BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Maandag 4 April 1938 GEMENGD NIEUWS FAILLISSEMENTEN DAGBLADRECLAME Verhooging van de graan- heffingen met 50 Gelijktijdige verlaging der heffing op suiker. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van de voortgezette da ling van de graanprijzen gedurende de laatste maanden, heeft de minister van Economische Zaken besloten de monopo lieheffingen op den invoer van tarwe, rogge, gerst, haver en mais met ingang van gisteren te verhoogen met een bedrag van f. 0.50 per 100 K G. Tegelijkertijd zijn de daarvoor in aanmerking komende ove rige invoerprijsverschillen en restitutie bedragen dienovereenkomstig gewijzigd. De minister heeft deze beslissing geno men in verband met de door de regeering gedane toezegging de rogge- en gestprij zen binnen de grenzen f. 7.25 en f. 8.25 te zullen handhaven. Met dezen maatregel wordt dus slechts beoogd de prijsdaling op te vangen en de prijzen der granen weder op het peil te brengen van eenige maanden geleden. De tengevolge van de verhooging der monopolie-heffingen op granen te ver wachten grootere inkomsten van het Landbouw-crisisfonds hebben den minister voorts aanleiding gegeven de crisisheffing op suiker met ingang van 11 April a s. te verlagen met een bedrag van f. 1.121/, per 100 K G. Tot het nemen van dezen maat regel heeft tevens de overweging bijgedra gen. dat een verlaging van deze heffing rechtstreeks aan den consument ten goede komt en mede voor de suikerver werkende industrie van beteekenis is. Inkomens en vermogens in Nederland. Belangwekkende cijfers van het Bureau voor de Statistiek. Van de jaarlijks door het Centraal Bu reau voor de Statistiek bewerkte statistiek der inkomens en vermogens in Nederland, is zoo juist die betreffende het jaar 1936- 1937 verschenen. Naast de cijfers voor elk der ruim 1000 gemeenten van het aantal aangeslagenen in de inkomsten- en vermogensbelasting, het bedrag hunner inkomens en vermo gens en het gemiddeld inkomen en ver mogen per aangeslagene, komen hierin voor de eerste maal ook voor elke ge meente de gemiddelde bedragen dezer in komens en vermogens per inwoner voor. Dezelfde gegevens zijn in deze statistiek ook opgenomen voor de elf provinciën, de 42 economisch-geografische groepen en ze ven groepen van gemeenten naar het zie lental. Door onderlinge vergelijking dezer cij fers verkrijgt men een globalen indruk van de grootere of mindere welvaart der bevolking in de verschillende deelen van ons land. Hoe sterk deze cijfers wel afwijken, moge onder meer hieruit blijken, dat 4.77van de aangeslagenen in alle ge meenten te zamen een inkomen heeft van 1 5000 of meer. Te Kerkrade is dit cijfer slechts 1.06terwijl dit voor Bussum 13.84 bedraagt. Ook blijkt, dat 11.90 "/o van de aangeslagenen in alle gemeenten een vermogen heeft van f. 100.000 of meer, terwijl dit voor Emmen het geval is met 6.024 en voor Rheden met 24.09 "U. De hoogste en laagste gemiddelde bedragen der in de belasting vallende inkomens per Inwoner worden voor de afzonderlijke ge meenten aangetroffen in Bloemendaal en Nistelrode (resp. f. 1593 en f.46). Het hoog ste gemiddelde bedrag der in de belasting vallende vermogens heeft eveneens Bloe mendaal en wel f. 17.380. terwijl voor het laagste bedrag f 33 wordt gevonden. Tusschen deze uitersten bevinden zich ^de overeenkomstige bedragen van alle an dere gemeenten en die van de in de sta tistiek voorkomende territoriale onderdee- len oes lands. Wordt de Ossche maréchaussée-brigade overgeplaatst De „Maasbode" van