BINNENLAND Duitschland's modernste Museum „gereorganiseerd 79s(e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 31 Maart 1938 Derde Blad No. 23931 Kf fv - PARLEMENTAIR OVERZICHT Prins Bernhard buitenslands Een rol KING. Een rol gezondheid KING is goed voor iedereen, ledereen lust graag KING. LUCHTVAART f. 53.000 voor het Nationaal Weerbaarheidsgeschenk. Verantwoording: der vrijwillige btfdragen. Gisteren zijn de volgende vrijwillige bijdragen binnengekomen: f. 100. S. K. en R. namens cliënt, Amsterdam; i. 0.30, Oldenzaalsche jongens; f. 10, N. N.; 1. 100, mevr. Th. K.. Wageningen; f. 10, mej. M. K., Wageningen; f. 5, D. O.. Laren; I. 10, werkende vrouw. Amsterdam; f. 30, eèn Neder lander, Amsterdam; f. 3, W. J. K., Amster dam; f. 2,90. klasse v. e. gymnasium. Utrecht; f. 1, J. W. E., Assen; f. 1,85, Rolducsche Vrien denclub; f. 1, W., Breda; f. 2, Korp. Kon. Ma rine, Den Helder; f. 10, mevr. X, Rijswijk; I. 25, M. C. E.. Merano; f. 2,50, Wed. J. H.. Rotter dam; f. 0,77. B. J. G. M Delft; f. 2,50, B. en K L., Den Haag; f. 10, E. v. W., Breda; i. 10. D. J. R. J.. Den Haag; f. 100, L. H. F. W., Den Haag; f. 50. mr. E. R.. Den Haag; f. 20. N.V. R. W.. Amsterdam; f. 500, O. C. A. B., Amster dam; f 10, C. R.. Bloemendaal; f. 100, R. A. K. en mevr. C. K.-de G., Bloemendaal; f. 25, ïS. te H.; f. 5, Werda, Amsterdam; f. 50, J. J. F.. Heemstede; f. 1, A. A. N., Den Haag; f. 15, wed. M. V. S., Amsterdam; f. 10. twee werkende dames, Leiden; f. 10, wed. A. M. B. O.-S.. Den Haag; f. 100. W. J. H. F., Den Haag; f. 50. N. N.. Hengelo (O.); f. 100, mej. J. P. S. S.. Amsterdam; f. 3. A. A. H., Den Haag; f. 5, mevr. van R. de R., Den Haag; f. 10. mevr. J C. B.-v. L., Den Haag; f. 2,50, J. K., Den Haag; f. 25. H. van B., Voorburg; f. 10, mevr. M. E. v. D., Amsterdam; f. 10. J. J. D. v. d. E., Leiden; f. 0,50. C. J. v. L. S., Den Haag; f. 2,50, fanatiek Hollandsch meisje. Wageningen; f. 5. J. U. de B.. Hengelo (O.f. 25, mej. M. C. J. van G.. Den Haag; f. 10, K. S., Amsterdam; f. 10. N. N.. Heemstede; f. 20, N. N. Hilversum; f. 2,50 N. N. Wieringerwerf; f. 5. X. te Velp; f. 10, C. K.. Eek en Wiel; f. 5. H.B.S.er. Am sterdam; f. 10 H. R. V.. Den Haag; f. 5, Vraag baak. Den Haag; f. 50, F. T. S., Amsterdam; f. 500. voor Nederlands onafhankelijkheid en geestelijke vrijheid, Amsterdam; f. 25, Grens bewoner. Valkenswaard; f. 2,50. B. de G„ Scheveningen; f. 2.50. N. N. Zaltbommel; f. 5, van twee oude dames, Sp. en H.. Haarlem; f. 100, L. de W.. Amsterdam; f. 10, N. N., Ede; f. 10. S. F., Den Haag; f. 1. J. F. M., Zeist; f. 5, E. S.. Den Haag; f. 100, E. M.. Den Haag; f. 10. J. V.. Utrecht; f. 5, N. N.. Heiloo; f. 10. C. te Soest; f. 25, N. N.. Wassenaar; f. 12,50, S. S.. Rotterdam, f. 5. gep. onderluit. N.O.I.L., Soest; f.5. N. N.. Warffum; f. 25, N. N, Amster dam; f. 55. mevr. M. T. J. K.-B.. Leiden; f. 1,60, mevr. C. J. S.-L.. Den Haag; f. 10, C. M. J. de J.. Haarlem; f. 25, Elsje, Amsterdam; f. 5, J. W. F.. Den Haag; f. 15. P. V. D.. Den Haag; f. 10. mevr. W. H.