BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 April 1938 Derde Blad No. 23935 Franco bezet Tortosa en Morella 79ste Jaargang Eere-doctoraat voor H.M. de Koningin „Hoe groeien opeens die steeltjes naar boven?" LUCHTVAART VRAGENRUBRIEK Zilveren jubileum te Alphen De Koningin naar Rotterdam Het ligt in het voornemen van de Ko ningin om Vrijdag a.s. 8 dezer, een niet ot- ficieel bezoek te brengen aan Rotterdam. H.M. zal zich eerst begeven naar de bloe mententoonstelling „Primavera" en vervol gens de Installatie van de N.V. Bataalsche Petroleum Maatschappij aan de Petroleum haven te Pernis bezoeken om tenslotte de Nieuw-Amsterdam" van de Holland Amcrika-Lijn te bezichtigen, welke zich nog bevindt bij de Rotterdamsche Droog- aokmaatschappij aan de Heiplaat. Luchtbeschermingsoefening in de drie Noordelijke provincies. Goede resultaten. Voor den eersten keer sedert in ons land luchtbeschermingsoefeningen op groote ochaal worden gehouden, hebben drie pro vinciale besta ren zich met elkaar verstaan om in overleg met elkaar een groote. ge zamenlijke oefening te houden. Een zooda nige samenwerking is ditmaal voor het eerst tot stand gekomen tusschen de pro vinciale besturen van Friesland. Groningen en Drenthe, in welke provincies gisteren groote luchtbeschermingsoefeningen zijn gehouden en waarvoor autoriteiten en be volking nauwkeurige en strenge instructies hebben gekregen, terwijl op velerlei manier is getracht, de werkelijkheid, die zich naar men mag hopen In ons land nooit zal voor doen zooveel mogelijk te benaderen. Verschillende autoriteiten, om. de mi nisters van Dijk en van Boeyen, woonden de oefeningen bij. Gistermiddag om ruim vier uur nader den uit de richting Dokkum enkele vlieg tuigen. waarvan verondersteld werd. dat zij een aanval op Leeuwarden ondernamen. Op enkele scholen waren mitrailleurposten opgericht, van waaruit deze vliegtuigen danig werden bestookt. Wat de stad Gro ningen betreft, heeft de interprovinciale luchtbeschermingsoefening zich vrijwel be perkt tot de verduistering in de avonduren. In de middaguren was in het garnizoen Groningen een luchtverdedigingsoefening Ingeschakeld. De avondoefening Voor de groote verduistering waren door Groningen's burgemeester uitgebreide maatregelen en voorschriften, alleen voor de stad geldende en In verschillend opzicht afwijkende van die voor de plattelandsge meenten. getroffen. In hoofdzaak kwamen deze vrijwel overeen met die. welke bij de vorige verduistering hadden gegolden. Het tram- en busverkeer was nagenoeg stilge legd. Ten behoeve van het particuliere ver keer waren verschillende noodmaatregelen getroffen, voornamelijk in het centrum der stad om en bij de marktpleinen; zooge naamde paddestoelen en andere gekleurde lichtsignalen vormden voor autobestuur ders nuttige verkeersaanwijzingen. Trot toirbanden op hoeken van straten en ver- kcers-vluchtheuvels hadden voor deze ge legenheid een wltkwastje gekregen. De po litie werd in haar taak. speciaal ook bij de verkeersregeling bij bruggen e.d., bij gestaan door burgerwachters e.a. Buiten dien waren op vele punten der stad eerste hulpposten opgesteld om bij mogelijke on gelukken direct te kunnen optreden. Verschillende café's. restaurants e. d hielden op dezen avond, daar een druk be zoek toch niet te verwachten viel, hun deuren gesloten. De zaken, die wel ge opend waren, hadden uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen om llchtuit- straling te voorkomen. De bioscopen had den hun programma's zoodanig verlengd, dat de bezoekers eerst na half twaalf, dus toen de straatverlichting weer was ont stoken. naar buiten kwamen. Assen werd in alarm gebracht door het luchteskader dat vla Harderwijk en Kam pen naar Meppel vloog en vandaar via Steenwijk naar Friesland verdween. Dit was wel noodig. want de berichten, die via den zender te Scheveningen over het sig- naleeren van vliegtuigen werden gedistri bueerd. werden ongeveer zes minuten na het signaleeren ontvangen, zoodat de toe stellen dus op dit tijdstip veel verder waren. Om ruim v(jf uur, dus nadat de zender Scheveningen had medegedeeld, dat de uit zending werd gestaakt, kreeg Assen nog een tweeden aanval te verduren, en wel van het eskader, dat van Coevorden, via Veendam en Groningen in Zuidelijke rich ting was gevlogen. De resultaten. De oefening ln de drie provincies is als goed geslaagd te beschouwen. Zoowel de heer Van Riesen van de inspectie lucht bescherming te 's-Gravenhage, als majoor D.ctz van den generalen staf spraken hun groote voldoening uit over de wijze waar op ln een zoo uitgestrekt gebied als dc drie noordelijke provincies, autoriteiten en be volking de belangen der luchtbescher- mingswet hadden helpen uitvoeren, waar door in het algemeen deze landstreek ln diepe duisternis lag gehuld, welke het even- lueelgn aanvallers uiterst moeilijk zal ma ken om bepaalde objecten, welker vernie tiging voor hen van beteekenis zou kunnen zijn. te vinden. In dit opzicht mag deze eerste oefening op groote schaal als een be langrijke vooruitgang bij alle vorige oefe ningen worden beschouwd. Naar wij vernemen heeft de E Senaat van de Gemeentelijke E Universiteit van Amsterdam in zijn gisteren gehouden zitting besloten E aan H.M. de Koningin ter gelegen- E heid van haar 40-jarig regeerings- jubileum het eere-doctoraat in de economische wetenschappen aan E te bicden. E De promotic zal plaats hebben E in een bijzondere plechtige zitting van den Senaat op een der dagen E tusschen zes en elf September a.s. E De rector-magnificus prof. dr. E E H. Frijda, is door den senaat als promotor van H.M. de Koningin E E aangewezen. E iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiü VOOR DE NATIONALE VEILIGHEID. De vereeniging voor nationale veiligheid deelt mede, dat gisteren aan vrijwillige bij dragen sedert de oprichting der vereeni- ging het bedrag van een ton werd ge passeerd. Het totaalbedrag dat bij de vereeniging voor haar veiligheidsactie is binnengekomen is thans f. 100.620.73, waar onder circa f.6500 aan jaarlijksche bij dragen. Dr. PH. C. VISSER. Hij zal binnenkort benoemd worden gezant te Ankara. tot f. 69.000 voor Nationaal W eerbaarheidsgeschenk. De marechaussée te Oss. De heer Wijnkoop stelt vragen aan den Minister van Justitie. De heer Wijnkoop heeft de volgende vragen gericht aan den Minister van Jus titie Is het juist dat de Koninklijke Mare chaussee te Oss door de justltieele autori teiten van haar functie is ontheven en dat deze marechaussee haar dienst te Oss niet langer mag uitoefenen? Is het ook waar, dat het onderzoek der marechaussee in zake zekere te Oss loo- pende justitieele zaken zoodoende is ge staakt. en dat eventueele klachten over misdrijven aldaar niet meer tot de mare chaussee maar epkel tot de plaatselijke ge meentepolitie kunnen worden gericht? Indien een en ander geheel of