De zaak Hansen voor de Haagsche rechtbank LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Dinsdag 5 April f938 De strijd in het Verre Oosten Een groot aantal legermutaties SPORT f. 300.— boete subs. 100 dagen hechtenis geëischt L/ClGtSt€ DCriCritGTl Zaterdag met een lading ijzer naar Ham- Binnenland Buitenland BEURSO VERZICHT EGYPTE. WEER EEN ARBEIDERSPARTIJ OPGERICHT Leger-gelden. Er is een nieuwe Arbeiderspartij opge richt onder leiding van den eigenaar van ten kleine kousenfabriek te Cairo, Mah- moed Abdel Effendi. Het program ver meldt: waarborgen der onafhankelijkheid van het Nijldal van begin tot eind. Trouw wordt gezworen aan hel koningshuis en de grondwet en voorgesteld wordt, den Soedan in het Egyptische parlement te doen ver tegenwoordigen De partij wil een twee jarigen dienstplicht, een vrijgezellenbelas ting. vrijheid van drukoers en vrij onder- wils op alle lagere en technische scholen. In Egypte werkende buitenlandsche on dernemingen zouden worden genationali seerd en de uitvoer van Egyptisch geld zou worden verboden Egyptische onderdanen zouden voor ontginning zorgen van Egyp t's bodemschatten en de werkende klasse jou verzekerd worden tegen ouderdom, ziekte en armoede. De immigratie zou ver hinderd worden en den buitenlanders, die reeds in Egypte woonachtig zijn, zou niet toegestaan worden werkelijk eigendom te bezitten of te verkrijgen. Reeds in vroegere jaren zijn tallooze pogingen gedaan om een arbeiderspartij op te richten, doch tot dusver is men nooit tot goede resultaten gekomen. De ministerraad heeft een voorstel goed gekeurd inzake den bouw van groote ka zernes in de nabijheid van de Lybische grens Voorts werden verdere credieten yoor de landverdediging toegestaan. ZUID-AFRIKA. Generaal Hertzog opent de verkiezings campagne. De verioezinigscampagine is door den eer sten minister, generaal Hertzog, geopend, twee dagen nadat de generaal zijn twee en zeventigsben verjaardag had gevierd. Hertzog legde er den nadruk op, dat de vereenlging der beide deelen van het Zuid- Afrikaansche volk in de vereenlgde partij in staat gesteld heeft tot wetgevende maat regelen, die van groot nut zijn geweest voor de bevolking en die niet mogelijk zouden zijn geweest in de dagen der verdeeldheid. Men heeft thans tal van lang gewenschte zaken kunnen uitvoeren, rivieren voor het opwekken van beweegkracht kunnen benut ten, bodemerosie kunnen tegengaan, de jeugd lichamelijk kunnen oefenen en de werkloosheid kunnen bestrijden. De veree nlgde partij, zoo verklaarde Hertzog ten slotte, zat voortgaan krachtig een politiek van nationale eenheid te voeren, strevende naar ontwikkeling en welvaart. VEREEN1GDE STATEN. Slagschepen van 45.000 ton. Volgens mededeeling van Walsh, voor zitter der vlootcommissie van den Senaat, heeft admiraal Leahy, chef der vloot- operaties. er op aangedrongen, dat de commissie machtiging zal geven tot den bouw van slagschepen van 45.000 ton. Leahy, die in een geheime zitting over de vlootwet gehoord werd, gaf als zijn meening te kennen, dat de Vereenlgde Staten een gezamenlijke aanval der drie fascistische mogendheden niet zouden kunnen weer staan. Hoewel hii de voorkeur geeft aan schepen van 35 000 ton. moet de vloot vrij zijn zrootere schepen te bouwen, als an dere landen daartoe overgaan. Wie wint? Chineezen en Japanners blijven belden overwinningsberichten lanceeren. Wie er gelijk heeft Generaal Tsjeng-Tsjen, de minister van politieke zaken van den nationalen militai ren raad te Hankou, heeft, naar het Chi- neesche persbureau meldt, medegedeeld, dat sedert het begin der vijandelijkheden tot einde Februari 68,259 Japanners gesneu veld en 220,072 gewond zijn. In de lucht of op den grond zijn 487 Japansche vliegtuigen vernield. Volgens Tsjeng zijn 21 van de 46 gemobiliseerde Japansche