-A. M. F. N. ten C.. Den Haag; f. 2,50, J. P. B. T. van P., Utrecht; f. 2,50, mej. Amsterdam; f. 2.50, N. N.. Den Haag; f. 10, C. M. F.. Hillegersberg; f. 5, W. P. V.. Den Haag; f. 25. E. J. S., Scheveningen; f. 25. E. V., fam., Y.. Soestdtjk; f. 10, van N. N. te Vaasen; f. 100. M. de V.. Den Haag; f. 5. Caveant- Consules, Den Haag; f. 100, H. I. B.. Den Haag; f. 2,50, een vrije Nederlandsche, Bussum; f. 2.50, mej. A. G. van R.. Den Haag: f. 25. J. B. F. van H.. Bunnlk; f. 10. J. C. H.. Am sterdam; f. 2,50. vele kleintjes maken een grootc. Den Haag; f. 26.67. J. F. W.. Den Haag; f. 2,50, Zuster A. B.. Den Haag; f. 25. N. N., Zeist; f. 2,50. M. S. S., Amsterdam; f. 10. B. F. van H., Den Hdag; f. 10. mevr. W. M. W., Zwolle; f. 50. officlerswed. N. N.. Den Haag; f. 2,50, mevr. J. W. ten B.-L.. Eibergen; f. 25. W. C. J. V.. Heemstede; f. 10. M. B. K. Am sterdam; f. 15, mevr. A. G. v. d. S.. Den Haag: f. 5. van een Nederlandsche. Terneuzen; f. 10. van H., Oosterbeek; f, 8, J. M. S., Leiden; f. 10, dr. P. H. K.. Groningen; f. 1, mevr. J. M. D.. Den Haag; f. 1. J. G.. Bussum: f. 10. J. C. K.. Den Haag; f. 1,50, mevr. J. H. S.-G. A. H., Den Haag; f. 50, een Nederlandsche vrouw, Den Haag; f. 100. N. N., Amsterdam; f. 5. A. A. de J., Amsterdam; f. 10. C. M. D.. Amsterdam; f. 5. een weduwe, Rotterdam; f. 10, mevr. J. K. S.. Den Haag; f. 50, X. X. Den Haag; f. 2,50, mej. A. S Den Haag; f. 1. M. C. S. J.. Rotter dam; f. 15. N. N.. Amsterdam: f. 10. C. L. van N Den Haag; f. 2.50. mej. A. H. E. V.. Rotter dam; f. 0,05, Jukkenekke. Zaandam; f. 2, X.; f. 100, gep. Ind. ambtenaar, Rotterdam; f. 2,50, ..ende despereert. niet". Rotterdam; f. 5, een vaderlandslievende dame van 91 jaar. Den Haag; f. 1,20, een gymnasiast; f. 10, C. J. v. d. L.. Rotterdam; f. 0.50. J. S.. Amersfoort; f. 5. N. N.. Amsterdam; f. 25. G. F.. Den Haag; f. 10, K. en P. uit het bridge-potje. Den Haag: f. 1. W. J. E. van P., Lisse; f. 4.70, N. N.. Tree- beek; f. 33,50, adsp. vlieger en waarnemer v. d. L.y.A.. Soesterberg; f. 1, J. C. G. N. te A.; f. 0.30, M.U.L.O.-meisjes, Almelo; f. 1, N. N. Ede; f. 10. oude dame. Utrecht; f. 1. K. Sch.. Amsterdam; f. 2.50. Jeugdverg., Rotterdam; f. 2, beroeps-korporaals der genie, Utrecht; f. 10. Nederlandsche. Den Haag; f. 2.50. echtpaar en kinderen, f. 5. M. van K.. Amsterdam; f. 1. B. V.. Noordwijk; f. 2,50, officiersweduwe, Den Haag; f. 10, M. v. W.. Den Haag; f. 7, fam. R., Oosterbeek; f. 100. E. P. V.. Den Haag; 1 9. j W„ namens vijf ingezetenen, Ambt-Vollen- hove; f. 2,75, Wasscherij te Nederhorst den Berg; f. 25. oud-militair. Voorburg; f. 10. kaart club. Hillegersberg; f. 3. een Nederlandsche vrouw; f. 25, Haagsche dames bridgepot; f. 5, C. B.. Rotterdam: f. 2.50. een G.G.-broeder. Veenendaal; f. 10. dames C.. Velp; f. 25, N. N.. Schiedam, f. 10. J. W. E.-R., Den Haag; f. 10. mevr. N. N., Den Haag; f. 30. J. A. M.. Den Haag; f. 3, Zaansche Anti-Rev.; f. 25. dames J. M. V. en S. B. M. C., Den Haag; f. 10, G. de V.. Santpoortstation; f. 2,50. Delftsch student; f. 10. N. N.: f. 15. N. N. Rotterdam: f. 10. gep. mr. geweermaker, Haarlem; f. 1000, N. N., Am sterdam; f. 1.25; Fam. K. te N.; f. 10, Fam. v. d. B.. Apeldoorn; f. 1. mej. S.. Den Haag; f 2. onbekende Nederl dame. Den Haag: f. 2.22, J. B.. Den Haag; f. 25. J. D. v. d. W.. Amster dam: f. 5. A. V. Z., Amsterdam; f. 