LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Dinsdag 29 Maart 1938 Verre Oosten UIT DE BONTE WAERELD SPORT VRAGENRUBRIEK Binnenland Buitenland BEURSO VERZICHT Chineesche overwinning. Groot was de vreugde in Hankau en In andere Chineesche steden, toen offi cieel werd bekend gemaakt, dat de Chi neesche troepen een groote overwinning hadden behaald in het Zuiden van Sjantoeng door de herovering van Lints jen en Tsining. Door een uitstekende flankbeweging heb ben de Chineesche troepen ook Takenkoe, aan het Noordelijk gedeelte van den Tient- sln-Poekauspoorweg genomen, waarna zij in Zuidelijke richting oprukten om de Ja pansehe achterhoede aan te vallen. De Japansehe troepen ten Zuiden van de rivier de Tawen zijn geheel omsingeld. Men verwacht, dat zij volkomen vernietigd zul len worden. De Ohineezen hebben thans stellingen betrokken langs de spoorweg!IJn ten Noor den van Llngtsjen. om een Japanschen terugtocht naar het Noorden te verhin deren. Bloedige gevechten, waarin de Ja panners enorme verliezen leden, gingen aan de herovering van Tsining vooraf. De Chineezen achtervolgen aan het front van Lini, de overblijfselen van het Japan sehe leger, die terugtrekken in de richting van Tsjangsen 120 kilometer ten Noord oosten van Lini. Militaire deskundigen verklaren, dat de Japanners, nu de frontlijn 500 kilometer lang is geworden, minstens vijftig divisies noodig hebben voor hun krijgsverrichtin gen. Zij beschikken echter over slechts 16 divisies, aldus liet Chineesche persbureau. Generaal Pel Ken Hsoe heeft verklaard, dat de Japanners door hun bases te Tsinan te Taian te verlaten en in het heuvelachtige gebied van Zuld-Sjantoeng door te dringen, den Chineezen een uitstekende gelegenheid gaven, hun den terugtocht af te snijden. Van Japansehe zijde blijft men zeer vaag in de 'berichtgeving. Uit een mededeeling, dat Zij verloren terrein herwinnen hetgeen de Chineezen ontkennen blijkt echter toch, dat zij zijn teruggeslagen. Aanslag op Wangkomin. De voorzitter van de executieve commis sie der te Feiping gevestigde voorloopige regeering is gisteren beschoten door vijf onbekende Chineezen. toen hij per auto naar zijn woning terugkeerde. Wangkomin bleef ongedeerd, doch zijn Japansehe vriend Elje Yamamoto werd licht gewond aan ge laat en linkerschouder. De aanvallers na- mien de vlucht. Tsjengsiabo overleden. De eerste minister-president van Mands- Joerije. Tsjengisiaho, ls na een korte ziekte plotseling overleden. Hij heeft een belang rijke rol gespeeld bij de stichting van Miand'sjoekwo. RUSLAND. Zweedsch ingenieur gearresteerd. Men meldt de arrestatie van den Zweed- schen ingenieur Kvelms en diens vrouw, eveneens een Zweedsche, die beschuldigd worden van contra-revolutonaire acti viteit. Zij werden gearresteerd op het oogen- blik. dat zij zich voorbereidden voor hun terugkeer naar Zweden. VOETBAL. BRUSSEL—AMSTERDAM. Het Amsterdamsch elftal, dat Zaterdag te Brussel tegen de stedelijke ploeg van de Bel gische hoofdstad uitkomt, is als volgt samen gesteld: Doel: Ferwerda Blauw Wit); achter: Been (Ajax) en Van Stokken (D.W.S.); midden: Loois (Ajax), Boon (D.W.V.) en Steyger (Vole- wyekers)voor: Draeger (D.W.S.), Monteban D.W.V.)Bijl (Ajax). Sluyk (Blauw Wit) en Bergman (Blauw Wit), TENNIS. COMPETITIE-INDEELING N.L.T.B. De indeeling der eerste klasse-competitie van den Nederlandschen Lawn-Tennlsbond is als volgt Afdeeling I: Kat (Amsterdam), D.D.V. II (Amsterdam), Leiden en Schiedam. Afdeeling II: Groen Wit (Amsterdam), Mar lot (Den Haag), Haarlem en Mattenkloppers (Den Haag). Afdeeling III: Alpha (Amersfoort), Rhijnou- wen (Utrecht). Hilversum en Enschede. Afdeeling IV: Woburnpark (Den Bosch), Phil harmonic (Tilburg), Eindhoven en Venlo. A. Z. te L. Voor kappers bestaat nog geen vestigingsverbod. A. M. en anderen U gelieve zich voor het adres van dr. J. C. Broekema. de auteur van het artikel over ..De Beefziekte" te wenden tot de redactie van „De Geneeskundige Gids", uitgave Moorman's Periodieke Pers N.V., Zwarte weg 1. Den Haag. G. L. alhier Joe Petersen is een jongeman; de juiste leeftijd is ons onbekend. Naar wij meenen ongeveer 14 jaar. De staking in het bouwbedrijf begonnen. Vanochtend is de staking in het bouw bedrijf, behalve in de gemeente Emmen, ook ingegaan in de gemeenten Dalen, Wes- terbork en Bellen. De staking is in deze gemeenten algemeen en het bouwbedrijf ligt volkomen stil. De vanochtend te Em men gehouden stakersvergaderingen had den een rustig verloop. Een commissie werd ingesteld, bestaande uit vertegenwoordi gers van den Algemeenen, den Christelij- ken en den Romsch-Katholieken Bouwvak- arbeidersbond. Heden en morgen worden in verschillende andere Drentsche plaat sen vergaderingen belegd, waarin de af kondiging van de staking ter sprake zal komen. De Nederlandsche Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland, N. A. P. B.. deelt mede, dat de beteekenis van de conflicten in het Noor den des lands niet moet worden overschat. De belangrijke gemeenten staan buiten do stakingen, omdat deze aangesloten zijn bij genoemde organisatie of bij de met deze samenwerkende Chr. of R.K. Pa troonsbonden. Bovendien hebben deze or ganisaties in verschillende gedeelten van het platteland afdeelingen of verspreide leden. Men kan zeggen, dat in het alge meen de kleinere patroons in Drente, Fries land en Groningen buiten de landelijke bonden staan. Een aantal van naar schat ting 1400 (op de 38000 totaal in Nederland bestaande patroons) met een betrekkelijk kiein getal arbeiders hebben zich aaneen gesloten in plaatselijke of gewestelijke or ganisaties. Negen-en-veertig stuks vee in de vlammen omgekomen. Boerderijbrand te Dwingeloo (Dr.) Gisteravond Ls brand ontstaan in een groote boerderij te Dwingeloo, eigendom van mr. J. J. Veurman te 's-Gravenhage en bewoond door den landbouwer W. Slag ter. De bewoners waren nog maar nauwe lijks ter ruste, toen zij in het achterhuls gerucht hoorden. Men ging kijken en be merkte, dat alles in vlammen stond. De te bed liggende kinderen werden ijlings door de vrouw van Slagter gewekt. De .man zelf bevond zich bij de buren, terwijl eeni- ge volwassen kinderen een uitvoering in het dorp bijwoonden, De brand greep zoo snel om zich heen, dat men onmogelijk het vee kon red den. De stallen boden een vreeselijken aanblik. Drie en twintig stuks melk vee, dertien pinken, negen kalveren, een stier en drie paarden kwamen in de vlammen om. Slechts een koe en een paar pinken, die in de schuur naast het huis waren gestald, konden worden gered. Van het huisraad werd zoo goed als niets gered. Alleen het aanwezige geld werd in veiligheid gebracht. De oorzaak van den brand is vermoede lijk kortsluiting. Alles was verzekerd. „Pardon mevrouw, ik denk dat de radia- teur van uw Wagen lektl" Dieseltreinen op groote trajecten. Snelheid wordt opgevoerd. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Na het gereed komen der electrificatie zullen de Dieseltreinen voor het verkeer over grooteren afstand worden gebruikt, b.v. voor verbindingen van Amsterdam, Den Haag. Leiden en Rotterdam naar Gro ningen, Maastricht of Twente. In sommige rijtuigen zal een keuken ingebouwd wor den voor de restauratiewagens, die in de Dieseltreinen gaan loopen. Op een proefrit Utrecht-Groningen, gisteren 28 Maart met een Dieseltrein gehouden, werd het traject Utrecht Groningen met stoppen te Amersfoort afgelegd in één uur en 55 minuten bij een snelheid van 120 K.M. per uur. Een sneltrein met Jumbo of stroom- lijnlocomotief heeft nu nog 3 uur en 5 minuten noodig. Overzicht der werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 7 t.m. 12 Maar bij gesubsidieerde vereenigingen met wenkloozenkas waren aangesloten 553.100 personen (waarvan 75.500 landarbeiders). Voor de 477.600 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 27,1 (in <ie vorige verslagweek, 21 '.m. 26 Febr.. was dit percentage 28,8) Voor de 553.100 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 25,8 (in de vorige verslag week was het 27,8). In de eerste verslagweek van Maart was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren a. v. (tusschcn haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1935 30,6 (33,0) 1936 32,0 (34,1) 1937 29,6 (30,6) 1938 25,8 (27,1) Blijkens gegevens, ontvangen van den directeur-generaal der werkverschaffing en stcunverleening, is het aantal gesteunde en in werkverschaffing geplaatste werkloozen in 1937 gemiddeld geweest 214.200 (waaron der 36.600 landarbeiders). In 1936 was het gemiddelde 239.300 (waaronder 40.500 land arbeiders). Buiten den land- en tuinbouw daalde het gemiddelde aantal in 1937 ten opzichte van 1936 dus van 198.000 op 177.600 of met 22.200 11»/») Door de steunregeling en de werkver schaffing worden alleen de kostwinners ge holpen Men zou bovenstaande cijfers kun nen vergelijken met het gemiddeld aantal werkloozen onder de mannen van 18 jaar en ouder buiten den landbouw en de veen derijen, dat als werkzoekende was inge schreven bij de organen der openbare ar beidsbemiddeling. Dit gemiddelde aantal was in 1937 290.800 tegen 324.800 in 1936. Het was dus gedaald met 35.000 (eveneens 11 pCt). Het gemiddelde werkloosheidspercentage, afgeleid uit de gegevens der werkloozenkas- sen (georganiseerde arbeiders) bedroeg bui ten den landbouw in 1937 26,7 tegen 32,2 in 1936, waaruit men zou moeten afleiden, dat de werkloosheid in het algemeen met 17 was afgenomen, dus met een aanzienlijk hooger percentage dan het aantal gesteun- den en in werkverschaffing geplaatsten of het aantal werklooze ingeschreven mannen van 18 jaar en ouder. Dit kan er op wijzen, dat de verbetering van den toestand onder de jongeren het grootst is geweest. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 12 Maart in totaal 420.398 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 397.035 mannen Van deze werkzoeken den waren er 400746 werkloos, onder wie 383.215 mannen. Aan het cultureel werk voor werkloozen namen, blijkens mededeeling van den di recteur-generaal van werkverschaffing en steunverleening, einde December 1937 deel: acursussen 27.559 b. werkobjecten (gemiddeld) 1.936 c. centrale werkplaatsen 2.796 d. kampen v. jeugd, werkloozen 1.615 De nieuw gevormde infanterie- bataljons. Onder zeer groote belangstelling hebben, gelijk reeds aangekondigd, heden elf der nieuw gevormde bataljons der regimenten infanterie hun intocht gedaan in de daar voor aangewezen garnizoenen. Met muziek voorop werd overal een marsch door de garnizoensplaats gemaakt en in tal van steden werd druk gevlagd. Na den marsch zijn overal de troepen geïnspecteerd en toe gesproken. Wij vernemen dat het tweede bataljon van het 18e regiment dat Ingaande heden te Zutphen gelegerd is, het volgend jaar ge vestigd zal worden in het nabij Zutphen gelegen Eefde (gem. Gorssel). Oorzaak hiervan is het feit. dat