LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 April 1938 Derde Blad No. 23936 Leimuiden's Raadhuis onderging verj ongingskuur 79ste Jaargang Thans een waar „sieraad" voor de gemeente De officieele openstelling BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN FINANCIEN VRAGENRUBRIEK Hierboven de burgemeester van Leimuiden de heer J A. Bakhuizen, met links de gemeente-secretaris de heer J W de Ren en rechts de architect de heer W Brouwer, noseerend voor onzen fotograaf, tijdens de voorbezichtiging od gisteravond van het verbouwde Raadhuis, dat heden officieel is opengesteld De foto biedt tevens een klikje ta de fraaie en royale Raadszaal. Vanmiddag heeft onder groote be langstelling van vele genoodigden, w.o. verschillende burgemeesters uit de om liggende gemeenten, de officieele open stelling plaats gevonden van het ge heel verbouwde Raadhuis in het vriendelijke Leimuiden, dat thans fei telijk, na een grondige verjongings kuur, als een „nieuw Raadhuis" be-T stempcld kan worden. Want, wie als wij, het oude gebouwtje heeft gekend, staat verrast over de prachtige veran dering. die het heeft ondergaan, sinds in Juli jJ. de Raad van Leimuiden besloot tot een ingrijpende verbouwing. De inwoners van Leimuiden en hun actieve en zorgzame burgervader, de J. A. Bakhuizen, onder wiens bewind kortgeleden ook het nieuwe Raadhuis van Nieuwveen tot stand kwam en die thans tevens zijn belangstelling wijdt aan de restauratie van zijn Raadhuis te Rijnsaterwoude, kunnen nu met groote voldoening het Gemeentehuis te Leimuiden betreden. Met smaak en groot practisch inzicht is het vernieuwd naar het ontwerp van den architect den heer W. Brouwer te Alphen aan den Rijn, wien voor het gepresteerde een oprecht „ecre-saluut" toekomt. Evenals aan burgemeester Bakhuizen, wiens controleerend oog en energie geen vermoeidheid kenden, om dit Raadhuis nu eens met geringe kosten tot een waar sieraad te maken. woonsters van Leimuiden. alsmede uit een vergaderlokaalbje. dat indertijd als zieken huis dienst had gedaan, thans is. als ge volg van het met algemeene stemmen door den Raad aangenomen „verbouwingsplan". een zoodanig economisch ingericht geheel tot stand gekomen, dat wii ons met ver bazing afvroegen „Wat is hier gebeurd?" Gedeeltelijk vooraanzicht van het thans Dractisch ingerichte Raadhuis te Leimui den; de verdieping is nieuw op het eertijds lage gebouw geplaatst. Met graagte hadden wii de uitnoodiging van burgemeester J. A Bakhuizen aange nomen, om den avond voor de officieele opening een kijkje te komen nemen. Met graagte, omdat de ontvangst te Leimiuiden steeds getuigt van een gemoedelijke gast vrijheid. die ook nu weer hoogelijk getoond is. doch tevens omdat wij reeds gehoord hadden dat de „verbouwing" van het Raadhuis, werkelijk de moeite eener per soonlijke bezichtiging volop zou loonen. In deze veronderstelling zijn wij niet teleurgesteld! Infegendeel: niet alleen over trof d? on vangst de verwachtingen, doch het Raadhuis zelve was ons „onherkenbaar" geworden. Bestond het indertijd slechts uit een Raadzaal, twee particuliere woningen voor den veldwachter en één der In- De burgemeester, de architect en de secretaris, de heer de Ren. waren zoo vriendelijk, ons tijdens een gezellig samen, zijn in de Burgemeesterskamer het ant woord hierop te geven. ..Het was zeer moeilijk, zoo werd ons j uitgelegd, van de combinatie Raadzaal twee woningen-voormalig ziekenhuis, een waardig Raadhuis te maken. Te meer om dat de secretarie tot nu toe elders in de gemeente was ondergebracht. Om