DE NIEUWE GARNIZOENEN Franco's opmarsch in Catalonië LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 April 1938 Derde Blad No. 23933 m BWTENL, WEEKOVERZICHT 79sfe Jaargang GEMENGD NIEUWS Elf stedemaagden zijn de bruid geworden Markant succes met dagbladreclame. In langzamer tempo VRAGENRUBRIEK WAARHEEN? Onze verdwaasde wereld kan blijkbaar iflet op haaf verhaal komen. Steeds groo- ter, steeds sneller gaat de bewapening over de gansche linie en zelfs alle kleinere landen zijn daardoor gedwongen hun pen ningen te offeren op het altaar van Mars. Wanneer men eens een oogenblik denkt aan hetgeen voor al dat geld, aan den oorlogsmoloch weggeworpen, zou kunnen worden gedaan voor werkelijk economisch belang der volkeren.. ..En nu wordt het vermorst voor uitgaven zondêr eenig ren dement! Het is een in-droevig beeld van verwording. Doch ieder land. dat zijn vrijheid harts tochtelijk lief heeft, moet momenteel door den zuren appel heenbijten en meedoen aan de bewapeningsrace, opdat het niet weerloos een prooi wordt van eenigen aan val. Ook de kleineren moeten trachten zich in zooverre zelf veilig te stellen, dat zij althans den eersten stoot kunnen op- vengen en hun dus gelegenheid blijft om steun van anderen te kunnen erlangen, voor zij geheel onder den voet zijn geloopen. Weinig opwekkend beeld, maar het is be ter de harde realiteit dapper onder de oogen te zien, dan zich te hullen in wol ken van niet gerechtvaardigd optimisme. Ter zee zal de bewapeningsrace nu ook volkomen een aanvang nemen: zoowel En geland als' de Vereenigde Staten maken gebruik van hun recht de waarborg-clau- sule der vlootverdragen toe te passen en zullen overgaan tot het bouwen van zee- kasteelen van boven de 35.000 ton. Drij vende forten van zeldzaam vernielende kracht Dat nu de anderen het ant woord daarop niet zullen schuldig blijven, het laat zich denken. En zoo gaat men voort van kwaad tot erger. En waar het einde zal liggen van deze dolheid? De financieele draagkracht zal deze on zinnige race stuiten, is wel eens opge merkt, doch leuzen van: liever kanonnen dan boter en dergelijke hebben aan deze verwachtingen wel grondig den bodem in geslagen Gansch de wereld wordt één kruitvat. Als daarin de vlam slaat. Komt het ooit zoover, dan behoede God de arme burgerlijke bevolking, want meer en meer neigt men naar het inzicht van den onverwachten overval, waarbij niets, maar dan ook letterlijk niets wordt ontzien of gespaard. De Duce heeft het nog pas zoo duidelijk mogelijk geconstateerd, toen hij een schitterend beeld ophing over de macht van het Italiaansche koninkrijk keizerrijk met Napoleon-allures, waarbij Mussolini dan in eigen persoon de rol van veroveraar ambieerde. Zelfs liet hij zich later een opmerking ontvallen, die niet heeft nagelaten om groote zorg te wekken, n.l. daar, waar hij sprak van een derden veldtocht. Tegen wie dat gericht was, bleef geheel in het onzekere, doch gelet op andere uitlatingen, leidde men er uit af. dat het wel eens speciaal tegen Frank rijk gericht kon zijn. Wanneer men echter dan bedenkt, dat dit een Europeeschen oorlog zeker zou inluiden, neemt men dit zonder meer niet direct aan, gaat men meer gelooven aan een ernstige waarschu wing: zoo legt ook de bekende Italiaan sche publicist Gayda het uit. Doch wie zal zich zoodoende volkomen gerustgesteld voelen? Die waarschuwing zou dan speciaal tot Frankrijk zijn gericht met het oog op de daar te lande groeiende begeerte om Bar celona te hulp te komen, waar Franco's eindoverwinning langzamerhand in het ge zicht komt. Franco, die in eigen persoon het bevel op zich heeft genomen in den aanval tegen Catalonië, maakt zeer be denkelijke vorderingen, van het gezichts punt van Barcelona uit gerekend en al zal de verovering van Barcelona nog wel niet direct voor de deur staan, vermoedelijk zal de volledige afscheiding van Barcelona van de rest van het nog niet door Franco bezette Spanje wel niet lang meer ojf' zich laten wachten, al trachten de linkschen door afleidingsaanvallen dit te voorko men. Slaagt