BUITENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 13 April 1938 De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten gevraagd de algemeene toestand. belgië. frankrijk. duitschland. tsjecho-slowakije. finland. vereenigde staten. RECHTZAKEN mexico. brazilië. zuid-afrika. FINANCIEN SPREEKCEL a- B1"d AANGEBODEN Engeland en Italië. In welingelichte kringen wordt bevestigd dat het Engelsch-Italiaansch accoord uiterlijk Zaterdag as. geparafeerd of on derteekend zal worden. Deskundigen formuleeren thans de de finitieve redactie der overeenkomst in het Engelsch en het Italiaansch. Het accoord zal tegelijk te Londen en te Kome worden gepubliceerd. Attlee heeft Chamberlain in het Lager huis gevraagd, of bij de Britsch-Itallaan- sche besprekingen is onderhandeld over inlijving van doelen van Abessynlë bij de aangrenzende Britsche gebieden ter recti ficatie van de grenzen of anderszins en over de rechten of aanspraken van Enge land op het Tsana-meer. Chamberlain antwoordde, dat hij geen inlichtingen kon verschaffen nopens de onderwerpen, waarover onderhandeld wordt. De Engelsche minister Hore Belisha zal op 22 dezer een bezoek aan Rome bren gén, doch met een speciale missie is hij niet belast. De meeste Engelsche bladen veronder stellen dat in het Britsch-Itallaansche accoord zal zijn opgenomen een „rectifi catie van de grens" tusschen Abessynlë en den Soedan, die de overdracht van het aan het Tsana-meer grenzende gebied aan Groot-Brittannië zal bezegelen, waardoor de toevoer van het water van den Nijl ver zekerd zal zijn. Deze veronderstelling wordt o.a. geuit door de „Daily Mail die verder nog schrijft, dat het Britsch-Italiaansche ac coord pas onderteekend zal worden in het begin van den zomer, als Clano een bezoek aan Londen brengt, hetgeen volgens de plannen met eenige plechtigheid zal ge schieden. De regeering zal daarop het ac coord aan het parlement ter rectificatie voorleggen. Volgens de „Daily Express" zou Musso lini twee belangrijke concessies aan En geland doen: de eene is een territoriale concessie in de omgeving van het Tsana- meer, en de andere zou hierin bestaan dat een begin gemaakt wordt met het terug trekken der Italiaansche troepen uit Span je nog voor de burgeroorlog is afgeloopen, opdat de uitvoering van het accoord met Londen niet vertraagd wordt. Voorts wijst de Romeinsche correspon dent van de „Times" op de belangstelling, die men in de Italiaansche hoofdstad heef! voor de snelle verbetering der be trekkingen met Londen en hij acht de mogelijkheid niet uitgesloten van een even snelle ontspanning in de betrekking met Frankrijk. Hij verklaart, dat Italiaansche politieke kringen rekening houden met de mogelijkheid, dat nog voor het bezoek van Hitier een Fransche ambassadeur bij het Quirinaal wordt benoemd. Daarentegen verklaart de „News Chro nicle", dat te Londen het enthousiasme over het accoord met Rome afneemt en wel om twee redeneni In de eerste plaats omdat de positie van Italië in Abessynië kritiek is en, indien het gezag van Rome niet voor de in Juni inzettende regens ge vestigd is, het dit nooit dreigt te worden. In tic tweede plaats omdat de nederlaag der Spaansche regeering in het geheel niet zoo zeker is voor de nabije toekomst. Het. kabinet Daladier in Frankrijk heeft een onverwacht succes behaald in de Ka mer en zag het financieele ontwerp daar reeds goedgekeurd met 50812 stemmen. Dit beteekent vrijwel zeker, dat Daladier ook 111 den Senaat veilig is! Vooral waar hij uit het