5 BUITENLAND Franco's opmarsch tegen Catalonië LEID5CH DAGBLAD Eersle Blad Dinsdag 29 Maart 1938 ELTAXBUS KORTE TRAJECTEN cent NED. HERV. RADIO-OMROEP. Ds. A. J. van Rennes over het streven der Vereeniging. In het gebouw Rehoboth werd gister avond een propaganda-samenkomst ge houden voor den Ned. Herv. Radio-Omroep. De zeer goed bezochte vergadering werd geopend door den heer Minderhoud. voor zitter der afdeeling Leiden met het lezen van Ps. 78 120. Spr. heette daarna allen welkom om dan aan de hand van het voorgelezen schriftgedeelte een kort inlei dend woord te spreken. Met nadruk zette spr. uiteen, dat. zoo wij goed Hervormd zijn. wij vanzelfsprekend ook medepleiten voor een Ned. Herv. Radio-Omroep. In aansluiting op dit openingswoord sprak de voorzitter van den N. H. R. O. ds. A. J. van Rennes- uit Strijen over ..Voor volk en vaderland" in welke rede hij het streven der vereeniging uiteenzette. Spr. zeide dat de N. H. R. O. een positief kerkelijke omroep wenscht te zijn. Het rechtmatige van onze actie schuilt, volgens spr daarin, dat reeds van den oorsprong der Reformatie het. een zaak van groot ge wicht is geweest, welke waarde de kerk heeft. Daarvan getuigen ook de artikelen 27—29 van de Ned. Geloofsbelijdenis. Voortgaande wees ds. Rennes er op. dat wij er op te letten hebben, dat de Kerk in ons eigen vaderland goed functionneert. Voldoet de Kerk wel aan haar roeping? De Kerk heeft cok haar taak om degenen, die haar den rug toe hebben gekeerd, terug te brengen „Heel het volk", zoo beleden het reeds onze vaderen. De Kerk moet trachten met alle haar ten dienste staande middelen allen te bearbeiden. Het moet gaan in diepe bewogenheid, zooals Christus ook zag de schapen zonder herder. De Kerk is het geweten van den Staat. D» Kerk moet in het midden van het leven fungeeren als het volksgeweten. Daarom ook. aldus spr.. wordt ds. Niemoeller in een concentratiekamp gesloten. Wee de Kerk, die deze taak niet vermag te vervullen. Deze taak moet- haar echter ook mogelijk 'emaakt worden. Vooral in dezen tijd moet de Kerk Gods Woord en eischen laten hooren. Vraagt spr. in dezen tnd van verwarring van het kerkelijk leven of er nog een Kerk ls die bovengenoemde taak te vervullen heeft, dan zegt hij. ja zeker, dat is de Kerk der Reformatie. Niet uit hoogmoed, omdat dit de Hervormde .Kerk is. maar uit bewo genheid zegt spr.. dat op dit terrein voor de Vaderlandsche Kerk een taak is weggelegd zoowel voor Volk als Vaderland. Do Her vormde Kerk heeft het karakter van de ware Kerk niet verloren. Daarom wuzen wii ook af wat de doleantie en afscheiding hebben gedaan: verbreking der eenneid. Tern" tot de eenheid, dat is beslist nood zakelijk en daarom: terug tot de Vader landsche Kerk. Dit zou voor heel het f ees telijk leven van het gansche volk heilzaam Nadat spr. uiteengezet had. dat de le venshouding van het volk bepaald wordt door de geestelijke overtuiging, weesruj er op. dat deze overtuiging, mede door de ver deeldheid der kerken, bij velen zoek is. Wi] moeten allen terug tot ae oude reformato rische waarheden, die in dezen modernen tiid nog niets hebben ingeboet Eén van de middelen hiertoe is onge twijfeld de radio, want hierdoor kunnen m°n-c'nen bereikt worden die met mRr in de Kerk komen. De groote massa kan middels de radio voor de Herv Kerk ge makkelijk bereikt worden. In dit opzicht hebben wij de taak de beginselen der her- vermin" onder ons volk te brengen. Posi ♦lef zullen wij in reformatorischen geeot het evangelie prediken. De Kerk zal van haar arbeid getuigen. Op velerlei terrein OP-nbaart de Ned. Herv. Kerk nog groote