De feestelijke opening van Leimuiden's Raadhuis Spoorwegtekort voor 1937 op 18 millioen geraamd ?9sfe Jaargang LEfDSCH DAGBLAD, Donderdag 7 April 1938 Derde Blad No. 23937 Vele hartelijke gelukwenschen GEMENGD NIEUWS Pensioenwet wordt spoedig gewijzigd FAILLISSEMENTEN De feestelijke opening van Leimuiden's verbouwde Raadhuis is tot een groole ge beurtenis voor deze gemeente geworden. Tegen halfdrle reden talrijke auto's af en aan en heerschte er een ongebruike lijke drukte van genoodlgden. Onder hen merkten wij o.a. op meer dere burgemeesters uit de omliggende ge meenten, o.a. de heeren mr. J. W. Peek (Alkemade). B J. Hogenboom (Ter Aar), Mumsen (Woubruggei. F M. M. van van der Weyden (Nieuwkoop) en W J. Boexe (Zevenhoven). Voorts zagen wij de Jieeren ir. Veth en ir. Van Driel. namens den Prov. Waterstaat, dr. W. Stuurman, directeur van den Vleeschkeurlngsdienst. Ir. F. Stokhuyzen, namens de directie der Leidsche Lichtfabrieken, de wethouders van Rijnzaterwoude, wethouder Ran van Nieuwveen. var. welke gemeente tevens een deputatie der ambtenaren aanwezig was, mr. F. H. v. d. Tas, uit Leiden, de heer N. Kraak Steeman, ^ceretaris van den Ned Bond van Autobusdienstondernemers te Den Haag, de heer W. van Hartevèlt, gemeente-secretaris van Alkemade. de heer Maarse der Autobusonderneming Maarse en Kroon en vele anderen, meer deren vergezeld van hun dames. Toen allen in de Raadzaal hun zitplaat sen hadden ingenomen, opende burgemees ter J A. Bakhuyzen deze buitengewone Raadsvergadering met gebed, waarna hij een kort woord wijdde aan de teraardebe stelling van dl'. Lovlnk, wiens stoffelijk overschot op hetzelfde uur te Alphen ter aarde besteld werd, in verband waarmee burgemeester Col ij n bericht van verhinde ring had ingezonden. Ook burgemeester Slob van Haarlemmermeer had zulks ge daan in verband met zijn ziekte, terwijl van burgemeester Kasteleyn uit Aalsmeer een gelukstelegram was binnengekomen. De burgemeester verwelkomde hierop de hierboven genoemde personen, voorts de vertegenwoordigers der kerkelijke over heid, t.w. ds. Aalders, pastoor Speet en kapelaan Wit, alsook de brigade-comman dant der Rijksveldwacht te Aalsmeer. Met groote aandacht volgden wij hierop vanaf de fraaie publieke tribune, waarin de Lelmuidenaars zich thans eveneens mo gen verheugen, de reeds gisteren gepubli ceerde rede van den burgemeester, die een luid applaus ontlokte. Daarop sprak wethouder Rietdijk een kort woord van gelukwensch namens den Raad, die opmerkte, hoe thans na een lan gen tijd van tobben een hartewensch van den burgemeester is vervuld. Men kan zich thans verblijden in een meer doelmatig gebouw, waramee spr. ook de gemeente ambtenaren feliciteerde. Want hoe pretti ger de omgeving voor hen is, des te pret tiger zullen zij een ieder ontvangen! Spr. verklaarde tenslotte het Raadhuis schit terend te vinden. Na de reeds vermelde rede van den ge meente-secretaris den heer De Ren, dank te de burgemeester voor de hartelijke woorden en de aanbieding van het schil derij door den laatste. In het dankwoord werden tevens betrokken de heer Westen (gemeente-ontvanger) voor zijn zelfver vaardigde klok. dr. en mevr. Stapensea voor hun barometer, de gemeenteambte naren voor hun schitterenden bloemen mand, de wethouders van Rijnzaterwoude voor hun Azalea, dr. en mevr. v. d. Bijl en de firma Maarse en Kroon voor hun bloemen en het raadslid de heer Hooger- vorst voor zijn mooie bloemverslering. Nadat de thee was rondgediend en men een rondgang door het fraaie Raadhuis had gemaakt, schaarde men zich wederom in de Raadzaal, waar gelegenheid gegeven werd tot het overbrengen van gelukwen schen. Allereerst maakte hiervan gebruik burgemeester Peek van Alkemade, die het woord voerde namens zijn collega's en de aangrenzende gemeenten. Na gewaagd te hebben van de verzorgde en prettige ontvangst, wees spr. er op, dat het ook in de omgeving bekend was, hoe bouwvallig de secretarie gehuisvest was; men voelde algemeen, dat er verandering