niet ge heel in détails af te dalen, zij hier slechts vermeld, dat het met behoud der buiten muren en een versterking der fundamen ten. wonderwel gelukt is de particuliere woning te verbouwen tot veldwachters- woning. terwijl de voormalige veldwachters woning nu in een „secretarie" met daar achter een ruime kluis, waarin het archief en de brandkast een plaats vonden, is omgetooverd, een secretarie, waarin iedere sècretaris gaarne zal vertoeven. Deze bevindt zich ter linkerzijde van den ingang en is geheel modern Ingericht. Door een fraaie, eikenhouten deur betreedt ge het gebouw, nadat stellig het glas-in-lood— raam met het wapen van Leimuiden uw onverdeelde aandacht heeft getrokken Ter rechterzijde van de gang. die uitmunt door vroolijke tegels met frlssche patronen, be vindt zich de royale Raadszaal met een keurige publieke tribune, de eenige ruimte in het eebouw. die haar oude bestemming heeft behouden Het goud-gele behangsel, de gemakkelijke met groen kleedsel overtrokken stoelen voor de Raadsleden, de viif hooge ramen, waardoor het licht overvloedig binnen komt. de met zwarte randen afgezette eikenhouten lambrizeering en de gladde teakhouten vloeren van het „Vloerenhuis" te Amsterdam om maar enkele onder- deelen te noemen vormen een combi natie. die deze Raadszaal alle eer aandoet. Achter de gang zien wij nog een keurige rijwielbergplaats. terwijl terzijde, het voor malige verigaderlokaaltje verbouwd is tot garage, waarin binnenkort de nieuwe auto motorbrandspuit gestald zal worden. Daar zoo weinig mogelijk grond voor het Raadhuis mocht worden ingenomen, was het noodzakelijk een verdieping bij te bouwen. Onze weg voerde dus langs de fraaie toiletten, die zich halverwege de trap bevinden naar boven, waar wii de fraaie kamers van den burgemeester van den secretaris, van den veldwachter en voor de wachtenden bewonderden Ook hier zijn de vloeren belegd met teakhout-parket, terwijl de practische meubileering. de schitterende verlich ting. de vroolijke gordijnen en kleurige behangsels, kortom de eansche inrichting van iedere ruimte hoogst modern, frisch en uiterst nuttig aandoen Het vele doelmatige. daf hier door middel van een geldleening f. 17 500 gebouwd en ingericht kon worden, bewijst wel hoe men in dezen tijd met betrekkelijk weinig middelen tot voortreffelijke resultaten kan komen Sierlijke eenvoud domineert overal! De gansehe Indeeling en haar afwerking: zij is practisch, dégelijk en spreekt van een voornaam cachet De gemeente-ambtena ren, zoowel als de Leimuidenaars. die hier van lijd tot tijd bezoek komen afleggen, zullen zich hier dan ook wél gelukkig voe len! Wij willen niet nalaten den burge meester en zijn medewerkers geluk te wen- schen met deze nieuwe „woning", waarin liet hun niet anders dan een vreugde zal zijn, te arbeiden voor het heil der ge meente huls, uitbeeldend een winterlandschap, een cadeau van den kundigen architect Speciaal zij nog vermeld, dat men van het Raadhuis uit een schitterend uitzicht heeft, o.a. op den tuin. die eveneens met zorg Is aangelegd. Wij mogen niet ver geten, dat twee cellen voor eventueele misdadigers aan de achterzijde van het gebouw zijn Ingericht, terwijl in de kelder de oven is geplaatst van waaruit het ge bouw geheel centraal-verwarmd wordt. Van uit de veldwachterskamer voert een lad der. die op practische wijze uit een valluik omlaag komt, den bezoeker naar de zolder, waar nog overvloedige bergruimte aan wezig is. Ziet hier een kort overzicht van het „nieuwe" Raadhuis te Leimuiden, waarin het