5 DOUWE EGBERTS Labour-motie in het Engelsche Lagerhuis verworpen Buitenland v.t LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 5 April 1938 Felle critiek van Chamberlain op Labour ELTAXBUS KORTE TRAJECTEN cent «•JARIG AMBTSJUBILEUM DR. J. R. DE BRUINE GROENEVELDT. Vrijdag 29 April as. zal het 40 jaar ge leden zijn. dat aan dr. J. R. de Bruine Groeneveldt het artsdiploma werd uitge reikt. Er heeft zich een comité ter herdenking van dit feit gevormd, waarin o.a. hebben zitting genomen mr. A. van de Sande Bak- huyzen, burgemeester der gemeente en prof. dr. J A. J. Barge, rector-miagnificus der Universiteit. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd in het Bureau van Gemeentewerken aanbesteed het leggen van een stamriooi in den Witte Singel van af de Witte Rozenstraat tot de Groenhovenstraat en het aanleggen van trottoirs langs den singel tusschen de Witte Rozenstraat en het Noordeindsplein. een en adder met bijko mende werken. Ingekomen waren 11 biljet ten, waarop als volgt was ingeschreven: P G. de Jong. Oegstgeest, a. f. 33.333. b. f.32.222; W. Aafjes en Co., Assendelft. a. f .31 900. b. f. 28.600 H. C. Heemskerk en W. Oudshoorn, b f 29.900; A. van Halem en I Doornik, b f. 29 312: W F. Staal en Co.. Bad hoevedorp. b f. 28.980; P. J. en H. Visser. Wassenaar, a f. 28.800. b f. 27.900; W. Ko ningen, Amstelveen, b f. 28.443: C. Gosschalk en Co.. a f. 28.300: J. Warnaar. den Haag, a f. 27.900. b f. 25.900: fa. Sanders en Co., Gouda, b f. 27.778: L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, a f. 26 236. b f. 26.230. Voorts werd aanbesteed het bouwen van een dienstwoning op een aanwezige fundee ring ten behoeve van de rioolwaterzuive ringsinstallatie ten Noorden van de Slaagh of Stinksloot. Het aantal inschrijvingen bedroeg hier 12, t w T. Keijzer. den Haag, f.5800; C. Schaap den Haag. f.5297; A. J. Langeveld. f.5288; M. Ebbing. Haarlem, f9679; W. F. Marcelis, f.4675: Gebrs. Oosterom, Warmond, f.4588; K. Burgy, f. 4527: C. Koppen, Alphen. f. 4500; fa. v. Duyn en Vink. Noordwijk, f. 4490. Jac. van Riet. f. 4470; P. H. Meijers en Zn Oegst geest, f.4450; A. Voordauw, Zoeterwoude, f. 4300. Tenslotte werd aanbesteed het verbou wen van het perceel Langebrug 58 tot een beneden- en bovenwoning, waarvoor inge komen waren 11 biljetten: T. Keizer, den Haag. f.3900: C. A. D. Schaap, den Haag. f. 3388; A. J. Langeveld. f. 3188; P. H Meijers en Zn., Oegstgeest, f.3150: D. Kaay en Zn., f 3050; K Burgy, f.3030; Th. G. Barthen. f.2979: M. Ebbing, Haarlem, f.2908; fa. Jac. van Riet, f.2900: J. H. Houps, f.2897; H. C. Bouter en Harteveld, f. 2710. Waar geen plaatsnaam ls vermeld is deze Leiden. De gunning werd aangehouden. Gisteren heeft in het Engelsche Lagerhuis het debat plaats gehad over de buitenl. po litiek. Het Labour-lid Greenwood diende de aangekondigde motie van afkeuring in, waarvoor hij de volgende drie redenen aan gaf: Het democratische volk der wereld moet weten, dat er in dit land krachten zijn, die de schending van plechtige overeenkomsten door Groot-Brittannië niet onderschrijven en niet willen onderschrijven. Millioenen van het Britsche volk hebben steeds de verklaarde politiek van Groot- Brittannië, die gebaseerd is op den Volken bond en de collectieve veiligheid en niet dan zonder strijd mag worden opgeofferd, gesteund. De Labouroppositie spreekt haar alge- heele ontevredenheid, afschuw en afkeu ring uit over de kortzichtige en fatale poli tiek. welke de minister-president volgt. Chamberlain heeft fel geantwoord. Hij zeide dat thans het vijftiende debat over buitenlandsche zaken in den tijd van negen weken werd gehouden en dat een dergelijke belangstelling voor één onderwerp in de parlementaire geschiedenis zonder weerga is. Het herhalen van mijn vorige verklaring, aldus Chamberlain, die niet alleen in dit land, maar overal in de wereld, met uitzon dering misschien van Sovjet-Rusland, alge- meene