1938: GOSELING NEEMT OSS IN Redevoeringen van Chamberlain en Halifax 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 April 1938 Derde Blad No. 23939 n BÜITENL, WEEKOVERZICHT Dagbladreclame en de bezetting mag met militaire eer aftrekken JWNST IN IITÏIRII is niet te vervangen Geen oorlog spoedig te verwachten RECHTZAKEN LUCHTVAART POLITIEK IN WORDING! Morgen zal zoowel in Duitschland als In Oostenrijk het plebisciet plaats vinden over den Anschluss. Wie twijfelt nog aan den uitslag? In belde landen, thans tot één versmolten, ls een propaganda gevoerd, zooals het natlonaal-soclallsme dat slechts verstaat: het opzweepen van de massa tot ongekende hoogten. De stemmen van te genstanders mogen feitelijk wel verhon derdvoudigd worden om de waarde daar van ook maar eenigszins te benaderen.. Maar toch is er ditmaal bij de volks stemming een aangelegenheid, die de bij zondere aandacht vraagt. Niet, dat om trent den uitslag daardoor ook maar eeni- ge zorg voor het Derde Rijk behoeft te bestaan, daarvan is geen sprake, maar maar toch kan er voor de toekomst aan leiding uit ontstaan om zich zorgen te ma ken, van Nazistandpunt uit gerekend. To taal onverwachts werd door het Oosten- rijksche episcopaat onder leiding van kar dinaal Innitzer, tevens aarts-bisschop van Weenen, dat totdusver had behoord tot de meest getrouwe volgelingen van de politiek van Dollfuss en Schuschnigg, een verkla ring uitgegeven, waarin niet alleen de raad werd gegeven om „Ja" te stemmen, doch waarin tevens de term „Heil Hitier" werd gebezigd. Natuurlijk is daarvan door Berlijn het noodige en nuttige gebruik ge maakt! Doch Rome werd blijkbaar ook verrast en kon een dergelijke houding zonder meer niet aanvaarden. Voor de Vaticaansche radio-zender werd de Oos- tenrijksche verklaring volkomen gedesa voueerd, doch tenslotte werd ook deze radio-uitzending weer niet volledig geho mologeerd; een en ander op een wijze, zooals Rome dat bij uitstek verstaat om geen haring of kuit te geven. Innitzer is daarop naar Rome ontboden en heeft blijkbaar van den Paus den wind van voren gekregen, want anders zou de Weensche kardinaal niet op zulk een over tuigende wijze zijn teruggekrabbeld voor zoover dit maar eenigszins mogelijk was. Nu werd de goedkeuring feitelijk afhan kelijk gesteld van voorwaarden, die in Duitschland reeds lang door het episco paat zijn gesteld voor samenwerking met het Hitler-reglme, hetgeen speciaal ziet op de jeugd-leiding en al wat daarmede an nex ls. Uitwerking kan een en ander op het plebisciet niet meer hebben, want de Duitsche en Oostenrtjksche pers mocht dat terugkomen op de gegeven verklaring niet vermelden! We staan dus voor het ietwat vreemde feit, dat het Oostenrijk- sche episcopaat, dat antl-nationaal-socia- listlsch was, daarvoor pleitte, terwijl In Duitschland het episcopaat zich heeft ont houden van een officieele aanbeveling Een en ander bracht geruchten in omloop over een opzeggen door Hitler van het concordaat als anderszins, doch het laat zich aanzien, dat de Fuehrer zich daar voor nog zal hoeden, want dit zou onte genzeggelijk een regelrechten oorlog ntet met het Vaticaan beteekenen en daaruit pleegt zelden of nooit gewin voort te komen; Interessant zijn de verhoudingen intus- schen uitgegroeid! Met overweldigende meerderheid zal de Anschluss worden goedgekeurd, zooals deze door dc mogendheden ook de facto is er kend. Meer en meer gaat het verschil tus schen de beide begrippen de facto en de jure verloren: wat in de practijk feitelijk het verschil nog te beteekenen heeft Is het erg te verwonderen, dat een Duitsch blad verklaarde: Duitschland heeft na 20 Jaar den wereldoorlog gewonnen? Intusschen heeft zich eindelijk in Frank rijk het vonnis over het kabinet Blum vol trokken en precies zooals men dat heeft zien