BINNENLAND Week-einde met vele ongelukken Dertig millioen voor werkverruiming iftDSCf? OnGBLAD - Derde Biad Vergadering van „Bloembollencultuur Maandag If April 1938 Openingsrede van dr. Verhage alléén bij r KREYMBORG Nieuw crediet voor het werkfonds De a.s. herhalingsoefeningen Wijziging in opkomst dienst- plichtigen. BIJ beschikking van den minister van Defensie is ten aanzien van de a.s. herha lingsoefeningen wyziging gebracht in de opkomst van de dienstplichtigen van de lichtingen 1927 en 1928 van de regimenten grenadiers en lagers, en van de regimen ten infanterie Voor deze dienstplichtigen was de datum van opkonjst aanvankelük bepaald op 5 September. Thans is bepaald, dat zij voor de herha lingsoefeningen op 10 October onder de wapenen zullen moeten komen. Voor het Weerbaarheids- geschenk. De heer A. H. Gerhard gehuldigd. Ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag. Ter eere van den heer A. H. Gerhard, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noordhol land. die Donderdag j.l. tachtig jaar is ge worden. is Zaterdagmiddag in de witte zaal van ..Krasnapolsky" te Amsterdam een receptie gehouden. Het bezoek was buiten gewoon groot Vooraanstaande figuren uit alle kringen der bevolking bleken deze ge legenheid te hebben willen aangrijpen om uiting te geven aan him waardeering voor den jubilaris. De heer Gerhard, die bü zijn binnen komst luide werd toegejuicht, werd aller eerst toegesproken door den heer mr. A. H. K. van Lier Deze bood den tachtigjarige een tweetal plaquettes met zijn beeltenis aan, de eene voor hemzelf, de andere om geplaatst te worden in de A. H. Gerhardschool. die bin nen afzienbaren tyd in Amsterdam zal worden geopend Een groot aantal sprekers voerde vervol gens het woord: dr. C Spoelders namens de volksuniversiteit te Haarlem, de heer E. J. van Det namens de steunvereeniging voor begaafden, de heer C. Goetze namens het Multatuli-museum, mr. G J. Salm namens het hoofdbestuur van het „Nut", prof. dr. P. Xohnstamm namens het nutssemina- rium voor paedagogiek en de heer W. Note- boom namens de weezenkas. Door laatst genoemde organisatie werd den jubilaris ook een kinderhulde gebracht. Dr E. A. M. Droog zegde den heer Ger hard dank voor zyn werk voor de provin ciale ziekenhuizen in Noordholland, de heer Ed. Polak huldigde hem namens de federa tie Amsterdam der SD.A.P dr. M. W. Marsman namens de vereenlging „Volks- onderwys", de heer J. Peters namens de A.J.C.. de heer L Barmat namens de levensverzekeringsmy..Aurora" en de heer H Ploeg namens de geheelonthouders beweging Uit den kring der vrijdenkers hebben de heeren Dapper. Beekhof en Schaafsma het woord gevoerd. In een geestige toespraak heeft de tach tigjarige voor de hem toegezwaaide lof be dankt. waarna zeer velen hem de hand kwamen drukken. Er waren vele bloemen en tal van schrif- teiyke en telegrafische gelukwensohen. Verantwoording van de vrijwillige bijdragen. Zaterdag en gisteren zijn de volgende bedra gen ontvangen: f. 2.50 mevr. W. A. T.H. Oegstgeest; f. 2,50 J. v. K. Rotterdam; f. 2,50 J. v. H. Voorburg; f. 1.25 H. J v. R. Den Haag; f. 10.— W. S. te Delft; f. 100.J. M. J. Limburger oud-milicien; f 5,— S. T.—v. H. Den Haag; f. 10.— Maandag bridgeclub Den Haag: f. 15.— A. K. Den Haag; f. 2— twee Jonge kinderen Den Haag; f. 10.— mej. J. E. L. Amsterdam; f. 10,L. E. Rotter dam; f. 5.— N.M. te Nice; f 25.— Ned. Ind. H.- Bank voor rekening van N.N. Den Haag; f. 10.— J. B. Bleiswijk; f. 50,een oude dame Enschede f. 10.