fimSTLEYEn 47 Blum's financieele plannen Rusland's vlucht uit Europa IEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 April 1938 Vierde Blad No. 23935 Allemaal Zonneschijn T i\crzc\tE\ 79sie Jaargang Ruim 36 milliard tekort moet weggewerkt worden De radicaal-socialisten verdeeld Het land bloedt dood /TUKKIN De motleven voor de financieele wets ontwerpen van Blum worden als volgt toe gelicht: De toestand der Fransche openbare geld middelen hangt ten nauwste samen met de internationale gebeurtenissen en de al- gemeene situatie in het Fransche bedrijfs leven. De onvermijdelijke toeneming der militaire uitgaven maakt de resultaten der vroeger ondernomen pogingen voor een financieel herstel précair. De kapitaalsvlucht, welke van begin 1935 tot einde 1937 ongeveer 80 mil liard frank heeft bedragen de te genwoordige waarde heeft tot uitwer king gehad een bijna volkomen stop zetting der beleggingen, een verminde ring der algeheele bedrijvigheid, zoo mede een inkrimping der begrootings- ontvangsten, de functie van die be drijvigheid. Daardoor werd de fiscale capaciteit van het land minder naarmate nieuwe lasten Werden opgelegd. De lasten voor 1938, De lasten van de schatkist bedragen voor 1938 een deficit op de gewone be grooting ten bedrage van vier mil liard, kapitaalbeleggingen voor de landsverdediging 15.9 milliard, andere uitgaven 6.840 millioen, totaal 26 mil liard 740 milliloen franken. Daar komen bij de 8 milliard 690 millioen voor de spoorwegen en nog 1.330 millioen voor verschillende an dere posten, in het geheel dus een be drag van 36 milliard 760 millioen. Vroeger werd voor dekking van derge lijke behoeften een toevlucht gezocht tot een leening en tot inflatie. Om de moge lijkheid van een inflatie zooveel mogelijk te beperken moest de staat zoo vaak over- gran tot de sluiting van leeningen, dat zijn crediet er door verminderd is. De ren tevoet werd verhoogd en de voorwaarden zijn meer en meer onereus geworden. Be gin Maart 1938 heeft de regeering gedacht aan een groote leening. Wegens de verer gering van den internationalen toestand kon aan dit voornemen geen gevolg worden gegeven. Men moet thans een toevlucht nemen tot andere methoden van financie ring en een beroep doen op de markt voor een korten termijn. Ongelukkigerwijze is er een werkelijke schaarschte op deze markt. Door middel van voorschotten van de bank van Frankrijk zijn van 1 Januari 1935 tot 1938 9 milliard In omloop ge bracht. Het grootste deel van dit bedrag is naar de bank teruggekeerd en tegen goud inge wisseld om hetzij invoeroverschotten, het zij kapitaalsvlucht te financieren. De monetaire autoriteiten hebben daar om een politiek van credietbeperklng ge voerd. Nationale problemen. De groote lijnen van het program voor de oplossing van de nationale problemen bestaan uit: 1. De noodzaak het hoofd te bieden aan bewapeningsuitgaven, dit ln 1938 46 pCt. van de totale staatsontvangsten hebben bereikt. 2. De verhouding tusschen de fiscale las ten en de globale inkomsten van de natie is zoodanig, dat een aanzienlijke verhoo ging der ontvangsten slechts zal kunnen worden verkregen door een toeneming der nationale inkomsten. 3. Deze toeneming is verbonden Cvó.1"» 1101 herstel van het bedrijfsleven, d.i. de ont wikkeling der productie. 