100. N. N. Amsterdam; f. 5, W. G. E. H A.. Den Haag: f. 500. N. N.. Roermond; f. 50. Kasvereeniging Amsterdam, namens cliënt; f. 1000. f. 500 en f. 10 van ontvanger dir. be lastingen. Ie kantoor, Rotterdam; eenige klei nere bedragen tot een totaal van f. 0.23. Ontvangen werd tot en met deze afrekenmg f. 53.014,28li. Bij de Vereen, van Nationale Veiligheid is per giro ontvangen een bedrag van f. 1164.63. In totaal is in de laatste dagen bij de vereeni- ging gestort f. 4646,98. EEN STAKING BIJ FOKKER. JfIR. VAN LIDTH DE JEUDE GEEN VOOR ZITTER DER LIBERALE PARTIJ. Het buitengewoon congres der Liberale Staatspartij, dat Zaterdagmiddag a.s. in .Krasnapolsky" te Amsterdam bijeenkomt, heeft o.a. tot taak een nieuw hoofdbe stuur samen te stellen. Voor het voorzitterschap der partij zijn door de afdeelingen resp. gecandideerd mr. W. C. Wendelaar, de aftredende voorzitter; jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude en prof. dr. B. M. Telders te Leiden. Naar wij vernemen, heeft de heer Van Lidth de Jeude den afdeelingen doen we ten, dat hij niet bereid is het voorzitter schap te aanvaarden. Wel zal hij zich een herbenoeming als een der 2 vice-voorzitters van het hoofd bestuur laten welgevallen, voor welke func tie de eveneens aftredende vice-voorzitter mr. M. H. de Boer, oud-wethouder van Utrecht, zich wederom beschikbaar stelt. Het buitengewone partijcongres zal ge heel een huishoudelijk karakter dragen. „Tel." NIEUW WAARSCHUWINGSSYSTEEM BIJ SPOORWEGOVERGANGEN. In verschillende landen, o.m. in Duitsch- land. België en Zwitserland wordt bij krui sing van verkeerswegen met spoorwegen een zeer duidelijk waarschuwingssysteem toegepast door het aanbrengen langs den verkeersweg van een serie laaggeplaatste bakens oo onderling gelijken afstand. Het verst is dit systeem doorgevoerd in Duitsch- land. waar de bakens thans op alle belang rijke wegen worden aangetroffen ter weerszijden van den weg op afstanden van resp. 240. 160 en 80 M. van den overweg. Het op den grootsten afstand van de spoorwegkrulsing gelegen baken vertoont 3 schuine dwarsstrepen. de andere borden respectievelijk 2 en 1. Inzonderlijk wanneer de dwarsstrepen zijn uitgevoerd met reflec toren vormen deze bakens, ook bij duistenis. een uitstekend vóór waarschuwingssysteem. Naar aanleiding van de gunstige ervaring in het buitenland en mede ingevolge den uitstekenden indruk verkregen bij een hier te lande in begin 1937 gehouden demon stratie met deze bakens hebben de vier verkeersbonden zich in Maart 1937 tot den minister van waterstaat gewend met het verzoek dit nuttige systeem in Nederland toepassing te doen vinden. Kort geleden heeft een handelsonder neming. hier te lande voor een proef gratis een compleet stel bakens ter beschikking gesteld. De minister heeft thans beslist dat met deze bakens een proef zal worden genomen bij den onbewaakten overweg te Raalte in den rijksweg van Zwolle naar Almelo. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Den Haag is. 73 jaar oud. overleden de heer A. C. v. Eyk. oud-voorzitter van het comité van Graanhandelaren te Rot_ terdam Vijf en twintig jaar lang, van 1908 tot 1933. heeft hij die functie verricht. Gedurende zijn voorzitterschap zijn ver- scnillende nieuwe clausules voor contrac ten en condities in den graanhandel tot stand gekomen. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij Kon. besluit is bepaald dat het krankzinnigengesticht „Veldzicht" te Gorsel met ingang van 1 April as. wordt opge heven. Bij K. B. is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Groningen, ter standplaats de gemeente Groningen (vaca ture T. H. Hummelen): H. R. J. van dei- Veen, thans notaris te Neuzen. Voor definitief herstel. Men meldt ons, dat Prins Bernhard gisteren, in gezelschap van Prins Aschwin, voor eenige weken naar het buitenland is vertrokken, ter bevordering van zijn definitief herstel. HOEVEEL SIGARENMAKERS VERDIENEN. Het centraal bureau voor de statistiek deelt, in afwachting van de publicatie van een uitvoerig overzicht der loonen iri de sigarenindust-rie in de 3de aflevering van het maandschrift thans reeds enkele cijfers mede over de gemiddeld verdiende loonen in November 1937 in centra dezer industrie. Door sigarenmakers, die de sigaren ge heel handmatig maken, de z.g. op eigen hand werkende sigarenmakers (1340 man nen van 21 jaar en ouder), werd voor het maken van gewone sigaren gemiddeld 47.1 ets. per uur en f. 21.41 per week, zonder kindertoeslag verdiend. Met inbegrip van kindertoeslag was het weekinkomen f. 21.63. Het gemiddeld weekinkomen be droeg o.a. te Amsterdam resp. f. 24.78 en f. 24.80, te Eindhoven resp. f. 21.92 en f. 22.31, in een groep kleine Noordbrabant- sche gemeenten resp. f20.48 en f. 20.56. Sigarenmakers (112 meerderjarige man nen). die kleine sigaartjes maakten ver dienden gemiddeld 37.4 ets. per uur en f. 17.26 per week zonder, resp. f. 17.40 per week met inbegrip van kindertoeslag. Met het maken van senoritas verdienden 93 meerderjarige sigarenmakers gemiddeld 36.9 ct. per uur en f. 17 52 per week met kindertoeslag. FIRMA TONNEMA ClE. 8600 FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK (Ing-ez. Med.) Van Gogh en dc beroemde Franschen naar een zijzaal verbannen. Moderne kunst maakte plaats voor romantiekKarakter van het Folkwangmuseum te Essen volkomen veranderd. Het leekenkamer-personeel legt morgen den arbeid neer. In een gisteravond onder leiding der vier samenwerkende arbeiders-organisa ties ^ehoirJen vergadering, heeft het per- -el van de teekenkamers der N V. Ne derl andsche Vliegtuigenfabriek Fokker tc Amsterdam, besloten met ingang van mor gen het werk neer te leggen, aangezien de directie niet bereid is met de organisa ties overleg te plegen over een salarisrege ling en de bestaande salarissen als ver be neden eiken redelijken eisch worden be schouwd. Van hef teekenkamerpersoneel bij de Fok''erfphi"i°ken is circa 95 pCt. gcorgani- seum van beeldende kunst. s,rev'd E '1 tcekennrm lid van den zoodra dc nationaal-socialisten aan het Nedcrlandrr'^n "->rd van Technici, den bcw,ncl waren en in de beeldende kunst- (Van onzen spccialen verslaggever). Essen, Maart. De Kruppstad Essen heeft den vreemde ling niet bijster veel attracties te bieden. Een mooie, oude kerk, de geweldige, maar hermetisch gesloten complexen der wa penfabrieken. ziedaar eigenlijk