Uit de Rijnstreek Aspirin LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 29 fóaa&l 1933 Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirin in huis te hebbent Bezoekt den Zangavond SASSENHEIM. Vergadering Berg- en Daalpolder. In hotel Het Bruine Paard hielden de in gelanden de jaarlijksche voorgeschreven vergadering. Wegens ziekte van den voor zitter, den heer J. C. v. Reisen, sprak de heer W. de Ruijter, poldermeester een ope ningswoord. De aanwezige ingelanden kon den 20 stemmen uitbrengen. Nadat de commissie voor onderzoek van de rekening over 1937 een gunstig rapport had uitgebracht, werd de rekening over '37 vastgesteld als volgt: gewone Inkomsten f. 2354.40, gewone uitgaven f. 1644.65, batig saldo dus f. 709.75. De achterstallige polderlasten bedragen I. 85.35. De omslag bedroeg over 1937 f. 6 per HA. De omslagplichtige grootte is 128.94.37 H A. In laatstgenoemde rekening treffen we o.m. aan bij de gewone uitgaven onderhoud van de bemalingsinrichting f 230.04, olieverbruik f. 60.30, rente van de vaste geldleening (pro resto f.2925, oor spronkelijk groot f.4500.f. 129.94, aflos sing op deze 4 1/8% leening f. 225.—. Voor het nazien van de rekening over 1938 werd dezelfde Commissie aangewezen, de heeren Joh. Damen Jzn., Th. G. Romeljn. en G. Rutgerink en tot plaatsvervangende leden de heeren F. J. Damen, H. Slegtkamp en J. van Noort. De begrooting voor 1938 werd vastgesteld aan gewone Inkomsten en uitgaven op f 2378.76. De omslag werd weder geraamd, evenals voor 1937 op f. 6 per H.A. Het batig saldo werd begroot op f. 706,35, zijnde de post „onvoorzien". Het bestuur werd weder gemachtigd tot het doen van de vereischte af- en over schrijvingen op de diverse begrootingsposten en tot onderhandsche aanbesteding of tot uitvoering van werken in eigen beheer, als bedoeld in het Alg. Polderreglement. De kasgeldregeling bij de Coöp. Boerenleen bank werd bepaald op f. 1000. Met alg. st. werd tot poldermeester herkozen de heer A. C. van Ruiten (Llsse), die aan de beurt van per. aftr. was. De herziening van de keur werd uitvoerig besproken. Het bestuur zal overwegen in zijn ontwerp op te nemen een artikel aangaande het spuiten van wei land of teelland binnen de poldergrenzen. Aan verschillende nader vast te stellen bepalingen zal alsdan moeten worden vol daan. De ontwerp keur of politieverordening zal ter visie worden gelegd. Voorts werd er mededeeling gedaan van een renteverlaging van de meergenoemde geldleening n.l. van 4 1/8% op 3'/i% onder aannemelijke voor waarden. De heer Schouten over „Het gebruik van Kunstmest". De sluiting van de Landbouw-winter- cursus had plaats in een der lokalen van de O.L. School te Hillegom. Deze cursus ging uit van de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw en de L.T.B. en stond onder leiding van den heer Schouten van Zoeter- woude. De Commissie van Toezicht bestaande uit de heeren A. J. Verkley, N. Slingerland, W. v. d. Maul cn W, de Wit was mede aanwezig De heer Schouten deelde o.a. mede, dat alle 13 deelnemers, tot het 2e cursusjaar werden toegelaten. Met 16 leerlingen was men begonnen. Spr. gaf voorts eenlge wenken omtrent het gebruik van kunstmest op grasland; deze wordt veelal te eenzijdig toegepast met minder goede resultaten en een ver keerde beoordeeling van deze bemesting als gevolg. Als phosphorbemesting raadde spr. aan; voor hooiland 70 k.g. phosphorzium per H.A. in den vorm van