NATIONALE PEREZ Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 11 April 1938 PERZISCHE TAPIJTEN, een artikel van vertrouwen IDEAAL-TARIEF^*^ Jaarvergadering stichting „Rijnlandsch Borgstellings fonds". Het fonds voorziet in een groote behoefte. Hulp moet economisch verantwoord zijn. Een dezer dagen is onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer, met ver tegenwoordigers van de gemeentebesturen, welke bij het fonds zijn aangesloten, de jaar vergadering gehouden van de Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds. Na voorlezing van de notulen door den secretaris, den heer J. B. V. M. J. v. d. Mor tel. burgemeester van Noordwij k, was het woord aan den district-commissaris, den heer P. A. van Aggelen, voor het uitbrengen van het jaarverslag Aan dit verslag is het volgende ontleend In het jaar 1937 heeft de Stichting Rijn landsch Borgstellingsfonds in toenemende mate getoond in een behoefte te voorzien. Dit nieuwe middel tot hulpverleening aan den industrieelen en handeldrijvenden mid denstand binnen het ambtsgebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, is velen middenstanders tot steun en hulp geweest. Het tweede werkjaar geeft evenals het eerste gunstige resultaten te zien. Niet alleen is een aantal borgstellingen verstrekt, maar ook zijn in vele gevallen be middeling en voorlichting verleend, schuld regelingen gemaakt, en middenstandsbedrij- ven gesaneerd. Bij al het werk. dat het fonds heeft ver richt, was het doel het bevorderen van het financieel evenwicht in de kapitaals- en exploitatie-rekening. De richtlijnen volgens welke het fonds werkt, gaan uit van de ge dachte, dat bij elke hulpverleening het con structief element voorop moet staan en dat de hulp economisch verantwoord moet zijn. Dit brengt mede. dat de hulpverleening gepaard moet gaan met intensieve indivi- dueele bemoeiing en het verleenen van mo- reelen steun. Elke zaak heeft haar eigen historie, waarmede bij de beoordeeling van de hulpverleening rekening dient te worden gehouden. De hulpverleening in den vorm van sa neering, bemiddeling en voorlichting is wel de belangrijkste. Zij gaat veelal aan het ver leenen van een borgstelling vooraf; in meerdere gevallen kon zelfs met dezen vorm van hulpverleening worden volstaan en be hoefde geen crediet te worden verleend. Op gemerkt werd. dat bij het maken van schuldregelingen en het aanbieden van een accoord. de belangen zoowel van debiteur als van crediteur in het oog worden ge houden. Behandeld werden 171 schriftelijke aan vragen voor een borgstelling. De aanvra gen waren verdeeld over 82 soorten van be roepen of bedrijven. 44"van deze aanvra gen moest om eenigerlei reden worden af gewezen. Er werden 59 credieten i borgstel lingen i verstrekt voor een totaal bedrag van f. 11715. Het aantal aflossingen bedroeg 1948; het gemiddeld bedrag per aflossing f. 5.27. Het gemiddeld bedrag per verleende borgstelling f.200; van de op het eind van het verslag jaar uitstaande borgstellingen f. 121. De ver liezen bedroegen voor 1936 ong. 4°/« (vier procent), terwijl voor 1937 nog geen af schrijving behoefde plaats te hebben. In 25 gevallen werd uitsluitend bemidde ling. schuldregeling of saneering verleend. In tot. werd voor een bedrag van f. 17.861,95 gesaneerd met een afkoopsom v. f. 10.509.92. Met diverse crediteuren werd voor een be drag van f. 18.977,72 aan schuldregelingen getroffen. Er werd voor een bedrag van f. 15.519.51 geblokkeerd, terwijl verlaging van hypotheekrente en rente van geleende gelden wérd verkregen voor een bedrag van f 39 700 Een zeer veel administratie vereischend werk is het maken van een schuldregeling