alles. Enkele jaren geleden had Essen nog een attractie meer en wel een zeer bijzondere. Essen kon bogen op het Folkwangmuseum. het modernste museum van Duitschland en een der modernste kunstverzamelingen van Europa. Dit museum is er nog, na tuurlijk. Het is echter „gereorganiseerd" en deze reorganisatie heeft tot gevolg ge had. dat het volkomen van karakter is veranderd, zoo volkomen, dat vermoedelijk het groote bezoek, dat dit museum van builen Duitschland trok, in de toekomst wel achterwege zal blijven. Van heinde en ver kwam men naar Es sen. Uit Nederland, uit Frankrijk, uit Scan dinavië en Engeland kwamen kunstken ners en kunstliefhebbers, die zich in West- Duitschland bevonden, naar de tegenwoor dige ..wapensmidse" van het Derde Rijk, uitsluitend om dit belangwekkende en be langrijke museum te bezoeken. Voortaan kan men deze trip achterwege laten en zichzelf een teleurstelling be sparen. De stad Essen, die in de na-oor logsjaren geruimen tijd een cultuurcentrum van beteekenis was Kurt. Jooss vormde er zijn eerste balletten en hield er zijn dansschool, de Folkwang-bühne verrichtte er baanbrekend werk, is een cultuur schat armer geworden. Het Folkwangmuseum was van buiten gewone beteekenis. omdat het een collectie schilderwerken bevatte uit de tweede helfi der negentiende en eerste decennia der twintigste eeuw. welke haar weerga nau welijks vond. Vrijwel nergens kreeg men een zoo compleet beeld van de verschil lende stroomingen, welke zich in de mo derne schilderkunst hebben doen gelden, als juist hier. Beroemd was het Folkwang museum vooral om zijn collectie Fransche impressionisten, die in geen ander mu seum in zro grooten getale en zoo uitste- kende kwaliteit vertegenwoordigd waren. Daarnaast was vooral het expressionisme riik vertegenwoordigd, speciaal het Duit- sche en daar deze schilderijenverzamelin gen, aangevuld met schitterend beeldhouw werk van Rodin, Minne, Meunier en mo derne Duitschers. de voornaamste expo sitieruimten in beslag namen, was het Folkwangmuseum bovenal een modern mu- Algemcencn F id van Technisch- en Op- zichthoudend Personeel, de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke technici en den R.-K. Bond van Technici „St. Ber- nulpiius". nieuwe richtlijnen naar voren kwajnen, is men in het Folkwangmuseum aan het ver anderen gegaan. Werk van Joodsche en Marxistische schilders, de meest krasse uitingen van het expressionisme, werden verwijderd, de Duitsche modernen werden grondig geschift. Het werd leeger langs de museumwanden en er is, naar wij uit zeer betrouwbare bron vernamen, een aanmer kelijk gedeelte van wat uit het Folkwang museum werd verwijderd, terecht gekomen op de bekende tentoonstellingen van „Ont aarde Kunst", die in Duitschland zijn ge houden. Veel doeken, die, bekeken uit de nieuwe nationaal-socialistische gezichts punten. niet meer waard waren om geëx poseerd te worden, ruimden het veld. Nog was toen het Folkwangmuseum de moeite waard. Toen wij er. in het voorjaar van 1937, een bezoek brachten, misten wij weliswaar veel van wat er vroeger was, maar wat over was gebleven, was niet wei nig en een aandachtige beschouwing over waard. Dit bezoek kon