Thomasslakkenmeel a 17%, waarvan men dus per H.A. 400 K.G. moet gebruiken. Voor weiland kan men, na eenlge jaren deze bemesting te hebben toe gepast, een enkele keer overslaan. Constateert men een gebrek aan phos phor, dan is een bemesting met 700 K.G. aan te raden. Slakkenmeel is te prefereeren boven superphosphaat, daar deze laatste bemes ting veel grof gras geeft. Wat de kali-"bemesting betreft, deze is- niet altijd noodig op kleigrond als geregeld koemest gebruikt wordt. Zoo niet dan is 250 K.G. 40"/» kalizout aan te bevelen. Veengronden vertoonen bijna immer een ikali-tekort. Voor hooiland is op die gronden 400 K.G. van hetzelfde percentage ge- wenscht; voor weiland kan met 300 K.G. worden volstaan. Spr. raadde aan, niet te veel kali in eens te geven; daardoor gaat de melkproductie achteruit Iets wat men direct bemerkt, is het resul taat van stikstofbemesting. Te veel stikstof geeft direkt een massa gras en er is niets erger dan dat. Het vee gebruikt het niet; waarvan het gevolg is: oud onsmakelijk gras, verdwijning van eiwit en stilstand van den groei van den ondergrond. Indien gelegenheid tot inkuilen aanwezig is, is toediening van stikstof aan te bevelen. Stikstof kan gegeven worden in den vorm van kaikammonsalpeter voor hooiland. 2 a 300 K.G. kan men inkuilen, dan 3 a 400 K.G. Door voorweiding kan het hooitijd- stip verschoven worden. Hierbij moet men voor voldoende vee zorg dragen. Toediening van 100 K.G. kali salpeter in Augustus, dus na hooitijd is aanbevelens waardig. Kalkbemesting is noodzakelijk bij kalk- arme gronden, d.i. als de zuurgraad beneden 4 is; een zuurgraad van 6 is gewenscht. Voor advies omtrent het rantsoen van verschillende dieren heeft men zich tot het Provinciaal voederbureau voor Zuld-Hol- land te wenden. Spr. propageerde nog de controle op de veestapel, op de productie enz. en spoorde tot een goede boekhouding aan. Dit gewest is hierin nog zeer ten achter. De heer Verkley dankte leeraar en leer lingen namens de commissie van toezicht. De heer v. d. Marei spoorde aan tot op richting van een melkcursus. waarvoor hij zijn bedrijf beschikbaar stelde. De jaarlijksche Stierenkeuring. Alhier werd de jaarlijksche stierenkeu ring gehouden. Van de Zwart-bonten bleef de oudere 15-jarige) Roosjes Lindlberg. eigenaar modelboerderij Weerestein te Hil legom afwezig. De 2-jarige „Zielonus van Herman" eig. G. van Leeuwenburg te Val kenburg werd eervol vermeld De eenjarige „Iwanus van Iwan" eig. J. W. Bonder te Wassenaar werd in de 2e klasse geplaatst. Van de zwarrblaarden was slechts opgekomen Leendert 1577, eig. W. de Wit te Lisse. die eveneens in de 2e klasse werd geplaatst Van de eenjarige blaarkoppen werden in de 2e klasse geplaatst Manco van Kobus, eig. J. Langeveld Jzn te Lisse en Frank van Guus, eig. W. Nefll te De Kaag. 4 4ndré van Fokker eig. A D. Rotteveel te Rijpwetering werd eervol vermeld. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jannetje Elisabeth, d. van T. Ra- vensbergen en N. Verboom; Maria, d. van G. v. d. EIJkel en A. v. d. Haak; Hendricus Antonie, z. van W. van Egmond en J. Schllthulzen. Overleden: Gerritje van Z1J11, 52 Jaar, echtg. van J. H. v. Wcstrlk; Jacobus Brouwer. 49 jaar, echtg. v. D. J. Duindam. Gehuwd: L. de Beer, 31 Jaar, won. te Zeist, en E. v d. Molen. 