moést komen. Men volgde met interesse den strijd van den voorzitter om verbete ring en hoe hij met kalmte en geduld den Raad tot een beslissing wist over te ha len. In de plaats van een gevoel van me delijden. is men nu eenigszins jaloersch op zulk een huisvesting geworden! Spr. hoopte tenslotte, dat de prettige verhouding tusschen Leimuiden en de na burige gemeenten even goed mag blijven, als zij in het verleden steeds geweest is. Ir Veth, mede sprekend namens ir. van Driel. sprak zijn bewondering uit over het feit, dat men het in het vorige gebouw zoo lang heeft volgehouden. Spr. roemde als een der voornaamste eigenschappen van het nieuwe Raadhuis, de groote hoeveel heid lucht en licht. Hij hoopte, dat men nog vele jaren van dit schoone Raadhuis zal mogen genieten. De heer Brouwer, de architect, dankte voor de waardeerende woorden, mede na mens de aannemers en roemde de onder vonden medewerking, waardoor zoo plei- zierig gearbeid kon worden. De heer Kraak Steeman releveerde uit voerig de groote medewerking van den burgemeester, steeds wanneer het de be langen van het moderne vervoermiddel „de autobus" betreft. Namens het hoofd bestuur van den Bond van Autobusonder nemers bracht spr. zijn gelukwenschen over en besprak uitvoerig de groote voor uitstrevendheid van den burgemeester, die steeds „erg voor het nieuwe" is, zooals de dorpsmensch zegt. In een geestige beschou wing werkte spr. dit nader uit. Burgemeester Hoogeboom van Ter Aar, sprekend namens den kring Rijnstreek van Burgemeesters roemde het opbouwen de werk van burgemeester Bakhuyzen. die hij gelukwenschte met de totstandkoming van dit Raadhuis. Nog voerde de veearts uit Nieuwveen, de heer Karssemeyer het woord, mede na mens de heeren dr. Nout, den gemeente ontvanger den heer Roovers en den ge meente-secretaris den heer Roberts en schetste de nauwe banden, die Leimuiden en Nieuwveen verbinden. Hij dankte o.a voor de goede zorgen, waarmee het „na komertje" van den burgemeester, de ge meente Nieuwveen, door hem omringd wordt. Tenslotte wenschte ds. Aalders den bur gemeester geluk met dit Raadhuis, „dat klinkt als een klok". Burgemeester Bakhuyzen dankte uitein delijk alle sprekers voor hun sympathieke woorden, en concludeerde, dat het Raad- huisvraagstuk thans afdoende is opgelost er. wel op een waardige en bescheiden wijze. Hiermede behoorde deze plechtigheid, die voor de gemeente Leimuiden en voor burgemeester Bakhuyzen in het bijzon der. van zoo groote beteekenis was, tot het verleden. Met een woord van dank aan den bur gemeester, die in zijn rede ook nog de goede verstandhouding met de pers, wier aanwezigheid hij ten zeerste waardeerde, geprezen had, namen wij afscheid van het dorp Leimuiden, dat zich thans in het be zit van een gebouw mag verheugen, waar in de gemeentebelangen ongetwijfeld met groote opgewektheid behartigd zuilen wor- Door een trein gegrepen. Doodelijk ongeluk te Berkum. Op den onbewaakten overweg te Berkum, bij Zwolle, is gistermiddag een ernstig on geluk geschied, dat een jong geneesheer het leven heeft gekost. Door nog onbekende oorzaak is de ge huurde auto van den ongeveer 30-Jarigen medicus D. J. Otten uit Dalfsen door den trein, welke te 16.06 uur uit Zwolle naar Meppel vertrok, gegrepen. De bestuurder was op slag dood. Het uitzicht ter plaatse is goed. De heer Otten is voor enkele maanden in het huwelijk getreden en heeft zich toen als tweede geneesheer te Dalfsen gevestigd. MOTORRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN. Met zwafe hersenschudding en schouder fractuur opgenomen. Gisteravond te zeven uur is op den Rijks straatweg te Harmeien de motorrijder van 't Hoog uit Harmeien bij het te krachtig rem men voor een voor hem rijdende bestel auto. waarvan de bestuurder plotseling wilde draaien, over den kop geslagen. De man bekwam een zware hersenschudding en een schouderfractuur en is naar zijn woning vervoerd. Enkele weken geleden is het slachtoffer op ongeveer dezelfde plaats van den weg