goedkeuring heeft gevonden, heeft geen nut. De oppositie wil van de moeilijk heden van den internationalen toestand ge bruik maken ten bate van partijdoeleinden Chamberlain zeide niet te gelooven, dat een beroep op het land naar aanleiding van dit punt de beweringen der oppositie zou recht vaardigen. Ter ondersteuning haalde hij de rede van Hodza aan, die zijn Lagerhuisrede een groote daad voor de consolidatie van Europa genoemd had. Ten aanzien van den Volkenbond ver klaarde de minister: ..Wij zijn nog steeds van plan. het volledigste gebruik van den bond te maken binnen de grenzen, die er kend moeten worden, doch wij achtten den bond op het oogenblik niet ln staat de taak te volbrengen, die Baldwin van het grootste 1 belang voor de collectieve veiligheid oor deelde: dat ieder land bereid moet zijn niet I alleen voor een oorlog, maar ook om on middellijk een oorlog te beginnen. Dit te ontkennen zou slechts bewuste en door zichtige huichelarij zijn. Chamberlain behandelde vervolgens in het kort eenige punten van het manifest der arbeiderspartij. Hij zeide, dat het wel licht een goed plan is een wereldconferen tie voor politieke en economische pacifi catie bijeen te roepen, doch was van mee ning, dat besprekingen tusschen de af zonderlijke mogendheden veel meer kans op het wegnemen van wrijvingsoorzaken bieden. Onder bijval verklaarde de minis ter, dat de regeering niet voornemens te haar politiek ten aanzien van de Spaan- sche kwestie te wijzigen. De premier zeide zich geen beter onder werp voor een beroep op het land te kun nen voorstellen dan de tegenstelling tus schen de politiek der regeering en die der oppositie en zich niets te kunnen inden ken. dat meer verwarring in de rijen der oppositie zou stichten dan dat hij haar aan haar woord zou houden. Het is thans niet de tijd onrust te verwekken in het land. dat de weeën van het bewapenings programma doormaakt. De oppositie, aldus de minister, mag blij- zijn, dat zij er vanavond met een gezonde afstraffing afkomt en niet een grootere nederlaag in het land lijdt. Aan het slot van de debatten heeft Mal colm MacDonald nog gezegd, dat de poli tiek van de regeering zeker niet wordt voorgeschreven door zwakheid. Indien de pogingen om den vrede te bewaren, mis lukken en Engeland wordt medegesleurd in een oorlog, dan zal het deelnemen van Engeland aan dien oorlog beslissend zijn. Engeland is machtig door zijn welvaart, zijn krachtig leger en marine en de kwa liteiten van zijn volk en eveneens put het kracht uit het feit. dat het het centrum is van een rijk, dat zijn gebied overal ter wereld heeft. Spr. vroeg tenslotte het huls de regeering te steunen, omdat hij over tuigd is. dat de meeste burgers in de do minions instemmen met haar politiek. De motie van de Labourpartij werd ver- voigens met 359 tegen 152 stemmen ver worpen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". Boekenweek 29 April. Ter gelegenheid van de Boekenweek heeft de O. L en B. „Reuvens" de recente litte raire gebeurtenissen in stad en land naar voren gebracht. Voor zoover de ruimte het toelaat zijn uit eigen bezit in leeszaal en etalage boeken neergelegd van en over Willem Bilderdijk, Willem Kloos en Top (van Rhijn)Naeff, waartusschen cenige portretten, het geheel versierd met de Boe kenweek-kleur: het vaderlandsche rood- wit-blauw. Station tot Noordeindsplein v.v. Noordeindsplein tot Koninginnelaan v.v. Koninglnnelaan tot Hboge Rijndijk v.v. Hdoge Rijndijk tot Driftstraat v.v. Driftstraat tot Prins Hendrikplein v.v. Prins Hendrikplein >tot Station v.v. METING VAN DEN PHOTO-ELECTRISCHEN STROOM Lezing van dr. W. R. G. Atkins. Dr. W. R. G. Atkins, hoofd der afdeeling voor de algemeene physiologie aan het biologisch station te Plymouth heeft gis teravond in het Botanisch Laboratorium zijn serie lezingen hier te lande besloten met een rede over ..De meting van den pholo-electrischen stroom, met