program Blum de deviezen-con trole en de kapitaals-belasting heeft laten tallen. Waar het parlement spoedig op reces gaat. schijnt deze regeering derhalve tijd te krijgen om haar taak te volbrengen. Alleen de stakingen vormen nog een ge vaarlijk aspect, te meer waar de socialis tische Kamerfractie slechts met 5843 stemmen tot steun besloot, zoodat een zwenking mogelijk blijft in nabije toekomst. Toch laat de toestand zich heel wat gunstiger aanzien dan onder Blum. Drie wethouders te Eupen afgezet. De gouverneur van de provincie Luik heeft drie wethouders van Eupen die ge weigerd hebben aanwezig te zijn bij een ontvangst ter gelegenheid van het bezoek van Dlerckx, den minister van binnen- landsche zaken afgezet. Dte stakingen. De kwestie der stakingen is dooi' Dala dier niet beslist. Wel heeft hü afkeuring uitgesproken, maar zich niet gebonden aan bepaalde maatregelen. In de wandelgangen van de Kamer werd medegedeeld, dat de staking bij de lucht vaart fabrieken geëindigd is. Het werk in deze fabrieken wordt op de volgende voor waarden hervat: invoering van een 45-urige arbeidsweek tegen de normale loonen. Volgens de tusschen de directie en de arbeidersvertegenwoordigers gesloten over eenkomst zijn, de fabrieken nog gisteravond door de stakers ontruimd. Daartegen zijn de Farmanfabrieken te Boulogne, de Licorne- fabrieken te Cour- bevoie en de Gillet-fabrieken te Montrouge door stakende arbeiders bezet, evenals een twintigtal kleine ondernemingen. Het aantal stakers blijft daardoor nog 100.000. Amnestie verwacht - Een tegenspraak. Men verwacht dat op 20 April, den ver jaardag van Adolf Hitler, een groote am nestie zal worden afgekondigd. Vermoede lijk zullen ds. Niemoeller en andere pre dikanten in vrijheid worden gesteld en tevens verwacht men dat een aantal gene raals, die op 4 Februari ontslagen zijn, weer in het leger zullen worden opgeno men, o.a. von Fritsch. Inzake het bericht van de „Daily He rald" over een geheim archief van Schuschnigg, meldt het D.N.B.: deze pu blicatie is een bewuste en grove vervaJ- sching. Dergelijke blieven van den Fuehrer bestaan evenmin als eventueele instruc ties van partij-instanties aan Zuld-Tirol. Het optreden van het Marxistische blad kan niet scherp genoeg aan de kaak wor den gesteld. Het betreft een bronvergifti ging van de ergste soort, dat een kenmer kend licht werpt op de strijdmethoden van zekere tegenstanders van het natlo- naal-socialisme in het buitenland. Van denzelfden aard is volgens het D. N.B. een ander bericht van de „Daily He rald", volgens hetwelk de Fuehrer de vor ming van een Sudeten-Duitsch legioen zou hebben bevolen naar het voorbeeld van het Oostenrijksche legioen. Ook dit be richt is geheel uit de lucht gegrepen, al dus het D.N.B. De „Daily Herald" houdt echter vol en meldt, dat een intieme vriend van Schusch nigg, Bosch, met het geheime dossier naar New-York zal gaan, teneinde bij de Ame- rikaansche katholieke organisaties steun te zoeken ten behoeve van den vroegeren bondskanselier van Oostenrijk. Het blad weet voorts te melden, dat Zer- natto, die erin geslaagd is, Oostenrijk met het betreffende dossier te verlaten, op het oogenblik onder een valschen naam in Italic vertoeft en in nauw contact staat met Mussolini die zich buitengewoon zou interesseeren voor de onthullingen, die het dossier bevat over de bedrijvigheid dej nazi's. Oneenigheid onder (le Duitsche partijen. - De Duitsche christen-sociale partij in Slowakije, welke wordt geleid door den