toevallig, achteraf be schouwd. als een afscheid van het oude Folkwangmuseum worden opgevat. Want juist in den zomer van 1937 heeft men. naar men ons verzekerde bij een dezer dagen hernieuwd bezoek, de Duitsche mu sea grondig onder handen genomen. Im pressionisme en expressionisme kunnen slechts, bij hooge uitzondering, genade vinden in de oogen dergenen, die met het toezicht op de kunst en de musea zijn belast. Alles, wat ook maar eenigszins niet strookte met de heden ten dage geldende opvattingen, viel nu onder de handen der reorganisatoren. Niet alleen in Essen was dit het geval, maar in geheel Duitschland. Overal zijn volgens mededeelingen, die ons van be trouwbare zijde werden gedaan, de musea gereorganiseerd. Zelfs de kleinste verzame lingen van artistieken of historischen aard ontsnapten niet aan de aandacht. Deze reorganisatie heeft hier en daar tot geruchten aanleiding gegeven. Men be weerde. dat men niet geaarzeld had zelfs Van Goclis en Rembrandts te verwijderen. Deze geruchten werden van officieele zijde tegengesproken en met eigen oogen hebben v/ij kunnen zien. dat deze tegenspraak ge motiveerd was. In het Folkwangmuseum bevinden zich nog steeds de doeken dei- beroemdste Franschen en eveneens de vier buitengewoon mooie Van Goghs, die tlit museum bezit. Alleen zij zijn bij de reorganisatie verhuisd. Zij zijn verdwenen uit de hoofdzalen en terecht gekomen in een tweetal bijzaaltjes. Wie belangstelling heeft voor moderne kunst, kan deze op zichzelf nog steeds waardevolle schilde rijenreeks hier vinden, maar de kans is geenszins denkbeeldig, dat de oppervlak kige bezoeker over deze kostbaarste kunst uitingen heen zal zien. er achteloos aan voorbij zal gaan. Evenwel: de befaamdste stukken zyn nog aanwezig. Anders staat het met de Duitsche kunstenaars en hun \vc:k. Zij zijn verdwenen, vrijwel zonder een enkele uitzondering. De moderne Duitsche ku.iot vindt men in het Folkwangmuseum niet meer. In de groote zaal treft men thans de Duitsche klassieke school, de romantiek en de laatromantiek aan. Op zichzelf zeer waardevolle doeken zijn het van Achen- bach, Böcklin, Haider. Pynacker, Trübner. Thoma, Slevogt en Feuerbach. In ieder ander museum zou men deze doeken de meeste er van tenminste oprecht be wonderen. Alleen hier denkt men te veel terug aan wat er verdwenen is. En in een bijzaal vindt men dan Van Gogh en de beroemdste Franschen, na dat in de hoofdzaal, op den achtergrond werk van Signac en Carus een lichte over gang heeft gevormd. Van Van Gogh vin den we vier beroemde doeken; zijn portret van Armand Roulin, zijn kleurige Rhöne- barken, een korenveld en een schilderij van den tuin van het krankzinnigenge sticht in Arles. Van Gauguin zijn er even eens vier meesterwerken, en er is werk van Cezanne, van Manet, van Renoir, van Corot en van Daumier. De hoeken van deze zaaltjes worden gevuld met enkele beelden van Rodin. En het zijn deze zalen, die den meesten indruk maken op den be zoeker. Het hangt er wat vol, vooral ver geleken bij de hoofdzaal, waar slechts en kele tientallen doeken een plaats hebben gevonden. Maar hoezeer de Fransche school ook terzijde is geschoven, in den letterlijken zin van