BINNENLAND 79$ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 30 Maart 1938 Derde Blad No. 23930 Tegen ontduiking van belasting De nieuwe weg Amsterdam-Utrecht GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW De wet inzake richtige heffing wordt verscherpt BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN ~"j ocaXj VTRftCHT kerk; f 1 J. J. Amsterdam; f.5 mej. F. M. St. Den Haag; f.15 W. G. B. Soest; f. 2.50 mevr. H. A. F. geb. D. Den Haag; f.15 T. D. Vlaai - dingen; f. 10 Weduwe N. N. Den Haag; f.25 mr. Fj. B. Den Haag; f.100 van W. Amersfoort; f. 10 Sch. Den Haag; f.25 H. Den Haag; f. 1 W. L. A. V. Den Haag; f. 10 V. R. Amsterdam; f. 10 V. G. Den Haag; f. 1.50 T. N. Den Haag; f.1 mr. H. A. P.. Den Haag; f.10 W. K. Haarlem; f.1045 Handelsblad Amsterdam; f.2.50 P. D. Axel; f.250 mevr. A. NT. v. d. P.S. Den Haag; f.50 R. te Baarn; f.10 A. v. d. K. Amsterdam; f.5 H. J. M. te Zeist; f.25 J. Sch. Den Haag; f.5 mej. H. H. J. M. Den Haag; f. 10 E. de H. Hilversum; I. 1 B. J. J. L. Den Haag; f. 100 mevr. A. G. K.W. Apeldoorn; f.20 mevr. J. K. E. T.—K. Voorburg; f. 12.50 wed. J. F. H. N. van V. Den Haag; f. 10 J. M. M. H. en M. J. H. Arnhem; f.25 A. J. L. de G. Wassenaar; f.2.50 M. H. L. A. B. Roermond; f.2 W. D. Den Haag; f.40 J. B. B. Den Haag; f.25 J. B. Soestdijk; f.5 I. H C. Den Haag; f.5 een vriendenpaar J. M. Den Haag; f. 10 het vaderland getrouwe, Laren; f.25 O. L. H. Voorburg; f.25 E. Brussel; f.15 J. C. V. Heemstede; f. 7.50 Wij willen Hol land houden, Den Haag; f.10 K. D. F. Delft; f.5 C. F. W. Den Haag; f.12 G. Eek Wiel; f.1 Wij willen Holland houden, Niehove; f.5 mej. E. M. Den Haag; f.5 mevr. C. N. J. S.De J. C. Bilthoven; f. 2.50 I. van G. Den Haag; f. 10 een kleine gift ter versterking der Defensie, Wasse naar; f. 10 mevr. J. H. de J. de J.—H. Den Haag; f. 10 A. L. C. F. Den Haag; f. 10 M. P. S. Den Haag; f.25 Y. R. Den Haag; f.10 A. S. Eindhoven; f.25 D. R. Oosterbeek; f.2.50 Levi ticus 33 Amsterdam; f.10 J. van der V. Den Haag; f.10 Wed. S. H. van O—K. Den Haag; f. 5 P. M. J. M. Den Haag; f.10 J. C. B. van W. Bilthoven; f.2.50 mej. J. W. B. Haarlem; f.50 Patiënte Den Haag; f.100 mevr. J. R. v. d. L. Nijmegen; f.25 Mevr. J. H. G. M., Den Haag; f.2.50 J. K. B Haarlem; f.50 mej. J. A. V. L. Den Haag; f.20 M. T. Amsterdam; f.25 mej. M.' P. C. de G. Blaricum; f.2.50 J. J. van L. Amsterdam; f.10 H. K. Amsterdam: f.10 mej. C. V. H. Amsterdam; f.2.50 H. H. B. Amster dam; f.5 A. A. P. Amsterdam; f.10 W. C. B. Den Haag; f.10 H. S. Amsterdam; f.5 luite nants-weduwe Soesterberg; f.5 J. S. Zierikzee; f.40 N. N.; f.20 J. A. M. Bussum; f.5 F. B. Den Haag; f. 10 mevr. D. v. d. P. Den Haag; f. 10 A. M. van M. Voorburg; f.15 mej. H. M. Arnhem; f.25 Ind. gep. Den Haag; f.5 erkentelijkheid voor geestelijke wijheid. Amsterdam; f. 12.50 T. M. van M. Oosterbeek; f.5 B. van S. Beek bergen; f.10 mej. C. L. Den Haag; f.10 ouders van een res.