gistermorgen bevatte het volgende bericht: Naar wij vernemen van zeer bevoegde zijde, is Zaterdag bij de maréchaussee te Oss bericht binnengekomen, dat de geheele brigade uit Oss zal worden overgeplaatst. De icden moet gezocht worden in de ver schillende geruchtmakende arrestaties, die later bleker zonder grond gesteld te zijn" De „Maandagmorgen" voegt hier aan toe: Naar wij bij informatie vernemen is een officieele bevestiging van dit bericht niet te verkrijgen, en men zal goed doen ten aanzien hiervan de toekomst af te wach ten Echter is wel bekend, dat de maréchaus- séc te Oss zich sedert eenige dagen uit alle aanhangige zaken heeft teruggetrok ken: personen die bij de maréchaussee verklaringen wilden deponeeren, heeft men naar de gemeente-politie verwezen. Ook blijkt, dat de surveillance-dienst te Oss aan de rijkspolitie uit de omgeving is opgedragen, waaruit zou moeten worden afgeleid, dat de maréchaussée-brigade op het oogenblik geheel is uitgeschakeld. In welingelichte kringen te Oss neemt mor. inmiddels niet aan. dat de brigade in haar geheel zal worden overgeplaatst, maar men veronderstelt, dat de overplaat sing tot de chefs zal worden beperkt. Verder is er reden om aan tc nemen, dat de verhouding tusschen gemeente-politie en maréchaussee in de toekomst herzien zal worden, daar gebleken is, dat de sa menwerking zooals deze thans wordt op gevat, niet in het belang van het alge meen welzijn is. De electrificatie der spoorwegen. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Heden zijn door de directie der Ned. Spoorwegen verschillende sneltreinen op het baanvak Den Haag S.S. Gouda-Utrecht Arnhem door de nieuwe electrische treinen vervangen. Algemeen waren de reizigers zeer vol daan over het nieuwe materieel, vooral wat den gang en het comfort betrof, daar dit weer belangrijk beter is dan van de tegenwoordige electrische treinen. De buffetten in de Electrische treinen, die door de directie der „Wagons lits" zul len verzorgd worden, zijn nog gesloten daar het nieuwe materieel is ingelegd tusschen de gewone treinen, hoofdzakelijk om het publiek en personeel aan het gebruik te wennen. Het nieuwe materieel is voorzien van deuren, die automatisch openen en sluiten. Bestuur Liberale Staatspartij. Mr. W. C. Wend«laar tot voorzitter gekozen. Zaterdagmiddag heeft de Liberale Staats partij in Krasnapolsky te Amsterdam een buitengewoon druk bezochte algemeene vergadering gehouden ter verkiezing van een nieuw dagelijksch bestuur der partij. Deze verkiezing was noodig geworden, door dat in de algemeene vergadering te Utrecht, van 5 en 6 Februari j.l.. tot een andere wijze van samenstelling van het hoofdbestuur was besloten. Gekozen werden tot voorzitter: mr. W. C. Wendelaar, 's-Gravenhage: tot ondervoor zitters: mr. M. H. de Boer te Utrecht en Jhr ir. O. C. A. van Lidth de Jeude te 's-Gravenhage. Tot leden van het dagelijksch bestuur zijn gekozen de heeren: S. van den Bergh te Wassenaar, dr. S. E B. Bierema te Usquert, H. P. Gelderman C.Mzn. te Olden- zaal en H. D. Louwes te Uurum. Ernstige brand te Haarlem. 