die afscheiding tot stand gebracht, dank zij een handig toepassen van het offensief volgens „zakmodel", waardoor telkens groote stukken ontruimd moeten worden, wil men omsingeling voor komen dan lijkt die rest definitief ver loren tengevolge van een soort uithonge- ringsactie. Vooral In Frankrijk, waar het linksche element steeds voor de zg. offi- cieele regeering heeft geijverd, wekt de gang van zaken groote bezorgdheid en blijkbaar heeft de Duce deze kringen wil len waarschuwen, geen overijlde stappen te ondernemen. Dat in öe gegeven om standigheden de niet-inmengingscommis- sie feitelijk een paskwil is geworden, spreekt van zelf en men had wellicht ver standiger gedaan, om de bijeenkomsten, die al zoo larg verdaagd waren, nog maar wat uit te stellen. Zooals gezegd, wij gelooven intusschen niet, dat Frankrijk tenslotte nog de Spaan- sche kwestie zal laten uitgroeien tot een oorlog, te meer niet, waar Blum's dagen geteld zijn, al tracht hij op allerlei wijze zich te handhaven, wel inziende, dat de komende nationale regeering voor links een geduchte vermindering van macht zal beteekenen. Zelfs Engeland wordt echter in dit opzicht wat ongeduldig en het be zoek van den bekenden Engelschen poli ticus Churchill, al bekleedt hij geen offi- cieele functie, schijnt een soort waarschu wing te zijn geweest, dat Frankrijk nu eindelijk eens moet zorgen voor een re geering. die werkelijk kracht kan ontwik kelen, zoowel naar binnen als naar bui ten. Ook naar binnen, want, al zou men momenteel het wel het allerminst ver wachten. nu nog een Volksfront-regeering aan het bewind is, de stakingen zijn op nieuw begonnen, tot zelfs in de fabrieken, die voor 's lands defensie zorgen, toe Een zeldzaam beeld van verwarring, waartegen de regeering zich totaal niet opgewassen toont. Partij-belang overheerscht trouwens altijd nog het landsbelang, gelet op het feit, dat de zoo bij uitstek belangrijke financieele wetten opnieuw worden uitge steld, omdat diverse afgevaardigden liever morgen voor hun kiezers optreden dan daarover te beraadslagen. Inderdaad, in Frankrijk ziet men de democratie op haar smalst Naast dit alles blijft midden-Europa de groote factor in de algemeene politiek. De Tsjecho-Slowaaksche premier Hodza heeft in zijn rede niet gebracht, wat men had gedacht. Natuurlijk erkende hij de rechten der minderheden binnen staatsverband, doch bepaaic w.'ijnde voorstellen heeft hij niet aangekondigd en dat stelt teleur. Het is thans niet meer een tijd van uit- KLEINE OORZAKEN. GROOTE GEVOLGEN. Poes als brandstichster bracht menschen- levens in gevaar. Hedenochtend vroeg het was circa half acht werd de Amsterdamsche brandweer gewaarschuwd voor een zwaxen binnenbrand in het perceel Tweede Oos terparkstraat 49. Met twee motorspuiten en een ladder wagen werd uitgerukt en na aankomst bij den brand bleek inderdaad dat hier sprake was van een vuurzee. welke niet alleen moeilijk was te bestrijden en een groot gevaar opleverde voor de belendende per- ceelen. doch welke tevens menschenlevens zou kunnen kosten, wanneer niet onmid dellijk krachtig werd ingegrepen. Het vuur bleek ontstaan te zijn op de tweede ver dieping. waar de vrouw van den bewoner, den heer J. H. ter V., kort voor het uit breken van den brand een teil met wasch- water op een petroleumstel had gezet, welke omver was gegooid door een kat. In een. oogwenk leek de keuken, waar het petro leumstel stond, een vuurzee. De brand sloeg over naar de achterkamer en vervol gens naar de voorkamer en het trappenhuis. Via het trappenhuis baanden de vlammen zich een weg naar de derde etage, bewoond door de familie de B. Vlammen en een dichte rook beletten de bewoners van de derde etage aanvankelijk om hun woning langs den normalen wee te verlaten. De eerste zorg van de brandweer was. uiter- I aard het in veiligheid stellen van de per- sonen, die zich in het brandende huis be vonden. Zij verschafte zich toegang via het trappenhuis en de belendende percee- i len. De bewoners van de tweede etage, de 1 heer ter V met zijn vrouw en