-off. Groningen; f. 1 Gymnasiaste, Amsterdam; f.2.50 een Nationaal Jongere Den Haag; f.10 mevr. N. N. Den Haag; f.1 een twaalfjarige Hollandsche Jongen; f 5 N. N. Den Haag; f.1 H. J. Ed F. Amsterdam; f.20 N. N. Den Haag; f.2.50 E. W. de B. Utrecht; f.6 H. H. te Schiedam; f.100 Oude Moeder te 's-Gra- venhage; f.20 C. J. v. d. K. Delft; f.5 fam. D. Delft; f.8 van een boer met zijn gezin. Bleis- wijk; f.5 B. R. J. K. Tilburg; f.5 oud-zee- officier Scheveningen; f.50 P. Heemstede; f.25 mevr De J.. Den Haag; f.25 P. R. Den Haag; f. 15 B. T. H. W. van H. Den Haag; f. 10 N. N. Breda; f.2.50 C. H. te Assen; f.10 officiers weduwe Den Haagf15 officiersdochter te Leersum; f.10 J. A. S. Bussum; f.1 School meisje Middelburg; f.10 gep. N. N. Den Haag; f. 5 Dochter van Gep. Mil. Voorburg f. 10 gep. o.-off. N. N. Haarlem; f.0.25 een Delftsch Schoolmeisje; f.1 Opoe Amsterdam; f.0.50 ge wezen Mil.. Den Helder. Ontvangen werd tot en met deze afrekening een bedrag van f. 45.712,09. Bij de Vereeniging van Nationale Veiligheid zijn per giro ontvangen 28 bijdragen, te zamen f. 722.50. In totaal is in de laatste dagen bij de vereeniging gestort f. 3482,35. Op bovenstaand kaartje is aangegeven het tracé van den nieuwen rijksweg Am sterdamUtrecht. Zooals daaruit blijkt, is de nieuwe weg geprojecteerd ten westen van en nagenoeg parallel met den kronkelenden bestaanden weg. Te Amsterdam zal de nieuwe weg aan sluiten aan de Rijnstraat en nabij Utrecht aan den nieuwen Rijksweg naar 's Herto genbosch. welke binnenkort voor het ver keer zal worden opengesteld. Bovendien zal iets ten noorden van dit punt nabii de spoorbaan UtrechtGouda een aansluiting worden gemaakt naar het centrum van Utrecht. Ten einde dit jaar reeds met den grond, aankoop te kunnen beginnen en wellicht reeds enkele werken te kunnen uitvoeren is op de begrooting van het Verkeersfonds 1938 een bedrag uitgetrokken van f. 500.000 Verantwoording van de vrijwillige bijdragen voor de versterking van de Defensie. Aan vrijwillige bijdragen voor de versterking van de Defensie werd gisteren ontvangen: f. 0.50 A. Ch. Den Haag; f.10 vaderl. jongen. Enschede; f.10 gepensionneerdef.1 dames De G.-C. Den Haag; f.5 voor verdediging elf pro vinciën; f.2 S. L. Amsterdam; f.20 L. D. Den Haag; f. 25 off. Oranje-Nassau Nijmegen; f.500 een N.V.; f.500 N. N. Nijmegen; f.500 N. N. Den Haag; f.500 directie eener N.V.; f.20 dames L.; f. 5.70 nooit anders dan onder Oranje; f.1 een zieke dienstplichtige. Meerlo; f0.25 leerling Handelsschool. Haarlem; f.10 een ge naturaliseerd buitenlander Den Haag; f. 0.75 onbekend te Holland; f.50 E. van L. Laren: f.25 wed. J. C. G. P.-B. Rijswijk; f.10 N. M. Heemstede: f.25 anoniem Haarlem; f.10 sociaal democraat, Hattem; f.100 N. N. Den Haag; f.12 A. M. J. Den Haag; f.5 mej. A. A. W. E. Den Haag; f.1 D. v. d. M. Groningen; f.25 L. 0., Rotterdam; f.5 E. C. J. C. Den Haag: f.5 P. V. Rotterdam; f.5 mevr. A. N. Arnhem; f.10 J. Den Haag; f.2.50 mej. M. E. A. L. Hilversum; f. 2.50 N. N. Amersfoort; f. 25 mevr. mr. J. O. B.—Kn. Dordrecht; f.25 W. D. Den Haag: f500 J. A. Pr. Wageningen; f.60 van echtpaar. Den Haag; f.25 van mijn Vrouw en mij. Den Haag: f.50 Kolonels-weduwe, Den Haag; f. 10 IJ. de J.. Horn; f.2.50 B. van Sp. Den Haag. f.25 ir. A. A. Rotterdam; f.5 A. J. K.v. d. V. S.. Den Haag; f.5 mej. A. P. R. Dell Haag; f.2.50 A. M. V. Utrecht; f.15 J. H. van B. H. Arnhem; f.10 mr. H. M. A. C. Amsterdam; f.5 A. J. B. Voor burg; f.5 N. N. Amsterdam: f.50 mevr. J. V. S. Wageningen; f.25 van 2-maal N. N. Den Haag; f. 10 J. H. van Tr. en mevr. J. van Tr. geb. A. C. de H. Den Haag; f.2.50 van een hoofdman, Amersfoort; f. 5 plicht voor defensieverster- king. Lochem; f.10 