Leider der N.S.B. voor het Gerechtshof lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 13 April 1938 Stadsnieuws Gratis SPORT HOE LAAT WORDT DE H00FDBUS GELICHT? Inzake de Blauwe Zand- affaire RECHTZAKEN WIKI A-j, ÏIIItlTh^ BEURSO VERZICHT De stakingen in Frankrijk. Nadat gistermiddag laat op het ministe rie van arbeid een accoord tot stand was eelcomen. dat een spoedige hervatting van het werk in 25 genationaliseerde fabrieken doet. hopen, hebben de arbeiders zich heden morgen met hun vertegenwoordigers in ver binding gesteld teneinde te bespreken wat hun te doen staat. Hoewel de toestand in de automobiel fabrieken in het district Parijs nog dezelfde Is als gisteren, was hedenochtend toch een ommekeer te bespeuren en men hoopt dan ook, dat de arbeid spoedig hervat zal worden. DE MEXICAANSCHE PETROLEUM. In welingelichte kringen verzekert men, dat de onderhandelingen met Riokett en Smith niet tot eenig resultaat hebben ge leid, daar dezen prijzen boden, die ver beneden de marktprijzen lagen. Het beste bod zou afkomstig zijn van een Noorschen kooper. die een groot deel van de Mexi- caausche productie zou nemen. PROF. KNOPFELMACHER PLEEGT ZELFMOORD. Professor Knopfelmacher te Weencn, een der bekendste kinderartsen in Europa, heeft, naar gemeld wordt, zich zelf van het leven beroofd door veronal in te nemen. Hij was 75 Jaar oud. TOURISME IN RECHTSCH SPANJE ONGEWENSCHT. De correspondent te Gibraltar van de „Daily Telegraph and Morning Post" meldt san zijn blad. dat de rechtsche autoritei ten een decreet hebben uitgevaard. waar in tourLsme in het door de rechtschen be zette gebied wordt verboden. Talrijke per sonen in Gibraltar, die vergunning heb ben aangevraagd een bezoek te mogen brengen aan Sevilla en andere steden 'tij dens de Paaschdagen, hebben een weige rend antwoord gekregen. Uiteraard, zoo vdtgt de correspondent er aan toe, is Se villa vol vreemdelingen onder wie vele Duitschers en Italianen, DE POSITIE DER JODEN IN ROEMENIE Het uitvoerend comité van het Jood- sche wereldcongres heeft aan den voor zitter van den Volkenbondsraad en aan de ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk en Engeland, die lid zijn van de commissie van drie, belast met de bestu deering van het verzoekschrift betreffen de de positie der Joden in Roemenië, een telegram gezonden, waaTin er aan herin nerd wordt, dat den eersten April de ter mijn Is afgeloopen, welke door de Roemeen iche regeering is vastgesteld voor de toe passing van de nieuwe wet nopens de her ziening der naturalisaties. Het comité spreekt de verwachting uit, dat de commis sie thans bijeen zal komen teneinde te be werkstelligen, dat de toejpassing van de betreffende wet wordt opgeschort. WHITNEY IN SING-SING. De poorten van de Sing-Sing gevangenis zijn gisteren voor Richard Whitney, den vroegeren president van de New-Yorksche effectenbeurs open gegaan. Hij zal hier een straf van vijf tot tien jaar moeten uitzitten wegens verduistering van aan cliënten toe- behoorende fondsen. Whitney is thans „ge hangene nummer 94.835". Wanneer hij drie jaar en vier maanden heeft gezeten, kan hij op eerewoord worden vrijgelaten. POLEN EN LITHAUEN. De Poolsohe gezant te Kansas heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers om. het volgende verklaard: „Ik moet er in het bijzonder op wijzen, bat ik welwillend in Lithauen ben ont vangen Het werk is aangenaam en ik ge loot, dat het gunstige resultaten zal af werpen. De normalisatie der betrekkingen