met kleine te innen wekelijksche aflossin gen. welke in vele gevallen tegelijk met de aflossing op de leening worden geïnd. Het totaal bsdrag, dat op deze wijze aan schuld regelingen loopt, bedraagt f. 1848851. In 482 posten is ontvangen f. 5460.38. Ver schillende schuldregelingen zijn aan het eind van het verslagjaar nog niet afgewik keld. De geïnde gelden worden driemaan delijks pond-pondsgewijze aan crediteuren uitgekeerd. Het laat zich aanzien, dat deze gevallen nagenoeg alle tot bevredigend resultaat zullen worden gebracht, waardoor aan crediteuren 100 °'o van hun vordering zal kunnen worden uitgekeerd. Hoewel de werkzaamheden verbonden aan het verleenen van bemiddeling, het maken van schuldregelingen en het sanee- ren van „de zaak", een zeer omvangrijk en tijdroovend werk is, waardoor conferenties met crediteuren, hypotheekgevers en fami lieleden noodig waren, is dit deel van de taak van het fonds het meest dankbare werk. In enkele gevallen kon matiging van aflossing van aangegane schulden worden verkregen faillissement worden voorkomen; regelingen voor in huurkoop gekochte goe deren worden getroffen. Met Inbegrip van het werk van de voormalige bemiddelings commissie. zijn in totaal door het fonds niet minder dan 736 aanvragen behandeld. Het ls het bestuur bij zijn werk gebleken, dat vele middenstandsbedrijven een zeer moeilijken tijd doormaken Het ls daarom zeer verheugend, dat het fonds aan vele ■nijvere middenstanders de helpende hand heeft kunnen bieden en hen daarmede voor ondergang heeft kunnen behoeden Het verslag eindigt met dank te brengen aan hen. die het fonds op eenigerlei wijze hebben gesteund, daarin ook betrekkende onderscheidene plaatselijke commissie van Bijzondere Nooden. met wie een zeer goede samenwerking bestaat. Het verslag van den penningmeester, den heer G. R D. Crommelln. geeft in ont vangsten en uitgaven een cijfer v. f. 2144,44, terwijl de kapitaalrekening in ontvang sten en uitgaven een bedrag van f. 46.889.20 ar ngeeft Den aftredenden bestuursleden, den hee- ren mr- J. J R. Sohmal, mr. W. J. Wol- dringh van der Hoop. K Brug en A. J. L. Ketelaar, werd hartelijk dank gebracht voor hun werk ten bate van het fonds. Voornoemde leden waren niet herbenoem baar. In hun olaats werden tot bestuurs leden fcenceird de heeren J. A. Bakhuiizen. J. B. V. M J. van d. Mortel. A. A. G. M. van Iersel, respectievelijk burgemeester van de gemeente Nieuw, een, Noordwijk en Noordwijkerhout In de plaats van mr. J. J. R. Schmal, die 'S-G RAVENHAGE NOORDEINDE 140 C 9326 (Ingez. Med.) in verband met zijn benoeming tot lid van Ged. Staten van Zuid-Holland als lid be dankte, werd door den minister van Econ. Zaken tot bestuurslid benoemd de heer J. E. Foekens te 's-Gravenhage Het Dag- bestuur is als volgt samen ere - steld D. ten Cate Brouwer, voorzitter; J. B. V. M. J. v. d. Mortel, burgemeester v. Noord- wijk, secretaris; P. A. van Aggelen, distr.- commissaris; G. R D Crommelin. penning meester; P. A. Colijn, burgemeester van Alphen aan den Rijn, 2de voorzitter; W. Schrandt, 2de penningmeester en P. A. de Gooijer, alg. adjunct. Handeldrijvende en industrieele midden standers. wonende in dc gemeenten: Ter- Aar, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Katwijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest. Rijns burg, Rijnsaterwoude. Sassenheim, Voor hout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge en Zoeterwoude, die hulp in eenigerlei vorm van -het fonds wenschen te ontvan gen, kunnen zich schriftelijk wenden tot den distr.