23 jaar. Ondertrouwd: J. P. Uljee, 24 Jaar cn C. J. v. d. Heijden, 22 Jaar; D. J. Gussekloo, 26 jaar en J. Nagtegaal, 25 Jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. J. Niet. Leldscheweg 191; mej M. T. J. Clercx. Veurscheweg 3; P. R. van Leeu wen en gez„ Schoolstraat 51; J. Verhage, Blok- laan 16; M. Zwaan-den Broeder, Rijndijk 78: H. v. d. Velden. Leldscheweg 447; J. P. v. d. Ploeg. Haagweg 3; mej. J. J, Styslger, Leldsche weg 447H. Rokkcr cn gez„ Stadwykstraat 6. Vertrokken: P. Bekker, n. Leldscbendam Achterweg 32; mej. L. van Dragt, n. Noordwijk, Nieuwe Zeeweg 6c; mej, R. v. d. Meulen. n. Rotterdam, St. Marlastraat 90 B; mej. C. M. J. Tetteroo, n. Lelden, van 't Hoffstraat 9: mej. B. den Boef. n, Alblasserdam, Schoolstraat B31; W. P. de Ridder, n. Duitschland: mej. P. Veld hoen. n. Dordrecht, Hooftstraat 77rood; J. W. Buising cn gez., n. Doetlnchem. Pasplein 6; T. J. v. d. Lely cn gez.. n. Den Haag. v. Limburg Stirumstraat 1; C. Kemmers, n. Zoeterwoude, Vrouwenweg 69; mej. N. Verwoerd. n. Over- schle. Bovendijk 245; M. de Jong, n. Ede. Bos- laan 26. WASSENAAR. Uitvoering „De Optimisten". In het gebouw Centraal gaf het tooneel en revue-gezelschap „De Optimisten" een tooneelavond. De voorzitter de heer H. Zomer heette de afgevaardigden van de zustervereenigingen „Udi" en de tooneelclub „Het Dorpshuls" welkom. Opgevoerd werd het tooneelstuk „Mama's kleine jongen" door Ch. George. De vertolking viel goed in den smaak. Met een geanimeerd bal onder de muziek van The Blue Rhythm. Boys" werd be sloten. Sluiting cursus voor Plantenziekten. In tegenwoordigheid van den heer Donk, assistent Rijkstuinbouwconsulent en leden der besturen van de drie hier gevestigde tuinbouwvereenigingen had hier de eindles plaats van de cursus in plantenziekten en beschadigingen. De leeraar de heer J. Stofmeel gaf eerst zijn eindles. waarna de heer Donk de dlplo ma's uitreikte. Spr. heeft gehoord wat de heer Stofmeel den leerlingen in 17 avon den heeft weten bij te brengen en hij heeft daar zeer groote waardeering voor: ook complimenteerde spr. de leerlingen dat zij zooveel wisten op te nemen. De antwoorden waren zeer goed, terwijl hem tevens was opgevallen den zeer hoogen leeftijd der cursisten. Hij hoopte dat zij ln hun verder leven veel profijt van dezen cursus zullen mogen hebben. Verder dankte hij den heer Stofmeel voor de leiding, waarna hij over ging tot het uitreiken der diploma's verge zeld van een toepasselijk woord. Toegekend werd een diploma met zeer veel vrucht aan de heeren W. F. van Sponsen en G. Schmal met veel vrucht aan de heeren G J. J. Wensveen, P. J. Schmal. J. van Oosterom, G. Verlind, W. C. van ^ten, P. H. Kel derman J. van Echten en met vrucht aan J. N. Jansen, K. C. Goudswaard. J. P. Gros, A. Remmerswaal, Jac. v. d Kroft, J. v, d. Zwart, W. J. D. van Dijk, C Wessel en J. P. Knijnenburg. De heer Stofmeel dankte den heer Donk voor de aan hem toegezwaaide goede woor den en de cursisten voor de prettige wijze van samenwerking. Verder dankte hij dern heer Donk voor de verstrekte gegevens om deze cursus naar behooren te kunnen geven. Namens de cursuscommissie bracht de heer D. van Barneveld den heer Donk dank voor de geboden hulp en den heer Stofmeel, die door dezen cursus het cursuswezen heeft omhoog gewerkt. Namens de leerlingen dankte de heer Wensveen tenslotte den leeraar voor de op offeringen en het geven van dezen cursus. Propaganda vergadering Ned. Bijbel genootschap. In de Geref. Kerk aan de ZiJUaan werd door de pi. afd. van het Ned. Bijbelgenoot schap een propaganda vergadering gehou den Na opening heette ds. W. A. B. ten Kate namens de afd. allen hartelijk welkom en wees op de taak van het Bijbelgenoot schap. waarin de verschillende Protestant- sche Kerken samenwerken voor de bijbel verspreiding hier en in Ned. Indië. De secretaris de heer L. Klarenberg gaf een overzicht van de werkzaamheden der afd van 1930. het oprichtingsjaar af. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat na aftrek van kosten een bedrag van f. 378.93 aan het Ned. Bij belgenootschap kon worden overgemaakt. Hierna sprak ds. P G. de Vey Mestdagh, pred. te Rotterdam een opwekkend woord Spr. merkte op. dat het op het innerlijke van den Bijbel aankomt. Het is het Woord, dat in staat is ons weer tot God te brengen. De Bijibel leert den mensch zijn armoede, maar wijst hem ook zijn Kaning. vooral in onzen tijd. nu velen geen houvast meer hebben, is het werk van het Bijbelgenoot schap van groote beteekenis en verdient het den steun der Christenen. Na het ge meenschappelijk zingen van den Avond zang sloot de heer K. Floor met dankgebed. Alhier is opgericht een onderafdeeling van de Inteimatioale Vereeniging Bellamy, afd. Den Haag. Een definitief bestuur werd gekozen, waarvan de heer J. v. d. Schilden, Voorzitter, mevr. C. de WlttVerboog, secretaresse en P. J. Visser, penningmeester. Het 2 J. zoontje van mevr. B. alhier had in de bovenkamer een strijkijzer aan gezet. Eenigen tijd later kwam mevr. B. tot de ontdekking dat de strijkplank in brand stond welke zij door de geopende balkon- deur3n in den tuin wierp De brandweer, die was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen daar de buurman, de heer van B. met een bluscbapparaat den brand reeds had gebhischt. De 16 jarige Sch werd door een hond van mevr. Z. zoo danig gebeten, dat hij aan de politiepost moest worden verbonden. ZEVENHOVEN. Naar de werkverschaffing. Uit deze gemeente zijn thans tien werk- loozen uitgezonden naar de centrale werk verschaffing in den polder Nieuwkoop- Noorden te Nieuwkoop. Den heer J. van Vliet, gemeente opzichter, alsmede opzichter van den pol der Zevenhoven is ziekteverlof verleend. ALPHEN. JAARVERGADERING VER. VOOR ZIEKENHUIS VERPLEGING Diverse belangrijke besprekingen. De 15e jaarvergadering, tevens algemee- nc ledenvergadering van de Ver. tot voor ziening in de onkosten van Ziekenhuisver- pieging werd in het Nutsgebouw gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer W. v. d. Bijl, die opende en de in de vorige vergadering gestelde vragen betreffende meer concentratie der verschillende ver- teniglngen die zich op dit gebied bewegen tot één groote vereeniging, nog niet geheel kon beantwoorden, daar het bestuur deze aangelegenheid nog nader moet overwegen Gelet op het daartoe gedaan verzoek, is besloten, dat de bode-incasseerder voortaan 8 dagen vacantie per jaar zal genieten. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Hierna bracht de secretaris de heer K. Domburg het jaarverslag uit en memo- icerde de oprichting der vereeniging in 1922, waarvoor zóó'n groote belangstelling bestond, dat in 2 maanden tijds het aan tal contribuanten reeds zeer groot was. Toen in 1926 verschillenden zich met den loop van zaken niet konden vereenigen peelt men een onderzoek ingesteld, waar bij bleek, dat 66 personen van de 400, het niet met de toenmalige samenstelling eens waren. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan 1937 9419 en op 31 Dec. 1937 9571. alzoo een vooruitgang van 152 leden. Bedroeg het aantal verpleegden in 1936 244. in 1937 was dit 268 met 4416 verpleegdagen, zulks voor wat het gewoon tarief betreft. Het ledental van het speciaal tarief is iets ach teruitgelopen n.l. van 1879 tot 1854, 72 operaties kwamen voor, terwijl door het bestuur 100 verschillende zaken werden be handeld. De secr. memoreerde de goede samen werking met cn het afscheid van den heer J. L. H. Boeren uit het bestuur door zijn vertrek naar Veghel, welk bestuurslid zoo vcei belangrijk werk heeft verricht Te- ens besprak hij de reorganisatie van 4 Nov. j.l. waardoor alle meerderjarige leden nu stemrecht hebben verkregen, terwijl verte genwoordigers van contribuanten heengin gen voor 5 bestuursleden-vertegenwoordi gers der leden. Tevens bracht hij den wensch naar voren, dat de heer W. v. d. Bijl, eerst 11 jaar eerste voorzitter en nu nog bestuurslid, nog vele jaren deel van het bestuur zal uitmaken. Na vaststelling van dit verslag bracht de heer W. Spreij het financieel verslag uit, waarbij hij verschillende toelichtingen gaf. Het kapitaal der vereeniging bedraagt f. 12.752.19 en is mede door de reorganisa tie gesplitst als volsgt: Reserve gewoon ta rief f. 6250.reserve speciaal tarief f. 1250.werkkapitaal gewoon tarief f. 3952.19 en speciabl tarief f. 1300.—. De rekening ontvangsten en uitgaven sloot op een1 bedrag van f. 17211.74'/; met een na- deelig saldo voor het gewoon tarief van f. 2204.34'/! en spèciaaltarief f. 259.59'/:. Aidus nog geen f. 2500.terwijl aanvan kelijk werd gedacht aan een tekort van f.4000.—. Tevens werd medegedeeld, dat door instelling der controleerende genees- lieeren in het algemeen het aantal ver pleegdagen van 18.6 tot 14 dagen is terug gekropenRuim 200 keer werd van een auto gebruik gemaakt. Het bedrag aan on verplichte uitgaven, waarover een bespre king volgde, bedroeg f. 201.94 en vorige ja ren soms f. 800.—. Behoudens bijzonfierhe den is mede door de contributieverhooging voor 1938 een voordeelig saldo van f. 1500 begroot. De aftr. bestuursleden, de heeren J. M. v. d. Valk en A. A. de Haan werden her kozen. De voorzitter deed daarop cenige be langrijke mededeeiingen, n.l. dat van 1 Januari 1938 af nog zal worden ver strekt voor Röntgenfoto's f. 5.ver goeding; Röntgenstralen f. 10.na 5 reizen voor eigen rekening 35 reizen vergoeding a 60 et.; bij opname van vrouwen in het ziekenhuis met een zui geling zullen voor het kind 28 ligdagen a f 1.worden vergoed terwijl tevens 1 kaart van f. 3.zal worden vergoed voor behandeling in klinieken als bijv. de polikliniek van dr. van Iterson. Voorts vervalt het art. 34 van het reglement, luidende: „Ingeval een voor rekening der vereen, in een door het bestuur erkend ziekenhuis opgenomen verzekerde-geen kostwinner zijnde, krachtens de bepalingen van de ziek tewet recht op uitkcering heeft en deze geniet, wordt de vereeniging geacht rechthebbende te zijn op de uitkeering van 2/3 van het ziekengeld bedoeld in art. 49, le lid van de ziektewet Na deze mededeeling. die algemeen zeer werd toegejuicht, werden uitvoerige be sprekingen gevoerd. Eenige leden brachten opnieuw ter kennis het bezwaar, dat van de 15 bestuursleden er 10 zitting hebben namens verschillende kerkelijke en burger lijke armbesturen. Aangedrongen werd tot omzetting hiervan tot het wegnemen der beöeelingsgedachte etc. Voor opbouw der vereeniging achtte men dit van groot be lang, zoomede de