogst ernstig. Fyodor Iwanowitsj Sjaljapin. overleden. Gistermiddag te ongeveer kwart over vijf is te Parijs in zijn woning aan de Avenue d'Eylan overleden de beroemde Russische baszanger Fyodor Iwanowitsj Sjaljapin, die reeds geruimen tijd ziek was. Van een ernstige ongesteldheid, eenige jaren geleden kon hij zich nimmer meer volkomen herstellen, hetgeen ook van invloed is geweest op zijn prachtige stem, waarmee hij de wereld veroverde. JEUGDIGE FIETSER REED TEGEN EEN LANTAARNPAAL. Gistermiddag om zes uur is op den Pa rallelweg te Den Haag een ongeluk ge schied. dat aan een negenjarigen jongen. M. F. G. genaamd, het leven heeft gekost. Tengevolge van het feit dat de knaap die op den Parallelweg, nabij de Hoefkade fietste, met een lantaarnpaal in aanraking kwam. maakte hij een zoodanige slingering, dat hij onder een juist passeerende vracht auto terecht kwam. Een achterwiel ging hem over het hoofd, met het gevolg dat hij terstond overleed. DAME DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisterochtend om kwart over elf is op den hoofdweg te Loenen. gemeente Apel doorn. de ongeveer zestigjarige mevrouw Hinrich vlak voor haar woning door een personenauto, bestuurd door den heer K. uit Klarenbeek. aangereden en op slag ge dood. Mevrouw H. stak den weg over naar een groentekar. zonder op het verkeer te letten. BOERDERIJ AFGEBRAND TE OUD ALBLAS. Gistermiddag is een felle brand uitge broken aan de achterzijde van de kapitale boerderij, toebehoorend aan den heer P. den Braamker en bewoond door den vee houder G. Vink. gelegen aan de Noordzijde van de Graafstoom in de gemeente Oud Alblas. Tengevolge van den vonkenregen en den Noordenwind geraakte een tweede boerderij aan de Zuidzijde gelegen, eigen dom van den heer P Drmkwaard en be woond door den veehouder J. Boon. even eens in brand. De eerste boerderij is totaal afgebrand. De tweede kon. dank zij het optreden van de brandweer, behouden blij ven. De eerste boerderij is verzekerd, be halve het eigendom van den heer Vink: bij de tweede was alles verzekerd. Een der 8 kinderen van Vink die ziek was en sinds November niet buiten was eeweest. had ijlings uit het voorhuis moeten vluchten Als oorzaak van den brand woixit genoemd kortsluiting. Vad. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND TE ANTWERPEN. Vannacht heeft een felle brand gewoed In het paleis van het provincieel bestuur te Antwerpen. De brancr is ontstaan in de Fyodor Iwanowitsj Stfalfspm. Fyodor Iwanowitsj Sjaljapin werd 15 Februari 1873 te Kazan geboren en is dus 65 jaar oud geworden. Het begin van zijn loopbaan was vol verscheidenheid en vaak nogal avontuurlijk Hij was afwisselend kruier, schoenmaker, jager enstraatveger. Sjaljapin kreeg zijn eerste muzieklessen als koorknaap te Kazan, doch pas te Tiflis legde hij zich onder leiding van Oessatof ernstiger toe op de muziekstudie. Hij trad het eerst voor het voetlicht als jongmensch van een jaar of negentien. Dat was in 1892. toen hij behoorde tot de vertolkers van de opera „Een leven voor den Tsaar". In 1894 zong hy in het Zomertheater te St. Peters burg. het tegenwoordige Leningrad, terwijl hij later optrad in de Keizerlijke Opera. Na een bezoek aan Milaan nam hij een belangrijk aandeel in het operagezelschap van Mamantoff. In 1913 in het door Sir Thomas Beecham georganiseerde Russische operaseizoen in het Theater aan de Drury Lane te Londen trad hii op in ..Boris Goedonof". „Iwan de Verschrikkelijke" en „La Khowantshina Zijn schitterende bas en zijn opmerkelijke acteurscapaciteiten deden hem stormender hand het publiek voor zich innemen en in Prins Igor had hij een dergelijk succes. Tijdens den wereldoorlog en daarna tot 1923 woonde Sjaljapin in Rusland. In 1908 had de beroemde Rus groote sucoessen geoogst in Amerika. Zijn tweede groote tournee door de nieuwe wereld maakte hij in 1922 en 1923. In 1927 schreef Sjaljapin: „Bladzijden uit mijn leven". Tot zijn beroemdste ver tolkingen behooren die van „Iwan de Ver schrikkelijke" in de opera van Rimsky Korsakof Salieri in Mozart en Salieri. Leporello in Don Giovanni. Don Basiho in de Barbier van Sevilla en Mephisto in Mefistofele. Sjaljapin trad ook in ons land op, o.a. tijdens een eigen concert te Amsterdam en cd een uitvoering van de ODera ..Boris Goedonof". Hij speelde ook voor dc film, o a. in de rolprent „Don Quichotte". waarin hij de hoofdfiguur uitbeeldde. Lange jaren heeft hij gegolden als de meest vooraanstaande bas-bariton, wiens stem van een enormen omvang was en die een dwingende sug gestie. speciaal op de Russische vocaal- dramatische kunst heeft uitgeoefend. Zijn heengaan heeft in Frankrijk diepe ontroering verwekt en zal een sterken in druk maken in de gansche kunstwereld. zittingzaal en breidde zich snel uit. De brandweer was spoedig met veel ma teriaal ter plaatse, en na twintig minuten kon het vuur bedwongen worden. De schade is aanzienlijk. GRANAAT BIJ MILITAIRE OEFENING ONTPLOFT. Drie dooden en twintig gewonden. Gistermiddag heeft tijdens een oefening on het schietterrein voor de artillerie op het militaire vliegkamp El Haieb (district Meknes in Tunis) een Marokkaansche tirailleur een nie. tot ont.-lbff ng ze-omen granaat aangeraakt. Deze ontplofte Dtie personen werden gedood, tien ernstig en tien licht gewond Het zijn allen Marok- kaansche tirailleurs.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9