BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Zaterdag 2 April 1938 De strijd in het Verre Oosten Laatste Berichten Buitenland Binnenland SPORT BEURSOVERZICHT DE ALGEMEENE TOESTAND. Engelsch-Italiaansche overeen komst op komst? De uitbreiding van den vlootbouw. Hongarije en de Kleine Entente. Naar in goed Ingelichte kringen te Lon den wordt meegedeeld, zijn de geruchten volgens welke de Brltsch-Itallaansche on derhandelingen reeds tot een algeheele overeenstemming hebben geleld, voorbarig. Men is echter de meening toegedaan, dat de onderhandelingen een zeer gun stig verloop hebben en men koestert de hoop, dat over twee of drie weken een overeenkomst zal worden bereikt. Britsche nota maakt van het geschutka- liber geen melding. De Fransche nota verklaart, dat de Fran- sche regeering zal voortgaan de kwalita tieve beperkingen, vastgesteld door het Londensche vlootverdrag te handhaven, zoolang geen andere continentale mogend heid in Europa er van afwijkt. De Fran sche nota voegt hieraan toe. dat de Fran sche regeering op grond van het verlangen zoo veel mogelijk den omvang en de even- lueele gevolgen van diteerste afwijken van het verdrag te beperkt, den wensch heeft, dat een overeenkomst zoo spoedig moge lijk tot stand zal komen tusschen alle mo gendheden, die tot dusverre in overeen stemming waren ten opzichte van hun vioolbouw met de beperkingen, die thans van kracht zijn. Met het oog op de bepalingen van de BritschDuitsche en BritschRussische TSJECHO-SLOWAKIJE. Hodza ontvangt Sudeten- Duitschers. Het Tsjecho-Slowaaksche Telegraaf- agentschap Ceteka deelt mede, dat minls- ter president Hodza vertegenwoordigers heeft ontvangen van de partij der Sude- I ten-Duitschers, om. den afgevaardigde Kundt, den voorzitter van de club der ge noemde partij. Hodza stelde hen op de hoogte van zijn opvattingen ten aanzien I van den tegenwoordigen toestand. I Op scholen Is alle politieke agitatie ver boden. In een pas vannacht geëindigde conferen tie in het ministerpresidium tusschen de vertegenwoordigers van de stakende me- taaiarbeiders en de werkgevers, zijn twee vlootovereenlkomst heeft de Britsche regee- I principieele accoorden tot stand gekomen, FRANKRIJK. Kang op einde der Enkele Engelsche bladen zeggen reeds ringen mededeelingen gericht gelijk aan van binnen 10 dagen. die. welke aan de Amerikaansche en Men is er in geslaagd op enkele moeilijke Fransche regeering zijn verzonden punten tot overeenstemming te komen i Het zal thans noodig zijn voor de ver- Rome zou er ln hebben toegestemd, dat dragspartijen van het Londensche vlootver- rlng aan de Duitsche en Russische regee- hie de afgevaardigden thans aan hun op drachtgevers zullen voorleggen. Na afloop der conferentie verklaarde Vincent Auriol. dat de beide voorontwerpen, indien zij door de erkenning van de verovering van Abes- synië zou geschieden door bemiddeling van den Volkenbondsraad, die 9 Mei as. bijeen komt. Verder zou Rome bereid zijn de verzeke ring te geven, na het einde van den Spaanschen burgeroorlog, alle Itallaansche vrijwilligers uit Spanje terug te trekken. De besprekingen omtrent de positie van Engeland en Italië in de Middellandsche en de Rootle Zee zouden tot een gunstig resultaat, hebben geleid. Ook ten aanzien van de Itallaansche propaganda in Brit sche gebieden zouden de onderhandelingen bevredigende resultaten hebben opgeleverd. Indien een accoord zou worden bereikt, zouden de Itallaansche troepen in Lyblë tot de helft worden verminderd. In het accoord zou in de eerste plaats worden verklaard, dat de twee landen de wederzijdsche belangen in de Middelland sche Zee zullen eerbiedigen, waarbij spe ciaal rekening zou worden gehouden met de vitale belangen van Italië. Tevens zou rekening worden gehouden met de belan- gen van Frankrijk. De formeele nota's, die op 31 Maart uit gewisseld zijn tusschen de Britsche. Fran sche en