12-jarige jongen springt van het balcon. Petroleumkachel omgegooid. Gistermiddag heeft een korte, doch felle brand gewoed in een woning aan de Molukkenstraat te Haarlem, be woond door het gewin van den heer B. A. O., bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen. De brand ontstond op de boven- voorkamer, doordat het twaalfjarig zoontje de petroleumkachel omgooide. De brandende petroleum verspreidde zich over de vloer, waardoor ook de meubelen vlam vatten Op het hulpgeroep van den jongen snelde de heer O. naar boven en trachtte met eenige dekens het vuur te dooven. het geen echter niet lukte. Het zoontje, dat door de vlammen was ingesloten en de ka merdeur niet meer kon bereiken, wierp de balcondeuren open. waardoor de storm wind vrij spel kreeg. In een ommezien stond dan ook de geheele kamer in lichter laaie. De jongen wilde zich in zijn angsi van het balcon op straat laten vallen, het geen opgemerkt werd door een overbuur man, die juist bijtijds kwam toesnellen en den knaap wist op te vangen. De moeder, die in de meening verkeerde, dat er nog een van haar kinderen boven was, had zich inmiddels naar boven bege ven. waardoor zij brandwonden aan hoofd, armen en handen opliep. Zij werd bij om wonenden verbonden De brandweer was intusschen ter plaatse gekomen en wist weldra met twee stralen op de waterleiding liet vuur te blusschen. De bovenverdieping was toen echter vrijwel geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. WAARSCHIJNLIJK GEEN GARNIZOEN TE AMSTERDAM. Moeilijkheden in verband met de luchtvaart. De kansen op het verkrijgen van een gar nizoen schijnen voor Amsterdam vrijwel verkeken te zijn. De moeilijkheid, zoo schrijft de „N.R.Ct.", die welhaast een on mogelijkheid is geworden, blijft liggen in de bezwaren, welke de luchtvaart van de vestiging var. een oefenterrein voor het luchtafweergeschut zou ondervinden. Men neemt aan, dat een cirkel met een straal van 25 K.M. uit het middenpunt van Schiphol gelegen, vrij moet blijven. Dat is dus een afstand van maar vijf mi nuten vliegen, uitgaande van de snelheid van gemiddeld 300 KM. per uur voor ver keersvliegtuigen. Slechts een kleine sector, die van het luchtverkeer met Texel, zou vrij blijven, maar dit blijkt onvoldoende voor het vin den van een oplossing. Men vestigde er de aandacht op, dat het in deze geen verschil van meening betreft tusschen de gemeente Amsterdam en Defensie, maar tusschen Defensie en Waterstaat, onder welk laatste departement de burgerlijke luchtscheep vaart ressorteert. Onder deze omstandigheden wordt het waarschijnlijk, dat er te Amsterdam geen garnizoen komt Voor een garnizoen ln de gewone beteekenis van het woord schijnen er hier ter stede geen geschikte oefenter reinen aanwezig te zijn, noch aan te leg gen. CONFLICT VAN STUCADOORS TE ROTTERDAM. Staking een week uitgesteld. Naar aanleiding van het dreigende con flict bij de Rotterdamsche stucadoors, heeft de rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta met partijen geconfereerd. Ter aanvulling van de punten, waarover tusschen partijen reeds overeenstemming was bereikt, deed de rijksbemiddelaar het volgende voorstel: burgerwerk 60 ct. per uur witters 62 ct. per uur. stucadoors 64 ct per uur (thans 60 ct.), dit alles in gaande Der 18 April as., derde klas lan delijk tarief ad 18 ct. (thans 15 ct.) in gaande per 9 Juli. Dit voorstel hebben de werkgevers aanvaard, doch de arbeiders organisaties hebben het verworpen: de laatste waren echter op verzoek van den rijksbemiddelaar bereid, de staking, welke heden zou beginnen, voor een week op te schorten. Partijen werden tegen Donder dag a s. door den rijksbemiddelaar opge- roepen ten einde alsnog te trachten tot een vergelijk te komen. TERAARDEBESTELLING VAN Dr. M. J. LOVINK. A.s. Woensdag te Alphen aan den Rijn. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van dr. H. J. Lovink, oud-dlrec- teur-generaal van den Landbouw, zal Woensdag a.s te half drie geschieden op de Algemeene Begraafplaats aan de School straat te Alphen aan den Rijn. SCHOOLFONDS VOOR SCHIPPERS KINDEREN „SCHUTTE VAER". Zaterdag is de 33e algemeene jaarlijksche vergadering van leden der vereeniging schoolfonds voor schipperskinderen „Schut- tevaer" te Amsterdam gehouden onder lei ding van den voorzitter, mr. K. J. van Nieukerken. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: De vereeniging, welke over 1937 een rijks subsidie ontving van f. 10.000. keerde aan steun in de huisvestingskosten van 143 schipperskinderen van 814 Jaar uit f. 12.198.60. van wie er 50 een openbare school, 28 een prot. chr. school, 29 een r.k. school, 34 een schippersschool met 3-jarlg leerplan en 2 een school in België be zochten. Dank zij eenige belangrijke bijdragen van particulieren, waaronder een bedrag van f. 2000 werd het bestuur in staat ge steld het aantal hulpverleeningen uit te breiden. Het verslag besluit met de mededeeling, dat de rijkssubsidie en de particuliere bij dragen te zamen lang niet toereikend zijn Twee dooden bij motor ongeluk te Smilde. Dame bij oversteken door motorfiets gegrepen. Te Boven-Smilde (Dr.) is Zaterdagavond omstreeks half zes een zeer ernstig ver keersongeluk voorgevallen. Uit de bus van de Ned. Tramweg Maatschappij stapte mevrouw de wed. Langhout uit Loosdrecht, om een bezoek aan haar zoon. ds. J. Lang hout te brengen. Bij het oversteken van den verkeersweg werd zij gegrepen door een motor, bestuurd door den twintigjari gen ongehuwden heer M. de Boer uit Steen bergen, gemeente Roden. Mevrouw L. werd tegen den weg geslin gerd. Zwaar gewond droeg men haar bij haar zoon binnen, waar zij korten tijd later den geest gaf. De heer de Boer sloeg met zijn motor tegen een betonnen muur tje. dat langs de Drentsche hoofdvaart loopt en slingerde eveneens tegen de straat. Hij liep een ernstige schedelbasisfractuur op, zoodat voor zijn leven werd gevreesd. In bewusteloozen toestand ls hij naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, waar hij later op den avond is overleden. GROOTE BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisteravond te half acht ls brand ont staan in de groote boerderij van den land bouwer J. v. d. Pol in de Zuiderstraat te Egmond aan Zee. Het vuur werd krachtig aangewakkerd door den stormachtigen wind. zoodat de gealarmeerde brandweer machteloos stond tegenover de vlammen. Zij beperkte zich tot het nathouden van de belendende hul zen. De boerderij is geheel afgebrand, ter wijl de Inboedel mede verloren is gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. ONTSPORING BIJ HAARLEM. Twee rijtuigen van electrischen trein uit de rails geloopen. Gistermorgen omstreeks half elf zijn te Haarlem tijdens rangeermanoeuvres van een electrischen trein twee rijtuigen uit de rails geloopen bij een te vroeg over- gehaalden wissel nabij het viaduct van het Statenbolwerk ter hoogte van de werkplaats van Beynes De beide rijtuigen, die vrijwel geen beschadigingen hebben bekomen, bleven overeind staan Ook de rails kregen slechts lichte schade. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hoe gering de schade ook mocht zijn, het was toch noodig het treinverkeer op de lijn naar Bloemendaal en LJmuiden, die tijdelijk versperd was. om te leggen, zoodat vertraging in den treinenloop ont stond. Het verkeer werd omgelegd over Amsterdam en Uitgeest. .Personeel der spoorwegen is er gister middag te vijf uur in geslaagd de beide rijtuigen weer ln de rails te plaatsen, zoo dat de stagnatie in het treinverkeer van dat oogenblik af was opgeheven. om aan alle serieuze aanvragen te voldoen. Het jaarverslag, alsmede de rekening en verantwoording van den penningmeester werden goedgekeurd. Het postgironummer der vereeniging ls 155561, Amsterdam. DE TOESTAND VAN HOFJAGER SPEK. Naar de „N.R.Ct." verneemt, heeft hof- jager W. Spek op Het Loo, die betrokken was bij het auto-ongeluk van Prins Bern- hard. zijn werk nog niet kunnen hervat ten..De hem behandelende zenuwarts heeft hem voorloopig nog rust voorgeschreven. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is met ingang van 15 April benoemd tot burgeméester der ge meente Oirschot E. A. M. A. Steger. De nieuwe burgemeester werd 20 October 1902 geboren. Hij is thans commies-redac teur ter gemeente-secretarie van Heem stede. De heer Steger is een zoon van het Eerste Kamerlid prof. Alph. Steger uit Delft. Bij Kon. Besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats der gemeente Schagen: P. de Boer, candidaat-notaris te Hoogwoud. Een drama aan de grens. Vader van negen kinderen doodgeschoten. Zaterdagavond heeft zich aan de Ne- uerlandsch-Duitsche grens, onder de ge meente Swalmen (L i een drama afge speeld. dat aan den 54-jarigen W. Luyten uit Swalmen, vader van negen kinderen, het leven heeft gekost. Omstreeks half vijf is Luyten van huis gegaan, voorgevende, dat hij naar het bosch ging. Hij trof daar aan de grens den 37- jarigen Hendrikx aan. eveneens wonende ie Swalmen. Beiden wandelden langs de grens. Omstreeks zeven uur zijn zij over den zoogenaamden scheidingsweg huis waarts gegaan. Tusschen de grenspalen 414 en 415 klonk op Dultsch gebied, op een afstand van ongeveer acht meter in het Duitlrh, het geroep: „halt, staan blijven", waarop onmiddellijk een schot uit een Jachtgeweer knalde. Hendrikx bleef staan, doch Luyten zakte in elkaar. Twee Dult- schers bleven met hun geweer in den aan slag op Dultsch gebied staan. Hendrikx sprong over Luyten heen en werkte zich door een omheining van prikkeldraad in een naburige weide. Hij hoorde toen nog roepen: „Opstaan, handen hoog", waarop hij niets meer hoorde. Het slachtoffer kon echter niet meer opstaan, daar Luyten op de plaats waar hij neerviel onmiddellijk dood moet zijn geweest. Hendrikx zette het toen op een 1-. en cn waarschuwde de vrouw van Luyten en burgemeester Strens. die zich met een njks- en gemeenteveldwachter en een gees telijke naar de plaats van het gebeurde begaf. Zij zagen, dat op de plaats waar Luyten gelegen moest hebben, met lan taarns gelicht werd. Een paar schoten knalden weer in het donker en men wierp zich op den grond, daar men bang was, getroffen te worden Na eenige malen ge roepen te hebben: ..Nederlandsche politie", kwam een Dultscher in uniform naderbij en liet hen bij het slachtoffer. Volgens de verklaringen van Hendrikx moet Luyten op Nederlandsch gebied zijn doodgeschoten. Een plas bloed bevond zich echter op Duitsch gebied, maar de pet van Luyten werd acht meter verder op Ncder- ïandsch gebied gevonden. De situatie om trent de grensscheiding ter plaatse is niet zoo eenvoudig. Rijks- en gemeenteveld wachters hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld. Anderhalf jaar geleden werd Luyten op Duitsch gebied met een jacht geweer in beide beenen geschoten. Hij kon zich toen echter over de grens redden. DUOPASSAGIER GEDOOD. Ongeluk op den rijksstraatweg te Baarn. Op den rijksstraatweg, ongeveer ter hoogte van hotel Groeneveld onder de ge meente Baarn is Zaterdagmiddag een ern stig ongeluk gebeurd. De 25-jarige mej. Eggink uit Barchem (Gelderland) heeft hierbij het leven moeten verliezen. Zij