-commlssaris, Nieuwsteeg 4 te Leiden. Zij kunnen er van verzekerd zijn. dat hun aanvragen vertrouwelijk zullen worden behandeld, zoodat zij zich zonder schroom tot het fonds kunnen wenden DE BURGERLUCHTVAART. Zaterdag werd voor een 300-tal leden der Ver. van Mathesianen ln de Collegezaal van het Kamerlingh Onneslaboratorium een filmavond over „Burgerluchtvaart" geor ganiseerd door dè K. L. M. Na een inlei dend woord van den heer A. van Ginkel werden achtereenvolgens de nieuwste drie technische films der KLM vertoond: alle geluidsfilms of muzikaal geïllustreerd. De Waalhaven Dim gaf in hoofdzaak het le ven op dit modern geoutilleerde vliegveld weer „Nederlandsche Luchtvaart" toonde een beeld van de groote verkeerslijnen met Europa, Azië en Ned Indlë., alsmede van de groote voordeelen voor het economisch le ven. Het meest interessant was de film van de opleiding tot verkeersvlieger. Onder hartelijk applaus dankte de voorzitter, de heer J. S. Göbel, voor dezen leerzamen avond. van de hexameter. Dit lichtte spreker met een enkel voorbeeld toe, waarin Boutens' standpunt, „dat geen wet, ook op metrisch gebied niet. die niet telkens weer zich op schoonere wijze laat verbreken dan volgen" duidelijk spreekt. Boutens meent gerech tigd te zijn „zoo hij sprak" te zeggen voor „zoo sprak" hij. Spreker voelde als dichter en als filoloog Boutens als een meerdere. Wie zal uitmaken of wij niet over een eeuw of wat „zoo hij sprak" zullen zeggen? Ook het Engelsch heeft sedert Shakespeare der gelijke veranderingen ondergaan. Waar spreker op kon antwoorden is. waarin de hexameter van Boutens afwijkt van do Grieksche. Spr. staafde met voorbeelden dat Boutens vooral in de 2de en de 4de voet van Zijn regels zich afwijkingen ver oorlooft van het Grieksche schema en dat telkens, waar Boutens zulks nalaat, de regel ook in het Nederlandsch een zuiverder (aaibeeld geeft. Spr besloot met aan het schema van de Grieksche hexameter de voorkeur te geven boven het Nederlandsche. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Semitische letteren de heer B. de Vries (Tel Aviv Palestinai. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHAIWSE. Wijziging: J. van Beek, Wijk A 114, Koudekerk. Schilder en behanger. Uittredend eigenaar: J. van Beek, Koudekerk, d.d. 21 Febr. 1938 CONTACTCOMMISSIE P. C. EN L. Dezer dagen is door de besturen der Muziekvereeniging P. C. en L„ Volkstuin vereniging P. C en L., Voetbalvereniging P. C. en L. en Schaakver. „Leithen", ver- eenigingen van personeel der N.V. Sajet- fabrieken P. Clos en Leembruggen. N.V. Sajetfabriek en Breierij J. Parmentier en Zn. en N.V. Nettenfabriek v/h. Jaeger en Co., een contact-commissie benoemd, be staande uit de heeren H S. v. d Zeeuw, afd. Muziek; J Koelewijn (voorz.i afd. Volkstuin; K. de Munnlk afd. Volkstuin; A. F .Moseman afd. Voetballen; J. Galjaard afd Schaken. LEIDSCHE OFFICIERS JACHT- VEREENIGING. Bij de wedstrijden uitgeschreven door de Haarlemsche Rij- en Jachtver. te de res. le luit. dr. van Schaick geplaatst als no. l (6 min. 5 sec.) en de 2e lult. Snorn als no. 2 (7 min en 4 sec.i. Beide officieren maak ten deel uit van de equipe van de L.OJ.V. Morgen keeren de 2e Luitenats Schna- bel, Stam en Brouwer van hun detacheering bij de regimenten Infanterie naar 6 R.V.A terug. LEVENSVERZEKERING BANK ROTTERDAM denkelijke deuken gekregen, die er weinig van overlaten. Zal de regeerlng Daladier het krachtige bewind zijn, dat Frankrijk zoo hard noo dig heeft? De tijd zal het leeren; erg ge rust zijn wij er niet op Aan buitenl. zaken komt een man van bezadigdheid, de financieele expert Bon net. Dat duidt op zich zelf reeds aan, hoe zeer de economie thans de politiek be- heerscht. Officieel is de richtlijn van het nieuwe kabinet nog niet