eenige bio logische toepassingen". In de laatste veertien jaar aldus spr. is de gevoeligheid van photocellen ten zeerste vergroot. Hun spectraal terrein ia verbreed, zoodat het oog wordt overtrof fen. Welk meetapparaat gebruikt wordt, hangt af van de intensiteit van den stroom, de constantheid daarvan of de ongelijk heid en van de plaats, waar het instru ment gebruikt moet worden. Op zee kan een neonbuis met een stel condensatoren gebruikt worden om de gemiddelde licht intensiteit te meten vlak onder de opper vlakte, waarbij men het tempo der licht flitsen waarneemt. De meest bevredigende schakeling meet de daling in voltage over een hoogen weerstand heen door middel van een potentiometer nul methode, waar- In een telefoon en een amplificator een galvanometer vervangen. Hiermede heeft inen de verlichting kunnen meten over het geheele spectrum aan beide kanten van den Atlantischen Oceaan en dwars daar over heen Het helderste water wordt ge vonden in de Sargassozee. In kustwateren wordt het blauwe licht verminderd tot on geveer de helft op iedere vijf meter, zoo dat het licht op 10 meter een kwart is van dat onmiddellijk onder de oppervlakte. Rood licht daarentegen vermindert tot eén per cent. Nabij het land dringt het licht het beste door, doch in open zee wordt het roode door het blauwe licht overtroffen. Het antirachitische deel van het ultravio lette licht dringt slechts een paar meter diep door en de op groote diepte levende vlsch. waarvan de olie uit de levers zoo rijk is aan vitamine d moet deze verkrij gen uit het oogenomen voedsel, d.w.z. ten slotte uit kleine dierlijke wezens, die eeni- gen tijd van hun leven aan de oppervlakte doorbrengen Vele planktondiertjes bewe gen zich omhoog en omlaag al naar de in tensiteit van het licht. Bij avond- of och tendschemering komen zij in grooten eetale voor. in den nacht zijn zij her en der verspreid en op de tijden van den dag. dat de lichtsterkte op het hoogst ls, zyn zij regelmatig verspreid. Wanneer zuivere cultures van micros copische plantjes, diatomen, in zee worden neergelaten in den zomer, is hun zuurstof- ontwikk-üng het grootst niet nabij de op- pervl-'Ah maer op opgeveer vijf meter dies 3. v aar het licht zeer verzwakt is. Bij lage intensiteiten is de zuurstofontwikke ling recht evenredig met het licht. Het hier beschreven werk wordt toege past bij problemen, die betrekking hebben op de productiviteit van de zee. 4556 (Ingez. Med.) avondteekenschool van den ned. r.k. volksbond. Uitreiking van diploma's. Gisteravond had in één der lokalen van bovengenoemde school de uitreiking plaats van de getuigschriften volgens art. 29 der Nijverheids-Onderwijswet. Deze uitreiking Geschiedde op de gebruikelijke wijze door den voorzitter van het schoolbestuur, den heer J. H. Nijhuis, in tegenwoordigheid van het bestuur, den directeur, de leeraren, ouders van leerlingen en de leerlingen van de derde en vierde klassen De voorzitter dankte in de eerste plaats den directeur en de leeraren voor de toe wijding, waarmede zij ook dezen winter hun moeilijke taak hebben vervuld, om zich vervolgens te wenden tot de leerlingen, die dit jaar hun diploma verwierven. Hij wenschte hun van harte geluk met hun succes, hen er tevens op wijzende, dat er nog heel veel te leeren valt waarvoor de voortgezette klassen ruimsohoots gelegen heid bieden. Met de hoop, dat alle leerlin gen volop de gelegenheid zullen krijgen het geleerde in de praktijk te brengen, besloot de voorzitter zijn van liefde voor het onder wijs getuigende rede. De directeur der school, de heer F. J. J. van Weerlee, dankte den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden aan het adres van de leeraren en gaf hem de verzekering, dat ook in de toekomst alles zal worden gedaan wat het onderwijs aan de school ten goede kan komen. Na ook de leeraren voor hun onmisbare medewerking te hebben bedankt, wenschte hij de leerlingen