concentratie van de ver schillende vereenigingen tot één groote vereeniging. om hierdoor ook te komen tot een ziekeninrichting in de Rijnstreek, het geen zeer urgent werd genoemd. Voorts werd gevraagd om een commissie van toe zicht uit de leden. Het bestuur zal een en ander nader overwegen. Een der aanwezi gen opperde de gedachte een referendum onder de leden te houden, opdat het be stuur te weten zal komen, hoe de leden denken. Bij de besprekingen omtrent klach ten over den administrateur, bleek ter vergadering niets dan lof te bestaan voor zijn werk cn behandeling, zoodat de voor zitter hem hiervoor dan ook openlijk hulde bracht. Hierna'sluiting. De eerstvolgende vergadering van den raad onzer gemeente is bepaald op Maan dag a.s. des avonds 7 uur. ALKEMADE. Vergadering der R. K. Staatspartij. De R.K. Staatspartij alhier hield haar jaarvergadering ln de Pancratiuszaal. Na opening door den voorzitter, den heer De Koning, werden door den secretaris de no tulen gelezen en onder dank vastgesteld. Na voorlezing van het jaarverslag, waar uit bleek dat de vereeniging het afgeloo- pen jaar zeer actief is geweest en vele nieuwe leden had aangeworven, volgde het financieel verslag van den penningmees- Ier. De inkomsten bedroegen f. 361.80 en de uitgaven f. 360.68, batig saldo f. 1.12. De voorzitter bracht dank aan de controle commissie voor het nazien der rekening. Voor 1938 werden benoemd de heeren P. Bakker en J. Rietbroek als leden der con trolecommissie. De heeren J. J. de Koning, N. Bakker en C. van Egmond die periodiek moesten aftreden werden wederom bij accl. herkozen en namen onder dank hun be noeming weder aan. Hierna sprak de heer L. J. M. Stumpel. Tweede Kamerlid uit Hoorn, over den politieken toestand in ons land en over de internationale verwikke lingen in de overige landen. Hij bracht verder naar voren, wat de regeerln» doet om het leed van velen, zooveel mogelijk te helpen verlichten. De rede werd met zeer eel aandacht gevolgd. Na gedachtenwis- seiing en een dankwoord volgde sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Martinus Bartholomeus Jozef. Z. van P. J. van der Zwet en P. E. Levarkt Adrlanus. Z. van Th. G. van Hameren en L. J. van Haastrecht Johanna Wilhelmina. D. van C. J. Koek en C. M. Schakenbos. HIT BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRlEPl 20 tabletten in een buisje 75 cent. 8507 (Ingez. Med.) BODEGRAVEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. v. d. Ree. Zuidzijde 126 W. Hoogendoorn en gezin. Kerkstraat 86 A. Treur. Zuidzijde 127 P. J. Droogers. Zuidzijde 125 N. van Muiswinkel, Noordzijde 111 C. van Wijk en gezin. Noordzijde 28 P. Ver kade en gezin. Meije 50a G. M. Pijnacker. Meije 54. Vertrokken: A. Pieterse, naar Aalsmeer, Leg- meerdijk 77 H. N. Koek. naar Drimmelen, Heerengracht D84 H. Gans. naar Alfen a. d. Rijn, Raadhuisstr. 19 A. J. Knalmann. naar Bloemendaal, Kastanjelaan 1 J. Blijleven. naar Noord-Scharwoude, Dorpsstraat A 133. Loop der Bevolking. Vertrokken: C. van der Sluis naar Nieuwer- Amstel. Burgerlijke Stand. Geboren: Nicolaas, z. van M. Verburg en K. Tibbe. ZOETERWOUDE. Op Donderdag 31 Maart, des v.m. t.e 10 uur zal in café „Ik leer nog" aan den Hooge Rijndiik en op Zaterdag 2 April des voormiddags 9 uur in de OL, school op het Dorp gelegenheid beslaan tot kostelooze inenting en herinenting. BOSKOOP. Opening der Eerste Middenstands tentoonstelling. Een schitterende expositie. Op