afgebakend, doch tn ruwe trekken ls toch reeds een program opgesteld. Men zie het 3de Blad. Zal deze regeering Inderdaad den moed hebben ein delijk een einde te maken aan het on rechtmatig bezetten van fabrieken, waar door een onverantwoordelijke minderheid de meerderheid kon terroriseeren? Het is te hopen! Hft plan daartoe schijnt er te zijn. Het Engelsch-Italiaansch accoord schijnt tot stand gebracht. De „Times" meldt dat lord Perth en graaf Ciano gisteren hun laatste onder houd hebben gehad. Vandaag zal de re dactiecommissie aan het werk gaan en in dien alles goed gaat, kunnen de documen ten einde dezer week gereed zijn, om on derteekend te worden De documenten be staan uit een protocol, dat de betrekkin gen tusschen de beide landen in groote lijnen vastlegt en een serie aanhangsels, die de bijzonderheden betreffen. Boven dien zullen de beide regeeringen brieven uitwisselen, waarin zij wedetkeerig haar verplichtingen vastleggen. Over den inhoud worden nog vele gis singen gemaakt, die alle overeenstemmen met hetgeen reeds daaromtrent is vermeld, zoodat wij daarop niet nader meer zullen ingaan. Juist ln verband met de algemeene si tuatie lijkt dit accoord van zeer verre strekking en groote beteekenis. Voor Hit ler's bezoek aan Rome kan alles in kan nen en kruiken zijn en heeft de Duce een belangrijken ruggesteun tegenover zijn as- genoot. Men verwacht 14 Mei een groote rede van Mussolini te Genua, dus vlak na Hitler's bezoek. De Britsche regeering heeft den Volken bond reeds een nota gezonden, waarin zij verzoekt, ln de eerstvolgende zitting van den Volkenbondsraad, die op 1 Mei zal worden geopend, de Abessljnsche kwestie tc regelen. DUITSCHLAND. Arrestaties en veroordcellngen. Naar vernomen wordt, zijn onlangs te Berlijn 46 personen, onder wie het vroegere Dultsch-nationale rijksdaglld Laverrenz, ln hechtenis genomen, beschuldigd van monarchistische actie. Voorts heeft het ge rechtshof te Muenchen 17 personen uit Fuerth, wier naman onbekend zijn. en die beschuldigd zijn van voorbereidingen voor eegi complot tegen de veiligheid van den staat, veroordeeld tot gevangenisstraffen van vier tot zes jaren. Een Poolsche journaliste is na een ver blijf van 13 Jaren ln Duitschland uitgewe zen wegens ..optredeti in strijd met de be langen van d«n staat". Voer ƒ227,40 's-jaars verzekert 30-jarige ƒ6000,— kapitaal na 35 jaar plua 1200,— ronta bij overlijden 9303 (Ingee. Med.) MIJ. DER NEDERL. LETTERKUNDE Boutens' vertaling van Homeros' Odyssee. In de maandelljksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Let- ixrkunde heeft mr M. NIJ hof f gesproken over Bouten's vertaling van Homeros' Odys see. Alvorens den naam van den dichter 1 te noemen, verklaarde spreker het te be treuren, dat wij ritueel missen als bijv. een buiging naar het oosten, om formeel ons ontzag te kennen te geven. Homeros schiep een wereld zoo zeide hij die de onze overtreft. Meer dan ooit, in deze onzekere tijden, wendt zich de blik naar het volk op den drempel van Europa. De belangstelling voor Griekenland herleeft als bewust of onbewust model voor het da- gelijksch leven, in kapsel, kleeding, bouw stijl, Interieurkunst. Het ls het voorrecht van een groot dichter, begaafd te zijn met hetzelfde trekvogelinstinct van zijn volk. Maar niet een detailaanpassing is zijn op gave. Hij staat voor de bijna wanhopige taak een volmaakt monument vertalend te benaderen en nogmaals gelding tc ge ven door hernieuwde verstaanbaarheid. Tot zelfs in den versvorm moet hij zich van "e voren verdedigen tegen spottende critiek van tijdgenooten. Zoo verontschuldigt Coornhert zich voor Homeros' vertaling, door te erkennen, dat zijn stem „te lellck van clanck" ls. Siegenbeek voor zijn keuze van de Alexandrijn, dat hij zoo aanstoo- telijke passages ongemerkter achterwege kan laten. Van Siegenbeek naar Vosmaer is een groote stap. Het is de stao van de simplicl- *as naar de pletas. Van Vosmaer naar Bou tens is eveneens een groote stap. Het is de stap van de reproductie naar de poging tot schepping. Want Vosmaer blijft een, zij het schitterende foto. 