onder-burgemeester van Bratislava, Foer- ster, heeft geweigerd zich aan te sluiten bij de partij van Henlein. Verscheidene aanhangers van Henlein. die te Bratis lava wonen, hebben zich bij Foerster aan gesloten, Dreigende hotelstaking. De eigenaars van hotels en restaurants hebben vastgesteld, dat alle rekeningen met tien procent fooi belast zullen wor den. De kellners en kelinerlnnen van Hel- singfors kunnen zich hier echter niet mee vereenlgén, en dreigen nu met een sta king, aangezien dit percentage volgens hen te laag is. Zij zetten uiteen geen waarborg te hebben van een minimum loon, terwijl zij bij ziekte of tijdens vacantie in het ge heel geen loon ontvangen. Ter tegemoet koming stelt de bond van restaurantper- soneel voor een fooienheffing van 15 pro cent op rekeningen, die minder bedragen dan tien gulden, en tien procent van hoo- gere rekeningen. De staking is uitgesteld, teneinde on derhandelingen mogelijk te maken. Het mobilisatieplan. Omtrent het nieuwe moblllsatleplan, welks uitvoering opgedragen wordt aan de chefs van den staf der nationale garde ln de verschillende bondstaten, worden thans bijzonderheden bekend, volgens welke de Vereenigde Staten ln geval van oorlog on middellijk de volgende troepen ln het veld zouden brengen: 375.000 tot 400.000 man van het geregelde leger en van de nationale garde, benevens ongeveer 130.000 man marinetroepen, 300.000 vrijwilligers, binnen 30 dagen na den dag der mobilisatie, plus 500.000 vrijwilligers binnen 60 dagen. Binnen vier maanden moeten 1.250.000 recruten voor het leger en 500.000 recruten voor de marine onder de wapenen komen. Felle strijd ln Catalonië. In den sector ten Noorden van den Ebro en ten Zuiden van Fraga hebben de regeeringstroepen Maandag aanvallen ge richt op den rechteroever van de rivier de Segre, aldus een Havas-bericht. Van Gran- Ja de Escarpe tot Seros in de nabijheid van hydro-electrische centrale is den geheelen morgen fel gestreden, evenals des middags zonder dat een der beide partijen een merkbare vordering heeft kunnen maken. Gistermorgen werd de slag voortgezet en Barcelona meldt Franco over de Segre te hebben teruggedrongen. De regeeringstroepen hebben voorts de stellingen gebombardeerd van Vallibona in den sector van Morella die zij vervolgens hevig aanvielen. Zij slaagden er ln de rechtschen, die de Sierra del Monte Tur- meli binnengedrongen waren, te verdrij ven, en heroverden de hoogte van Ball- lona, hetgeen hen in staat stelt den weg van Morella naar zee te beheerschen. Na een verbitterden strijd namen de regee ringstroepen vervolgens de hoogten van Vallibona. Het doel der rechtschen schijnt hier de stad San Mateo te zijn, ongeveer 30 KM. van de kustplaats Vinaroz gele gen. De bevelhebber der rechtschen, gene raal Aranda, verklaanle ondanks den te-- genstand, tevreden te zijn over de behaal de resultaten. Reuter meldt dat de aanval der recht- sche troepen niet direct gericht is op den weg naar Vinaroz en de zee, doch in hoofdzaak op het ten Zuiden van dezen weg gelegen gebied. Het dorp Cati en de daarachter gelegen heuvels werden bezet. Volgens dit bericht werden aanvallender regeeringstroepen op de rechtsche linies bij den berg Turmell afgeslagen. Chineesch optimisme. Bij een ontvangst op de Chineesche am bassade te Londen heeft Soen Fo, voorzit ter van den wetgevenden joean, tegenover journalisten verklaard, dat, wanneer de Chlneezen erin zouden slagen de Japan ners uit het land te verdrijven, dit zou beteekenen, dat er geen