aan den westkant van den IJsel geen voldoende oefenterrein beschikbaar bleek te zijn. N.V. „DE OVERDEKTE Naar wij vernemen is in de gisteravond gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. „De Overdekte", alhier, eervol ontslag verleend aan den directeur, den heer Jonkergouw, te Wassenaar. Een nieuwe directeur is nog niet be- noemd. DUITSCHLAND EN HODZA's REDE. Berlijjische politieke kringen hebben de rede van Hodza met scepticisme ontvan gen. Men verklaart, dat het niet de eerste maal is, dat de Tsjecho-Slowaaksche ren- geering formeel belooft, de kwestie der Su- deten-Duitschers te regelen. Gewacht moet worden, zoo zegt men, tot de modaliteiten bekend zijn van het Tsjechische plan In zake een plaatselijke regeering der Sudeten, voordat een oordeel kan worden gegeven. Men wijst er tegelijkertijd op, dat het vraagstuk der Sudeten niet opgelost kan aorden onafhankelijk van de andere min derhedenproblemen, die zich in Tsjecho- Slowakije voordoen, die der Hongaren en Polen. De Duitsche pers onthoudt zich van elk commentaar. VON PAPEN AMBASSADEUR TE ANKARA. De Turksche regeering heeft haar agree ment verleend voor de benoeming van von Papen als Duitsch ambassadeur te Ankara. HET BELGISCHE BEZOEK AAN DEN HAAG. Aan de lunch, door minister van Buuren heden na de bespreking met den Belgi schen minister Marek aan zijn Belgische gasten aangeboden in de Oude Doelen te Den Haag, zaten, behalve de beide minis ters aan de heeren H. de Droog, directeur- generaal van het verkeerswezen in België, R. Nachtegaele, directeur van de nationale maatschappij van spoorwegen In België. E. Desorgher. ingenieur-techniker van het Belgische departement van verkeerswezen. G. Claeys, adjunct-chef van het kabinet van minister Maxck, en van Nederlandsche zijde de heeren ir. Th. M. B. van Marie, inspecteur-generaal van het verkeer. J. D. Evers, chef van den dienst der exploitatie van de Nederlandsche spoorwegen en G. F. H. Giesberger. hoofdinspecteur, chef van de dienstregeling der N.S. BORAH PLEIT VOOR ISOLATIE. In een radio-rede heeft de Amerik. sena tor Borah opnieuw een politiek van isole ment der Vereenigde Staten bepleit, „want, zoo zeide hij. bondgenootschappen zouden het land. onder de verleidelijke vlag van samenwerking met andere democratieën, in een oorlog storten." Borah besloot: „een bultenlandsche oor log zou in de Vereenigde Staten een totali tair regime brengen. Indien zij, die vertellen, dat onze plicht is, het nationaal-socialisme in Europa te smoren, hun beginselen kon den toepassen, zouden zij de kiem van dit stelsel van geweld tot in het hart der Ame- rikaansche republiek brengen." TORNADO IN OKLAHOMA. Er heeft te Wilburton (Oklahoma, V. St.) gisteren een tornado gewoed, die echter slechts betrekkelijk geringe schade heeft aangericht. Wel werden dertien personen, c.w twaalf studenten gewond. MIJNWERKERS IN STAKING. Vanochtend is in een mijn te La Louvière (België) een staking uitgebroken, waaraan ook het boven den grond werkend perso neel deelneemt. De oorzaak va" het conflict is de aankondiging, dat per 4 April de loo- nen met 5"'» zonden worden verlaagd. BELGISCHE AMBASSADEUR BIEDT GELOOFSBRIEVEN AAN. De nieuwe Belgische ambassadeur te Home. giaaf de Kerchove de Denterghem. heeft hedenmorgen om 11 uur zijn ge loofsbrieven aangeboden aan „den koning cn keizer" van Italië en Ethiopië. CHURCHILL TERUGGEKEERD. Winston Churchill Ls uit Parijs te Lon den teruggekeerd. Te Parijs heeft hij be sprekingen gevoerd met de leidende poli tici en prominente figuren, o.m. met ge neraal Gamelin, den chef van den gene- ralen staf en