gedeelte lijk juist is, wil de minister dan mededee- len waarop dit optreden tegen de mare chaussee te Oss berust, waarom zij van haar functie is ontheven en zij haar plaat selij ken dienst niet meer mag uitoefenen, waarom aan haar activiteit ter plaatse een eind is gemaakt en speciaal waarom de justitie haar in het algemeen en Juist nu desavoueert! Naar wij vernemen, zal binnenkort dr. Ph. C. Visser, tot dusver consul-generaal der Nederlanden te Calcutta, worden ge accrediteerd bij de regeering der Turksche republiek als Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, Dr. Visser is de bekende Karakorumrei- zlger. die zich. met zijn echtgenoote als zoodanig veel bekendheid heeft verworven. RESULTATEN DER ARBEIDS BEMIDDELING. Agenten aangespoord tot grooler activiteit De Minister van Sociale Zaken heeft het volgend schrijven gericht tot de gemeen tebesturen. „De resultaten van de openbare arbeids bemiddeling laten tot mijn leedwezen in vele gemeenten nog veel te wenschen over. Ten deele zal dit wel moeten worden toe geschreven aan den ongunstigen economi- schen toestand, maar lk heb de overtuiging dat bij voldoende activiteit toch meer zou kunnen worden bereikt dan ook blijkens de Jaarverslagen van de agentschappen, thans het geval Is. Daartoe is een eerste ver- eischte, dat een geregeld en nauw contact met het bedrijfsleven wordt gezocht, terwijl anderzijds de organen der arbeidsbemid deling zich doorloopend op de hoogte moe ten houden van het aanbod van arbeids krachten en de geschiktheid daarvan voor de verschillende bedrijven en beroepen. Ik vind te meer aanleiding uw college te ver zoeken hieraan aandacht te schenken, nu de plaatsingsgelegenheid in Nederland iets grooter is geworden dan eenige jaren te rug het geval was en nu in het bijzonder uit de landbouwstreken op ruime schaal ar beiders ln Duitschland kunnen worden te werkgesteld. Ik voeg hieraan toe. dat bij de vaststelling van de Rijksbijdrage in de jaarwedde van de agenten der arbeidsbe middeling in den vervolge meer dan tot dusver rekening zal moeten worden gehou den met de beteekenis, welke het orgaan der arbeidsbemiddeling voor het bedrijfs leven bezit". DE OPMARSCH NAAR DE MIDPELLANPSCHE ZEEKUST OPMARSCHRfCHTING VERBINDINGSWEGEN FRONT DER NAT&*PM.j \FRONT DER REG. SPOORWEGEN 0 s 10 ts 20 25 PROVINCIE GRENZEN VERANTWOORDING VAN DE VRIJWILLIGE BIJDRAGEN. In de afgeloopen dagen zijn ontvangen: ƒ.2.50 X.; f.0.30 Wimmy en Tineke Weert; ƒ.10 N.N. den Haag: ƒ.10 een Zeeuwsch-Vlaam- sche; f. 0.25 kantoorbediende Leeuwarden; 0.50 gepens. rijksambtenares; 10 iemand uit Leeuwarden; ƒ.20 M. G. Rotterdam; ƒ.25 gepens. Indisch officier den Haag; f. 10 een afgekeurde; f.5 A. V. S. den Haag: f.15 oud politie Kerkwijk: f.2 ve. Rijswijk; f. 1 mej. L. B. d. B. Rotterdam; f.5 N.N. Wageningen; f.5 dames H. Ginneken; f. 1 H, J. D. V. M Rotter dam; f. 0.25 fam. D. S. Wouw; f. 0.25 school meisje M. K. Schiedam; f.5 S. P. Brussel; f. 10 mevr. de wed. H. J. E. C— E. den Haag; f.1 wed. A. C. H.