Waar de Vrouw belang in stelt VESTEN viororia Vier jeugdige japonnetjes oyROöf LE'DSCH DAGBLAD, Donderdag 7 April 1938 Vierde B'ad No. 23937 Schoonmaakvroeger en nu RADOX 79sfe iaarrarcg We maken schoon! Een opfrisschertje in den schoonmaaktijd VETWORMPJES? Mejuffrouw Martha Roerig aan mejuffrouw Grietje Guit. 2 April 1938. Lieve nicht, Eindelijk moet ik naar de pen grijpen om u den staat mijner gezondheid te melden, die maar zoo redelijkjes is. Een vrouw met een zoo zware huishouding als de mijne en met twee boolen, die om de beurt weg- loopen en vrijers of andere nieuwerwetsig- heden in het hoofd halen, heeft een zoo vreeselljk zwaar leven, dat er zoo in het geheel niet meer van schrijven komt. Ja. ik weet, dat Uwé lang gewacht heeft op tijding van ons, maar nicht wij zijn nu eindelijk van top tot teen .schoon, het huis bedoel ik en dat ls een zwaar karwei ge weest. De nieuwerwetsche jongejuffers als gij er een zijt, Grietje, hebben daar toch zoo niet meer het juiste begrip van, ofschoon eU een lief. goed hartje hebt, daar niet van, kind! Maar meid, ge zult het wel ondervinden als ge zelf eens. naar ik voor u wil wen- schen. een braven man krijgt, en zoo een heerlijk troepje jong goed, dat u dengan- sohen dag voor de voeten rolt, en van de trap valt als ze pas gewreven is en de em mers met witsel, die in de gangen staan, omverloopt. Dan krijgt een mensch soms zoo het gevoel of men vijf linkerarmen aan het lijf heeft! Maar gelukkig, nichtlief, het is achter den rug. Wij blinken weer van den zólder tot den kelder. De eerste week hebben de oude Bet, die nog heel ijverig haar best doet, ofschoon ze wat hardhoorig wordt, cn Brechtjen en ik. alle gordijnen afge haald en alle sehidenjen schoongemaakt en blinkend opgepoetst en daarna de kleine snuisterijen, die bij ons zoo eenlge schrijnen ln beslag nemen, terdege onder handen genomen De tweede week zijn we toen met de zolders begonnen: de linnenzolder, de bergzolder, de turfzolder en de provisie- zolder en de derde week hebben wij naar beneden gewerkt enzoovoort, enzoovoort. Het poetsen van het zilver en het koper kostte ons twee dagen, maar het mag ge zien worden, nicht. Het is nu fraai blinkend wederom opgeborgen tot hét volgend jaar. En dan de linnenkast, enfin nicht, je weet er alles vanf Ooh. wat heeft een mensch toch veel kas- tengoed, maar het zijn ons allemaal zulke dierbare familiestukken en daar moet men zijn ijver op spandeereri. Toen het heele- maal klaar was, nicht, heb ik een dag te bed gelegen met ijselijke migraine. De chirurgijn moest komen om mij te ader laten en die brave Oom Frans liep maar af cn aan met natte doeken met azijn en water. En kleir.e Coentie. dien ge wel kent. reide want hij is zulk een platje nicht! ach moetje, zei hij, waarom moet ge toch zoo hard werken en ziek worden door al die koperen keteltjes en bordjes, die het toch niet voelen kunnen! Ja nicht, ze zijn zeer aanvallig en goed gezond, den Hemel zij dank. Gisteravond hebben wij nog warme bollen gegeten met slemp, ter eere dat wij schoon zijn. Groet uw lieve moeder en vader van mij en zeg uwe moeder, dat ik wel eenige hoe zen en schoonmaaksloopen en ook werk- mutsjes ten gebruike heb, als zij nog niet begonnen ls. I-k ben uw liefhebbende tante. Martha Roerig, geb. Dribbel. Mevrouw Flossy Flap, aan mevrouw Engellne Vroolijk. 