Na de Anschluss T eraardebestelling van dr. H. *J. Lovink te Alphen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Donderdag 7 April 1938 PARLEMENTAIP OVERZICHT Geen verlichting van financieele lasten voor het motorverkeer Zeer groote belangstelling uit den lande De uitvoering van het rijkswegenplan LUCHTVAART Tweede Kamer. VERHOOG ING VAN ENKELE BELASTINGEN 'Van onzen parlementairen medewerker) Het belasting-ontwerp heeft gisteren de aandacht der Kamer verder bezig ge houden. Men weet: het stelt voor. de opcenten op de inkom stenbelasting te brengen van 70 op 80, en die op de dividend- en tantième-belasting van 33 op 73. Te zamen zullen die beide verhoogingen gedurende het belastingjaar 1938 39 opbrengen 102 millioen gulden méér. In het debat speelde voorts een rol het aanvankelijk voornemen van den Minister van Financiën, medegedeeld in de Memorie van Antwoord, om ook voorstellen te doen tot verhooging van de omzet-belasting en de personeele belasting. Eigenlijk was dit voornemen ln de dis cussie van meer en grooter belang dan het debat over het betrokken wetsontwerp zélf. Want uit de schriftelijke gedachtenwisse- ling was al voldoende gebleken, dat de groote meerderheid der Kamer bereid was, het ontwerp te steunen. En natuurlijk bracht het mondelinge debat de bevesti ging daarvan. Van verscheidene sprekers kwam de toezegging, dat zij voor het ont werp zouden stemmen. De heeren de Vis ser icommunist) en Kersten (Staakundig- Geref.) verklaarden er zich echter tegen. Tegen de nieuwe voornemens van den Minister hier boven medegedeeld kwamen nog al bedenkingen. De heer van den Tempel verklaarde geen verdere las tenverzwaring in den bedoelden zin de kunnen aanvaarden: de heeren Blerema en van Houten spraken in denzelfden geest; zij waren de eenlgen niet. Uit alles blijkt, dat de Minister met zijn plannen inzake de omzetbelasting en de personeele belasting op ernstigen tegenstand zou stuiten. Dr. van den Tempel gaf de voorkeur aan een verhooging der successie-belasting en aan een heffing ineens; wat dit laatste denkbeeld betreft, sloot hij zich aan bij den heer Teulings. de hoop uitsprekend, dat de katholieke fractie in dit opzicht nu eens tot daden zou komen. De heer van Houten voelde voor een leening tegen lage rente en gedurende een langen looptijd, vmarult hij dan ook kosten van een werk- loosheids-bestrijding zou willen dekken. Er waren meer sprekers, die soortgelijke ad- ;ezen gaven. Daarnaast vroeg de heer Wa genaar den Minister, om. als hij wilde be zuinigen op de staatsuitgaven, het plan daartoe tijdig aan de Kamer over te leg gen: de heer van den Tempel verklaarde zich door de aankondiging dier bezuini gingen verontrust. Intusschen. een gezaghebbend financier als de heer de Geer maakte ook zijnerzijds tegen verhooging van de omzetbelasting, doch vooral van de personeele belasting ernstig bezwaar, om meer dan één reden; -.oor een rentelooze leening scheen hij ook niet veel te gevoelen en ten aanzien van een heffing ineens verklaarde hij, dat. als men daaraan denkt ten aanzien van de vermogens, men ook van de inkomens een zeker bedrag moet heffen, anders komt men tot onbillijkheden. En de heer Oud meende, dat in 's ministers beleid de alge- meene lijn ontbrak en dat hij een alge meen dekkingsplan had moeten voorleggen aan de Staten-Generaal. Voor een natio naal defensie-fonds had hi.i niet veel sym pathie: dit denkbeeld- werd in het debat in verschillenden zin besproken. De Minister van Financiën had. wat het ontwerp betreft, een