—P. Soestdijk; f. 3.50 P. R. Lekker- kerk; f. 5 A. W. Apeldoorn; f. 10 L. E. D. B. Mid delburg; f.25 mej. A. M. W. Leiden; f.50 C. L. S. Scheveningen; f.2 Amst. lyceist Amsterdam; f. 10 E. R. Rotterdam; f. 10 J. Th. v. d. V. Oos terbeek; f.500 belangen verg. o. off. zeemacht Den Helder; f.5 N.N. Rotterdam; f.100 comité Middelburg e. o. verg. nat. veiligheid; f.25 dr. J. C. v. Z. Amsterdam; f.1 M. P. den Haag; f.10 mevr. W—A. den Haag; f.1 student uit Groningen; f.2.50 dochter overleden o.off. Zut- phen; f. 15 C. A. L. Eindhoven; f. 10 dr. H. B. L. V. Amsterdam; f.2.50 W. M. P. O. Heemstede; f.25 dr. mr. J. S.. res. majoor te G.; f.2.50 mej. C. O. Haarlem; f.1 A. D. G. M Arnhem; f.10 drs. W. H. Haarlem; f.5 mr. E. J. O. Rotterdam; f.25 G. A. E—M. Assen; f.2.50 L. P te H.; f.25 D. C. K. Bilthoven; f.2.50 J. C. E. V. U. Hoorn; f0.50 een gymnasiast Assen; f0.60 drie broer tjes; f. 10 H. L. A. V. M.—V. den Haag; f. 10 W. J. A. D. W. den Haag; f.10 T. W. Woudrichem; f. 10 mej. P. K. den Haag; f.25 A. M. B. Utrecht f.10 oud-konstabel Amsterdam; f.2.50 N.N. Am sterdam; f.2.50 N.N. Amsterdam; f.10 A. v. d. G. Rotterdam; f.1 S. L. Amsterdam; f.2.50 D. de M. Heerlen; f.5 P. de R. Haarlem; f.5 A. T. |de M. Amsterdam; f.0,50 W. D. B. Soest; f.500 V. B. Arnhem; f.2.50 I. S. Rotterdam: f.10 J. P. C. Laag-Keppel; f.25 oud-officier Velp; f. 10 F. Th. H. Hilversum; f.2.50 mevr. L. W. V. V. den Haag; f.2.50 N.N. den Haag; f.100 J. H. B. S. Voorburg; f. 27.30 N.N. Rotterdam; f.10 ka bouter den Haag; f.10 R. H. Amsterdam; f.2.50 een verpleegster Dlrksland; f.5 Noord Gronin ger; f.5 A. F. v. B. Lochem; f. 10 van W. en D. Utrecht: f. 1 H. v. D—v.E. Rotterdam; f 10 jong echtpaar Hilversum; f.10 mej. A. W. E. M. E. v. W. Laren; f.5 J. T. den Haag; f.10 N.N. den Haag: f.5 van G. en C. den Haag; f.2.50 mevr. de wed. C. H. B.P. V. Breukelen; f.5 drs. W. J. B den Haag: f.5 dr. H. H. Z. Deven ter; f.2 chr. lyceum klasse Arnhem: f.25 N.N. te Pijnacker; f.5 mevr. de wed. W. S. H.S. Baarn; f. 1 B. E. v. d. W. Rotterdam; f. 10 N.N. Schalkhaar <0.): f.25 een vaderlandsch lieven- de vrouw Nieuwdorp; f.25 E. Scheveningen; f.5 wed. M. J. A K. Scheveningen; f.10 mr. dr. J. H. W. O. T. S. den Haag; f 10 mevr. J. H. Th. D. Amsterdam: f.2 E. W. den Haag; f.5 mej. L. D. C. B. den Haag; f.100 mevr. K. Rotterdam; f.500 mej. L. M. Amsterdam; f.6 D. S. V. O. Amsterdam; f.100 Th. E. Eindhoven; f.2.50 mevr. C. K.—P. den Haag; f.10 oud Indischman den Haag; f.2 wed. Ind. off. van gez. den Haag: f 3.60 leerlingen H.B.S. Gorinchem; f.50 G. L. Bussum; f.2.50 twee dames Haarlem; f.10 A. E. C. v. d. L.v .d. L. Amsterdam; f. 100 H. W. D. D. Haarlem: f.5 N.N. Santpoort: f.1 gepens. Ind. verpleegster Dordrecht; f. 1.25 11-jarige jongen Hilversum; f. 15 dames L. en H. Rijswijk; f.5 Amsterdamsche gem. ambtenares; f.10 Ne derlander Huizen: f. 10 J. C. S. den Haag; f. 1 A. A. M. den Haag; f.30 fam. J. Voorburg: f.25 mej. A. S. Zeist; f.1 N.N. Nijmegen; f.5 T N. den Haag: f.2.50 J. R. den Haag; f.250 door No. 204 8936 Groningen; f, 1 A. E. Breda: f. 10 mevr. E. S. W. den Haag; f. 18.70 S. Amsterdam; f.5 mej. T. V. R. Amsterdam; f.10 N.N. Vianen; f.5 gep. off. O. I. L. en kinderen den Haag; f.50 na mens N. N. N. Amsterdam: f.5 H. M. Utrecht; f. 10 dr. Ir. J. P. d. v. H. Naarden: f 10 mr. A. H. K. Naarden: f.15 E. de C. den Haag. Ontvangen werd tot en met deze afrekening f. 69.364.30. Bij de vereeniging voor nationale veiligheid is sinds de vorige opgave f. 682 ontvangen voor het Weerbaarheidsgeschenk. In totaal heeft deze vereeniging in de laatste dagen ontvangen f. 6955.48. t-U* Franco zet zijn opmarsch thans in snel tempo voort. Dc rechtsche troepen hebben gister middag Morella, dat 50 K.M. van de zee is gelegen, bezet, nadat zij in 7 uur over 23 K.M. waren opgerukt. Zij kwa men van Pobledel Rio en