kind. had den zich reeds via den normalen weg in, veiligheid gesteld; aan de bewoners van de derde etage lukte dat niet zoo gemak kelijk. doch nadat de brandweerlieden te hulp waren gekomen, slaagde men er in om den heer de B zijn vrouw en een acht maanden oud dochtertje zonder ongeluk ken od straat te brengen. Een ongeveer 50-jaerige vrouw, die eveneens op de derde etage sliep, redde zich zelf door via den zolder en het plat het huls van de buren te bereiken. Door het vuur met drie stralen van alle zijden in te sluiten slaagde de brandweer er in den brand'tot de tweede en derde etage te beperken. De tweede werd vrijwel geheel door het vuur verwoest, de derde werd minder vernield, doch ook op deze verdieping is belangrijke schade ontstaan. De eerste etage kreeg uiteraard veel water schade. De huiskat van de familie ter V. heeft haar snoode daad met het leven moeten betalen. ONDER DEN TREIN GERAAKT. Doodelijk ongeval te Utrecht. Gisteravond is op het centraal station te Utrecht de 35-jarige heer P. J. uit het gesticht „De Deo" aldaar, door tot dus verre onopgehelderde oorzaak onder den trein, welke om 18.50 uit Amersfoort op het eerste perron aankomt, geraakt. Sta- tionspersonee! snelde aanstonds toe om hulp te bieden. De man bleek evenwel zoo zwaar gewond te zijn. dat eenige minuten later op het perron de dood intrad. In Septemiber 1936 is in Engeland een campagne begonnen voor Fyn- non Salt, een medicinaal praeparaat. Deze reclame, die vrijwel uitsluitend in dagbladen werd gevoerd, wordt in Engeland beschouwd als een der grootste reclame-successen der laat ste jaren. 8800 De enorme omzet van het artikel wettigt thans een maandelijksch reclamebudget van circa 10.000. hetgeen vier maal zooveel is als het reclamebudget, dat de Fynnon Salt Ltd. in 1936 uittrok bij haar eerste poging de markt te veroveren. Weer een typisch geval, waarbij systematisch gevoerde dagblad reclame haar onmisbaarheid bewees als economisch verkoopsmiddel. stel, doch van „Daden" en liefst zoo snel mogelfjk. Juist het onbestemde laat de ge legenheid om te propageeren voor Henlein en cle andere partijen, die naar autonomie streven, voikomen open en daarin schuilt een groot gevaar. De methodes der nationaal-socialisten zijn juist op dergelijke omstandigheden als het ware ingesteld. Bovendien krijgt Duitschland ook op den Balkan langzamerhand meer steun, al kan nog niet gesproken worden van di recte bondgenootschappen. Zuld-Slavië aarzelt en ook Roemenië gaat steeds meel den kant op van een dictatoriaal bewind. De hervormde regeering onder Miron Cristea heeft de politieke partijen ontbon den, de conclusie lig, voor de hand! Spanning en nog eens spanning. Waarheen het voert? Franco blijft vorderen aan het Aragon- front, doch het verzet neemt in kracht toe. Het legerbericht van Salamanca meldt: De rechtervleugel onzer troepen aan het front van Aragon bezette Monroyo en Rorre de Area, den berg San Bemafdo en Mas de Bartomeu. De vijand deed een ver- geefschen tegenaanval. De legionnaires be zetten Arrens de Lledo de Valderobres. Andere strijdkrachten hebben in de pro vincie Tarragona Pobla de Pasaluca bezet. In de provincie Lerida bezetten wij alle hoogten, die de stad omringen en sneden den weg van Lerida naar Monzon af. (Het heet dat een brand in de stad is uitgebro ken. Franco's troepen zijn tot in de buiten wijken doorgedrongen maar schijnen een recbtstreekschen aanval nog uit te stellen). In de sector van Zaidin bezetten wij Cas tillo en Binefar en op den linkervleugel be zette wij ten Westen van den weg naar Biescas verscheidene hoogst belangrijke stellingen en de dorpen Acumuer, Azun. Csa de Sobremonte, Escuer en Arguisal. Ten Westen van den zelfden weg namen wij Susin en Casbas de Jaga. In den sector van Callano sloegen wij alie vijandelijke aanvallen af en bezetten rijf dorpen. De afleidings-offensieven. In het Noorden van de provincie Gua dalajara zetten de regeeringstroepen hun actie voort. De rechtrchen boden neftigen tegenstand door talrijke luchtaanvallen. Hierdoor werd echter