Rijnland, een ideaal industrie-centrum De drama's te Lochem en Nieuwenhagen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 13 April 1938 Officieele Kennisgevingen Laatste Berichten Binnenland Pleidooi van den heer ten Cate Brouwer Buitenland REENIGDE-VAiïCHERIJEN VITTE-SINGEL-13 -LEIDEN. VRAGENRUBRIEK Witter tlan wit Dader te Lochem als ,,niet- normaal" beschouwd. Centrale organisatie van buurtvereenigingen. Zij is thans definitief opgericht. In ..Royal", alhier, werd de door de Com missie. die zich belastte met de voorberei ding van bovengenoemde organisatie, uit geschreven vergadering van Leidsche buurtvereenigingen gehouden. Aanwezig waren vertegenwoordigers van buurtveree nigingen en commissies uit de wijken Groenoord, Hoogewoerd, Haarlemmerstraat Lage Rijndijk. Breestraat, Hooigracht en Lange Diefsteeg. De voorzitter, de heer J. H. van der Kloot, opende met eenige welkomstwoor den de vergadering. Hij had een betere opkomst verwacht, ook in verband met de aanstaande nationale feestdagen De buurt ■v ereenigingen kunnen heel veel doen om Leiden, wanneer er aanleiding bestaat feest te vieren, aantrekkelijk te maken. Het moet niet meer kunnen voorkomen, dat. zooals bij de geboorte van de Prinses, des avonds de Leidsche festiviteiten, ondanks het bestaan van epn contact-commissie, bestaan uiteen verlichte muziektent zonder muziek, waardoor het Leidsche pu bliek. tot schade van neringdoenden hier ter stede, gedwongen wordt te 's-Graven- hage uiting aan zijn vreugde te geven. De meeste buurtvereenigingen staan min of meer op losse schroeven. De ééne buurt wacht af. wat de andere zal doen. Zoo is het meermalen voorgekomen, dat bij groo- te feestelijkheden slechts één straat ver sierd was De Centrale Organisatie zou over de vraag, of. en eventueel ook op welke wijze versierd zou kunnen worden, aan de buurtvereenigingen advies kunnen bevorderen. Niet alleen op het terrein van versieringen zou de Centrale Organisatie een taak hebben, doch ook op allerlei an der terrein zou zij, zooals de heer Van der Kloot met enkele voorbeelden illustreerde, nuttig kunnen werken. Niet getreden mag evenwel worden in die belangen, welke speciaal door de Middenstandsorganisaties worden behartigd. De heer Van der Kloot liet de beant woording van de vraag of een Centrale Organisatie van Buurtvereenigingen tot stand moest komen gaarne geheel aan het oordeel der vergadering over. De secretaris der commissie, de heer Th. J. van der Heijden, deed mededeeling van enkele ingekomen brieven. Hij wees er op. dat indien een Centrale Organisatie tot stand komt. iedereen ernstig moet me dewerken om die organisatie niet. zooals helaas met vele commissies in Leiden het geval blijkt te zijn. spoedig als een nacht kaars te laten uitgaan. Dè heeren dienen aan het werk van de Centrale Organisatie daadwerkelijk deel te nemen en zich niet te vergenoegen met de eer lid van een of andere commissie te zijn. Uit de gevoerde discussie bleek dat de aanwezigen zeer sympathiek stonden te genover de door den voorzitter ontwikkel de plannen. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten de Centrale Organisatie van Buurtvereenigingen definitief op te richten. Inmiddels kwamen ter vergadering na mens de Jubileum-Commissie de heeren Questroo. Van der Neut en De Bruin, die een korte uiteenzetting gaven van de as. feestelijkheden ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Konin gin. Zij gewaagden van waardeering voor den arbeid der commissie uit de buurtver eenigingen en wekten de buurtvereenigin gen op om Leiden in September a.s. een feestelijk aanzien te geven. Leiden moet niet achter blijven. Zij is aan zich zelve verplicht thans een goed figuur te maken tegenover de 35 omliggende dorpen. De heer A. van Duin wees er op. dat de Centrale Organisatie een permanent ka rakter draagt en z.i. niet ondergeschikt kan worden gesteld aan een of andere tij delijke commissie. Hij gevoelde er alles voor. de Centrale Organisatie zelf de teu gels in handen te laten houden. Natuur lijk zal de Centrale Organisatie gaarne wil len medewerken met de Jubileum-Com missie. evenals met elke andere commis si e die samenwerking vraagt. 