2 April 1938. Liefste van alle gezellige moedertjes, je bent een'.g met je schoonmaakperikelen! Maar om te helpen, nee hoor, dat hoeft niet. U moet dan n.l. weten, mevrouwtje, dat mevrouw Flossy Flap heelemaal niet schoonmaakt dit jaar! Maar mevrouw, wat zegt u? Is dat dan zoo'n vies mensch? Pardon mevrouw, dat is zoo'n erg schoon mensch. dat ze niet behoeft schoon te maken. Er zijn nergens vuile hoekjes bij mevrouw Flossy Flap. die uitgekrabd behoeven te worden en er zijn ook geen kasten vol steengoed en heele maal geen tafeltjes met poppetjes. Alles wat mevr. Flossy Flap heeft, gebruikt ze. En ze heeft haar huishouding zoo efficient ingericht, dat ze cht niet begrijpen kan, waarom het noodig zou zijn om veertien dagen lang haar dag- en nachtrust en de maag het humeur van haar echtvriend op te offeren teneinde als een wilde rond te gaan woeden met bezems en blikken en zoo. Nee, mams. nu in ernst: vind je het noodig, dat ik een echte ouwerwetsche schoonmaak arrangeer in mijn flatje? M'n lijst, die we het vorige jaar samen hebben opgesteld, werkt prima; die eene ochtend dien we openlieten voor het schoonmaken van kasten was een trouvaille van ons! En dan onze fijne, gezellige keuken met eetnis. waarin Bob en ik ons nog altijd na bijna een jaar huwelfjkschen staat zoo vacantieachtlg voelen, of we elkaar fui ven op de poffertjeskraam. En dan al die dofbronzen knoppen aan de deuren en de „onpoetsbare" vazen en pullen en het Gero-zilver! Nee. weet je wat ik doe zoo tegen Pa- chen? Ik ben begonnen drie weken gele den met de schilderijen in de huiskamer af te halen en schoon te maken, samen met Resi, op den avond voor den gewonen l kamerdag. En de volgende week de stu deerkamer dito en de laatste week de salon. En verder kreeg alles zijn gewone beurt en prima! De schoonmakenj heeft me nog geen drie dagen extra tijd gekost dit keer. Alles kan ik verder 's morgens afdoen. Want zie je, mams: er waren een paar interes sante lezingen en een stuk of wat mode- shews en is dat niet véél belangrijker? De schoonmaker!) van de vrouw des hui zes zelf. zoowel aesthetisch als hygiënisch hoe keurig intellectueel zég ik dat, hè? blijft toch altijd het voornaamste punt van het programma. Of niet? En dan heb ik sinds den eersten dag van mijn huwelijk een vriend met een ijzeren hand of liever met een ijzeren snuit, die al heel wat ellende voor me heeft verwerkt. Als hij begint te ronken, dan is mijn flatje binnen een uur een paradijsje van keurigheid en helderheid. Dus, mams. des Pudels Kern ls eigen lijk, dat Floss dit jaar geen sehoonmaak- misère heeft overhoop gehaald, maar de eerste heerlijke lentedagen aangrijpt om er met haar echtvriend op uit te trekken en te spieden naar de eerste jonge blaad jes ennaar de leege holle ramen van de degelijke „gehaaiden", waarachter de schoonmaak en de witter woeden. Kom je met Paschen kijken, oudje, of alles wel O. K is? Een omhelzing van Je eigenzinnige dochter. Flossy Flap-Vroolijk. 9040 (Ingez. Med.) Kleine wenken voor de huisvrouw. Jawel, we moeten er ook dit jaar weer aan gelooven! En omdat het zulk verruk kelijk voorjaarsweer ls. heeft de schoon- maakduivel (o, pardon, de schoonmaak- engel natuurlijk!) ons al heel vroeg in zijn macht. We praten over vóór Paschen klaar zijn, maar... in werkelijkheid valt dit ln ons landje niet mee, want, al is het nog zulk heerlijk weer, we dénken er een voudig nog niet aan de kachels naar zol der te brengen of de haarden op non- actief te stellen. En