Buitenland IEIDJCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 31 Maart 1938 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN ELTAXBUS gr KORTE TRAJECTEN O cent ZILVEREN JUBILEUM BIJ V. EN D. De heer J. W. Vuurpijl. Heden herdacht de heer J. W. Vuurpijl den dag, dat hij voor vijf-en-twintig jaar als behanger in dienst kwam bij de afd. „Woninginrichting" van de N.V. Vroom en Dreesmann alhier. Voor den aanhang van den werktijd he denmorgen werd dc jubilaris ontvangen op één der ateliers dier afdeeling, waar behalve het personeel van oehangerij en bedden makerij ook velen van het winkel- en ma- gazijnpersoneel zich verzameld hadden. Tevens waren aanwezig de heeren H. Möller, algemeen bedrijfsleider. G. J. van Spanje, personeelchef en verschillende af- deelingsleiders. Allereerst werd het woord gevoerd door écn cler behangers, die vcoral deed uitkomen de bijzondere beteekenis van een vijf-en- tv;intigjarige dienstbetrekking in dezen tijd en een vergelijking maakte tusschen de toe standen toen en nu. Na gewezen te hebben op den goeden collegialen geest onder het personeel, bood spreker hem namens allen een keurig dressoir aan. Daama werd de jubilaris gecomplimen teerd door den behangerij-chef den heer J. v. Staden. die vijf en dertig geleden reeds met hem samenwerkte. De heer Möller sprak daarna waardeeren- de woorden en stelde den heer Vuurpijl ten voorbeeld aan alle leden van het personeel. Namens de afd. Leiden van den R.K. Bond van Houtbewerkers. Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakgenooten „St. An- thonius van Padua" feliciteerde de afdee- lingsvoorzitter en bood een keurig bloem stuk aan als bewijs van waardeering voor het werk, dat de jubilaris voor deze organi satie heeft gedaan. Zichtbaar geroerd dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde. Later in den morgen werd hij ontvangen op het privékantoor. waar hem door de directie na een hartelijke toespraak een ge schenk onder couvert werd overhandigd. Talrijke personeelleden van de diverse afdeelingen kwamen den jubilaris, die de rest van den dag m den huiselijken kring doorbracht, nog geluk wenschen. VER. VOOR CfiR GEZONDHEIDS- EN VACANTIEKOLONIÊS IN NEDERLAND. Jaarverslag der afdeeling Leiden. Aan het jaarverslag 1937 van bovenge noemde vereenlging is het volgende ont leend: De afdeeling Leiden zond in 1937 52 kin deren uit met 2019 verpleegdagen. Hiervan kwamen 1684 verpleegdagen geheel voor rekening van de afdeeling355 verpleeg dagen werden voor een klein deel door de ouders der uitgezonden kinderen bekostigd, de overige namen verschillende fondsen en vereenigingen voor hun rekening o.a. het Ilse-fonds van de firma Olos en Leembrug gen. het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", het t.b.c.-fonds van den Centralen bond van transportarbeiders, „de Leidsche Ziekenkas" en de Coöp. verzekering Mij. „Vooruit". Ook verleenden de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest weer eenige sub sidie voor zoover er kinderen uit deze ge meenten werden uitgezonden- De kinderen die in hoofdzaak voor 5 a 6 weken worden uitgezonden, werden ver pleegd in de koloniehuizen, te Nunspeet, Zeist en Hellend oom. Met dankbaarheid ver meldt het verslag het feit. dat de verpleeg- prÜ5 met f.0 09 per dag per kind kon wor den verlaagd. Over het algemeen deed hun dit verblijf veel goed en waardeerden de ouders de hun geboden Diactische hulp. daar zij dikwijls, door moeilijke omstandigheden, geen op- lossinz weten wanneer extra verzorging voor hun zwakke kind noodig blijkt. Het aantal aanvragen voor uitzending neemt aanzienlijk toe. Wanneer de mede werking en belangstelling daarmee gelijken