divisies reserve divisies. Japan zou meer dan anderhalf mil- lioen man gemobiliseerd hebben. Japansch protest te Moskou. De Japansche ambassadeur te Moskou heeft bij den volkscommissaris van buiten landsche zaken Lltwinof, geprotesteerd te gen inmenging der sovjet-unie in het con flict in het Verre Oosten ten gunste van China. De ambassadeur sprak in het bij zonder over twee met data aangegeven ge vallen en verklaarde, dat die inmenging door zijn regeering werd beschouwd als een on vriendelijke daad, voor welker gevolgen Japan de Russische regeering in ieder op zicht verantwoordelijk moest stellen. Volgens de officieele Russische lezing heeft Litwinof niet bestreden, dat de sovjet unie China oorlogstuig, waaronder vliegtui gen, levert. Hij ontkende echter, dat mili taire afdeelingen of indlvidueele militairen aan de krijgsbedrijven zouden deelnemen. Hij achtte het Japansche protest dus onbe grijpelijk. VOETBAL. WEDSTRIJDEN C.G.W. Morgenoclit nd te lialfelf speelt C.G.W -vete ranen tegen R.K. veteranen en 's middags le 3 uur een C.G.W.-comb. tegen een Spoi tmancomb. Beide wedstrijden worden gespeeld op het ge meenteterrein aan het Zwarte Pad De indertijd, vooral ln journalistieke krln- i één van de leden zich straffeloos tot een gen, zoo geruchtmakende zaak Hansen werd heden voor de Haagsche rechtbank be handeld. Naar men zich zal herinneren verschenen in het ochtendblad van het „Vaderland" van 21 September 1937 in het gemeente- raadsoverzicht eenige zinsneden betreffende een geheime zitting, waarover de burge meester van Den Haag, mr. de Monchy. van den schrijver van het stuk, den Journalist C. L Hansen, nadere verklaring vorderde, hoe hij aan gegevens voor dit artikel was gekomen, Hansen weigerde toen den naam te noemen van het gemeenteraadslid of een ander, die hem deze gegevens had verstrekt Journalist kon wenden, die alles zou kun nen publlceeren en daarna mocht blijven zwijgen? Ten slotte kon spr. dit geval niet als een principieele zaak bezien en rekening hou dend met den in gijzeling doorgebrachten tijd al stond die gijzeling geheel buiten de onderhavige strafzaak vorderde spr een geldboete van f. 300 subs. 100 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Boon, zeide, dat dit geval er één uit duizenden was. Er ge schieden tal van publicaties uit geheime raadszittingen Den journalist trof hier liet dubbele pond. De gijzeling is formeel in het oog van zijn collega's in achting zijn gedaald. Wanneer niet een verschoonings- recht voor journalisten wordt aangeno men, dan zal haast nooit iemand hun meer .ets toevertrouwen. De verschillende rechts belangen moeten tegen elkaar worden af gewogen en op grond hiervan concludeerde pleiter in dit geval tot vrijspraak De uitspraak is bepaald op 19 April as. PRINSES JULIANA IN DEN RAAD VAN STATE. H. K. H. Prinses Juliana heeft hedenmid dag de wekelijksche plenaire vergadering van den Raad van State bijgewoond. VRACHTSCHEEPJE DOOR STORM GETEISTERD. Het vrachtscheepje „Hinde" van de ree- r I» I derij F. A. Volgt en Co., te Rotterdam, dat burg was vertrokken en waaromtrent eenige ongerustheid bestond, is hedennacht om halftwee met zware slagzij te Cukhaven aangekomen Het schip, dat 450 ton meet, heeft ernstig met den storm te kampen gehad. Wat de bemanning betreft was echter alles wel aan boord. en bleef in die houding volharden ook toen we' geen straf, maar wordt toch als zoo- danig gevoeld. Wat de dagvaarding betreft, oefende spr. critiek uit op het noemen van de letters N. N.. die het strafbare feit van schending van geheimen zou heoben gepleegd. Want zoo lang N. N niet bekend is. bestaat de mogelijkheid dat N N. een familielid van Hansen is en hij zich dus om die reden van getuigenis kan verschoonen Maar zou Hansen zich daarop beroepen, dan is N. N. Ineens bekend