aankomen: de Senaat heeft Blum een halt toegeroepen. Een val met eere is het zeker niet geworden, want ieder onbevoor oordeelde zal moeten Inzien, dat hier het landsbelang is opgeofferd aan partij-be langen. Zelfs is het nog niet geheel zeker, fiat Frankrijk nu eindelijk zal bevrijd wor den van al dat politiek gedoe en aan het bewind zal zien komen een regeering van zuiver Nationaal welzijn, zonder meer. Het politiek gewroet achter de schermen gaat nog steeds voort en het ls heusch nog zoo zeker niet, dat daaraan thans een einde wordt gemaakt. Wellicht moet de situatie voor het zwaar bezochte land nog heel wat verergeren, voor het moment komt, dat wordt ingezien, dat het zoo niet lan ger gaan kan. Na hetgeen onze Parijsche correspondent gisteren schreef, zullen wij op dit chapiter momenteel niet meer in gaan, De wijze waarop de Senaat overigens Blum zijn congé heeft gegeven, is wel bij zonder eclatant en behoeft absoluut geen commentaar. De Senaat is in dit geval te beschouwen als het geweten van Frank rijk! Dit lichaam heeft zich terecht niets aangetrokken van de agitatie, door de so cialisten te elfder ure nog tegen den Se naat ontketend om eigen aftocht te trach ten te dekken. De vraag, die zich nu direct opwerpt, is deze. of de massa, die zelfs een Volksfront-regeering niet in toom kon houden, gezien het zich uitbreidend aantal stakingen, binnen de perken der wet zal zijn te houden. Geheel gerust daarop kan men niet zijn In ieder geval heeft ook het Frankrijk van Blum, gelijk wij voorzagen, het niet aangedurfd, om in de Spaansche furie in te grijpen, al komt tengevolge van Fran co's succes in Catalonië. diens eind-over winning langzamerhand in zicht. De her haalde verzekering, dat Spanje er niet aan denkt om eenig gebied af te staan, heeft overigens in Engeland in regeerings- kvingen wel allen lust, voor zoover die ooit aanwezig geweest mocht zijn geweest, ge doofd om in te grijpen. Toch heeft Labour reden te juichen als oppositie-partij ten gevolge van de verovering van een con servatief Londensch district bij een tus- schentijdsche verkitzing, waarbij de bui- tenlandsche politiek wel de inzet was! Deze verkiezingsuitsla? toont in ieder geval, dat breede 1: 'en in Engeland het niet eens zijn met Chamberlain's houding. Met dés te meer aandacht zal daarom gelet worden op het resultaat van de Britsch-Italiaan- sche besprekingen, die, naar algemeen wordt aangenomen, een gunstig verloop hebben, zelfs zoo gunstig, dat een over eenkomst voor de deur heet te staan. Een der Engelsche bladen heeft al een geheel schema gepubliceerd over het resultaat, gelijk bekend Zou dit juist blijken, dan heeft voora' Italië alle reden om tevreden au z'Jn Erkenning van de verovering van erkenning zijner belangen ln de j/J^. he Zee, verzekering van vrij vet Keer door het Suez-kanaal, zelfs in tij- WILLEM VAN SCHAICK OVERLEDEN. Op 63-jarlgen leeftijd is in zijn woning te Blaricum plotseling overleden de be kende schilder Willem van Schaick. Als schilder van landschappen en stillevens was hij een der beste adepten der Haag- sche school. Hij verwierf ook een groote faam als uitbeelder van oorlogstafereelen en was eveneens werkzaam als caricatu rist. liillllllllllllllllllllllllllllinilllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll HlllllllIIIIIMIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllilllllilllllllilllllllllllllllHllllllli den van oorlog, pas terugtrekken der vrij willigers uit Spanje na Franco's eind overwinning tegen erkenning van Spanje's onafhankelijkheid en het terugbrengen van de legermacht ln Libyë tot normale sterkte, het kan wel uit! Maar zouden daarnaast geen andere punten worden vastgelegd? Midden-Europa blijft toch voorloopig een blok aan Euro pa's been en ook de machtultbreidingen naar den Balkan