activiteit Maar deze klanken worden met door het volk gehoord. En dus ook daarom €8£ovenaieidient.de roeping derkerkech- •er te zijn: verkondiging van Jhet zulks ooi: via de radio. Als Herv. Kerk doen wij on dit terrein nog lang niet vol doende met betrekking tot volk en vader land Wii mogen daarom niet rusten voor wii een eigen omroep hebben. Veel ls be reikt maar wij moeten nog meer Jj- bestaande omroepvereenigmgen. a.dus sor hebben van ons niets te duchten. Het gaai. er bij ons om om onze roeping als Kerk te vervullen. Heel het volk en heel het vaderland dient mede door mldde. van de radio gebracht te worden tot het geloof ln Christus. Na gemeenschappelijk gezang voerde ds. Joh W Groot Enzerink, Herv. pred. alhici en lid van het H. B. van den N.H.R.O. nog een oogenblik het woord, waarbij hu wees on de plannen van den N.H.R.O.. die, nu uitgewerkt, volgens spr., vast zullen sla gen Het eaat bij de actie om de Vader- Iandsche Kerk. welke door velen in een hoek wordt gedrongen. Het gaat daarbij niet om onze. maar om Gods zaak. En daarom zullen de plannen ook zeker sla ven Wij willen door den aether ook ge- tuizen van het werk onzer Nederlandsche k"rk Wij willen geen strijd en scheuring. Wij willen ook door den aether laten hoo ren. dat wii de eenheid voorstaan. Wij bui gen voor één Heiland en staan met de kerl. der Vaderen voor die belijdenis, waarvoor vei en op het schavot hun leven hebben ge laten. Ons doel. aldus eindigde spr., is geen striid 'egen de menschen maar voor de kerk. door God ons gegeven, waartoe ook ons Oranjehuis behoort en waar binnen- kort ooi: onze jonge Prinses Beatrix ge- dcoot zal worden. D" heer Minderhoud sprak nog een kort dankwoord waarbij hij tevens gelegenheid von-J on te wekken propagandist!ei voor den NE.R.O te zijn en aldus de roeping, eers bij de belijdenis afgelegd, te ver vullen. ENGELAND. DE BEWAPENINGSVERSNELLING. Staking in Indië. Na een bijeenkomst, welke drie kwartier heeft geduurd en waarbij bijna 50 personen aanwezig waren. o.m. Chamberlain, Ins kip en vertegenwoordigers der werkgevers, werd het volgende communiqué uitgegeven: ..Na de bijeenkomst van de vorige week met den algemeenen raad van het vak ver eenig ingscon gres heeft de mi nis ter-president die vergezeld was van Inskip. een bijeen komst gehad met de nationale confederatie van werkgeversorganisaties over de verdere versnelling van de verdedigingsprogram ma's. De minister-president herhaalde, dat het niet zijn bedoeling was speciale voor stellen voor te leggen om deze versnelling te verzekeren. Practische stappen, welke genomen zouden kunnen worden om effect te geven aan de wenschei* der regeering. zouden het beste kunnen worden besproken tusschen de werkgevers en de vakvereeni- gingan in de desbetreffende tak van in dustrie. De minister-president zeide, dat hij den werkgevers heeft verzocht met hem bijeen te komen om hun den toestand uiteen te zetten en hun te vragen hun medewerking te verleenen. De vertegenwoordigers der werkgevers hebben Chamberlain de verze kering gegeven, dat de confederatie alles zou doen. wat in haar macht ligt om de meest volledige medewerking te verleenen en dat zij het vertrouwen hebben, dat de regee ring zou kunnen rekenen op den goeden wil en den steun van alle werkgevers. Als volgend» fase in de besprekingen zal Inskip op 4 April een ontmoeting hebben met de vertegenwoordigers der vereeniging van technici. Sedert 17 Januari wordt gestaakt op de petroleum velden van Opper Burma in Indië. Bij de staking zijn ongeveer 9000 man be trokken. onder wie arbeiders van de drie voornaamste