BINNENLAND 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 Maart 1938 Derde Blad No. 23929 KRUSCHEN SALTS Lijders aan chronisdhe rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! LUCHTVAART Belgische minister in ons land. Electrificatic der lijn Brussel Dordrecht overwogen. De Belgische minister van Verkeerswe zen, Henri Marck, heeft gisteren in Den Haag een onderhoud gehad met minister Van Buuren, ter bespreking van de ver- keerscoördinatie in beide landen. In een onderhoud met een verslag gever van het A.N.P. zeide minister Marck, dat hij binnenkort met de Ne- derlandsche autoriteiten een bespre king zal hebben over de plannen tot electrificatie van de spoorlijn Brussel Dordrecht, welke reeds voor 70% ver wezenlijkt zijn. Nagegaan moet wor den of electrificatie van b.v. het tra ject EsschenAntwerpen rendabel is te maken. Tenslotte, zoo zeide de minister, is er nog de lijn Eindhoven—Brussel, waarover zoowel van Nederlandsche als Belgische zijde terecht veel geklaagd wordt. Het dreigend conflict in de sigarenindustrie. NOG GEEN OVEREENSTEMMING BEREIKT. Gisteren had te 's-Gravenhagc onder leiding van den rijksbemiddelaar in het 4de district, mr. T. J. Verschuur, wederom een bespreking plaats met partijen betrokken bij het dreigend conflict in de sigarenindustrie in Ne derland. Er werd nog geen overeenstemming bereikt en de besprekingen zullen op 1 April worden voortgezet. De toelating van oud-Oostenrijkers. De heer Albarda stelt vragen aan Minister Colijn. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft aan den Minister van Algemeene Zaken, voor zitter van den Raad van Ministers de vol gende vragen gesteld: Is de regeering niet van oordeel, dat aan de voorwaarden, die in den brief van den Minister van Justitie aan de procureur- generaal zijn bepaald voor de toelating in Nederland van zgn. oud-Oostenrijkers, bijna nooit kan worden voldaan door een Oostenrijker, die, wegens den jongsten staatkundigen omkeer, als vluchteling zijn land heeft verlaten om elders asyl te zoeken? Heeft de regeering niet vernomen, dat menigmaal aan een Oostenrijker, die zijn land wilde verlaten, zijn paspoort Ls ont nomen. zoodat hij reeds daarom aan de bovenbedoelde voorwaarden niet kan vol- doen? Is de regeering niet van oordeel, dat Juist die. die niet beschikken over een ver klaring dat zij „ongehinderd" naar Duitschland, resp. Oostenrijk, mogen te- rukoerenbehoefte hebben aan asyl? Is het de regeering bekend, dat het in het algemeen onmogelijk is, bij het verlaten van Oostenrijk een bedrag van 500 schel lingen of daarmee gelijkstaande mede te nemen en nog veel meer een bedrag gelijk staande met 10.000 gulden over de grens te brengen, tenzij op slinksche en voor den vluchteling uiterst gevaarlijk wijze? Welke reden heeft de regeering om te vreezen. dat uit Oostenrijk, dat niet aan Nederland grenst, vluchtelingen in zoo grooten getale zich naar Nederland zullen begeven, dat het aloude asylrecht zou moe ten worden opgeheven? Is de regeering niet van gevoelen, dat, ten einde op voor geen enkel land te be zwaarlijke wijze asyl te kunnen verleenen aan hen, die wegens gevaren voor vruheid of leven Oostenrijk verlaten, ten SDoedigstc een internationale regeling moet tot stand komen en heeft zij reeds op de uitnoodi- ging van de regeering der Vereenigde Sta ten. om over zulk een regeling te beraad slagen. toestemmend geantwoord? Ls de regeering bereid, in afwachting van de tot standkoming van een zoodanige regeling, de in den brief aan de procu reurs-generaal benaalde