tred houden, bestaat er gegronde hoop. dat ook in 1938 vele kinderen kunnen worden uitgezonden. Van de a s. Zaterdag te houden collecte hangt zéér veel af Daarom wordt een beroep gedaan op aller financieele of persoonlijke medewer king! Het, komt alles ten goede aan het zwakke kind uit Uw naaste omgeving! In de samenstelling van het bestuur kwam eenige verandering. In 2 vacatures werd voorzien door de benoeming van de dames Mennes en van Nes. Tenslotte een kort financieel overzicht: Ontvangsten: saldo 1936 f 210 92, bijdra gen ouders f. 104.25. bijdragen vereenigin gen en fondsen f. 459.48. con-ritu'ies giften, verkooo bonnetjes f.662 96. opbrengst s,raa cc'l-.c e f.477 47. subr'd e~ gemeenten Le::'en cn Oeg; geest f 574. resritu'ie ver- ple-g-e!den f.78 35 Uigaven: verpleegeelden f.2172.81 reis- en 'rg-avekosten f 131 76. kosten ge'd!nza- melinzen drukwerk, aaiwullerlde kleeding enz f.123 60 saldi 1937 f. 138 26. HANUULSKEGISTEU F-.:-LR V/.?I xeOrTANDEL. Wijziging: N.V. Automobielhandel Vreeken en Schu dt! Papenstraat 4 en 5b. Telden. Nieuwe directeur: Jhr. V/. H. van de1" Poli Le)d°r- dorp. LANGDURIGE CRREDIETVERLEEN ING DOOR SLAGÉRSPATROONS. Belanghebbenden voeren actie tot beteugeling. In een door de Slagerspatroons belegde vergadering werd dezer dagen na behan deling van enkele huishoudelijke zaken, een bespreking gehouden over het crediet- wezen. Het volgende is eraan ontleend: Bijna iedere slager ondervindt moeilijk heden bij het innen van zijn vorderingen. In het interessante boekje van Argen- tarius over geld, schrijft deze: „In het economisch verkeer wordt steeds zonder uirzondering de eene prestatie tegen de andere geruild. Daarbij geschiedt echter slechts van één kant dc prestatie op het oogenbllk zelf. terwijl die van den anderen kant pas in de toekomst plaats heeft." Argentarlus doelt hier op het middel van verkeer, dat men „geld" noemt. Hoe vaak komt het echter in het dagelyksch zakenleven voor. dat de tegenprestatie geld bij de levering van goederen voorloopig achterwege blijft en alleen de toezegging, later te zullen be talen, wordt gedaan. Het credietgeven aan de klanten is een bron van veel moeilijk heden voor den doorsnee-winkelier. Het wordt door de klanten gevraagd en door de collega's gedaan, dus ls men verplicht' eveneens op crediet te verkoopen. Het credietvraagstuk is niet van vandaag of gisteren. In het boek „Middenstands- bankwezen in Nederland", door dr. Jan zen, herinnert deze er aan, dat dr Bos reeds in 1906 in „Vragen des Tljds" de langdurige credietverleening door den winkelier behandelde en schreef: „de lang durige credieten welke in vele winkels worden gegeven, zijn de pest voor den winkelier". Dr. Janzen geeft nog vele voorbeelden, waar aandacht geschonken werd aan de wenschelijkheid van credlet- beperking bij den middenstand: op het Na tionaal Congres voor Ambachtsnijverheid in 1907. op Congressen van de Vereen, v. d. Handel en Ind. Middenstand ln 1905 en 1909. En deze reeks kan worden voortgezet tot dezen tijd toe. Het vraagstuk ls door de abnormale omstandigheden, waaronder wij leven nog acuter geworden. Vandaar, dat het momenteel op de vergaderingen van •ie slagerspatroons een geregeld punt van behandeling ls. De slager is meer nog dan andere winkeliers genoodzaakt zelf contant te betalen. Op de markt moet Iedere aan koop van vee direct worden voldaan, ook al heeft de slager nog zooveel geld onder dc mensclfen, hij moet den "boer geld ge ven. Kort geleden is een belangwekkend rap port van de Ned. Middenstandsbank ver schenen over de credietverleening van den winkelier, waarin ook leerzame cijfers voorkomen over den slager. Van de 38 onderzochte