Waar de Vrouw belang in stelt DyR°oJ Een mensch van karakter WIST GE RADOX 79 sfe Jaargang EIDSCH DAGBLAD, Donderdag 31 Maart 1938 Vierde Blad No. 23931 Hij, zij, en de schoonheid KNOOPEN Charmant zomertoiletje Een brokje romantiek VETPUISTJES Moet de vrouw „gehoorzamen Een sterk karakter wordt gevormd door het leven zelf. Is dit niet een eerenaam, meer waard dan welke ridderorde ook, en is het niet tevens een typisch voorbeeld van een foute zegswijze? Want een karakter, goed of slecht, laag- of hoogstaand, hebben we allemaal; maar zoo gauw we spreken over iemand „van karakter", dan bedoelen we er uitsluitend de meest gunstige karakter eigenschappen mee Welke zijn die goede -kanten en hoe bereik Je ze? Misschien den ken we nu aan een van die stoere, sterke menschentypen in onze omgeving, die we in ons hart een beetje misprijzend (of benijdend?) oer-degelljk en wat ouder- wetsch noemen van die vaste karakters, die als een rots in het gewriemel en getob van de wereld staan, kalm hun eigen weg gaan, een vaste lijn in hun leven hebben. Er gaat een rust van hen uit, die haast legendarisch aandoet. Intuïtief weren ze alles af, wat in hun leven verwarring zou kunnen brengen, maar gaan daardoor ook vaak den moeilijkheden uit den weg, die Juist zouden moeten bewijzen, of hun ka raktervastheid echt is of alleen maar aan den buitenkant zit Niet zelden loopen die mensdhen van de„rechte lijn" kans om wat benepen en verstard te worden, twee eigenschappen, die we nu niet bepaald ver- cenigen kunnen met den „mensch van karakter". Er ls dus nog wat meer noodlg om dien eerenaam te verkrijgen dan alleen recht toe, recht aan door het leven te stap pen. zonder rechts of links te kijken. Zou het waar zijn, wat veel ouderen be weren. dat de echte vastheid van karakter een steeds zeldzamer verschijnsel wordt en is, als reactie daarop, misschien daardoor juist de vraag naar dat artikel zoo groot? Want wat is het vele zoeken naar moreelen steun, het oprichten van de ontelbare ver- eenigingen en bonden op geestelijk gebied lil dezen tijd anders dan het trachten te vinden van een levensrichting? En waar de emoties tengevolge van de wereldschok kende gebeurtenissen elkaar met een ver bijsterende snelheid opvolgen en ook de geestelijke waarden schijnen te veranderen, is het te begrijpen, dat zelfs zij, die we altijd voor toonbeelden van evenwichtig heid en vastheid hebben gehouden, zich soms afvragen: „Hoe moet dat nu; doe ik hier nu goed aan of niet?" Gaat het niet ieder van ons wel eens zoo, dat we van tijd tot tijd niet meer weten of we de feiten en meeningen, die we tot nog toe, zonder ons te bedenken „natuurlijk" goed of verkeerd vonden, nu niet van het tegenovergestelde etiquet moeten voorzien? Er gaat, practisch gesproken, geen dag voorbij, dat niet één-, maar wel tienmaal aan onze overtuigingen gerukt en geschud wordt. En dat alles is niet bepaald bevor derlijk tot het vormen van een vast karak ter bij den opgroelenden jongen mensch. Maar al is het misschien nu moeilijker zich psychisch gesproken, staande te houden dan in een tijd. die genoeglijk en kalm voortrolt, aan den anderen kant zien we, dat juist de sterke naturen die strijd err worsteling noodlg hebben, in elk geval goed kunnen gebruiken om hun krachten tc stalen en te ontplooien. En nu denken we hierby niet eens allereerst aan de mach tigen der aarde, naar wier kracht de menschheid eerbiedig opkijkt en die terecht overigens als het ware naar alle zijden uitstralen: „Kijk eens hoe flink ik ben: met opzij zetten van mijn eigen wen- schen en verlangens, heb 1 dit door myn vaste karakter bereikt!" Maar ook in de bescheiien, niet door ledereen opgemerkt hoekjs, leven men- schen, die met veel innerlyten stryd en onder het devies: „Het moe,? zich als hel den gedragen, doordat hut karakter, ge rijpt in dien strijd hun ón Juisten weg wijst. In hoeveel gezinnen, schteruitgegaan door