voorwaarden in een milden zin te herzien en een ruime toepassing te geven aan het sub 5e in dien brier bepaalde, waardoor het mogelijk is gemaakt, personen toe te laten,, die aan de gestelde voorwaarden niet kunnen vol doen? Het roode rijwielachterlicht een mislukking. De heer C. Bakker, commissaris van het Verkeerswezen te Amsterdam, verklaarde aan de „Tel.": De man achter het stuur gaat langza merhand rekenen op het brandende rij wiel-achterlicht, Ook ais er b.v. van de honderd slechts tachtig branden. De twin tig die niet branden, vormen een nieuw gevaar, vooral op den buitenweg. Steden als 's-Gravenhage. Rotterdam en Utrecht hebben hetzelfde standpunt in genomen als Amsterdam, wat betreft het waarschuwend optreden der politie. De hoofdcommissaris te Amsterdam heeft vier gevallen aangegeven, waarin verbalisee- rend moet worden opgetreden. lo als het achterlicht geheel ontbreekt; 2o. als het niet van het rijkskeur is voorzien 3o. wanneer het in kennelijken staat van onbruikbaarheid verkeert; 4o. als het niet op de voorgeschreven wijze is aangebracht. Niet bekeurd worden de lallooze fietsers, wier achterlicht is losgetrild. Het is immers een teleurstelling voor de wielrijders, als zij straf zouden krijgen, hoewel zij hun goeden wil getoond hebben door een achterlicht met een rijkskeur te koopen en te laten monteeren. Verantwoording vrijwillige bijdragen versterking van de defensie. Gisteren zijn ontvangen: f. 100, N. N., Den Haag; f. 50, een Hollander in Lugano; f. 7,60, M.U.L.O.-school, Scheve- ningen; f. 10, G. S.. Amsterdam; f. 1, J. J. C., Haarlem; f. 100. N. V.. Almelo; f. 2, twee gym nasiasten, Rotterdam; f. 10, W. U. A. N., Am sterdam; f. 2000, G. P.; f. 10. J. N. W.. Amster dam; f. 10. H. C.. Bilthoven; f. 10, G. U.. Den Haag: f. 2.50. P. R. H.. Haarlem; f. 5. W. R.. Den Haag; f. 2. R. L. en H. G.. Venray; f. 3.50. Zusters en Broeders. Ermelo; f. 10, mevr. de wed. van W„ Den Haag; f. 51,15, leerlingen Chr. Lyceum, Zutphen; f. 1. D. P„ Rotterdam; f. 2,50, R. B„ Den Haag; f. 5. een gep. officier. Den Haag; f. 1, Luchtvaartpionier. Nijmegen; f. 2, mej. E. S. Bussum; f. 5. mevr. J. R. Z.; f. 25. A. A. H. R.. Den Haag; f. 100. P. B., Haar lem; f. 5, A. R.. Amsterdam; f. 1, vier handels reizigers. Zutphen; f. 10. Vaderlander. Den Haag; f. 100. een beursman; f. 25, mevr. P. W. L.. Den Haag; f. 2.50, A. B. Z., Amsterdam; f. 1. E. C. van A., Amsterdam; f. 25. I. A. Z.. Arnhem; f. 100, N. N.; f. 25, N. N.. Amsterdam; f. 25. J. H. B.. Den Haag. f. 40. H. M. J. B Wapenveld; f. 5. eenige dames uit Ermelo; f. 1. J. A.. Bussum; f. 3. J. M.. Amsterdam; f. 12. clubavondje Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis". Amsterdam; f. 25, mevr. Z., Wassenaar; f. 5. Engelsche vrouw voor haar tweede vaderland. Amsterdam; f. 1, oud-onderofficier. Utrecht; f. 20. mr. G. S.. Amsterdam; f. 50. H. S.. Am sterdam; f. 1000. een Nederlandsche voor de landsverdediging. Amsterdam; f. 10. M. J. M. V. H.. Den Haag;f. 50, S. V.. Amsterdam; f. 10. K. W. G. J. S., Amsterdam; f. 10, Studieclub Huiseigenaren. Den Haag; f. 5, mevr. de wed. M. E. M. R.. Soest; I. 10. mevr. A. C. M. P. C.. Den Haag; f. 100. dr. A. T.. Den Haag; f. 0,25. J. N. KI.. Den Haag; f. 25. mevr. de ^ed. W. C. J.. Den Haag; f. 25. gep. hoofdambtenaar en echtgen.. Den Haag; f. 120, E. P.. Nunspeet; f. 10. O. H. G.. Nijmegen; f. 25, H. M. van A., Rijswijk; f. 5. J. W. U. de H„ Bilthoven; f. 100. G. J. J. V.. Den Haag; f. 2.50. J. B. J. van Kr.. Bergen op Zoom; f. 100, v. Cl.. Den Haag; f. 50. W. H. H.. Amsterdam; f. 