komen te slippen, waarbij hij een blessure aan den enkel opliep. Hij moest toen even als thans remmen voor een auto, die plot seling van richting wilde veranderen. toepassen van kunstmatige ademhaling, welke pogingen de geneeskundige dienst, die inmiddels gewaarschuwd was. later nog geruimen tijd voortzette, gelukte het niet, de levengeesten bij den drenkeling op te wekken. BUITENLANDSCH GEMENGD. SCHIP VERMIST. Het op 8 Maart van Cardiff naar Van couver vertrokken ss ..Anglo Australian" (5500 ton) is sedert den 14en Maart ver dwenen. Het vrachtschip had een uit 38 personen bestaande bemanning aan boord. OVERSTROOMINGEN EN WERVEL. STORMEN. Na eenige weken van lenteweer zijn het Midden-Westen en deelen van de Oostelijke Noord-Amerikaansche staten door zware sneeuwstormen geteisterd. aLs gevolg waar van soms elk verkeer onmogelijk was. Tegelijkertijd hebben nieuwe wervel stormen en wolkbreuken in verscheidene Zuidelijke staten groote schade aangericht. Talrijke plaatsen in Louisiana en Alabama i werden overstroomd en talrijke woonhuizen i en boerderijen verwoest. Vele menschen werden gewond. In verscheidene streken in het Zuiden heeft de vorst groote oogstschade veroor zaakt. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. Stiptheid in tijd N óók in de keuken! Daarom een keukenklok van Junghana, het goede merk. Punctueele klokken, duurzame klokken, volledig beetand tegen keukendamp. Practische uitvoering: fraai porselein, afwaschbaar. Diverse modellen. Eerste klas! BEDWELMD DOOR KOLENDAMP. Gezin bewusteloos aangetroffen. Toen de knecht van den bakker Tj. Hoekstra te Oranjewoud zich gistermorgen aan de woning van zijn patroon vervoegde, kreeg hij geen gehoor Hii drong, naar de ..N. Rott. Crt." meldt, door een kelderraam de woning binnen, daar hii onraad ver moedde. Binnen nam hij een sterken kolen damp waar Op de slaapkamer vond hij den patroon, zijn vrouw en kind bewuste loos te bed. Hij waarschuwde een genees heer. die spoedig ter plaatse was en den slachtoffers een injectie gaf De vrouw en het kind kwamen vrii spoedig tot bewust zijn. doch de toestand van den man laat zich nog ernstig aanzien. De oorzaak was een defect aan de vul kachel. 9038 (Ingez. Med.) AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEEN. Twee gewonden. Gisterochtend omstreeks 10 uur reed op den straatweg AssenGroningen uit de richting Groningen een auto met zeer groote snelheid. Daarin zaten zes perso nen Bij Ubbenga moest een stilstaande auto gepasseerd worden. juist op het uogenblik, dat uit tegenovergestelde rich ting een tractor met oplegger naderde. Blijkbaar is de bestuurder. J. Ph P. uit Groningen geschrokken en daardoor de macht over het stuur kwijtgeraakt. Hit gevolg was. dat de auto tegen een boom leed, omsloeg en tegen een anderen boom terecht kwam Van de inzittenden zijn de dames E. en J. Prins uit Groningen met ernstige inwendige kneuzingen naar het Wühelminaziekenhuis te Assen vervoerd. De auto. die geheel vernield is. is in be slag genomen. Het gezelschap was op weg naar de stichting Licht en Kracht te As sen, waar de vader op sterven lag. N. R. Crt. JONGEN VERDRONKEN TE DEN HAAG. Gistermiddag omstreeks drie uur liep de negenjarige jongen H D., wonende in de v'aillantlaan te Den Haag, met eenige ka meraadjes op den Fruitweg. Hij had zich daarbij dicht bij den walkant begeven en toen hij op een gegeven moment struikel de, viel hij in het Laakkanaal. Een vriendje van den jongen bemerkte in de verte een (weetal agenten van de motorpolitie, die bij de blussching van een buitenbrandje assisteerden en aangezien er geen andere menschen in de nabijheid waren, holde hij, zoo hard hij kon, naar de agenten, om deze le waarschuwen. Direct begaven de beide politiemannen zich naar de plaats van het ongeluk, doch van het jeugdige slachtoffer was intusschen niets meer te zien. Eerst na eenigen tijd gedregd te hebben, gelukte het den jongen uit het water te halen Hoewel toen direct begonnen werd met het 0- Locaal