eerst schoonmaken en dan weer be ginnen te stoken.... nu, daar komt ons degelijk oud-Hollandsch hart tegen in op stand We kunnen echter eens mooi vroeg be ginnen dit jaar en zorgen, dat alle klei nere. bijkomstige schoonmaakzorgen vóór Paschen achter den rug zijn en als dan, kort na Paschen, naar we hartelijk zullen hopen, ook de kachels weggaan, dan ge ven we vlug en kwiek onze „groote beur ten". Want.... had u daar weieens aan gedacht, dat de bijkomstigheden van den schoonmaak, zooals het opruimen van kas ten, het wasschen van gordijnen en kleed jes, het vervangen van smoezelige lampe- kappen door nieuwe, het laten repareeren van allerlei knopjes en dergelijke kleinig heden minstens evenveel tijd in beslag nemen als de groote lijnen? Nu. dit alles kan prachtig vóór Paschen klaar zijn en misschien dat u onder de talrijke kleine tips, die we hieronder laten volgen, juist iets van uw gading vindt! Wist u dat allang? Nu, des te beter, dan kunt u er misschien weer een ander, min der ervaren, huisvrouwtje pleizier mee doen! Kasten! We beginnen natuurlijk met de kasten. We maken ze ieeg. Alle kleeren worden zorgvuldig nagekeken. Het kleinste vlekje is een lokmiddel voor de motten: laten we hierin dus vooral niet te gemakkelijk zijn! De kleeren, waarbij dit mogelijk is, worden met benzine of tetra gereinigd, de andere gaan onverbiddelijk naar de stoomerij Verder wordt elk kleedingstuk uitgeklopt en daarna geborsteld (natuurlijk ook ver steld, als het noodig mocht -blijken). O, die motten! Oude koffers of kisten, mits hermetisch af te sluiten, zijn prachtige verblijfplaatsen voor de winterkleedlng. Reinig de koffers of kisten van binnen en van buiten, laat ze in de zon drogen en bekleed ze van binnen heelemaal met krantenpapier. Wist U, dat de motten den geur van druk inkt niet kunnen verdragen? We vouwen dus de kleeren netjes op. en leggen telkens tusschen twee kleeding- stukken een krant. Verder strooien we de noodige kamferballetjes in den koffer. Bo venop komt weer, epn dikke laag kranten, die we tot slot besproeien met een verdel gingsmiddel. Dan gaat de koffer herme tisch dicht! Ziezoo! Let op de hoekjes- Natuurlijk worden ook de legkasten se rieus geledigd, geheel van binnen schoon gemaakt en met frisch papier bekleed. Veel beter is het echter, hiervoor tafelzeil te nemen met dito randjes. Dit blijft veel langer goed, kan nat worden afgenomen en /.let er nooit slordig uit. Alle voorwerpen worden gewasschen of geborsteldniets vuils of waardeloos, niets, dat we nooit gebruiken, gaat weer in de kast. Dit uitzoeken is een vervelend, moei zaam werkje, maar het loont! Als we een zolder hebben, dan halen we natuurlijk zorgvuldig alle spinnewebben weg. We inspecteeren den inhoud der kof fers, we kloppen oude stoelen en tapijten. Enalles wat maar eenigszins hangen kan. hangen we op, dit vergemakkelijkt de gewone veegbeurten. Verder zeepen we den grond. Gordijnen. Gordijnen zijn lastige dingen! De wasch- bare hebben we natuurlijk al weggehaald en er zoolang oudjes voor in de plaats gehangen. Maar de overgordijnen moeten nu ook een beurt hebben. Ze worden eerst flink uitgeborsteld en dan met een spons, gedoopt in water met een klein beetje soda, stevig afgesponsd. De bedden. Ook de bedden moeten een beurt hebben gehad vóór de slaapkamers aan de orde komen, Wat een uitkomst is nu onze stof zuiger! We zuigen de matrassen, de peluw- de kussens