Amerikaansche regeeringen betref fende de z g. escalatorclausule in het Lon densche vlootverdrag. zijn thans gepubli ceerd. De Amerlkaanschen en Britsche re geeringen verklaren, dat tengevolge van iict ontbreken van eenigerlei verzekering van den kant der Japansche regeering, dat Japan niet bezig is met den bouw of den bouw niet overweegt van kapitale schepen boven de beperkte afmetingen van het Londensche vlootverdrag, zij besloten heb ben gebruik te maken van haar recht tot afwijking van de beperkingen ten aanzien i an den hoogsten limiet voor kapitale schepen, n.l. 35.000 ton. De Amerikaansche regeering verklaart in haar nota boven dien. dat de voorgestelde afwijking der be perkingen ook betrekking heeft op het kaliber van het geschut, dat op de kapi tale schepen gemonteerd mag worden. De drag overleg te plegen en te trachten een overeenkomst tot stand te brengen met het oog op de beperking tot een minimum van de afwijkingen van het verdrag. Volgens het Londensche vlootverdrag is de werkgevers- en arbeidersorganisaties worden aanvaard, een einde zullen maken aan het conflict in de luchtvaartindustrie. Vanwege de C.T.T.C. (de christelijke werknemers-organisatie) Is een communi qué uitgegeven, waarin gewezen wordt op de verwarde omstandigheden, waaronder de het grootst toegestane geschutkaliber zes- arbeid is neergelegd; op de afwijzing van de tien duim. Groot-Brittannië heeft alleen zestienduimsgeschut op de slagschepen Nelson en Rodney. Het zal Duitschland en Rusland uiteraard vrij staan hun vlootbewapening op te voe ren in verband met. het Britsche besluit Wanneer een van deze beide landen daartoe verantwoordelijkheid door de organisaties waartoe de stakers behooren. die het initia tief hebben genomen; op den toestand van bezorgdheid, waarin zich duizenden arbei ders bevinden, die van hun broodwinning zijn beroofd. De christelijke vakbeweging wijst er op I.EIDSCHE CHR. ORANJE-VEREENIGING. Jaarvergadering. De Leidsche Chr. OranJeVereeniglng hield haar 30ste jaarvergadering in het gebouw „Prediker". De voorzitter, mr. N. G. Geel kerken, wees er in zijn openingswoord op, dat het bestuur het betreurt, dat de feesten ter gelegenheid van de geboorte van Prin ses Beatrix in Leiden nogal sober zijn ge weest, reden waarom het besloten heeft bij de komende nationale gedenkdagen meer zelfstandig op te treden. Op 29 April zal ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana een groote feestver- gadering worden gehouden, waaraan de Timdelerclub en de kinderkoren van „Ex Animo" zullen medewerken. Ook den ver jaardag van H.M. de Koningin wil het be stuur luisterrijk vieren. Aan het einde van zijn openingswoord herinnerde de voorzitter er aan, dat de heer Boekkooi 12'/> jaar het secretariaat heeft waargenomen. Voor de zeer ijverige wijze, waarop hij dat altijd heeft gedaan, bracht spr. den heer Boekkooi warme hulde. Namens zijn mede-bestuursleden bood .spr. een fraaien fruitmand als stoffelijk blijk van waardeering aan. De heer Boekkooi zegde met enkele woor den voor deze huldiging dank en arran geerde op zijn beurt een klein huldebetoon, toen hij de echtgenoote van den voorzitter bloemen aanbood. Spr. meende het feit, dat na zoovele jaren weer voor het eerst een echtgenoote van den voorzitter de vergade ring bijwoont, niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. De heer Boekkooi bracht daarna zijn Jaarverslag uit, waaruit om. bleek, dat het ledental niet onbelangrijk is gestegen. Dankbare woorden werden in het verslag geuit aan de nagedachtenis van den veel- betreurden voorzitter, ds. H. Thomas. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Pieneman bleek, dat er, afgezien van de oude schuld, die regelmatig wordt afge lost. een overschot is van f 45. Als bestuurs leden werden herkozen de heeren Herf- kens. Questro en Kouwchoven. De avond werd opgeluisterd met enkele Oranje-films en piano-muzlek van den heer Plu. echter zou overgaan, zou Frankrijk zijn dat zij geen aandeel had in de uitbreking besluit moeten herzien. Dezelfde invloed 1 van het conflict; zij roept de arbeiders op zou op het Fransche standpunt uitgeoefend zich aan te sluiten bij een vakvereeniging, worden, wanneer Italië, dat het LorWen- die bezield is met de gedachte van samen- sche vlootverdrag niet heeft or.derteekend. werking, welke absoluut noodig is, zoowel mocht besluiten de tonnage der kapitale bij arbeiders als bij werkgevers, wil men uit Met ingang van Zaterdag 16 April a.s. wordt de heer W. Broekman, commies bij de Ned. Spoorwegen op het plaatskaarten bureau aan het station alhier als zoodanig overgeplaatst naar Vlissingen. Aan de firma Joh. de Geest alhier is de leverantie opgedragen van het benoo- digde rundvleesch gedurende het 2de kwar- schepen te verhoogen. De „Venko", het agrarische orgaan van den Tsjecho-Slowaakschen minister-president Hodza. meldt, dat de onderhandelingen tusschen de drie staten der Kleine En tente om tot een accoord met Hongarije te komen, hervat zijn. De besprekingen hebben op de volgende punten betrekking: 1. de erkenning van de rechtsgelijkheid op bewapeningsgebied; 2. op wederzijdsche verzekeringen, dat geen agressieve bedoe lingen worden gekoesterd; 3. op een ge meenschappelijke verklaring, volgens wel ke geen der staten maatregelen zal nemen, welke blijvend nadeel zouden kunnen berok kenen aan zijn verdragsgenooten, zoowel op minderheden als op ander gebied. Het blad voegt hieraan toe, dat Praag. Belgrado en Boekarest het reeds met el kaar eens zijn geworden en dat binnen kort onderhandelingen zullen worden aan geknoopt met Boedapest. Het beoogde verdrag zou afzonderlijk met Hongarije gesloten worden door Tsjecho-, Slowakije, Roemenië en Joego-Slavië, na dat de tekst door de drie regeeringen ln gemeenschappelijk overleg is opgesteld. De Italiaansche pers heeft aangekondigd, dat de Italiaansche minister van buiten landsche zaken graaf Ciano binnenkort een reis zal maken naar Polen. Omtrent den datum van deze reis is nog niets vast gesteld. de mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat het bezoek eerst in het najaar zal geschieden. Tijdens zijn verblijf in de Pooische hoofdstad zal graaf Ciano tegenwoordig zijn bij de onthulling van een monument ter eere van den Italiaan Francesco Nullo, die gevallen is voor de onafhankelijkheid van Polen. DUITSCHLAND. GEZANTEN-BENOEMINGEN. Bouw te Weenen. De Fiihrer heeft te Stuttgart een aantal afgevaardigden van de in het buitenland wonende Duitschers, alsmede deputaties uit de verschillende Duitsche landen, ge kleed in nationaal costuum, ontvangen Vervolgens heeft hij een rede gehouden in het kader van de verkiezingscampagne voor 10 April. Hedenavond spreekt hij te München. Officieel wordt medegedeeld, dat de Füh- rer en rijkskanselier den staatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche za ken, von Mackenzen, benoemd heeft tot ambassadeur te Rome. Tot staatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche za ken is Freiherr van Weizsacker benoemd en tot ambassadeur te Londen de vroegere am- basadeur in Tokio, von Dirksen. Neubacher, de burgemeester van Weenen heeft gisteren in de wijk Floridsdorf de arbeiders van de gasfabriek en de electri sche centrale toegesproken. Hij zeide. dat belde fabrieken zullen worden uitgebreid, dat er nieuwe groote arbeiderswijken zul len verrijzen en dat er groote jaarbeurs en tentoonstellingshallen gebouwd zullen worden, die overeen zullen komen met de beteekenis van Weenen als handelsstad. Wat betreft het herstel van de leden van den vroegeren sociaal-democratischen Schutzbund op de plaatsen, die zij vroeger in de bedrijven hebben ingenomen, zei Neu bacher. dat zulks geen daad van gratie was, maar van eerherstel. de huidige moeilijkheden geraken. EGYPTE. De