— boekhandel H. D. V. Utrecht; f. 2.50 een vurig Oranjeklant Amsterdam: f. 20— E. W. B. Amsterdam; f. 2,50 J. v. d. L. Alphen aan den Ryn; f. 10.— mevr. A. G. A. v. d. B.—K. Den Haag; f. 50.— Tak te H.; f. 100.— Soc. An. Cargadoors. Rotterdam; I. 1.— C. C. v. O.—'U. Aerdenhout; f. 5.wed. dir. off. van gez. Nijmegen: f. 3.25 res. Ie luit. Utrecht; f. 10.— J. H. Rotterdam; f. 25.— H. L. M. v. G. Den) Haag; f. 2— oud-off. O.I.L. Sneek: f. 10.— F. M. J. A. L. W. Utrecht; f. 2.50 Chr. W. v. R. Delft; f. 1.— J. K. Driehuis; f. 5.— mevr. J. H.C. C. 't H. Amsterdam; f. 10.E. E. Eind hoven; i. 10.— H. J. v. G Den Haag; f. 2.50 mej. A. L. W. Amsterdam; f. 2.50 uit een spaar pot Kampen; f. 10,— H. F. W. O. Brussel: f. 10 i B. F. Den Haag; f. 25,N. N. Wassenaar; f. 2,50 B. K—B. v. d. B. Den Haag; f. 10 F H. W. V. Haarlem; f. 59.71 bi] het dagblad ..De Standaard" ingekomen giften, Amsterdam; f5.C. A. R. Hilversumf. 6.speelpotje Den I Haag: f. 10.— S. C. M. Hilversum: f. 4.— I. B. - H. Amsterdam: f 2.50 wed. I B B Den Haag; J f. 10.— W F. B. Haarlem; f. 10 P. S. Hilver sum: f. 8.75 Globe Irnsum; f. 25— N.N. Am sterdam; f. 2,50 C. I. Den Haag; f. 3.mevr. H. S. Den Haag; f. 1,Q. A. M. Amersfoort; f 2.24 C. J. Oude Tonge; f. 5— E. T. H. Gro ningen; f. 10.— A. v. S. Amsterdam; f. 5,— F. J. R. B. Lelden: f. 10.— E. K v. B. Den Haag; f 2.50 mevr. H M. Den Haag; f. 10.— C. S. Den Haag; f. 0.25 ond. o wachtgelder; f. 1.50 E. P. v. O. Utrecht; f. 0.50 W. G. Den Haag: f. 2.50 N.N. Utrecht; f. 10,mevr. v. B. en mevr. M. Den Haag. Ontvangen werd tot en met deze afrekening f. 90.104.61%. By de vereenlging voor nationale veiligheid is sinds de vorige opgave f. 647.95 binnengekomen. In totaal heeft deze vereenlging in de laatste weken f. 9498.68 ontvangen. De electriciteitsvoorziening. Vandaag hield de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur ln het Kre- lagehuis te Haarlem haar 186e algemeene vergadering. De voorzitter, dr. A J. Ver hage. sprak de openingsrede uit. waarin hij vooreerst het overiyden van het eere-lld. dr. H. J. Lovink, memoreerde. Ook de overleden leden der vereerüging herdacht spreker. Sinds in onze laatste vergadering al dus de voorzitter uitvoerig is gediscus sieerd over de voorstellen der afdeeling Bennebroek-Vogelenzang tot reorganisatie der vereenlging zyn, naar aanleiding hier van, besprekingen over deze voorstellen gevoerd, die echter nog niet tot zoodanige resultaten hebben geleld, dat deze voor stellen op deze vergadering opnieuw be handeld kuonen worden. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat ook by meeningsverschlllen over de reeds aanhangige voorstellen, men allerwege zal inzien, dat maatregelen, om de positie onzer organisatie op een juistere basis te stellen noodig zyn en dat daar door bereikt zal worden, dat in de toe komst onze vereeniging nog meer de plaats za' innemen, die haar toekomt. Ik leg den nadruk op het „nog meer" aldus spr. Want al zyn er voorstellen om onze vereeniging te versterken en ook In tern meer aan de behoeften van dezen moeiiyken tyd te doen aanpassen, men vergete toch niet dat zy niet alleen de oudste, maar ook verreweg de grootste en meest veelzydige bloembollen-organisatie is. Men legge deze voorstellen tot interne reorganisatie allerminst zoo uit, dat wat in onze organisatie leeft en noodig geoor deeld wordt niet zeer belangryk is en niet de meening van het vak weergeeft. Integendeel: onze vereeniging is in de eerste plaats de het bloembollcnvak vertegenwoordigende