allerlei omstandighedtn, waarbij de materieele nood meestal moreele inzinking na zich sleept, is het de rader of moeder, die met volkomen wegcijfering van zich zelf, door hun fUne, gave kirakter do sfeer zuiver weten te houden. Miken die niet evenzeer aanspraak op den heldentltel, al zouden ze voor geen geld ter wereld zoo ge noemd willen worden? Zedelijke moed, het aanvaarden van alles wat tot ons komt en het aandurven, ook dat zijn dus factoren, die meehelpen tot het vormen van een mensch van karakter. Zonder nu de eigen sekse te verheerlijken ls dunkt me. de vrouw op dit terrein zeker niet de mindere van den man. hoeveel on aardigs ook aan ons adres gezegd en ge schreven ls, en wordt, door mannen! Zei Virgilius al niet: „De vrouw is en blijft een wispelturig en veranderiyk wezen" en was het niet „onze" Vader Cats die er voor waarschuwde niet te veel te vertrou wen op vrouwenbeloften? We tullen het dien ouden heeren maar vergeven; misschien waren ze door één persoonlijke ervaring ge neigd tot generaliseeren (wat in 1938 ook nog wel eens voorkomt imisschien kregen de vrouwen in hun tyd niet de kans haar standvastigheid te toonen! Ja, en wat stellen we verder voor eischen aan eer, sterk karakter. Een IUne geest, die niet met alle winden meedraait, ook al wordt hij overheerscht door ruw geweld, een steeds zichzelf gehjk blijven, wat ook de levenservaringen zijn. En daarvoor is noodig. vóór alles: een geweldige zelfbe- heersching. ook al weer een van die zeld zaam wordende artikelen in onzen tijd van veel slapheid en verwording. In veel fami lies is het een gewoonte geworden, dat de kinderen aan alles meedoen: sport, clubs, vereenigingen, bioscoopbezoek Daar kan natuurlijk heel wat goeds in zitten, maar denkt u maar niet, dat u aan het karakter van het ldnd een dienst bewust, als het nooit leert zich een beperking op te leggen en alle genoegens voor zich vanzelf spre kend vindt Er wordt wel eens gezegd, dat bultenmenschen in dit opzicht veel voor hebben boven ons stedelingen. In elk geval leven ze rustiger, minder gecompliceerd, worden niet her- en derwaarts gerukt en in die rust, zeggen de moralisten, kan het karakter zich harmonischer ontwikkelen Als we onzen oogen den kost geven geloof ik wel, dat daar veel waars in zit. Ook schynt de volksaard van inrloed te zijn, zelfs de streek van het land en op gevaar af van mijn mede-,.Hollanders" tegen mij in het harnas te jagen, meen ik het eens te kunnen zijn met de bewering, dat onder de Friezen en Groningers meer vaste karakters voorkomen dan in onze contreien. Maar natuurlyk over de geheele wereld zullen slappe karakters blijven, die bij het minste stootje omvallen, en de sterken, die de tegenslagen inca6seeren onder het motto „Keep Smiling" en deze laatsten zijn gewoonlijk niet zy, die in hun jeugd met fluweelen handschoenen zUn aangepakt en voor wie elk steentje is weggeveegd, opdat ze zich vooral niet zouden stooten. Een sterk karakter kan erfelijk zijn, maar wordt pas gevormd door het leven. CRITICA. dat in elk modern zuivelbedrijf het vul len en sluiten der flesschen vol-automa- tisch geschiedt, dat de F.K. Melkinrichtingen Fa. F, v. d. Kloot „Dijk en Rhün" in Leiden de eenlge volautomatische vul-, sluit- en stempel machine in bedrijf hebben, dat hiermede ln combinatie met de Vol- tana pasteur een bijzonder houdbaar en betrouwbaar product afgeleverd wordt, dat wrtj er van overtuigd zyn, dat U, In dien U F.K. Voltana-flesschenmelk eenmaal geprobeerd hebt, vaste afnemer wordt 8608 (Ingez. Med.) Eenvoud, doch soepelheid van lijn een allereerste mode-eisch. De groote liefde van Natalia Frieeenhof. Onlangs overleed by Brogyan op Tsje- cho-Slowaaksch grondgebied groothertogin Natalia van Oldenburg, geboren Friesen hof. Haar prachtig landgoed Friesenhof zal door een zytak van liaar familie in bezit worden genomen, nadat hier zich een der beroemdste liefdesgeschiedenissen van