verkiezingen. Bij de verkiezingen voor de wetgevende vergadering in Boven-Egypte, heeft de re geering 33 zetels behaald, de Saadlsten, die zich hebben afgescheiden van de Wafd- partij, 20 zetels, de onafhankelijken 17 en de Wifdisten drie zetels. De uitslagen twee districten zijn nog niet bekend. In dertien kieskringen zullen herstem mingen moeten worden gehouden, aange zien daar geen der partijen een voldoende meerderheid had behaald. MEXICO. De onteigening van de petroleumvelden. Cardenas en Huil zijn beiden van mee ning, dat spoedig een oplossing zal worden gevonden in de zaak van de onteigening van de petroleumvelden. De wetenschap, dat de Vereenigde Staten alles zal doen wat in hun macht is om de eischen van de Amerikaansche petroleum- maatschappijen zoo laag mogelijk te maken, tezamen met de verklaring, dat de Veree nigde Staten het recht van Mexico erken nen om de velden in beslag te nemen, heb ben Carderas ertoe gebracht een nota te zenden aan de Vereenigde Staten, waarin wordt verklaard, dat Mexico aan zijn ver plichtingen zal voldoen. In de nota wordt verder gezegd, dat de regeering-Roosevelt zich de achting van het Mexicaansche volk heeft weten te verwer ven. In de nota wordt geen melding gemaakt van het bedrag, dat Mexico wil betalen als schadeloosstelling voor de onteigening.welke op 400 millioen dollar wordt geraamd. Alvorens per vliegtuig naar New-York terug te keeren, heeft Rickett verklaard, dat hij vermoedelijk van de Mexicaansche re geering twintig millioen vaten petroleum zal koopen. doch voor wien is nog niet bekend Minister Suarez heeft den correspondent van Reuter gezegd, dat hij het bericht van de New-York Times, dat een contract zou zijn onderteekend beneden den marktprijs, kon tegenspreken. Hij weigerde evenwel te antwoorden op de vraag of een contract geteekend was. Van het front. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten worden gevechten op groote schaal gele verd op slechts 60 mijl ten Zuid-Westen van Sjanghai, waar de Chineesche geregelde troepen zich gevoegd hebben bij de guer rilla voerende soldaten in den driehoek SjanghaiWoehoeHangtsjou. In een communiqué wordt gezegd, dat de Chinee sche troepen er gisteravond in geslaagd zijn, na heftige tegenaanvallen de Japan ners uit hun stellingen in het Noordelijke deel van Taier Tsjwang te verdrijven. Vol gens berichten van het front zetten de Chi- neezen hun zegevierenden opmarsch naar het Noorden vbort. Daarentegen melden Japansche berichten uit Peiping. dat een Japansche colonne de zoogenaamde ondoordringbare linie Taier Tsjwang Siang Jen Lin Ji, heeft door broken. De schade door den oorlog aan Shanghai's zakenleven toegebracht, wordt op ruim 250 millioen dollar geschat. Tsjang Kai Sjek tot voorzitter van Kwomintang gekozen. Het congres van de Kwomintang heeft zijn werkzaamheden beëindigd. Met alge- meene stemmen is Tsjang Kai Sjek gekozen tot voorzitter en Wangtsjingwei tot vice- voorzitter van de Kwomintang- Bezuiniging in Japan. Het Japansche kabinet heeft op instiga tie van den minister van financiën, Kaya, besloten aan alle regeeringsministeries en provinciale autoriteiten instructies te zen den, waarin zij dringend worden verzocht gedurende het financieele jaar. dat 1 April is begonnen, de grootst mogelijke spaar zaamheid te betrachten door alle onnoo- dige uitgaven te schrappen. tuinbouwongevallenwet, voorzitter van de landbouw-crlsiscommlssie. In tal van andere commissies en colleges heeft dr. Lovink zitting gehad, o.a. ln het college voor de visscherijen, de commissie voor den proefpolder Andljk. welker voor zitter hij was. Verder was hij nog lid van het college van curatoren der Landbouw- hoogeschool te Wageningen De Heidemaat schappij had hem in 1910 tot lid van ver dienste benoemd. In de Tweede Kamer heeft dr. Lovink over tal van onderwerpen, voornamelijk het landbouwbeleid betreffende, het woord ge voerd, zijn woorden hadden steeds veel ge zag en gaven blijk van een groote kennis op het gebied van den land- en tuinbouw. De thans ontslapene was Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, com mandeur ln de Orde van Oranje-Nassau, commandeur in de Huisorde van Oranje en voorts Commandeur in de Leopoldsorde van België en in de Orde van het legioen van eer. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP. Opening door den Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, de minister van staat jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, heeft zich bereid verklaard, de groote Bloemen tentoonstelling te Boskoop te openen op 14 April a.sdes morgens te 10 uur. Het overlijden van Dr. Lovink. (Vervolg eerste pagina) Omtrent de loopbaan van dr. H. J. Lo vink kan het volgende worden medege deeld Hij werd op 10 Januari 1866 te Terborg geboren en trad op 16-jarlgen leeftijd in dienst van een boomkweeker te Velp. Na dat hij daar eenige jaren was werkzaam geweest, werd hij benoemd tot opzichter der stadsplantsoenen en landerijen te Zut- plien. Hij bekwaamde zichzelf in de ken nis van de houtteelt en was voornemens in universitaire richting verder te studee- ren. welk plan hij echter niet kon verwe zenlijken uit hoofde van zijn werkzaamhe den. In 1891 nJ. werd hij benoemd tot ad junct-directeur der Nederlandsche Heide maatschappij, eenigen tijd later tot direc teur. Onder zijn leiding heeft de Nederl. Heidemaatschappij zich buitengewoon krachtig ontwikkeld en aan hem is het zeer zeker mede te danken, dat deze maat schappij thans zulk een voorname plaats inneemt. Als directeur ontwikkelde hij een INNITZER NAAR HET VATICAAN ONTBODEN? Naar men gelooft in kardinaal Innitzër naar Rome ontboden om uitleg te geven van zün houding ten aanzien van de ln Oostenrijk te houden volksstemming. Officieele kringen te Berlijn weigeren commentaar te leveren op de verklaring van het Vaticaan. Zij verklaren, dat zij zorgvuldig bestudeerd dient te worden, daar de daarin ter sprake gebrachte kwesties hoogst belangrijk zijn. De woordvoerder verklaarde tegenover Reuter, dat Hitier waarschijnlijk de eerste de beste gelegenheid zal te baat nemen, om zijn houding ten aanzien van de ver klaring vast te stellen, waaraan hij nog toevoegde, dat men te Berlijn de zaak niet lichtvaardig wenscht op te vatten. Wat de Oostenrijksche bisschoppen hebben gedaan heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, de politieke atmosfeer te zuiveren. Zij hebben hun volgelingen in Oostenrijk bevrijd van het godsdienstige despotisme en dit was het eenige verstandige, dat zij als goede Duitschers konden doen. Het op treden der Oostenrijksche bisschoppen kan niet beschouwd worden als een zich be moeien met de politiek, doch dit, zoo ver klaarde de woordvoerder, kan niet gezegd worden van de radio-uitzending van het Vaticaan. SCHAKEN. SCHAAKBOND v. LEIDEN EN OMSTREKEN. Promotie-degradatie. Van den wedstrijd Voorschoten ID. Note- boom I te Noordwijk, j.l. Dinsdag te Voorscho ten gespeeld, bleven twee partijen onbeslist. Deze zijn thans beide voor Voorschoten gewon- enorme werkkracht, welke hij wist over te nen verklaard. nX bord 7 mevr. N. Braggaar BELGIË. Gevaar voor staking in steenkool industrie afgewend. Op verzoek van de regeering hebben de taal 1938 voor het Academisch Ziekenhuis werkgevers in het mijnbedrijf zich bereid en voor de gestichten Endegeest. Rhijngeest verklaard, den „status quo" op het gebied en Voorg"=st. der loonen te handhaven. 