plaatsen, bleek in 17 plaatsen normaal crediet te worden gegeven. In 21 plaatsen echter 'is de cre- dietgeving abnormaall te noemen. Er zijn plaatsen, zooals Rotterdam, Amsterdam, Den Haag. Groningen, waar veel contant wordt verkocht. Doch in andere plaatsen, waaronder ook Leiden, vindt het grootste deel der leveranties op crediet plaats. Te recht is dan ook een van de conclusies van het rapport, dat de maatregelen tot inperking van deze abnormale credletge- ving aan het publiek, de beste kansen op wcislagen zullen bieden, wanneer zij plaat selijk worden genomen. Bij de voor kort Ingestelde vestigings- efschen voor den slager, moet onder an deren door hem. die zich als slagerspa troon wil vestigen, ten genoegen van de Kamer van Koophandel worden aange toond, dat hij voldoet aan de gestelde eischen van credietwaardlgheid. Een van deze eischen is het bezit van voldoende kapitaal benoodigd voor den verkoop op crediet. Van den slager kan echter niet worden verlangd, dat hij ook zal voldoen aan de abnormale credieteischen. welke hem vaak door zijn klanten worden ge- steld. Daarom is het zoozeer gewenscht. dat het publiek bekend wordt, hoe groot de geldzorgen zijn, welke den slager op de schouders worden gelegd door zijn niet op tijd betalende klanten. Toch geven de slagersvereenigingen den moed niet op. dat door een Juiste voor lichting, het vaak tot een gewoonte ge worden uitstel van betaling, weer tot nor male proporties zal worden teruggebracht. De slagersorganisaties zullen ln de eerst volgende vergaderingen deze kwestie nog nader van alle kanten bezien en hopen aldus tor een beteugeling te komen van een abnormale credietverleening. MILITARIA. Heden is de dienstplichtige wachtmees ter Goovers bij 6 R.V.A. onder de wapenen "ekomen als wachtmeester-capltulant. Van 1 tot en met 24 April a.s. komt de reserve 1ste Luitenant Herweljer bij 6 R.V.A. onder de wapenen. Van 4 tot en met 9 April zal 6 R.V.A. een ploeg zenden naar de Legerplaats bij Olóebroek voor het houden van schietoefe ningen. Tot agent van politie alhier ls met ingang van 18 April a.s. benoemd de heer G. C. Klay, thans volontair bij de politie te Voorschoten. GEBOREN: Franzlska. D. van L. v. d. Zwet en F. Wrobel Robert Josef, Z. van J. Arkeveld en A. Nestier Geertruida Clazlna, D. van G. Ver voorn en A. van Dam Daniël, Z. van A. de Roode en J. Oosterlee Elisabeth Paulina, D. van M. J. v. d. WolfE. P. v. d. Meer Jan netje, D. van G. v. d. Hoogt en H. Beerenfenger Joke, D. van J. Vollenga en M. Mulder. ONDERTROUWD. H. J. Brakema gesch. M. 48 J. en M. A. Kuiper jd. 20 j. GEHUWD: L. Hensen jm. cn C. M. Rijsbergen jd. C. Swaan jm. en J. Filippo id. T. Vos Jm. en M. v. Loef jd. F. de Wit jm. en M. de Jong Jd. D. Monfils jm. en G. Dusoswa jd. OVERLEDEN: J. Groothedde M. 42 j. J. J. F. Rombaut M. 39 j, J. R, v. Fulpen Dr. j. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mussolini's rede. Mussolini heeft gisteren een wapen-rede gehouden in den Italiaanschen Senaat. Men zie het 2c Blad. Het was één verheer lijking van Italië's macht en als zoodanig meer op het binnenland dan op het buiten land ingesteld. Daarop wijst ook dé Engel- sche pers. Maar toch trekt een latere uit lating van den Duce zeer de aandacht. Hij heeft later toch een aantal senatoren ont vangen, die hij dankte voor zijn benoeming tot den nieuwen rang van „maarschalk van het Imperium". HU zou hieraan hebben toegevoegd: „deze nieuwe benoeming vergroot mijn verantwoordelijkheid voor de derde groote zegevierende campagne van het imperium, waarin ik u zal leiden". Verondersteld wordt, dat Mussolini met de twee eerste campagnes de oorlogen in Abessynië en Spanje bedoelde. Maar