gemakkelijke taak. Hij heeft de noodzakelijkheid er van, in verband met de hooge defensie-kosten, nog eens uiteengezet. De vorming van een af zonderlijk, nationaal defensie-fonds ver klaarde hij noodzakelijk te achten, om ons volk een goed overzicht te geven van de .eiden, voor de defensie noodig en besteed. Ten aanzien van de bezwaren, geuit te gen zijn verdere belasting-plannen, ver klaarde de Minister, dat. zoo mogelijk, die verhooging moet worden voorkomen door bezuinigingen. Maar is dit niet mogelijk, dan kan de Minister de verantwoordelijk heid niet dragen, als er geen voldoende dekkings-middelen voor de kosten gevon den zijn. Tegen elk middel zijn bezwaren aan te voeren! riep de Minister uit, ook tegen die. in het debat genoemd, tegen ver schillende waarvan de Minister verklaarde op zichzelf geen doorslaande bedenking te hebben Maar een heffing ineens, zoo viel de Minister den heer de Geer bij, zou niet alleen de vermogens maar ook de inko mens moeten betreffen: overigens waren de conversies voor velen al een heffing in eens geweest Ook in een rentelooze of laag-rentende leening zag de Minister niet een middel, dat de moeilijkheden voldoen de zou oplossen. Een weerbelasting zou een paar ton per jaar opleveren, meer niet. En verhooging van de vermogensbelasting is volgens den Minister het laatste, waar toe moet worden overgegaan, want de ver mogens zijn al zeer zwaar belast. Wel er kende de Minister de mogelijkheid, dat de successie-belasting verhoogd zal moeten worden. De conclusie van dit alles is, dat we moeten wachten met welke verdere voor stellen de Minister straks zal komen. Maar een heffing ineens of een rentelooze lee ning zal het wel niet zijn! De Kamer heeft tenslotte het wetsont werp aangenomen, onder aanteekening dat de nationaal-socialisten de communisten en de staatkundig-gereformeerden tegen waren. Erkenning de facto. De Vereenlgde Staten hebben de inlij ving van Oostenrijk door Duitschland er kend. In de nota, welke de ambassadeur van de Vereenigde Staten te Berlijn dienaan gaande heeft overhandigd, wordt Duitsch land uitgenoodigd de Oostenrijksche schul den te betalen. Wilson heeft tevens medegedeeld, dat de Amerikaansche legatie te Weenen geslo ten was en dat hiervoor in de plaats een consulaat-generaal was Ingesteld Op het departement van buitenlandsche zaken werd nader medegedeeld, dat het aanbieden van deze nota geenszins de wettelijke erkenning van de inlijving van Oostenrijk beteekent en dat het Instellen van een consulaat-generaal slechts een er kenning de facto en niet de jure beduidt. De Vereenigde Staten hebben dus geen afstand gedaan van hun grondbeginsel, dat geen erkenning zal geschieden van grenswijzigingen, welke door gewapende macht tot stand zijn gebracht Hier geldt weer met recht: theorie en practijk! De schuld van Oostenrijk aan de Ver eenigde Staten bedraagt 64493.480 dollar, hierbij inbegrepen de aandeelen, welke ln handen zijn van Amerikaansche burgers. Innitzer op terugweg. Kardinaal Innitzer is gisteren per vlieg tuig naar Weenen teruggekeerd. Hij heeft zijn vroegere verklaring moeten „inbin den". De „Osservatore Romano" publiceert toch den Duitschen tekst van een verklaring, welke kardinaal Innitzer, mede uit naam van het Oostenrijksche episcopaat, noodig heeft geacht te publiceeren ten einde den indruk van tweeslachtigheid weg te ne men, welke in de openbare meening is ontstaan na zijn jongste uiteenzettingen en gestes. In de verklaring wordt gezegd: 1. De plechtige verklaring der Oosten rijksche bisschoppen van 27 Maart j.l. wil de natuurlijk op geen enkele wijze een goedkeuring tot uiting brengen mjt het geen onvereenlgbaar was of is met de wet van God met de vrijheid en met de rech ten der katholieke kerk Voorts kan deze verklaring niet worden uitgelegd noch ge bezigd voor propagandadoeleinden door staat of partij als een druk op het gewe ten der geloovlgen. 