organisatie, en men zal ermede te rekenen hebben, dat men haar in het bloembollenvak de positie zal moeten geven, die haar krachtens dc bij haar georganiseerde oppervlakte en haar werk ten bate van vak toekomt. Dit blykt ook uit het feit, dat het onze vereeniging bevredigend gaat. Het ledental is het laatste jaar aanzien- lyk gestegen. Dezer dagen is het 4000ste lid ingeschreven. Voor het werk der ver eenlging op allerlei gebied blykt groote belangstelling te bestaan. Naast een teruggang op economisch ge bied. die ten deele aan politieke oorzaken is toe te schryven, bieden toestanden ln de wereld het gevaar van verrassingen op economisch gebied, wat voor een export bedrijf als het onze sterk spreekt. Terwyi de bollen in den grond zitten, worden deze in het buitenland verkocht op condities van betaling, lang nadat de levering is ge schied en daardoor is er haast geen be- dryf, waarvoor de gevaren van politieke conflicten en plotseling lngrypende econo mische maatregelen zoo groot zyn, als juist het bloembollenbedryf. Dit kan ech ter niet anders dan voortgaan met het verkoopen en afleveren van zijn produc ten. Spr. bracht dit alles niet naar voren om een geest van pessimisme te kweeken, maar om er den nadruk op te leggen, dat blind optimisme in deze omstandlgheiden uit den booze is. Men bezie den wereld toestand. die voor ons vak van zoo groote beteekenis is, met een koel hoofd en be denke daarbij, dat in de laatste decennia het organisatieleven sterk gegroeid is. waardoor het by eventueele schokken eer der mogeiyk is geworden, om deze op te vangen. Ook dit is een belangryke reden om de vakgenooten op te wekken hun or ganisatie te versterken en mee te werken aan een gezond organisatieleven. Iedere bedryfstak heeft dit in de te» genwoordige verhoudingen noodig. De eco nomische toestanden eischen een georga niseerd optreden, wil men zich zooveel mogeiyk tegen de schommelingen der con junctuur vrywaren. En dat deze onver wacht kunnen zyn blykt nu weer. Want na een jaar van sterke verbetering der conjunctuur, welke ook voor ons vak van beteekenis was en die o m. tot uiting komt ln de uitbreiding der met narcissen te be planten oppervlakte, moet weer een terug val in den algemeenen economischen toe stand geconstateerd worden. Goede organisatie is trouwens ook noo dig om het gewone werk ten algemeenen nutte voortgang te doen hebben. Spr. wilde hier niet ingaan op 't nutvanonpersoon- lyke reclame en wetenschappelyk onder zoek, maar wel wilde hy wijzen op enkele zeer geslaagde inzendingen en tentoon stellingen, waardoor het product opnieuw onder de aandacht van het publiek is ge bracht. met name de met succes bekroon de inzending op de tuinbouwtentoonstel ling te Toronto, waardoor niet alleen in Canada, maar ook in de Vereenigde Sta ten, weer de aandacht op ons artikel is gevestigd, wat nog versterkt zal worden door de groote inzending op de ln 1939 te houden wereldtentoonstelling in New-York die in nog sterker mate het Amerlkaan- sche publiek van de schoonheid en de on misbaarheid van ons product moet over tuigen. Spr. vroeg zich af, of er niet téveel ten toonstellingen komen. Publiek zoowel als inzenders moeten tentoonstelllngsmoe wor den. Het kwam spr. dan ook noodzakeiyk voor. dat men zich in dit opzicht wat be perkt, daar anders de groote waarde der tuinbouwtentoonstellingen wel eens voor een deel teloor zou kunnen gaan. Het bloembollenvak heeft zich in dit opzicht niets te verwyten, daar naast de plaat- selyke