Leidsche infanteristen in Weert De bevolking betoont groote gastvrijheid MAANDAG 11 APRIL 1938 No. 23940 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Alarmeering bij luchtaanvallen 79ife Jaargang Er is echter groote behoefte aan een algemeene cantine met inventaris Oproep tot alle vrienden van 4 R. I. Prins Bernhard beschermheer De volksstemming in Duitschland Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 CtS. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week .Vr.V.V.-.1. f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per S nrnd.t Het Is al weer bijna twee weken geleden, dat het tweede bataljon van het 4de regi ment Infanterie naar Weert toog om daar als gevolg van het regcerlngsbeslult zijn met 51/: maand verlengden diensttijd door te brengen. Deze onverwachte verlenging van hun dienstverband beteekende volkomen be grijpelijk voor vele jongelui een teleur stelling, vooral voor hen, die bij beëindi ging van hun diensttijd verzekerd waren van een betrekking in de burgerlijke maat schappij. Doch over het algemeen heeft men zich zonder morren in het onvermij delijke geschikt waarbii de waarheid van het spreekwoord „gedeelde .smart Is halve smart" haar troostenden Invloed terdege Het gelden. Toen kwam, als balsem op de nog schrij nende wonde, de waarlijk feestelijke in tocht in het Limburgsche stadje, waarvan de geheele bevolking uitliep om „de Hol- landsche jongens" spontaan te verwelko men en nu nog geen twee weken later zijn de Leidsche Infanteristen in hun nieuwe garnizoensplaats reeds geheel en al ingeburgerd. Dit laatste woord dient men ook ln de letterlijke beteekenis op te vatten, want gelijk bekend, Is de geheele troep met uitzondering van de officieren en het be- roepspersoneel, die ln hun eigen huisves ting voorzien ingekwartierd bij de be volking. Wij maakten er indertijd reeds melding van. hoe zeer vele ingezetenen vrijwillig in kwartiering aanvroegen en niet voor één of twee miliciens, doch sommige wel voor vijf of zes. En wanneer men weet, dat de daarvoor vastgestelde vergoeding 20 cent. zegge twintig centen, per nacht en per man be draagt, dan kan men toch moeilijk deze lieden ervan verdenken, dat zij dit heb ben gevraagd „om er beter van te wor den". Wij hebben dezer dagen, voorafgegaan door een welwillend verstrekte Introductie van den commandant 4 R.I., overste Buurman éen kort bezoek gebracht aan deze veeldaklgë dépendance van de Morsch- poortkazerne en bij die gelegenheid in ge zelschap van den kapitein P. A. S. de Boer. die juist „kwartier-inspectie" hield, verscheidene dezer tijdelijke soldatenver- blijven bezichtigd. Typeerend voor de Limburgsche har telijkheid en voor de algemeene vreug de over de vestiging van het garni zoen was het antwoord, dat kapitein De Boer bijna overal kreeg, wanneer hij vroeg of het gedrag van dc(n) in- gekwartierdc(n) aanleiding gaf tot eenigerlei klacht: „Klachten, kaptein? Ik geloof, dat u mij den beste gegeven hebt, die er bij was!" Al ls Weert plotseling tot garnizoens plaats gebombardeerd, daarom is het dat nog niet inderdaad. Ben kazernegebouw ontbreekt geheel en al en zal vermoedelijk eerst over ruim een jaar gereed zijn; ter tijdelijke huisvesting zullen houten barakken met slaapzalen worden gebouwd, die over ongeveer 4 a 6 weken zouden kunnen worden betrokken. Maar op dit oogenblik weet de bataljons commandant, de overste Hendriksz, die ons een onderhoud verleende, nog niet met zekerheid de plaats aan te wij zen, waar ze zullen verrijzen, laat staan, oat een aanbesteding heeft plaats gehad. Er is een prachtig oefenterrein aangewe zen vol afwisseling van bosch, hei en ven nen, doch er zijn geen behoorlijke wegen naar toe en het gevolg is, dat het cen trum van het stadje fungeert als excer- citie-terrein. Dat is nu allemaal heel leuk voor de Weerter slagersjongens en hun bevriende collega's uit de kruideniers- en bakkers vakken, doch om te beginnen al minder aangenaam voor de respectieve cliënten, oio hun waren niet op tijd besteld krijgen on in hooge mate ongewenscht voor den troep zelf, die om het nu maar popu- Laiu uit te drukken zijn beenen niet behoorlijk kan uitslaan, doch gedurig aan dacht moet schenken aan het verkeer in de niet al te breede straten en door dui zend-en-één omstandigheden aardige dienstmeisjes hebben van oudsher éen magische