inspecteur generaal van het ieger. GEEN VIERING VAN DEN EERSTEN MEI IN JAPAN. Het Japansehe ministerie van binnen- landsche zaken heeft besloten een verbod uit te vaardigen van den één-Mei-optocht. Dit verbod zal de viering van den eersten Mei voorgoed onmogelijk maken. Het motief is. dat de een-Mei-optocht niet in over eenstemming is met de nationale structuur. In 1920 was voor het eerst op 1. Mei te Tokio een optocht gehouden. Er namen toen 1000 betoogers aan deel. De laatste optocht op den eersten Mei w-erd in 1935 gehouden. Toen namen er 40.000 personen aan deel In 1936 was de viering van den eersten Mei verboden op grond van den staat van beleg, die nog van kracht was na de gebeurtenissen van Februari, terwijl in 1937 een verbod uitgevaardigd was in verband met den socialen toestand. genoeg rijke menschen zijn. voor wie d» aanschaffingskosten een kleinigheid zouden zijn. Verder klaagt het publiek over den korten duur van de televisie-programma's; op Zondag vinden geen televisie-uitzendin gen plaats, terwijl de tijd in de week twee uur per dag bedraagt. Waarom zou men dan een dergelijk duur apparaat koopen? De BJ3.C. heeft de steekhoudendheid van deze bezwaren onderzocht en is nu van plan ook op Zondag uitzendingen te gaan geven. Ook zal zij er voor zorg dragen, dat de Drogramma's zoo actueel mogelijk zijn. Verder zegt zij. dat de programma's in den laatsten tijd toch al zeer actueel waren en vol afwisseling, daar de televisie reeds uitzendingen gegeven heeft van de wapen stilstandsdag od 11 November, de groote tenniswedstsrijden in Wimbledon, de pa rade van den Lord-Mayor en tenslotte ook van de kroninigsfeestelijkheden in Londen. „EEN MONSTERCONCERT" IN AMERIKA. De voorliefde van de Amerikanen voor alles wat groot en geweldig is, dateert niet van een paar jaar. Dit trekje hebben ze door alle eeuwen heen reeds bezeten, dit bewijst o.a. een in 1872 te Boston gehouden „monsterconcert". Het werd gehouden ter gelegenheid van het een of andere jubileum en de bedoeling ervan was dat het „het grootste" concert van alle tijden zou zijn en blijven. Nu, dat was het ook. maar of het tevens het mooiste was? Ik zou het niet kunnen zeggen, maar daar hebben de Yankees blijkbaar niet zoo erg op gelet. Op 17 Juni 1872 stroomde een ontzaglijke menigte naar het colosseum, de allergroot ste zaal. die Boston bezat. De entree was vijf dollar. Solisten uit de heele wereld beroemde zangeressen, pianisten, violisten, enz., enz. traden op, benevens een gemengd koor van 20.000 stemmen, een orkest van 2000 instrumenten, een „solokwartet", be staande uit 150 kerkzangers, een reuzen- orgel, dat met stoom werd gedreven, 500 kerkklokken, 100 aambeelden. 600 trommels en 50 kanonnen! De zaal, die 50.000 hoorders kon bevat ten, was tot den nok gevuld. Het mionsterconcert duurde drie avonden, waarvan de eerste aan de Aimerikaansche, de tweede aan de Duitsche en de derde aan de Oostenrijksche muziek was gewijd. Op den laatsten avond trad de beroemde wals- boning Johann Strausz in eigen persoon op om een vioolsolo ten beste te geven. Dit alles was echter nog niets vergeleken bij het slot van den derden avond. Acht en veertig musici van het Franz Jozef grena dierenregiment, gekleed in Jjarade-uniform, met helmen op het hoofd, betraden het podium en speelden volksliederen met. kanonbegeleiding. De kanonnen stonden natuurlijk niet in de zaal, maar op het plein voor het colosseum. en bij de dirigeerlesse- naar bevonden zich knopjes, die het sein gaven om te vuren, zoodat de schoten pre cies op tijd. als versterking van de bas partij weerklonken. Hierop volgden het „aambeeldkoor" uit de opera „deTroubadour", waarbij 150 sme den in vuurroode flanellen kielen op het podium plaats namen. 