Ons Kort Verhaal Kom terug! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 2 April 1938 F inancieel-Economisch Weekoverzicht De algemeene cultuurdaling 67 IMEZCMEV /TUKKIN STARK's SS UI Hlll\ O pasta Gevolgen en oorzaken der instorting DAGBLADRECLAME nat 1 vort qetchiAikeM. THIJS IJS M BE WOUDREUS Roosevelt's falen op economisch gebied. (Van onaen financleelen medewerker). De door nagenoeg alle economen, Industrleelen, zakenlieden, staatslieden nog enkele maanden geleden als „tij delijk" gekenmerkte economische re actie heeft de laatste twee weken een intensiteit gekregen, die haar het ka rakter van tijdelijkheid moet doen ver liezen. Wat zich op het oogenbllk ln het zakenleven, op beurzen en goede renmarkten afspeelt, ts zeer zeker niet meer een ondergeschikte beweging bin nen het algemeene conjunctuurverloop doch heeft zich ontpopt als een voor vrijwel iedereen volkomen onverwachte algemeene conjunctuurdaling, welke zoo nu en dan zelfs catastrophale af metingen schijnt aan t« nemen. Het schijnt, dat de aanhangers der Ame rikaansche Dow-theorie Inderdaad met hun prognoses gelijk hebben gekregen. Deze theorie werkt met dagelljksche, we- kelijksche. maandelijksche, Jaarlljksche en cyclische indices. Zij gaat hiervan uit, dat ln de aandeelenkoersen feitelijk de geheele conjunctuur en alle conjunctuurverwach tingen samenkomen, dus al het bekende, al het slechts bij Insiders bekende, alle verwachtingen, alle hoop, alle vrees. In ze keren zin verdlsconteeren de koersen dus de toekomst. De ervaring heeft den Dow- theoreticl nu geleerd, dat wanneer tijdens een dalende conjunctuurbeweging bijv. het Indexcijfer van Amerlkaansche industrlee len bij zijn wekelijksche of maandelijksche schommelingen telkens weer valt beneden het vorige weerstandspunt, de daling zich zal moeten voortzetten. Welnu, het indexcijfer van indu- strieelen heeft deze week het laagste weerstandspunt van November j.L met kracht doorbroken en hieruit conclu deert men. dat een verdere daling on vermijdelijk is. Tot zoover de grauwe theorie. De prac- tljk is echter niet minder grauw. „Zwarte dagen" op de New-Yorksqjie, Londensche en Amsterdamsche effectenbeurzen, wisse len elkaar af. Nauwelijks wordt hier wat weerstand getoond, of ginds vinden weer grootc vrijwillige of gedwongen liquida ties plaats, die de geheele markt meesleu ren Ter verduidelijking van de heftige reactie, welke den laatsten tijd ook de Amsterdamsche beurs heeft aangetast, vol gen hier de koersen van enkele leidende londsen op Woensdag J.l. vergeleken met de hoogste en laagste koersen van 1937 en die van den dag vóór de devaluatie van den gulden. 30Mrt. laagste hoogste vóór 1938 1937 1937 devalutie Koninklijke 287 1/2 314 452 1/2 294 Philips 243 3/8 255 392 168 Unilever 135 3/8 131 177 1/2 118 7/8 Adam Rubb. 166 3/4 188 349 1/2147 H. V. A. 381 1/4 379 565 284 Sch.v. Unie 99 1/8 104 3/4 161 57 Deze cijfers verelschen geen nadere toe lichting. Men ziet eruit, hoe, ln aanmer king genomen dat de vóór-devaluatle- koersen feitelijk met 5/4 moeten worden vermenigvuldigd om vergelijkbaar mate riaal te krijgen, alle koersen die van vóór de devaluatie bedenkelijk zijn genaderd, sommige zelfs onder dit punt zijn ge daald (Koninklijke, Unilever, Amsterdam Rubber). Indien wij ons even aan een zeer ruwe schatting zouden mogen wagen, dan ramen wij de daling der beurswaarde van Nederlandsche aandeelen geduren de Maart op een 606 millioen gulden! Zij, die bij den ontzaglijken overvloed aan braakliggend geld ln Nederland voort durend gewaarschuwd hebben tegen het zich haLs over kop begeven ln de aandee- lenmarkt (hetgeen door vele kleine effec- tenlieden inderdaad was „getipt"), hebben dus wel in alle opzichten gelijk gekregen. De gevolgen. De consequenties van deze ineenstorting zijn nog nauwelijks te overzien. Het kan haast niet uitblijven, of vele kleine