en leggen alles heerlijk ln de Neen. ditmaal nu eens geen schorten op de modeplaat! Want we weten nu alle maal wel. dat het oog van den echtge noot èn van den toevalllgen bezoeker ook wat wil en dat het vlotte mutsje, dat we tijdens de schoonmaakwoede om onze lokken binden, in perfecte kleurenharmo- nie moet zijn met schort of jas. Maar.... natuurlijk maken we niet al maar door schoon. Er zijn enkele uren van den dag, en dat zijn heusch de belangrijkste dat we uitrusten en het ons en onze omgeving gezellig maken. Voor die uren is het van buitengewoon •belang, dat we er aardig en elegant uit zien. Waarom zouden we niet een extra jurkje maken of koopen óm juist tijdens den schoonmaaktijd, maar dan in de vrije uur tjes, eens goed voor den dag te komen? Ons huisgezin zal er wèl bij varen. We geven u hier (vJ.n.r.)een sportief costuumpje van helblauwe of groene wol len stof met een vest van crème 'piqué. Een origineel jurkje met schouderstuk, dat zich over de mouwen voortzet. De ca- saque is om de taille gedrapeerd. Een allergezelligst japonnetje van jersey met garneering van geplisseerde strookjes. En geheel rechts een jurk van zachte wollen stof, versierd met koord, waarvan strikjes zijn gevormd. Is hier niet iets voor u bij? Het beste is, voor een eenigszins groote slaapkamer twee dagen te rekenen: op den eersten dag maken we de bedden, kasten en diverse kleinigheden in orde; op den tweeden geven wij de kamer zelf haar schoonmaakbeurt. En aangezien we meestal in onze slaap kamers niet stoken, kunnen deze natuur lijk best vóór Paschen schoon zijn. Apropos.denkt u er bij dit alles even aan, dat uw handen door het schoonma ken erg te lijden zullen hebben als u geen speciale voorzorgen neemt? Een paar oude leeren handschoenen voor droge werkjes, een paar caoutschouc dito, zoodra er water aan te pas komt. Aldus uitgerust, zult U absoluut geen onaangename gevolgen van de schoon maak ondervinden! PIQUÉ - ZIJDE - KANT Zeer uitgebreide sorteering. DONKERSTEEG 1 - TELEF. 706. 9027 (Ingez. Med.) Natuurlijk mag je komen, want welkom ben je altijd met Je lief, bezorgd aangelaat. MAANDAG: Gebaken lever. Stoofsla, Aardappelen. Rijst met krenten en boter en suiker. DINSDAG: Blinde vinken, Schorseneeren, Aardappelen. Rabarber. WOENSDAG: Pouletsoep. Rollade, Bleten, Aardappelen. Vruchtensla, DONDERDAG: Vleesch in schelpen (van het soepvleesch)Koud vleesch. Gedroogde appelen. Aardappelen. Grlesmeelschotel. VRIJDAG: Magere macaronlsoep. Spina zie. Spiegeleieren. Gebakken aardappelen. Chocoladevla ZATERDAG: Spinaziesoep met gebakken brood. Gehakt. Aardappelen, Koolraap, Vruchten. ZONDAG: Gevulde eieren met ansjovis- bo'er. Kalfsnierstut. Brusselaoh lof. Aard appel zn. Warme bc-chultpudding met abrikozensaus. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Gevulde eieren met kaas'ooter, Stamp pot van rauwe spinazie of raapstelen, Va- nillevla met rabarber, 2. Roereieren met groene kruiden en gebakken brood. Gestoofde sla in vuur vasten schotel. Aardappelen, Vruchten. 3. Posteleimsoep. AardappelgehaktGe stoofde prei. Aardappelen. Citroenvla 4. Groentensoep. Bloemkool met kaas saus. Aardappelen. Krentenpannekoekjes Nu de eieren weer goedkooper zijn en door veel menschen minder vleesch ge geten wordt kunnen de volgende recepten van verschillende eiergerechten te pas ko men De meeste kan men geven aan de koffietafel lnploats van rookvleesch. worst e.d. of ook als voorgerecht aan het middag maal. of hij de groenten en aardappelen Meng slechts geregeld wat Radox door Uw wasch- water en binnen korten tijd zijn ze verdwenen. Bij apothekers en erkende drogisten A f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 9097 (Zngvr. Med.) Roereieren. Benoodlgdheden6 eieren. 