zat op de duo van een motorrijwiel, dat door haar broer werd bestuurd. Zij kwam uit de richting Amsterdam, evenals een vracht auto met aanhangwagen, welke het mo torrijwiel op genoemde plaats wilde pas- seeren. Het achterste wiel van den aan hangwagen raakte daarbij het motorrij wiel, waardoor de juffrouw van de duo werd geslingerd. Zwaar gewond werd zij opgenomen en naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. Kort na aankomst aldaar ls zij overleden Haar broer bleef ongedeerd, het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. STORM VEROORZAAKT ONGELUK. Op den Scheveningschen boulevard is gistermiddag om half vijf een ongeluk ge schied. dat aan den hevigen Noord-Wes terstorm moet worden toegeschreven. Ter hoogte van de naald liep de achtjarige P. v. d. T., wonende te Scheveningen, plotse ling den rijweg op, om het door den wind hoog opgezweepte water dat over het trot toir sloeg te ontwijken. Ongelukkigerwijze naderde op hetzelfde moment een auto, waardoor de jongen werd gegrepen. Met een gebroken been en schaafwonden op vele plaatsen moest hij naar het roode kruis ziekenhuis worden vervoerd. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Autobestuurder was beschonken. Gistermorgen omstreeks halfvijf botste op den hoek Vleutenscheweg en J. P. Coen- straat te Utrecht een vrachtauto van een Utrechtschen groothandel in aardappelen met groote snelheid tegen een aan de lin kerzijde van den breeden rijweg staanden boom. De botsing was zoo hevig, dat de vracht wagen aan de voorzijde geheel werd ver nield, waarbij de motor In ae cabine drong. In de cabine zaten drie mannen. Een van hen, een 3I-jarige Utrechtenaar, die naast den bestuurder was gezeten, zat met zijn beide beenen bekneld tusschen den motor en de zitbank, Nadat hu uit zijn benarde positie was bevrijd, werd hij per ziekenauto met zware verwondingen aan beide beenen overgebracht naar het St. Antonius ziekenhuis. De bestuurder bleek in staat van dronkenschap te verkeeren. Hij werd op het hoofdbureau van politie Ingesloten, waar proces-verbaal werd op gemaakt. De derde inzittende kwam behoudens eenige lichte verwondingen met den schrik vrij. ERNSTIG SPOORWEGONGEVAL. Zes dooden. Op het traject Belgrado-Serajewo ls een trein tegen op den spoorweg gevallen rots blokken gereden. De locomotief en drie wagens vielen van den spoordijk. Zes per sonen werden gedood en achttien zwaar gewond. 4 BUITENLANDSCH GEMENGD. VIER DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGEVAL. Bij een auto-ongeval op den weg tus schen Strazek en Kezmarok(TsJecho-Slo- wakljei zijn vier personen om het leven gekomen, waarbij het nationaal-socialis- tische Kamerlid Wladimlr Pollvka. Ramp bij autorace te Bologna 10 dood«n, 23 gewonden. De Internationale wedstrijd voor race auto's over 1.600 K.M. welke gisteren voor de twaalfde maal te Bologne is verreden, heeft een tragisch verloop gehad. De wa gen met de Italiaansche coureurs Bruzzo en Mignanego is te Bologna op het rechte traject tusschen de Porta Zambori en de Porta Mascarella met volle vaart door tot een dusver onbekende oorzaak op het pu bliek ingereden, dat in dichte rijen langs den weg stond geschaard. Hierbij zijn tien personen gedood w.o. zeven kinderen en 17 gewond. De beide coureurs zijn eveneens levensgevaarlijk gewond. Later heeft zich nog een tweede onge luk voorgedaan, namelijk te Ferrare, waar eveneens een der wagens ln het publiek terecht Is gekomen. Hierbij werden zes toeschouwers gewond. Het ongeluk te Bologna werd veroor zaakt doordat de