N. N. Rijswijk; f.10 J. P. Hilversumf.25 S. C. H. van H. B. Zetten: f.25 N. H. M. van A. Rotterdam; f. 100 van twee oude dames. Den Haag; f. 10 W. de Z. J. Gzn. Barendrecht; f.5 mevr. W. C. B. geb. J. A. Den Haag; f.500 E. H. H. Arnhem; f.50 A. A. B. Amsterdam; f.5 N. A. H. v. d. B. Den Haag; f.25 mr. W. A. M. Amsterdam; f.10 mevr. P. J. E. P. Apeldoorn; f.10 van een ambtenaar te Wageningen; f. 12.35 hoedcollecte Barendrecht; f.200 Mevr. N. R - G. Den Haag; f.5 M. K. Scheveningen: f.50 N. N. Den Haag; f. 1.50 W. en C. Enschede; f.10 N. N. Den Haag; f.25 dr. P. J. L. de B. Laren; f. 10 Chr. J. W. V. Utrecht; 1. 10 J. L. J. D. Bussumf1 H. L. S, Lekker - MELK VOOR DE BROODBAKKERIJ. De Nederlandsche vereenigine: van werk gevers in het bakkersbedrijf deelt in een uitvoerig schrijven om. het volgende mede: „Naar verluidt zal de A(lgemeene) V(er_ eeniging) voor de M(elkvoorziening) prijs- regelende bevoegdheid krijgen ta v. de melk De bakkerij is al of niet opzettelijk buiten deze A V.M. gehouden. De prijs der consumptiemelk zal, indien de plannen doorgaan. IVi cent komen te liggen boven den zuivelwaardepriis der melk. welke de zuivelfabrieken zmllen blijven betalen. De bakkerij tracht men dan zoet te houden door haar voor de melk te berekenen een prijs, welke daar weder een cent beneden ligt. doch die zich dus llt cent boven den zuivelwaardeprijs der melk zal bevinden. Waar zij dus cent meer voor de melk zal moeten betalen dan de zuivelindustrie, beteekent zulks in feite discriminatie van de bakkerij t.o.v. ander melkverwerkende ndustrieën. hetgeen in hooge mate onbil lijk is. Eene onvermijdelijke consequentie is bovendien, dat het prijsverschil tusschen melk brood en waterbrood grooter zal wor den. Aangezien bij het publiek nog steeds een groote behoefte aan goedkoop brood bestaat, beteekent dit dat de broodconsu ment zich zal afkeeren van het te duur geworden melkbrood. Betwijfeld moet wor den of dit in het algemeen belang is. daar gelaten dat een verminderd melkverbruik zeker niet in het belang is van de vee houderij. In een en ander heeft de georganiseerde bakkerij aanleiding gevonden zich met klem van deze en andere argumenten te wenden tot den minister met dringend verzoek de bakkersmelkregeling niet te wijzen te harer detrimente, daargelaten hoe de nieuwe melkregeling zal worden. Tevens werd met een beroep op door de Regeering gedane toezeggingen inschake ling van de bakkerij in deze uitvoering van het crisisbeleid verzocht. Markante ontwikkeling van de „toeristen industrie" in Michigan. Men schat dat de „toeristenindustrie" in West Michigan in 1917 20.000.000 in den staat bracht. - Vorig Jaar werd dit cijfer op 315.000.000 dollar beraamd. 8557 Deze markante ontwikkeling Is vrij wel geheel toe te schrijven aan de intensieve reclame, die de „W. Michi gan Tourist and Resort Association" in die jaren heeft gemaakt. Het eerste budget bedroeg slechts 320 dollar, doch thans beloopt dit 100.000, waarvan 90 in dagblad reclame wordt belegd. Hieruit blijkt weer, dat het loont, systematisch te wijzen op de aantrek kelijkheden van een bepaalde streek. Iets dat alleen effect kan sorteeren met betaalde advertenties, die het mogelijk maken dat bepaalde ge zichtspunten, telkens weer, onder de aandacht van het publiek kunnen worden gebracht. BRAND