wereldoorlog zou zijn. „Sovjet-Rusland, aldus Soen Fo. trekt een sterke strijdmacht aan zijn Oostelijke grenzen samen, doch het zal niet ingrij pen, tenzij het de overtuiging heeft, dat China verliest. China ls op weg naar de overwinning; het heeft twee of drie millloen man aan het front en acht en een half miliioen jongemannen worden ln het achterland geoefend. Wij hopen, aldu%de Chineesche staats man, dat de EuropaÉgihe politici na de ne derlaag van Japan' (.waarvoor wellicht, vijf a tien jaar noodig zijn) den Volkenbond weer doeltreffend zullen maken". BURGEMEESTER EN KASSIER VOOR DE RECHTBANK. De schadeloosstelling der petroleum- maatsohappijën President Cardenas heeft den minister van financiën opdracht gegeven onver wijld te beginnen met- de raming van het vermogen der onteigende petroleumonder- nemingen, teneinde zoo spoedig mogelijk het bedrag der schadeloosstelling te bepa len. De raming zal geschieden in samen werking met de vertegenwoordigers der bultenlandsche maatschappijen, maar des noods ook zonder hen, indien zij samen werking van de hand wijzen. Mexicaansche vrouwen uit alle lagen der bevolking verleenen haar medewerking om de regeering in staat te stellen de noodige gelden bijeen te krijgen teneinde bulten landsche petroleummaatschappijen scha deloos te stellen. Sinds gisteren zijn de vrouwen begonnen met haar juweelen, kostbaarheden en zelfs spaargelden en op brengst van landbouwproducten ter be schikking van de regeering te stellen. Delfstoffen staatseigendom. Bij verordening van den bondspresident zijn alle petroleum- en aardgasvoorraden en eventueele vindplaatsen van helium tot staatseigendom verklaard. Rede van Smuts. Doelend op Zuid west-Afrika heeft Smuts gezegd, dat gedurende den grooten- oorlog een krachtige poging is gedaan om buren, welke gevaarlijk zouden kunnen warden, van de grenzen te verwijderen Velen zien terug naar de dagen voor 1917 en „wl1 zijn besloten nooit tot dien toestand terug te keeren". Voorschotten zonder borgstelling verstrekt. Voor de Rotterdamsche rechtbank ston den gisteren terecht de 35-jarige kassier W. V. en de 57-jarige W. J. D„ huis meester van den Bommel en Ooltgensplaat, beiden woonachtig te Ooltgensplaat, respectievelijk verdacht van valschheid in geschrifte en medenplfchtigheid daaraan. Begonnen werd met de zaak van V„ dfe sedert 1920 kassier was op het bijkantoor Ooltgensplaat der Eilandenbank. Hij heeft tegen het verbod van het hoofdkantoor in voorschotten zonder borgstelling verstrekt. Naar hij zegt, deed hij dit op verzoek van den directeur'van het bijkantoor, den bur gemeester. Deze wilde o.a voor zijn zwager een bedrag van ruim 5200 gulden leenen, zonder borgstelling. De kassier was zijn directeur gaarne ter wille, temeer daar deze verklaarde, dat er binnen twee dagen een dekking door hypotheken zou komen. Toen deze echter niet kwam moest er raad geschaft worden. De kassier boekte ge fingeerde uitgaven. Volgens V. was de burgemeester hiervan volkomen op de hoogte. De president merkt op, dat verdachte zich niet achter den directeur moet ver schuilen. Hij moest als boekhouder toch weten dat zoo iets niet mag. In Juli 1935 kwam de tijding, dat de kas moest worden gesloten omdat surseance van betalirjg zou worden aangevraagd. Een poging werd ondernomen door den burge meester om het geleende geld terug te krijgen, maar dit lukte niet. Besloten werd toen de leening met de rente alsnog in te schrijven. V. heeft herhaalde malen zijn chef gevraagd of deze