1 Applaus). In verband met een samenwerking met de Jubileum-Commissie, die grootsche plannen heeft, werden de heeren A van Duin en Arnold H. Bergers verzocht om namens de Centrale Organisatie in de Ju bileum-Commissie zitting te nemen, waar toe beide heeren zich bereid verklaarden. De voorzitter verheugde zich er over, dat zijn aanvankelijk eenigszins pessimistische stemming over de geboorte van een Cen trale Organisatie van Buurtvereenigingen niet door het verloop der vergadering werd bewaarheid. Hij stelde voor elke buurtver- eeniging met één lid aan het bestuur van de Centrale Organisatie te laten deelne men en in de eerstvolgende vergadering, welke nog deze maand zal worden gehou den, onder het oog te zien de straatversie ringen bij het Regeeringsjubileum, als mede de mogelijkheid om een subsidie- aanvrage voor de kosten daarvan bij net gemeentebestuur te doen slagen. Daartoe werd besloten. ESPERANTO-VEREENIGING „PACEN". Lezing van den heer J. H. Vink. De heer Vink een bekend Esperantist, organisator van vele buitenlandsche reizen en enthousiast postzegelverzamelaar hield gisteravond in het Chr. Federatiehuis een zeer amusante en interessante lezing over Romantiek en humor in postzegels". Spr. ving aan met te wijzen, dat men aan zoo n nietig papiertje gewoonlijk zoo weinig aan dacht besteed, behalve verzamelaars uiter aard. doch veronderstel eens dat ze met bestonden. Doch bovendien zijn aan het beeld van zoo'n papiertje zeer vaak histori sche en politieke feiten verbonden die nog al eens gepaard gaan met humor. Het zeer prettige en leerzame werk van verzamelen is dan ook heel verklaarbaar. Wij Esperan tisten aldus spr. verkeeren ten deze ln een bevoorrechte positie, want geen land ter wereld of wij kunnen er, zonder aparte talenkennis, per Esperanto mede ln contact komen en op die wijze zeer goedkoop post zegels verkrijgen Schilders, zoo vervolgde spr., staan veelal in nauwe betrekking tot de afbeeldingen op postzegels; ik denk b.v. aan de herinne ringspostzegels in ons land o.a De Staal meesters van Rembrandt, in Italië: .Leo nardo da Vinei" doch anderzijds in verband met. de uitgifte van nieuwe zegels, en op merkelijk zijn de vele fouten op de afbeel dingen. Een ieder kent de Fransche post zegel met de afbeelding van een zaaiende vrouw; uit het achteruit waaiende haar Ter introductie van een door onzen stad genoot, den architect D L. Landman ont worpen en samengestelde brochure, voor welker vervaardiging hem opdracht werd verstrekt door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, heeft de voor zitter van deze instelling, de heer D. ten Cate Brouwer gistermiddag in een pers conferentie de strekking dezer brochure nader toegelicht. Het motief, dat de Ka mer tot deze uitgave deed besluiten, was gelegen in het feit, dat haar van verschil lende zijden verzoeken bereikten om op gave van leegstaande fabrieksgebouwen of beschikbare industrieterreinen. Aanvankelijk heeft de Kamer aan die verzoeken, zoo goed als in haar vermogen lag, voldaan, doch geleidelijk is daaruit ge groeid een systematisch onderzoek naar de terzake bestaande mogelijkheden, waar mede gepaard ging een verzameling van bijzonderheden ten aanzien van de ver koopprijzen, ligging, verbindingswegen e.d. De Kamer beschikt thans over uitge breide gegevens op dit gebied, welke zij gaarne ter beschikking stelt van belang hebbenden. in de hoop, dat zulks moge bijdragen tot de vestiging van nieuwe in dustrieën in haar district en daardoor te vens tot bestrijding van het aantal werk- loozen, dat op 31 December j.l. 8582 be- droeg. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de economische noodzakelijkheid van een zoo-efficient-mogelijk ingericht productie proces in een centraal gelegen gebiedsdeel. Het district Rijnland mag gevoegelijk het hart van centraal Nederland genoemd worden; het omvat binnen een straal van 60 K.M. 217 gemeenten met niet minder dan 3.534.321 inwoners. Het beschikt daaren boven over ideale verbindingen te water en te land, is bereikbaar voor schepen met een laadvermogen tot 1200 ton. heeft directe verbindingen met de zeehavens Amsterdam en Rotterdam en wordt door kruist door ontelbaar vele vrachtauto- en stoombootdiensten naar alle deelen van het land. Ten aanzien van den prijs vandenelec- trischen stroom zeide spr., dat verwacht mag worden, dat deze, voorzoover benoo- digd voor industrieele doeleinden in de toekomst niet bestendigd zal blijven op de basis van een hoog winstcijfer, zooals thans het geval is. In het district Rijnland is aan groot vaarwater gelegen industrieterrein be schikbaar tegen den prijs van f. 2000 per hectare, dit is 20 cent per vierkante meter. Spr. stond daarna stil bij de voordeelen van Leiden als woonplaats in de directe nabijheid van befaamde watersportcentra, de badplaatsen Katwijk en Noordwljk en als zetel van vele beroemde onderwijsin richtingen, terwijl hij ook een lans brak voor het zich snel uitbreidende Alphen en hij besloot met als zijn over tuiging uit te spreken, dat geen ander deel van ons land qua industriegebied zulke afzet- en ontplooiingsmogelijkheden biedt als het district Rijnland. De brochure zelve, welke in een oplage van 3000 exemplaren gedrukt is en o.a zal worden toegezonden aan alle belangrijke industrieën in Nederland, bevat vele fraaie foto's, een aantal kaartjes en tal van bij zonderheden, welke voor industriëelen met Rijlandsche aspiraties van wetenswaardig belang zijn. DUITSCHE KRUISER TE AMSTERDAM. De Duitsche kruiser „Emden" ls heden met een aantal adelborsten te Amsterdam aangekomen voor een kort bezoek. bleek dat ze tegen den wind inliep terwijl er op die wijze nooit gezaaid wordt. Aardig is ook het volgende: Griekenland gaf in dertijd postzegels uit ter herinnering aan de bevrijding van het juk der Turken 11830) Er werden 3 zegels uitgegeven die resp. een beeltenis droegen van een Engelsche. Fran sche en een Russische generaal, die voor de bevrijding van Griekenland gevochten had den Doch na de uitgifte bleek dat de namen van de Fransche en de Russische verwis seld waren, en daarenboven was de naam van den Rus nog foutief geschreven, en de Fransche generaal was in civiele kleeding afgebeeld. Een soortgelijk geval deed zich in Amerika voor alwaar Intertijd eerst een postzegel werd uitgegeven met de afbeel ding van Columbus toen hij Amerika voor 't eerst „zag" en de tweede zegel stelde Columbus voor toen hij voor het eerst den Amerikaanschen bodem betrad. Alhoewel hier tusschen slechts een tijdsruimte is van eenige uren. was Columbus op de eerste zegel afgebeeld als een jonge man en op de tweede als een oud man met een langen baard. Menschelijke ijdelheid. politiek en zoo veel andere dingen houden afbeeldingen op postzegels soms in. In Britsch-Indië was eens een Prins die herhaalde malen de Engelsche Regeering verzocht tot uitgifte van een zegel waarop zijn beeltenis. Het werd hem eindelijk be loofd doch onder voorwaarde, dat eerst alle op het moment uitgegeven, zegels moesten zijn uitverkocht De Prins die zeer rijk was had schijnbaar haast en kocht al de zegels op verbrandde ze en de Engelschen waren verplicht een zegel met zijn beeltenis uit te geven. Er zijn Koningen en Keizers wier beelte nis 20 tot 50 jaar en soms nog langer op één zegel voorkomen. In republieken ls dit ech ter anders, temeer daar elke president ge woonlijk uitgifte wenscht van een zegel met zijn portret. Spr. noemde nog talrijke aardige voor vallen en besloot met een opsomming van welk soort afbeeldingen postzegels, buiten