De feestelijke intocht van burgemeester H. J. J. A. Smeets ROODE STER De verklaring der Oostenrijksche bisschoppen LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 April 1938 Zesde Blad No. 23933 79ste Jaargang Een waardig en geanimeerd verloop Het a.s. Bloemenfeest te Noordwijk TABAK Berichten vorige oplage Het Vaticaan verklaart daarvan niets r te weten Foto's Van Vliet. Hierboven de heer en mevrouw Smeets met familie, raadsleden, ambtenaren en autoriteiten na afloop der installatie in feestelijk samenzijn vereenigd. In vervolg op ons verslag betreffende de I installatie van den heer H. J. J. A. Smeets als burgemeester van Zoeterwoude, zij nog gemeld, dat nog het woord gevoerd is door deken Jongbloed, die er prijs op stelde na mens de geestelijkheid zijn gelukwenschen aan te bieden. Spr. sloot zich aan bij de vorige sprekers en wenschte den burge meester onder Gods zegen een langdurige loopbaan toe. Vervolgens sprak de burgemeester van Leiden, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, na mens alle aanwezige burgemeesters. Deze besprak o.a. de hooge waarde van het bur gemeestersambt. Dat u daartoe bekwaam zijt, wisten ook zij, die u moesten benoe men, aldus spr. Namens alle collega's wenschte spr. den heer Smeets geluk, daarbij wijzende op het groote medeleven en de groote belang stelling. De instemming met deze benoe ming is gegrond op de ervaring, die men met den benoemde heeft opgedaan. De be trekkingen tusschen Leiden en Zoeterwou de zijn niet van dien aard, dat men veel met elkaar te doen heeft, doch misschien zal zulks in de toekomst toch wel het ge val zijn. Met het nogmaals uitspreken van zijn gelukwenschen eindigde spreker. Oud-wethouder de Boer memoreerde het vele werk, dat door den heer Smeets als secretaris is verricht en haalde talrijke herinneringen uit de afgeloopen jaren op. De gemeente-secretaris van Leidschen- dam sprak vervolgens, niet slechts als oud-collega, doch ook als vriend, mede namens den gemeente-secretaris van Zoe- De heer en mevrouw Smeets tijdens de begroeting aan de grens der gemeente, waar bloemen werden aangeboden door een dochtertje van den heer W. de Groot. De heer J, de Graaf, hangt burgemeester Smeets den ambtsketen om. termeer, den heer Blauwhof. Spr. heeft sinds lang geconstateerd met welk een groote kennis van zaken de belangen van Zoeterwoude behartigd werden. De heer Smeets heeft hieraan steeds met hart en ziel gewerkt en dit is aanlei ding hem, mede namens zijn vrouw en kinderen, van harte geluk te wenschen. Spr. wenschte hem nog vele jaren in zijn nieuwe functie toe. De heer Van Rennes, commandant van de Burgerwacht, bracht eveneens zijn ge lukwenschen over en hoopte, dat de bur gemeester niet vaak, of liever heelemaal niet van de diensten der Burgerwacht ge bruik zal behoeven te maken. Hierna werd de eerewijn rondgediend. De receptie werd druk bezocht; niet minder dan 185 personen teekenden het gastenboek. Tenslotte bleven de burge meester en de raadsleden nog eenigen tijd gezellig bijeen. Van de aanwezige burgemeesters noemen wij nog de heeren Keyzer (Leidschendam), Middelberg Zoetermeer Warnaar (Ha- zerswoudei. Brug (Leiderdorp) en Berk hout (Voorschoten). Ook waren er meer dere gemeente-secretarissen, t.w. de reeds genoemde heeren v. Delft (Leidschendam), Blauwhof (Zoetermeer), voorts mr. dr. v. Strijen (Leiden), Corts (Koudekerk a. d. Rijn) en den Braver (Hazerswoude). De heer Schram de Jong, gemeente-secretaris van Voorschoten had bericht van verhin dering gezonden, wegens verblijf in het buitenland in verband met ziekte. Deze installatie heeft een waardig en zeer geanimeerd verloop gehad. De groote belangstelling heeft wel bewezen hoezeer men in breede kringen met deze benoe ming ingenomen is! Voor den heer Smeets en zijn tamilie is het een onvergetelijke