de opmarsch niet ge stuit. In het gisteren door de regeerings- trocnen bezette gebied werden honderd man gevangen genomen. Verder heeft het hoofdkwartier der re- geeringsltoepen twee aanvallen laten ont ketenen a)n het front in Aragon. De eene is drie dagen geleden begonnen in den sector van Albarracin ten Westen van KINDJE DOOR EEN TREIN GEDOOD. Gistermorgen is dichtbij Den Haag. het tweejarig zoontje van den spoorwegarbei der v. d. W„ dat in een onbewaakt oogen blik bij het ouderlijk huis op de spoorbaan was geloopen, gegrepen door een uit Lei den komenden sneltrein. Het kind was op slag dood. DOOR TEGENLIGGER VERBLIND. Op den nieuwen rijksweg tusschen Delft en Overschie is gisteravond de motorrij der K„ wonende te Delft, tegen een langs den weg staand paaltje opgebotst, door dat hij verblind werd door de lichten van een tegenligger. Mej, V., die op de duo zat, sloeg tegen den weg en is in bewusteloozen toestand naar het Gasthuis te Delft overgebracht. De heer K. kreeg hoegenaamd geen letsel. Teruel. waar de regeeringstroepen 15 K.M. zijr, vooruitgeschoven. De dorpen Masegoso. Terriente en Azor zijn in handen der republikeinsche troepen gevallen. De tweede operatie, uitgaande van het centrale leger, is Donderdagochtend vroeg begonnen, na een hevige voorberei ding door de artillerie. Gisteravond waren de regeeringstroepen meer dan 12 K.M. vooruit gekomen. Het dorp Abanades werd omsingeld. Generaal Miaja heeft verklaard, (lat c rechtschen verrast wei-den door de onver wachte aanvallen en slechts weinig tegen stand boden. In dezen sector worden even wel hevige gevechten voortgezet. De regee- ripgstroepen zijn in den aanval over een front van 30 K.M. tusschen Las Inviernas en Saelices. De generale staf van het regeeringsieger is gereorganiseerd. Luit.-kolonel Perea van het centrale leger heeft o.a. generaal Pozas vervangen. Engelschen gevangen genomen. Gisteren zijn te Alcaniz 270 Engelsche vrijwilligers bijeengebracht, die deci uit maakten van Barcelona's internationale brigades. Zij zullen naar Saragossa ge tracht worden. zy maakten deel uit van een bataillon, dat hoofdzakeïyk uit Lngel-' schen bestond en dat verslagen en omsin geld werd door Navarreesche eenheden tydens den opmarsch naar Gandesa. De vluchtelingen. Nog steeds stroomen miliciens en burgers, die uit Spanje vluchten. Frankrijk binnen. Driehonderd vrouwen en kinderen zijn meer naar het binnenland vervoerd. Drieduizend militiesoldaten, die thans ontwapend in een concentratiekamp zit ten, zouden naar Cerbère afgeschoven wor den, vanwaar zy naar Catalonië zouden tcrugkeeren, doch hun trein is op het laatste oogenblik volgens een instructie uit Parijs opgehouden. BUITENLANDSCH GEMENGD. GROOTE BRAND TEISTERT EEN DORP. Het dorp Leontinesti in het Roemeen- sche departement Bacau is door een ge weldigen brand geteisterd, welke byna twee derde van het dorp in asch heeft ge legd. Men vreest, dat ook menschen in de vlammen zyn omgekomen. Een andere brand heeft het dorp Didji in het departement Romanatzi geteisterd. Hier werden meer dan honderd huizen vernield. WEER EEN VIJFLING GEBOREN. Een in het dorp Cuyapa, in het departe ment Sonsonate in San Salvador wonende boerenvrouw. Mercedes Escobar Andino ge naamd. heeft, naar gemeld wordt, het leven geschonken aan een vyfling. W. D. H. R. te L. Secretaris van A.S.C. is de heer F. J. Versteegen, Witte Singel 82 alhier. Uitwisseling van gevangenen. De Britsche regeering hoopt spoedig een plan tot uitwisseling van krygsgevangenen in Spanje tusschen de regeering en Franco te kunnen verwezeniyken. waarvan de uit voering zal worden toevertrouwd aan sir Philip Chetwode. Franco heeft zich reeds met. het plan accoord verklaard, terwijl thans nog op de goedkeuring van Barcelona wordt gewacht. Sir Philip Chetwode zou zich als arbiter te Toulouse vestigen als voorzitter van een Britsche commissie van drie leden. Eén hiervan zal zich te Burgos en één te Barce. lona vestigen, terwyl de derde te Toulouse blyft.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9