STADSNIEUWS 79sfe Jaargang ZATERDAG 2 APRIL 1938 No. 23933 De Sportfondsen-kwestie wordt afgewikkeld Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aftrek van bijna f. 26.- per aandeel IM. NOOMEN Dr. H. J. Lovink overleden Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD Maandag 11 April staking in 9 sigarenfabrieken verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden "van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f.2 35 per week ..'1:0^.' f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f poöokosten. (voor binnenland f.0 80 per 3 mncL) Spaarders gaan met het voorstel der directie accoord. 470 van de 511 spaarders vroegen hun geld terug. 'i De Leidsche Sportfondsen-kwestie, 'welke gedurende zoo langen tijd de ge moederen in hevige beroering gehouden heeft, schijnt nu dan werkelijk haar afwikkeling te naderen. Na de ver gadering on 12 Januari in de Burcht zaal. waarin mi. Bierenbroodspot zich bereid verklaarde de gestorte gelden (na aftrek van gemaakte kosten) terug te betalen, hebben 470 van de 511 spaarders zich aangemeld, en met spanning hebben zij uitgezien naar de resultaten, welke gisteravond in een spaarders-vergadering in den foyer der Stadszaal door den nieuwen Raad van Toezicht zijn medegedeeld en die hun samenvatting vinden in de tijding dat per aandeel i hetzij al dan niet vol gestort) een korting van f 25.75 zal worden toegepast! De heer Henny heeft, als voorzitter van den Raad van Toezicht, medegedeeld dat dadelijk na de vergadering op 12 Januari aan de Sportfondsendirectie verzocht Is er zorg voor te dragen dat de gelden der Leidsche afdeeling niet een dag konden worden opgezegd. Tevens werd met klem aangedrongen op spoedige afrekening en werd aan den ouden Raad van Toezicht verzocht de verschillende papieren over te dragen. Het één zoowel als het andere duurde geruimen tijd. Van den vorigen Raad "van Toezicht kwam tenslotte een uitvoerig dossier met het verzoek genoemden baad déchaxe te willen verleenen. Geantwoord werd dat het feit van toe zending alleen geen reden kon zijn voor décharge. Daarna is aan een accountant een onderzoek naar de diverse bescheiden opgedragen. Toen men echter den vorigen Raad van Toezicht om een onderhoud voor een nadere toelichting vroeg werd geant woord dat mr. Punt in het buitenland ver toefde en de beide andere leden een der gelijke bespreking overbodig achtten. Wat de afwerking door de Sportfondsen- directie betreft hebben wij. aldus spr.. aan vankelijk een afwachtende houding aan genomen. Na een maand werden wij echter ongeduldig en eenige malen achtereen hebben wij geschreven dat wü hoopten weldra een afrekening te mogen ontvangen. Ongeveer 10 dagen geleden kwam tenslotte het bericht dat het zoover was en in verband daarmede werd Donderdagavond j.l. ten kantore van mr. Nord Thomson een be spreking gehouden tusschen den Raad van Toezicht en de heeren Bierenbroodspot (directeur N.V. De Sportfondsen). De Vries (accountanti en Sarenberg (een Amster dammer. die zich voor de Sportfondsen interesseert). De heer Bierenbroodspot verklaarde dat er een aftrek van f. 32.40 zou worden toe gepast. doch de Raad van Toezicht wensch- te daarmede niet accoord te gaan. vroeg bijzonderheden omtrent de verschillende posten en heeft deze op tal van punten aangevochten. Een der hoogste posten was die van het honorarium voor den architect (f.5500). waartegen onmiddellijk bezwaren geopperd werden. Echter werd uiteengezet dat men met plannen had moeten komen toen de gemeente haar geneigdheid tot medewerking getoond had en dat er niet alleen plannen gemaakt moesten worden voor het terrein aan den Wassenaarschewe^ maar ook voor het Schuttersveld, plannen, welke bovendien nog herhaaldelijk zijn ge wijzigd. De Raad van Toezicht heeft zich aldus van de