komen langzaam maar zeker op het eerste plan Frankrijk heeft tenminste, alle crisistoe standen ten spijt, zijn gezanten in Oost- Europa nieuwe instructies verstrekt, waar van de bedoeling niet anders kan zijn dan een tegengaan van Dultschland's invloed Ju genoemde richting. Italië's medewerking zou in dit opzicht van onberekenbaar effect kunnen zijn! En Italië zou Italië niet zijn, wanneer het niet de partij van den meest biedende koos In een te Birmingham gehouden rede voering heeft minister-president Ohamber- lain. sprekende over'de EngelschItaliaan- sche onderhandelingen, gezegd, dat er thans goede hoop bestaat de oude vriend schappelijke betrekkingen, die. totdat zij onlangs werden onderbroken, zoo lang had den bestaan, dat zij traditioneel waren ge worden tusschen beide landen, te herstel len. „Ik vraag u slechts een weinig ge duld te hebben en nog even te willen wachten. Ik denk niet, dat het lang zal duren, of deze overeenkomst met Italië zal worden gesloten en gepubli ceerd". Chamberlain herinnerde er aan. dat Groot-Brittannië verplicht is Frankrijk en België hulp te verleenen in geval van een niet uitgelokten aanval, doch dat het er van af zag. een dergelijke verplichting aan te gaan ten aanzien van andere landen, die verder af liggen en waar geen vitale Britsche belangen in dezelfde mate be staan. hoewel het onmogelijk is te zeggen, welke regeeringen tenslotte betrokken zullen zijn bij een geschil in een of an deren uithoek van Europa. Wij waren evenwel van meening. aldus Chamberlain, dat wij ons het recht moeten voorbehouden, te zeggen, of wij het noodig achter, een dergeüjken oorlog in te gaan of niet en wij moeten dat niet overlaten aan de beslissing van anderen, daar het geweldige gevolgen voor ons zelf kan mede brengen. Soms zegt men. dat. wanneer wii krach tiger zouden optreden, wij de wereld de waarschuwing zouden geven, dat er geen oorlog moet zijn Dat zou evenwel geen op het spel zetten zijn van geld. doch van de levens van mannen, vrouwen en kinderen van ons eigen ras en bloed Ik ben niet bereid daarin te treden en hoewel in de toekomst zich dc nood zakelijkheid van een oorlog zou kun nen voordoen, zou ik er niet mijn woord op willen geven, tenzij ik er volkomen van overtuigd zou zijn, dat wij onze vrijheid op geen andere manier zouden kunnen bewaren. De eerste minister achtte het noodig, dat de bevolking haar deel heeft in de defensieve organisatie van het land, doch hij vroeg haar toch de gedachte indien zij bestond uit het hoofd te zetten, dat het zeer spoedig tot een oorlog zou komen. Juist het teg nstelde is het geval, aldus Chamberlain, maar wij zijn er van overtuigd, dat een der middelen om den vrede te verzekeren, is, ons gereed te maken voor den oorlog. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Mishandeling. Terecht stond een inwoner van Haar lemmermeer. wien mishandeling ten laste was gelegd. Op 13 December van het vorige jaar had hij met een anderen Haarlemmer, meer-bewoner oneenigheid gekregen In drift heeft hij deze met een hard voorwerp een klap in het gezicht gegeven, waardoor een bloedende wond ontstond. Verd. be weerde. dat hij eerst een klap had gekregen waarna hij zich had verweerd. De officier van justitie eischte een geldboete van f. 15 subs 5 dagen hechtenis. Vonnis 21 dezer. STEEKPENNINGEN AANGENOMEN. Voor de rechtbank te Middelburg is gis teren 3 maanden gevangenisstraf geëischt tegen den 53-jarigen directeur van den gemeentelijken reinigings- en ontsmet- lingsdienst te Middelburg thans met buitengewoon verlof wegens het in de jaren 1926 tot 1929 aannemen van steek penningen voor de levering van voeder bieten voor de paarden. Verd. ontkende pertinent zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Zijn verdediger, mr. A. H. Kui pers uit Middelburg, drong