een voorrecht is te mogen vertoeven en dat thans een waardig centrum Ls voor de 2150 Inwoners dezer mooie, landelijke gemeente! Leimunden is er door die schoone aanwinst sterk op vooruitgegaan, tenminste, als het er op aankomt, den vreemdeling een plaat selijke bezienswaardigheid te toonen! Van de velen die hun beste krachten aan uitvoering en de inrichting van het ge bouw wijdden, noemen wij de hoofdaan nemer A. v Dam, de onderaannemers F. Donker en W. van Dist (allen te Alphen a. d. Rijm. den dagelijkschen opzichter A Heynis (Hazerswoude Rijndijk), de fa. van Etten, Weesp iventrale verwarming i, de fa. Couvée (stoffeering) en de N V. Samsom (beiden te Alpheni. EROM MEVROUW, DAT U IN UW VELO WASMACHINE ALLÉÉN J RINSO GEBRUIKT 1 Tijdens de openingsplechtigheid van hedenmiddag, werd allereerst het woord gevoerd door den burgemeester den heer Bahuizen, aan wiens uitvoerige rede wij het volgende ontleenen: De vooraanstaande Velo Waschmachinemaatschappij beveelt steeds Rinso aan om in alle Velo wasmachines te gebruiken. En.duizenden huisvrouwen hebben het reeds geconstateerd met Rinso komt de wasmachine het best tot zijn recht. In een oogwenk een overvloedig sop, dat in anderhall uur al het wasgoed van 5 personen prachtig wit maakt voor slechts 1 21 cent. Dat is het resultaat, dat U alleen maar met de „overvetteRinso kan bereiken En niet alleen in elke wasmachine, maar ook in elke tobbe! Bovendien heelt Rinso nog een bon voor geschenken. „OVERVETTE" RINSO. SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE (Ingez. Medj toezicht had bij dezen het dagelijksch verbouw. Ook den aannemer den heer van Dam als mede de onder-aannemers en alle werk lieden, de firma Samsom te Alphen a. d. Rijn die het gebouw meubileerde en bracht hij warmen dank. Na de beteekenisvan een Raadhuis voor een kleine gemeente uiteengezet te heb- Rede van den burgemeester. I ben. wijdde spr. eerbiedige woorden tot H.M. de Koningin. Na een welkomstwoord, merkte spr. op, dat de Raadzaal waarin men zich bevindt, thans een geheel andere geworden is. Be kwame handen hebben hem een belang rijke wijziging doen ondergaan, zoodat ge heel gemoderniseerd deze zooveel mooier is geworden en thans meer voldoet aan de eischen, die men in den tegenwoordigen tijd aan een Raadzaal mag stellen. Het gaat echter niet alleen om deze zaal dat wij heden in feeststemming bij elkander zijn gekomen, maar het feit dat geheel ons Raadhuis een ver jongingskuur onderging is de oorzaak, dat het gemeentebestuur gemeend heeft dit feit niet geheel onopgemerkt voorbij te moeten laten gaan. In het jaar 1905. dus nu 33 jaren gele den, besloot het toenmalige gemeente bestuur tot het bouwen van dit Raadhuis en al bereikte men daarmede, dat de Raad een behoorlijke zaal ontving waarin zij haar vergaderingen kon houden, gezien de geweldige omvang die dit gebouw had, kon men toch. wel grootelijks betreuren, dat er slechts zoo weinig kon geprofiteerd worden. De rechtervleugel had men bestemd voor inrichting van een ziekenhuis, waarvan al die jaren slechts éénmaal gebruik werd gemaakt door een landlooper die ziek werd gedurende eenige weken ter verpleging op te nemen, waarvoor noodzakelijkerwijs ge durende dien tijd een verpleegster In dienst moest worden genomen en de kosten daar door zoo hoog werden, dat het gemeente bestuur besloot voortaan maar géén zieken meer ter verpleging op te nemen, maar zich. zooals ook vroeger, ging wenden tot groote ziekenhuizen in de naburige stad Leiden, die daarvoor veel beter waren in gericht en het