dag geworden! Noordwijk Bloemenbadplaats. In hotel „het Hof van Holland" te Noordwijk werd op uitnoodiging van het Bloemencomité Noordwijk, een persconfe rentie gehouden. De voorzitter van het actieve comité, de heer S. P. C. van Wely. opende en deelde mede, dat het comité had besloten het bloemenfeest in verband met liet stadium waarin de bloemen door het prachtige lenteweder der laatste dagen verkeeren, een week vroeger zal plaats hebben, n.I. van 19 tot en met 23 April aanstaande. Het eere-comité, met als eere-voorzitter den burgemeester, zal Zaterdag 9 April a.s. des nam. te 4 uur door burgemeester v. d. Mortel te zijnen huize worden geïnstal leerd. De Commissaris der Koningin werd door het comité uitgenoodigd de officieele ope ning op Woensdag 20 April des namiddags te 3 uur in „Het Huis ter Duin" te Noord wijk te willen verrichten. Er zullen wedstrijden worden gehouden voor de mooiste bloemenmozaïeken, wed strijden voor de mooiste gevelversiering, alsmede fotowedstrijden (met foto's welke maar eenigszins met het bloemenfeest te maken hebben, kan men eveneens mede dingen). Zaterdag 23 April zal er een bloemencorso worden gehouden. De deel neming hieraan is gratis. De enorme be langstelling het vorig jaar heeft het co mité doen besluiten, dit bloemencorso te splitsen in een „kinder-bloemencorso" in den voormiddag, terwijl de namiddag voor de grooten bestemd zal zijn. Er zullen voor de wedstrijden en het corso flinke geld prijzen beschikbaar worden gesteld. De keuring der gevels en mozaïeken zal plaats vinden op 20 April, den dag der officieele opening. Evenals het vorig jaar zal ook het Lindenplein worden verlicht en ver moedelijk ook de toren en meerdere mo zaïeken. Het met zorg door de schoolkin deren het vorig jaar met bloembollen ge plante Koningin-Emmaduin en meerdere duinen worden reeds door zeer velen met bewondering gadegeslagen. Volgens deskundigen zal men Zondag 10 April het Koningin Emmaduin op zijn mooist kunnen bewonderen! Er zullen deze week wegwijzers worden geplaatst, waardoor men dit sprookjes- duin" spoedig zal kunnen vinden. Door een zestal schoolkinderen der le klasse (3 meisjes en 3 jongens) welke aan de be planting van het Kon. Emmaduin hun aandeel hebben gehad, zullen de volgende week aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana elk een bloemenmand worden aangeboden, gevuld met narcissen, hyacinthen en duinflora door hen geplukt op het Koningin Emmaduin. Wij vernamen voorts, dat reeds vele bloemenchèques uit alle lagen der bevolking bij het comité binnenkwamen. Doch lang nog niet alle. Men vergete het wakkere comité niet! Deze „bloemenchèques" zijn door het co mité rondgezonden ter bestrijding van de onkosten van het feestl Gelukkig zijn reeds verschillende grootere en kleine bijdragen toegezegd, doch er is nog meer van harte welkom Laat een ieder den naam „Noordwijk, Bloemenbadplaats" waar maken, Noord- Vreugd in ieder rookershart! 't Is feest, 't is rookersfeest in Nederland! Er is Nieuwe Roode Ster Tabak.namelijk No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half onsDe karakteristieke „Roode Ster smaak", de koelheid en geur van deze be roemde tabak, onverminderd gehandhaafd óók, bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No. 10. „De Ster op het pak garantie voor rijpe tabak!" NIEMEIJER'S Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons 8782 (Ingez. Med.) Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag geplaatst. BUITENLAND. Verklaring van den Heiligen Stoel. De ..Osservatore Romano" publiceert de vqlgende mededeeling: „Naar aanleiding van de verschil lende uitleggingen vaak tenden tieus en ook van zijden, waarvan men dat niet verwacht zou hebben, ten aanzien van de verklaring van het Oostenrijksche episcopaat, zijn wij gemachtigd mede te deelen, dat deze verklaring opgesteld en onder teekend is zonder voorafgaand over leg met den Heiligen Stoel, zonder goedkeuring van het Vaticaan en onder uitsluitende verantwoordelijk heid van het Oostenrijksche episco paat zelve". Formeele desavoueering. Het radiostation van het Vaticaan heeft gisteravond in de Duitsche taal een cau serie uitgezonden over het „politieke katho licisme". welke een formeele desavoueering inhoudt van de houding der Oostenrijksche bisschoppen, welke in zekeren zin den Oos- tenrijkschen geloovigen hebben aanbevolen, zich te vereenigen met het nationaal socia lisme en de aanhechting van Oostenrijk aan Duit9Chland goed te keuren. De woor den van den spreker, die de causerie hield, binden het Vaticaan officieel niet, zoo merkt Havas op, maar vertegenwoordigen desalniettemin het standpunt, dat het Va ticaan inneemt. Bovendien onderstreepen zij de opmerking van de Osservatore Ro mano. Verklaring van kardinaal limiteer. De kardinaal-aartsbisschop van Weenen, Innitzer, heeft echter d.d. 31 Maart 1938 aan gouwleider Bürckel volgend schrijven gericht: Zeer geachte Heer Gouwleider, Ik voel mij gedrongen, u, ten aanzien van een bericht, dat mij ter oore kwam en dat door den Berlijnschcn vertegenwoor diger van Havas. d.d. 28 Maart is ver spreid, nopens den oproep der Oostenrijk sehe bisschoppen, eenige ophelderingen en rechtzettingen te doen toekomen; De Havas-vertegenwoordiger schreef „Men kan verband leggen tusschen het ma nifest van het Oostenrijksche episcopaat en het bezoek, dat de Pauselijke nuntius te Berlijn twee dagen geleden aan den heer von Ribbentrop, den rijksminister van bui- tenlandsche zaken, heeft gebracht". Ik moge hier het volgende vaststellen; De plechtige verklaring der Oostenrijksche bisschoppen staat in geen enkel opzicht in verband met het bezoek van den Pause-1 lijken nuntius te Berlijn. Veeleer Is zij een spontane uiting tegenover het Duitsche rijk geweest. Dit blijkt ook uit het voorwoord Waar- wijk, dé parel der badplaatsen moet ook de „Bloemenbadplaats" zijn. Er wordt door de commissie weder hard gewerkt aan de voorbereiding. Indien een ieder mede werkt, dan zal Noordwijk een bloemen feest krijgen, dat den naam „Bloemenbad plaats" tot ver over de grenzen een goe den klank zal geven! Met een opwekkend woord sloot de voor zitter deze bijeenkomst, die van groote activiteit getuigde! mede de bisschoppen hun verklaring in leidden. Ook de bewering van den Havas-verte- genwoordiger in hetzelfde bericht, dat de oproep te beschouwen is als een geste, be (ioeld om ontspanning te brengen, moet ik van de hand wijzen, want ik acht het bene den mijn waardigheid, om in een zoo be langrijke historische situatie gestes te maken. Ik wijs er nogmaals op, dat de verklaring der bisschoppen, zooals trouwens ons standpunt ten aanzien der verkiezingen in het algemeen, principieel beschouwd dient te worden, uitsluitend ais een belijdenis, die opklinkt uit de stem van ons gemeen schappelijk Duitsche bloed. Ik moge van deze gelegenheid gebruik maken, om U, volkomen openhartig, mijn innigsten wensch in deze historische dagen kenbaar te maken; den wensch, dat met de verklaring der bisschoppen in het gods- dienstig-cultureele leven van ons geheele volk een keerpunt zal zijn ingetreden, dat moge leiden tot een tijd van de grootste binnerilandsche pacificatie en verzoening tusschen kerk, staat en partij. Ik wil hopen, dat dit mijn schrijven er óók toe zal bijdragen, in de toekomst on juiste beweringen in woord en geschrift, van welke zijde ook, reeds bij voorbaat te logenstraffen. Met de uitdrukking van mijn volkomen hoogachting en Heil Hitier. w. g. kard. Innitzer, aartsbisschop Opzegging van het concordaat? Met betrekking tot de radio-uitzending van het Vaticaan meldt men uit Vaticaan stad aan de .Matin": De