en is het verschooningsrecht geheel illusoir. Spr constateerde dat een verschooningsrecht voor journalisten door velen als een noodzakelijkheid wordt ge voeld. Iemand, die iets aan de pers geeft, moet weten, dat het heilig Is. Men stelt zeer veel prijs op de persvrijheid, maar de persvrijheid zonder beroeDseeheim is haast niet mogelijk. Als norm 'Ou men he' alge meen belang moeten stellen Op dezelfde raadsvergadering Is ook iets behandeld dat aan journalisten bekend is geworden, doch dat zij juist om redenen van algemeen belang niet hebben gepubliceerd. Wat de heer Hansen in ziin raadsover- zicht heeft geschreven, kon hij even goed uit eigen wetenschap hebben opgesteld, zonder dat daarbij mededeelingen uit een geheime raadszitting noodig waren, In de ooeningsrede van mr. van Vierssen Trip, als voorzitter van de commissie tot studie van een wettelijke regeling van het ver schooningsrecht, heeft deze een duidelijk geval genoemd van het verschooningsrecht Wanneer bijv. de wet op een bepaalde wijze vele malen wordt ontdoken en de journa- list^ daarover in het algemeen belang een artikel schrijft, zou de justitie hem kun nen dwingen zijn zegslieden die dan dus de overtreders van de wet zijn. te noemen. Or> een Engelsch rechter, die vroeger journalist is geweest, heeft eens .verklaard, dat hij zich zelf vele malen had kunnen gijzelen De algemeene opinie is, dat de journalist niet mag spreken, zelfs niet te gen den rechter-commissaris. Pleiter wilde d^n ook alleen een verschooningsrecht. geen verschooningsplicht. In verband met de generale preventie achtte pleiter in dit geval een straf niet noodig, want met de strengste straffen zullen de journalisten hun overtuiging niet prijs geven. Wanneer Hansen zijn zegsman had genoemd, zou hij er een gerechtelijke instructie werd geopend tegen het gemeenteraadslid M. N. wegens schending van geheimen (art. 272 W. v. S.l en Hansen, op grond van art. 221 wetboek van strafvordering als weigerachlge getuige, werd gegijzeld. De gijzeling, welke begin December aan ving, duurde tot de laatste dagen van die maand. Het Nieuwjaarsfeest kon de Jour nalist weer in hulselijken kring vieren. Naar aanleiding van dit gijzelingsgeval heeft de Nederlandsche Journalisten Kring een commissie in het leven geroepen, die omtrent het verschooningsrecht van den journalist een onderzoek zal instellen en daarover rapport zal uitbrengen. Deze com missie staat onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. G. W. Vierssen Trip, vice-president van de Rotterdamsohe rechtbank. De president van de rechtbank was mr. A. N. Kuhn, het O.M werd waargenomen door den substituut-officier van justitie, mr. P. R. Blok. Raadsman van verdachte was mr. G. A. Boon. Van de zijde van het O.M. waren geel. getuigen gedagvaard. De verdediging had twee getuigen meegebracht, n.l. de heeren C. K Elout, eere-lid van den Ned. Journa listenkring en kunstrecensent van het Alg. Handelsblad en mr. J. J. van Bolhuis, voorzitter van de Haagsche Journalisten- vereeniging en parlementair redacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. De president, mr. Kuhn, las allereerst het proces-verbaal van den rechter-commis saris voor, waaruit om. bleek, dat Hansen zich op art. 218 Wetboek van Strafrecht (het beroepsgeheim) heeft beroepen om niet op hem gestelde vragen inzake de in lichtingen over de geheime raadszitting behoeven te antwoorden De beide getuigen a décharge werden tevens als deskundigen beëedigd. De heer Elout deelde op een desbetref fende vraag van den verdediger mede, dat het een vaststaande meening onder de Journalisten was om, wanneer iemand iets hoort, den zegsman niet te noemen, tenzij deze uitdrukkelijk zijn toestemming daar toe heeft gegeven. President: „Natuurlijk, wanneer het een indiscretie betreft, maar