4. Zelfs door een betere regeling der be pens, welke steriel is, terwijl de vredes- beleggingen productief zijn door wer kelijke rijkdommen. Deze fatale ver valdag kan in een ver verwijderde toe komst liggen. Om een dergelijk program te kunnen verwezenlijken moeten alle Franschen een voorbeeld geven van vrije discipline: disci pline op het gebied der begrooting,, der consumptie en van den arbeid. De arbei ders moeten hun volledige medewerking verleenen aan de landsverdediging. De ar beidstijd ln de industrieën moet worden aangepast aan de eischen der productie. Een versnelling der oorlogsproductie zsu geen verhooging brengen in het globale bedrag der loonen en salarissen: de ver- groote vraag naar consumptiegoederen, welke er het gevolg van zal zijn, zal toch leiden tot een geheele of gedeeltelijke op heffing der werkloosheid en de noodza kelijkheid de outillage te ontwikkelen. Indien deze maatregelen niet voldoende zouden zijn en beneden het geëlschte zou den blijven, zal een uitbreiding noodlg zijn om prijsverhoogingen tegen te gaan. Daartoe zal pas kunnen worden besloten wanneer de werkloosheid verdwenen zal zijn. In dit plan worden opgenomen ouder domspensioenen en uitbreiding van den toeslag voor de gezinnen, daar dit redelijk ls wegens de toegenomen productie. Met de discipline enu de krachtsinspan ningen door de arbeiders moeten ook de discipline en de krachtsinspanningen van het kapitaal overeenstemmen. De plicht der landsverdediging legt de verplichting op, het kapitaal ln het land te beleggen, het terug te brengen, wan neer het ls uitgevoerd en er gebruik van te maken, hetzij voor de financiering der buitengewone staatsuitgaven, hetetl voor de ontwikkling der outillage en Industrieele activiteit. Indien het kapitaal zich houdt aan de noodzakelijke discipline, indien de credie- ten verstandig worden gebruikt zullen de schatkistbehoeften op normale wijze wor den gedekt. De berooide schatkist zal het onontbeer lijke gemak hervinden voor de ontwikke ling der economische activiteit. Geleidelijk zal deze activiteit van de oorlogsindustrie worden uitgebreid tot het gewone bedrijfs leven. De lasten van de schatkist moeten wor den besnoeid en de begrooting der uitga ven dient ln overeenstemming te zijn met de belastingcapaciteit van het land. Blum in de Kamercommissie. Blum heeft in de Kamercommissie nog een nadere uiteenzetting gegeven. Hij legde er den nadruk op. dat de buitengewone belasting op het kapitaal bestemd zal zijn voor de autonome amortisatiekas voor de landsverdediging. De belasting zal progres. sief zijn: 4 pet. voor bedragen tusschen 150.000 en 250 000 en 17 pet voor kapitalen boven 50 millioen Zij die onder deze belas ting vallen zullen in eens. of in vier of tien jaarlyksche termijnen kunnen betalen. De eerste betaling wordt op zijn laatst op 31 December verwacht. De heffing zal voorts betrekking hebben op pensioenen en ouder- domrenten, gekapitaliseerd op een rente voet van 4 pet, d.w.z. dat alle onderdoms- pensloenen en pensioenen boven 6000 francs per jaar onder de heffing zullen vallen. De Kamercommissie heeft het ontwerp aangenomen met 25 tegen 18 stemmen en één onthouding Volgens een berekening in de wandel gangen is het mogelijk, dat 315 Kamerafge vaardigden zich voor de wetsontwerpen zul len uitspreken en 240 er tegen. Het aantal onthoudingen zal vermoedelijk betrekkelijk hoog zijn. vooral onder de leden der soc. radicale fractie. De socialistische fractie heeft met alge- meene stemmen het wetsontwerp aange. nomen. De radicaal-socialistische kamer- groep heeft na langdurige beraadslagingen met 28 tegen 22 stemmen een motie aan genomen. waarbij het door de regeering ingediende financieele wetsontwerp wordt goedgekeurd. Bezwaren der radicaal-socialisten. Daladier zette uiteen, dat een belasting op kapitalen van meer dan 100.000 frank een maatregel is. die voor den boerenstand bijzonder ongunstig is. en dat de van de arbeidersklasse geëlschte offem niet op wegen tegen die wélke door de boeren zijn gebracht. Daladier vroeg zich voorts af of de herwaardeering van den goudvoor raad niet te niet zou worden gedaan door den aafi de staatsfondsen te verleenen steun. Het was van oordeel