billijkheid der kosten laten overtuigen en meent ze te kunnen aan vaarden. Daarentegen werd aanmerking gemaakt op het feit dat de gelden der af deeling niet reglementair zijn belegd zon der dat de spaarders daarin zijn gekend Zoowel de vorige Raad van Toezicht als de directie hebben in dat opzicht fout gehan deld en dat is Donderdagavond ook toe gegeven bij de discussie, die zuiver zake lijk. doch redelijk is geweest en in een aangename sfeer plaats vond. De aftrek is ui verband daarmede verlaagd. Eveneens Kins: de directie er uiteindelijk mee accoord dat niet 9 pet. werd afgetrokken voor ad ministratie- en andere kosten doch slechts een deel daarvan, omdat de spaarkas sjften 12 jaar. doch slechts enkele jaren'heeft geduurd Na zeer langdurige beraadslagin gen is men zoo ten laatste eekomen tot een aftrek van f. 25.75. Het geld. dat op de Rotterdamsche Bank. bijkantoor Leiden, ten name van de N.V. De Sportfondsen stond, is thans op aan dringen van den Raad van Toezicht over geschreven ten name van de leden van dien Raad. zoodat. men er te allen tijde zeggenschap over heeft. De feiten, aldus de heer Henny, zijn thans zoo, dat, bij aanvaarding van het voorstel op ieder aandeel een korting van f. 25.75 wordt toegepast. Wie f. 90 gestort heeft, ontvangt dus f. 64.25; wie f. 300 betaald heeft, krijgt f. 274 25 terug. enz. Ook den Raad van Toezicht is de restitutie tegengevallen, maar de Don derdagavond getoonde cijfers hebben toch wel een eenigszins ander oordeel gegeven. Trouwens: de Sportfondsen directie had zelf, naar zij in een brief meldt, een kleineren aftrek verwacht. Zij schrijft de oorzaak toe aan het feit dat de gelden zoo weinig rente hebben opgebracht en stelt vast dat zij bij de geheele Leidsche affaire nog driedui zend gulden inschiet! Mocht, zoo schreef zij, de vergaderinng haar voorstel niet aanvaarden dan behield zü zich het recht voor de volle 9 pet. administratie-kosten op te eischen. De heer Hermy deelde nog mede dat eenige spaarders, die reeds in den aanvang der Leidsche actie geroyeerd zijn wegens wanbetaling en daarvan bericht ontvingen, natuurlijk hun geld niet terugkrijgen en dat ook de inschrijfkosten vervallen. Ten slotte adviseerde hij het voorstel te aan vaarden. hoewiel daarbij verklarende dat de Raad van Toezicht zich volkomen bij het besluit der spaarders neerleggen zou. De heer Wichers Rollandet vroeg of percentsgewijze aftrek niet overwogen was. opmerkende dat hij daarbij zelf geen voor deel zou hebben gehad. Van de bestuurs tafel werd verklaard dat een dergelijke afwikkeling onbillijk zou zijn geweest. Wie het meeste voor de Sportfondsen-actie be taald en de zaak dus het krachtigste ge holpen had. zou dan het ergste de dupe worden. De heer Mazurel vroeg of men reglemen tair gedwongen kan worden onkosten te betalen, naar aanleiding waarvan de voor zitter antwoordde dat men er gezamenlijk naar gestreefd heeft een sportfondsenbad te kriigen. Daartoe zijn kosten gemaakt. Als wij er nu uit gaan zou het toch onbil lijk zijn in die kosten niet bij te dragen. Wie trouwens thans zou blijven doorstorten, krijgt denzelfden aftrek als zijdie hun geld terug hebben gevraagd. De heer Van Helvert vroeg of het niet mogelijk was de gemeente aan te spreken want zij heeft toch eigenlijk de architecten- kosten zoo hoog opgedreven, doch van de bestuurstafel werd eenigerlei actie afge raden De heer van Egmond wilde graag weten of er eenige kans op succes was indien men tegen de Sportfondsen ging procedeer en. Mr. Nord Thomson antwoordde, dat feitelijk alleen het bedrag van f. 5500 voor archi- tectenkosten aan te vechten zou zijn. Maar dat is slechts f. 10 per man. verminderd met de noodige kosten en spreker achtte dat de moeite van een proces (dat wellicht één of twee jaar duren kan) niet waard. Bovendien zou