com- missionnalrs, die den laatsten tijd toch al niet wisten, hoe het hoofd boven water te houden, zullen met groote moeilijkheden te kampen krijgen. Hetzelfde geldt voor me- nigen particulier, die naast een dalend rente-inkomen en hoogere belastingen zich thar.s ziet geplaatst voor een aanzienlijk kapitaalverlies. Ook de Nederlandsche schatkist zal in den vorm van lagere be lastinginkomsten den invloed der beurs- daling ondervinden. De koopkracht zal on getwijfeld vei der dalen en vele onderne mingen zullen haar omzetten en winst marges zien afnemen, hetgeen de practisch nog ongewijzigde werkloosheid op haar beurt weer zal doen vermeerderen. Ook de dividend-politiek over het afgeloopen jaar wordt hierdoor reeds beïnvloed. Zoo zien wij, dat de K.N.S.M. van een bedrijfswinst van 5.49 millioen gulden niet minder dan zés zevenden reserveert. Slechts een be drijf als Fokker, dat thans grootendeels op defensieopdrachten steunt, is in staat een ietwat liberaler dividendpolitiek te voeren, hoewel ook hier uit de groote be drijfswinst aanzienlijk gereserveerd is. Het is bij deze ontwikkeling van beurzen en conjunctuur begrijpelijk, dat op de Neder landsche kapitaalmarkt een plotselinge omwenteling is ontstaan, waarbij aan alle conversies (faire en unfaire) een eind is gekomen. De oorzaken. Wij hebben ons tot dusverre met theorie en practljk der jongste reactie bezig ge houden. Thans dienen wU ons te verdiepen in het voornaamste: de ware oorzaken de zer instorting. ZIJ zijn te vinden in de iet wat verlate doorwerking van het bewust zijn. dat wij ons op het oogenblik bevin den ln een periode van ernstige politieke spanning, die toevallig en ongelukkigerwijs samenvalt met de haast volslagen ineen storting van Roosevelt's politiek van con- junctuurbehecrschlng. Men vergete toch niet. dat in twee deelen der wereld een bloedige strijd wordt gevochten, dat alom met den sabel wordt gekletterd, dat de klove tusschen fascisme en democratie steeds grooter wordt en dat „the man in the street" zijn oorlogsbeduchtheid niet onder stoelen of banken steekt. Men ver gete niet, dat een overwinning van Franco tallooze onvoorziene conflicten zal opwer pen. Men vergete niet. dat de Fransche vakvereenlgingen steeds radicaler metho des gaan invoeren. Kan men onder deze omstandigheden een opgewekte beurs ver wachten? En toch speelt naar onze meening de internationale politiek deze week niet de hoofdrol, getuige het feit, dat de kapitaalvlucht naar Amerika een plotseling einde heeft genomen en zoo nu en dan zelfs de dollar een zeer zwakke tendentie heeft vertoond. De Jongste hevige liquidaties schijnen veeleer haar oorsprong te vinden in het Amerikaansch economisch leven zelf en de volslagen ontmoediging van hen, die nog op een voorjaarsopleving hun hoopvolle verwachtingen hadden gebouwd. Die voorjaarsopïeving Is te eenenmale uitgebleven. De matige stij ging van de bedrijvigheid in de staal industrie is te onbelangrijk dan dat men ln haar een teeken van herstel zou kunnen zien. De automobielproductie is sinds het vorige jaar met bijna de helft gedaald. Het ver bruik van grondstoffen blijft sterk achter bij dat van het vorige jaar: men dekt slechts de noodzakelijkste behoeften. Roosevelt. Wat doet de „conjunctuurbeheerscher" Roosevelt tegen dit onheil? Hij bestudeert rapporten betreffende de reorganisatie der spoorwegen of hij fulmi neert tegen de „60 rijke families", het „uit buitend kapitaal", hij elscht hoogere loo- nen, zonder zich er om te bekommeren, waaruit deze hoogere loonen betaald moe ten worden; hij verhoogt het wantrouwen en iaat zich op den koop toe door den Senaat nog ruimere bevoegdheden verlee- nen, teneinde zijn New-Deal-principes te kunnen doordrijven. De historie zal eens over Roosevelt moeten oordeelen. Wij meenen reeds thans te kunnen vaststellen, dat dit oordeel zal luiden, dat Roosevelt op sociaal