vraagt echter tijd en kalmte. De goede wil der beide partijen is onbetwistbaar" ..Ze hadden in den winkel de goudvisch beter kunnen inpakken!" De korporaal hospitaalbediende Z. Karssen, die bij den Mil. Geneeskundigen Dienst te Amsterdam werkzaam was. zal •borgen worden overgeplaatst als korporaal look bij 6 R.V.A. Ongevallenverzekering voor onze abonné's. Hierbij brengen wij onder de aandacht van onze abonné's, die niet Jonger dan 16 jaar en niet ouder zijn dan 64 Jaar. dat zij zich wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en wel tot 30 April 1939. De verzekering, die wij bij de N.V Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van 1836 te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der uitkecringen betreft o.a. als volgt: a. ƒ500.— Ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. b. 400.— bij verlies van belde oogen, belde handen, belde voeten, of één hand en één voet. of één hand en één oog. of één oog en één voet te zamen binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. c. 200.— bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. d. „100.— bij verlies van één duim of beide duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers. e. 50.— bij breuk van een been of arm. f. 15.bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hlervermelde lichaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld; zoo ook staat ten opzichte van het oog, blindheid mei verlies gelijk. BIJ verlies of volslagen onbruikbaarheid van meer dan één vinger van dezelfde hand, kan het gezamenlijk bedrag der ult- keeringen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verlies lof vol slagen onbruikbaarheid) der hand is vast gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering tegelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op ult- keering. Iedere abonné kan zich gratis laten in schrijven voor deze verzekering, waarna hem of haar een inschrijvingsformulier over handigd wordt, hetwelk zoowel voor de(n) ingeschrevene als voor ons, als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd is en wel op de voorwaarden als op het Inschrijvingsformu lier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonné's in de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten ^unnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dus In bet bezit zijn van een inschrijvingsformulier, kunnen den geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier aan ons bureau laten verlengen tot 30 April 1939. Men verzuime dit niet, daar onze abonné's die in het bezit zijD van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die geen inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan spraak kunnen doen gelden, wanneer hun een ongeval mocht overkomen. N.B. Inschrijvingskosten zijn thans niet meer verschuldigd. DE DIRECTIE. Laatste buslichting ten Postkantore voor de eerstvolgende poetverbinding ln de richting van: Amsterdam 2.40 a) 15.05 2) 8.20 31 15.35 2) 9.05 4) 16.00 2) 10 20 2) 17.20 11.25 18.30. 12.05 19.35 13.25 2) 21.10 2) 22.20 b 22.35 2) 23.45 22.35 2) aansluiting nachttreinen. 