hebben een bergpas van 1300 meter hoogte gepas seerd. Zij hebben 1000 gevangenen gemaakt. Om vijf uur gistermiddag kwamen de rechtschen volgens Havas voor Tor tosa aan, welke stad later is bezet, zooals generaal Queipo de Llano in een radio-rede mededeelde. NAT. CHR. GEHEELONTHOUDERS- VEREENIGING. Met ingang van 1 April j.l. is ds. A. J. Montijn, die gedurende 17 jaar directeur van de Nationale Christen Geheelonthou- dersVer. is geweest, als zoodanig afgetre den in al die jaren is door hem enorm veel werk verricht, niet het minst ook in de een enorme hoeveelheid materiaal, terwijl belangrijke commissies en besturen, waarin zij 160 krijgsgevangenen maakten, hij zitting had. - - Bij zijn afscheid werd hem een boek aangeboden, verlucht met tal van illustra ties. Het bevat een groot aantal bijdragen van drankbestrijders uit alle organisaties. Door de bezetting van Tortosa staan de verbindingswegen der regeering langs de zee bloot aan het artillerievuur van Franco. Nog één week en de scheiding van Bar celona en Valencia is bereikt! Voorts hebben Franco's troepen de sa menvloeiing van de Noguera, de Segra en de Rivagorzola bereikt. Zij maakten zich daar meester van een artilleriepark met geweren. 12 millioen patronen, 57 vracht wagens. 29 tanks. Het afleidingsoffensief. Volgens generaal Miaja heeft hij aan het Guadalajara-front eenige stellingen be zet, doch veel te beteekenen heeft dit niet. De Hood op de reede van Barcelona. Officieel wordt medegedeeld dat de Hood, het grootste oorlogsschip der Britsche vloot, in de Middellandsche Zee, op de reede van Barcelona is aangekomen. De Britsche vlootautoriteiten treffen de noo- dige schikkingen om de Britsche onder danen. wanneer de omstandigheden dit noodig zullen maken, snel te evacueeren. Neen, mijnheer, die steeltjes zijn wel goed, maar de heele baan behang zit ten ondersteboven. En nu zit 'ie er op - maar nu moet 'ie er weer af. Want zóó kan men dat niet laten. O, wat een pech Wat een lastWat een jammer van Uw behang en allen tijd, dien U voordeeliger had kunnen be steden! Doe dit nu ook nooit, nóóit weergeloof ons 8913 (Ingez. Med.) DE POST VLUCHTEN. Vanochtend om zes uur is de „Torenvalk ge zagvoerder Moll, met zes passagiers naar Indië vertrokken. Voor de tusschentrajecten hebben zeven passagiers plaats besproken. Het toestel heeft 176 kg. vracht. 348 kg. brief post en 24 kg. pakketpost meegenomen. De „Buizerd" is hedenochtend van het vlieg veld Tjililitan vertrokken met medeneming van 273 kg. post. 3 kg. pakketpost en 14 kg. goede ren. Twee passagiers maken de reis Batavia— Amsterdam mede. Voor tusschentrajecten zijn elf passagiers geboekt. Wegens plaatsgebrek moesten drie passagiers geweigerd worden. R.K. STAATSPARTIJ. Weer Engeische schepen gebombardeerd. Gisteren werd te Londen bekend, dat op 1 April een telegram was ontvangen van de gezagvoerders van vijl Britsche schepen in de haven van Tarragona, waarin werd gemeld, dat zij bloot stonden aan bombar dementen van de rechtsche luchtmacht, welke op klaarlichten dag werden uitge voerd terwijl de nationaliteit van de sche pen duidelijk kenbaar was en zich geen militaire objecten in de nabijheid be vonden. De voorioopige balans der aan de regee- De Britsche agent te Burgos heeft op- ringstroepen toegebrachte verliezen tus- dracht gekregen de rechtsche autoriteiten schen 9 en 31 Maart luidt aldus: 18.300 in kennis te stellen van deze klacht en krijgsgevangenen. 