maatschappijen. Een officieel hof van onderzoek is ingesteld, bestaande uit twee Burmaanscl^e leden en It. kolonel Ewlng. welke een rapport heeft uitgebracht over den toestand, waarin geen positieve aanbevelingen gedaan worden, doch waarin geconstateerd wordt, dat politieke elemen ten niet vreemd zijn aan het geschil. FRANKRIJK. De staking in de metaalindustrie. Gistermiddag hebben minister-president Leon Blum, Vincent Auriol en de ministers van landsverdediging, luchtvaart en arbeid de conflicten in de fabrieken, welke voor de landsverdediging werken, besproken. Ver volgens hebben Bluin en Auriol den secre taris-generaal van de C.G.T. ontvangen. Ook de vertegenwoordigers van den bond van metaalbewerkers namen aan de be sprekingen deel. Na dit laatste onderhoud met de verte genwoordigers van de arbeiders, werd een communiqué gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat de afgevaardigden van de metaalbewerkers maatregelen hebben voorgesteld tot vergrooting van het rende ment van het werk en vergrooting van de productie door een technische reorganisatie van den arbeid. Deze maatregelen worden thans bestudeerd, om te komen tot een spoedige regeling van het conflict. Vincent Auriol heeft hedenochtend op nieuw vertegenwoordigers ontvangen van de bij de C G. T. aangesloten arbeiders ln de metaalnijverheid, ter bespreking van het conflict in deze industrie. Bij hun vertrek verklaarden de arbeidersafgevaar- digden. dat in beginsel overeenstemming was bereikt omtrent alle pjinten, behalve dat betreffende de loonen. DUITSCHLAND. De voltrekking van den Anschluss. Goering heeft Weenen verlaten. Hij zal nog spreken te Graz. Manterndorff en Salz burg. Goebbels komt te Weenen een pro- paganda-rede houden. Over Sehuschnigg schijnt nog niets de finitiefs te zijn beslist. Van de zijde der politie wordt medegedeeld, dat in de laat ste drie dagen wederom 686 personen uit de voorloopige hechtenis zijn ontslagen, nadat te voren reeds verscheidene perso nen op vrije voeten waren gesteld. De po litie streeft er naar, aldus zegt men, nie mand langer vast te houden dan dringend noodig is. De op vrije 'voeten gestelde per sonen zullen overigens nog voor den ge wonen rechter moeten verschijnen, daar demotieven voor de arrestaties geenszins slechts politieke waren, doch grootendeels van strafrechterlijken aard waren. Het betreft, o.m. een groot aantal over treders der deviezenverordeningen, verder gevallen van pogingen, kapitaal over de grens te brengen, gevallen van corruptie, ambtsmisbruik en mishandeling van on dergeschikten. Gezaghebbende nationaal - socialistische kringen zien in den oproep der Oostenrijk- sche bisschopjoen een zeer hoopgevenden stap, een begin, dat gunstige verwachtingen doet opkomen betreffende de toekomstige betrekkingen tusschen de Katholieke Kerk en het Derde Rijk. In katholieke kringen heeft de stap der Oostenrijksche bisschoppen zeer levendig opzien gebaard en gemengde gevoelens wakker geroepen. Men beperkt er zich over het algemeen tóe, er aan te herinneren, dat andere pogingen van dien aard. o m ten tijde van de vereeniging van het Saar- gebied, niet geslaagd zijn in het ontwape nen van den fundamenteelen weerstand van het nationaal-socialisme tegen de ka tholieke instellingen. Men blijft derhalve een voorzichtige reserve in acht nemen In R.K. kringen te Muenchen heerscht zelfs groote bezorgdheid, aldus meldt de correspondent van de „Daily Telegraph" aan zijn blad. men vreest er, dat de ver klaring ernstige reacties zal hebben in Beieren. In het Bruine Huis te Muenchen, het hoofdkwartier der nationaal-socialisti- sche