IN EEN MOLEN TE SCHIEDAM. NIEUWE JACHTWET. Naar wij vernemen, zal binnenkort een ontwerp van een nieuwe jachtwet bij de Tweede Kamer worden ingediend. DE COLL. ARBEIDSOVEREENKOMST VOOR HET BOEKBINDERS-, PAPIER WAREN- EN ENVELOPPENBEDRIJF. In de gisteren gehouden landelijke vak groepvergadering van den Nederlandschen Katholieken Grafischen Bond werd, met groote meerderheid van stemmen, de ge wijzigde collectieve arbeidsovereenkomst voor het Boekbinders-, Papierwaren- en Enveloppenbedrijf aanvaard. UIT NED. OOST-INDIË BRAND. KOETARADJA. 30 Maart. (Aneta/A N.P.) Het gouvemements hars- en terpentijn- bedrijf te Baleq (Takengonj ts geheel af gebrand. De oorzaak is vermoedelijk on voorzichtigheid. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag; Kan ik jonge en oude aardbeiplan- ten en zwartebesseboomen nog verplanten zonder dat ik de risico loop dat de planten en boomen geen vruchten zullen dragen? Ik moet ze n.l. naar een ander stuk land doen ver hulzen. T. K. te A. a/d. R. Antwoord: Als U de aardbeien nu ver plant zult u weinig vruchten krijgen. Ook de besseboomen zullen minder vrucht geven, vooral omdat u de boomen na het verplaatsen dient uit te dunnen. Als het kan verplant dan na den oogst. Vraag: Een grasveldje heeft veel last van mieren. Wat is daartegen te doen? J. P. te L. Antwoord: Tracht het nest, dat vermoe delijk in de nabijheid ligt op te sporen en uit te roeien. Spuit of giet het veldje meermalen per dag met koud water. De mieren verdwijnen dan. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto ..Tuinbouw". 8561 Gewone kleeding is meest massa-werk. alléén bij Waarborg-kleeding is kleermakerswerk. Ge- wone kleeding wordt bij duizenden tegelijk KDfiYMKOkvG gemaakt. Waarborg-kleeding is apart van IVTVIé m 1 lw V iVW bewerking en apart van stof. (Ingez. Med.) Maatregelen voorgesteld tegen handelingen binnen het kader eener N.V. Ingediend is een wetsontwerp tot aan vulling van de wet tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend. De bestaande regeling van de belasting der naamlooze vennootschappen (dividend en tantièmebelasting), waarbij alleen de uitgedeelde winst aan die belasting is on derworpen, gepaard aan de regeling van art. 6 der Wet op de Inkomstenbelasting volgens welke de aandeelhouder als zoo danig alleen over het hem uitgekeerde di vidend inkomstenbelasting heeft te beta len, maakt het velen belastingplichtigen mogelijk, de in hun, in den vorm eener naamlcoze vennootschap gehuld, bedrijf behaalde winst, aan de heffing der be lasting te onttrekken, Intusschen zal bij een grove en weinig ingewikkelde wijze van doen, de wet tot be vordering van de richtige heffing der directe belastingen, reeds in den bestaan- den vorm, doorgaans hare werking kunnen doen gelden. In tal van andere gevallen geschiedt de ontduiking in een veel meer gecompliceerden vorm. Tegen zulke metho den biedt de evengenoemde wet dikwijls geen baat, In menig geval wordt echter van zulk een meer verfijnde methode tot het ontgaan van belastingen naar het inkomen gebruik gemaakt. De minister acht het evenwel om begrijpelijke redenen niet wen_ schelijk. die methoden hier nader uiteen te zetten. Naarmate de tarieven van de be lastingen naar het inkomen zijn verhoogd, is de omvang van het kwaad toegenomen, waardoor zeer