handeling niet straf baar was, maar de burgemeester zeide, dat er geen kwaad bij was. Daar de burge meester tevens hulpofficier van justitie is, liet V. zich overtuigen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat men op het hoofdkantoor bij controle van de boeken van Ooltgensplaat dadelijk be greep, hier met een „vriendenkliek" te doen te hebben. Voorts bleek, dat de bur gemeester de boekjes van verschillende spaarders bij de bank had overgenomen. Hij bleef daartoe persoonlijk verantwoord tegenover deze spaarders, doch kreeg geld vrij om verschillende tekorten te dekken. V. had do onderhandelingen hieromtrent voor den burgemeester gevoerd. De officier van justitie deelde mede, dat hij zijn requistoir wilde uitstellen tot heden, aangezien hij nog getuigen wilde hoeren. De zaak werd hierop verdaagd tot heden Des middags stond de burgemeester van den Bommel en Ooltgensplaat W. J. D. terecht in zijn kwaliteit van directeur van het bijkantoor Ooltgensplaat van de N.V. Eilandenbank. Zooals reeds gemeld, had hij zich te verantwoorden voor medeplich tigheid aan valschheid in geschrifte. In de uitvoerige dagvaarding werd hem o.m. ten laste gelegd, dat hij als directeur van het bijkantoor midbruik van zijn macht had gemaakt, door zijn kassier, boekhouder V.. die gisterochtend terecht stond, te bevelen valsche boekingen te doen. In deze zaak werden vrijwel dezelfde getuigen gehoord ais in de zaak tegen V. Zij legden dan ook dezelfde verklarin gen af. Als extra getuige werd de verdachte in de vorige zaak, V. gehoord. Hij bleef hoofd, zakelijk bij zijn verklaringen welke hij als verdachte had afgelegd Hij persisteerde bij zijn bewering, te goeder trouw te heb ben gehandeld. Verdachte merkte op, dat hy in de kwestie van de geldleming aan zyn zwager V. nooit op dien bewusten 20 Juli 1935 op dracht heeft gegeven, deze leening, die in 1928 was verstrekt, op 20 Juli 1935 te boeken. Getuige hield vol hiertoe opdracht van D. te hebben gekregen Hierna werd deze zaak verdaagd om den officier van Justitie gelegenheid te geven zijn requisitoir in beide zaken te nemen. De resp. verdedigers zullen dan eveneens aan het woord komen. HET GELUIDME ET INSTRUMENT VAN PROF. ZWIKKER. De rechtbank te Amsterdam heeft een automobilist, wiens signaalhoorn een ster ker geluid geeft dan de wet toelaat tot een boete van f. 1 veroordeeld. De geluidsbrond was opgemeten met het toestel van prof. Zwikker. Door deze uit sprak heeft de rechtbank dus vastgesteld, dat dit toestel een betrouwbaar instrument is, op grond waarvan tot vervolgingen kan worden overgegaan. De kantonrechter had f. 6 boete opge legd en de officier van Justitie had beves tiging gevorderd. wet f.5 of 2 d. met verbeurdverkl. buitenband} A. W. overtreding arbeidswet 2 x f. 4 of 3 x 2 d.; H. R. H. Apeldoorn, overtreding motor- en rij- wlelwet f. 15 of 5 d. en toewijzing civiele vorde ring ad f. 6,25; F. G. P. C. G. overtreding ver ord Leiden op het verkeer te land 6x f. 1 oi 6 x 1 d.; J. M. S. Llsse te Alkemade zonder ver gunning venten f. 2 oi 1 d.; H. A. O. Alphen a. d. Rijn overtreding invaliditeitswet f.5 of 2d.; D. W. Haarlem overtreding vlsscherijwet f.2 of ld.; B S. B. zwervende te Alkenmade zonder vergunning venten f.2 of 1 d.; J. B. S Zoeter- woude in staat van dronkenschap een motor rijtuig besturen 8 dagen hechtenis met ontzeg ging van de bevoegdheid motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van één Jaar; A. B. D. Den Haag overtreding motor- en rywlelwet