1 De advocaat-generaal Bij Kon. besluit van 28 Maart 1938 is Beroep te Brussel, van Durne, is beiast met benoemd en aangesteld bij het Vrijwillig het onderzoek naar den toestand in de brengen op degenen die met hem samen werkten. In het bijzonder dient vermeld het aan deel dat het werk van dr. Lovink gehad heeft in de ontginningen van de Peel. De cultuurtechniek ging bij het werk der Nederl. Heidemaatschappij een belangrijke plaats innemen. Later werden aan die werkzaamheden nog toegevoegd be moeiingen op het gebied van de zoetwater- visscherij. Zoo werden onder zijn directeur schap bekende vischkweekerijen in ver schillende provincies aangelegd Dr. Lovink was toen tevens belast met de inspectie der Staatsbosschen en -ont ginning. In 1901 volgde zijn aanstelling als directeur-generaal van den Landbouw Hij behield echter den band met de Heide maatschappij, doordat hij benoemd werd tot commissaris en later tot voorzitter van dat lichaam. In 1907 trad de heer Lovink als zoodanig wegens drukke werkzaam heden af, doch heeft later deze functie weder op zich genomen. Als directeur-generaal van den Landbouw stichtte dr. Lovink oa. de Rijksseruminrich- ting te Rotterdam. Ook reorganiseerde hij de landbouwinstellingen te Wageningen. De verbetering der veeartsenij kundige opleiding was mede zijn werk: Onder zijn directoraat kwam ook tot stand de verplichte keuring van voor uitvoer bestemd vleesch. In 1912 werd de heer Lovink benoemd tot directeur van het departement van Land bouw in Ned.-Indië. welke functie hij tot 1918 vervulde. Als directeur van den Land bouw in Indié deed de heer Lovink buiten gewoon veel werk. Zoo concentreerde hij het natuurwetenschappelijk onderzoek in 's Lands Plantentuin te Buitenzorg; hij stichtte proefstations voor boschwezen en wint en bord 8 H. Noort wint. Door deze be slissing eindigde deze wedstrijd in een gelijk spel 55. De tweede wedstrijd tusschen beide tientallen wordt gespeeld te Noordwijk op Dins dag 12 April a.s. Ook zijn nog voor promotie-degradatie vast gesteld de volgende wedstrijden: Leiderdorp II (2BCaissa II (3 At op Don derdag 7 April a.s. te Leiderdorp en Zwammer- dam I (3 AtAlphen n (3B) op Dinsdag 12 April a.s. te Zwammerdam. tuut voor plantenziekten en cultures. HONGARIJE. Daranyi tracht gerust te stellen. Minister President Daranyi heeft voor de Kamer het standpunt der regeering na der bepaald ten opzichte van de ongerust heid. die gewekt is door de toeneming der nationaal-socialstsche propaganda in som mige economische en politieke kringen. Die ongerustheid in politieke kringen is tot uiting gekomen in belangrijke redevoerin gen in de Kamer uitgesproken door Graaf Bethlem en door Tibor von Eckhardt. Charles Rassay en graaf Georges Szechenyi. Uit deze redevoeringen komt naar voren, dat de nationaal-socialisten in het land propaganda organiseeren ten gunste van een agrarische hervorming, dat zij de nationalisatie eischen van sommige in dustrieën en uiterst strenge maatregelen tegen de Joden, terwijl zij terzelfder tijd verontrustende geruchten doen rondgaan, de schade kunnen toebrengen aan het economische en politieke leven in Hon garije. Daranyi verklaarde nu. dat de nervosi teit in de economische en politieke kringen geenszins gefundeerd is en dat de regee ring haar werk met de grootste kalmte voortzet. Het wetsontwerp betreffende een „,mikWW. groot beleggingsprogramma zal op 8 April i der voorzitter van de in 1922 benoemde bij de Kamer worden ingediend. „De re- staatscommissie tot het instellen van een geering heeft een .volstrekt vertrouwen in onderzoek naar de baten, welke verwacht konden worden van de afsluiting en droog making der Zuiderzee AMSTERDAM, 2 ApriL Hoewel de effectenmarkt alhier gisteren reeds een behoorlijke stijging had vertoond, bleef het vaste verloop van Wallstreet niet zonder in vloed. Het herstel werd er verder door bevor derd en zoo zag men opnieuw een vrij aan zienlijk hooger koerspeil. waarbij in vele ge vallen het niveau van den aanvang dezer week weer bereikt werd. De beurs sluit de week per saldo dan toch nog in een betrekkelijk aan gename sfeer, geruggesteund tevens door be richten van opgewekten aard. zooals de ver wachting, dat binnenkort het Engelsch-Ita- liaansch accoord- tot