100. van een Friesch ingezetene; f. 50. A. H. Ph., Den Haag; f. 2,50, H. J. V.. Arnhem; f. 2.50. werkloos chauffeur. Utrecht; f. 2.50, N. N.. Rotterdam; f. 10. van N. N. te Hilversum; f. 25. I. M.. Den Haag; f. 12.50. G. van B„ Amsterdam; f. 2.50, C. D. B„ Rotterdam; f. 50. mevr. D. H. H., Bentveld; f. 5, J. A. H.. Amsterdam: f. 10. ir. P. P. A. van W. K., Amsterdam, f. 25; W. J. Sch., Neuzen; f. 25. mevr. J. H. S.. Den Haag: f. 1. van een Bever- wijkschen scholier; f. 10. mej. L. S. de Gr.. Den Haag; f. 20. een oud-marineman. Den Haag; f. 0,31, J. van A„ Amsterdam, f. 10. W. J. T.. Den Haag; f. 40. mevr. B. van E. G., Den Haag; f. 10. mr. A. J. van R„ Amsterdam; f. 10. wed. v. e. Ind. officier; f. 10, mevr. J. K. R.. Wasse naar; f. 10. mevr. M. R. K. H.. Den Haag; f. 5, Wed. H. Ch. v. d. K.-K., Amsterdam; f. 1000, K. C. H. te O.; f. 20. M. P. te Utrecht; f. 1, P. J. B.. Delft; f. 5. mevr. A. M. B.. Den Haag; f. 5. S. A. Th.. Amsterdam; f. 10, L. M. J„ Am sterdam; f. 10. B. F. H.. Boskoop; f. 25. S. Br., Haarlem; f. 2,50, Th. W. van B., Den Haag; f. 25. H. B.. Bussum; f. 50, J. Tr„ Amsterdam, f. 10. dr. J. Z., Den Haag; f. 10, H. Sm.. Asten; f. 25. genaturaliseerd buitenlander. Den Haag; 1". 20. mevr. H. L. v. d. L. en W. L., Wassenaar; f. 10, mevr. de wed. F. W. C.-E.. Den Haag; f. 1. L., Eindhoven; f. 50. dr. J. R.t Amsterdam; f. 25. W. I. van B.. Den Haag;,f. 1. mej. J. Ph K.. Scheveningen; f. 300. Anoniem te Olterterp; f. 25. P. W.. Amsterdam; f. 10. I. K.. Den Haag; f. 25. N. N.. Den Haag; f. 20. mej. H. W. en M. A. C.. Den Haag; f. 2,50, A. D. P. C., Den Haag; f. 25. H. L. C. K.. Groningen; f. 3,75, huisgenooten H. L. C. K., Groningen: f. 15. Maison L. te Amsterdam; f. 500, G. N. H.. Koog a. d. Zaan; f. 10. H. C C. van S.. Groningen; f. 25. een gep. vrouw, Den Haag; f. 5. een ver pleegster. Naarden; f. 10, mevr. de wed. S. H., geb. J. W. A. K. D.. Zeist; f. 10. N. N.. Bussum; f. 10, H. J. ten N. B.. Utrecht; f. 100. van een Watergeus te Baarn; f. 29.50. Wfj willen Holland houwen; f. 25. ir. P. J. B„ Den Haag; f. 10. wed. off. N.I.L., Den Haag; f. 15. Oranje. Vrijheid en Verantwoordelijkheid, Den Haag; f. 10, mevr. de wed. A. T.-de P.. Den Haag; f. 25. A. H.. Haarlem; f. 5, M. J. R. P.. Amsterdam; f. 5. Fa. S. M. M.. Amsterdam; f. 10. mevr. de wed. dr. H. C. B.. Den Haag; f. 50. M. L.. Amster dam; f. 20. N. N.. Amsterdam; f. 25. M. S. B.. Oegstgeest; f. 25, Journalist. Leeuwarden; f. 2,50, familie P.; f. 50. weduwe van een officier. Voor burg; Zw. frs. 50, E. G.. Crcssier; f. 0,30, School jongen. Bruinisse; f. 2. J. H. K„ Echt; f. 10, H. G., Den Haag; f. 10. Q. S.; f. 0.39. twee leer lingen H.B.S. te Amsterdam; f. 0,25, Jan en Marie R.; f. 0.20, werkloos onderwijzeresje. Alkmaar; f. 5. J. O. S.. f. 0,25, N. N.; f. 2. N. N.. Den Haag; f. 10. G. P.. Hoogeveen; f. 25. mej. N. N.. Amsterdam; f. 2,25, 3e klasse Gymnasium Gorinchem; f. 2,50. twee dames Oosterbeekv f. 2,50. N. N.. Amsterdam: f. 5. N. N., Nijmegen; f. 2.75, Arbeidersgezin. Dussen; f. 2,50. Gymna siaste. Amsterdam; f. 1.75. Renda. Rotterdam; f. 1.40. een 18-jarige Haagsche; f. 0.25, 15-jarlge jongen; f. 0.10. H.B.S.'er. Heerlen; f. 0.25 Vlaar- dingsche gardiste; f. 1. 17-jarige Eysdenaar, Eysden; f. 0,90, Wij willen Holland houen. enz., Den Haag; f. 0.25, werkloos onderwijzer. Ten Post; f. 50. E. W., Amsterdam: f. 0,50, J. C.. Am sterdam; f. 2,50, N. N.. Vlissingen. Ontvangen werd tot en met deze afrekening f. 38.053,17. Bij de Vereeniging voor Nationale Veiligheid zijn tot heden ingekomen 72 vrijwillige bijdra gen. te zamen f. 2759.85. Tot cn met 23 Maart is bü de vereeniging ontvangen aan bijdragen voor het luchtverdedi gingsfonds f. 93.665.25. waaronder f. 6156.75 aan jaarlijksche bijdragen. Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAC 7894 (Ingez. Med.ï CENTRALE COMMISSIE VOOR HET ZIEKENFONDSWEZEN. Sanatorium verpleging; voor zieken fondsleden. In de centrale commissie voor het zie kenfondswezen is besproken de wensche- lijkheid om te komen tot een verzekering tegen de kosten van sanatorlumverpleging voor ziekenfondsleden. Enkele fondsen in den lande hebben de sanatorlumverpleging reeds zelf geregeld De invoering van deze verzekering brengt echter verschillende moeilijkheden met zich mede: zal de verzekering moeten ge schieden via het ziekenfonds of het zie- kenhuisverplegingsfonds, zal zij verplich tend gesteld moeten worden of facultatief? Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat personen, lid van een vakverbond, dan twee maal verzekerd zijn voor dezelfde verpleging, daar zoowel het Ned. verbond van vakvereenigingen. als het chr. natio naal vakverbond en het r.k. werklieden verbond, een eigen sanatoriumfonds exploi- teeren. Teneinde dit vraagstuk grondig te kun nen bestudeeren. heeft de centrale com missie voor het ziekenfondswezen een sub commissie ingesteld bestaande uit de heeren: C. Baay, vertegenwoordiger van den centr. bond van ziekenfondsen; J. Hendriks, van den bond van r.k. zieken fondsen: J. G A. Honig, van den Ned. mij. t. b. d geneeskunst; W. de Jong. van het chr. nationaal vakverbond; F. S. Noord- hoff, van het Ned. verb, van vakvereeni gingen; Jos. Veldman, van het r.k. werk liedenverbond. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG. Te 's-Gravenhage kwamen te comité's uit de provincie Zuid-Holland van de Cen trale voor Werkloozenzorg in vergadering bijeen. Nadat de voorzitter d.s. F. A, den Boeft, voorzitter van het Provinciaal Comité, de vergadering met gebed en schriftlezing ge opend had en een welkomstwoord tot de talrijke afgevaardigden had gesproken, verleende hij het woord aan den heer S. J. Stoel, adjunct-secretaris der stichting, die het plan voor plaatselijke actie inzake de georganiseerde collecte in de week van 30 Mei tot en met 14 Juni nader toelichtte. De commandant van het wer!:kamt> „De Schaapskooi" bij Rockanje. de heer D. Harms vertelde het een en ander van zijn ervaringen in het kamp. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Hierbij had de inleider gelegenheid ver schillende details breedvoeriger aan te geven. De werkloosheid nam in den loop van het jaar 1937 af. Voor de jeugdige werk'ee-en in veel sterker mate dan voor de oudere Dit heeft tot gevolg, dat bij sommigen de meening veld wint. als zou het kamp werk van minder betekenis zijn geworden en inkrimping van dit onderdeel van den arbeid der Centrale, mogelijk. De nuchtere cijfers der jeugdwerkloos heid leeren echter anders. In de groep van 1417 jaar waren per 1 Januari 1938 15.000 jongeren -ander werk, terwijl 57.000 jongens en meis'es de 18 en 24 jaar nog niet In het normale beroeps- en bedrijfs leven konden worden opgenomen. Velen hunner hebben den zegen van den arbeid nog nimmer mogen smaken, velen verliezen den moed of zij ooit weer werk zullen vinden. Meer dan ooit, is aanmoediging van on geschoolde krachten tot deelneming aan de werkkampen, dringend geboden De Cen trale steunt dan ook het pogen der Regee ring om ruimere deelneming aan het kampwerk te bevorderen. Zij tracht de noodige geldelijke middelen te