dan ook altijd nog finan cieel voordeeliger konden doen. Als hoofd van den staat, als consti- tulioneele vorstin heeft zij ten volle aan haar roeping beantwoord en méér dan dat, Zij is te midden van de ver deeldheid en den strijd der partijen het eenige vaste middelpunt in het staatkundig leven van ons volk. Spr. schetste Haar groote verdienste uitvoerig, waarop hij aldus eindigde: „Haar te dienen is ons eenl ust. Moge God ons in Zijn lankmoedigheid schenken dat wij dit najaar als volk van Neder land in dank en blijdschap Haar 40-jarig Regeeringsjubileum mogen vieren en spare Hij Haar nog vele jaren tot Heil van Volk en Vaderland. Spr. verklaarde hierop het Raadhuis voor geopend en voegde daaraan de bede toe, dat God met de gemeente en alle aanwezigen zou mogen zijn. De rede van den Burgemeester werd door eenige fraaie geciteerde verzen af gewisseld en opgesierd. Verschillende geschenken zijn voor het Raadhuis ter gelegenheid van de opening aangeboden en prijkten tijdens onzen ïondgang van gisteravond reeds aan de wanden Zoo een fraai schilderij in de Raadzaal van den Amsterdamschen schil der Willem Weiter, voorstellende „Ploe gende Paarden", aangeboden door de ge meente-ambtenaren. een door den ge meente-ontvanger zelf vervaardigd klokje, een thermometer van den dagelijkschen opzichter in de Burgemeesterskamer en een fraai blauw tegelbord, in het trappen- De opberging van het oude archief ge schiedde jaren lang op den zolder boven de Raadzaal, waar geen stookgelegenlreid was en de oude stukken dusdanig hebben gele den, dat een belangrijk gedeelte door vocht is verteerd en een onherstelbaar verlies heeft geleden. De laatste jaren werd het bewaard in een kamer van het oude zieken huis, waar wel gestookt kon worden, maar het gevaar van brand enorm groot was, zoodait wij ons gelukkig mogen prijzen dat ons, zij het dan op veel kleiner schaal, niet hetzelfde onheil is overkomen als de Stad Leiden heeft getroffen. De administratie der gemeen ie werd ge voerd in een gebouw waarvan de naam gebouw nog te wijdsch genoemd mocht wor den, staande naast de ambtswoning van den burgemeester. Voor den burgemeester en de ambtenaren, die zich dagelijksch in dit gebouw moesten ophouden mag het een wonder heeten dat zij hun gezondheid heb ben behouden en het is een weldaad, dat zij thans door Uwen Raad in staat zijn gesteld hun werkzaamheden te mogen ver richten in zooveel mooiere ruimten, ver trekken waarin een groot gedeelte van den dag de zon schijnt en ook zooals o.a de kamer van den burgemeester een uitzicht schenkt, waarvan men niet genoeg kan krijgen en steeds weer in al haar pracht en schoonheid laat zien het polderland doorsneden door de Drecht. Uitvoerig schetste spr. hierop de uitbrei ding der gemeentelyke werkzaamheden en de steeds groeiende administratie die een belangrijke verbetering in de huis vesting van het Gemeentebestur en de ambtenaren noodzakelijk maakte De burgemeester dankte vervolgens de Raadsleden en wethouders voor medewer king. Jammer aldus spr. dat op dezen dag tevens niet is te bezichtigen de nieuwe Automo torbrandspuit die door de firma Bikkers te Roterdam zal worden geleverd. Ook op dit terrein zal thans onze gemeente staan op de voorste rij harer zusteren.! Vele personen in en buiten de gemeente waren reeds in de gelegenheid het nieuwe Raadhuis te bezichtigen en allen waren het er over eens, dat hier prachtig werk was geleverd. Zelfs was er één, wiens oor deel voor mij groote waarde had, omdat hij op dit terrein zelf deskundig was, die mij vroeg