23 45 Luchtpost N.OI. alleen op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Rotterdam 2.40 a) 15.35 7.10 2) 16.00 2) 9 50 17.00 10 20 19 05 2) 11.2j 19.35 13 25 2) 20 45 2) 14.15 2) 22.20 b 23.40 2) KORFBAL. het zuid-hollandsch twaalftal. Het Zuid-Hollandsch twaalftal, dat op Zondag te Delft den strijd zal aanbinden het Noord-Hollandseh team, is als volgt samengesteld: GA|?,yal: dames M. en G. v. d. Graaf, heeren ien l. Wedemefjer (allen van Deetos): bD dames f. Beute (D.K.c.) en M. g vL 5K V heeren j. Rueter iD.K.c.) en g van Baaien (H.s.V.); e„ p'dedfging: dames I. Minkema (Rozenburg) Eonta» /01,?eïlderg, heeren W. Montfrooy en De SS* 'allen van Deetos). WedeST": dlmes F- Snzan 'Spangen) en t. tHJkvi ~sleicher (Deetos), heeren H. Nell V.) en D. van Herk (Het Zuiden). Utrecht 2.401) 12.10 4.50 16.00 2) 6.00 b 20.202) Leiden-Stad 6.30 le bestelling 13.40 2e bestelling 17.35 3e bestelling De met a aangegeven tijdstippen gelden mede voor Zon- en feestdagen. De met b aangegeven tijdstippen gelden alleen voor Zon- en feestdagen 1). Niet op Maandag en daags na een feestdag. 2). Na dit tijdstip kan nog gepost wor den In den postwagen van den aan- sluitenden trein. 3). Alleen op Maandag. 4) Niet o" Maandag Katwijk Noordw*ik Leiderdorp Werkd 4.5« Werkd 4 50 Werkd 6.20 13.25 11.25 12.15 16.05 13.25 17.40 17.00 1640 Z.-enF. 4.00 Z.-enF. 4.00 Z.-enF. 6.40 Toen in Januari j.l. de rechtbank de strafzaak behandelde tegen den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, die wegens mis handeling terecht stond, zeide de subst - offlcier van justitie, mr. B Kist, ter zit ting in zijn requisitoir, dat onder de leden van het Amsterdamsche parket geen een stemmigheid bestond over de vraag of verd. zich terecht op noodweer beriep Mr. Kist was van meening, dat dit wel het geval was, zoodat hij ontslag van rechtsvervol ging requireerde. conform welken eisch de rechtbank vonnis wees. De officier van Justitie, mr. dr. J. A. van Thiel was van oordeel, dat waar het hier een zoo quaes- tieus vraagstuk als „noodweer" betrof ook het Hof zijn beslissing over deze vraag diende te geven, zoodat het O M, in weer wil van het feit. dat de rechtbank den of ficier ln zijn vordering had gevolgd, hoo- ger beroep aanteekende. Zoo moest dan vandaag het Gerechtshof te Amsterdam het incident op het Blauwe Zand in zijn gehee' behandelen, want de beide andere hoofdfiguren in deze straf zaak, P. Melchers en H. J. Bunning waren zelf in hooger beroep gegaan Melchers zou aan ir. Mussert een klap hebben gegeven en de rechtbank had hem wegens deze mishandeling conform den eisch veroor deeld tot f. 15.boete. B was wegens openlijke geweldpleging tot drie maanden en drie weken gevange nisstraf veroordeeld met aftrek van den zelfden tijd in voorarrest doorgebracht. Deze laatste verdachte is reeds op 30 Sept. J.l. door de rechtbank veroordeeld doch het Hof heeft de drie zaken voor heden op den rol gebracht. Voor de zitting bestond groote belang stelling Buiten voor het Paleis van Justitie had zich een groot aantal fotografen opge steld en in de omgeving van het Gerechts gebouw was het druk. Vele politiemannen patrouilleerden langs de Prinsengracht en ook in het gebouw waren vele rijksveldwachters aanwezig De publieke tribune was tot op de laatste plaats bezet en ook de advocaten-banken en de gereserveerde tribune waren goed gevuld toen de president te ruim tien uur de zit ting opende. Nadat ir. Mussert ln het verdachten bankje had plaatsgenomen droeg de pro cureur-generaal mr. dr D Reilingh de dag vaarding voor, waarin werd gezegd, dat Ir. Mussert. Melchers had mishandeld, door hem een klap toe te dienen. Het O. M had in deze zaak elf getuigen gedagvaard. Ver dachte bleef bij zijn verklaringen voor de rechtbank afgelegd. De president gaat in het kort de feiten na, voorafgaande aan het handgemeen. De