verkrijgen, evenals vorige jaren, door het te kort aan Regeerlngs subsidie aan te vul len met de opbrengst eener groote lande lijke geldinzameling. GENERAAL BEST. Commandant van de luchtverdediging? Naar verluidt zou het de bedoeling zijn van den Minister van Defensie t. z. t. tot commandant van de luchtverdediging, met bevordering tot luitenant-generaal, te be noemen generaal-majoor P. W. Best, com mandant van de IVe divisie. Onlangs is gemeld, dat de Minister in principe beslo ten heeft, alle middelen der luchtverdedi ging te vereenigen onder één commando Nu daaraan de rang van luitenant-generaal verbonden wordt, staat het op een lijn met het commando van het veldleger. Generaal Best ls als kolonel van den generalen staf, commandant van de Lucht- vaartafdeeling geweest In een lezing voor Krijgswetenschap heeft hij kort voor zijn benoeming tot divisiecommandant, zijn inzicht in de luchtverdediging van Neder land kenbaar gemaakt. (Vad.l VEREENIGING TOT VEREDELING VAN HET AMBACHT. Jaarvergadering te Utrecht. De vereeniging ter veredeling van het ambacht hield dezer dagen te Utrecht haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. Aan het openingswoord van den voorz., ir. J. van der Waerden, ontleenen wij het volgende De financieele resultaten waren, ondanks de stijging van de uitgaven door de hoo- gere houtprijzen, waardoor vooral de vak ken timmeren en meubelmaken ongunstig beïnvloed werden, toch nog goed en het jaar 1938 werd dan ook met optimisme ingegaan, mede doordat een stilstand was gekomen in het achteruitloopen van het ledental. In het hoofdbestuur kwam wijziging door het overlijden van den heer H. J. F Smulders Lzn.. vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel te Utrecht, en het uittreden van den heer M. Mathol de Jongh. vertegenwoordiger van „Vakoplei ding" te Den Haag. In plaats van eerstgenoemde werd afge vaardigd de heer H. D. Slagmolen en laatstgenoemde werd vervangen door den heer ir. J. M. Steffelaar. Gunstige vooruit zichten werden geopend door het contact, dat de vereeniging verkregen heeft met het departement van Economische Zaken inzake de uitvoering van de vestigingswet. Met de directie van Handel en Nijverheid werd door de vereeniging overeenstemming bereikt over samenwerking ten aanzien de toepassing der vestigingswet kleinbe drijf. Tenslotte werden de data der examens 1938 vastgesteld. NED. R.K. MIDDENSTANDSBOND. Te Den Haag vergaderde het hoofdbe stuur van den Ned. R.K. Middenstands bond. Met erkentelijkheid werd gememoreerd de krachtige uitvoering, die van de zijde van het departement van economische zaken wordt gegeven aan de vestigingswet- kleinbedrijf. en de volwaardige rol. welke bij die uitvoering voor de middenstands bonden is weggelegd. Niets zal worden nagelaten om te bevor deren. dat ook door de leden van den mid denstand individueel aan de uitvoering der wet even positief wordt medegewerkt als dit door de middenstandsbonden geschiedt. Kennis werd genomen van het ontwerp tot herziening van de omzetbelastingwet. Geconstateerd werd. dat dit ontwerp, dat weinig afwijkt van het voorontwerp waar over de middenstandsraad heeft gadviseerd, in geenen deele de ingrijpende wijzigingen ten aanzien van deze materie, zooals die door den toestand van het middenstands bedrijfsleven worden gevraagd en door den middenstand werden verwacht. Reeds mor gen zal in de commissie van overleg der drie middenstandsbonden op een vergade ring worden nagegaan, welke stappen door de bonden in verband met dit wetsontwerp zullen moeten worden