geluk met het behalen van het diploma. Evenals de voorzitter liet hij dezen gelukwensch gepaard gaan met de opwekking, op den ingeslagen weg voort te gaan en toch vooral gebruik te maken van de gelegenheid, welke de vervolgklassen bieden Een der leerlingen, J. G. A. v. d. Kooij, dankte hierop het bestuur, den di recteur en de leeraren voor het genoten onderwijs. De getuigschriften werden uitgereikt aan: Afdeeling timmerlieden: W J. Atteveld. J. H A. Brugmans te Oegstgeest; J. P. Heems kerk te Roelof arendsveen; H. P. Hering. Th A Reizevoort, C. P. Onderwater te Oegstgeest en F P. J. Kapteijn te Wou- brugge. Afdeeling metselaars; F. Ph. Mieremet. Th N van Beek te Hazsrswoude en J. G. A. van de Kooy te Oegstgeest. Afdeeling meubelmakers: J. G. Immink. Afdeeling loodgieters; G. J. Boers te Haarlemmermeer, H C. Kramers en M. van der Kaay. Afdeeling metaalbewerkers: P de Graaf. J de Jong te Oude-Wetering. G. Meijer te Oude-Wetsring. C. J. van Dijk te Hazers- woud° N Eonnpt. en F Giezen. Af6-d rip Vries te Alke made. D de Jong, A. G. Mulder en P van der Velden. Afdeeling graveurs: I. Broomans en W. v. Haarlem. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar Blum's einde Blum's dagen schijnen thans inderdaad geteld. Hij heeft zijn financieele plannen overgelegd en verdedigd men zie het 4e Blad maarstuit op tegenstand ln eigen gelederen van het Volksfront. Velen radicalen gaat deze gezondmakerij te ver of zij vertrouwen Blum een dusdanige bevoegd heid niet toe. Zelfs tot in zijn kabinet ls daarvan gebleken. Toch verwacht men nog, dat de Kamer, zij het aarzelend, zal meegaan, maar in den Senaat zal dit vrijwel zeker uitgesloten zijn en dan is Blum's tijd daar. Op zijn socialisten kan Blum rekenen en ook op de communisten, doch de steun van oeze laatsten weegt wellicht te zwaar! Het wordt juist met het oog op de ver trouwenskwestie trouwens meer dan tijd, dat in Frankrijk een boven de partijen staande, werkelijk nationale regeering de teugels grijpt. DUITSCHLAND. Oostenrijk's opbouw. Geen geheime archieven van Sehuschnigg. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK 8920 (Ingez. Med.) Maatregelen zijn voorbereid voor woning, bouw. De uitvoering van het vierjarenplan maakt het noodlg, dat de productie-inrich tingen der OostenriJ'ksche industrie ver nieuwd en uitgebreid worden. De Oosten- rijksche creddet-lnsteliingen zullen daarbij geholpen worden door het overige rijk Het Oostenrijksche zakenleven zal voor uitbrei. ding beleggingscredieten op langen termijn krijgen, terwijl belastingfacillteiten ver leend zullen worden. Ter aanvulling van de ontbrekende reserves van de verzekerings ondernemingen zullen 290 millioen schillin gen noodlg zijn, die zullen worden gedekt door het geheele rijksduitsche verzeke ringsbedrijf Bovendien zullen maatregelen genomen worden om het verzekerings bedrijf te bevorderen. Nog een verklaring der Osservatore Romano. Te Weenen heeft minister Funk een rede gehouden over Oostenrijk's opbouw. Hij zeide o m Het belangrijkste doel is de Oostenrijk sche huishouding van het buitenland onafhankelijk te maken, vooral van de schommelingen der wereld-conjunctuur. Onafhankelijk van de wereldmarkt zal Oos tenrijk in Groot-Duitschland de afzetmarkt vinden, die noodig is om crisisproof te wor den. De Duitsche markt kan Oostenrijksche waren opnemen De aanpassing aan de Duitsche grondstoffenverzorging zal be spoedigd geschieden, maar met groote voorzichtigheid. Er is een verordening uit gevaardigd ter beperking van oprichting van industrieele ondernemingen en bedrij ven om een overstrooming met vertegen woordigingen uit de rest des lands tegen te gaan. Versterking en bescherming van de binnenlandsche markt vormen de voor waarden voor een gezonden en voor ontwik keling vatbaren export Door de goederen- ruil tusschen het land Oostenrijk en het overige Duitschland mag de export niet benadeeld