aantrekkingskracht op „das Mi- war uitgeoefend wordt afgeleid. En nu spreken wij nog maar niet eens over de militair-technische moeilijkheid van een nachtelijk alarm, dat zich niet bepaalt tot den militairen stand, doch waarin de geheele burgerbevolking deelt! Dit alles wordt natuurlijk anders en beter, wanneer straks verbindingswe gen zijn aangelegd en de troep in één barak zal zijn geconcentreerd, doch ook dan blijft één groot bezwaar be staan, waarop wij hier de aandacht willen vestigen, n.l. het gebrek aan een algemeene recreatieplaats, een cantine, waar de manschappen zich in de avonduren kunnen verpoozen. Het is namelijk niet te verwachten en dat is trouwens begrijpelijk dat het Rijk veel geld ten koste zal leggen aan de inrichting van een cantine in het ba rakkenkamp. dat immers ook slechts een tijdelijk karakter draagt, In dit verband willen wij allereerst hulde brengen aan de R.-K. geestelijkheid van Weert, die in het Patronaatsgebouw „Sint Joseph" spontaan voor alle militairen lokaliteiten beschikbaar stelde voor recre atie en gemeenschappelijke eetzaal en bo vendien haar bemiddeling verleende tot het openstellen van sportvelden en bad inrichting. Doch het is reeds nu gebleken, dat lang niet alle jongelui van deze zoo gul ver leende gastvrijheid gebruik wenschen te maken; uit den aard der zaak deels om redenen van godsdienst. Het gevolg is, dat van de ongeveer 263 hier in garnizoen liggende soldaten, om niet te spreken van de 29 onderofficieren, ettelijke tientallen 's avonds na volbrach ten diensttijd en op Zon- en feestdagen, voor zoover zij niet in hun kwartieren blij ven. als een kat in een vreemd pakhuis rondloopen. De bataljonscommandant, majoor Hendriksz, dit bezwaar inziende, heeft den kapitein De Boer aangewezen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de stichting van een cantine voor militairen van alle ge zindten en deze meent de gelegenheid daartoe te hebben gevonden in een centraal gelegen pand aan het z.g.n. Bassin. Wij hebben, al weer onder geleide van kapitein De Boer, dit perceel bezocht en kunnen zijn keuze niet anders dan een zeer gelukkige noemen. De ruime benedenverdieping van dit pand, momenteel in gebruik als café, kan zonder ingrijpende verbouwing, worden in gericht als cantine, terwijl aan de boven verdieping een practische bestemming ware te geven als onderzoek-kamer en wacht kamer voor den militairen arts. De eigenaar is bereid om het huis tegen een zeer bescheiden huurprijs af te staan; de tegenwoordige café-exploitant ambieert de betrekking van cantinebaas, wat kan men nog meer verlangen? Het antwoord op die vraag ligt voor de hand: geld en materiaal voor de inrich ting: gezelschapsspelen, lectuur, koppen en schotels, glaswerk, een pingpongtafel, en, als het kan, een biljart en een radiotoestel. Wij weten ons de tolk van alle te genwoordige en toekomstige infante risten van 4 R.I., wanneer wij bij deze een beroep doen op alle gToepen en particulieren in Leiden en omgeving, die de Nederlandsche weermacht en in het bijzonder het 4de regiment infan terie, een goed hart toedragen, om dit doel te helpen verwezenlijken. Vanzelfsprekend geldt dit beroep in de eerste plaats hen, die momenteel of bin nenkort bloedverwanten hebben onder de militairen in het verre Weert, doch wij zijn ervan overtuigd, dat ook buiten dezen kring velen met het doel zullen sympathi- seeren. Uit den aard der zaak is geld de meest welkome vorm van medewerking, omdat daarvoor kan worden aangekocht, waaraan het meeste behoefte bestaat, waarbij de keuze zóó zal worden bepaald, dat het ge kochte straks ook dienst zal kunnen doen in het kazernegebouw, wanneer dit zal zijn voltooid Maar daarnaast is alles welkom, wat aan het gestelde doel bevorderlijk kan zijn. Giften kunnen worden gestort op onze girorekening No. 57055 onder ver melding: „Voor 4 R.I. te Weert", waar na wij van de ingekomen gelden en goederen in ons Blad verantwoording zullen doen. Moge de toenemende belangstelling, waarin onze weermacht zich mag ver heugen. ook in deze bescheiden actie tot uitdrukking komen. Geheel onafhankelijk van bovenstaand artikel, ontvingen wij van ds. E. L. Nauta, legerpredikant, het volgende schrijven: Hooggeachte Redactie. Door uw vriendelijke bemiddeling, wend ik my tot belangstellende lezers van uw blad met een beroep op hun vrijgevigheid en medewerking. Dezer dagen was ik we derom in Weert, waar mij bleek, dat daar voor de talryke niet-Roomsch Katholieke militairen van het lie Bat. 4e Reg. Inf. behoefte is aan lectuur. Voor de hartelyk- heid, waarmee men in Weert, zoowel van de zijde der burgeriyke en R.