f. 7.50 of 3 d.; M. K. Velzen autorijden zonder licht f. 7,50 of 3 d.J .A. K. overtreding motor- en rijwiel reglement 1.1 of 1 d.; N. H. den H. wielrijden zonder bel. f 2 of ld.; A. v. d. G. Katwijk idem 12 of 1 d.A. S. Idem 1.2 of 1 d.; A v.d. B. Sas- senhelm wielrijden zonder licht 1,3 ol 1 d.; M. E. wielrijden zonder licht en overtreding verord. Lelden op de verhuizing binnen de gemeente 2 x 1.2.50 ol 2 x 1 d.; G. A. S. te Lelden als be stuurder van een rijwiel aan een ln beweging zynd motorrijtuig f.3 of 1 d.; G. v. G. zwerven de te Lelden zonder vergunning van den burge meester op den openbaren weg liedjes zingen f. 2 of 1 d.I H.K., Wassenaar te Sassenheim zon der vergunning van den burgemeester het be drijf van muzikant uitoefenen 1.2 of i d.; J. G. v. d. M. Lisse. strooperij 1.2 of 1 d. met ver beurdverklaring knlpschaar en wilgentakken; A. S. S.. Katwijk, overtreding leerplichtwet f. 7.50 of 3 d.; J. B. Idem 1.5 of 2 d; C. v. d. B. Idem Idem f.5 ol 2 d.; D. J. idem Idem f.5 of 2 d.; P. H. hvr. van A. v. d. M. Idem. idem 1.5 of 3 d J. v. d. P. Idem. idem f. 3 of 1 d.; W. I.ldem idem f. 1. of 1 d.; P. v d. P. hvr. van J. Z. idem, idem 1.3 of I d.M. O. te Leiden zonder ver gunning venten 1.2 of 1 d.; H. K. Katwijk idem I.2 of 1 d,; H. de J. Katwyk, wielrijden ovei- een gesloten verklaarden weg 1. 2 of 1 d.; C. B. zwervende, openb. dronkenschap 1 5 of 2 d.; W. P. overtreding der wet tot verlaging der open bare uitgaven 2 x f.2.50 of 2 x ld.; R. K. over treding Kon. Besl. Bevolkingsboekhouding 1.1 of 1 d.; D. L. A. B. Idem f.2 of 1 d.; W. de K. Bo degraven overtreding van het blnnenaanvarlngs regl. f. 5 of 2 d.; F. L. C. overtr. landbouwcrisis- wet f. 2.50 of 1 d.; C. P. de J. den Haag. autorij den zonder rijbewijs f. 5 of 2 d.: H. C. D. Voor schoten. geen geldig rijbewijs vertoonen f. 5 of 2 d.; C. N. M. Llsse. geen geldig rij- en nummer- bewijs vertoonen 2 x f. 2.50 ol 2 x 1 d.; W. J. s. overtreding motor- en rijwlelreg). 1.2 of 1 d.; A. J. C. als bestuurder van een rijwiel geen tee- ken geven by het veranderen van richting f2 of ld.; I. S. overtreding motor- en riiwlelregl. f.2 of 1 d.; C. N. M. Lisse idem f. 2.50 of 1 d.; J. A, v. d. V. Zoeterwoude Idem f.5 of 2 d.; J. A. v. d. S. Wassenaar Idem 1.3 of 1 d.; P. P. Noordwij- kerbout. wielrijden zonder rood achterlicht en zonder rem 1.1 en 1.2 of 1 d. en 1 d.; A. P. D. idem. wielrijden zonder bel 1.2 of 1 d.; J. J. de J. Roelofarendsveen, wielrijden zonder licht en rood achterlicht f. 2 en 1.1 of 2 x 1 d J. de W. Amsterdam, wielrijden zonder licht 1.2 of 1 d.; A. M. R. overtreding motor- en rijwlelreg], 2 x 1.2 of 2 x 1 d.; A. de G. overtreding verkeers- verord. van Oegstgeest f. 2 ol 1 d.; A. V. Rijns burg. overtreding arbeidswet f.5 of 2 d.; P. E. Amsterdam, overtreding vaarwegenregl. Zuid- Holland f. 7.50 of 3 d.; G. W. L. Haarlem, te Lel den zonder vergunning van den burgemeester op den openbaren weg muziek maken 1.2 of 1 d.; R. H. T. zwervende Idem f. 2 of l d J. v. S. den B. te Sassenheim zonder vergunning van den burgemeester op den openbaren weg het bedrijf van muzikant uitoefenen f.2 of 1 d.; L. S. zwer vende. openbare dronkenschap f.10 of 4 d.; J. W. O. idem idem f. 10 of 4 d.; J. de B. Rljnsburg overtreding leerplichtwet f. 1 of 1 d.; E. B. idem idem f.3 of 1 d: J, C. v. E. idem idem f.3 of 1 d.; A. G. Katwijk, loopen op verboden grond f.2 of 1 d.; A. H. idem Idem f.5 of 2 d.; C. V. idem idem f.5 of 2 d.: A. H. overtreding motor- en rijwlelregl. f.15 of 5 d.; A. J. Bloemendaal idem f. 2.50 of 1 d.; J. V. zwervende te Noordwijk zon der vergunning venten f. 2 ol 1 d.; J. O. te Voorschoten zonder vergunning venten 1.3 of 1 d. JAARVERSLAG DER ZUID-HOLLANDSCHF. LANDBOUW-ONDERLINGE. In hotel „Atlanta" te Rotterdam werd onder leiding van den heer Jac. v. d. Koogh. te Rijs wijk (Z.