2. Ten aanzien van de toekomst eischen de Oostenrijksche bisschoppen: a. geen enkele wijziging van om het even welke kwestie betreffende het Oos tenrijksche concordaat zonder voorafgaan de overeenstemming met den Heiligen Stoel: b. in het bijzonder een behandeling van alle school- en onderwijsaangelegenheden, zoomede iedere leiding van de jeugd on der waarborging der rechten van de ouders en der grondslagen van het katholieke geloof; c. een verbod van om het even welke propaganda, welke vijandig ls aan gods dienst en kerk: d het recht der katholieken het katho lieke geloof en de Christelijke beginselen te manifesteeren, te verdedigen en open lijk te belijden op ieder gebied van het leven en met alle middelen, welke door de moderne beschaving worden ter beschik king gesteld. Dat klinkt wel heel anders dan Inntt- zer's eerste verklaring De Beiersche bisschoppen hebben aan de pastoors instructie gegeven, den 9den April 's avonds, bij gelegenheid van het slot der groote betooging te Weenen, de kerkklokken te laten luiden en voor de welvaart van het groot-Duitsche rijk en van zijn Fuehrer en voor het geluk van een vredelievende samenwerking tusschen Kerk en staat te bidden. Het plebisciet. Gouwleider Buerckel heeft voor de volks stemming in Oostenrijk een oorkonde doen vervaardigen die elke gemeente van Duitsch Oostenrijk zal ontvangen. Op deze oorkonde zal het aantal kiezers, alsmede dat der uitgebrachte ja-stemmen worden aangeteekend. Alle oorkonden, die voor de volle 100 pCt. ja-stemmen aangeven, zullen door den Fuehrer persoonlijk onderteekend worden. Schuschnigg's positie. De bewaking van den vroegeren Oos- tenrljkschen bonds-kanselier, Schuschnlgg, Is opnieuw verzacht. In of voor zijn huls bevinden zich thans geen geüniformeerde beambten meer: van een oud gebouw bij het huis uit verzorgen eenige polltie-amb- tenaren de bewaking op onopvallende wijze. Men kan constateeren, dat Schuschnlgg vaak zijn radio-toestel inschakelt. Hij ont vangt al zijn post waaronder buitenland sche bladen. Zijn zoon verblijft te Kalksburg ln een pensionaat van de orde der Jesuieten. Aangenomen mag worden, dat hij in de vacantie zijn vader te Weenen zal bezoe ken. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft nog het volgende commentaar op de positie van Schuschnigg. „Juridisch ls de positie van den vroegeren bondskanselier ln dit opzicht niet oninteressant, daar Schusch nigg in zijn eigenschap van minister van Justitie deze heeft Ingesteld en gebruikt of misbruikt. De Oostenrijksche wet kende reeds ten tijde van de Habsburgmonarchle de positie van de „afzondering". Deze af zondering beteekende, zich ter beschikking van de politie houden, dus een beperking van de bewegingsvrijheid welke niet het karakter van een straf droeg. Schuschnlgg heeft als minister van Justitie o.a. in de regeering Dollfuss het begrip gebruikt voor de inrichting van het concentratie kamp van Wöllersdorf. De eenige rechts grondslag hiervoor was de „afzonderings- paragraaph", volgens welke de voormalige bondskanselier thans wordt vastgehouden. Gerechtelijke vervolging in verband met den Anschluss. Eugene de Rotschild te