7750 dooden. Buitge -.op aan te dringen, dat onmiddellijk op maakt of vernield werden: 64 kanonnen, dracht wordt gegeven deze bombardemen- 235 mitrailleurs, 40 machinegeweren, 15.000 i ten te staken. Studiereis van een delegatie naar Ned.-Indië. Naar het A.N.P. van de zijde van het partij-secretariaat verneemt, heeft het be stuur der R.K. Staatspartij besloten tot de uitzending van een delegatie der partij naar Ned.-Indië. Tot leden van deze delegatie, welke in de maanden Mei, Juni en Juli wordt uitgezonden tot het maken van een studiereis, zijn aangewezen de lieeren M. J. M. van Poli. lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de commissie uit de R K. Kamerfractie voor aangelegenheden be- ircffende de gebiedsdeelen overzee, en mr. Fr. Teulings, le secr. van het bestuur der R.K. Staatspartij en lid van de Tweede Kamer. De delegatie zal begin Mei met het m.s. Dempo naar Indië gaan. om begin Augus tus weer in het moederland terug te kee- ren. De studiereis zal omvatten een bezoek aan belangrijke plaatsen en centra op Su matra en Java. terwijl zoo eenigszins moge lijk, ook een bezoek zal worden gebracht aan de bloeiende missie op enkele der kleine Soenda-eilanden, met name Flores en Timor. EEN ONTSLAG TE NIJMEGEN. Gistermiddag werd te Nijmegen een bij zondere aandeelhoudersvergadering ge- i nouden van de N.V. Nijmeegsche Veiling. Hoofdpunt van de agenda was de voor dracht van het college van commissaris sen tot ontslag aan den directeur op grond van: 1. Zijn daadwerkelijke medewerking aan het vervaardigen van het bekende pamflet tegen het departement van economische zaken. afd. Landbouw. 2. Het samenspannen met ir. v. d. V., waardoor het dezen mogelijk werd tantiè mes van de veiling te genieten, hoewel dit van overheidswege niet toegestaan is. 3. Zijn eigenmachtig optreden door het stellen van daden, waarvoor hij de goed keuring van het dagelijksch bestuur of den raad van commissarissen behoefde. Na langdurige debatten voor en tegen het ontslag, werd het voorstel van den raad van commissarissen met 242 tegen 115 st. aangenomen. G. K. te L. Het secretariaat van de Ver. voor Internationaal Jeugdverkeer. dat derge lijke adressen verstrekt, is gevestigd: Witte Rozenstraat 56 a, alhier. G. K. te L. Andere persbureaux zijn ons niet bekend. Van den heer W. Dekker. W. Dekker. Morgen hoopt de heer W. Dekker te Ai rhen aan den Rijn, zijn zilveren jubileum te vieren als boekbinder in dienst bij de inrichting voor Gemeente-administratie N. Samsom N.V. aldaar. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met ingang van 20 April aan E. J. Vincent eer vol ontslag verleend als notaris te Delft. De eerste divisie van de Koninklijke marechaussee te 's-Hertogenbosch zal mor gen haar 120-jarig bestaan herdenken. Dit feit wordt alleen in besloten kring her dacht. Er wordt dan ook geen receptie gehouden. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het bij Koninklijke boodschap van 2 Febr. 1934 aangeboden ontwerp van wet houdende vooizienlngen betreflende de heffing van belastingen van besloten vennootschappen en vereenigingen en hare aandeelhouders I of leden, en wijziging van enkele wette lijke bepalingen betreffende directe belas- 'ingen. thans is ingetrr'-'-ev De Rott. Lloyd rapiae m aansluiting op' het mailschip „Dempo" wordt morgen te 7 uur 38 te den Haag verwacht.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9