wat is de derde dan? Zonder hiervan nog te weten waarschuw de de „News Chronicle" de Britsche regee ring reeds dat zij zich vergist, indien zij meent te onderhandelen met iemand met vredelievende inzichten. Volgens de „Daily Herald1' dient Cham berlain zich wel af te vragen, welke waarde men kan hechten aan een gentlemen's agreement of vriendschapsverdragen met zulk een man. De diplomatieke redacteur van de „Daily Express'1 vraagt zich af, wat de Duce zeg gen wilde. Hij merkt op, dat zijn „oorlogs zuchtige" rede een nieuvt plan voor een oorlog met snelle beslissingen uitstippelt. De correspondent vraagt zich af tegen wien? En de Fransche pers oordeelt: De „Jour - Echo dé Paris" schrijft: on danks het bestaan van de as RorfteBerlijn en ondanks de onderhandelingen met En geland, bindt Italië zich niet voor de toe komst. Het zal op het geschiktste oogenbllk en in overeenstemming met zijn belangen zijn vrienden en vijanden kiezen. Het oogmerk van Mussolini aldus lezen wij in de „Figaro" schijnt te zijn. van deze tentoonspreiding van macht een di plomatiek instrument te maken, dat de onderhandelingen van vandaag en morgen kan vergemakkelijken, en zijn land de vei ligheid zijner grenzen en uitgebreide moge lijkheden voor expansie kan verzekeren. De vrede zooals hij die heeft beschreven, ls er een van evenwicht en eerbiediging der krachten. In de „Epoque" wijst Donnadieu erop, dat Mussolini in strijd met zijn gewoonte geen hevigen aanval op de democratieën heeft gedaan. De reden hiervan is eenvoudig: hoewel hij op goeden voet staat met Duitschland, wil hij toenadering tot Enge land. Hij heeft verscheidene kaarten in zijn spel. Hij zal ze naar gelang der omstandig heden uitspelen. De „Ordre" bespreekt in het bijzonder de zinsnede: „wij willen vrede, maar dan „onzen vrede". Het blad schrijft: men wil geen vrede wanneer men „zijn" vrede wi! De „Populaire".is van meening, dat, in dien vóór 1914 een staatshoofd een derge lijke rede zou hebben gehouden, er door de openbare wereldmeening een schok van verontwaardiging zou zijn gegaan. Thans, aldus het blad. zal Mussolini zelfs ln de landen, die rechtstreeks door zijn plannen bedreigd worden, welwillend stilzwijgen of daadwerkelijke medeplichtigheid vinden. Verscheidene jaren geleden hebben wij ver klaard. dat een der oorzaken van het oor logsgevaar in Europa ls, het verlangen van Mussolin! eens een Napoleonrol te spelen. De rede van Mussolini in den senaat heeft ons niet van meening doen veranderen. In Duitsche politieke kringen toont men zich terughoudend. Men wijst erop, dat de rede een vrijwel uitsluitend militair karak ter draagt en is van oordeel, dat de Duce een beeld heeft willen geven van de mili taire kracht van Italië. FRANKRIJK. Weer uitstel der financieele wetten? De besprekingen inzake de staking in de metaal-Industrie hebben nog tot geen enkel resultaat geleid. Misschien zal dien tengevolge de kabinetsraad van morgen o'veT Blum's financieele voorstellen zelfs worden uitgesteld. In een radio-rede zeide de minister van propaganda Frossard „Het departement zal in de eerste plaats een ministerie van Fransche lnlichtlne zijn. Men kan niet de onwaarheden van velen, die ons prestige willen aantasten, onbe antwoord laten. Het is de voornaamste taak van het departement, de feiten Juist weer te geven en het ware gezicht van Frankrlik te toonen Het is niet waar. dat Frankrijk door tweedracht geteisterd wordt: de ver-chillen zijn niet diepgaand en in de ure des gevaars zou men alle Franschen om hun vaandel vinden". TSJECHO-SLOWAKIJE. Het debat in den Senaat. Senator Stefanek van de Boerenpartij heeft in den Senaat de verklaringen van de autonomisten