vaktentoonstellingen slechts perio diek groote vollegrondstentoonstelllngen worden gehouden. Tenslotte stond spr. een oogenblik stil by de dezer dagen gepubliceerde heffings percentages van het surplusfonds over den oogst 1937 De lagere heffingspercentages zijn gedeelteiyk te wyten aan het slechte gewas. De export was niet onbevredigend, maar vertoonde ook al door het slechte gewas toch geen vooruitgang. Laten we hopen, aldus dr Verhage, dat ondanks het minder gunstige economische perspec tief, onze uitvoer vergroot wordt. Want slechts langs dien weg kan een werkeiyk# gezondmaking bereikt worden. Of U ln Amsterdam woont ol In Gro ningen, over heel Nederland in 31 eigen Kreymborg-zakeni vindt U de zoo aparte Waarborg-Kleedlng. Tweede Kamer dringt aan op een nieuwe wet. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het nader gewyzigde wetsont werp tot het treffen van algemeene regelen ter zake vande electriciteitsvoorziening heeft men vrijwel algemeen uiting gegeven aan zijn teleurstelling over de weinig dui- delyke en weinig standvastige houding van de regeering by de voorbereidende behan deling van dit wetsontwerp. Op 4 October 1937 verscheen het verslag van de commissie van voorbereiding, waar- 9313 k. (lngez Med.) Tram rijdt op een autobus. Gistermiddag te half zes is op het kruis punt van de Groenestraat en St. Arrna- straat te Nymegen een botsing geschied tusschen een dieseltram van de Maas buurtspoorweg en een autobus uit Arn hem. In de autobus bevond zich een ploeg voetballers van „Eendracht" uit Arnhem De autobus werd door de tram aan den achterkant gegrepen en gedeeltehjk inge drukt. Door den schok werden alle ruiten van den wagen verbrijzeld. Van de inzittenden liepen verschillende spelers verwondingen op. Drie hunner moesten in het Sint Canisiusziekenhuis worden opgenomen. Een van hen, J. de Winter, had een hersenschudding opge- loopen zyn toestand is niet zonder gevaar. Twee andere spelers. R. B. en J. V„ kregen verwondingen aan het hoofd en in het ge laat en moesten in genoemd ziekenhuis verbonden worden. De overigen kwamen er met lichtere verwondingen af, die ter plaatse kon worden behandeld. Zwerver door trein gedood. Zaterdagavond is op den onbewaakten overweg by de Kalkovensbrug te Alkmaar een doodelijk ongeluk gebeurd. De 73-jarige zwerver H. R. werd door den sneltrein, die omstreeks zes uur van Alkmaar naar Am sterdam was vertrokken, aangereden en op slag gedood. Twee voetgangers te Heesch overreden. Gistermorgen te ongeveer negen uur is naby de R.K. kerk onder de gemeente Heesch, een ernstig verkeersongeval ge beurd. waarbij twee personen, van wie één levensgevaarlijk, zijn gewond. Toen de 55-jarige Manders en de 50- jarlge Egelmeer, beiden uit Heesch. den ryksweg. een voorrangsweg, wilden over steken. werden zij door een auto, komende uit de richting 's-Hertogenboscn. waarin personen gezeten waren afkomstig uit Waalwyk en die op weg waren naar Duitschland om hun stemplicht uit te oefenen, aangereden. M en E. werden tegen den grond geslin gerd Spoedig was geneeskundige hulp ter plaatse. De heer Egelmeer kon, na in een nabij- zijnd c-fé te zün binnengebracht en door dokter Reuman te zyn behandeld, per auto naar zijn huis worden vervoerd De heer Manders was er erger aan toe. Hij is na van de H. Sacramenten der Stervenden te zyn voorzien in levensge- vaarlyken toestand naar het liefde gesticht te Heesch overgebracht. Men vreest voor zyn leven. De ryksveldwachter van Heesch heeft proces-verbaal opgemaakt, doch