Proefvaart van de „Tromp" - Artillerie-manoeuvres in Indië LESDSCH DAGBLAD Tweede Blad 79ste Jaargang FEUILLETON Het Groote Avontuur DE TROEPEN TE VENLO, die heden naar hun nieuwe garnizoen te Roermond ver trokken, maken een afsoheidsmarsch door de stad. GALAFEEST vereeniging van re serve-officieren te Parijs. President Lebrun in gesprek met de acteurs Rigo.ult en Alexandre van de Comédie Fran^aise ZIEKENTRANSPORT OP ZEE. Een gewonde aan boord van den Amerikaanschen kruiser Mohawk wordt per reddingboot naar een watervliegtuig van de kustwacht op Kaap May in New Jersey ge bracht, dat hem naar een ziekenhuis zal vervoeren. HEDEN betrokken de nieuw gevormde bataljons hun nieuwe garnizoenen. Een winkelier te Roermond heeft zijn zaak uit breid met een militaire afdeeling". EEN JEUGDIGE BISON IN HET DIERENPARK TE WASSENAAR. Het prachtige, slechts 8 maanden oude exemplaar, is uit Amerika geïmporteerd. KIJKDAG BIJ FRASCATI IN DE HOOFDSTAD, waar deze week de inschrijving voor Sumatra-tabak wordt gehouden. Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 49) Dat handen van een vreemden neger het aandurven een hoogepriester aan te raken, is en blijft niet goed te praten. De andere priesters teekenden luid protest aan bij de stamhoofden. De menigte was woelig en de kring had zich nauwer rond Ada Iljen ge sloten. Deze keerde zich nu naar de stam hoofden. Zij wendde zich tot een van de haar meest gunstig gestemde mannen. Dwing iedereen te gaan neerzitten zooals daar straks, sprak ze. Ook dat gebeurde. In het midden van het strijdperk stond daar koninklijk en indruk wekkend Ada Iljen. De vernederde hoogepriester had zich bij het groepje van zijn collega's gevoegd. Al de gezichten waren gesloten en uit de ge laatsuitdrukking was niet af te leiden of Ada Iljen had gewonnen of verloren. Zij keerde na enkele oogenblikken terug naar haar plaats. Riefenberg stond nog met den rug tegen den bergwand en met het geweer in de handen. En nu? vroeg hij. Wij zijn verloren, luidde het antwoord. Pikamalinga zal zich weten te wreken Ada wendde zich opnieuw tot de stam hoofden. Ik duld niet, verklaarde zij met koude, harde stem, dat iemand, die dezelfde ge- laatstkleur heeft als ik. wordt beleedigd. Pikamalinga moet gestraft worden door den stamraad voor zijn ongeoorloofde handel wijze. Zij trachtte voorloopig de aandacht van de hoofdkwestie af te leiden en tijd te winnen. Terwijl zij aldus onderhandelde, dacht Riefenberg na over den toestand. Hij had van het geval niet veel begrepen, maar wel was het hem duidelijk, dat de toestand er niet rooskleurig uitzag. Hij keek om zich heen. Indien het ver keerd afliep, moest hij met Ada op de vlucht gaan. Enkele geweerschoten zouden wel voldoende zijn om de kannibalen op een afstand te houden en hun toe te laten dek king te vinden. Hij zocht een uitweg. Zijn oogen gleden langs den bergwand. Nu stond de maan vlak boven zijn hoofd. Hij keek ernaar en plots was het alsof zijn hart stil stond. Hij ontdekte een inktzwarte schaduw, die den rand van de maan had bereikt: er was een maansverduistering op komst of vergiste hij zich? Geduren de een paar minuten fixeerde hij met spanning den hemel. Daarna was hij over tuigd, dat het natuurverschijnsel zich zou voltrekken. Hij dacht aan de bijgeloovlg- heid van de maanaanbidders en bespiedde de aanwezigen. Niemand scheen iets te hebben gemerkt. Het kwam er nu op aan de aandacht van de negers geboeid te hou den tot op het gepaste oogenblik. Met een wild gebaar duwde Riefenberg een inlan der op zij en sprong met het geweer onder den arm voor Ada Iljen. Deze schrok zoo door dien onverwachten uitval, dat zij in het midden van een zin bleef steken en verbaasd Riefenberg bij den arm vatte. Wat is er nu gebeurd? vroeg ze. Pas op, riep Riefenberg, beweeg het hoofd niet, kijk vooral niet naar de lucht. Ik heb daareven gezien, dat een maans verduistering gaat