gebied onge twijfeld iets heeft bereikt, doch op eco nomisch terrein volkomen heeft ge faald. Toch willen wij ditmaal op Roosevelt's ba lans ook eens een creditpost plaatsen: zijn doortastend optreden ten aanzien van het nabuurland Mexico, dat zich Sovjet-Rus sische manleren aanmatigt. De vorige week hebben wij reeds het een en ander medegedeeld over de oorzaken, die Presi dent Cardenas geleid hadden tot de eigen machtige onteigening van alle buitenland- sche petroleumbelangen. Roosevelt heeft hierop langs twee wegen geantwoord. In de eerste plaats heeft hij Mexico een hof felijk doch terdege op pooten staand pro test gestuurd, waarin met zooveel woorden wordt geëischt, dat voor alle onteigende belangen volledige schadeloosstelling zal worden betaald, daarbij waarschijnlijk wel wetende, dat Mexico die schadevergoeding nimmer zal kunnen opbrengen. Daarnaast heeft hij zijn toevlucht genomen tot een tweede, zeer logisch en zeer drastisch mid del: hij heeft per 1 April de overeenkomst opgezegd, waarbij de Ver. Staten van Mexico 5 millioen ounces zilver per maand koopen. Deze overeenkomst maakt deel uit van het Amerikaansche zilveraankoop- program, dat feitelijk reeds sinds geruimen tijd een fiasco was gebleken: met het doel de Amerikaansche zilverproducenten te steunen en in de metaaldekking een ver houding 75 pCt. goud: 25 pCt. zilver te scheppen, hadden de Ver. Staten een hoo- gen zilverprijs vastgesteld en mede door speciale verdragen met Mexico. Canada en China de zilvermarkt kunstmatig op peil gehouden Het bleek echter, dat men de gewenschte verhouding nimmer zou berei ken en dat het zilverprogram eigenlijk min of meer een blok aan Amerika's been was. Het conflict met Mexico Ls thans gereede aanleiding geweest, om in het zilverpro- gram wijziging te brengen. Amerika heeft tegelijkertijd den aankoopprijs voor bui- tenlandsch zilver verlaagd en daarmede op de zilvermarkt weliswaar een desorganisa tie teweeggebracht, maar het richt hier mede een pistool op de borst van Mexico, dat zijn machtige zilverbelangen thans ernstig bedreigd ziet. Met belangstelling mag men nu toezien, hoe Cardenas zich uit zijn benarde positie tusschen 't pistool op zijn borst en de dreigende arbeiders vuist achter hem zal kunnen bevrijden. Met zorg en ervaring kiezen wij Uw objec ten voor beleggging, behandelen wij hypo theken en verzekeringen, beheeren wij Uw vaste goederen, voeren wij opdrachten uit voor bouw en verbouw. VAN DER DRIFT Co. OUDE VEST 29 - TELEF. 513 Bijk. Oegstgeest, Emmalaan 9 - Tel. 3904 615 (Ingez. Med.) door J P. BALJÉ. Met een zucht legde Frans van Maren zijn pen neer en las toen het laatste ge deelte van zijn brief nog eens over: en je zou ervan versteld staan, als je zag hoe in één week tijds alles ver waarloosd ts. Werkelijk. Annie ik begrijp nóg niet. hoe je het hebt kunnen doen, en mij hier voor den boel alleen hebt laten zitten. Toettie. de poes. waar je zoo op gesteld bent. loopt in het huk rond als een schim. Ze zóékt le. Het arme dier ts op het oogenblik vel over been en eet vrij wel niets. Als ze me aankijkt zie ik in haar oogen maar één vraag: Waar is Anme. mijn goeie vrouwtje gebleven? Heusch. Annie, bedenk ie niet langer en kom bil me terug Ik hou het zoo niet langer uit zonder jou! Wees nu niet hardvochtig, maar kom!" Toen Annie dien brief las. kwam er een fijn glimlachje om haar mond en ze knikte tevreden Haha. meneer Frans van Maren moest het maar eens voelen wat het was. te leven zonder zijn Armie. Altijd maar mopperen, steeds maar opmerkingen op dit en op dat. „Vleesch ls weer niet gaar!" ..De pap is aangebrand". „Had je daar nu niet een beetje meer zout in kunnen doen?" Nu zag htl eens. wat het was zonder haar! Al leen bli de passage over de poes had ze niet geglimlacht. Toen was er een floers voor haar oogen gekomen en even had ze met haar zakdoek haar neus moeten