dat. zoo het ontwerp al niet controle op de wisselkoer sen instelt, het niettemin een begin hier van in zieh sluit. De radicale ministers wezen er der halve eenstemmig op, dat het ontwerp in den Senaat verzet zal ontmoeten, temeer daar in het orgaan der socialis tische partij een campagne tegen den Senaat is begonnen. Daladier heeft tenslotte nog verklaard, date de radicale ministers reserves maak ten ten aanzien van sommige deelen van het ontwerp, doch, dat zl1 het als hun plicht beschouwden, het hoofd der regee ring in staat te stellen, zijn plannen voor Kamer en Senaat uiteen te zetten. Een en al levenslust en vrooli jkheid. het Zon netje in Uw huis! Wat zoudt ge niet willen geven om heel haar leven even vroolijk en gelukkig te laten zijn.... En wat een heerlijke geruststelling is het dan, te weten, dat U voor haar ook inderdaad alles gedaan hebt wat in Uw macht ligt. Dat U er voor gezorgd hebt, dat haartoekomst in veilige handen is. Bij Amstleven, een vertrouwde, oersolide Maat schappij. Door die kleine maandelijksche premie geniet U de zekerheid dat Uw kind later die op leiding kan krijgen waar het recht op heeft. Wanneer U deze maatregelen nog niet hebtgetrof- fen, wachtdan niet langer.Zendtonsonderstaande coupon. U zult verbaasd zijn, met hoe weinig per maand U de toekomst van Uw kleine meisje veilig kunt stellen. N.V. A'DAMSCHE MIJ. VAN LEVENSVERZEKERING - AMSTERDAM ADJ INSPECTEUR VOOR LEIDEN EN OMGEVING: M. F. ENGELBERTS, HAZERSWOUDE - RIJNDIJK. ZENDT DEZE COUPON INGEVULD AAN AMSTLEVEN, N. SPIEGELSfR. 17, AMSTERDAM Gelieve mij geheel vn/blijvend de tarieven over „UITZET- en STUDIEVERZEKERING" loe te zenden. 8912 (Ing-ez. Med.T 1 (Van onzen RussLschen correspondent). Vroeger hing het politieke evenwicht in Europa af van Rusland. Napoleon-s val en de nieuwe indeeUne van de Europeesche landkaart door het Weensche congres, waren voor het grootste deel Rusland's werk Het ontstaan van Duitschland en de doorvoering van Bismarck's geweldpolitiek werden mogelijk gemaakt door het verdrag met Rusland, waardoor Bismarck zich ln den ruk gedekt wist. De vorming van de Entente en het slagen der blokkade van Duitschland tijdens den wereldoorlog waren eveneens ondenkbaar geweest zonder Rus land. In den slag bij Tanneroberg en in de Karpathen zakte Rusland's leger ineen en de revolutie van 1917 bezegelde het ver stommen van Rusland's stem in het Euro- pecsch concert. Het verdrag van Versailles, dat na den wereldoorlog de kaart van Europa een ander aanzien gaf. werd geteekend zonder dat één land er aan dacht naar de meening van Moskou te vragen. Rusland werd totaal lastingen en de ontwikkeling der economi- gemedenSlechts Duitschland pro- sche activiteit, zullen de begrootingsont- beerde eenige malen door het verdrag van vangsten onvoldoende blijven Een beroep op de spaarders zal onver mijdelijk zijn. 5. Het niet in evenwicht zijn van de be grooting, en het deficit op de balans, be dreigen de munt. doch een nieuwe daling van het ruilmiddel zal leiden tot een ver hooging van de kosten voor levensonder- heid. die onherroepelijk aanleiding zou geven tot moeilijkheden van socialen aard. De verdediging van den frank is dus plicht, omdat dit wil zeggen de verde diging van den openbaren vrede. 