beantwoord. Deze ontzegde den sprekers het recht te spreken namens de nationaliteiten, tot welke zit behooren. Niet alleen vertegen woordigen de autonomistische partijen niet de betrokken nationaliteiten in haar geheel, maar zelfs binnen de partijen zijn de leden liet niet eens met die verklaringen. De bewijzen hiervoor werden geleverd door dat cr in de gelederen van de partij van Henlein en zelfs onder de functionarissen der party afvalligen zijn. Deze rede werd door de senatoren van de partij van Henlein volkomen rustig aangehoord. Het kwam eventueel tot nieuwe inciden ten toen een communistisch senator (van de 155 senatoren ziin er 16 communisten) het woord nam Ostentatief verlieten de aanhangers van Henlein de zaal. weldra gevolgd door de Hongaren en daarna door de autonomistische Slowaken, Bij het vertrek der laatsten riep de mpewderheid: ..Volg uw Hongaarsche broe- Het economisch beleid van minister Steenberghe. De Eerste Kamer bijeen. (Vergadering van heden). Voortgezet wordt dc behandeling van hoofdstuk X (departement van economi sche zaken) der rijksbegrootlng voor 1938 en van de begrooting van het landbouw crisisfonds voor 1938. De heer Blomjous (R.-K.) betoogt dat bij de h.indelsaccoorden de landbouw op den voorgrond wordt gesteld mét de Indi sche belangen, ten koste van de Industrie. Zonder drastische invoerbeperking komen we nooit tot vermindering der werkloos heid. Nederland en Indië te zamen zijn rijker aan grondstoffen dan eenlg ander land, Amerika uitgezonderd, en beter den menig ander land kunnen we in eigen be hoeften voorzien. Ons systeem heeft geen basis in een voldoend beschermend tarl'ef. Spr. wenscht een tarief met een vaste basis voor de eigen nationale industrie. Van ons tarief moet niet soepelheid, waar op de minister wijst, de voornaamste ka raktertrek zijn. De minister moge zoover gaan. dat het woord „protectie" verder zonder schroom zal worden gebezigd. De heer Ter Haar (C.-H.betuigt zijn instemming met de tegenwoordige samen stelling van het ministerie van economi sche zaken, waarin thans de landbouw is opgenomen. Er is echter tegenstelling tus schen de door minister Colijn voorheen ge trokken lijn en de politiek van dezen mi nister. Vroeger toch werd getracht, zooveel mogelijk handelsbelemmeringen weg te ne men. Tot spr 's leedwezen gaat het thans steeds meer in protectlonistischen zin. On danks de bezwaren van den handel zijn vele contingenteeringen gehandhaafd. De richting, welke de regeering inslaat, acht spr. funest. Naar welk moeras voert onze handelspolitiek? De voorstanders der or- DUITSCHLAND. NIEUWE WET TEGEN DE JODEN. Toeristenverkeer naar Oostenrijk. De Staatscourant publiceert een wet op de rechten der Joodsche religieuze vereeni gingen. Ter verdere uitvoering van de Neurenbergsche wetten worden de rechten der Joodsche religieuze vereenigingen uni form voor het geheele rijk opnieuw en in overeenstemming met den toestand gere geld, o. m. wordt bepaald, dat genoemde vereenigingen, die tot dusverre nog op grond van verschillende landsrechtelijke bepalingen de rechten bezaten van open bare lichamen, deze rechten verliezen en slechts de mogelijkheid hebben, evenals andere vereenigingen, door inschrijving in het vereenigingsregister particuliere rech ten te verwerven Voorts behelst de wet de fundamenteele bepalingen voor een staats controle ln het geheele rijk op de Joodsche religieuze vereenigingen en organisaties. Het van kracht worden der wet voor Oos tenrijk blijft voorbehouden. De burgemeester van Garmisch Parten- kirchen heeft aan de autoriteiten der om liggende plaatsjes order gegeven, bij den ingang van de gemeente een bord te zetten