plaats hebben.'Ik zal die kannibalen zoo dadelijk het bewijs leve ren dat Ik machtiger ben dan zij vermoe den. Eerst begreep Ada Iljen het niet, maar dan plotseling doorzag zij het plan. Rie fenberg richtte den loop van het geweer naar den hemel en loste vlak achter elkaar twee schoten. Al de aanwezigen waren overeind gesprongen en sommigen op de vlucht geslagen. Zeg hun nu, dat ik de maan uit de lucht wil jagen. Ada had alle moeite om een beetje kalm te te verkrijgen onder de niet begrijpende negers. Zegevierend klonk haar stem: Pikamalinga en gij stamhoofden, gij hebt de roekeloosheid gehad te twijfelen aan de macht van den blanken man. Nu heeft hij zich op vreeselijke wijze gewroken door de maan uit de lucht te bliksemen. Dat is het einde van de wereld. Eerst op dit oogenblik keken de inlan ders naar de maan en zagen zij hoe reeds een stuk ervan was verdwenen. Een ware paniekstemming maakte zich van hen meester. Zij liepen heen en weer. riepen en jammerden. Naarmate de schaduw over de maan groeide, nam de verwarring toe. De vrouwen huilden. De stamhoofden be- -aadslaagden met de priesters. Ada Iljen en Riefenberg hadden zich iet wat afgezonderd en de journalist moest alle moeite doen om het niet uit te brul len van het lachen. Hoe zijt gij op deze geniale gedachte gekomen? vroeg Ada. Het is geen geniale gedachte, zeide Riefenberg. Op hetzelfde oogenblik dat ik ontdekte wat er met de maan ging ge beuren, stond mijn plan vast om de een voudige reden, dat ik eens heb gelezen, hoe een ontdekkingsreiziger eenzelfde ver schijnsel wist uit te buiten. En hoe moet die grap eindigen? Wees gerust, lachte Riefenberg, er Is een pakkend slot aan verbonden. Op het oogenblik dat de verduistering haar hoog tepunt heeft bereikt, zal ik die heeren van den ondergang redden door de maan opnieuw in den hemel te bliksemen. En het werd een hartroerend schouwspel. Reeds meer dan de helft van het hemel lichaam was spoorloos verdwenen. De lucht werd donkerder en het kraterland kreeg meer en meer een spookachtig uitzicht. Het sissen en loeien, gepaard met het geklaag van de negerinnen, vormden een luguber concert. Hdt was vreemd, maar Ada Iljen meen de dat de vrouwen thans het typische ge huil lieten hooren dat ze slechts bij rouw- plechtigheden aanheffen. De stamhoofden en de drie priesters met Pikamalinga voorop kwamen met loome schreden in de richting van de twee blan ken. Ze knielden allen voor Riefenberg. Het was alsof ze van onderdanigheid hun borst wilden stukwrijven met lavasteentjes Pikamalinga nam het woord. Hij lag schier tegen den grond gebogen en durf de niet opzien. Wat weet die sinjeur te vertellen, Ma jesteit? vroeg Riefenberg. O, hij biedt u zijn verontschuldigin gen aan en betuigt u zijn gevoelens van oprechte onderdanigheid. Hij spreekt uit naam van de andere priesters, van de stamhoofden en van gansch de bevolking. En of u hun de maan alstublieft wil te ruggeven. De maanjager onderzocht met critischen blik zijn afgebrokkeld slachtoffer, daar hoog in den hemel en meende dat hij nog al den tijd had alvorens eenige inschikke lijkheid te betoonen. Een oud stamhoofd trad naderbij en be loofde tien maniokvelden, een bananen plantage. honderd geiten, eeuwigdurende onderwerpingentwintig vrouwen, indien Riefenberg de maan weer wilde doen terugkomen. Met eenige aarzeling zeide Ada Iljen. dat er ook twintig vrouwen bij het bod waren. Dat begint al een aannemelijk aanbod te worden, oordeelde Riefenberg. En laat nu eens hooren welken prijs de andere kaffers aan de maan hechten. Weer volgde een indrukwekkende reeks van beloften. Daarop vroeg Riefenberg het volk met de tam-tam bijeen te roepen. Nadat ieder een rondom hem was geschaard, wachtte hij nog tot hij overtuigd was dat de ver duistering haar hoogtepunt had bereikt en er van de maan schier niets meer te zien bleef. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5