de 19e eeuw heeft afgesjjeeld. Reeds in de 18e eeuw hadden de Frle- senhof's, een schatryke Oostenrljksche familie, het landgoed bij Brogyan gekocht en weldra waren zy een leidende rol gaan spelen onder de Hongaarsche aristocratie. In de vorige eeuw nu werd op deze be zitting de schoone Natalia geboren, van wie reeds enkele jaren later verteld werd, dat zy „als een sprookje" was: wonder mooi als een rozeknop. Toen ze tot jong meisje was opgegroeid, dongen de rijkste en voornaamste jongelieden van den Bal kan om haar hand. Maar Natalia had haar hartje reeds verloren. In Wiesbaden had ze nj. den hertog van Oldenburg ontmoet en sinds dien bestond er voor haar geen ander meer. Men fluisterde, dat zij ln 't geheim brieven wisselden De familie van den hertog kwam in het geweer; .zy wilden tot eiken prys verhin deren, dat de jonge hertog Natalia die niet uit een regeerend vorstenhuis stamde, zou huwen. Maar de hertog volgde de stem van zyn hart. Eens op een morgen was hy plotse- line uit Oldenburg verdwenen. Hij deed schnfteiyk afstand van al zyn rechten, nam den kortsten weg naar Brogyan en sloot een morganatisch huwelük met Na talia Friesenhof. En weldra vertelde men tussehen Praag, Boedapest en Weenen, dat nog nimmer een zoo gelukkig huwelük op den aardbodem had bestaan. Natalia Friesenhof. nu groot hertogin van Oldenburg, vestigde zich met haar gemaal op het prachtige landgoed, waar zy leefden als tortelduiven. lederen morgen reed de hertog door tui nen en bo&schen om eigenhandig oen bou quet te plukken, dat hy zün gemalin als eerste morgengroet toezond en lederen dag schreef hy een hartochtelyken liefdes brief, dien hy zelf ln het dorp postte, zoo dat Natalia dag in dag uit uit de hand van den brievenbesteller haar minnebrief ontving. Helaas! In 1895 stierf de hertog vrü plot- U onmiddellijk en afdoeode dóór te betten met Radox. opgelost in warm water. Bij apothekers cn erkende drogisten a fO.90" per pak en f 0.15 per klein pakje. 8607 Onaea. Med.) seling na een korte ongesteldheid De schoone Natalia was ontroostbaar. Zy sloot de luiken van het landgoed en gaf bevel, dat ze nooit meer zouden worden geopend In een klem bosch naast den tuin liet ze een toren bouwen, waarvan de bovenste verdieping speciaal voor haar werd inge richt» En hier woonde de groothertogin nog .wee en veertig jaar lang Nooit meer heeft zij het groote kasteel betreden. De bedien denstaf werd met uitzondering van een paar hondenverzorgers en ryknechten ontslagen Het werd stil om de Friesenhof De groothertogin nam geen uitnoodiging meer aan en ontving niemand. lederen dag tot haar tachtigste jaar toe reed zij door de wouden, gevolgd door een koppel jachthonden, die buiten gewoon goed verzorgd waren. En verder besteedde zy haar tijd aan het ordenen van oude documenten en het herlezen en rangschikken van de vele honderden min nebrieven, die haar echtgenoot haar eens had gezonden. Nu. na haar dood. heeft men al deze brieven in een familie-archief van de Friesenhof opgenomen. Verder heeft Natalia slechts nagelaten ■Irie paarden en twintig honden, terwijl op een klein kerkhof in de nabyheid van het landgoed vyfendertig van haar lievelings dieren rusten. Op ieder gralje ligt een steen, die den naam van het dier draagt. Zij heeft in haar testament beschikt, dat niemand na haar dood meer in den toren zal wonen. Als dus de jongere Friesenhof's het oude landgoed in bezit nemen, dan zal de toren, waarin een eenzame vrouw twee en veertig jaren van haar leven door bracht, voorgoed worden toegemetseld. Een brokje romantiek uit. de 19e eeuw, waarvan wij met belangstelling kennis ne men, maar dat ons. moderne vrouwen, toch wel erg onnatuuriyk, om niet te zeggen, zlekeiyk, voorkomt. Toch heeft een vorig vrouwengeslacht met dergelijke toestanden gedweept! In dit opzicht hebben we dus al heel wat gewon nen. Wees zoo mooi als U wilt, maar maak er geen drukte overl Er was