zoowel op fei telijke als op juridische gronden op vrij spraak aan. De uitspraak werd bepaald op Vrijdag 22 April, of zoo mogelijk eerder, zooals de verdediger had verzocht. DE POSTVLUCHTEN. De .."Valk" is hedenochtend van het vlieg veld Tjililitan vertrokken met medeneming van 237 Kg. post. 14 Kg. pakketpost en 51 Kg. goederen. Er zijn geen passagiers voor de reis BataviaAmsterdam. Voor tusschentrajecten werden zestien passagiers geboekt. Een passa gier moest wegens plaatsgebrek geweigerd worden. Dagbladreclame verlaagt de verkoopskosten. De verschillende alcoholische dran ken worden in Amerika, vnl. met dagbladreclame op de markt gebracht. De verschillende ondernemingen heb ben vorig jaar circa 7 °/V meer aan dagbladen besteed dan in 1936. Men schat het bedrag dat sinds 1933 door deze maatschappijen aan dagbladreclame is uitgegeven op 75.000.000; voor reclame in tijd schriften en door de radio werd'be taald $20 000.000. Ook in dit geval heeft men het goed koopste verkoopsmdddel benut: doel matige reclame, waardoor de distri- butiekosten werden verlaagd en groo- tere omzetten mogelijk zijn gemaakt. Uiteindelijk resulteerend in lagere prijzen voor het publiek. 9209 Lord Halifax sprak te Bristol. Hij zeide, dat in internationale kwesties de oplossing op twee manieren mogelijk is. t.w. door overeenstemming of door oorlog. De labourfractie van het parlement schijnt ver af te staan van het begrip, dat er een aanmerkelijk verschil is tusschen nationale en internationale aangelegen heden en dat methoden, die in binnen- landsche geschillen behoorlijke resultaten opleveren, op internationaal gebied zeer gevaarlijk worden. Ten aanzien van den Volkenbond legde Halifax er den nadruk op. dat „indien wij zouden optreden, zooals sommige kringen voorstellen en de collectieve veiligheid zou den organiseeren op een nieuwen tegen Duitschland gerichten grondslag, wii juist datgene zouden doen, wat niet alleen de hoop zou vernietigen. Duitschland en an dere Europeesche landen terug te winnen voor een nieuwen vorm van Europeesche samenwerking, doch ook. waartegen wij ons steeds hebben verzet een verdeeling van Europa in blokken zou bewerken, welke tegen elkander gericht zijn en die. naar de meening der regeering. het gevaar voor een ramp ernstig zouden vergrooten". „Wij wenschen onze betrekkingen te verbeteren, overal waar we dat kunnen, om dat wij gelooven, dat. indien wij dc scan ning ergens kunnen verminderen, wil deze overal verminderen. Wij zijn er reeds in geslaagd, verbetering te brengen in onze betrekkingen met Italië, één van onze oudste traditioneele vrien den in Europa, die. naar ik ten volle ver trouw, niet alleen een goeden invloed zal uitoefenen co de verhouding tusschen onze beide landen, doch in het geheele Middel- landsche Zeegebied en in feite in geheel Euroira" Wii hebben herhaaldelijk ons standpunt tegenover d'e Italiaansche besprekingen duidelijk gemaakt en gezegd, dat de slui ting van eenige overeenkomst onzerzijds afhankelijk meest worden gesteld van de oplossing der Spaansche kwestie". „Deze natie", aldus vervolgde Halifax. ..zal geen Spaansch bloed aan de handen hebben. Het is on< voorrecht geweest aan beide partijen op verschillende manieren humanitaire hulp te hebben verleend die degenen, die er bii betrokken ziin. zooveel eer als dankbaarheid hebben gebracht en dat. is niet in de laatste plaats de marine". Nog heeft lord Halifax hulde gebracht aan oud-minister Eden. door te verklaren, dat deze gedurende den langen tijd dien hij aan het, Foreign Off'cc ve'bonden was geweest, zijn grooten r?»"n van hoofd en hart ten volle ontplooid had. Halifax sprak voorts de hoop uit. dat Eden deze gaven spoedig weer in dienst van de regeering zou stellen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9