6 eetlepels melk. l'/i lepel boter, zout. paper. Bereiding: De eieren loskloppen met wat peper en zout. de melk erdoor roeren. In een diep pannetje de boter laten smelten, het mengsel erin gieten en als het gaat stollen, omroeren. Alles wat op den bodem vast wordt, losmaken. Als de geheele massa klonterig is. maar niet te droog, van het vuur nemen en op doen op een verwarmden schotel. Geven: le. met driehoekige gebakken I stukjes brood, die men er om heen legt. afgewisseld door een takje frissche peter selie j 2e gemengd met 1 eetlepel gehakte groene kruiden! kervel, peterselie) en een stukje gebakken brood. 3. gemengd met ons oude geraspte kaas en omgeven door stukjes gebakken brood, versierd met peterselie 4e gemengd met 1 a 2 eetlepels dikke tomatenpuree en desverkiezend wat fijn gehakte peterselie en gebakken brood. 5e. gemengd met 3 a 4 lepels gesmolten zuring en gebakken brood. Hardgekookte eieren kunnen nadat ze gepeld zijn en doorgesneden (met een draadje i gediend worden met le. tomaten saus; 2e. wittesaus; 3e. mosterdsaus; 4e kerrysaus. Voor 6 eieren rekent men 3 a 4 d L saus. Per dL. vocht neemt men 1 afgestreken lepel bloem en lepel boter De saus wordt, en een niet te diepen schotel geschonken en de ha'lve eieren worden erin gelegd. Gameeren m. frissche peterselie. Tomaten-, kerry. en mosterdsaus worden op de ge wone manier gemaakt. Neemt men voor de witte saus geen bouillon, maar melk. dan kan men er 1 ons oude geraspte kaas doorroeren. Gebakken of geroosterd brood wordt hier weer bijgegeven. Hardgekookte eieren kunnen koud gege ven worden en worden aangevuld met: le. kaasboter 2e. peterselieboter; 3e ansjovis boter; 4e. tomatenboter De eieren worden gehalveerd en de dooiers worden er uit genomen. Per ei neemt men 1 lepel boter en roert die tot room. De fijngewreven dooiers worden er bijgedaan op smaak wordt tomatenpuree, ansjovispastel, (in tuben in den handel geraspte kaas of fijngehakte peterselie en peper en zout toegevoegd en de witten worden hiermee gevuld, zoodat het vulsel er goed boven uitsteekt. Het best gaat dit door met een spuibzakje het vulsel erin te spuiten. Met een in warm water gehouden mesje, krijgt men ze echter ook netjes glad. Deze eieren worden opgedaan op een schotel met een gevouwen vingerdoekje en gegarneerd met een takje peterselie. Spiegeleieren kunnen gegeven worden od gebakken brood, de zg. Omelettes kunnen op verschillende ma ttieren gegeven worden, b.v. met garnalen- ragout. met groenten b.v. spinazie, mei een vulsel van rijst met een gebakken uitje en wat tomatenpuree er door gemengd, met een blokjes gesneden, gebakken aardappel, ver mengd met wal blokjes kaas enz. Verder met allerlei gestoofde vruchten, appelmoes, rabarber e.d. maar dan als toespijs. Per persoon rekent men dan een omelette van 1 ei en Dim 2 flinke ee'lepels vulsel. Ze worden in de helf; of in drieën ges'. - f opgedaan op een verwarmden scho ei, die weer gegarneerd wordt met peterselie I Over de zoete omelettes wordt wat ge zeefde poedersuiker gestrooid.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13