-Kath. auto riteiten als van die der kwartiergevers, „de Leidenaars" heeft ontvangen, kan men niets dan lof hebben. In bet St. Joseph- gebouw en in het Patronaat werden voor de jongemannen een keurige, ruime re creatiezaal en een eetzaal opengesteld. De zeereerwaarde heer Deken stelde de re creatiezaal ter beschikking voor de perio dieke samenkomsten van de Protestant- sche militairen met den legerpredikant. Doch voor de behartiging der geestelyk- zedelyke belangen van de Protestanten in meer byzonaeren zin na de diensturen ontbreken nog de middelen en de gele genheid. Er is in Weert een zeer kleine Protestantsche geofeente, die onbemiddeld is. De kerkeraad wil met de kerkvoogdy het propere kleine kerkgebouw met de con sistoriekamer openstellen voor een Tehuis, waar de Protestantsche militairen des avonds na den dienst kunnen vertoeven. De res.-veldprediker ds. Wristers. Gerefor meerd predikant te Helmond, werkt met den Hervormden predikant van Weert, ds. Feykes, tot dit doel samen. Doch de fond sen ontbreken om te voorzien in de be hoefte aan meubilair, boeken, tydschrif- ten, spelen. De bedoeling van dit schryven is: in Lei den een adres te hebben, waarheen men kan zenden wat men voor dit doel zou willen bestemmen, hetzy in lectuur hetzy in geld, teneinde daarmee een en ander te kunnen aanschaffen. Ondergeteekende. die ook in geregeld verband staat met het garnizoen te Weert en daar periodiek komt is gaarne bereid dat adres te zyn. Onge- twyfeld zullen enkele lezers van uw Blad in Leiden en omstreken gevolg willen ge ven aan den oproep: aan ondergeteekende boeken en tydschriften (liefst gebonden) toe te zenden. Behalve ontspanningslec tuur, zyn óók geschriften in protestantsch christelljken geest zeer gewenscht; óók spelen en sportartikelen. Wie een bijdrage ln geld zou willen geven, zou dit kunnen doen door deze te storten op postrekening 60684, Het ware m.i. gewenscht. dat er in Lei den een comité tot stand kwam, dat zich duurzaam geeft aan de behartiging van de geestelyk-zedelyke belangen der jonge niet-R.-Katholieke militairen van II - 4 R.I. te Weert. Gaarne zou ondergeteekende schriftelyke blyken van instemming ont vangen, met duidelyke vermelding van namen en adressen, teneinde zoo mogeiyk een vergadering byeen te roepen ter be spreking en uitwerking van dit doel en plan. Met vriendelyke dankbetuiging voor de plaatsing van dit schryven, hoogachtend w.g. de Legerpredikant E. L. NAUTA. Rynsburgerweg 42, Postrekening 60684. Ook dezen oproep bevelen wy natuuriyk met warmte by onze lezers aan! Van Leidsche Studentenver. „Pro Patria". Z.K.H. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap aanvaard van de Leidsche Studentenvereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria". VAN WIEN ZIJN DIE SCHAPEN? Bij de stalhouderij der firma Dieben zijn vier schapen geschut, welke hedenmorgen in de vroegte op den Hooge Rijndijk zijn opgevangen. >i Ruim 99 procent ja-stemmen. Volgens de voorloopige tel ling van het totaal aantal uitgebrachte stemmen bij de volksstemming in Duitsch land en Oostenrijk, hierbij ingesloten de stemmen, uit gebracht door de soldaten van het vroegere Oosten- rijksche bondsleger, be droeg het totaal aantal stemgerechtigden 49.493.028 Hiervan brachten 49.479.104 hun stem uit (99.57 pet.) Met j a stemden 48.751.587 of 99.08 pet., met neen stemden 452.170 of 0.92 pet. Ongeldig: 75.347. Het aantal afgevaardigden in den Groot-Duitschen Rijksdag bedraagt thans in het geheel 813. DE TREINENLOOP MET DE A.S. FEESTDAGEN. De Ned. Spoorwegen zullen Zateidag a.s. en Tweeden Paaschdag twintig extra vóór- en volgtreinen tusschen AmsterdamLei denRotterdam Inleggen, terwijl de treinen in de richting België versteTkt zullen wor den. Op de lyn LeidenUtrecht komen geen extra treinen, maar zullen de treinen met twee en meer rijtuigen versterkt wor den. Op de lyn LeidenAlphenGouda zullen sommige motortreinen door Diesel- treinen vervangen worden VER. VAN TAXI- EN LUXE AUTOMO- BIELVERHUURINRICHTINGEN VOOR RIJNLAND. In antwoord op een in November j.l. door