op die wijze tevens de thans bereikte verlaging van den aftrek van f. 32.40 tot f. 25.75 in de waagschaal worden gesteld. Het is waar. aldus spr., de aftrek is nog al hoog. maar dat komt omdat ef reeds zoovele kosten gemaakt moesten worden terwijl de meeste spaarders nog niet meer dan f. 90 hadden gestort. Voor hen. die hun aandeel volgestort hebben, lijkt de tegen valler ineens veel geringer. Men bedenke in tusschen dat men thans vrij is van ver dere stortingen, welke men bii doorgaan der plannen jaarlijks had moeten doen en het resteerende geld dus kan aanwenden, zoo als men wil Spreker deelde mede dat niet alle geld op de bank is omdat het bii spaarkassen gewoonte is dat dadelijk de 9 pet. worden afgetrokken Nu heeft men bii de Sport fondsendirectie bedongen dat slechts een becaald deel dier 9 pet zal worden afge trokken en het restant moet dus nog dooi de NV. De Sportfondsen aangevuld wor_ den Mr Nord Thomson vertrouwde evenwel dat dit spoedig geschieden zou en dat ook binnenkort tot uitkeering zal worden over gegaan. He' voorstel de- ^^o- 'ondsen-direc tie (n" rek van f.2575) werd fc/erna met aïgemeene stemmen aangenomen. De heef Wagemans deelde mede dat nog een bedrag van f. 31.20 in zijn bezit is. indertijd op de eerste vergadering van „ontevreden spaarders" bijeengebracht, het welk hij aan den Raad van Toezicht zal overdragen. De heer Henny heeft vervolgens onder applaus der vergadering den heer Wage_ mans bijzonderen dank gebracht voor het feit. dat hij indertijd het initiatief genomen heeft voor de actie der „ontevreden spaar ders". terwijl de heer Geytenbeek de tolk der aanwezigen was door den Raad van Toezicht te danken voor wat deze voor de spaarders heeft weten te bereiken. DE OPVOERING VAN „PROMETHEUS" DOOR DE LEIDSCHE GYMNASIASTEN. IVaardeerend artikel in een Grieksch dagblad. Uit een artikel, dat wij aantroffen in het Atheer.sche dagblad „De Vrije Stem" blijkt, dat de roem van de opvoering, door de Leidsche gymnasiasten van Aeschylus' tra gedie „Prometheus" tot ver buiten onze grenzen is doorgedrongen. In het nummer van 14 Maart j.l. van bovengenoemd blad lazen wij namelijk een artikel over deze opvoering van de hand van onze stadge- noote, mevr. professor Antoniades. En niet werd hieraan slechts een artikel gewijd, maar bovendien werd een foto afgedrukt van „De Hollandsche scholieren in een scène van Aeschylus Prometheus". Professor Antoniades schreef o.m.: „In Leiden zijn er veel scholen en te midden van die scholen is er een beroemd gymna sium" (als bijzonderheid werd hierbij ver meld dat vele scholen in Holland en ook dit gymnasium, zoowel door jongens als door meisjes worden bezocht). Verder wordt ge wezen op het feit, dat het Nederlandsche volk de waarde beseft van de kennis van de oudheid bij de jeugd, waarna zij verdere bijzonderheden over het gymnasiaal onder wijs in Nederland vermeldt. Prof. Antonia des betoogt verder, dat de Hollandsche scho lieren veel gevoel hebben voor de oudheid en dat zulks bleek uit de opvoering van Aeschylus' tragedie, die uitmuntte door een juist begrip van de rollen, een begrijpen, dat gesteund werd door een bijzonder en thousiasme van de leerlingen. ..De décors en costuums waren door leerlingen zelf ont worpen en gemaakt, de muziek, die voor treffelijk in overeenstemming was met de sfeer van de oud-Grieksche tragedie, was gecomponeerd door een leerling zelf." Vervolgens vertelt prof. Antoniades het een en ander over regie en spelers, waarin professor van Holk als regisseur en zijn zoon als vertolker van de hoofdrol ten zeer ste geprezen worden. Maar. hoe belangwekkend de inhoud van het artikel ook zij. voor de Leidsche gym nasiasten is het belangrijkste dat zij zich nu reeds in het land der klassieken be kendheid hebben verworven Onze Ongevallenverzekering