het biykt dat den bestuurder geen schuld treft. Auto reed naar links. Gistermiddag om vijf uur Is op den ryks weg Etten—Roosendaal een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd. In de richting Roo sendaal reed een personen-auto, bestuurd door jhr. R. Röell uit Amsterdam. Gekomen nabij de uitspanning „De hooge Donk" zwenkte de auto door tot nu toe onbekende oorzaak naar de ltnkerweghelft. Uit de tegenovergestelde richting naderde op het zelfde oogenblik de personenauto van den heer Dykhuis uit Voorburg. Deze kon niet tydig meer uitwijken en reed met volle vaart op den anderen wagen in. In de auto bevonden zich behalve den heer Dijkhuis, diens vrouw en achtjarige zoon. De heer Dykhuis en zyn zoon be- i kwamen slechts lichte verwondingen. Mevrouw Dykhuis evenwel werd met een ernstige schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis te Roosendaal overgebracht, waar zy gisteravond om negen uur aan haar verwondingen is bezweken. Jhr. Röell kwam met den schrik vrij. Verkeersagenten gewond. Gistermiddag om half drie waren twee leden der Gronlngsche verkeerspolitie in een motor met zijspan op den Heerenweg bezig met de achtervolging van twee mo torrijders. die een overtreding hadden be gaan en die met groote snelheid in de richting van Assen reden. Ter hoogte van de Willemsstraat draaide een voor de ver keersagenten rlldende auto, bestuurd door den heer L. E. te Groningen, links af, het geen de bestuurder van het politievoertuig te laat bemerkte. Het gevolg was, dat het motorrijwiel met volle vaart op de auto inreed. De agent H. M die aan het stuur zat, kwam onder de motorfiets terecht, terwijl zyn metgezel, de agent G. van S., op straat geslingerd werd. Belden werden met verschillende verwondingen in het R.K. ziekenhuis op genomen. Auto en motorrijwiel werden vrij ernstig beschadigd. De voortvluchtige mo torrijders konden door dit ongeluk gemak- keiyk ontkomen. in deze uitsprak, dat thans de openbare behandeling voldoende was voorbereid. Vier maanden later zond de huidige minister van Waterstaat een derde nota van wyzi- glng in. welke zoo omvangrijke en ten deele ook ingrypende veranderingen be vatte, dat de Kamer het noodig heeft ge oordeeld haar naar de afdeelingen te ver zenden. Het wetsontwerp is door deze jongste wyziging ook verre van verbeterd. Met name hadden vele leden overwegend be zwaar tegen het thans voorgestelde art. 11. OorspronkeUjk hield dit slechts een bepa ling in omtrent het voortbestaan van provinciale en gemeenteiyke verordeningen ln zake de electriciteitsvoorziening, in welk onderwerp de wet of een algemeene maat regel van bestuur zou voorzien. Thans ls aan art. 11 een vierde lid toe gevoegd. waardoor komt vast te staan, dat de Provinciale Staten bevoegd zyn regelen te stellen ten aanzien van alle electricl- teltswerken van de gemeenten. Dientengevolge ls de onderhavige bepa ling lynrecht in strijd met den oorspronke- ïyken omzet. Deze was, dat de provinciale verordeningen op het stuk der electrici teitsvoorziening geleidelyk het veld zouden ruimen voor de ryksregelingen. Het oor- spronkeiyk ontwerp kende aan de Gede puteerde Staten dan ook slechts een advi- seerende taak toe, behoudens een beschei den vorm van zelfbestuur ln art. 13. Door de wijzigingen echter herkrijgen de provinciën haar zelfverordeningsrecht. Deze verordeningen nu zullen worden vastgesteld door een college, dat in vele provinciën zelf een electriciteitsbedryf in stand houdt. Licht kan de gedachte rijzen, dat