het bestuur van bovengenoemde ver- eeniging by het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente ingediend verzoek, is bij den secretaris-adviseur der vereeniging, den'heer Th. J. van der Heij den, bericht ingekomen, dat dit college in het algemeen wel bereid is by de goedkeu ring der tarieven voor personenvervoer per taxi's en huurauto's naar andere gemeen ten met de door de vereeniging ontworpen minima rekening te houden. In verband met de verschillende factoren, welke op het bepalen van de tarieven van Invloed kun nen zijn. zal echter elk geval op zichzelf worden beoordeeld In verband met het te verwachten We genverkeersreglement achten B. en W. geen termen aanwezig om ten aanzien van keu ring van chauffeurs nadere regelen te stellen, terwyl het doen verrichten van de keuring door den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst by dit College bezwaar ontmoet. B. en W. zullen de controle by de afsluit- boomen van de binnenstad op 3 October, overeenkomstig het verzoek der vereeni ging, zooveel mogelyk verscherpen. VEREENIGING GRONINGEN. Een goed-gcslaagde tooneelavond. Veel succes hebben de Groningsche too- neeUsten der afd. Leiden der Grönninger Verain Zaterdagavond in den Burcht ge had met de opvoering van het aardige bly- spei „Diekman wait 't allain" van L. Zijl. Zy hebben zich uitmuntend van hun taak gekweten om dit lichte tooneelstuk met echt-Gronlngschen inslag over het voetlicht te brengen en zij zyn warm toegejuicht. Aan de dames werden bloemen aangebo den. Helaas had de zaal voller verdienen te zyn. De afwezigen hadden echter beslist ongelijk. Aan de stemming heeft de ma tige opkomst evenwel geen afbreuk ge daan. Deze was perfect en bleef tot het laatste, ook by het dansje na. De waarnemend voorzitter, de heer J. A. W. van Kluyve, heeft nog eens een beroep op de vele niet-aangesloten Groningers ge daan om toe te treden. BINNENLAND. De regeering vraagt 30 miüioen voor werk verruiming. (3e Blaó). Algemeene vergadering van „Bloembollen cultuur". (3e Blad). Een week-einde met vele ongelukken en branden. (3e Blad). De Tweede Kamer over de electriciteits- voorziening. (Binnenland, 3e Blad). Fraaie prestaties van zweefvliegers. (Lucht vaart, 3e Blad). BUITENLAND. Hitler's laatste rede te Weenen. (3e Blad). In Frankrijk een kabinet Daladier gevormd zonder de socialisten. (3e en 2e Blad). Naar een Engelscb-Italiaansch accoord. (Buitenland, le Blad). Nieuw succes voor de Chineezen. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. 40-JARIG JUBILEUM. Ter gelegenheid van zyn 40-jarig jubi leum in dienst van de firma weduwe W. Kooreman, Oude Ryn werd de heer J. van der Steen hedenmorgen op hartelyke wyze gehuldigd en toegesproken door den heer J. Kooreman, hetgeen vergezeld ging van de aanbieding van een enveloppe met Inhoud, een kist sigaren en bloemen. Nadat men nog eenigen tyd gezellig had doorgebracht werd de jubilaris per auto weer teruggebracht naar zyn woning, waar het feest werd voortgezet. De weersgesteldheid in onze omgeving zal voorloopig weinig veranderen. De nacht zal vermoe delijk iets zachter zijn. Zooals wij reeds eerder meldden, zal mor genochtend tusschen 10 en 11 uur hier ter stede een proef worden genomen met een electrische sirene, welke in oorlogstijd zal worden gebruikt, om de bevolking te waarschuwen voor een dreigenden luchtaanval op onze stad. Ten einde deze proef te doen slagen roept de Commissaris van Politie tevens hoofd van den Luchtbeschermingsdienst in deze gemeente de medewerking van alle inwo ners in en wel in dier voege, dat een ieder verzocht wordt hem schriftelijk te willen berichten omtrent de waargenomen geluids sterkte. onder vermelding van de plaats, waar de waarnemer zich op het oogenblik van beproeving der sirene bevond. In het bijzonder wordt de medewerking ingeroepen van de hoofden van gemeentelijke en ande re bedrijven en instellingen, scholen enz. Om het onzen lezers gemakkelijk te ma ken, laten wij hieronder een model-formu lier volgen, dat zij slechts behoeven uit te knippen en ingevuld toe te zenden aan: Den Commissaris van Politie, Hoofd Luchtbeschermingsdienst te Leiden: Naam: Plaats van waarneming (straat en huisnummer) Bevond U zich binnenshuis of op straat? Geluidssterkte: zeer krachtig, krachtig, zwak.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1