kan een ongeval niet voorkomen, wèl de geldelijke nadelen daarvan. BIJKANTOOR LEIDEN. BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 8834 (Ingez. Med BINNENLAND. Het oud-Kamerlid, de heer A. H. Gerhard, wordt op 7 April 80 jaar (Binnenland, 4de Blad). Dc staking op 11 April in de sigaren- industrie staat vrijwel vast (1ste Blad). De Leidsche Sportfondsenkwestie; voorstel der directie inzake kostenaftrek door de spaarders aangenomen (1ste Blad). BUITENLAND. Franco stuit op grooten tegenstand (3do Blad). Het Vaticaan tegen de verklaring der Oos- tenrijksche bisschoppen (6de Blad). Succes bij de Engelsch-Italiaansche be sprekingen? (Buitenland, 1ste Blad). De geforceerde vlootbouw (Buitenland, 1ste Blad). De onderhandelingen afgebroken. Gisteren had te 's-Gravenhage onder leiding van den rijksbemiddelaar in het vierde district, mr. T. J. Verschuur, we derom een bespreking plaats met par tijen, betrokken bij het dreigend con flict in de sigarenindustrie in Nederland. Na langdurige besprekingen heeft de rijks bemiddelaar partijen voorgesteld een loon regeling te ontwerpen, gebaseerd op een loon voor de sigarenmakers in de derde ge meenteklasse van f. 23 per week. De werkgeversvertegenwoordigers ver klaarden zich bereid dit voorstel aan hun leden voor te leggen. De arbeidersvertegen woordigers wenschten zich echter over dit voorstel niet uit te spreken. De rijksbemiddelaar heeft toen zijn voor stel vervangen door een ander. Dit hield in een loonregeling gebaseerd op een loon van 12.25 gulden per 1000 stuks sigaren voor de 5-cents sigaar, met de be paling, dat daar beneden zouden komen te liggen de loonen voor de 31/:- en 4-cents sigaren en daarboven de loonen voor de duurdere sigaren In den ouderdom van 72 jaar is hedenochtend te Scheveningen over leden dr. H. J. Lovink, oud-directeur- generaal van den Landbouw, oud- directeur vail het departement van Landbouw in Nederl.-Indië, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-burgemeester van Alphen aan den Rijn. (Men zie verder Laatste Ber.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. CHR. WIJKVER. „STAALWIJK". Het was gisteravond wel eenigszins een teleurstelling, dat de Chr. wijkvereeniging „Staalwijk", welke in de Stadsgehoorzaal een Klein-Kunstavond had belegd, niet over dezelfde belangstelling beschikte, als bij vorige gelegenheden. Wel had zij ge meend om ten aanzien van het programma eens een anderen weg in te slaan, maar daaraan kan het o.i. toch niet gelegen heb ben, want het gebodene was van een zeer goed gehalte. De wijkpredikant, ds. D. Kuilman heeft aan het begin van den avond in een korte rede zijn teleurstelling over de geringe op komst uitgesproken en verder met een enkel woord het programma ingeleid. Het muziekgezelschap „Symphonia" o. I. v. den heer J. van Waas bracht daarna enkele nummers ten gehoore. Hieruit en ook uit de overige nummers mochten wij opmerken, dat „Symphonia" in den laat- sten tijd goede vorderingen heeft gemaakt. Het dubbel-mannen-kwartet „Inter Nos" o. 1. v. den heer D. Kok uit 's-Gravenhagc. dat ook zijn medewerking aan dezen avond verleende, vergastte de aanwezigen op goe den zang. Arie Post. declamator, zegde proza en poëzie en droeg het zijne er toe bij cm deze uitvoering, die aangekondigd stond als „Klein-kunst-avond", voor de aanwezi gen te doen slagen. Dit laatste bleek uit het harteijk applaus, dat bij herhaling den medewerkenden ten deel viel. De afwezigen hadden weer eens ongelijk. OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS AAN JONGENS (OUDE VEST 35). Een depressie in het Noorden zal in ons land tijdelijk den wind doen toenemen, doch zacht weer zonder regren van beteekenis brengen. Geseind hedenmorgen aan alle posten „Weest op uw hoede". J. Keller, M. den