't ls geen taalmonu ment. Hier begint het werk van wie, als Boutens (en als Coornhert) ln wezen een schepper is. De geheimzinnige hexameter in het Nederlandsch te doen klinken acht de scheppende vertaler van even groot be lang als Odysseus' zwerftochten. Boutens stond voor de enorme moeilijkheid, dat onze poëzie sedert de Rennaissance geen poëtischen vorm aanwijst voor epischen stijl. Zelfs Vondel's prozavertaling van Vergilius is te verkiezen boven zijn bewer king ln alexandrijnen Boutens eischt dus. gelijk Coornhert vrijheid voor zich op. Cv ng bij Ciornbcrt de oorlog om lctter- 1 epen. bij Boutens gaat dc oorlog om woordverband en synlaxb Kij stelde zich tot doel, den Nederlandschen zinsbouw to- I taal te ontbinden en dan weer steentje voor I steentje op te bouwen volgens het schema DE ALGEMEENE TOESTAND. De Anschluss bekrachtigd. In Frankrijk een kabinet Daladier. Het Engelsch-Italiaansch accoord. Het plebisciet ln Duitschland en Oosten rijk is verloopen. zooals algemeen was ge dacht. Verrassingen heeft deze stemming met opgeleverd Over het resultaat kan het nationaal-socialisme meer dan tevre den zijn, de propaganda, op zoo Intense wijze gevoerd, heeft volledig succes opge leverd. Oostenrijk stemde voor 99 3/4 pCt. ja, het vroegere Duitschland voor ruim 991/10 pCt. Oostenrijk was dus nog Iets meer Duitsch dan Duitschland zelf! Meer dan de stemming zelf hebben ln het buitenland de gehouden redevoeringen de aandacht getrokken. Naar aanleiding daarvan treedt groote ongerustheid aan den dag en men vreest, dat met recht zal gelden het bekende gezegde; „l'appétit vlent en mangeant" De diplomatieke redacteur van de „Man chester Guardian" geeft zoo ongeveer de communis opinio weer, waar hij er op wijst, dat de nazileiders en speciaal Goe- ring steeds duidelijker hun verachting de- monsireeren voor Frankrijk, welks kracht zij onderschatten. Duitschland moge geen openlijke ver overingen meer wenschen in centraal en Zuid-Oost Europa, het is duidelijk, dat het er naar streeft, zijn hegemonie uit te brei den tot de Mlddellandsche Zee en tot de Zwarte Zee. Speciaal van Fransche zijde wordt daar om „verzamelen" geblazen. Zal die stem bij de oude vrienden van Frankrijk in Oost-Europa worden gehoord en verhoord? Frankrijk heeft intusschen zijn nieuwe regeering. Daladier heeft woord gehouden en gisteren een kabinet ln elkaar gezet, dat in hoofdzaak is gerecruteerd uit de radicaal-socialisten. Zooals verwacht werd hebben de socialisten, boos wegens den val van Blum medewerking geweigerd. Of zij de regeering Daladier echter ook hun steun zullen onthouden, is nog onzeker. Het z.g Volksfront heeft zoo al niet ge heel afgedaan Jouhaux blijft er trots alles bij zweren! dan toch zulke be HONGARIJE. Twee belangrijke decreten. De staatscourant heeft twee decreten ge publiceerd, die een belangrijk ingrijpen der regeerlng in de economische wereld be- teekenen. In het eerste decreet wordt vast gesteld. dat de minister van economische zaken een staatscommissaris benoemen zal. die belast zal zijn met het toezicht op de prijzen. De commissaris zal het recht heb ben maximumprijzen vast te stellen en toezicht uit te oefenen op de boekhouding der Industrieën, o.m. van ondernemingen, die