verkeer niet geschaad door slachtoffer zou worden De erva- ring. welke tot dusver met het sluiten stationsophemng. van stations en halten voor reizigers- vervoer werd opgedaan, bevestigd dit. Immers van ernstige klachten of be zwaren is vrijwel niet gebleken en de autobus bleek het vrijkomende vervoer bevredigend te kunnen overnemen. Foto Van Vliet. gedeelte der talrijke autoriteiten en genoodigden. die gistermiddag g an net verbouwde Raadhuis te Lei muiden. Op den achtergrond burgemeester gaf voor deze verbouwing, met zijn cchtgen aanwezig waren bij de feestelijke ope- J A. Bakhuyzen, die zich zooveel moeite oote. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot vaststelling van hoofdstuk 9 (departe ment van Waterstaati der rijksbegrooting voor 1938, de begrooting van het verkeers- fonds en die van de staatsmijnen in Lim burg voor het dienstjaar 1938, is het vol gende ontleend; Ook den minister vervul de omvang van het spoorwegtekort met groote zorg, ook, omdat, zooals meermalen in het licht is gesteld, een belangrijk deel van het tekort moet worden toegeschreven aan oorzaken als internationale handelsbelemmeringen e.d., waartegen men weinig vermag. Over 1936 moest het tekort, bij af schrijvingen volgens dc geldende rege len, op ongeveer 36'/! millioen worden gesteld. Het zal over 1937, dank zij stij ging van ontvangsten en verdere bezui niging. blijken gedaald te zijn tot ruim 31 millioen. Zonder bij voorbaat ver dere stijging van ontvangsten aan te nemen wordt het tekort over 1938 voor- loopig geschat op ruim 18 millioen. De daling tegenover 1937 moet grooten- deels worden toegeschreven aan verlaging van lasten, voortvloeiende uit de reorgani satie-wet, doch ook aan verdere maat regelen van reorganisatie en bezuiniging. Zoo hoopt de directie over dit jaar op den voornaamsten post. dien der personeelkos- ten. nog weder meer dan een millioen te bezuinigen. Na al hetgeen op dit gebied reeds is verricht, mag echter nauwelijks worden verwacht, dat verdere interne maatregelen, waaronder opheffing van verliesgevende lijnen, in staat zullen zijn om het tekort geheel te overwinnen Stij- eing van ontvangsten zal het hare moeten doen. De belangrijke met 15 Mei a.s. intreden de wijziging van de dienstregeling, die aanmerkelijke verdere versnelling en moderniseering op groote schaal mede brengt. zal naar de minister verwacht- stijging van ontvangsten brengen. Van de verdere maatregelen tot coördinatie van het verkeer mag voovts een stabiliseering ven de vervoersverhoudln^en verwacht worden, waarbij eer loonend bedrijf voor de essentieele deelen van het verkeers wezen zoo goed mogelijk verzekerd wordt. Pensioenregeling. De indiening van een ontwerp tot wüziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 is dezer da- oen te wachten. Als dit ontwerp het Staatsblad zal hebben bereikt, zal aan de beide in het voorloopig verslag ge schetste bezwaren zijn tegemoet ge komen. Het wetsontwerp bevat niet een ver- olichting voor wachtgelders om be houd van het uitzicht oo gezinsren- sicn t verzekeren. Een dergelitke verolichtino zou in talriike gevallen te zwaar op belanghebbenden drukken. Opheffing van stations. De bezwaren tegen sluiting, met ingang van 15 Mei a.s.. van een aantal tusschen- stations der Ned. Spoorwegen voor reizi- gersvervoer doen den minister in de eerste plaats opmerken, dat het hier allerminst een nieuwe zaak betreft, dcah veeleer een bcl-ngriikcn stap in een richting, welke reeds iaren geleden is ingeslagen. Aan locale vervoerverzorging per spoor kleef den in meer dan één opzicht groote en onvermijdelijke bezwaren, welke zich bij vervoer per autobus niet of veel mindei doen gevoelen. Het natuurlijk gevolg was, dat na de snelle opkomst van dc autobus ten plattelande het publiek aan het nieuwe vervoermiddel meer en meer dc voorkeui gaf. hetgeen sterke achteruitgang van het reizigersvervoer op de spoo™e„statiorri veroorzaakte. Nu moge het op zichzelf ver klaarbaar zijn. dat prijs