initiatief van de heeren J. A. Booy en Jan van Bergen alhier en P. v. Eeuwen U Waddinxveen had vanmiddag om 2 uur, onder zeer groote belangstelling, zoowel van besturen van Middenstandsvereenigin- gen van Boskoop, en uit den omtrek, als mede van een talrijke schaar vooraan staande personen uit Maddenstandskrin- gen in het gebouw „Flora" de officieele opening plaats van de „Eerste Midden- standslentoonstelling is Boskoop" (E. M. T. I. B.) Na een welkomstwoord van den voorzitter van het comité, de heer J. A. Booy, sprak de burgemeester, mr. E. P. Verkerk. Openingswoord van den burgemeester Spr. verklaarde gaarne deze tentoonstel ling te willen openen als een bewijs van een goede natuurlijke band tusschen ge meentebestuur en middenstand. Spr. zegt goede en natuurlijke verhouding, want verre boven rechtmatig of onrechtmatig geoordeelde ordening, zelfs boven elke or deningsgedachte uit. verheft zich de waar de van een verhouding, welke gegrond is op natuurlijkheid. De middenstand strijdt voor het bestaan en de plaatselijke Over heid steunt den middenstand in dien strijd om het bestaan alsof de strijdmiddelen vol doen aan den eisch van natuurlijkheid. Onder een natuurlijk strijdmiddel verstaat spr. een strijdmiddel, dat zich zóó ver eenzelvigt met wie het hanteert, dat het onnatuurlijk zoude zijn. strijdmiddel en stiijder te scheiden. Wat nu is natuurlijker dan de reclame? Elk middenstander is zelf één stuk reclame. Al wat een middenstan der doet, is reclame Zijn adviezen aan de clientele, zijn billijke prijsberekening, zijn service, zijn evenzeer reclamemiddelen als élalageverlichting na sluitingstijd en het bij elkaar wonen in een winkelstraat. De „Emtib" nu is ook een strijdmiddel, niet van één middenstander, maar van een groep middenstanders, welke elk voor zich een bepaald onderdeel vertegenwoordigen. Spr. ziet die geheele Emtib als niet anders dan als een poging de clientele in nog ver trouwelijker aanraking te brengen met dén leverancier en gelooft, dat deze poging van den Middenstand, geruggesteund door den grossier, kans van slagen in zich bergt. Met den wensch, dat deze kans werke lijkheid moge worden, verklaarde spr de „Eerste Middenstands-Tentoonstelling" in Boskoop voor geopend. Hierna ving een rondwandeling langs de verschillende stands aan. die allen smaak vol en keurig ingericht zijn. De ruime en groote zaal is geheel door de standhouders in gebruik genomen terwijl de koepelzaal ingenomen is door een complete auto-show Koewei het aanvankelijk eerst de bedoeling nas, dat uitsluitend alleen door fabrikan ten zou worden geëxposeerd, is hierin ver andering gekomen, omdat velen uit den middenstand ook gaarne een stand wilden nebben. Deze schitterende expositie is een bezoek overwaard! GEMEENTERAAD. Vrije Donderdagmiddag voor de Kapperspatroons. De raad vergaderde. Het reeds door ons vermelde verzoek van D. Graalsma en 7 andere kapperspatroons alhier, om te bevorderen de totstandkoming van een verordening, waarbij wordt be paald, dat kapperszaken in de gemeente Boskoop gesloten moeten zijn des Donder dags namiddag na 1 uur. gaf aanleiding tot eenige discussie. De heer van der Staak kon het toejui chen, dat door de organisatie een dergelijk verzoek was gedaan, en zou tegen het af wijzend voorstel van B. en W. stemmen In gelijken geest spraken de heeren Noest. Boekraad, Haring en Brand, terwijl van de zijde van den heer van Kleef, de Ruytër en weth. van