president vraagt dan aan verd of hij het publiek gegroet heeft, toen hij de wo ning van Zoutberg verliet. „Voor zoover ik me herinneren kan niet", zegt verdachte. „De menschen waren me zeer vijandig gezind. Toen ik nog buiten was hoorde ik het rumoer al. Verdachte vertelt dan nog eens hoe Mel chers op hem afkwam en hem trapte en sloeg. ,,Ik ben er van overtuigd, dat ik er niet levend afgekomen zou zijn, wanneer ik me niet verweerd had", aldus spr. Hierop neemt het getuigenverhoor een aanvang, dat weinig nieuws oplevert. Melchers zegt hierbij: „Ik heb niet ge dreigd en ik heb niet eerst geslagen" is de kern van getuiges verklaring, „Ik heb de menschen zelfs aangeraden om zich kalm te houden, 't Lag er immers dik boven op. dat 't toch maar reclame was". Getuige zegt zich slechts verdedigd te hebben. Dan komen de getuigen voor, die bij het relletje aanwezig zijn geweest Hun ver klaringen zijn vrij vaag, doch stemmen meerendeels overeen met die. welke voor de rechtbank werden afgelegd! Evenals toen spreken de diverse getuigen elkaar her haaldelijk tegen. Na de pauze zijn de rollen verwisseld: Melchers neemt in het verdachtenbankje plaats, mr. van Vessem laat de verdedi gers-bank over aan mr. Heemskerk en ir. Mussert eaaf in de getuigenbank zitten In totaal zijn in deze zaak zeventien ge tuigen opgeroepen, die ook al weer niets nieuws vertellen Verd geeft dezelfde lezinz van de ge beurtenissen. zooals hij dit als getuige reeds heeft gedaan. Hij beroept zich op noodweer. De Patria-zaak. Zes maanden geeischt tegen den eenen directeur. Voor den ander ie vrijspraak gevraagd. De Maandag j.l. aangevangen behan deling van de zaken tegen de v/egens valschheid in geschrifte en bedriegelijke bankbreuk vervolgde directeuren J. H. en dr. R. L. aan de in October 1935 gefail leerde N.V. Verzekeringsmaatschappij „Pafcria" te Rotterdam, werd heden voor het Haagsche gerechtshof in hooger be roep voortgezet. De Rotterdamse he rechtbank had J. H. acht maanden, dr. R. L. een maand ge vangenisstraf opgelegd. De procureur-generaal, mr. A. Rombach, zeide heden in zij.n requisitoir dat de be stuurders van „Patria" op schromelijke wijze het vertrouwen hebben misbruikt van tal van menschen. die hun geld aan deze maatschappij hadden geleend. Deze bestuurders namen risico's, die on toelaatbaar waren. Ze hebben zich door een willekeurige buitenlandsche groep bij den neus laten nemen. Ze zijn niet overrom peld, maar in een langdurig tijdsverloop hebben ze zich laten beetnemen. Er waren tal van aanwijzingen, dat de buitenlanders, die zich met de Patria bemoeiden, geen bona fide zakenmenschen waren. Dat dc directeuren er zijn ingevlogen, was niet alleen lichtzinnigheid, dat was ook onre gelmatigheid en daarom staan beiden thans terecht. Spr. achtte verdachte H. schuldig aan de eerste twee ten laste gelegde feiten, n.l. de valschheid in geschrifte en bedrieglijke bankbreuk. Het sub. 3 en 4 ten laste geleg de, valschheid in de boeken en bevrijding van de aandeelhouders van hun verplich ting tot bijstorting, waaraan de rechtbank verdachte ook schuldig achtte, vond spr. niet bewezen en vroeg daarvoor vrijspraak. Wat verdachte dr. L. betreft, ging de procureur-generaal voort, deze was niet anders dan het knechtje van Tes ter. Van de heele zaak heeft hij niets begrepen. Ik hoop. dat dr. L. het mij niet kwa lijk neemt, maar op dien grond moet ik vrijspraak vragen. Het vonnis tegen verdachte H. ge wezen achtte spr. juist. In aanmer king