stand zal komen. Nu aan de liquidaties een einde schijnt gekomen te zijn en de weg voor een herstel is gereed geko men, is echter tevens de omvang der affaire afgenomen, aangezien op het verhoogde koers peil de vraag nog vrijwel achterwege bleef. Hoezeer de ondertoon van de markt zich even wel gewijzigd heeft, bleek wel uit het feit, dat de hoogere koersen zich. op een enkele uit zondering na. tot het slot wisten te hand haven en zich geen reactie voordeed, waarbij de handel een zeer kalm karakter behield. Wat de afzonderlijke hoeken betreft, ver toonden Koninklijke Olie terstond een flink herstel op 313'% dus 9% boven gisteren, of boven het laagste peil van deze Ui ubiuvauiuiio ruvi uwvunvuk» bijna 30 Vo - - - landbouw, de afdeellng visscherij. het insti- week. Het bericht dat een basis voor bespre- x....x kingen tusschen Washington en Mexico ïn- kingen t i, i zake de schadevergoeding der onteigening der De verdiensten van dr. Lovink op al-,e- buitenlandsche petroleummaatschappijen is be- mieen wetenschappelijk gebied waren aan leiding voor de Universiteit te Groningen om hem te benoemen tot causa. Toen dr. Lovink uit Indië was terugge keerd, om gezondheidsredenen, werd hij aangewezen als commissaris voor de land bouwproductie. Eenmaal in Nederland zijnde, ging hij in de politiek. Hij behoorde tot de Christelijk-Historische Partij en reikt, maakte een goeden indruk. Nu de Rubberprijs zijn laagste punt weer ge- doctor honoris I had schijnt te hebben, toonen ook de aandee- len een toenemend herstel. Amsterdam Rubbers verbeterden 6C, tot 130en de andere soorten waren overeenkomstig hooger. Tabaksaandeelen lagen vaster in de markt, mede in verband met de inschrijvingen. De Sumatrasoorten waren 4r"0 beter. Industrieelen hadden een kalm verloop, Philips liep zelfs op tot 270"^, dus 14r:- boven gisteren, om deze winst daarna tot 10 te lUli UC L/flilOW-liJA liioiuiiouuv j vw - deed in 1922 zijn intrede in de Tweede Ka- °?P?.rkeTn' Fokker prijshoudend om en nabij de mer. Een jaar later werd hij tevens benoemd tot burgemeester van Alphen a. d. Rijn, welke functie hij gedurende tien jaar be kleedde. Hij bleef zich op landbouwgebied bewegen en was om. voorzitter van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, ver Landstormcorps Vaartuigendlenst tot res.- kapitein voor speciale diensten onze plaats genoot de reserve le luitenant P. J van Hoeken van dat corps. steenkool-industrie, tot het instellen waar var, de regeeiing besloten heeft. Het gevaar van een staking is derhalve afgewend. da toekomst des lands. Zij zal de revolu- blj het Hof van tionnaire opstokers en hen. die voordeel willen trekken van kunstmatig opgewekte verwarring, verpletteren. Alleen de vijan den van Hongarije en personen, die zich willen onttrekken aan ieder offer voor het land. hebben belang bij een ontmoediging van Hongarije." 300', Unilever en Aku eveneens vaster. Van Suikerwaarden kwam H.V.A weer boven d« 400' bij kalme affaire Scheepvaarten alge meen oploopend. Amerikanen vaster in sympa thie met Wallstreet. Evenals de aandeelenmarkt. hadden ook da beleggingen een vaster aanzien. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 3/4 (8.96 7/81Berlijn 72.52 1/2 (72.50). Parijs 5.55 1/2 (5.531. Brussel 30.43 1 2 130 50). Zwitserl. 41.43 (41.41 1 '2). Hij was ook lid van de in 1932 ingestelde «wgihifgen 40.05 (40.05). Stockhota mmiccio for vrtrtrfroroiHino- iron oon tooVi_ 1 4b.z-0 USlO 40. UI 1 - 40.UI 1 In X OiK. commissie ter voorbereiding van een tech nische herziening van het tarief van in voerrechten, voorzitter van den visschery- raad, lid van den Zuiderzeeraad, voorzitter van den Raad van Toezicht op de land- en 1.80 5/8 (1.80 5/8). Praag 6.31 (6.31). Lire 8 10 (7.95). Prolongatie 1/2. Part. disc. 1/8. Daggeld 1/4. Tusschen haakjes zUn de koersen van gisteren. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3