New-York heeft de eerste vervolging ingesteld in verband met de 'nlijving van Oostenrijk bij Duitsch land. De zaak wordt behandeld door het Hooggerechtshof te New-York. Eugene de Rotschild heeft een aan klacht ingediend tegen de bankfa. S. M. en Louis v. Rotschild te Weenen. teneinde uit betaling te verkrijgen van 3.260.000 dollar, welke de waarde vertegenwoordigen van waardepapieren, welke bij de bank zijn gedeponeerd. Het gerechtshof heeft dientengevolge beslag gelegd op alle eigendommen, welke de Weensche bank in den staat New-York mag hebben. Dit is medegedeeld aan ver scheidene groote bankfirma's te New-York waar de Weensche bank waarschijnlijk deposito's heeft. Gistermiddag had onder zeer groote belangstelling op de oude begraafplaats aan de Schoolstraat te Alphen aan den Rijn de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van dr. H. J. Lovink. oud-directeur-generaal van den Landbouw, oud-directeur-generaal van het Departement van Landbouw in Ned. Indië, oud-lid der Tweede Kamer en oud-burgemeester van Alphen aan den Rijn. Reeds lang voor de stoet van het sterf huis te Scheveningen te Alphen arriveerde, stonden langs den weg en nabij de begraaf plaats duizenden belangstellenden opge steld om den oud-burgemeester de laatste eer te bewijzen. De politie had uitstekende maatregelen getroffen voor het verkeer en was versterkt met manschappen van de Rljksveldwacht. De toegang tot de kleine begraafplaats, welke Juist de vorige week bulten gebruik is gesteld, was afgezet, zoodat slecnts ge- noodigden en vertegenwoordigers va'n over- heids- en particuliere instellingen, waarin dc overledene zitting heeft gehad, konden worden toegelaten. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op den minister van binnenlandsche zaken mr. H. van Boeyen, den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine, staatsraad mr. J. J. Schokking. de heeren W. Brants- ma, koninklijk houtvester, als vertegen woordiger van H.M. de Koningin, ir. W. A C. H. Rorbroek, directeur-generaal van den Landbouw, Roemer en R. M. Margone Djojo Hadikoesoemo als vertegenwoordigers van het departement van economische zaken dr. L. J v. d. Waals ais vertegenwoordiger van den minister van koloniën. S. baron van Suchtelen van der Haere, opperhout vester van H. M. de Koningin, de leden der Tweede Kamer F. E H. Ebels, mr. P W. H Truyen en W. Drop, de heeren H. Molhuysen en J. C. Nijsingh, namens het Kon Ned. Landbouwcomité, J. H. ten Thye. namens de Maatschappij voor Diergeneeskunde. A L. Roeser, voorz. van het college voor de VisscheriJ, P. Stapel en lr. C. C. Klynhout namens de Hbll. Mij. van Landbouw; W F. Brunt en ir. P. Verhoeven, namens den Bond van Rundveefokvereenigingan in de Rijstreek; S. H. Fr ederiks, dir. van Gem plantsoenen te Arnhem. J. H. Memelink rentmeester van het Nat Park ,De Hooge Veluwe". dr. L. F D. E. Lourens, dir. van de Rijksseruminrichtlng te Rotterdam, mr. J. F. baron van Haersolte, prof. Ir. A M Sprenger en dr. A Kröller. commissarissen van de Ned. Helde-MiJ., prof. C. Broeke- ma, ree tor-magnificus van de Landbouw- hoogeschool te Wagenlngen, dr. G Hout zagers, adjunct-dir. van de Ned. Heide-Mij., lr. P. J. Ott de Vries, oud-directeur BO.W. in Ned Indië, mede als vertegenwoordiger van de Ver. „Nederland in den Vreemde", R. de Kat, oud-dir. van het departement GE. in Ned. Indië, J. A. van Steyn. dir. v. h. Staatsboschbeheer, E. H. Krelage namens DE POSTVLÜCHTEN. Vanmorgen om 6 uur is de Pelikaan" met post en passagiers van Schiphol vertrokken voor