welke architect heeft U gehad? Toen ik hem den naam zei, gaf hij mij te kennen, alle respect te hebben voor de bekwaamheid, architectonische aanleg en daarnaast de groote soberheid van dezen architect. Spr huldigde hierop den Bou wer en wenschte hem met het behaald succes geluk evenals den heer Heinis die Rede van den Secretaris. De heer de Ren, sprekend namens de gemunte-ambtenaren en den gemeente veldwachter dankte den Burgemeester voor zijn aandringén om te geraken tot een betere huisvesting der onder hem dienende ambtenaren en tot den gemeenteraad voor de wijze, waarop deze heeft willen mede werken tot de verwezenlijking der plannen van B en W. Mocht in de jaren voor 1930 de wensch naar een nieuw gemeentehuis er al zijn, de drang om er toe te komen, is eigenlijk pas gekomen in de jaren na 1930. In de crisisjaren begon de loop naar de gemeente-secretarie zóó groot te worden, dat het niet meer doenlijk was, om, wan neer er b.v. werkloozensteun, met al de aanhangselen van dien. als distributie, spaarregeling enz. werd uitbetaald, de ver dere administratie naar behooren te ver vullen. Op deze tijden en dit waren eenige morgens per week, konden de ambtenaren, die niet belast waren met de steunverlee- ning, hun werkzaamheden wel neer leggen. Personen, die den burgemeester wensch- ten te spreken, vonden, indien zij wachten moesten, altijd ter secretarie een onder komen Ook dit was een groote rem voor de werkzaamheden. Hierbij kwam nog, dat het oude gebouw te klein geworden was voor de in omvang zoo toegenomen admi nistratie. Een behoorlijke berging en orde ning liet alles te wenschen over. Hierdoor ontstond dikwijls zoeken en na lang zoeken eindelijk of heelemaal niet vinden. Hoe anders is dit thans geworden! De secretarie is thans een lokaliteit waar behoorlijk licht binnenkomt. Het verschil is zelfs zóó. dat wij de eerste weken aan het in het volle licht werken, hebben moeten wennen. De hulpmiddelen ter gemeente-secretarie zijn thans zoodanig geperfectionneerd. dat het werken véél gemakkelijker en veel plezieri ger wordt. Een groote verbetering is gelegen in het feit. dat thans het publiek buiten de secretarie gehouden kan worden en door den loketambtenaar kan worden geholpen, terwijl de andere ambtenaren rustig met hun werkzaamheden kunnen voortgaan Voor deze groote verbeteringen bstuigen wij U onzen hartelijken dank Ook de heer de Ren dankte den architect, den heer Brouwer voor de prettige samen werking en sloot met den wensch, dat on der .de leiding van den voorzitter, in deze verjongde Raadzaal in den vervolge door hem nog vele besluiten mogen worden ge nomen, tot heil van de gemeente en tot heil van hare ingezetenen! Tenslotte bood spr het reeds door ons genoemde fraaie schilderij ais geschenk der ambtenaren, den voorzitter aan. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE TE LEIDEN. Aan de Leidsche Burgerij. Zaterdag 9 April zal wederom de jaarlijksch temgkeerende Emmabloem-collecte gehouden worden. Hoewel er tot nu toe in het algemeen ondanks de reeds vele jaren durende economische ma laise van een toename der tuberculose gelukkig niet kan worden gesproken, heeft loch het afgeloopen jaar groote eischen gesteld aan de kas van onze Vereeniging. Gelukkig waren wij in staat in het afgeloopen jaar te voldoen aan alle aanvragen voor uitzending van tuber culose patiënten. De inkomsten echter, subsidie en contributies, worden geregeld minder. Wij mogen ons geluk kig achten, dat het Gemeentebestuur van onze stad ook dit jaar de volle subsidie voor ons zoo noodzakelijk werk verleende. De opbrengst van de Emmabloemcollecte is een gewichtige factor voor -onze fmancieele middelen ter bestrijding der tuberculose. Met klem bevelen we deze collecte in uw warme belangstelling aan deze collecte, de meest populaire, met de oudste brieven, waaraan de naam van wijlen Koningin Emma nauw ver bonden is. Geeft allen, zooveel als in uw vermogen is. Namens het Bestuur. A. J. B. POORTMAN. Secr.