wordt gesteld op zoo ruim mogelijke vervoerverzorging, an derzijds behoeft het geen betoog, dat men onder de zoo sterk gewijzigde omstandig heden de locale vervoerverzorging niet op den vroegeren voet kan blijven voort- zetten. Juist omdat de autobus nieuwe mo gelijkheden schiep en het platteland veelal aan de autobus de voorkeur gaf, bestaat geen goede grond voor beducht heid, dat het door den maatregel wezenlijk wordt geschaad of daarvan De minister vertrouwt, dat, evenals de van de opheffing van tram- en locaal- spoorwegen van vele zijden geduchte be zwaren vrijwel geheel achterwege zijn gebleven, dit ook thans het geval zal blij ken te zijn, terwijl niet uit het oog moet worden verloren, dat de thans voor reizi gersverkeer te sluiten stations zullen wor den gehandhaafd, zoodat voor zoover ondanks de reeds getroffen en nog in voorbereiding zijnde maatregelen, deze sluiting nog leemten in de verkeersverzor- ging van het platteland zal blijken te heb ben veroorzaakt, welke redelijkerwijze voorziening eischen, waarop bij volgende dienstregeling kan worden teruggekomen. Onbewaakte overwegen. De vrees, dat het gevaar, aan onbewaakte overwegen verbonden, dreigt toe te nemen door uitbreiding van het spoorwegverkeer met electrische en Dieseltreinen. en door dat men die beide soorten treinen veel minder goed van verre kan zien en hooren naderen dan die van het oude type, schijnt niet voldoende gegrond De grootere snel heid der treinen behoeft op zich zelf nog geen reden te zijn om de bestaande uit zichtsnormen voor onbewaakte overwegen te herzien. De gezichtsvelden langs den spoorweg zijn ruim. Omtrent het minder goed zichtbaar zijn van Dieselterinen werden nimmer klachten vernomen. Integendeel blijkt uit ambts- raDporten. dat deze treinen zeer goed en beter zelfs dan stoomtreinen waarneem baar zijn. Het hoorbaar ziin van treinen is een te onbetrouwbare factor, dan dat daaraan veel gewicht kan worden gehecht. Met het plaatsen van automatische seinen wordt, waar dit noodig wordt geoordeeld, voortgegaan. In hoofdzaak worden zij aangebracht bij die overwe gen, welke thans nog bewaakt zijn en waarvan afsluiting en bewaking na het aanbrengen van de seininrichting kun nen vervallen. Dieseltreinen. De aanvankelijke bezwaren van het Diesel-electrisch materieel zijn thans nagenoeg overwonnen. Zoo zijn of worden de ventilatie en de loop der rijtuigen ge leidelijk verbeterd en is van oliereuk niet veel meer te bemerken. Naar het voor komt waardeert het publiek de Diesel- electrische treinen meer en meer. Die treinen ziin. en dit wordt door de bij proefritten ooeedane ervaring beves tigd. alleszins geschikt voor de snelle ver bindingen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam met Groningen. Maastricht en Twente, waarvoor dit_ materieel met den nieuwen dienst van 15 Mei as. zal worden aangewezen. Uitgesproken: B Erades. slager. Leiden; Hugo de Vries- straat 6. R.c. mr. P. H. B v. d. Boom. Cur. mr. L. Screij. Leiden H v d Velden, bakker. Leiden. Haagweg 44. R.c. mr. H van Wageningen, Cur. mr. E J Gelderman. Leiden. Gedurende de maand Maart werden bij de gezamenlijke griffies in Nederland ge deponeerd 153 crediteurenlijsten met een totaal passief van f. 5.604.094.32' waarvan pref. f. 1 335.881.99. Vanaf 1 Januari 1938 werden in totaal gedeponeerd 331 credi teurenlijsten, met een totaal passief van f. 8.958.293.78, waarvan pref. f. 1.643.105.90. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. W. v. d. Krogt. Wassenaar. Statistiek over Maart: Noord-Holland (excl. Amsterdam i 43: Amsterdam 30; Zuid-Holland lexcl. Den Haag en Rotterdam) 38: Den Haag 15; Rotterdam 11: Utrecht 14: Gelderland 31: Ncord-Brabant 24; Limburg 13: Zeeland 4; Friesland 6; Groningen 6; Drenthe 4; Overijssel 9. Totaal 248 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1938 718 faillis sementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 849 faillissementen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9