dop pen Tja. dat arme. lieve beest Maar ze moest hard blijven, het was een smerige speculatie van hem op haar vrouwelijk gevoel Een week later kreeg ze een expresse, brief. Het was een jammerkreet. er is op het oogenblik in het heele huis geen pan meer schoon. Ben je heusoh zoo hardvochtig. Annie. dat je me zoo verder laat sukkelen? Laat ik je eerlijk bekennen, dat ik een daghitje geprobeerd heb. maar het stomme kind heb ik na twee dagen de deur uit moeten werken. Ze was onbruikbaar En nu zit ik met de handen in het haar. Kom te rug! Als je het reisgeld niet hebt, tele grafeer dan. dan stuur ik ie een telegra fische postwissel. Ik reken er op, beste meld. dat je on middellijk komt. Toettie houdt het zeker niet langer dan drie dagen meer uit. Bovendien, het lijkt me toch ook on verantwoordelijk van je. dat je je arme moeder zoo lang tot las* bent Zeker, met een s'liven kOD naar ie moeder terugge gaan. da, is allemaal prachtig, maar heb je er wel aan gedacht, hoe armoedig het menschje het heeft, hoe ie haar tot last bent? Kan je het met ie geweten over eenbrengen. de laa'ste centen van het oude mensch oo *e maken? Kom ,e;uz! Vergeet de booze woorden, vergeet, wat ik wellicht misdeed, maar laat me nier langer alleen!" Peinzend zat ze wel een half uur lang met den brief in haar handen. Er was een Daling overal. Niet alleen de zilverprijs heeft deze week een zware daling vertoond, ook vrijwel alle andere goederenmarkten hebben zich in sterk dalende richting bewogen. Vooral de hevige val vah den rubberprljs heeft de aandacht getrokken. Zij werd veroorzaakt door de negatieve beslissing van het Int. Rubber Comité, voorloopig geen wijziging in de uitvoerquota aan te brengen. Hoewel een verlaging der quota voor het tweede kwartaal ongetwijfeld ernstige technische moeilijkheden zou hebben meegebracht, hadoen velen niettemin verwacht, dat het Comité "niet zou schromen, drastische maatregelen te nemen om in de treurige statistische positie van het product en in den prijs verbetering te brengen Het Co mité heeft het niet aangedurfd en heeft nogmaals bewezen, dat het feitelijk volko men machteloos is, zijn voornaamste oog merk, het handhaven van een redelijk prijspeil, te verwezenlijken. Een dergelijke houding moet het vertrouwen in het rub- berrestrlctleplan wel terdege schokken. D rubberprijs is thans aangeland, op een peil dat c.a. 60 pCt. lager ligt dan dat van een jaar geleden. Op het huidig prijspeil is er geen enkele onderneming meer in Ned.- Indië. die haar afschrijvingen kan verdie nen, laat staan een bedrijfswinst behalen. Wel zijn de juichtonen, die aanvang vorig jaar hebben weerklonken, zwaar gestraft! Frankrijk. Terwijl wij dit schrijven, bereidt Blum, temidden van politiek gekuip en stakings- gewroet. zijn geheimzinnig financieel pro gram voor, dat dit week-end aan de Ka mer zal worden voorgelegd. Men spreekt reeds van het in het leven roepen van twee broeder-francs, een binnen- en een buitenlandschen. Men spreekt over aller hande lapmiddelen Maar niemand ver wacht van hem een krachtige permanente oplossing, die het land eindelijk uit het moeras zal redden Moet het water het land tot de lippen reiken, alvorens Frank rijk zich zelf zal kunnen Zijn? (Nadruk verboden). (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE ELECTRICITEITSTARIEVEN EN DE LEIDSCHE MIDDENSTANDSCENTRALE. oncentreer op het krachtigste reclame-middel neiging in haar om toe te geven Die arme Toettie! En wat hij van haar moeder schreef was ook waar. O. hij wist wel de zwakke punten te belichten! Maar tenslotte zou het voor haar op deze manier maar een halve overwinning zijn. Als ze terugging, gedreven door haar genegenheid voor die lieve Toettie. of gedrongen door de armoe de van haar moeder, dan zou ze het altijd blijven voelen als een gedeeltelijke neder, laag Nee. nee. meneertje, Annie bleef standvastig Den