auto slipte op de tram rails. welke ter plaatse over den straat weg loopen. ANTWERPSCHE DIAMANTHANDELAAR VERDWENEN. Werkte voor rekening van de sovjet-unie. De verdwijning wordt gemeld van den Antwerpschen diamanthandelaar Jacob Franken. Franken, die te Lodz geboren is, en zich na den oorlog te Antwerpen had gevestigd was er dank zij zijn relaties met de jet-unie ln geslaagd, voor een Antwe.p- sche firma het recht van verkoop te ver krijgen van de diamanten, die de regee ring der sovjet-unie bij particuliere ban ken in beslag had genomen. In tien jaar tijds verkocht hij voor ongeveer 300 mil- lioen franc diamanten. In April 1937 werd Franken dringend naar Moskou teruggeroepen, en ondanks de arrestatie van Jagoda, zijn voornaam- sten beschermer, begaf hij zich daarheen. Sedert dien werd niets meer van hem ver nomen, ondanks de stappen van den Pool- schen ambassadeur (Franken ls van Pool- sche nationaliteit) en den Belgischen ge zant te Moskou, gezien het feit, dat er belangen eener Belgische firma op het spel staan. Een Poolsche advocaat heeft slechts kunnen vaststellen, dat Franken zich in den trein heeft bevonden, die op 9 April de sovjet-Russische grens ln da richting Moskou passeerde. STORM EISCHT DRIE SLACHTOFFERS. Een motorbootje met padvinders, die van Marseille een uitstapje naar Port de Bouc hadden gemaakt, ls ter reede van Marseille door den storm op de rotsen ge worpen. Drie der Inzittenden verdronken. NOORSCH SCHIP VERGAAN. Aan de Noorsche kust ls een schip uit Hardanger. de „Rokta" vergaan. Men vreest, dat de gansche bemanning 12 tot 15 man is omgekomen. De redding boot kon het wrak niet bereiken. FIETSER RAAKT ONDER TRAM TE ZEIST. Toen de 18-jarlge groentenhandelaar Bleyerveld te Zeist Zaterdagochtend onge veer halftwaalf op de fiets en met een mand fruit onder den arm In de Wees huislaan reed en de Slotlaan wilde In slaan, merkte hij een juist passeerende tram niet op. Hij raakte de macht over zijn stuur kwijt en reed tegen de tram op. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd. Men vreest voor zijn leven. VECHTPARTIJ IN EGYPTE EISCHT ZES DOODEN. Nabij Maragha (Egypte) werd een der rijkste grondeigenaars van Boven-Egypte, de Bedoeinensjeik Saleh pasja Lamnoen, met zijn auto door een groep boeren tegen gehouden De sjeik trok zijn revolver en schoot op zijn tegenstanders, waardoor twee werden gedood; anderen beantwoordden het vuur en schoten Saleh pasja, zijn broer en drie leden van zijn gevolg neer. WEER DOET EEN AUTO-RACE MISLUKKEN. Twee doodelijke ongelukken. Onder zeer slechte weersomstandigheden, het regende en hagelde, terwijl een storm over de wegen raasde, is gisteren de Bran- denburgsche terreinrit voor automobielen en motorrijwielen gehouden. Gedurende 90 K.M. ging het over gewone wegen, doch daarna moest men dwars door het land schap. Zoo slecht waren de verschillende omstandigheden, dat de eerst binnenko mende nog anderhalf uur later aankwam dan bepaald was. Tijdens den rit deden zich bovendien twee ongevallen met doodelijken afloop voor. Op een der wegen kwam een motor met zijspan door den hagel te slippen en kwam in botsing met een juist stilhouden de auto. De zijspanrijder Schumann werd hierbij gedood. Tengevolge van bandenpech sloeg ook nog een auto midden op een veld over den kop, waarbij de bestuurder, Hochmut, om het leven kwam. In de week van 28 Maart 1938 t/m 2 April werden ln Nederland 59 faillissementen uitge sproken. oncentreer op het krachtigste reclame-middel 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14