Provin ciale Staten, als concurrent van de ge meenten, te zeer op eigen belang bedacht zijn geweest. Dit reeds is bedenkeiyk. Bovendien zullen aldus Ged. Staten, even tueel in beroep de Kroon, zich bemoeien met de tarieven van gemeenteUjke be- dryven. De bevoegdheid concessionarissen te ver plichten energie beschikbaar te stellen of te houden ten behoeve van bepaalde doel einden van algemeen nut, is ingevolge de cierde nota van wyziging beperkt tot „bui tengewone omstandigheden". Ernstig betreurde men deze koersver andering Vrijwel algemeen wordt in de electriciteiiswereld de noodzakelijkheid er kend van koppeling tot vermeerdering van de zekerheid in de stroomlevering en vooral tot verlaging van de thans aanwezige over matige reservecapaciteit. Deze is ln de laatste jaren ln bedenke- lyke mate toegenomen, zoodat zij op het oogenblik ongeveer 110 pet. bedraagt. In Engeland daarentegen, waar men het kop- pelingsvraagstuk ln 1932 resoluut heeft op gelost, ls deze capaciteit van ongeveer 80 tot 26 pCl. teruggeloopen. Daartoe is een kabelnet aangelegd, dat rond 30.000.000 pond sterling heeft gekost, maar na een tydvak van vier jaren iper ultimo Decem ber 19361 heeft men dientengevolge reeds een besparing verkregen van 14.000.000 pond sterling. Een dergeiyke politiek zou ook hier mo gelijk zijn geworden, indien het ontwerp op dit punt niet te elfder uren was ge wijzigd Op grond van deze en andere bezwaren oordeelde men vrij algemeen, dat de derde nota van wyziging niet tegemoet is geko men aan de tegen het ontwerp, gelijk het op 4 October 1937 luidde, gerezen bezwa ren. integendeel die bezwaren nog heeft versterkt en vermeerderd. Men achtte het het meest wenscheiyk, dat dit ontwerp door de regeering zou worden ingetrokken en vervangen door een ander. OPENING VAN DEN PRINSES-BEATRIX- TUNNEL TE HILVERSUM. Het pn'oote werk van de ondergrondsche verbinding van de twee deelen der ge meente Hilversum door een tunnel nadert zyn voltooiing, waardoor voor de „overweg- misère" een oplossing ls gevonden. De officleele opening aal geschieden op Maandagmiddag 25 dezer om 3 uur. De tunnel zal den naam dragen van Prlnses-Beatrix-tunnel. GESCHENK VOOR PRINSES BEATRIX. Door bemiddeling van de Nederlandsche afdeeling van den Internationalen Vrou wenbond voor Vrede en Vryheid is aan H.K.H. Prinses Juliana een aardig geschenk voor Prinses Beatrix toegezonden, bestaan de uit lepel, vork, mes, beker en schaaltje met deksel en sohotel, alles ln zilver. In het lederen etui, waarin dit geschenk vervat was, bevond zich een ooTkonde in het Engelsch en in het Nederiandsch van den volgenden inhoud: Uit naam van de burgers van Holland, Michigan, Ver. Staten van Amerika, welke plaats oorspronkelyk door Nederlander,; gesticht werd, hebben wy de eer Hare Koninklijke Hoogheid Beatrix Wilhelmina Armgard. Prinses der Nederlanden, dit zil veren kindergarnituur aan te bieden. Het ontwerp der teekenlng van het gar nituur. was geïnspireerd door de Tulp, en werd „De Juliana" genoemd. Het ls een betuiging van vriendschap en vereering van het nieuwe Holland aan het oude en een erkenning van het erfdeel dat Holland de wereld gegeven heeft op het gebied van kunst en beschaving in haar Liefde voor Vrede. De Internationale Vrouwenbond voor •Wede en Vrijheid te Boston, is zoo vriende- iyk de zorg op zich te nemen vpor de over dracht van het geschenk. UIT NED. OOST-INDIË EERVOL ONTSLAG. BUITENZORG, 11 April (Aneta-A.N.P.J Wegens volbrachten diensttijd Is met Ingang