6. Het ls niet toelaatbaar, dat goudre serves van de Bank van Frankrijk, die thans tot het strikt noodige voor een mo- g°lijken oorlog beperkt zijn. worden opge offerd. De oorlogsindustrieën. Verdediging van den metaalvoorraad is dus een plicht, omdat dit Ls de verzeke ring van de elementen der landsverdedi ging. Al deze eLschen zijn niet met elkan der in tegenspraak, aldus verklaart men. De formule, welke ze met elkander in overeenstemming brengt, geeft de oplos sing voor het Fransche probleem, zooals het zich thans voordoet. Het voorbeeld van vreemde naties be wijst, dat een land in het stelsel van een versnelde herbewapening zoo niet werkelijke welvaart dan toch intense bedrijvigheid kan vinden. De ontwikkeling der productie van de oorlogsindustrieën kan zich geleide lijk uitbreiden tot de andere takken van het nationale bedrijfsleven. Het kunstmatige karakter van een aldus georganiseerd bedrijfsleven zal ten slotte leiden tot een belegging in wa- Rapallo (1922i en door het verdrag, dat te Berlijn in 1925 gesloten werd. Rusland's Interesse voor Europa te stlmuleeren. Deze pogingen hadden echter geen succes. Zelfs de toetreding van Rusland tot den Volken, bond en de in veelvoud gesloten nlet-aan- valsverdragen met de nabuurstaten waren niet in staat Rusland's prestige, dat het vroeger bezat, te herstellen. Moskou was diep teleurgesteld door het absoluut uit blijven van eenig succes dei- Russische diplomatie en verbitterd beschuldigde men de diplomaten van verraad, arresteerde hen zonder meer en men zal hen als door trapte misdadigers en bandieten brand merken. ja misschien wel ter dood veroor- deelen. Daarmede echter zal tevens het laatste restje belangstelling, dat men Rus land thans nog schenkt, vervlogen zijn. In Rusland zelf wordt het als een groot gemis gevoeld, dat men niet meer mee kan spreken bij de groote ver anderingen, die heden in Europa heb ben plaats gehad. Litwinof heeft weliswaar gepoogd, zich haald had. zou zich nog wel eens een keer bedacht hehben. Nu heeft men Litwinof's nota zeer koel opgenomen, ja zelfs niet zonder ironie besproken en de uitwerking er van is gelijk nul. Kort daarna ontstond er een conflict tusschen Polen en Lithauen. Tot dusverre kon het laatste land altijd rekenen op de bescherming van Rusland tegen Polen. Ditmaal verkondigde de spreektrompet van de regeering. het blad „Izvestija". ..dat Rus land niets tegen een normaliseering van de PooLschLithausohe betrekkingen had" Weliswaar drukte men in hetzelfde artikel de vrees uit. dat Polen door succes den smaak beet gekregen zou hebben en op dezen weg verder zou gaan. maaar het is toch duidelijk gebleken, dat Rusland de rol van beschermer van Lithauen heeft laten varen. Een derde geval van berusting in een Europeesche kwestie, die vroeger Rusland's bijzondere belangstelling had. is die van de Alandseilanden. Bij den vrede van Pa rijs. na den Krimooriog. werd Rusland ver boden. de Alandseilanden te versterken. Vóór het uitbreken van den wereldoorlog is Rusland hier toch toe overgegaan. Door Russische bezetting slaagden Finsche troe pen er in. de eilanden in 1918 te bezetten. Daar de Alandseilanden echter den weg over zee naar Stockholm beheerschen, drong Zweden er op aan, de Alandseilanden tot neutraal gebied te verklaren en de fortificaties te sloopen. In 1921 had. onder auspiciën van den Volkenbond, een samen komst van alle Oostzeestaten behalve Rus land. plaats, waarbij het besluit genomen werd de fortificaties te slechten. Aan Rus land werd hieromtrent niets gevraagd, het kreeg zelfs geen gelegenheid zich uit te laten over zijn standpunt. De Alandseilanden zijn weer actueel ge worden nu de Volkenbond zijn machteloos heid bij verschillende gelegenheden moest demonstreeren Naarmate de mogelij kheid van oorlog nadert, moeten ook de kleine staten er aan denken zich ie kunnen ver dedigen. waarbij alle ten dienste staande middelen aangegrepen moeten worden. De Alandseilanden liggen op een centraal punt in de Oostzee en voor Finland beteekenen zü net zooveel als een grendel op de huis deur. daar deze eilanden zoowel de Botni- sche als de Finsche Golf afsluiten. Een lucht- of marinehaven van een vreemde mogendheid op de Alandseilanden zou dan dan mogelijk zou