gedaan. Vastgesteld werden de verlies- en winst rekening over 1937 en de balans per ultimo 1937 van de stichting instelling tot beheer van preferente aandeelen per N.V. Ned. Middenstandsbank. Als aangesloten vakbonden werden toe gelaten de Ned. katholieke bond van han delaren in heerenmodes en de Ned. katho lieke bond van schoenfabrikanten. Tenslotte werd in eerste instantie vast gesteld de tekst van een arbitrage-overeen komst en een arbitrage-reglement voor ge schillen tusschen de bij den N. R. K. M. aangesloten bonden. VLOOTCOMlvnSSIE or ZEE. Een oefentocht met Hr. Ms. „Java De bij Kon. Besluit van 24 Januari 1922 ingestelde vioolcommissie waarvan dr. W. de Vlugt. burgemeester van Amsterdam en lid van de Eerste Kamer, voorzitter is, maakte gisteren, gelijk is gemeld, een oefeniochi mee van Hr. Ms Kruiser „Java" welke het weekend in Amste.dam had doorgebracht en om halftien uit de hoofd stad vertrok, om op de Noordzee oefenin gen te houden. Het gezelschap bestond, behalve burgemeester de Vlugt uit de hee ren Ch. van der Bilt. oud-lid van de Tweede Kamer en oudr.e lid van de Vloo - commissie, de heer WDrop. lid der Tweede Kamer. mr. A G A. Ridder van Rappard. lied der Eers.e Kamer. W H Tilanus en mr. A. M Joekes, beiden '.eden der Tweede Kamer, voor's uit de ad viseerende leden, de kapt ter zee CEL. Helfrieh. de secr der vlootcommissie. A de B u n reserve- luit. kolonel der infan erie en de beide secretarissen, lt. ter zee der ls'e klasse C Moolenburgh en lt. ter zee der ls.e klasse A. J. Bussemaker. Op de Noordzee liep het schip met een 18-mijlsvaart en werden schietoefeningen gehouden met dc hoofdta' erij cd een gesleeo'e schijf, waarna met behulp van een tweetal wa ervheg.uigen, die een „schijn-bomaanval" uitvoerden, het nieuwe luchtdoelgeschut werd gedemonstreerd. Ook werd een nevelschermoefening ge houden Het weer was bijzonder gunstig en de leden der vlootcommissie toonden zich over dezen oefentocht met den kruiser Java" hoogst voldaan. Te vijf uur arriveerde de Java" op de reede te den Helder, waar de leden der vlootcommissie zich van boord begaven, om met een marine-sleepboot naar de haven van Nieuwediep te worden gebracht Na in de marineclub te hebben gedineerd begaf het gezelschap zich Der trein huiswaarts. Kiest Jungbans, de vertrouwde naam in uurwerken. Voor kwaliteitsklokken in ongeëvenaard voorname uitvoering: kost baar fijngeaderd bout, sierlijke wijzers en cijfers en met zuiveren, melodieuzen gongslag. Fijn-gestyleerde modellen. Be trouwbare klokken, blijvend accuraat! 8503 (Ingez. Med.) WIJZIGING DER INDISCHE BEGROOTING. De oprichting van een bcstuursacademie. Aan het voorioopig verslag over het wets ontwerp tot goedkeuring van de beslui.en van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië tot wijziging en aanvulling van de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1938 wordt het volgende ontleend. Gevraagd wordt of he* niet mogelijk is gelden beschikbaar te stellen ten behoeve van de producenten van bevolkingsrubber, om plantmateriaal aan te koopen. Het voorstel to* oprichting van een be- stuursacademie voor de hoogere opleiding van inlandsche bestuursambtenaren op Java en Madoera vond allerwege instem ming. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het onderwijs aan deze academie meer het karakter van middelbaar dan van hooger onderwijs zal hebben Zij spraken de hoop uit. dat dit voorstel slechts een over gangsmaatregel zal zijn en dat de regeering er naar zal streven de academie zoo scoedig mogelijk tot een inrichting van hooger onderwijs te doen uitgroeien. Naar aanleiding van de mededeeling in de memorie van toelichting da: zoons van regenten, die in aanmerking komen om te gelegener rijd bun vader od te volgen, tot de bestuursacademie zullen kunnen worden toegelaten zonder schiftingsexamen, doch op aanbeveling van gewestelijke bestuurs hoofden. werd de verwachting ui'teïpro- ken. dat de regeering er op zal toezien, dat deze regentjnzonen nie temin een behoor lijke vooropleiding hebben genoten alvorens het onderwijs aan de bestuursacademie te volgen. DREIGENDE STAKING VAN ROTTER- DAMSCHE STUKADOORS. Vanwege den Aigemeenen Nederland- schen Stukadoorsbond wordt medegedeeld: De besturen van de gecontracteerde lan delijke arbeidersorganisaties in het stuka- doorsbedrijf hebben aan de Rotterdamsche werkgevers voorgesteld op de volgende voorwaarden een arbeidsovereenkomst aan te gaan: betaling van f. 0.64 per uur voor stukadoors en f. 0.62 voor opperlieden, als mede behalve en boven het loon van va- cantiebon ter waarde van f. 116 en derde klas landtarief. De gevraagde stukadoors- loonen zijn gelijk aan die welke nu reeds voor de metselaars en timmerlieden gel dende zijn. De hoofdbesturen van de landelijke werk gevers- en werknemersorganisaties in het stukadoorsbedrijf hebben aan hun respec tieve afdeelingen te Rotterdam geadvi seerd op deze voorwaarden een overeen komst aan te gaan. De arbeiders hebben dit advies aanvaard, terwijl de werkgevers daaraan tot nu toe geen gevolg hebben gegeven, naar aanlei ding waarvan door de arbeidersorganisa ties aan de Rotterdamsche werkgevers organisaties is medegedeeld, dat bij de werkgevers waarmede op 2 April geen overeenstemming is verkregen, op Maandag 4 April het werk zal worden gestaakt. Nieuw zweefvliegtuig der Leidsche Zweefvlieg Club. Door den instructeur der Leidsche Zweef vlieg Club (L.Z.V.C.), den heer N. Ober, is het nieuwe zweefvliegtuig PH-77, dat ge bouwd werd door de bouwgToep der L.Z.V.C., met goed gevolg ingevlogen. In Juli 1936 werd door de Leidsche Lucht- aart-Vereeniging een zweefvliegtuig, naar een ontwerp van de Duitsche ingenieurs Stamer en Lippisch op stapel gezet. Goor fusie van boven genoemde club met de L.Z.V.C. ging het in aanbouw zijnde toestel over aan de L.Z.V.C. Onder leiding van den vlieg uig-constructeur. den heer W. M. Biandt. werd nu het toestel afgebouwd. Toen wij voor eenige weken, toen het toestel nog niet met linnen bespannen was. eens een kijkje gingen nemen, viel ons direct op. dat men het toestel enorm versterkt had. Bovendien had men het voorzien van een druppelvormigen romp en afgeronde vleugeltip pen, om het zoogenaamde afglijden tegen te gaan. Eergistermorgen om negen uur arriveerde men met het gedemonteerde toestel op het „Langeveld", het nieuwe vliegterrein der L.Z.V.C. Op een specialen aanhangwagen, welke even eens door de leden der club zelf geconstrueerd was. werd het toestel vanuit Leiden vervoerd. Direct begon men met de montage en tegen tien uur was het toestel vliegklaar en door middel van een auto werd het naar de start plaats gesleept. Inmiddels was ook de lierkabel uitgelegd en instructeur Ober nam als invlieger plaats in de PH—77. Nu werden vlagseinen met de lier gewisseld en daar trok de lierauto het nieuwe zweefvlieg tuig der L.Z.V.C.. waar bijna twee jaar enthou siast aan gebouwd werd. de eerste maal de lucht in. Statig steeg het toestel tot ongeveer dertig meter, waarna instructeur Ober den lierkabel los gooide en rustig omlaag planeerde. Direct bleek al, dat het toestel een