met de vermelding, dat Joden niet ge wenscht zijn. Er zullen geen overheidsbestellingen meer geplaatst worden bij kooplieden, die niet aan den strijd tegen de Joden deel nemen. In een verordening over het reis- en grensverkeer naar Oostenrijk zijn de maxi mum bedragen, die over de grens mogen worden meegenomen opnieuw vastgesteld. Uit Oostenrijk naar het buitenland mag maximaal 20 schilling of 13.3 reichsmark aan munten worden medegenomen cn bovendien buitenlandsch geld met uitzon dering van goud tot 30 schilling of 20 mark. Dit mag echter slechts eenmaal per kalendermaand geschieden. Uit het buitenland naar Oostenrijk mo gen medegebracht worden aan munten 45 schilling of 30 mark. De invoer van buiten landsch geld is onbeperkt. Volgens het blad „Das Schwarze Korps" is prins Joseph Ferdinand van Bourbon, die onlangs in Oostenrijk gearresteerd is wegens beleedlging van het nationaal- soclalisme, naar een concentratiekamp overgebracht. In Amerika tracht men toelating te ver krijgen voor dr. Freud. BELGIË. Dc moeilijkheden in de steenkolenlnduslrie De regeering heeft langdurig de moei lijkheden bestudeerd, die zich voordoen in dë steenkolennijverheid: de kwestie der loonen, de vaststelling der prijzen en de bepaling der contingenten. De regcerinj^ zal een onpartijdig persoon benoemen om haar van voorlichting te dienen. In af- vachting der te nemen maatregelen noo- digt de regeering de werkgevers en werkr nemers uit den status quo in acht té nemen. HONGARIJE. Tegen nationaal-socialistische sympathieën. Op bevel van den Hongaarschen minis ter van blnnenlandsche zaken heeft de burgemeester van Boedapest den gemeen te-ingenieur geschorst, omdat die aan een officieelen maaltijd zijn sympathie voor Szalassy, den leider der Hongaarsche na- tionaal-socialisten, betuigd heeft. Een em ploye van de maatschappij voor sociale verzekeringen ls om een dergelijke reden ontslagen. ZUID-AMERIKA. Militair complot in Uruguay ontdekt. Er is een militaire samenzwering ont dekt. die het bewind van Terra omver wilde werpen en den nieuwen president Bajdomir wilde verhinderen, de macht te aanvaarden. Leiders waren generaal Go- meza en de prefect van politie Elgue. Het complot schijnt totaal mislukt te ziin. denings-gedachte behoeven zich geenszli» te beroepen op alle leden der chr. histo rische unie. Zeer vele christ.-hlstorischen moeten er niets van hebben. Spr. komt tot de scheepvaart- en ha- venbelangen. Gelukkig trekt de regeering zich op dit laatste punt niet terug. De ha ventarieven moeten verder worden ver laagd, maar omtrent de restitutie is niets bekend. Amsterdam en Rotterdam hebben het recht, te weten, waaraan ze toe zijn. De heer Van der Bilt (S.-D.) is teleur gesteld, wijl de minister er niet toe heeft medegewerkt, het kwaad der werkloosheid ln den wortel aan te tasten. Er gebeurt veel te weinig op het gebied der industria lisatie. Van het particulier initiatief is niet veel te verwachten. Spr. dringt, ln te genstelling met den vorigen spreker, aan op meer ordening. De heer Janssen (R.-K.) vraagt of er Inderdaad spoedig een nieuwe" herziening der jachtwet te verwachten is. Spr. dringt aan op beperking van het aantal jacht* aktehouders, mede voor het behoud van den wildstand en op verder gaande na* tuurbescherming. De heer Maarsingh (N.S.B betreurt het onderbrengen van landbouw bij economi sche zaken. Deze minister zal aan den landbouw niet de plaats geven, welke hem toekomt. Spr. critiseert het uitvoeren van boter tegen afbraakprijzen, terwijl ze aan het eigen volk wordt onthouden. Hij betoogt dat de landbouworganisaties ongeschikt zijn voor de uitvoering der cri sis-maatregelen. Van de devaluatie ls de