blojven. Het Russische, militaire orgaan ..Krasnaja Zwezda" heeft daartegen op 27 Maart alartn geblazen en er tegen geprotesteerd, dat een militaire basis tegen Rusland ingericht zou worden. Hopenli.jk blijft het bij een dergelijke pers polemiek. want. de versterking der Alands eilanden is een vraagstuk, dat louter op Finland's en Zweden's veiligheid betrekking heeft en het moet niet een onderwerp van strijd voor oorlogszuchtige staten worden. Rusland's stem in Europa is niet alleen in de diplomatie maar ook in den cultureelen arbeid verstomd. Dal kan ook niet anders, omdat iedereen, die zich op cultureel gebied onder scheidt, in Rusland elk oogenblik onder verdenking kan komen, dan ook direct gearresteerd wordt en verdwijnt. In Leningrad alleen al zouden nog 20 000 intellectueeien. artsen, leeraren, professo ren enz. enz., in de gevangenissen zitten. Daarom baart het geen verwondering, dat Rusland niet langer aan Europa's cultuur- arbeid deel kan nemen. Onlangs heeft Rusland medegedeeld uit de .3altische aardmeetkundige commissie" te treden Deze commissie werd in 1924 benoemd en alle Oostzeestaten namen er aan deel. Nimmer heeft de arbeid aanleiding tot wrijvinz gegeven, ja hij heeft zelfs niet te onderschatten vruchten gedragen. Op 23 Maart heeft het Russische gezantschap te Helsingfors bekend laten maken, dat Sta lin's riji'i aan den verderen arbeid der commissie, die louter van wetenschappe- lijken aard was. niet langer zou deelnemen De correspondent van de .Izvestija" te Parijs. Oharles Rappoport. heeft in verband met de laatste campagne van Stalin tegen de intellectueeien. zijn correspondentschap er aan gegeven en is uit de Communistische Partij getreden Als reden voor dezen stap gaf hij o.m. op: .-Het is verschrikkelijk, dat Stalin, door het uitroeien van vele duizen den intellectueelen. Rutland's ruggegraat heeft gebroken. Door de uitroeiing van de officieren heeft hij bovendien alle centrale organen van het leger verzwakt. Het land bloedt dood PROF. KARL TI ANDER Nadruk verboden). De bibliotheek kan wel enige aanvulling ver dragen en men kan op die manier oude boeken en tijdschriften een goede bestemming geven, want boeken lezen converseren met wijze mensen van alle eeuwen en alle landen, die ons daar hun gedachten, opmerkingen en gevolg trekkingen mededelen, boeken zijn immers het legaat dat grote geesten aan de mensheid vermaken. Het is noodzakelijk dat het leven voor de werkloze kameraden en hun gezinnen zoveel mogelijk waarde blijft houden en dat zij aan dit leven eisen blijven stellen. We kun nen er zeer zeker voor zorgen, dat hij lust houdt de moeilijkheden van welke aard dan ook het hoofd te bieden, daarvoor heeft hij van tijd tot tijd ontspanning en afleiding nodig ln zijn somber bestaan. Een en ander brengt mij er toe deze lans voor de Leidse Werklozenvereniging te breken, om dat zij deze ontwikkellngsidee in haar banier heeft geschreven. U. Mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik Met de meest achting. Uw abonné J. DE NIE. Leiden, 2 April 1938. Langegracht 139. DE ELECTRICITEITSTARIEVEN EN DE LEIDSCHE MIDDENSTANDSCENTRALE. te mengen in de diplomatieke betrekkingen, ook Finland's buitenlandschen handel en maar niemand neemt hem nog ernstig. I scheepvaart volkomen lam lezgen. En ook Toen de Duitsche troepen Oostenrijk bin nenrukten. richtte Litwinof een nota tot de regeeringen der groote landen, waarin hij voorstelde, gemeenschappelijk te over leggen wat er. met betrekking tot Oosten rijk en de bedreiging van Tsjecho-Slowa- kije, ondernomen zou kunnen worden. In deze nota geeft de Russische volkscommis saris van buitenlandsohe zaken de verze kering. dat zijn regeering bereid zou zijn, aan eLke collectieve actie deel te