df reis naar Indië. Aan boord zijn vier passa giers Onderweg komen nog drie passagiers aan boord. Medegenomen is 368 Kg. briefpost, Kg. pakketpost en 282 Kg. vracht. Dc ..Gier" ir. hcder.ochtmd van het vliegveld Tjililitrn \crLokken met medeneming van 267 Kg. post. 8 Kg. pakketpost en 87 Kg. goederen. Er zijn geen passagiers voor de reis Batavia Amsterdam. Voor tusschen trajecten werden 23 passagiers geboekt. Pogingen om het aantal verkeers ongelukken te verminderen. De minister van Waterstaat deelt in de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer mede, dat, hoewel hij erkent, dat verlichting van de financieele lasten van het motorwegverkeer wenschelijk zou zijn, daaromtrent voorshands op budgetaire gronden niets kan in uit zicht gesteld worden. Ook in andere landen zijn de lasten vaak niet gering. Zoo is de motorrijtuigenbelas ting in Engeland voor autobussen ongeveer even hoog als hier te lande, voor vracht auto's hooger, voor personenauto's lager. Het wegenplan. De minister nam met genoegen kennis van de algemeene instemming met het werkschema, dat door den centralen dienst voor de wegen en de bruggen voor de ko mende 15 jaren ls opgemaakt. Bij het sa menstellen van dit werkschema ls er naar gestreefd de werken, waaraan de grootste behoefte bestaat, het eerst ter hand te ne men. Deze zijn voor een belangrijk gedeelte gelegen ln die streken, waar het verkeer het drukst is. Aan de voltooiing van de verbindingen van Utrecht met 's Gravenhage en Rotter dam wordt met de grootst mogelijke kracht gewerkt. Het plan voor den nieuwen weg van Utrecht naar Amsterdam werd onlangs goedgekeurd Het ligt in het voornemen ook zoo spoedig mogelijk voltooiing van dezen weg te bevorderen Het ligt in het voornemen ook in het Noorden des lands de wegverbetering met kracht voort te zetten Het verdient aan beveling een goede verbinding van Kampen over Lemmer naar Leeuwarden tot stand te brengen. Indien zich geen onvoorziene omstandig heden voordoen zal c'e nieuwe weg tusschen j Arnhem en Nijmegen in 1941 voltooid zijn.1 In het algemeen verdient de aanleg van rijwielpaden langs snelverkeerwe- gen geen aanbeveling, tenzij de moge lijkheid bestaat de rijwielpaden op een flinken afstand van de autobaan te leggen. De aanleg van den rijksweg no. 15 van Rotterdam naar een punt bezuiden Eist wordt zooveel mogelijk bespoedigd. De minister verwacht, dat met den aanleg van de directe wegverbinding Tilburg-Elnd- hoven spoedig een aanvang kan worden gemaakt. Bruggen en tunnels. De verbetering van de verbinding van Noord-Holland ten Noorden en ten Zuiden van het Noordzeekanaal voor het motorver keer kan binnen afzienbaren tijd worden verwacht. Met de uitvoering van een tunnel te Velsen ten behoeve van dit verkeer zal worden aangevangen, zoodra beslist is, of deze tunnel al dan niet zal worden gecombineerd met een tunnel voor spoorwegverkeer. In onderzoek ls nog, of het met het oog op de hooge kosten verantwoord ls een tunnel voor spoorwegverkeer ter vervanging van de spoorwegbrug te Velsen te maken en waar. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, de spoorwegtunnel dan zou moeten komen. Verwacht mag worden, dat met den bouw van de brug over den LJssel te Deventer ln den loop van 1938 zal worden aangevangen. Met de overige bruggen, welke voorkomen op het programma van den bruggenbouw, n.l. die te Gorinchem en die te Krimpen, zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, ook spoedig een aanvang kunnen worden gemaakt. De veiligheid op den weg. De minister is van meening, dat al het mogelijke gedaan behoort te worden tot vermindering van het aantal verkeersonge vallen. Ten aanzien van de voetgangers zul len bepalingen worden opgenomen in het Wegenverkeersreglement. Omtrent het in grooten getale naast elkander rijden van wielrijders op den weg, wordt opneming van een bepaling in het Wegenverkeersreglement over wogen. Omtrent de medische keuring van aanvragers van rijbewijzen zullen nieuwe voorschriften worden gegeven, welke het in grootere mate dan thans het geval is, mogelijk zullen maken lichamelijk of geestelijk ongeschikte bestuurders van den weg te weren. De Wegenverkeerswet opent de mogelijkheid bij vernieuwing van het rijbewijs opnieuw medische keu ring te vorderen. Het ligt in het voor nemen krachtens de nieuwe wet hoo- gere eischen aan bestuurders van mo torrijtuigen te stellen. Of bijzondere maatregelen zullen moeten worden genomen om aan de geuite bezwa ren in zake het verhuren van motorrijtui gen zonder chauffeur tegemoet te komen, zal nader worden overwogen. Rijtijdenwet 1936. Naar verwacht wordt, zal het rijtijden besluit binnen enkele maanden tot stand komen en dus de Rijtijdenwet 1936 in werking kunnen treden De be doeling ls het besluit voor alle bestuur ders van motorrijtuigen te doen gelden, zij het dat de voorschriften niet voor allen dezelfde zullen zijn Reglement autovervoer personen. Dat het tot dusver nog niet is mogen ge lukken het reglement autovervoer personen zoo te redlgeeren, dat overtreding afdoende kan worden tegengegaan, is ln hoofdzaak te wijten aan den onvoldoenden grondslag, die de wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven biedt De minister hoopt in overleg met zijn ambtgenoot van justitie binnenkort tot een oplossing te ko men voor de gerezen moeilijkheden. Daar aan het bestaan van autobus diensten zonder vergunning, naar de minister verwacht, spoedig een eind zal worden gemaakt, kan hij bezwaarlijk aanleiding vinden samenwerking van de spoorwegmaatschappij met ondernemers van dergelijke autobusdiensten te bevor- 'deren. Mijnwezen. Hoewel de positie der mijnondernemingen door de gunstige resultaten van den laatsten tijd ongetwijfeld is versterkt, kan toch niet worden gezegd, dat de opleving het mogelijk zou maken, zoodanige maatregelen te ne men, dat bij onverhoopte nieuwe inzinking niet weder een moeilijke toestand zou in treden. zooals die, welken men in de crisis- Jaren heeft bel""fd. Aan een diep ingrijpenden maatregel als de instelling van een kolenverkoopbureau, zooals bedoeld in het „Plan van den arbeid in de mijnindustrieis voorshands echter de behoefte niet gebleken. de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, Hoen- man, oud-onderdirecteur van den Land bouw. G Koning, directeur van het Gem. Bur. v Beroepskeuze te 's Gravenhage, J. A. Geluk, seer, van den Alg. Ned. Zuivel- bond. L. A. Boon. alg. seer. v. d. Ned. Trek paardenstamboek; Jae Smits, voorz. v. d. Bond van Plantenhandelaren en v. d. Ned. Tuinbouwraad, W Stenvers oud-insp. v. d. landbouw in Ned. Indie, prof. dr. H. C. L. E. directeur v. d. Veeartsenijkundig Staats toezicht, L. Funke, namens de hoofdadmi nistratie van het Kr-oondomein en voor de comm. inzake pachtvraagstukken. G. van Leeuwen, dir. v. Frederlksoord. C. van Vol lenhoven, namens den Statcnkieskring Aal ten der C.H.U.. P. A. M. Hackstroh, luit.