misschien nooit een tüdperk, waarin door ons, jonge vrouwen want ook als we de vyf kruisjes gepasseerd zijn, voelen we ons nog glorieus jong! zóó veel gedaan werd om mooi te zijn. En dit is ongetwyfeld uitstekend. Onze echtgenooten zullen er ons dankbaar voor zyn als we moeite doen om ons slank fi guur te behouden, onze teint lelieblank, onze handen slank en lenig, ons haar steeds perfect in de krul te hebben. Alleen één ding, maak er niet te veel drukte over! Er is niets waar een man zoo'n hekel aan heeft als lastig gevallen te worden met schoonheidsproblemen, ofsteeds de toebereidselen tcrt onze perfectie tc moeten gadeslaan. Kunnen we onze schoonheldiszongen hee- lemaal aan „zijn" oog onttrekken? Nu met een beetje verstandig overleg gaat het vrijwel. Geen diëet-gezeur. Laat het middagmaal tot eiken prys har monisch en gezellig zün en bederf het vooral niet door uit te weiden over wat U al of niet möogt gebruiken voor de slanke lyn. In het algemeen wordt er veel te veel getobd over dieet-mogelijkheden (door ge makzuchtige dames, die niet houden van wandelen en gymnastiek). Laat het gezinsmenu gewoon zün gang gaan en wilt U zelf met alle geweld een „vermageringsdiëet" begin dan het de al cohol, de zoetigheden als taartjes, bonbons, vette koekjes, pap en meelspijzen af te schaffen. Niemand neemt het U kwalijk, als U een biscuitje neemt inplaats van een bonbon en 's middags aan tafel kunt U volstaan met een onnoozel klein schepje van de „gevaariyke" toespyzen; alleen maar om geen speltoreefcster te zUn. En wat belet U. om wat zuinig boter op Uw brood te nemen en als U wilt met een sneetje minder te volstaan? Het zijn allemaal zulke kleinigheden, dat er heusch niet over gezeurd behoeft te worden Geen vogelverschrikkersmanieren. We begrijpen allemaal levendig, dat iedere man wel het land moet hebben aan een vrouw, die zich voor het naar bed gaan het gezicht volsmeert met een vette crème of zich tooit met een gelaatemasker (vooral het laatste kan ernstige nachtmerries ver oorzaken!). We vinden het ook volkomen begrijpelijk, dat een „papilottenhoofd", op de moderne manier versierd met rabber- rolletjes, geen aantrefckeiyk schouwspel oplevert, evenmin als het paar oude hand schoenen, dat moet dienen om de extra in gevette handen gedurende den nacht te beschermen. En tóch.... zondigen we niet allemaal wel eens tegen deze regels Hebben we altyd de energie om onze schoonheids- zorgen uit te stellen tot een uurtje, dat we alleen zyn Neen, we zün op deze punten vaak erg laks en tóch is dit niet noodig. Laten we eens kyken. wat we overdag als jüj" naar z'n werk ls voor onze schoonheid kunnen doen. We spreken dus af, dat we 's avonds ons gezicht niet invetten. We reinigen het zeer grondig met lauw water en zeep vooral noodzaikeiyk, indien we opmaak gebruiken en betten gezicht en hals daarna met een tikje rozenwater. In de morgenuren komt onze eigenUjke schoonheidsverzor ging aan de orde en dit gaat heel gemak kelijk onder het huiswerk dóór. We begin nen zoodra hij de deur achter zich heeft dichtgetrokken ons gezicht grondig in te vetten en laten de vette crème onge veer een uur zitten, bij voorkeur, terwijl we met een rustig werkje bezig zün, b.v. afwasschen. Zoodra het ruwere werk aan de beurt komt i vegen, stofzuiger, zorg voor haar den en kachels, enz.), vetten we onze handen in en trekken een paar oude hand schoenen aan. En als we een hulpje heb ben voor dit werk, moeten we een paar rustige uurtjes 's middags, die we aan lectuur of correspondentie besteden, ge- handschoend doorbrengen. De meeste dames zullen er echter wel de voorkeur aan geven, de schoonheidszorg reeds 's morgens achter den rug te hebben. Een erg lastig onderdeel van ons toilet is tegenwoordig het haar. We hebben onze grootmoeders met haar pepilotten zooveel jaren lang uitgelachen en moeten nu boe ten voor onzen spot door het feit, dat de moderne rollenkapsels