nemende, dat één ten laste- legging vervalt, vorderde spr. zes maanden gevangenisstraf. en ontsmettingsdienst aldaar, tegen wien verleden week drie maanden gevangenis straf was gevorderd wegens het aannemen van steekgelden bij de levering van voe der-bieten De rechtbtnk achtte het ten laste geleg de niet wettig bewezen en sprak verdachte vrij. KASSIER EN BURGEMEESTER VOOR DE ROTTERDAMSCHE. RECHTBANK. Tegen beide verdachten resp. een maand en drie maanden gevangenisstraf geëischt. Hedenochtend is de strafzaak tegen den burgemeester van den Bommel en Oolt- gensplaat en tegen den kassier-boekhou der van het bijkantoor der N.V. Eilanden- bank te Ooltgensplaat voorgezet 'men zie ook elders in dit Blad) met het requi sitoir van het O. M., waargenomen door mr. R. J. Hoeffelman. In de zaak tegen den kassier-boekhou der eischte spreker een gevangenisstraf voor den tijd van een maand. In zijn requisitoir tegen den burgemees ter requireerde hij een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden, omdat hij van oordeel was dat zijn misdrijven veel ernstiger waren dan die van V. Uitspraak 26 April a.s. een sluitend budget zou worden verkregen. In« dien echter de regeering er in slaagt, het ver trouwen van het Fransche volk in het finan- cieele weerstandsvermogen van het land te doen terugkeeren, dan heeft niet alleen een leening ter bestrijding van de onmiddellijke defensie uitgaven een goede kans van slagen, doch zou bovendien de weg worden gebaand, waarlangs de uit Frankrijk gevluchte kapitalen zoüden terugkeeren. Ook dienaangaande kan men zich onmogelijk op het oogenbiik overdreven voorstellingen vormen, doch in ieder geval laten de vooruit zichten voor de financieele situatie in Frank rijk zich hoopvoller beoordeelen, dan tijdens het kabinet-Blum het geval is geweest. De vrees voor een ontwrichting van de wissel markt door een mogelijke débacle van den i Franschen franc is daardoor verdwenen, het geen ten opzichte van de internationale mone taire situatie gunstig kan worden geïnterpre- i teerd. Ook voor de effectenbeurzen is daarmede I een factor van onzekerheid weggenomen. 9 De middagbeurs. Er bestond heden ter Amsterdamsche beurze een vaste stemming. De omzetten waren niet groot, doch voor diverse fondsensoorten open baarde zich mede onder invloed van aankoopen voor buitenlandsche rekening eenige vraag en waar daartegenover vrijwel geen aanbod be stond. konden de koersen zich in verscheidene gevallen niet onbelangrijk verheffen. Omtrent I de aanleidende oorzaak hiervoor verdiepte men zich in allerlei gissingen, meerendeels echter helde men over tot de meening, dat de betere beoordeeling van de situatie in Frankrijk tot de 1 vaste marktstemming niet weinig bijdroeg. De 1 Fransche fondsen ondervonden in de eerste plaats den gunstigen weeromslag van het succes dat Daladier onmiddellijk bij zijn verschijnen voor de Kamer heeft geboekt, en waren bepaald willig gestemd. Nderlandsche Staatspapieren hadden een rustig verloop, de steming was goed prijshou dend. in het bijzonder voor integralen, de spoorwegen en de 33Vz obligatiën. Op de Amerikaansche af deeling ging vrij veel om. aanvankelijk was vooral in de och tenduren voor buitenlandsche rekening nogal wat materiaal aan de markt gekomen, doch was vlot opgenomen en onder beurstijd werd meerendeels afgedaan boven de Amsterdam sche omrekeningskoersen. Anaconda's echter vormden in dit opzicht een uitzondering en konden zich slechts weinig boven den topprijs