worden. Ook ln den uitvoer zal een opgaande weg worden Ingeslagen. Dit geldt vooral voor de exportmarkten, waar bij de Oostenrijksche en de Duitsche uit voer reeds een belangrijke rol gespeeld heb ben, zooals de nabuurlanden. Alles zal ge daan worden om bij deze landen geen sto ring in het handelsverkeer met Oostenrijk te doen ontstaan en het goederenverkeer tusschen die landen en Groot-Dultschland I nog te intensifieeren Wat in verdragen overeengekomen is, zal door Duitschland nagekomen worden. In het bijzonder moet de credlet- en kapitaalmarkt van Oostenrijk verzorgd en geheel gereorganiseerd worden. Er zijn groote achterstanden in rentebetalingen en aflossingen van hypotheken ontstaan, met als gevolg executies. Er is een wet in voor bereiding tot schuldvcrlichting. De rente voet zal verlaagd worden. Pandbrieven met meer dan 4Vi°/o rente zullen geconverteerd worden. Wanneer de pandbrieven weer op hechte basis staan, zullen zij op de Rljks- Dultsche beurzen kunnen worden inge voerd. Hitier sprak gisteren te Klagenfurt, waar hem 't eereburgerschap werd aangeboden. De vroegere Oostenrijksche kanselier, dr. K^rl Renner, heeft in een interview met het Neue Wiener Tageblatt verklaard, dat hij op 19 November 1918 in de nationale ver gadering reeds heeft voorgesteld Dultsch- Oostenrljk een bestanddeel der Duitsche republiek te doen zijn. Dit is nu verwezen lijkt. Als sociaal-democraat, en dus als voor vechter van het zelfbeschikkingsrecht der naties, als eerste kanselier der republiek Dultsch-Oostenrljk en als vroegere presi dent van haar vredeslegatie tc St. Germain zal nij „ja" stemmen. Naar aanleiding van het bericht van de „Daily Herald", als zou zich te Praag een geheim dossier van Schusnigg bevinden, is het Tsjechoslowaaksche persbureau Ceteka gemachtigd mede te deelen, dat men in bevoegde kringen niets van archieven van Schuschnigg weet en dat het bericht op geen enkel punt ln overeenstemming met de waarheid is. m De Osservatore Romano wijdt een artikel aan het buitengewone belang, dat door de buitenlandsche persagentschappen en cor respondenten gehecht is aan de uitzending van den Vaticaanschen zender op 1 April Jl. over het politieke katholicisme. Het orgaan acht het passend te precisee ren, dat de radiorede een theoretische stu die vormde, uitgaande van particulier ini tiatief en bijgevolg niet officieel, noch offi cieus .noch zelfs geïnspireerd was De H. Stoel wenscht er dan ook evenmin de verantwoordelijkheid voor op zich te nemen als voor soortgelijke zaken. Onder de middelen, waarvan de H. Stoel zich bedient om officieele mededeelingen aan de pers en het publiek te doen gewor den, bevindt zich het blad Osservatore Romano. Overigens bestaat geen enkel ver band tusschen de uitgezonden rede en de aanteekenlg, die dezelfden dag in de Osser vatore Romano was verschenen. (De desavoueering van de verklaring der Oostenrijksche bisschoppen). FRANKRIJK. De stakingen. In de fabrieken van Rateau te Lacour- neuve is vanochtend het werk hervat, even als in de Peugeot-fabrieken, waar als teeken van protest tegen de staking der metaal bewerkers het werk was neergelegd. Deze laatste staking, waaromtrent nog weinig ruchtbaar was geworden, deed dui delijk uitkomen, dat niet alle Fransohe ar beiders de C.G.T. steunen Of echter een contra-staking een effectief middel is.,.. ENGELAND. Een oorvijg in het Lagerhuis. Incident na excuses gesloten. ZWITSERLAND. Het communisme buiten de wet. De nationale raad heeft de door den Raad van State van het kanton Genève aangeno men wet tot bestrijding van het commu nisme met 112 tegen 42 stemmen geratifi ceerd. ZUID-AMERIKA. Duitsch nationaal-socialistische propaganda in Argentinië. De ontdekking van Duitsche nationaal- socialistische scholen op verschillende olaatsen in het land en de campagne voor de volksstemming over den Anschluss on der de Duitsche ingezetenen hebben in Argentinië felle kritiek