belangrijke bedragen aan den fiscus kunnen werden onthouden. Tegen het opzettelijk ontgaan van be lasting door middel van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap staat de belasting administratie niet geheel machteloos. In menig geval brengt de wet van 29 April 1925 tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen baat, hoewel het aantal gevallen waarin het tot daadwer kelijke toepassing van die wet komt, niet groot is. Waar de wet op de richtige heffing niet helpt, wordt, zoo mogelijk, getracht op andere wijze pogingen tot het ontgaan van belasting door middel van naamlooze ven nootschappen te verijdelen. Soms gelukt het den inspecteur aan te toonen, dat een naamlooze vennootschap niet rechtsgeldig bestaat, of dat een geldleening aan aan deelhouders een schijnhandeling is om een winst uitdeeling te beman telen. Dergelijke middelen kunnen in op zich zelf staande gevallen wel eens baat geven, doch tasten het kwaad niet in zijn beginsel aan. De regeering heeft gepoogd, de bestaande euvelen te bezweren, door de reserveerin gen der „besloten vennootschappen" te treffen. Zij had daartoe een wetsontwerp in gereedheid gebracht dat zonder twijfel radicaal aan de bestaande misstanden en groote onrechtvaardigheden een einde zou hebben gemaakt. Aan dit wetsontwerp kleefde echter het bezwaar, dat ook de uit economisch oogpunt gewenschte reserve- vorming in bona fide vennootschappen al te veel geremd zou zijn geworden. In verband met bezwaren, uit den boezem van door de regecring geraad pleegde instanties daartegen ingebracht heeft de regeering alsnog overwogen een anderen weg te kiezen. Zij wil in het hierbij aangeboden wetsontwerp nog een poging wagen om den onhoud- baren toestand te verbeteren, door de wet op de richtige heffing te verscher pen. Ook daartegen zijn wel bezwaren ingebracht, maar deze acht de regee ring niet van dien aard, dat cr voor moet worden gezwicht. Te groote be langen staan hier op het spel. Wenscht onze handel en industrie niet, dat een winstbelasting op de vennootschappen wordt geheven, dan zal een wetsontwerp als het onderha vige. naar de regcering hoopt, een middel kunnen zijn om zulk een be lasting waarvan ook de regcering dc minder goede werking erkent en inziet tegen te houden. Maar in elk geval kan een toestand, die met zich brengt, dat vele contribuabelen practisch zelf bepalen hoeveel zii aan in komstenbelasting enz. zullen betalen niet langer worden getolereerd. Afgescheiden van andere overwegingen is beteugelen van misbruiken reeds geboden, omdat de overige burgers het volle pond moeten betalen en hun lasten, door de mogelijkheden, die de bestaande wetgeving biedt, nog worden verzwaard. Het thans ingediende ontwerp be stendigt het bestaande stelsel van belastingheffing met betrekking tot alle naamlooze vennootschappen waarvan vaststaat, dat zij het met de reservee ring snelle afschrijving hieronder begrepen in fiscaal opzicht niet te bont maken. Het bestendigt de moge lijkheid, uitbreidingen van het bedrijf uit gereserveerde winst te financieren, zonder dat daarbij iets van de gerescr- de winst tot het inkomen van de aan deelhouders wordt gerekend. Slechts ingeval bedoeld of niet de ge dragslijn van de naamlooze vennoot schap voor de aandeelhouders, enz. een aanmerkelijke belastingbesparing