portretten, zooal worden voorzien, HOE OUD IS DE PARAPLUIE Brief van een oud-Leidsch koopman. De lente heeft reeds eendgen tijd haar intrede gedaan, doch de gTilligheid der na tuur ln deze periode doet het toch raad zaam achten op zijn wandelingen steeds een parapluie mee te nemen, ook al straalt de zon hoog aan den hemel, wanneer men uitgaat. Dit bracht ons op de gedachte: hoe oud is de parapluie eigenlijk De para.pl ui, van Engelschen oorsprong, werd het eerst gebruikt door koffiehuishou ders. die ze in reserve hielden ten gerieve der bezoekers. In Frankrijk werd de parapluie, waarvoor men toen honderd francs betaalde, reeds in de achtiende eeuw geïmporteerd. Zij werd toen vervaardigd van leer, daar na van gewast linnen of geolied zijde. Robert de Limbourg bracht in 1784 de parapluie naar het land van Luik, juister gezegd naar Spa, bijgenaamd „het café van Europa", middelpunt van luxe en interna tionale bezoekers. Uit de voornaamste steden van Holland werden parapluies uit Spa besteld. Er ls een brief bewaard gebleven van een Leidsch koopman, gedateerd 4 Augustus 1785. welke als volgt luidt: A Monsieur G. de Leun, Marehand a Spa. Ayez la bouté de m'envoyer un demy panier d'eau de Spa, et un parapluye de soy pour ma femme comme vous en avez prccuré a mes soeurs a la Haye. Vous m'obligerez. Je suis votre trés humible serviteur Jacob Kinje, marehand dans Krayerstraat. Vertaling: Wilt U zoo goed zijn mij een halve mand Spa-water en een zijden para pluie voor mijn vrouw te zenden, zoo als U aan mijn zusters in Dan Haag geleverd hebt. U zult mij zeer verplichten. Ik ben Uw onderdanige dienaar, Jacob Klnje, koopman, wonende in de Kraalerstraat Leiden. 9442 (Ingez. Mei.) H. v. d. B. te L. Vermoedelijk zal Grass hoppers met een combinatie komen. Momen teel is ons dat echter nog niet bekend. Bevel tot arrestatie van Otto van Habsburg. De „Essener Zeitung" (het orgaan van Goering), verneemt uit Weenen, dat de Oostenrijksche autoriteiten bevel hebben gegeven tot arrestatie van den Oostcnrijkschen kroonpretendent aarts hertog Otto van Habsburg, die thans als Duitsch staatsburger wordt be schouwd. Het blad vermeldt als reden voor dit arrestatiebevel, dat aartshertog Otto in een vraaggesprek met buitenland sche journalisten, de hulp van het buitenland heeft ingeroepen voor de ..verdrukte bevolking van Oostenrijk". Deze verklaring wordt als hoogverraad beschouwd. VERLOVING IN HET HUIS HABSBURG. Aartshertog Albrecht, het hoofd van den Hongaarschen tak der familie Habsburg, heeft zich verloofd met een 27-jarige Hon- gaarsche onderwijzeres, Katharine Bocks- kay. Men hoopt, dat het huwelijk zal kun nen worden voltrokken op 15 Juli a.s.. doch eerst dient de toestemming te worden ver kregen van aartshertog Otto, het hoofd van het huls Habsburg. TEGEN DE HABSBURGERS. Naar de correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" te Weenen verneemt, zijn maatregelen genomen, waar door het aartshertog Otto niet meer mo gelijk is van zijn bezittingen in Oosten rijk de ongeveer 100.000 gulden te trekken, die zij hem Jaarlijks opbrachten. Het is voorts den anderen leden van het huis Habsburg niet meer mogelijk te beschik ken over hun bankrekeningen in Weenen. Het is duidelijk, aldus de correspondent, dat de keizerlijke familie beschouwd wordt als een bedreiging van de Duitsche een heid. NATION AAL-SOCIALISTEN IN LITHAUEN. In den Landdag van Klaipeda (Memel) hebben de natlonaal-soctallsten felle aan vallen gedaan op de.politiek van Llthauen, ln het bijzonder op de wet Inzake de vei ligheid van den staat, en de opheffing van den staat van beleg geëischt, alsmede de vervanging van de staatspolitie door Duit sche politie. President Baldzlus heeft be loofd al het mogelijke te zullen doen om Inwilliging dezer eischen te verkrijgen. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemeene kennis, dat de ge meentelijke bureaux en het Stedelijk Museum „de Lakenhal" op Goeden Vrijdag 15 April a.s. gesloten zijn. Het Bureau van den Burgerlijken Stand zal op dien dag geopend zijn van 9 tot 10 uur v.m. 9481 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit van 17 Januari 1938 vastge stelde plan tot herziening (aanvullingi van het uitbreidingsplan der gemeente Leiden, met betrekking tot de gronden, gelegen ten Zuidoosten en ten Noordwesten van de spoorbaan 's-GravenhageHaarlem, be grensd, voor wat de gronden ten Zuidoosten van de spoorbaan betreft, o.m. door den Maredijk, de Marislaan en den Stationsweg, en voor wat de gronden ten Noordwesten van die spoorbaan betreft, o.m. door den Rijnsburgerweg en een gedeelte van de Boerhaavelaan, en dat dit plan, ter ge meentesecretarie, Rapenburg 12. voor een ieder ter Inzage ligt. 9480 De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 13 April 1938. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 et. Doos 20 ct.IVOROLï 9432 (Ingez. Med.) Hij waarschuwde de school, dat het jongetje niet kon komen. (Vervolg van pagina 1). Omtrent het drama te Lochem wordt nader gemeld dat de boerderij geheel is uitgebrand. Slechts de muren en de schoorsteen steken boven de troosteloos rookende resten uit. Iemand uit Enschede, die per auto den Zutphenschen weg passeerde, heeft tegen twaalf uur hedennacht den brand ontdekt en zich onmiddellijk naar de boerderij be geven. Hij trof daar niemand aan. Dade lijk heeft hij getracht het vee te redden. Het gelukte hem vijf pinken uit den stal te halen Vijf koeien en een paard zijn even wel in de vlammen omgekomen. De man ging vervolgens naar buren, die de Lochemsche brandweer waarsohuwden, waarna ook tegen één uur de burgemeester van Lochem, de heer R. van Luttervelt, op de hoogte werd gebracht. Een Enschedeër was inmiddels doorgere den en had nog den rijksveldwachter ge waarschuwd. Toen de burgemeester ter plaatse was gearriveerd, Het hij, nadat de gruwelijke ontdekking was gedaan, het parket te Zutphen waarschuwen en een politiedeskundige te Arnhem. Het onderzoek onder leiding van den of ficier van justitie te Zutphen, mr. Stam, en den burgemeester van Lochem. heeft tot acht uur hedenochtend geduurd. De sectie op de lijken, welke voorloopig zijn ondergebracht in een schuur bij de afgebrande boerderij, zal moeten uitwijzen of het drama zich inderdaad heeft afge speeld, zooals boven gemeld. Een buurvrouw is gisteren nog bij de boerderij geweest, waar de zoon haar bij de deur heeft te woord gestaan. Hij heeft verder nog de school gewaar schuwd, dat het jongetje niet kon komen. Van buren vernamen wij nog, dat de zoon in onmin met zijn vader leefde, terwijl men hem algemeen als niet- normaal beschouwde. Zooals te begrijpen valt is de opschud ding, welke het drama te Lochem en wijde omgeving heeft verwekt, buitengewoon grot. Den geheelen morgen groepten om wonenden en andere belangstellenden samen voor de ruïnes van de verwoeste boerderij. Een groote politiemacht is op de been om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. Twaalfjarige jongen te Nieuwenhaven niet ernstig gewond. Uit Nieuwenhagen vernemen wij, dat de toestand van den twaalfjarigen Jongen, op wlen de vader het schot loste, niet zoo ernstig ls als aanvanke lijk werd gemeld. De jongen kreeg een schampschot en is daarna in gezel schap va® zijn jongere broertje nog naar zijn grootvader van moeders zij de, zekeren R. te Schaesberg gegaan om hem van de verschrikkelijke ge beurtenis ln kennis te stellen. Nadat dokter Schneiders den jomgen had verbonden, ls hij naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De dader, die. zooals gemeld, zelfmoord heeft gepleegd, was pas enkele dagen uit de gevangenis ontslagen en heeft zich nauwelijks den tijd gegund om zijn meer malen geuite bedreiging te volvoeren. Nadat zlj.n oudste zoon, een 17-Jarlge jongen, vanmorgen vroeg de woning te Nieuwenhagen