Uyl, J. Hollebeek, H. Klein, W. F. Karstens, W. v. d. Mark. Fr. Galjaard, G. Zweistra, H. Laman, W. Mulder. Aan 18 leerlingen werden nuttige prijzen uitgereikt. Deze werden vanzelfsprekend zeer gewaardeerd! Nadat een der leerlingen het onderwijzend personeel had bedankt voor de ontvangen lessen en ook dit door de jongens be dacht was met een aardige verrassing, sloot het hoofd der school met een ernstig woord den cursus, welke 1 October a.s. opnieuw begint. Gisteravond werd de cursus voor openbaar 1 ..vervolgonderwijs aan jongens door het Dit hield een loonregelingin, gebaseerd hoofd der schooli den heer J. C. v. Schaik, op een loon van f. 12.25 per 1000 stuks voor eesloten Hp R PP rits siïrciQr mot honolinir Hof door. de 5 cents sigaar, met bepaling, dat daar onder loonen voor 3'/i en 4-cts. sigaren zou den worden gemaakt en daarboven loonen voor de duurdere sigaren. Deze regeling zou pas in werking treden nadat de voor de patroons-organisaties ontworpen ordenings overeenkomst door den minister van econo mische zaken zou zijn verbindend verklaard. Dit voorstel werd door beide partijen afgewezen. De rijksbemiddelaar heeft toen ver dere pogingen om partijen tot elkaar te brengen, opgegeven, hetgeen beteekent, dat dc samenwerkende arbeiders-orga nisaties in dc sigaren-industrie thans gevolg zullen -even aan het voornemen, om vandaag bij zeven groote firma's met te zamen negen fabrieken een werkstaking aan te kondigen, welke Maandag 11 April zal ingaan. De deelname aan dezen cursus was dit jaar wederom grooter dan in het vooraf gaande. Het bedroeg ruim 3 maal zooveel als eenige jaren geleden. In de gunstigste periode bedroeg het zelfs bijna 100 leer lingen. Dit is een zeer verheugend verschijnsel. Er blijkt n.l. een toenemende belangstelling voor kennisvermeerdering uit. Helaas gaat deze niet steeds vergezeld van het noodige uithoudingsvermogen om het begonnen werk ook te voleinden. Meerderen beginnen goed, maar hun wilskracht voor ernstig werk is te gauw uitgeput! Gelukkig geldt dit niet voor een belang rijke kern der leerlingen. Deze vervulde de opgedragen taak naar behoorenhun ener gie bleek groot genoeg om vol te kunnen houden. Zij zullen in het leven zeker een goede kans maken! Aan de leerlingen, die 2 jaren den cursus met voldoende of goede resultaten hebben gevolgd, werd een diploma uitgereikt. Het waren: H. Breijer, N. de Graaf, H. Verlint, OUDERAVOND SCHUTTERSVELDSCHOOL. De Schuttersveldschool heeft een ouder avond gehouden, welke werd opgeluisterd door muziek van de mondaccordeonvereen. D.O.B. De heer Entrop. hoofd der school, opende met een hartelijk woord van welkom aan alle aanwezigen, in het bijzonder tot den heer v. d. Meer. die verschillende films vertoonde, w.o. eenige betrekking hebbende op het bedrijf der Sted. Lichtfabr. een film over het ontstaan van de geluidsfilm en. opnamen van ontluikende bloemen. Hierna volgde voorlezing der notulen, waarna de secretaris het jaarverslag voorlas. Daar deze functionaris aftredend was en niet herkies baar. werd na een hartelijk woord van dank aan den secretaris voor zijn werkzaamhe den, in deze vacature voorzien. Ook het, ver slag van den penningmeester werd door de ouders met groote belangstelling gevolgd, waarna de kascommissie mededeelde, dat boeken en bescheiden in orde bevonden wa ren. D.O.B. speelde diverse vroolijke num mers, welke door de aanwezigen meege zongen werden. In de pauze werden een kopje thee en sigaren aangeboden, terwijl den muzikantjes een tablet chocolade ge presenteerd werd. Na afloon van dezen ge zelligeren leerzamen avond dankte de heer Entrop de medewerkers en ook de ouders voor de opkomst en werd overgegaan tot bezichtiging van het werk der leerlingen, waarna deze bijeenkomst om 11 uur ge sloten werd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1