ook als men voor den rechter-commissaris in strafzaken ge voerd wordt?" De heer Elout: „Het zou een verraad je gens ons beroep zijn, als men zijn zegsman, tegen wien ook, zou noemen". De heer van Bolhuis deelde als zijn mee ning mede, dat een journalist alleen zijn zegsman mocht noemen, wanneer hij het slachtoffer was geworden van een gerafli- neerden leugenaar. In de kwestie Hansen was dit niet het geval. De autoriteiten stellen het zeer op prijs, dat de journalisten geen namen noemen. Zoo vangen de berichten van het Algemeen Nederlandsch Persbureau dikwijls aan met den aanhef: „Wij vernemen van bevoegde zijde en dergelijke uitdrukkingen. Men kan de consequentie niet aanvaarden, dat een journalist zijn zegsman moet noemen, ook niet in bepaalde gevallen, want het is zooals minister de Geer eens heeft gezegd: „een beetje déraillement bestaat niet." De president vroeg aan mr. van Bolhuis of dit ook gold bij verhoor voor den rech ter-commissaris, waarop de heer van Bol huis antwoordde, dat in kwesties als deze het opportuniteitsbeginsel behoorde te gel den. Men moet den journalist, die een ge heim niet prijs wil geven, niet vervolgen wanneer hij daarmee het algemeen belang heeft gediend. De officier van justitie, mr. P. R. Blok, zeide ln zijn requisitoir, dat het een alge meene opinie in de rechtspraak is, dat het verschooningsrecht van art. 218 zoo be perkt mogelijk moet worden opgevat en alleen geldt voor hen, die door wet of wette lijke voorschriften tot beroepsgeheim zijn verplicht. En zelfs voor diegenen bestaat geen absoluut beroepsgeheim. Een contrac- tueele verplichting, b.v om iemands naam niet te noemen, kan niet als verontschul diging dienen. De rechterlijke macht in ons land is ge heel onpartijdig en onafhankelijk en dat is een kostbaar bezit, maar daarom moeten haar ook alle feiten en alle omstandighe den worden ter kennis gesteld, zoodat slechts in het uiterste geval iemand zich op het verschooningsrecht kan beroepen. Wat dc verklaringen van de getuigen a dé charge betreft, meende spr., dat deze ge tuigen in deze zaak niet deskundig zijn. We' kunnen zij de kwestie als journalist beoordeelen. doch over de juridische kwes tie moet alleen de rechter zijn oordeel vellen. Wat het geval-Hansen betreft, de heer Hansen wist, dat zijn zegsman zich aan een strafbaar feit heeft schuldig ge maakt. Wanneer hij dien naam aan den rechtercommissaris had medegedeeld, had hij daarmee niets onbehoorlijks gedaan. Het standpunt van den heer Hansen: mis schien had ik volgens de wet niet, maar moreel wel een verschooningsrecht, kon spr. niet deelen. Wanneer men een ver schooningsrecht wenscht, dan moet men dat langs den weg van den wetgever pro- beeren. Dat is al eers zonder succes be proefd. Daaruit blijkt, dat het de overtui ging van het h:;l N icrlandsche volk is, dat zulk een veiningsrecht niet in de wet thuis hoort, al zou een bepaalde groep "net wel v/enschen. Waar zou trouwens, vroeg spr. zich af. N.V. NEDERLANDSCHE VLIEGTUIG FABRIEK FOKKER. Uitkeering van 25 procent dividend. Heden is te Amsterdam de gewone jaar- Hjksche algemeene vergadering gehouden van N.V. Nederlandsche Vliegtuigfabriek Fckker. Het verslag van de directie over het afge- Joopen jaar 1937 werd zonder opmerkingen goedgekeurd: evenals de balans en de winst en verliesrekening over het boekjaar 1937. Overeenkomstig het prae-advies van com missarissen werd besloten het dividend op de preferente aandselen vast te stellen op 5",cn op de gewone aandeelen op 25 procent, waarvan bereids is uitgekeerd op de preferente aandeelen 5 procent en op de gewone aandeelen 8 procent. Het slotdivi- dend van 17 procent is. betaaibaar van 7 April as. af. De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de president-commissaris, de heer C G. Vattier Kraane. v.erd