nemen, die zich tegen verdere aanvallen van dezen aard richt, in den tijd van den Czaar zou een dergelijke nota aan de groote landen al een bom ingeslagen zijn en elk land. dat zich Rusland's toorn op den hals ge- voor Zweden is het van groot belang, dat de Alandseilanden niet in het bezit van een vijandelijke macht geraken. Daarom moeten deze eilanden weer versterkt wor den. In de eerste plaats gaat de vraag, hoe dit moet geschieden. Zweden en Finland aan. Maar ook Duitschland schijnt een stem in het kapittel te willen hebben Een zekere Gmssner. die voor .wetenschappe- li.j'ke doeleinden" eenigen tijd op de Alands eilanden doorbracht, heeft in een aardrijks kundig tijdschrift medegedeeld, dat een lucht, en marinehaven op deze eilanden steil:i den oorlog tegen Rusland bijzonder effect ef zou maken, temeer omdat de in voer van grondstoffen naar Duitschland (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN GEVRAAGD. Nu de schoonmaak aan de orde van de dag is en er daardoor stellig lezers zijn, die oude leesboeken en tijdschriften wensen op te rui men. vraag ik vriendelijk plaatsing van onder staand verzoek in uw veelgelezen blad. Men kan n.l. de Leidse Werklozen Vereniging, die het vorig jaar een bibliotheekje heeft sa mengesteld een bijzondere dienst bewijzen door aan haar gebouw Burchtstceg 12 even de mededeling af te geven, dat er bij hem of haar boeken of tijdschriften kunnen worden afge haald. In het „Leidsch Dagblad" van Zaterdag avond is gepubliceerd een ingezonden stuk van den heer B. over bovengenoemd onderwerp. De heer B. dient zichzelf aan als niet-des kundige; dit doet al direct de vraag stellen, waarom dan de heer B. zich zoo haast de ta rievenpolitiek van de gemeente te verdedigen. Hij zou dit gevoeglijk aan wèl-deskundigen kunnen overlaten. Overigens kan worden geconstateerd, dat de heer B. niets nieuws vertelt. Al is hij niet- deskundig, hij zou toch hebben kunnen begrij pen. dat de Middenstand, die reeds lange jaren actie voert voor lagere electriclteitstarieven, niet onbekend is met datgene, wat de heer B. als nieuwe gezichtspunten naar voren wil bren gen. De onbekende inzender kan gerust zijn. De Leidsche Middenstand heeft zich t. a. v. de electriciteitstarieven voldoende georiënteerd, om de zekerheid te hebben, dat geen onredelijke eischen gesteld en geen niet-gerechtvaardigde verlangens gekoesterd worden. Het door de L.M.C. gepubliceerde staatje heeft betrekking op 50 middenstandsbedrijven van verschillende grootte, die echter ln vrijwel een zelfde daggedeelte stroom verbruiken. Het be toog van den heer B. Inzake den invloed van het installatievermogen op den K.W.U.-prijs geeft dan ook geen verklaring voor de sterk uiteenloopende K.W.U.-prijzen, zooals die in het genoemde staatje voorkomen. Zijn uiteenzetting werkt alleen verwarrend, wat niet in het be lang van een goed begrip van dit onderwerp is. Wat is dan wel de oorzaak van het enorme prijsverschil? Geantwoord kan worden, dat de juiste oor zaak gezocht moet worden in het absoluut wil lekeurig vastrechtsysteem, waardoor het moge lijk is. dat b.v. verbruiker A. die 5 KW. ver mogen en een jaarverbruik van 5000 K.W.U. heeft en dit in een bepaald daggedeelte ver bruikt. belangrijk meer of aanzienlijk minder betaalt dan verbruiker B.. die ook 5 K.W. ver mogen en een jaarverbruik van 5000 K.W.U. heeft en dit ook in hetzelfde daggedeelte af neemt. De heer B.. als niet-deskundige, is waar schijnlijk niet bekend met het bovenstaande en dit geeft ons dan ook aanleiding om op zijn ingezonden stuk in te gaan. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend. H. DE WILDE. Secretaris afdeeling Leiden van den Kon. Ned. Middenstandsbond.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13