enorm stijgver- mogen had en een zear gunstigen glijhoek. Nadat de instructeur geland was. ging er een luid gejuich op en holde men naar het. toestel. Toen we het oordeel van den heer Ober over het toestel vroegen, antwoordde deze: ..Het is een pracht machientje en ik ben zeer tevreden over zijn vliegcapaciteiten. Hierna werd het toestel weer naar de start plaats gesleept, de lierkabel aan het toestel ge naakt, vlagseinen gewisseld en daar startte de PH77 voor de tweede maal met instructeur Ober erin. Nu werd het toestel heel hoog op getrokken en nadat de kabel losgegooid was. beschreef de bestuurder een keurigen cirkel om het terrein, om daarna op de startplaats te landen. Prachtig kwamen de elegante lijnen van het zweefvliegtuig uit tegen de grauwe regenlucht. Hiermede was het invliegen afgeloopen. een spannend moment, dat antwoord gaf op de vraag, die de bouwers zich weken en weken van tevoren stelden: „Zal het resultaat gunstig zijn?" Na het invliegen werd het toestel door de meergevorderde zwevers der L.Z.V.C. aan den tand gevoeld en ieders meening was gelijk luidend met die van instructeur Ober. Het mag werkelijk een succes genoemd worden, deze uitbreiding der L.Z.V.C.-vloot. a Nader vernemen wij nog, dat Zondag as. bij gunstig weer het nieuwe zweefvliegtuig gedoopt zal worden en feestelijk voor de oefeningen der L.Z.V.C. in gebruik zal worden genomen. Het voorloopige programma luidt: Om half- drie de doopplechtigheid, gevolgd door een demonstratie der meestgevorderden met het nieuwe zweefvliegtuig. PRUIM ENBOOMEN IN ZEELAND IN BLOEI. De K.N.A.C. bericht, dat de vroege prui- mc-nboomen op Zuid-Beveland en Walche ren thans in vollen bloei staan. De eerste kersenbloesem is ook al ge zien, zoodat de verwachting is gerecht vaardigd dat de Zeeuwsche kersen- en perenboomen tegen Paschen zullen bloeien. BRITSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Zes dooden. Bij de vlootoefeningen ter hoogte van Brest is een Britsch bombardementswatervliegtuig met langen actie-radius neergestort. Zes per sonen werden gedood: vijf leden der beman ning en een verslaggever. DE VLIEGTOCHT VAN CLOUSTON. Officieele cijfers. De Engelsche Royal Aeroclub heeft aan de hand van het logboek van Clouston de tijden van zijn jongste vlucht naar Nieuw-Zeeland en terug vastgesteld, welke ter goedkeuring aan de Fédération Internationale Auronautique zullen worden voorgelegd ter erkenning van deze recordtijden. Clouston heeft den afstand LondenSydney afgelegd in 80 uur en 56 min.; LondenNieuw- Zeeland 104 uren en 20 min.: Nieuw-Zeeland Londen 140 uren 27 minuten en Sydney— Londen 110 uren en 22 min. VEERTIG JAAR ..APELDOORNSCHE BOSCH". Minister van Boeyen opent het nieuwe Ontspanningshuis. Heden heeft de vereeniging „Centraal Lsraëlietisch Krankzinnigengesticht in Ne derland" op feestelijke wijze haar veertig jarig bestaan herdacht. Het hoogtepunt van dezen dag was de officieele opening van het nieuwe ontspan ningshuis te Apeldoorn door den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer H. van Boeyen, op het terrein, waar de diverse inrichtingen der vereeniging zijn gelegen, t. w. „Het Apeldoornsche Bosch", de sana toria „Rustoord" en ..Hannah" en het paedagogium ..Achisomog". Het nieuwe onts^anningshuis biedt plaats aan 500 personen. In de hsderrrifl^a". reViouden feestelijke bijeenkomst hi:!i de voorzitter dsr ver eeniging, mr. G. Parser, een herdenkings rede. Hierna heeft de Minister met een korte rede het gebouw geopend.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9