aan den staat leveren. Eventueel zal de commissaris de regeering energieke maat regelen kunnen voorstellen tegen zekere industrieën, zooals opschorting van staats opdrachten. opheffing van faciliteiten en invoering van een permanente controle. Hij zal de regeerlng kunnen voorstellen zekere douane rechten te wijzigen of andere maat. regelen te nemen ten opzichte van de Hongaarsche douanepolitlek, In het tweede decreet wordt bepaald, dat banken en financieele maatschappijen met een kapitaal boven de drie miHtoen pen- goes benevens alle verzekeringsmaatschap pijen den president van het centrum der financieele maatschappijen op de hoogte moeten brengen van naam en burgerlijke stand der dfrecteuren. dte zij willen aan stellen. De president der nationale Hon gaarsche bank en president van het cen trum der financieele maatschappijen zullen het recht hebben een veto uit te spreken tegen voorstellen der maatschappijen, zon der dat zij verplicht zijn de motleven voor hun weigering bekend te maken. TSJECHO-SLOWAKIJE. VERKLARING VAN BENESJ. Tegen valsche geruchten. Ter gelegenheid van den twintigsten ver jaardag van de stichting der republiek heeft president Benesj een schrijven gericht tot den nationalen raad, waarin hij met name verklaart: „de twintigste verjaardag der republiek zal ongetwijfeld, zooals de minis ter-president dat reeds te kennen gaf, het eindpunt vormen der politiek, welke begon met de ln 1920 gehouden verkiezingen en haar hoogtepunt bereikte in 1926 op het oogenblik, dat eenige Duitsche partijen ook hun afgevaardigden ln de regeering lieten plaats nemen. De periode, welke thans in gaat, plaatst ons voor de noodzakelijkheid na te gaan, hoe, zonder de basis van onze democratische grondwet te raken, de tot nu toe gevolgde politiek voltooid, gewijzigd en versterkt kan worden op oeconomisch, so ciaal of nationaal gebied". Intusschen ls weer een minister afgetre den. n.l. Czech, minister van openb. ge zondheid en lichamelijke opvoeding. Het agentschap Ceteka publiceert het volgende Onverantwoordelijke elementen versprei den voortdurend valsche alarmeerende ge ruchten Om aan deze misdadige propa ganda een eind te maken, verzoeken wij de bevolking elkeen bij de politie aan te geven, die zich schuldig maakt aan het versprei den dezer geruchten, teneinde ln dezen moeilijken tijd mede te helpen om den I vrede, de rust en de orde te bewaren. BULGARIJE. De oppositie uitgesloten. In een conferentie te Sliwes, waartoe de regeering alle nieuw gekozen afgevaardlg- den der Sobranje van Zuid-Bulgarije had uitgenooddgd, die zich voor het autoritair bewind hadden uitgesproken, is besloten, alle afgevaardigden der oppositie, voor wier verkiezing de radiozender s van een vreemde mogendheid wekenlang voor de verkiezing propaganda gevoerd hadden, van de So- branje uit te sluiten, Hun aanwezigheid in het parlement drulscht in tegen de waar digheid en de nationale belangen van het land, aldus is verklaard. LITHAUEN. Buitenlandsche politiek ongewijzigd. De nieuwe minister-president, Mironas, heeft in de Sejm een regeeringsverklaring afgelegd, waarin hit o.a. zeide: „De afgedwongen hervatting der diplo matieke betrekkingen met Polen heeft geen wijziging gebracht ln de fundamenteels elementen der buitenlandsche politiek Lithauen is bereid met Polen dezelfde nor male betrekkingen te onder-houden als met de andere nabuurlanden Lithauen zal zijn internationale verplichtingen trouw blij ven; daartoe behoort in de eerste plaats een goed functionneerèn van het Memel, statuut. Lithauen blijft de idealen van den Vol kenbond getrouw, ondanks het feit. dat de Bond op het oogenblik ln zijn