volgenden dag kwam er een tele gram: .Kom tenug! Hoettde sitervendToe stand wanhopig!" Maar nog vond Annie den tijd niet ge komen O. ze kon koppig zijn. Te lang im mers had ze alles opgekropt, te -lang Frans' standjes verdragen, stil. zonder al te veel te morren. In de eenzaamheid had ze vaak stille tranen gehuild, met Toettie op haar schoot, zijr. vachtje aaiend. Tot het haar te veel werd. ze Frans van Maren's onre delijke verwijten niet langer verdragen wilde en ze halls over kop naar haar moeder ging. Nee. smeeken moest hij haar om terug te komen, niet dat gebiedende; „Kom terug". 's Avonds was er een dringende telefo nische oproep uit Ambsterdam. Annie glunderde. Nu zou 'het komen. Nu zou ze hem aan de telefoon laten smeeken! Met energieke stappen liep ze naar het post kantoor. zch verheugend op haar defini tieve overwinning. Eindelijk zou ze Frans van Maren dan geheel en al klein krijgen. Bij de eerste klanken van zijn stem hoorde ze al, hoe opgewonden hij was en welk een moeite hii had zijn ongeduld te bedwingen „Ben je daar. Annie? Heb je mijn brie ven. mijn telegram niet ontvangen? Ja?, Maar waarom kom je dan niet terug? Wat moet ik dan nog méér doen? Moet ik jé smeeken om terug te komen? Goed dan' smeek ik het je Ik kan niet langer zoo! Van alles heb ik gedaan. Maar op mijn leeftijd is het een kwelling. Ik wén immers, niet aan een daghitje, of aan een andere huishoudster. Het eten is het ergste. Ik heb het zelf klaargemaakt, het was af schuwelijk. ik heb liet laten komen uit een hotel, dat kostte kapitalen en was nog ellendig. Het daghitje heeft me 'bijna ver giftigd en de boei verslonsde in tusschen maar Annie. kom alsjeblieft terug. Zoo'n meid-huishoudster als iii is er geen tweede. Ik zal nooit meer mopperen, nooit meer klagen. En ik geef ie een rijksdaalder op slag! Kom je vanavond nog? De laatste trein naar Amsterdam gaat om 9 53. Kom je?" Even was er een pijnlijke, spannende stilte. Annie moest er eerst zeker van zün, dat ze haar stem goed in bedwang had, dat hii nieïs zou merken van de vreugde, die haar doortrilde. Dan zei ze: „Goed meneer, als u er dan zoo op s'aat. dan zal ik maar terugkomen. Maar meneer vindt het dan zeker ook wel goed. dat ik éénmaal in de veertien dagen een vrijen Zondag he: inplaats van éénmaal in de drie weken? Best. dan kom ik! Dag me. neer!" Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden.- Dooti 12'/, •n 22'/, cf, Groofe tube: 30 cf. 8828 (Ing"©z. Med.) In het gisteren in uw blad gepubliceerde adres van de L.M.C., welks inhoud een alleszins prij zenswaardig streven bevat om tot lagere tarieven voor den middenstand te komen, komt onder staande alinea voor betreffende het aan het adres toegevoegde staatje met verbruikscijfers en gemiddelde KWU-prijzennu is het teekenend voor den toestand, dat de KWU-prijs niet, zooals verwacht zou mogen worden regel- matig daalt, naarmate het verbruik toeneemt, I doch dat deze aan buitensporige en ongemoti- I veerde schommeling onderhevig is." Eenige motiveering meen ik toch aanwezig te achten en de hieronder volgende beschouwing onder vermelding dat zij er niet een is van een deskundige, doch van een verbruiker, die reeds vroeger een enkele maal zijn gedachten over de tarievenregeling heeft laten gaan en meende voor zich zelf een bevredigende zienswijze ver- kregen te hebben. Hierbij ben ik mij volkomen bewust, dat de directie der Lichtfabrieken evt. zal reageeren met een wellicht juistere uiteen zetting. Dat kan voor mij niet anders dan een reden tot voldoening zijn omdat alsdan door de meest deskundige instantie een voorlichting wordt gegeven, die n. m. m. alleszins ge- wenscht is. Ik veronderstel dat in een eventueele moti veering der Lichtfabrieken de term „kostprijs berekening" nog al eens zou voorkomen. Wat is n.l. het geval. Inderdaad maakt het overzichtje op het eerste gezicht een vreemden