-H.) de Jaarlijksche algemeene leden vergadering gehouden van de Zuld-Hollandsche Landbouw-Onderlinge, afdeeling van de te Am sterdam gevestigde vereeniging „De Centrale Landbouw-Onderllnge". Uit het jaarverslag, loopende over het boek jaar I November 1936 tot en met 31 October 1937, blijkt, dat de Zuld-Hollandsche Landbouw- Onderllnge by het einde van het boekjaar 3426 leden had met een Jaarloon van f. 5445.186. Het ledenaantal van de Centrale Landbouw- Onderlinge bedroeg bij het sluiten van het boek jaar 32.752 met een jaarloon van ruim 50 mil iioen gulden. In het verslagjaar werden by de Zuid-Holl. Landbouw-Onderllnge aangegeven 1131 ongeval len. waarvan 2 met doodeiyken afloop. Het totaal aantal ongevallen voor rekening van „De Centrale Landbouw-Onderllnge" be droeg 9268. Het verslag geeft voorts mededeelingen over de vrijwillige verzekering voor patroons en kin deren van leden en over de ziekteregeling voor inwonend personeel. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zyn geveld J. W. Haarlem, overtreding visscherywet f.2 of 1 d,: J. v. K.. h.vr. van H G. overtreding verord. Lelden op de winkelsluiting f.2 of 1 d.; W. v. D. Katwyk. overtred. melkbesluit f.2 of 1 d.; J. B. Hoogmade. met een bakfiets rijden over een gesloten verklaarden weg f.2 of 1 d N. W. J. D. Delft, overtreding motor- en rijwiel- ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. Eenige bewoners van den Haarlemmerweg en omgeving waren er dezer dagen getuige van. dat een donkerbruin hondje met witte borst teef) in de Haarlemmervaart werd geworpen, terwyi een pak steenen aan den nek was ge bonden. Zy slaagden er nog Juist ln het dier te redden, dat thans ln het asyl wordt verpleegd en protesteeren tegen de bovengenoemde ruwe behandeling. SPAANSCHE LES Spaansche con- °P onE4CTo.B^Ok. Btad NAAIMACHINE oIJ.U",r?uv' wenschi hand- nem£?nualImicülne over tc «n blilJ£enPDrry«CU,ler' te" ™£To. f,U9r5kV Blad KANOSTALLING 5?SJ vwr kano. v; - n™'?01>8ave en plaats waar KIS? Liefst daw "'ezig kleedru»nitc aan- SLOOPAUTO'S motoren en machines te koop gevraagd. Aangeb. al lerlei auto-onderdeelen enz. v. d. MEY's Autokerkhof. Hooge Rijndijk 212, Zoe terwoude. MARKIES Te koop gevraagd een goed onderhouden markies. Lang 3 meter 10 Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3204 k. 250 GULDEN Absoluut vertrouwd per. soon met vaste podtle vraagt f. 250 te leen. Vlugge aflossing. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3344 k. MOTORRIJWIEL Te koop gevraagd een licht motorrijwiel. Br. met op gaaf van merk en prhs Bur. v. d. Blad ond. No. 3328 k. WOONSCHUIT te huur gevraagd, 2de helft Augustus. 6 personen. Brieven met prijsopgaaf en ligplaats Bur. v. d Blad onder No. 3170 k. BUREAU Te koop gevraagd, een eiken cylinder bureau. Brieven met prijsopgaaf Bur. van dit Blad onder No, 2997 k. HOOGTEZON Te huur of ter overname gevraagd een hoogteaon. Adres: Utrechtechc Jaag- lc HYPOTHEEK f. 15000 gevraagd, nu of ia- ter. 2 flinke penden, rulmo overw. 3 a 3 1/4%. Solide bcleaging Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3090 k. EERSTE HYPOTHEEK Gevraagd lng. Juli as. eer ste hypotheek f8500. tegen 4 1/4 ft 4V4%> 's Jaars. op een pand met ruime over waarde, nog meerdere pan den daartegenover als waar borg. Spoed gewenscht. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3304 k. BOEKHOUDEN 155 geslaagden voor do examens „Handelskennis L. O ..Federatie" (Mer- curius) „Vereeniging van Leeraren". Condities f. 5.- p. mnd. per wekel. lesuur J A. JANSEN. Kamerllngh Onneslaan 15. (Kerkplein) Lelden. Tel. 2811 Inrich ten. bijhouden, controlee ren, adviezen. DIRECT UIT FABRIEK WIJ leveren u een prima Sumatra knak sigaar, te gen den uiterst laag ge- banderolleerden prijs van 3 ct. Kwaliteit gègandeerd. Fa. BOOGAARD, Noord- einde. En-gros en détail. DRINKT IETS GOEDS! FRANCHIMON, Haarl.str 204. Telef. 1611 verkoopt uitsluitend eerste kwali teit Voorburgh, Citroen. Schil. Genever. Brandewijn. Inmaakwljn. Cognac enz. Ook alcoholvrije dranken. Altyd voordeellge prijzen Vermouth f. 1 per liter EEN KANO? Maak hem zelf. WIJ leveren de oomplete onderdelen pasklaar, niet 6lagen uitge sloten. 1 pers. f. 11.50. 2- pers. f. 13.75. B.M. latten elke lengte. Vuren, Oregon Mahonie. Billijk. Hout- draalwerk. Mare 39, Tele foon 3637. PRIMA GRASZODEN Telef. 3344 Telef. 3344 Vanaf f. 1.— per 100. Het adres: P. SWANENEURG, Dahllastr. 18a, C. SWANEN- BURG Heerenstr. 60; C. SWANÉNBURG Jr.. RiJn- str. 15; J. SCHREUDER, Zuidsingel 33. Tel. 3344. DAMESRIJWIEL Aangeboden: een ln goe den staat verkeerend dit- mesrijwlel. loopt licht, tor- pedonaaf, bagagedrager, kettingkast. en Jasbescher- mer. goed- band-i Prijs f. 12.50. Bcvt na 6 uur: Roodborststraat 20. RASHONDEN Laat uw honden vakkundig trimmen, scheren of mo- delleeren bij: P. VLIET - STRA. vroeger Hooge woerd 80, Alle honden, groot en klein f. 1.50, ook aan huls. Castreeren van katers 0.75. Goede ref. Hecrensteeg 21 a. MET PASCHEN naar de blocnibollenvelden toeren f 2.p. u. Groote ritten door geheel Neder- land. Royal Tax. Telef 1579 Electr. Waschmachine Te koop een geheel com pleet clectr. waschmachine met wringer en motor en overschakelaar. Tevens lin nenkast voor elk aann. bod Kraaierstraat 17, TRIPLEX 39 en 44 ct. per plaat, afmeting 125 x 100 c.M Eikentrlplex f 1.50 per M2. Enorme voorraad triplex, multiplex, alle soorten, afmetingen en dikten. Vraagt prijsopgaafl Goedkooper dan „De Hout- werf" bestaat niet! Nieuwe Rijn 87. Telef. 1176. POSTDUIVEN Door beëindiging der sport billijk aangeboden van den bekenden liefhebber F. le Malr. v.h. Voorschoten. 5 bereisde koppels. 1 Ben- zingklok. 1 mand. Te zien en bevragen: Fa. A. B STIJGER. Steen straat 16, Lelden. Naaimachine koopen ls een zaak van vertrouwen Bfj ons koopt gy een naai machine van eerste klas fabrieken en betaalt geen hoogeren prijs voor een naam! Het oudste repara tie-adres: V.h. WESTDORP Co., Morschstraat 41. VERLENGDE B.M. te koop. in prima staat. 1 Jaar oud Te bevragen: Hoogmadescheweg 40, te Leiderdorp. IJBOKKING BI. Zoutevlsch 25 en 35 ct. per pond; Zoute ooren 12 ct per pond. Stoof- en Bakpallng 60 en 75 ct. p. p. Versche vlsch. Ge weekte Stokvlach 25 ct. p. pond. Versch gepelde gar nalen 14 ct. per ons. H. S TEYN. Vlschhan- del. Lage Rijndijk 32, Telef. 573. DIERENVRIENDEN Voorhandengele Boxer, reu. Pekingneesjes. Herder, hulshondjes 1.p. stuk. Tevens een trekhond. Hen netje» br. 1938 1.p at. Broedpoppen 75 ct.. enz De Goedkoope Hoek Ko- revaarstraat Lelden. Halte I Blauwe tram. WEILAND Te huur: 5 H A. weiland. liggende RfJndUk. I Th. MEYER. Voorstr. No I 27, Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11