landbouw de dupe geworden. Steeds meer kleine zelfstandige boeren zakken af tot gesteunden door den staat; spaarzaam heid wordt slecht beloond. Het onvoldoen de der landbouwprijzen blijkt het duide lijkst bij de rogge. Er had meer rekening moeten zijn gehouden met de minst draag- krachtlgen. Hetzelfde geldt voor tarwe en haver. Spr. critiseert de maatregelen voor vee-beperking en den invoer van Argen- tijnsch en Deensch vleesch. De vergadering wordt te 12.50 uur een half uur geschorst. Station tot Noordeindsplein v.v. Noordeindsplein tot Koninginnelaan v.v. Koninginnelaan tot Hboge Rijndijk v.v. Hboge Rijndijk tot Driftstraat v.v. Driftstraat tot Prins Hendrikplein v.v. Prins Hendrikplein tot Station v.v. 4556 (Ingez. Med.) ROEMENIË. Weer een kabinet Miron Cristea. De politieke vereenigingen ontbonden. Miron Cristea heeft een nieuw kabi net gevormd, "dat ln politieke kringen wordt beschouwd, als een provisorische oplossing van de crisis. Opmerkelijk is }iet aftreden van den voormaligen minister van defensie, generaal Antonescu, van wien ge zegd wordt, dat hij ln relatie stond met de beweging der legionairs (IJzeren Garde i. Verder is Tatarescu er uit verdwenen. Het nieuwe kabinet Ls te beschouwen als een regeering van vaklieden. Het zal voor namelijk tot taak hebben het land aan te passen bij den nieuwen toestand welke zich heeft ontwikkeld onder den invloed van de grondwetswijziging en de buiten- iandsche politieke gebeurtenissen. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken. Petrescu Comnen voorheen staats secretaris in het zelfde departement, heeft een belangrijke diplomatieke loopbaan achter zich en geldt als een man van bui tengewone ervaring. Naast twee leden der Nationale Boeren partij behooren tot het kabinet vier libe ralen en zes partijloozen. De nieuwe regering heeft gisteravond haar eersten ministerraad gehouden. Na aflöop is een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat men zich had bezig gehouden met het opstellen van een regeeringsverklaring. Bovendien besloot het nieuwe kabi net de volgende decreten uit te vaar digen: ten eerste een decreet over de instelling van een koninklijken raad, waarvan alle oud-premiers o. m. lid zullen zijn, ten tweede een over de organiseering van een ministerie voor nationale economie en van een opper sten economischen raad, ten derde een krachtens hetwelk alle politieke ver eenigingen worden ontbonden. De regeering heeft een oproep tot het volk gericht, waarin met betrekking tot de buitenlandsche politiek gezegd wordt, dat Roemenië met instandhouding van den vrede zijn erfdeel binnen de tegenwoordige definitieve grenzen wil handhaven. De buitenlandsche politiek wordt door den koning gewaarborgd. Daarenboven wenscht Roemenië vriendschappelijke betrekkingen met alle staten, ln het bijzonder met zijn buren. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt wil geen dictator zijn. Zooals bekend, heeft men naar aanlel- oing van het wetsontwerp inzake de her vorming der departementen gesuggereerd, dat Roosevelt dictator wenscht te zijn De president heeft nu een brief gezonden aar. een niet met name genoemden correspon dent, luidende als volgt: „Zooals gij wel weet, ben ik tegen een Amerikaansche dictatuur, om drie eenvou dige redenen: ten eerste voel Ik geen neiging, dictator te zijn; ten tweede mis ik de eigenschappen, die r.iij een succesvollen dictator zouden noen zijn, en ten derde heb ik teveel historischen ach tergrond en teveel kennis van bestaande dictoturen, dan dat ik eenigerlei vorm van dictatuur voor een democratie als de Vet- eenigde Staten zou wenschen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2