Gelderen een ander geluid werd gehoord. Deze konden zich met het adres der kappers niet vereenigen, alszijn- de een dwang op de persoonlijke vrijheid, terwijl zij voor Boskcoo een sluitingsveror- denin? allerminst noodig achten. Nadat de voorzitter de verschillende sprekers had beantwoord, waarbij spr. zich op het standpunt stelde „Is de verordening noodzakelijk?" welke vraag de voorzitter ook had gesteld aan een voor- en tegen stander kapper, hetgeen met „neen" be antwoord werd. „hetgeen aldus de voorz ook mijn standpunt is", werd het voorstel van B. en W. verworpen met 10 tegen 3 st., zoodat de kappers te dezer plaatse in de toekomst een vrij er. Donderdagmiddag krijgen. De vcorz. zegde toe. in een volgende ver gadering een conceptverordening te zullen aanbieden. Op een vraag van den heer Noest, dat net niet zijn bedoeling is geweest hen vrij te stellen van minimum betaling van electrische stroom die de stroom gebruiken vcor een radiotoestel, doch voor de armste onder de armen, antwoordde de wethouder der bedrijven, dat hij elk geval op zich zelf zal onderzoeken. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot nadere vaststelling der capitulan- tenverordening. Mede werd stilzwijgend goedgekeurd een voorstel van B. en W. om over te gaan tot aflossing en conversie van eenige geldleeningen. Goedgekeurd werd een vcorstel van B. en W. tot opschorting van de opheffing van den gemeentelijken waarschuwingsdienst bij den onbewaakten spoorwegovergang in den Zijdeweg voor twee maanden t.w. Mei en Juni. in afwachting van den uitslag van den provincialen waterstaat in Zuid-Hcl- land bij welken dienst thans nog in onder zoek is. op welke wijze de gebruikers van den provincialen weg zouden kunnen wor den gewaarschuwd voor de nadering der treinen. Tot slot hechtte de raad zijn goedkeu ring aan c-en wijziging der gemeente- begrooting 1937. De heer 't Hart vroeg: „Is het juist, dat de werkloozen die geen werk kunnen vin den. gekort zullen worden in hun steunuit- keering". Hierop deelde weth. van Gelde ren mede. dat in deze nog geen besluit ge nomen is. Nadat de heer Loef nog eens aangedrongen had op verbetering der bestrating van de Voorkade volgde sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonius Leonardus z. van H. J. van Jaarsveld en P. C. Straver; Johannes Matthijs z. van J. C. Slijkhuis en C. S. Sepers. Getrouwd: H. Ramp. 24 jaar en A. E. Spiel, 27 jaar. Overleden: Arie Koster. 53 jaar. OUDE-WETERING. van den Ring van Chr. Gem. Zangvereenï- gingen Haarlemmermeer en Omstreken, in de Geref. Kerk te Oude-Wetering, op D.V. Donderdag 31 Maart 1938, aanv. half 8. Entree 25 cent (belasting inbegrepen). Programma 10 cent. 8523 NIEUWKOOP. Raadsagenda. Dc Raad komt morgen des voorin, om 9'/i uur bijeen. 1. Mededeeiingen en ingekomen stukken. 2. Verzoek van den heer G. D. van Noort om eervol ontslag als hoofd van de open bare lagere school met ingang van 1 Sep tember a.s. wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. 3. Voorschot aan de bijzondere scholen voor 1938. 4. Vaststelling van de kosten van het vakonderwijs over 1937 en voorschot vak onderwijs aan de bijzondere scholen voor 1938. 5. Herziening van de jaarwedde van den administrateur van de steunverleening. 6. Bijdrage ten behoeve van voor- en na zorg voor krankzinnigen in Zuid-Holland. 7. Wijziging van de begrooting voor 1937 en 1938. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7