me debrengt, kan ten opzichte van de winstgerechtigden het bestaan van de vennootschap worden genegeerd, ten minste wanneer die gedragslijn niet enkel bestaat in het voor aanwijsbare bedrijfsdoeleinden reserveeren van be dragen uit de winst. Gaat echter b.v. het toepassen van een zoodanige reserveering gepaard met het langs een omweg onttrekken van winst aan de onderneming, dan zullen vereischten voor toepassing van de wet aanwezig zijn. Door deze regeling zal, naar de minister meent te mogen vertrouwen, de gelegenheid om door middel van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap belastingen naar het inkomen te ontgaan, in voldoende mate worden afgesneden, terwijl niettemin economische belangen in niet minder vol doende mate worden ontzien. Voorts merkt de minister op dat het wetsontwerp in hoofdzaak een preventieve regeling beoogt te geven. Volgens de in de richtige-heffingwet in- gelaschte bepalingen kunnen de aandeel houders eener naamlooze vennootschap worden belast als waren zij firmanten en niet aandeelhouders, indien de gedragslijn van de vennootschap een aanmerkelijke belastingbesparing teweeg brengt. De vraag, of die belastingbesparing zal intreden en of zij aanmerkelijk zal zijn. komt echter ten aanzien van bepaalde reserveeringen niet aan de orde Opmerking verdient nog, dat, indien een naamlooze vennootschap eenmaal onder de toepassing van de nieuwe bepalingen valt, al hare aandeelhouders, voorgoed als fir manten zullen kunnen worden belast, voor zoover niet de belastingadministratie hier van afziet. Voorgesteld wordt de wet in werking te doen treden met ingang van 1 Mei 1938. Partij zwavel vatte vlam. Gisteravond tegen acht uur is brand ontstaan in den „Walvischmolen", staan de aan de Westvest te Schiedam, waarin gevestigd is een maalderij van chemicaliën van de firma H. J. Jansen en Zn. Op de derde verdieping was een arbei der bezig met het in orde maken van een motor, toen hij plotseling op den tweeden zolder een hevigen knal hoorde en een vlam zag opstijgen. Het bleek, dat een op dezen zolder opgeslagen hoeveelheid zwa vel in brand was geraakt. Onmiddellijk begaf de man zich naar den omgang van den molen om alarm te maken. Tevens werd de brandweer gewaarschuwd, die kort daarop ter plaatse was. Langs den grooten magyrusladder, welke tot 24 meter hoogte kan worden uitgeschoven, begaf de brandweer zich op den omgang van den molen, tot op een hoogte van ongeveer 20 meter. Van bovenaf bestreed zij het vuur. Na ruim een kwartier blusschen had zij den brand reeds gelocaliseerd en weldra was zij hem geheel meester. De verdieping, waar het vuur woedde, is geheel uitgebrand, waarbij een voorraad zwavel verloren is gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Dc schade, welke niet zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. De arbeider, die het vuur heeft ontdekt, geraakte door den zwaveldamp bewuste loos. In de frissche lucht gebracht, her kreeg hij spoedig het bewustzijn. FELLE BRAND TE AMERSFOORT. Manufacturenwinkel brandde hedennacht uit. Ir. den afgeloopen nacht omstreeks kwart vóór twee is brand uitgebroken in het perceel Oude Soesterweg 147, te Amers foort, waarin gevestigd is een manufactu renzaak van den heer J. Nijveldt Jr. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de winkel met de aangrenzende kamer in een minimum van tijd in lichter laaie stond. In de groote partij manufacturen vond het vuur gretig voedsel met het gevolg, dat aanstonds de winkelruiten sprongen en het vuur oversloeg, naar een naast den winkel gelegen perceel. Toen de brandweer arriveerde had reeds een raamkozijn vlam gevat. Dank zij het kordate optreden van de brandweer, kon deze vuurhaard in de kiem worden ge smoord. De bewoners, die boven de manufactu renzaak wonen, de familie Kraan, werden door de kolossale rookwolken gewekt en konden zich via de achterzijde van het pand in veiligheid brengen. De brandweer bestreed het vuur met drie stralen en was het in een half uur meester. Het geheele winkelpand brandde uit. alsmede enkele aangrenzende ver- trekken De omliggende perceelen kregen groote waterschade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. BONTDIEVEGGE AANGEHOUDEN. Omstreeks het middaguur vervoegde zich gisteren een Fransch sprekende dame van Russische nationaliteit, wier leeftijd onge veer bij de veertig te schatten is, in een bontzaak aan het Noordeinde. te Den Haag, klaarblijkelijk met het doel iets te koopen. Van de gelegenheid, dat de win kelier zich even uit de winkelruimte ver wijderde. maakte de koopster gebruik om haar slag te slaan en heen te gaan. Op aanwijzing van den winkelier heeft een agent van politie de dame. die zich nog slechts enkele passen had kunnen verwij deren, aangehouden. Zij bleek onder haar mantel niet minder dan vijf zilvervossen ter waarde van ongeveer f. 500, te hebben medegenomen. De politie heeft de vreem delinge in bewaring gesteld. DIEFSTAL IN EEN TREIN. Tusschen Den Haag en Leiden is uit een trein ten nadeele van een hoofdconduc teur van de Nederlandsche Spoorwegen een diensttasch. inhoudende diverse beschei den van de spoorwegen gestolen. (N. R. Ct.) BUITENLANDSCH GEMENGD. VULKANISCHE UITBARSTING. De vulkaan Avatsjinsk op Kamsjatka. zestig kilometer van Petropawlowsk ver wijderd. is in werking getreden. De vulkaan heeft gedurende tien jaar niet meer ge werkt. De uitbarsting is zoo hevig als men in veertig jaar niet meer heeft gekend. WEGWERKERS BEDOLVEN. Bij werkzaamheden aan den straatweg bij Psjegar Serviel heeft vallende rots steen een colonne wegwerkers bedolven. Er zijn drie dooden en drie zwaar gewon den geborgen. VIJFHONDERD OPVARENDEN VAN EEN OORLOGSSCHIP ZIEK. Het Amerikaansche vliegtuigmoederschip „Lexington", dat aan de manoeuvres in de Stille Zuidzee deelneemt, is te Hono- joeloe binnengeloopen. aangezien aan boord 500 man lijdende zijn aan amandel- ontsteking. De zieken blijven aan boord. DE TORNADO IN DE VER. STATEN. Vijf kinderen omgekomen in Texas. Een met hevig onweer gepaard gaande wervelstorm heeft in een plaatsje nabij Arkansas verscheidene woonhuizen ver woest, waarbij vijf kinderen gedood en tien personen gewond werden. GEBOREN: Theresia Maria Alphonsa. D. van H. J. van Barneveld en W. J. Meershoek Petrus Jo hannes Jozef, Z. van P. J. Raaphorst en M. J. S. Castelein Johannes Cornelis Nicolaas Ber- nardus, Z. van N. B. Buiteman en H. S. Verweij. OVERLEDEN: W. van Vliet, Z. 5 J. J. E. Nebbeling. Dr. 11 maanden G. v. BeelenDe Mooij. Vr. 32 j, D. Tuythoff, Z. 21 j. P. Dreef—Kroon, Vr. 77 j.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9