Duitsche ambassadeur bij het Vati caan heeft bijna een uur lang met Berlijn getelefoneerd en men verwacht voor het begin van de volgende week de opzegging van het concordaat door Duitschland. Verder doen hier geruchten de ronde over een aftreden van kardinaal Innitzer. die laat in den avond aan zijn omgeving mededeeling zou hebben gedaan van zijn voornemen, zich in een Duitsch klooster terug te trekken. Tenslotte zij opgemerkt, dat de gebeurte nissen bevestigen, dat Hitier zich bij zijn bezoek aan Rome niet naar het Vaticaan zal begeven. Het gaat niet, naar men in de kringen van de H. Stoel verklaart, om een door den Paus gewenschten breuk, doch om een betreurenswaardige situatie, die slechts gewijzigd zou kunnen worden door de strikte naleving door Berlijn van de be palingen van het concordaat". DE WIJZIGINGEN IN HET DUITSCHE LEGER. Gemeld wordt, dat weer vfjf generaals van de Duitsche luchtmacht uit den actie ven dienst ontslagen zijn. Dit ontslag be rust op de besluiten van 4 Februari. De generaals hebben foto's van Hitier en Goe- ring met handteekeningen ontvangen, ter wijl men hun dank heeft gebracht voor hun diensten in oorlog en vrede. Generaal von Fritsch heeft van Hitler een schrijven ontvangen, waarin deze hem een algeheel herstel toewenscht. ACTIVITEIT NABIJ JAPANSCH MAND AATS EILAND. De Japansche bladen maken melding van de beroering, die in officieele Japansche kringen is gewekt door het bericht, dat in den nacht van den 27sten Maart een ge heimzinnig schip het tot de Carolinen be- hoorende mandaatseiland Truck genaderd is en de kust hiervan met schijnwerpers iieeft afgezocht. De .Hotsji", die doorgaans de meening van marinekringen weergeeft, brengt deze gebeurtenis in verband met de Amerikaansche vlootmanoeuvTes en ver meldt het gerucht, dat in de Amerikaan sche pers de ronde doet, volgens hetwelk het gebied der manoeuvres ook de Japan sche mandaatseilanden zou kunnen om vatten. Het blad wijst er op, dat deze manoeuvres worden gehouden na het bezoek van Ame rikaansche oorlogsschepen aan Singapore en de bezetting der eilanden Kanton en Enderbury ondanks het verschil van mee ning met Engeland over de souvereiniteit. In bepaalde Japansche kringen betreurt men het volgens het blad. dat do activiteit der Vereenigde Staten in de Stille Zuidzee zichtbaar tegen Japan is gericht. OTTO VAN HABSBURG GEEN EEREBURGER MEER. In een schrijven aan den rijksstadhouder van Oostenrijk zegt gouwleider Buerckel: „nu het Shuschnigg-systeem met zijn legl- timistisch bedrog gevallen is. acht ik het noodzakelijk, dat de door dit systeem af gedwongen benoemingen van Otto van Habsburg tot eereburger onverwijld gean- nuleerd worden". „Nu kun je daar zoo lang blijven han gen, totdat je weer lief bent!" DE RECRUTEERING IN BARCELONA. De „Daily Telegraph" meldt uit Barce lona. dat de Spaansche regeering met koortsachtige haast werkt aan de organi satie van den tegenstand tegen de opstan delingen, die Catalonië zijn binnengevallen. De Catalaansche vakvereenigingen ver trouwen. dat zij alleen al 100.000 man schappen voor het leger kunnen leveren. In acht dagen hebben zich te Barcelona 10.000 personen voor dienstneming opgegeven en men meent, dat dit getal zeker niet bereikt zou zijn, indien men de gewone recrutee- ringsmethode zou hebben toegepast. In een vergadering van socialistische lei ders en bestuurders der vakorganisaties werd gezegd, dat commissies der vakver eenigingen alle fabrieken, werkplaatsen en kantoren moeten bezoeken om na te gaan. hoeveel manschappen voor het front verkregen kunnen worden. In de stad worden 10.000 vrouwen ge oefend om bepaalde werkzaamheden van mannen, die voor het front noodig zijn. over te nemen. Alle hulpbronnen der vak vereenigingen zijn gemobiliseerd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17