had verlaten, om op den kolenberg van de mijn Laura te Eygels- hoven kolen te gaan zoeken, is hij tusschen 5 en 6 uur het huis binnengedrongen, waarna hij zijn vrouw ln bed met een re volverschol in de hals gedood heeft. Op het geluid van de schoten kwam het twaalfjarige zoontje met zij® elfjarige broertje toegesneld. Zooals gemeld werd toen de twaalfjarige jongen ln de hals ge wond. terwijl de andere schoten hun doel misten. Hierna heeft J. op de fiets de vlucht genomen en zich op 600 M. afstand van zijn huls van het leven beroofd Het gebeurde heeft ln de mijnstreek groote consternatie teweeg gebracht. MISLUKTE AANSLAG OP DEENSCH MINISTER. Op den Deenschen minister van justitie Steinecke is een mislukte aanslag ge pleegd door een jongeman, die van de pu blieke tribune van het Folketing twee schoten op hem loste, die geen doel trof fen. De dader en een aantal andere jon gelieden, die zich op de publieke tribune bevonden, zijn gearresteerd. Zij zouden Deensche natlonaal-sociallsten zijn. Ten tijde van het Incident behandelde de Kamer de nieuwe immigratlewet, waar de Deensche nationaal-socialisten tegen zijn. VREEMDELINGENWIJKEN VAN HANKAU GEBOMBARDEERD. Japansche vliegtuigen hebben gister avond de vreentdellngenwijik van Hankau gebombardeerd. Een vijftiental luchttor- pedo's kwam neer ln de tuinen, die nabij de Duitsche ambassade gelegen zijn en twee op de raceclub. Bij het bom/bardemnt vie len zeven dooden en drie gewonden. AARDBEVING IN ZUID-ITALIË. Vermoedelijk geen slachtoffers. Vanmorgen omstreeks vier uur heeft een gevoelige aardbeving de bevolking van ver scheidene Zuid-Italiaansche plaatsen opge schrikt. Tot dusver is niet gebleken, dat er slachtoffers te betreuren zijn of schade is aangericht. De beving is door alle seismo logische instituten waargenomen. Men ver- ondersbelt, dat bet epicentrum, zich in zee bevindt. ZWAKKE POSITIE DER JAPANSCHE REGEERING. De politieke besprekingen, die aan het ziekbed van den thans herstellenden prins Konoje zijn gevoerd, zijn thans bijna beëin digd. Alle bladen wijzen er op, dat de mi nister-president voor de volgende keuze is gesteld: of wel aftreden, hetgeen tot ern stige verwikkelingen zou leiden, daar het moeilijk zou zijin een opvolger voor hem te vinden, of wel de regeering verstevigen door de vorming van een reformistische een heidspartij, onder zijn voorzitterschap, welke methode echter weinig in overeen stemming is met zijn politiek temperament, EEN RADIOREDE VAN DEN BURGE MEESTER VAN NEW-YORK. „Dictatuurlanden veroveren on la mark ten". In de eerste radiorede die Laguardia voor het Amerikaansche volk gehouden heeft sedert hij burgemeester van New York werd, heeft hij o.m. het volgende gezegd: „Europeesche en Oostersche naties, in het bijzonder die, welke onder dictatorial bewind leven, zijn binnengedrongen ln de Latijnsch-Amerikaansche republieken en hebben onze markten veroverd." Laguar dia stelde voor, dat de regeering der Ver- eenigde Staten een overzicht zou opstel len van de markten in Zuid- en Midden- Amerlka ter voorbereiding van de uitvoe ring van een uitgebreid program van han delsexpansie met subsidie der regeering. De regeeing zou vekoopbare goederen moeten opkoopen van Amerikaansche pro ducten, en die aan Amerikaansche expor teurs verkoopen voor prijzen, lager dan de kostprijzen, teneinde ze ln Latljnsch Ame rika af te .zetten. „Het intensievere com- mercieele optreden der dictatoriale landen ln Latljnsch-Amerika verbergt politieke doeleinden" aldus Laguardia. „De dictatuur staat voor onzen drempel. Het ls een le vensbelang, dat wij onmiddellijk stappen doen om dit nieuwe, opkomende zeer te verwijderen van den bodem van het wes telijk halfrond" In sommige politieke kringen ziet men ln deze radiorede een eersten stap naar een candidatuur van Laguardia voor d» presidentsverkiezingen ln 1940. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2