indruk, doch dit komt, doordat er niet bij is vermeld op welke gedeelten van het etmaal het verbruik heeft plaats gehad. Dit is n.l. voor de capaci teit van de electriciteitscentrale van zeer groot belang. Die capaciteit komt ongeveer overeen met het maximale vermogen, dat de gezamen lijke verbruikers kunnen bereiken. Omgekeerd zal het getaxeerde te verbruiken vermogen van invloed zijn op dat der vast te stellen capaci teit. Het is het streven van de centrale om die capaciteit geregeld bezet te houden. Dit is nu zeer moeilijk en wordt zooveel mogelijk bereikt door differentieele tarieven. De capaciteit zal moeten voldoen aan eischen, die aan haar ge steld worden in het maximale spitsuur. Dit zal ongeveer vallen op de werkdagen in den winter, wanneer dus de fabrieken met kracht-installa ties, de winkels met etalagelichten en de parti culieren voor woningverlichting omstreeks 4 uur te zamen hun eischen aan de centrale stellen. In den winter vóór 4 uur en in den zomer ook na dien tijd beschikt de centrale dus over een overcapaciteit. Nu stelt het electriciteits- bedrijf voor de daggedeelten, waarin de volle capaciteit niet gebruikt wordt, kracht- en licht stroom ter beschikking tegen lager tarief. Tege lijkertijd wordt er naar gestreefd in de periode, waarin vermoedelijk het maximale spitsuur zal vallen, het verbruik zoodanig te beïnvloeden, dat de capaciteit voldoende blijft. Stel een bedrijf, dat voor zijn bewerkingen zes krachtinstallaties aanwendt; elke installatie ver bruikt per uur 2 KW. en is 3 uur per dag in gebruik. Het bedrijf verbruikt dus 6 X3 x 2 36 KW per dag. Dit kan b.v. door telkens ge durende 3 uur 2 installaties in gebruik te stel len of door b.v.: van 3 tot 6 uur alle installaties in te schakelen. In het eerste geval wordt er 36 36 per uur 4 KWIJ gebruikt, in het tweede 9 3 12 KWU. In het laatste geval is het ver bruikte vermogen 3 X zoo groot als in het eer ste geval. Wanneer er nu een groot aantal van dergelijke bedrijven is. is het duidelijk, dat het vermogen, dat tusschen 3 en 6 uur wordt verbruikt enorm kan verschillen al naar ge lang de bedrijven hun installaties over den dag verdeeld gebruiken of in een meer beperkt dag gedeelte. De Lichtfabrieken berekenen nu aan het ver onderstelde bedrijf, indien dit zijn installaties zoodanig gebruikt, dat het verbruikte vermogen niet boven 4 stijgt, een lager tarief dan aali het bedrijf, waarin het verbruikte vermogen 12 be reikt. Het lage tarief geldt dan ook alle«n. in dien het vastgestelde vermogen niet worat over schreden. Heeft dit wel plaats, dan wordt het tarief hooger. De motiveering van de schomme ling in de tarieven komt dus hierop neer. dat er bedrijven zijn. waarbij het organisatorisch on mogelijk is het stroomverbruik buiten de spits uren te doen vallen en die waarbij het met veel of weinig moeite wel mogelijk is. Daarnaast zijn er de bedrijven, waarbij het mogelijk is, doch wegens onvoldoende belang stelling niet wordt bereikt. Deze regelen hun stroomverbruik dan oneconomisch. B. 9. Het groote huis, waar Dickie en Okkie heen waren gegaan, leek somber en kil, en nadat zij hadden geklapt bleef het er nog heel lang stil Okkie zed. dat hij dacht dat er wel niemand thuis zou wezen, en Dickie sprak: „Ja, daar begin ik óók voor te vreezen.... Maar er brandt binnen licht, en dat brandt daar toch niet voor niets!" En juist toen hij dat zei, hoorden zij iets; zij hoorden, dat er binnen iemand, die in zichzelf aan het mompelen was, naar de deur toe liep met langzamen pas. Toen ging de deur open en nu schrokken Dickie en Okkie erg. want daar op den drempel stond een leelijke, oude dwerg! „Wie was het. die mij wakker maakte?" vroeg de dwerg zijn stem was schor en kraakte: „Wat komen jullie doen? En ben je geschrokken nu je me ziet? Dat hoeft anders heelemaal niet." 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11