optreden verzwaktis. Lithauen is dankbaar voor de bewijzen van medeleven van andere landen tijdens de vooirbüe moeilijke dagen". NOORWEGEN. Het parlement wordt voortaan voor vier jaren gekozen. Het Storting heeft een wet aangenomen, waarin de zittingsperiode van het Noorsche parlement van drie tot vier jaren wordt verlengd. De eerstvolgende parlementsver kiezingen zullen derhalve ln 1940 worden gehouden. De reden voor deze hervormihg is gelegen in den wenisch, het parlementaire regime te stabiliseeren en die kosten der verkiezings campagnes te verminderen. POLEN. Een koloniale week. In Warschau. Krakau. Posen en Lublin zijn ter gelegenheid van een koloniale week betoogingen georganiseerd, waar de be hoefte van Polen aan koloniën naar voren gebracht ls. terwijl resoluties werden aan genomen. die den nadruk leggen op de be hoefte aan grondstoffen. Polen moet kolo niaal gebied in Afrika hebben, teneinde tc beschikken over onbeperkten toegang tot de gromtetofbronnen, zoo heet het. RUSLAND. v De geheime zender werkt weer. 'j.ïjfa een poos te hebben gezwegen is de geheime Moskousohe zender weer met zijn nachtelijke uitzendingen begonnen. De uit zending werd geopend met' de' Internatio nale. Vervolgens kwam een vrouw voor de microfoon die zeide: „Opgelet, el' luistert naar den zender, die gebruikt wordt door de unie der bevrijders op een golflengte van 32 meter. Vandaag spreekt de secreta ris der organisatie voor u. want onze voorzitter Ls uit Moskou moeten vertrekken. Onze zender staat ook niet meer ln Moskou. Het feit echter, dat wil de plaats van onzen zender hebben moeten veranderen, moet niet beschouwd worden als een teeken van zwakte. Wij zullen niet ophouden het volk op te roepen ën het ln kennis te stellen van den waren toestand in de sovjet-Unie" Door storingen heen kon toen een vrij onduidelijke lijst namen gehoord worden van sovjetambtenaren. die slachtoffer ge worden waren van recente zuiveringen De uitzending werd besloten met de woorden: „wü zullen dc hoop niet verliezen. Wij ge- looven nog steeds ln de overwinning". MEXICO. De onteigeningen. In verband met de Engelsche nota, waarin geprotesteerd wordt tegen de ont eigening der bezittingen van de Mexican Eagle Cy. heeft de confederatie van Mexi- caansche arbeiders den president verzocht te verklaren, dat de goederen dezer maat schappij zonder schadevergoeding aan de natie teruggegeven worden. De confederatie beroept zich op artikel 27 van de grond wet. die bepaalt, dat buitenlandsche maat. schappijen niet de bescherming harer re geeringen mogen inroepen, op straffe van verlies harer bezittingen VEREENIGDE STATEN. NEDERLAAG VOOR ROOSEVELT. De belastingwet. Het Huls van Afgevaardigden heeft met 204 tegen 196 stemmen besloten, het wets ontwerp tot hervorming van de regeerlng terug te zenden naar de commissie In regeeringskringen is men van mec- nlng. dat dit een doodvonnis beteekent voor het ontwerp. De Senaat heeft met algemeene stemmen dc belastingwet aangenomen, die voor 5 mil liard dollar belastingen vaststsit voor 1939. O.m. voorziet de wet in opheffing der be lasting op de nietverdeelde winsten en stilt zij een belasting ln van 18 procent op de winsten van maatschappijen boven 25 000 dollars. Voorts wordt een belasting van 15 procent ingesteld op kapitaalwinsten. Met 34 tegien 33 stemmen nam de Senaat voorts een amendement aan van senator Borah, waarin vrijdom van belasting voor niru've emissies van schatkistbiljetten opgehcv"" wordt. De wet en de daarop ingediende amendementen zullen thans bestudeerd worden door een gemengde commissie uit Kamer en Senaat. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2