het woord, toch zal iedere objec tieve minnaar der beeldende kunst deze kleine collectie, die overgebleven is, het waardevolste achten in het tegenwoordige Folkwangmuseum. In de zoogenaamde voorhal van het mu seum heeft men werk bijeengebracht, dat het industrieele karakter van de stad Es sen verbeeldt. Hier treffen enkele zeer fraaie plastieken van Meunier. In de an- deie zalen ls Aziatische en Nieuw Zeeland- sche kunst geëxposeerd, verder een mooie verzameling Grieksche en Romeinsche kunst. De moderne Duitsche kunst is echter verdwenen. Zelfs de oude catalogus is in getrokken en mag niet meer worden ver kocht, zoodat het onmogelijk is om pre cies vast te stellen, wat er verdwenen is. Wat vroeger hier een eereplaats had en het museum belangrijk maakte, wordt thans „breedvlakkig. grof. kakelbont, aan plakbiljetachtig, klodderig" genoemd Maar wie thans door de zalen van het Folkwangmuseum gaat, denkt met een on miskenbaar heimwee terug aan wat hier vroeger was. Het moge dan niet allemaal even mooi geweest zijn, het moge af en toe zelfs uitgesproken leelijk en ook wel onbegrijpelijk zijn geweest, wat hier hing was toch ook een uiting van wat er in de menschheid, vooral na den noodlottigen wereldoorlog, omging. Het was voortgeko men uit het Duitsche volk, het maakte er deel van uit. Het was typeerend voor het na-ooilogsche cultureele leven. Maar daar werdt thans geen waarde aan gehecht. Her was .bolsjewistisch en Joodsch" en heeft daarom afgedaan. Alles is van plaats veranderd in dit mu seum. De beroemde Rodins en andere beel den hebben geen vaste plaats meer, zijn niet eens alle meer geëxposeerd, wachten op definitieve plaatsing en met ander beeldhouwwerk staat het precies zoo. De Duitschers echter zijn trotsch op wat zij van het Folkwangmuseum hebben ge maakt. Het wordt een voorbeeld genoemd van wat met reorganisatie te bereiken is.. (Nadruk verboden). brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. Eerste Kamer. BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN. LANDBOUWCRISISFONDS. (Van onzen parlementairen medewerker). Nog versch onder den «zoo hopen we althans! sterken indruk der voorzitter- lijke vermaning tot kortheid van onlangs, nam gisteren ae Eerste Kamer de Begroo ting van Economische Zaken en die van het Landbouwcrisisfonds in behandeling. Nu is dit het moet toegegeven wor den, een hoofdstuk dat zich bij uitstek leenc tot een keurig debat; de economische en vooral de agrarische politiek is van ouds voor sprekers een vette kluif. Maar wij zullen in ieder geval in dit overzicht ons gedragen naar den wenk des voorzit ters. Hem gehoorzame ook de pers! Nadat de heeren Van Rappard en de la Bella (men zie ons Blad van gisteren) het woord hadden gevoerd, besprak de heer Hiemstra specifieke landbouwbelan gen. Ook hij kwam met de oude klacht, dat de landarbeidersloonen te laag zijn en dat er een wanverhouding bestaat tus- scben de loonen in de agrarische en die in de industrieele bedrijven. Zelfs meende de heer Hiemstra, dat in vele van die ge zinnen behoorlijke voeding ontbreekt en ernstig bepleitte hij bevordering van be tere loonen, die het resultaat kunnen zijn van het meer loonend maken