bij accla matie herkozen, waarna de heer v d. Mo len namens de aandeelhouders den heer Vattier Kraane dankte voor den arbeid, die deze in het belang van de vennootschap sedert haar oprichting heeft verricht. Op een desebetreffende vraag deelde de onderdirecteur, de heer Van Tijen mede, dar op het oogenblik in de iabriek bijna 1000 arbeiders, ongeacht het technisch en administratief personeel, werkzaam zijn. en dat dit aantal vermoedelijk nog wel zal stijgen. Hierna werd de vergadering gesloten. EEN DRIELING GEBOREN. Bij het echtpaar E. Bridda te Arnhem is gisteravond een drieling geboren, n.l. twee meisjes en een jongen Het eene meisje is naar het Elisabeth-Gasthuis overgebracht, omdat het te weinig woog Overigens ma ken moeder en kinderen het best. Het echt- paai heeft al een kind van twee jaar. Kardinaal Inniizer naar het Vaticaan ontboden. Kardinaal Innitzer bevindt zich op weg naar Rome. waarheen hij door het Vaticaan is ontboden. VERPLICHTE ARBITRAGE VEENGEBIED. Naar wij van bavoegde zijde vernemen heeft de minister van economische zaken EIÏM d7;'g7wFe?;r'V«deT;ToS'eU;m^gr7tm stoken fabrieksturf wordt geproduceerd. moet worden verhinderd: over het geheel MALAN MAAKT ZIJN PROGRAM BEKEND Uit Kaapstad meldt de correspondent van de Times aan zijn blad, dat dr. Malan, de leider van de nationalistische partij, zijn program bekend gemaakt heeft voor de al gemeene verkiezingen Volgens dit program moet Zuid-Afrika in eigen behoeften kun nen voorzien en niet van anderen afhanke lijk zijn. Ditzelfde geldt voor het blanke deel van de Zuid-Afrikaansche bevolking. Daar toe zal het land o m. zijn neutraliteit in een Europcescher, oorlog moeten waarborgen. De overheersching van niet-Zuid-Afrikaan- sche banken en scheepvaartlijnen moet ge broken worden. Voorts moet de belasting- politiek ten opzichte van de goudmijnen worden gewijzigd en moet de staat een groo- ter aandeel krijgen in de minerale rijkdom, waaruit parasitaire speculanten moeten wor ld plichte arbitrage op te leggen tei be slechting van de bestaande geschillen over de arbeidsvoorwaarden. MEISJE AANGERAND. Gisteravond is op de Velpsche heide bij Velp een meisje uit Arnhem aangerand. De dader, een onbekende jongeman, heeft haar met een stuk hout zoo ernstig mishandeld, dat zij bloedende verwondingen aan hoofd en handen opliep Een schaapsherder vond het meisje en heeft haar in de schaaps kooi de eerste hulp verleend. Nadat het slachtoffer in het ziekenhuis te Velp war verbonden is zij per auto r.aar haar woning overgebracht. De politic stelt een .uitgebreid onderzoek in. De dader is nog niet gegrepen. moeten de immigratie- en naturalisatiewet- ten straffer worden toegepast. De boeren moeten worden gesteund en. vestiging op het land aangemoedigd. Blanke, ongeschool de arbeiders moeten worden beschermd te gen kleurlingen en de scheiding tusschen blanken en inboorlingen moet straffer wor den. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei as.: in zijn rang en ouderdom van rang, over geplaatst, bij den generalen staf, de kapi tein G. J. Sas, van het 2de regiment veld artillerie. Benoemd en aangesteld: tot generaal- majoor, commandant der 3e divisie, is de Kolonel A. A. van Nijnatten, commandant van de 8ste infanterie-brigade. Bij den grooten staf is benoemd en aan gesteld tot ritmeester, de ordonnans-offi cier van H. M. de Koningin, de eerste-luite- nant jhr. G. H. A. van Kinschot, van den grooten staf. Bij den generalen staf. tot kolonel, de luitenant-kolonel A. H. Schimmel, van den generalen staf, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger. Bij het wapen der infanterie: tot commandant van de 2de infanterie brigade, de kolonel mr. dr. J. S Barbas, commandant van de 3de infanterie-brigade. zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige betrekking: tot kolonel, onderscheidenlijk comman dant van de 8ste infanteriebrigade en van de 3de infanterie-brigade. de uitenant- kolonels A. de Vries en L. H Kraak, resp. commandant van het 18de regiment infan terie en commandant van het 9de regiment infanterie; tot luitenant-kolonel, onderscheidenlijk commandant van het 18de regiment infan terie, van het 9de regiment infanterie, van het 5de regiment infanterie, van het 12de regiment infanterie en van het 3de regi ment infanterie, de majoors H. Polis. P N Soruijt, J. W van der Lely. G Stiirm en F. D. M. H. A. van Aelst, resp. van het 21e regiment infanterie, het 15de regiment in fanterie. den staf der 7e infanterie-brigade, het 11de regiment infanterie en het 3de reeiment infanterie. Verder bij de school voor reserve-officie ren der infanterie de majoor G E. A The- mann, van die school. Bij het waoen der cavalerie: tot kolonel, de luitenant-kolonel K. G. van der Mandele. commandant van het le regiment huzaren: tot commandant van het 2e regiment huzaren, de luitenant-kolonel J. J van Dienenbrugge, van het le ergiment hu zaren tot majoor, bij het 2e regiment huzaren, de ritmeester P. W. Pleters. van het 2e re giment huzaren. Bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wanen: tot generaai-maioor. in- snecteur der artillerie, den kolonel J. Har- t-erts. van den generalen staf. toegevoegd -an den chef van den generalen staf; tot generaal-majoor. directeur voor het materieel der landmacht, den kolonel H. D leriebrigade; tot kolonel, commandant van de ie ar tilleriebrigade, de luitenant-kolonel R. P. J. van den Berg van Saparoea. commandant van het korps rijdende artillerie; tot commandant van het korps rijdende artillerie, de luitenant-kolonel E. C. de Haan, commandant van het 3e regiment veldartillerie, zulks onder eervolle onthef fing uit zijn tegenwoordige betrekking; tot luitenant-kolonel, commandant van het 3e regiment veldartillerie, de majoor A. Cramwinckel. van het 4e regiment veld artillerie, en bij den staf van het wapen, de majoor A. van der Waag, van dien staf, toegevoegd aan den directeur voor het ma terieel der landmacht; tot majoor, onderscheidenlijk bij het korps luchtdoel-artillerie, het 4e regiment veldartillerie en den staf van het wapen, de kapiteins C. P. M. Verhaart. C. de Wijs en D de Leeuw resp. adjudant van het 3e regiment veldartillerie, het 7e regiment veldartillerie en van dien staf; bij deq staf van het wapen, tot kapitein- magazijnmeester der artillerie, de kapitein G H C. van Dijk, van dien staf; bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot inspecteur der genie, de ko lonel F. A. Vaillant van dien staf. comman dant in het le genie-commandement, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegen woordige betrekking, tot kolonel, commandant in het le genie- commandement, de luitenant-kolonel C. W. van Dooden, van dien staf; tot majoor, bij het regiment genietroepen, de kapitein L. J de Lagh, van dat regiment Bij den militairen veterinairen dienst: tot dirigeerend paardenarts, met den rang van luitenant-kolonel, chef van den mili tairen veterinairen dienst, de dirigeerend paardenarts, met den rang van majoor, dr. H. J. Weekenstroo, van dat dienstvak en tot dirigeerend paardenarts, met den rang van majoor, de paardenartsen der eerste klasse mr. P. A. van Driest en dr. H. van Vuuren, beiden van dat dienstvak. DE VIERDE INTERNATIONALE. De communistische partij in Palestina heeft zich afgescheiden van de Komintern en zich aangesloten bij de vierde inter nationale onder leidinz van Trotaki. Van dit besluit is mededeeling gedaan door middel van klandestien verspreide strooibiljetten, aangezien de partij in Palestina onwettig is. In de betreffende strooibiljetten worden de jongste terecht stellingen te Moskou als reden van het besluit genoemd. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. Bij het reserve-personeel der landmacht zijn benoemd: bij het wapen der infanterie tot reserve luitenant kolonel bij den staf der 5e infan teriebrigade de reserve-majoor A. C. Stad- lanaer van het 7e reg. infanterie; AMSTERDAM, 5 April. De markt heeft thans een algemeen rustig aanzien herwonnen, en verkeert, na de jongste koersdaling en het daarop gevolgde herstel, in een periode van lichte fluctuaties, waarbij nu eens een iets beter, dan weer een zwakker ver loop wordt gevolgd, maar waarin de variaties over het algemeen beperkt zfjn. Nieuwe feiten met stimuleerenden of deprimeerenden invloed doen zich niet voor. Er is een zekere stabiliteit verkregen, een overgang, waarin het mede van de gebeurtenissen zal afhangen, in welke rich ting de koersen zich in de naaste toekomst zul len bewegen. Van liquidaties viel niets meer te bespeuren, maar daartegenover is ook de onder nemingslust gering, zoodat de affaire geen groo te afmetingen kon aannemen. Alles bijeen der halve een kalme markt, met een niet onvrien- delijken ondertoon. De hoeken op zichzelf boden niet veel stof tot bespreking. De koersen lagen meerendeels iets boven het vorige slotpeil en wisten zich betrek kelijk goed te handhaven, hoewel van een ver der oploopen der koersen geen sprake was. Zoo was Koninklijke Olie goed prijshoudend geno teerd en bewoog zich aanvankelijk tusschen 307 en 309%, daarna op ongeveer 310%. Rubber - aandeelen waren onveranderd, althans voor de minder courante soorten. Later evenwel wist Amsterdam Rubber 2% aan te trekken. De aan vankelijk geboekte koerswinst in de Tabaks- hoek voor Deli-Batavia hield geen stand en ook de andere tabakssoorten waren in reactie. In ^en hoek der Tndustrieelen kwam Phihps op 262%. dus 5% boven gisteren, om zich hierop met geringe fluctuatie to handhaven. Aandee len Fokker goed prijshoudend, evenals Unilever. Aku nam tegen slot een vaste houding aan. Van Suikerwaarden bewoog H.V.A. zich om de 400% en de andere Suikerwaarden bleven op het vorig peil. Scheepvaarten geleidelijk oploopend, vooral voor Japanlijn. De markt sloot over het algemeen in een eenigszins verdeelde stemming, maar met- geleidelijk afnemende omzetten. Ame- rikaanscb0 waarden lagen verdeeld, in sympa thie met Wallstreet. Van de Fransche waarden waren de guldens soorten veronachtzaamd, de francs-soorten iets beter od steun uit Parijs. De markt der Neder landsche beleggingen hadden een verdeeld aanzien. Integralen waren iets zwakker op 85 k 85 1 4%. overige staatsobligaties waren eer der iets beter. WISSELKOERSEN Lorden 8.96 5/8 (8.96 3/4). Berlijn 72.44 172.511, Parijs 5.61 (5.60';), Brussel 30.38 130.41). Zwitserland 41.43'/: (4X.41'/i)1 Kopenhagen 40.02'/; 140.02'/;) Stockholm 46.22'/; (46.22'/.), Oslo 4507'/: <45.07'/.), f 10.zz' 14b.«IJ L/S10 45. U7' (45.U7' Bij het wapen der cavalerie, bij den stal Nexv York 1.80 9/16 180 1 8) Praag 6.30 iui Fict monort tof rPCPrvp-Vnlriripl He vo van het wapen, tot reserve-kolonel, de re- serve-iuitenant-koloncl H. W. C. E. Mal.hon van het 2e regiment huzaren: Bij het wapen der artillerie, tot reserve majoor. bij hun tegenwoordig regiment, de '6 31), Oost Bankpapier 21 (20'/t) .Lire Bankrapicr 8 25 (8 15) Prolongatie pet.. Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Registermarken 351 '8, Crediet Sperr- reserve-kapiteins jhr. D. W Sickinghe en marken 13 1/4, Effectansperrmarken 10 1/4, MT W TT1 T-T 7.GCT0YC rm/lavcrtl-i «mi n_;ili-Li 1 het geheim van vergaderingen blijven, als s. Hasselman, commandant van de le artil-1 giment kustartillerie. mr. W. F. H. Zegers. onderscheidenlijk van het 2e regiment veldartillerie en het re- Reismarken 49' Bankpapier 34. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3