uitgelokt. De bladen eischen onmiddellijke sluiting van alle na tionaal-socialistische scholen, die zich ln strijd achten met de Argentijnsche grond wet. Gesta po-actie. Gedurende een korte rede van den onafh. arb. afgev. Mac Govern in het La gerhuis beriep deze zich op een uitlating van den afgev. Shinwell, waarop de con servatief kapitein Bower de interruptie plaatste, „die deed beter naar Polen terug te keeren, waar hij vandaan komt." Mac Govern vroeg of de voorzitter een medelid aldus liet beleedigen, maar Shinwell zelf vloog van zijn plaats op en voor iemand begreep wat hij van plan was, stormde hij op den kapitein toe en gaf hem een klin kenden oorveeg. Sir William Davidson, die naast het slachtoffer zat, kwam tusschen belde en vroeg meteen of de Speaker een vecht partij in het Huis zou laten passeeren? Shinwell riep, dat hij Brltsch onderdaan was en altijd geweest was, ofschoon hij toevallig ln Polen was geboren én dat hij voor een dergelijke beleediging den eeni- gen weg gekozen had, die hem open had gestaan. De voorzitter zeide, dat hij de interrup tie van den afgev. Bower tot zijn spijt niet gehoord had, maar dat zij zeer misplaatst was. De aanval van Shinwell ging echter de perken der betamelijkheid nog meer te bulten, ofschoon spr. kon begrijpen, dat deze afgev. zeer geïrriteerd moest zijn ge weest Wanneer beide afgev. hun excuses aar. het Huis en aan elkaar wilden aan bieden, dan zou spr. het incident gesloten verklaren. Shinwell zei dadelijk, dat hü sput had van den klap, maar dat hij in een vlaag van drift had gehandeld, waarvoor hij den kapitein en het Huls zijn verontschuldi gingen aanbood. Hij liep toen meteen de zaal uit. Kapitein Bower zeide, dat hij het onge paste van zijn opmerking ook wilde erken nen en den afgev. Shinwell persoonlijk zijn excuses zou hebben aangeboden als deze niet zoo haastig vertrokken was. Hij ge loofde echter dat Shinwell zijn aanvanke lijk goed recht door het toedienen van een klap deerlijk had verspeeld. Na de aan bieding van zijn excuses aan den voorzit ter en het Huis verliet ook kapitein Bower de zaal. De „News-Chronicle" schrijft: de leden van liet parlement maken zich voortdu- rend ongeruster over de toenemende acti- vitelt van de geheime Duitsche politie in Engeland. Op grond van een door ons zelf ingesteld onderzoek kunnen wij zeggen, dat de Gestapo over Engeland een waar net van agenten cn spionnen heeft geworpen, die toegang hebben tot de fabrieken en tot in de huizen van de officieren van lar.d- lucht- en zeemacht. De activiteit van de Gestapo heeft ln hoofdzaak drie oogmerken: militaire en industrieele spion- nage, toezicht op de in Engeland wonende Duitschers en Oostenrijkers en toezicht op de Engelschen, die ervan verdacht worden, het nationaal-sociallsme vijandig gezind te zijn. DENEMARKEN. Verhooging der loonen. Volgens .Bocial-Demokraten" hebben de arbeiders en werkgevers met een enorme meerderheid besloten tot aanvaarding van het voorstel van het scheidsgerecht, waar door de loonen met 17 millioen kronen per jaar zullen worden verhoogd hetgeen noo dig geworden is door de stijging der kos ten van levensonderhoud Hierdoor zijn langdurige besprekingen waarbij 250 000 ar beiders betrokken waren, geëindigd en is de arbeidsvrede voor twee iaar verzekerd. HONGARIJE. Verklaring van minister van justitie. De minister van justitie, dr. Odon Mlkesz, heeft in de provincie een rede gehouden, waarin hij verklaarde dat .de belangrijke invloed der Israëlieten op het Hongaarsche economische leven lijnrecht in strijd is met de belangen des lands" Hii voegde hieraan toe. dat een geleidelijke wiiz'g'ng van dezen toestand dringend noodig is. Hii kondigde verdei- aan dat een wets ontwerp inzake hervorming van de pers in studie zal worden genomen en verklaard» dat de regeering besloten heeft een pers kamer in te stellen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2