der land bouwproducten, in verband waarmee hij verschillende adviezen gaf en de stelling ontwikkelde, dat de Regeering zich blij vend met den landbouw zal dienen te be moeien. Een bloeiend platteland is zoo nette hij uiteen ook een belang voor de industrie en ook hierom is loonsverhooging in den landbouw noodzakelijk. Aan het platteland was ook de rede van den heer Kolff gewijd, die van oordeel bleek, dat de agrarische belangen hoe lan ger hoe meer in het gedrang dreigen te komen en evenzeer wees op het groote ver schil in belooning op het platteland en in de industrieën. Ook hij vroeg daarin voorziening. En voorts wees hij op wat hij een ernstig verschijnsel achtte; de overbe volking van het platteland, al erkende hij, dat het moeilijk is hiertegen van regee- ringswege iets te doen. In verschillende streken is echter ook om deze reden be hoefte aan de vestiging van nijverheids- bedrijven. Ook de heer Kolff gaf verschil lende adviezen met betrekking tot de teslt-regehngen en tot het bestrijden van verschillende export-moeilijkheden. Onze tuinbouw is zoo schetste hij door al lerlei buitenlandsche maatregelen in groote zorg en het streven onzer Regeering moet er krachtig op gericht zijn. den uitvoer te verruimen. Beide hierboven omschreven redevoerin gen vonden, tot op zekere hoogte, een weerklank in die van den heer Van Voorst tot Voorst, welke ook al aan den land bouw en verschillende van de voor hem genoffen voorzieningen was gewijd. Dat de koopkracht op het land zoo sterk is verminderd (ook door de daling der loo nen) achtte hij een vaststaand feit, dat ook invloed heeft geoefend op de toe standen in de industrie. En daarom hield ook hij een pleidooi voor maatregelen, welke de verhooging der loonen zouden kunnen bewerken of bevorderen. Voorts was deze algevaardigde van oordeel, dat vele knellende banden, die thans den landbouw belemmeren, weggenomen zou den kunnen worden. Door verschillende middelen zouden de prijzen van landbouw producten op redelijk peil gebracht moeten worden, want dit zou verschillende goede gevolgen hebben. Zoo was een groot deel van het debat op dezen eersten dag aan den landbouw gewijd en gaf men de Regeering. als van. ouds. tal van wenken en adviezen om den toestand te verbeteren, of vérder te ver beteren en vooral ook om den export on zer landbouw-producten op te drijven. dit is natuurlijk ook de hartewensch der Regeering. Maar hoe? ZWF.EFVLIEGTOESTEL AAN HET NEDERL. INSTITUUT VOOR ZWEEFVLIEGERS GESCHONKEN. Een bekend industrieel te Deventer heeft een voor enkele weken in ons land geïmpor teerd zweef vliegtoestel met hulpmotor, type motorbaby. de P.H.-A.S.V. ten behoeve van de voortgezette opleiding van zweefvliegers, ter beschikking van het Nederlandsch Instituut voor Zweefvliegers gesteld. Over enkele dagen zal het toestel in gebruik worden genomen. DE POST VLUCHTEN. Vanochtend o n uur is dc ..Wielewaal", gezagvoerder Weyrothcr. met vijf passagiers naar Indië vertrokken. Twee passagiers hebben voor de tusschentrajecten plaats besproken. Het toestel heeft 151 kg. vracht. 372 kg. brief post en 7 kg. pakketpost meegenomen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9