zorgvuldig moeten worden „opgedraaid" wllen ze goed bly- ven zitten. Maar ook hiervoor is een uurtje 's mor gens voldoende. Als U een goede perma nent hebt en voor voste gewoonte houdt om Uw haar 's avonds voor het naar bed gaan degeiyk te borstelen, bhjft het mooi soepel. U draait er dan 's morgens na het ontbijt de rubberrolletjes in en bedekt het De Parijsche huizen, die de echte zomer- totletjes brengen, putten zich uit ln origi- neele vondsten. Doch steeds is eenvoud, gepaard met echt vrouwelijke charme, het parool. Dit toiletje is typisch voor de mode 1938: hei ls gemaakt van beige linnen en ver sierd met rood-bruine knoopen en vertoont het nieuwe, gladde mouwtje en de zeer moderne schulpenversiering. De rok is ge heel glad en vrü kort. Dit model, ontworpen door het atelier Chesro, kleedt bijzonder jeugdig! DE GROOTSTE SORTEERING DONKERSTEEG 1 - TELEF. 706. 8596 (Ingtz. Med.) In Frankrijk is den laatsten tijd heel wat over dit gewichtige probleem te doen gewees. Tot dusver was n.l. de gehoorzaamheids plicht der vrouw tegenover haar echtgenoot in art 213 van het Fransche burgeriyk wetboek uitdrukkelijk vastgelegd en dit ar. tikel moest net als bij ons trouwens, by iedere huwelykssluiting voor den burger lijken stand aan het jonge paar worden voorgelezen. Sinds 1848 hebben de vrouwen den stryd tegen dit wetsartikel aangebon den. Het begon met een optocht van suffragettes onder tromgeroffel naar het stadhuis, waar de dames door den dichter Lamartine namens de voorloopige regee ring ontvangen werden. Deze hield een vlammende en enthousiaste toespraak, waardoor de dames diep bewogen werden. Ze trokken welvoldaan af enhet artikel bleef. Het bleef tot op den huidigen dag. doch is nu onlangs afgeschaft. Behoeven de Fransche vrouwen nu niet meer te ge hoorzamen? Dit is een teere kwestie, waar op niet zoo gemakkelijk het antwoord te geven is. In ieder geval kan de man on grond der wet geen gehoorzaamheid van zyn vrouw meer eischen doch onder de nieuwe wet wordt hy „gezinshoofd". De vrouw heeft dus geen heer en meester meer, maar een .hoofd" en volgens het nieuwe wetsartikel is ze ook niet meer gedwongen, den man „overal te volgen, waar hij zich vestigt", doch de man krijgt nu het recht, de woon plaats van het gezin te kiezen en de vrouw is verplicht, haar man te begeleiden. Het onderscheidt lijkt ons niet byster groot. Wat evenwel wél een belangrijke ver betering voor de Fransche getrouwde vrouw is: zü heeft nu rechtspersoonlijkheid ge kregen, mag een proces voeren, een con tract sluiten, een bankconto openen, een ehèaueboek bezitten (ook zonder toestem ming van den man), een erfenis aanvaar-, den. een examen afleggen en een beroep uitoefenen. MAANDAG: Runderbiefstuk. Aardappelen Roode kool. Havermoutpap. DINSDAG: Gestoofde varkensnier. To matensaus. Gekookte rijst. Maizenapud- ding met abrikozen. WOENSDAG: Gehakt. Spinazie. Aard appelen Broodschotel met rozijnen. DONDERDAG: Spinaziesoep, Kalfskar bonaden. Aardappelen. Spercieboontjes uit ae bus. Vruchten. VRIJDAG: Gebakken bokking. Veldsla met biet. Aardappelen Botersaus. Rystebry. ZATERDAG: Bruine boonensoep mei groente. Drie in de pan. ZONDAG: Gepaneerde hambroodjes, Kalfsnierstuk, Aardappelen. Brusselsch lof, Kabinetpudding. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Aardappelschotel met kaas. Kropsla, Griesmeelpudding met pruimen. 2. Bruine boonencroquetten met tomaten saus. Aardappelen. Bloemkool. Gort met rozijnen. 3. Havermoutlapjes. Sla van roode kool en geraspte appel. Aardappelen. Ryst met boter en suiker 4. Witte boonensoep met verschillende groenten. Gebakken brood met bessensap. RECEPTEN. Bruine, of witte boonensoep met groenten. Benoodlgdhedenl'lt pond bruine- of witte boonen 2'/i L. water. 4 preien. 1 flinke wortel. 1 bosie selderij. 