-Penningmeester. Jacoba Cornelia, C. J. Krom. GEBOREN. D. van P. H. M. Ober en OVERLEDEN. J. C. Potters. M 61 j. J. G. den Dopper De Haas. Vr. 55 j. H. Brier, ongeh. M. 79 J. NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK N. V. Netto-winst f. 260.000. In de gisteren te Veendam gehouden alg. ver gadering van aandeelhouders der Ned. Hypo theekbank N.V. werd het verslag over 1937 uit gebracht. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende De meest op den voorgrond tredende gebeur tenis in het afgeloopen jaar is de samenwer king met de Friesch-Groningsche Hypotheek bank N.V. te Groningen. 31 December 1937 stonden uit 3996 leeningen tot een bedrag van f. 69.893.460.86. Aan pandbrieven en hypotheekbrieven werd geplaast f. 34.625.100. ingekocht f. 632.050; af gelost wegens conversie of uitloting f. 41.382.400. Uitstaand bedrag per 31 December 1937 f. 68.268,900. Na besteding van f. 131.916.32 voor afschrij ving der ingekochte onderpanden tot op f. 1.—. bijschrijving van f. 25.526.46 voor rente van de dividend- en de buitengewone reserve en na toevoeging van f. 220.000.— (evenals v. j.) aan de extra reserve, kan de winst worden bepaald op f 260.000.— Het dividend bedraagt f24 voor de aandeelen met 20 en f. 12. voor die met 10 <7 verplichte storting. Voor ieder der 500 oprichtersbewijzen bedraagt de uitkeering f. 35,63. De reserves stijgen met een bedrag van f. 276.795,64 tot f. 4.764.409.19, de koersrekening effecten ad f. 67.863.43 buiten beschouwing ge laten. FRIESCH-GRONINGSCHE HYPOTHEEK BANK N. V. Netto-winst f. 735.632. Na deze toespraken werd nog door ver schillende personen het woord gevoerd, die allen hun welgemeende gelukwenschen aanboden, waarna de bezichtiging volgde en het Raadhuis de algemeene bewonde ring trok. Tenslotte volgde een zeer gezellig samen zijn. getuigend van de bekende Leimuiden- sché gastvrijheid. Op een en ander komen wij morgen nader terug. H. A. te N. N. laan 4, Den Haag. J. Breunese, Nachtegaal- In de gisteren te Groningen gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank N. V.. werd het verslag over 1937 uitgebracht, waar aan wii het volgende ontleenen. Als belangrijkste gebeurtenis wordt vermeld de verkregen samenwerking met de Neder- landsche Hypotheekbank N.V. te Veendam. Door deze samenwerking werd het aandeelen kapitaal met f. 4.280.500 uitgebreid Door den steeds dalenden rentevoet werd een ongekend bedrag aan pandbrieven ge plaatst. In totaal werd geplaatst voor een be drag van f. 42.811.700.— In het afgeloopen jaar vermeerderde de hy potheekportefeuille met f. 12.000.169.36. De in het afgeloopen jaar behaalde winst bedraagt, zonder de renten van de reservekas en de extra reserve f. 735.632 02. Hiervan komt 10 pCt. of f. 73.363.20 ten goede aan de reserve kas. Per aandeel van f. 1000. waarop 20 is ge stort. wordt f40 dividend uitgekeerd en op die van f. 250 f. 10. Over de vrijwillig gestorte be dragen wordt 3te rr uitgekeerd. De reserves vermeerderden in totaal niet f. 269.829,43 en worden gebracht op f 6.095.008.28.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9