van gisteren verheffen. Van de locale fondsen werden Koninklijken tamelijk druk verhandeld. Bij de opening werd onmiddellijk enkele procenten boven het vorige slot afgedaan. Daarna had een verbetering plaats, die weer gevolgd werd door een inzin king. doch later op den middag liep de koers opnieuw naar boven. Van de Amerikaansche soorten waren in het bijzonder Shell Unions goed van toon. Een geanimeerde affaire ontwik kelde zich op de industrieafdeeling in de aan- deelen Fokker, die bij de opening opnieuw een groote koerswinst boekten. Winstnemingen ver oorzaakten een scherpe reactie, doch tegen het slot werd weer een opwaartsche richting ge volgd. De Philips aandeelen hadden een kalme markt, hetgeen niet kon verhinderen, dat een koerswinst van een tiental procenten werd ge maakt. Unilevers en Aku's waren prijshoudend. Rubberfondsen lagen vast in de markt. Amster dam Rubbers liepen een 5-tal procenten naar boven. Verschillende minder courante soorten konden een nog grooter avance boeken. De rub- berprijzen te Londen waren heden opgeloopen tot 6 d. per Engelsch pond en dit werd gunstig gcinteroreteerd. De tabakken profiteerden van de algemeen verbeterde beursstemming, door zich over de geheele linie enkele punten te kunnen verbete ren. Op de suikerafdeeling waren H.V.A.'s in het bijzonder vast gestemd. De scheepvaart markt was kalm. Na prijshoudende opening viel onder beurstijd geleidelijk aan een verbe tering waar te nemen. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 1/4 f8.96 1/16>Berlijn 72.35 (72.34); Parijs 5.66 3/4 (5.57 1/2); Brussel 30.32 1/2 (30.35); Zwitserland 4 1.411/2 <41.42); Kopenhagen 40.— (40.—); Stock holm 46.20 (46.20)Oslo 45 05 (45.05)New- York 180 1/8 <1.80 1/16); Praag 6.28 (6.28 1/2); Oost. Bankpapier 20 1/2 (20ilt); Lire 8 10 (7.95). Prolongatie pCt.; Part. disc. 1/8; dag geld 1/4. Registermarken 35 3/8; Creddet Sperrmar- ken 11; Effectensperrmarken 9 1'4; Reis marken 49 1/2; Bankpapier 35 1/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. I „Ik had vannacht een verschrikkelijken I droom Ik droomde, dat het beest, waar deze pels van gemaakt is. me doodbijten wilde!" „Ach kom. je wilt me toch niet wijs maken, dat je bang bent voor een konijntje" DE ROOF-OVERVAL OP DR. DE RIDDER. Als medeplichtig aan den roof-overval op den Haagschen arts, dokter de Ridder ln zijn woning aan het Oranjeplein te Den Haag. was de 18-jarige T C J. V broer van één der hoofdverdachten, door de Haagsche rechtbank tot een laar gevange nisstraf veroordeeld De officier van justitie, die drie jaar had gevorderd, teekende van dit vonnis hooger beroep aan en de orocureur-generaal bli het Haagsche hof eischte verhooging van de straf tot twee en een half jaar. Het hof, heden arrest wijzend, bevestigde het vonnis van de rechtbank (één Jaar ge vangenistaal) met de bepaling, dat vier maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Middelburg heeft he denmorgen vervroegd uitspraak gedaan in de zaak tegen den 53-jarigen J. F. V., di recteur van de gemeentelijke reinlgings- AMSTERDAM. 