1 ons boter of 2' i ons mager spek Bereiding: De boonen uitzoeken, was- schen en 24 uur weeken. Ze met het week- water en zout opzetten en gaar koken <plm. 11/4 uur). De boonen zeven en met het kookwater terugdoen in de pan. De groenten schoonmaken, wasschen en in kleine stukjes snijden, er bïi doen en plm. l/i uur meekoken evenals het in dobbel steentjes gesneden soek. Gebruikt men geen spek. dan neemt men 4 bouillonblokjes of povietjes. en roert op het laatst de boter door de soep. Is de soep nog wat te dun. dan bijbinden met aangemengde bloem. Gebakken wit brood of sneden bruto brood er bii geven. Aardappelschotel met kaas. BenoodigdhedenIV. KG koude ge kookte aardappelen. L. melk. 40 gr. bloem 60 gr boter. 2V. ons jonge vette kaas, Maggi earoma. Bereiding: Van 40 gr boter, bloem en melk een saus maken, deze goed door laten kóken en met zout op smaak afma ken. In een vuurvasten schotel de In plakken gesneden aardappelen leggen, laag om laag met de in blokjes gesneden kaas. De saus er over en er tussehen gie ten. Wat paneermeel er over strooien. 20 gr. gesmolten boter er over gieten en den schotel plm. 20 minuten in een warmen oven zetten Veldsla of dunsel in het voorjaar er bü geven, s Zomers tomatensla. Gepaneerde hambroodjes. Benoodigdheden: 8 dunne stukjes brood (5x8 C.M.), 1 ons ham, 1'/. dx. melk of bouillon, 2'/i lepel bloem. IV. lepel boter, peper. 4 lepels melk. 2 eieren, paneermeel, zout. peterselie. Bereiding: Een saus maken van boter, bloem en bouillon of melk. Deze goed door laten koken, de klein geeneden ham er doorroeren en op smaak afmaken met peper en zout. De dunne stukjes brood met dit mengsel beleggen. De eieren breken, uitroeren en vermengen met de 4 lepels melk De broodjes erin leggen, het vocht er over heen scheppen en als al het ei er to getrokken is, ze door paneermeel wen telen. In het frituurvet vlug bruin bak ken. Ze opdienen op een schotel, bedekt met een gevouwen vingerdoekje en gar- neeren met gebakken peterselie. Voor gebakken peterselie, eenige mooie takjes wasschen en tussehen een doek afdrogen. Als het frituurvet wat bekoeld ls. ze er to doen en bruin en knappend bakken. (Deksel klaar houden voor het spatten van vet). Deze broodjes kunnen van te voren ge maakt en voor het gebruik even to den oven opgewarmd worden. geheel met een friseh gekleurd „tulbandje", dat past by Uw ochtendjaponnetje. Na een uur of iets langer gaan de rol- jetjes er weer uit en wordt het haar flink geborsteld en keurig opgemaakt, waarbü het meestal wel noodzakelijk zal zyn, het met een weinig brillantine te bespuiten. Hebt U extra lastig haar, dat meer zorg vereischt, steek het dan goed vast met onzichtbare schuifjes en verberg het kap sel gedurende de uren dat U thuis bent onder een zelfgehaakt zyden haarnetje met groote mazen, van voren afgezet met een „vlecht" van gekleurd lint. die als een diadeem het hoofd omsluit. Dit staat by- zonder elegant en Uw heer en meester zal zelfs r.iet. vermoeden, dat deze bekoorlyke versiering tegelykertijd dient om het kap sel te „tenvmen"! FELICITA6. Ter aanvulling van de recepten van de vorige week nog een recept van zandtaart met gemöer Benoodlgdheden2 ons witte suiker, '/i pond zelfrijzend bakmeel, ons boter, l ei, l'/t ons natte gember met wat stroop, zout. Bereiding: Het bakmeel met de suiker en de boter in een kom doen. de boter met 2 mesjes klein snyden. het even losgeklopte ei. de kleingesneden gember met de stroop en wat zout er bijdoen en met de hand doorkneden tot men een goed samenhan- genden hal heeft. Een zand'.aartvorm met boter insmeren, het deeg hierin ul'drukken en de koek in plm. 1 uur in een niet te warmen oven gaar en bruin bakken Voor het keeren even laten bekoelen en s'evlg laten worden Inplaats van gember kan men door het deeg kneden: l'/t ons rozijnen en kren'en en naar verkiezing toevoegen 2 theelepels kaneel. 1 theelepel gemalen kruidnagel cn 1 theelepel nootmuskaat, verder wat snip pers en sucade.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13