2000 man orkest, 15.000 zangers en zangeressen, 150 man aan de aambeelden, het reuzenorgel en de ka nonnen erbij, het was in één woord ver bijsterend I PROBLEMEN VAN DE TELEVISIE. De talrijke aanhangers van de televisie hebben zich de ontwikkeling van deze uit vinding wel eenigszins anders voorgesteld, dan deze in zijn werk gegaan is. Aange spoord door de belangrijke resultaten vair eenige onderzoekingen, meenden zij. dat in korten tiid de luistervinken op de geheele wereld enthousiaste televisie-vrienden ge worden zouden zijn. Dit is evenwel niet het geval: zelfs in Groot-Brittannië, het land van de televisie, moet de techniék een moeilijken strijd zien te winnen. Met recht wordt er op gewezen, dat de 9000 ..televisie kijkers'1 hr Londen geen overweldigend aantal vormen, temeer daar er wel 2 mil- lioen radio-luisteraars in deze stad zijn Er zlin genoeg menschen in de Er.gelsche hoofds.ad die zich voor televisie interes seeren. maar die nog steeds niet het be sluit hebben kunnen nemen, honderd twintig pond sterling voor een televisie toestel uit te geven. De hooge prijs van dit toestel wordt steeds weer als oorzaak aan gegeven. terwijl men bovendien bevreesd schijnt te zijn, dat de tegenwoordige toe stellen spoedig weer verouderd zullen zijn. Daartegenover heeft de Britsche Radio- Maatschappij verklaard, dat er in Londen AMSTERDAM. 29 Maart. De regeering der Ver. Staten heeft mede gedeeld. dat de ztlverovereenkomst met Mexico op 1 April a.s. wordt geannuleerd. Tevens heeft de Amerikaansche schatkist den aankoopprijs voor buttenlandsch zilver verlaagd van 45 tot 44 dollarcents per ounce. Beide maatregelen zijn van groote beteekenis. zoowel voor de wereldzilvermarkt in het algemeen, als voor Mexico in het bijzonder. Op grond van de zilveraankoopwet van 1934 werd president Roosevelt in staat gesteld om tot geleidelijke aankoopen van zilver ten be hoeve van den staat over te gaan. Het voor naamste doel. dat de Amerikaansche regeering met deze zilveraankoopen voor oogen had. was de Amerikaansche zilverstaten door de hoogere zilverprijzen te steunen en aldus verder bij ta dragen tot het stimuleeren van de Amerikaan sche welvaart. Inderdaad liep de aankoopprijs van zilver in het binnenland ingevolge deze politiek geleide lijk op. om daarna echter, zeer ten nadeele van deze zilverstaten. welke zijn aangewezen op de inkomsten uit de exploitatie der zilvermijnen, een reactie te vertoonen. In December 1937 kon digde minister Morgenthau aan. dat overeen- regeering tot voortzetting der zilveraankoopen stemming was bereikt met de Amerikaansche tegen 45 dollarcents per ounce. De aankoopen geschiedden door de Federal Reserve Bank te New York. Nog een week geleden deelde Morgenthau mede. dat de onteigening der Amerikaansche Petroleum-Maatschappijen te Mexico geen aan leiding vormde om de zllverovereenkomst met dit land te beëindigen. De Amerikaansche schatkist zou voortgaan om maandelijks 5.000.000 ounces Mexicaansch zilver te koopen. Van de bepaling, dat de overeenkomst van maand tot maand kon worden opgezegd, heert de Ameri kaansche schatkist thans echter gebruik ge- ma'akt. Het zilveraccoord met Mexico is geannu leerd en men vraagt zich af, wat de Amerikaan sche regeering hiertoe gebracht heeft, hoewel het voor de hand ligt, dat het optreden der Mexicaansche regeering. zooals het in gebreken blijven met de buitenlandsche schulden, de confiscatie van eigendommen van Amerikaan sche spoorwegmaatschappijen in het bijzonder de recente onteigening van Amerikaanscho Petroleum-Maatschappijen hiertoe den stoot heeft gegeven. Het besluit der regeering om de Mexicaansche zilveraankoopen stop te zetten vindt in de Ver. Staten dan ook meerendeels bijval. De middagbeurs. De omstandigheden zijn wel geschikt om het publiek alle vertrouwen in de beurs te ontne men. Pas ls een scherpe koersdaling door een klein herstel gevolgd, of een nieuwe inzinking komt de hoop op eenige stabiliteit den bodem inslaan. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de beurs flauw is. terwijl Wallstreet giste ren juist voor het eerst sinds geruimen tijdeen betere tendens vertoonde. Dat de Amsterdam- sche effectenmarkt belangrijk lager was. moet dan ook geweten worden aan een feit. dat in Wallstreet. pas na beurstijd bekend werd. t.w. de aanneming van het wetsontwerp door den senaat, waarbij aan Roosevelt ruime bevoegd heden voor reorganisatie der bestuursorganisa tie worden verleend. Weliswaar moet het ontwerp nog door het Huls van Afgevaardigden worden goedgekeurd en heerscht er in groote kringen sterke oppo sitie tegen, maar voorshands voorzag men dat dit feit voor de effectenbeurs aanbod zou te weeg brengen en hierop vooruitloopend, opende hel Damrak op een gevoelig lager peil. Aangezien tegenover het aanbod alle steun ontbrak, bedroegen de verliezen al gauw 10 tot 15% en kwamen de leidende fondsen nog ver beneden het peil van Zaterdag. Koninkliike Olie daalde tot onder 300 en ook andere petro- leumwaarden. met name Shell Union, kwamen op lager peil. In tegenstelling tot Zaterdag was de affaire echter niet groot, Amsterdam Rub ber was 13% lager op 180%. maar zonder noe- menswaardigen handel. Het. bericht, dat het Internationale Rubbercomité de quota voor het nieuwe kwartaal onveranderd heeft gelaten, terwijl in Rubberkringen veelal op een verhoo- ging van het restrictiepercentage was gehoopt, vermocht de rubbermarkt niet opmerkelijk te beïnvloeden. De andere rubbersoorten waren lagev zonder veel affaire. Tabaksaandeelen, aanvankelijk niet veel veranderd, liepen later vrij gevoelig terug. In Industrieelen werd vooral Philips het kind van de rekening op een koers van 252%. giste ren 265'. Aandeelen Fokker wisten den hoo- geren inzet niet te handhaven. Aku kwam op 33%. Een scherpe daling ondergingen ook H.V.A. die tot 388% terugliepen. Scheepvaarten waren algemeen gedrukt. Amerikaansche waarden noteerden beneden het Amsterdamsche equiva lent. De beleggingsmarkt viel in dit verband mede. De verschillende staatsleeningen waren prijs houdend gestemd en integralen waren zelfs aan den vasten kant. Wegens voortdurend gebrek aan steun gleed de aandeelenmarkt in het ver dere verloop nog meer af en kwam het slot nabij het laagste punt van den dag. Ook Fran- schc waarden waren opnieuw aangeboden. De Rubberquota onveranderd. De Internationale Rubbercommissie heeft in haar heden te Londen gehouden vergadering besloten, de quota onveranderd te laten. De quota voor het derde kwartaal zullen in de eerstvolgende vergadering op 31 Mei a.s. wor den vastgesteld. WISSELKOERSEN. Londen 8.97 1/16 (8.97). Berlijn 72.50 (72.50), Parijs 5.52 (5.46 1/41. Brussel 30.50 (30.48'/:), Zwitserland 41.41 (41.40). Ko penhagen 40.05 (40.05'. Stockholm 46.25 I46.271/:), Oslo 45.10 (45.10). New York 1.803/3 (1.80 15/16). Praag 6.31 (6.32" Oost Bankpapier 23" (23). Lire Bankpa pier 7.60 (7.50). Prolongatie 'h pet.. Part. disc. 1/8, Dag geld 1/4. Registermarken 351/8, Crediet Sperr- marken 14. Effectensperrmarken 101/4, Reismarken 49"/j, Bankpapier 33. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3