13 April. De volmachten zijn door de Fransche Kamer met een overweldigende meerderheid toege staan en ongetwijfeld Is dit een gunstig symp toom. De kans is groot, dat het kabinet-Dala- dier geruimen tijd met rust zal worden gelaten. De volmachten gelden tot uiterlijk 31 Juli. en iekening houdende met het op reces gaan van de Fransche Kamer, is het niet uitgesloten, dat de nieuwe Fransche bewindhebbers voldoenden tijd zullen hebben om hun financieele pro gramma tot uitvoering te brengen. De nieuwe minister van Financiën. Marchandeau, krijgt geen gemakkelijke taak. Zooals bekend, heeft de schatkist zich bij de Bank ^van Frankrijk een nieuw blanco credlet weten te scheppen, en ongetwijfeld draagt deze maatregel een infla- tionistisch karakter. De schatkist raakte echter vrijwel uitgeput, zoodat aanvulling van de noodige middelen dringend noodzakelijk was. Het hangt er nu maar van af. of de minister van Financiën er inderdaad in zal slagen, voldoende bronnen aan te boren, waarmede het uitzicht op een evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten in de toekomst wordt geopend. Men kan zich vanzelfsprekend geen illusies vormen over de wijze, waarmede onmiddellijk LEIDEN. 13 April. Ter veemarkt, aangevoerd: totaal 526 runderen, 307 kalveren. 1084 schapen, 484 schapen. - 13 stieren; 232 kalf- en melk koeien. f.200330. handel stil; 253 varekoelen e.a. f. 140—215. handel matig; 28 vette koeien f.180290, handel stroef; 5 vette kalveren; 302 nuchtere kalveren, f.27. matig: 100 vette schapen, f. 20—33, matig; 800 vette lammeren f.1824. matig; 184 weideschapen, f.1622, matig; 80 lammeren; 197 mestvarkens. f24—47, zeer kalm; 262 biggen, f.1721. kalm; 3 paar den: 13 bokken en geiten, f.25, stug; 25 zeu gen. f.5080. z. kalm. Aan de Kaasmarkt heden aangevoerd 20 partijen, waarvan 22 ste soort Goudsch, prijs f.2122. 2de soort f.1920; Voor Leidsche kaas geen noteering. Handel matig. AMSTERDAM, 13 April. Ter veemarkt aan gevoerd: 262 vette kalveren; prijs 1ste kwal. 74 80 ct.. 2de kwal. 6068 ct., 3de kwal. 4658 per KG. levend gewicht. 132 nuchtere kalveren., f. 5 —9 per stuk. Vleeschvarkens, wegende van 90 110 KG. 6566 ct.. zware varkens 6364 ct., vette varkens 62—63 ct. per KG. slacht gewicht. BENTHUIZEN. 12 April. Aanvoer 2296 kip peneieren pr. f. 33.60. 170 eendeneieren 2.60 2.65 per 100. RIJPWETERING. Veiling R.P.V. Aanvoer 5164 kipeieren, prijs f. 3.10—4 00 per 100; 336 eend eieren f. 2.40—3.60 per 100; 3 konijnen f.0.75— I 1.60 per stuk; 22 hanen f0.051.30 per stuk; 4 kippen 24—75 ct. per stuk; 4 duiven 10—20 I per stuk. VEUR. 12 April. Kropsla. 1ste soort f. 2.50 3 90 2de soort f. 1.40—2.00; Stoofsla f 4.506.80; Bloemkool. 1ste soort f. 14—17. 2de soort f. 10— 12 uitschot f.4—9: Andijvie per KG. 6—8; Spi nazie 4 KG. 12—15; Postelein f. 12—17.80; Raap stelen f 1.10—1.40; Rabarber per 100 bos f. 4.10— 5.80. Radiis f 2 10-2.50: Frei f. 3.00—4.50; Sel derie f. 0.90—1.20 VEUR. 12 April. Aangevoerd 43989 kippen eieren 3.303.60; 1000 eendeneieren 3.25—3.40: II ganzeneieren 0.07: 912 kippen 0.101.10; 10 eenden 0.600.70; 93 konijnen 0.301.70; 12 duiven 0.1O—0.25 WESTLAND. 12 April. Postelein 13 ct.Spina zie 2529 ct.; Witlof 5 ct.. alles per KG.: Sla f. 2.20—4.60. 2de soort f. 1.20—2 00; Kelen f. 1.40; Radijs f. 2.604.00 alles per 100; peen 17—24 ct. per bos; andijvie 2731 ct.: Stoofsla 1623 ct. per kist. Snij bloemenveiling 12 April. Hortensia 45 105 ct.; Azalea 30—70 ct.; Heksen 15—27 ct.; Cineraria 1533 ct.: Gloxinia 3450 ct.; Calla 1630 ct.; Primus 1822 ct.; Hangers 18 ct.; 1 Varens 6—27 ct Spirea 31 ctalles per pot; Primula Vera 30—76 ct.: Wanda 3355 ct.; Ma- delleven 1013 ct.: Africanen 2"*—30 ct.. alles per bak: Bartigon 1619 ct.; Pitt 1820 ct.; Copland 1317 ct.; Elizabeth 1618 ct.; Irissen blauw 1319 ct., geel 10—12 ct., wit 2427 ct, alles per pot. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3