- kol. der genie b.d., dr G. W. F. baron van Boetzeiaer van Dubbeldam, dr. A. A. C. Rutgers, oud-directeur van landbouw, nij verheid en handel in Ned. Indië, de heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter der K.v.K. te Leiden, J. M. A. Wijnaendts van Resandt, oud-burgemeester van Wagenlngen en oud curator der Landbouwhoogeschool, verschil lende burgemeesters uit omliggende ge meenten, deputaties van het Wageningsch Studentencorps, de Wageningsche Vrouwe lijke Studenten-Vereen, en de R.K. Stu- dentenvereen., vam de Ver. „Studiebelan- gen", afgevaardigden v. d. afd. Alphen van de Holl. Mij. v. Landbouw, de C.H. Kiesver. „Groen van Prinsterer". de lagere land bouwschool te Alphen a, d. Rijn, dir. en commissarissen van de Alphensche bank N.V. en zeer vele anderen. De burgemeester de heer P. A. Colijn, de wethouders en de raadsleden van Alphen a. d. Rijn hadden zich in het Huls der Ge meente vereenigd en kwamen gezamenlijk op het kerkhof aan, waar zich ook Inmid dels de dir. van gemeente-werken te Al phen, ir. Waardenburg, de dir. van de Water- en Lichtbedrijven de heer M. v. Muiswinkel, de gemeente-secretaris mr. Helmstrijd en het gemeente-personeel had den opgesteld. Ten teeken van rouw waren de vensters der gemeentegebouwen en deze gebouwen zelf gesloten. Zoodra de stoet, bestaande uit de lijkauto en 8 volgauto's op het kerk hof was aangekomen en de kist, gedekt met een palmtak ln het familiegraf was bijgezet, schaarden zich de familie, autori teiten en deputaties van instellingen daar omheen. De baar werd door twee bloemstukken gedekt, 'waarvan een bestaande uit Arons kelken van H. M de Koningin, dat ge tooid was met een lint. waarop de woorden „In dankbare herinnering aan de vriend schap met Prins Hendrik". De tweede krans was van de Ned Heide Mij. Voorts waren nog een 5-tal bloemstuk ken in den stoet meegevoerd. Aan de groeve werd eerst het woord ge voerd door den oudsten zoon van den overledene ds. H. W. Lovink uit Sexbierum. Deze las een kort schriftgedeelte uit 1 Cor. 15 en bracht daarna een woord van dank aan den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, wien spr. verzocht den dank der familie over te brengen voor hoogst- derzelver belangstelling Ook dankte hij den vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken voor zijn aanwe zigheid. Hoewel er diepe weemoed is in het hart der kinderen, zoo vervolgde spr., zijn wij anderzijds dankbaar voor den grooten zegen, welken de overledene zoovele jaren van God heeft mogen ontvangen en dien hij in dienst heeft gesteld van de landbouwende bevol king, in het bijzonder in die der kolo niën. Spr. schetste voorts de groote liefde, welke dr. Lovink koesterde voor H. M. de Koningin en de andere leden van ons Vorstenhuis, waarvoor hij een diepe vereering had. Een woord van innigen dank bracht spr. aan de vele vrienden van den overledene, voor hun trouw en steun, gedurende zijn leven en bij zijn ziekbed betoond. „Zijn heen gaan is vrede!" Spr. besloot zijn korte rede met de woorden van Vondel aan Gerard Vos- sius: „Mogen zij hem den Hemel niet benijden". Na afloop dezer plechtigheid die ëen zeer eenvoudig karakter droeg, verlieten de autoriteiten en de genoodigden de begraaf plaats, in het bewustzijn dat een groot Nederlander en een geliefd oud-burge meester van Alphen was heengegaan. In het Huis der Gemeente bestond daar na gelegenheid tot het teekenen der con doleanceregisters waarvan door de auto riteiten, de afgevaardigden van depu taties en de ingezetenen een zeer druk ge bruik werd gemaakt. Volgens berekening moesten we al lang op de andere zijin gestooten!" 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10