van 30 Sept. a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den resident van Banka en onderhoorigheden, J. u Mann. onder dankbetuiging voor de bewe zen diensten. Ook de outillage uitgebreid. BIJ de Tweede Kamer is een sup- pletoire begrootlng voor 1938 inge diend, waarby met het oog op de werkverruiming, voor kosten van open bare rijkswerken en voorschotten of bijdragen in de kosten van werken, welke door anderen worden uitgevoerd, een nieuw crediet wordt aangevraagd ten beloopen van f. 30 millioen. In de memorie van toelichting wordt er aan herinnerd, dat in den loop van 1934 voor werkverruiming een crediet is toege staan van f 66.300 000. welk bedrag in 1937 verhoogd is tot f. 100 millioen. Dit bedrag is op het oogenblik practlsch ten volle ge blokkeerd en hieronder is ook begrepen een bedrag van f. 2 millioen, dat in het dienst jaar 1938 aan de gemeente Amsterdam moet worden uitgekeerd in verband met den bouw van een nieuw raadhuis. Van het geblokkeerde geld was op 1 Febr. 1938 aan de desbetreffende instanties uit betaald een bedrag van rond f.40 millioen, waarbli kan worden opgemerkt, dat een aanmerkelijk hooger bedrag is verwerkt, aangezien van de werken, welke voor de eerste maal zün opgeleverd de onderhouds- termynen zitn ingehouden, terwijl boven dien de kosten van administratie ed, van dengene. die hulp van het Werkfonds ont vangt. eerst na beëindiging van het werk worden uitbe oald De we-ken ln uitvoering zijn reed; verder gevorderd dan de betalin gen zouden doen vermoeden. Dit houdt verband met de termijnen van betaling, welke door de desbetreffende Instanties soms geruimen tyd na den verstreken ter- myn aan het Werkfonds ln rekening wor den gebracht. Op grond van een en ander kan het voor het Werkfonds verwerkte bedrag op rond f.50 millioen worden gesteld. Nog een belangrijk aantal plannen is m onderzoek, waarvan In ieder geval een groot deel voor financiering ten laste van het Werkfonds ln aanmerking komt en daarom ls de regeering te rade geworden, een nieuw crediet van f. 30 millioen aan te vragen. Welke plannen uit het nieuwe crediet zullen worden gefinancierd en voor hoe langen tlid dat nieuwe crediet zal kunnen strekken, kan niet bü voorbaat worden aan. gegeven. Wel kan worden opgemerkt, dat het in hoofdzaak zal worden bestemd ter bestrijding van kosten van rijkswerken en werken van andere publiefcrechtelyke lichamen. Ook ln de toekomst zal slechts bil uitzondering door het Verkeersfonds een beroep op het Werkfonds worden gedaan. Ten behoeve van de bestrijding van de jeugdwerkloosheid is eveneens een beroep op dit fonds gedaan Al stuit bij de voorbereiding van de werken het Werkfonds telkens op zeer groote moeilykheden. van financieelen en van technischen aard. toch bliift de regee ring er naar streven de werkzaamheid van het Werkfonds met groote kracht voort te zetten, opdat de nog steeds heerschende groote werkloosheid mede doo- opvoering van het aantal arbeiders we1' «lam by Werkfondsen, binnen het raam der finan- cleele mogelijkheden zooveel mogeiyk wordt bestreden. In verband hiermede is tot uitbreiding van de outillage van het Werkfonds met twee ingenieurs en admini stratief personeel besloten. Het. thans aangevraagde crediet ach' de regeering noodzakelijk voor de versnelde uitvoering. Indien mocht blllken. dat liet onvoldoende is voor de financiering van economisch verantwoorde plannen, zal d» regeering een nieuw crediet aanvragen 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10