partij, wil men thans den aartsbis schop van Muenchen, kardinaal Faulhaber, er toe brengen een soortgelijke verklaring af te leggen. De Beiersche nationaal-socia- iistische leider Wagner heeft in een rede te Altoetting, aan de Oostenrijksche grens, dc vraag gesteld, waarom de Duitsche bis schoppen zoo achtergebleven zijn in de be tuiging van htm trouw aan den Fuehrer. „Ik heb vele malen de vriendenhand ge reikt aan de Beiersche bisschoppen, zoo zeide hij, en in het bijzonder aan kardinaal Faulhaber. Ik doe dit vandaag opnieuw, in de hoop, dat hij en zijn bisschoppen bewijs zullen afleggen van hun bereidheid tot samenwerking in het gemeenschappelijke streven van ons volk naar een gelukkige toekomst". LIBERALE STAATSPARTIJ. In een druk bezochte algemeene verga dering van de Centrale Kiesvereenlging van de Liberale Partij in den Rijkskieskring Leiden, zijn gekozen tot voorzitter der Cen trale. de heer C. G. Roos, te Lekkerkerk; tot secretaris ir. S. H. Visser te Wassenaar, in plaats van den heer J. Beijen, die bedankt heeft, nadat hij dertig jaren deze functie vervulde. Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, te Gouda, is gekozen als candidaat voor net hoofdbestuur der partij voor deze Cen trale. In het centraal bestuur zijn gekozen de heeren W. den Hertog te Alphen; J. de Groot te Berkenwoude; J. Beijen te Bode graven; J. P. Werkman te Boskoop; P. D. de Jong te Capeile; ir G. F. v. d Want te Gouda; mr. H P. C. M. de Witt Wijnen te Gouda; J. H. Schouwink te Hillegersberg; II. H. Harmsen. alhier; prof. mr. A. N. Mo lenaar te Wassenaar: N. Bodegraven, te Nieuwkoop; mr G. C. J. C. Varenkamp te voorburg; H. Ph. Sobels te Lisse. Mr. A. VAN DER ELST HERDACHT. Als oud-voorzitter van „het Nut". Op d» gistermiddag gehouden bestuurs vergadering van- het departement Leiden van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen herdacht de voorz. prof. dr. B. Eerd- mans met enkele woorden den eenigc da gen geleden overleden vroegeren voorzit ter den heer mr. A. van der Eist. Hij her innerde aan het feit. dat de overledene ge- duiende veertien jaren, van 1910 tot 1924, /oorzitter van het departement ls geweest en dat de heer van der Eist voor het Nut, waarvan de belangen hem zeer ter harte gingen, ln een moeilijken tijd veel heeft gedaan. Een goed vriend van het werk dei- Maatschappij is aan haar door dit over lijden ontvallen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen In disch Recht: de heer J. J. F. Pino (Den Haagi; doctoraal examen Rechten: de heer W. Langhout 'Leiden); candidaats- examen Rechten: mej. A. A. van Oudgaar- den iNoordwijk aan Zee) en voor het doc toraalexamen Geneeskunde: mej. M. E. S Hennemann (Koog aan d. Zaan) en de heeren N Versteeg (Voorburg), en A. J. Zwartendijk 'Boskoop). In de Plantage is de 18-jarige W. van T. alhier aangsreden door een auto. waar van de bcs'uurder, H. van R. uit Zoeter- woude. het linkergedeelte van den weg bereed De voetzanger kwam te vallen en 'era': het linker onderteen. Hii is door den 3RD naar het Aead. Ziekenhuis gebracht. Tot secretaris-administrateur van de Reederijvereen. „Vuurbaak" te Katwijk is benoemd de heer J. C. F. de Ridder alhier. Geslaagd voor den Haagschen Tex- tielcursus iTextielwarenkennis), de dames B. Spronk*Jr., B. de Vries en A. Penseel. TSJECHO-SLOWAKIJE. Het vraagstuk der Sudeten-Duitschers. Ill de iloor minister-president Hodza uitgesproken en door de radio ver spreide redevoering heeft de regeering aangekondigd, dat een minderheden- statuut zal worden ingesteld voor de Duitsrh-sprekende bevolking van Tsje- eho-Slowakije. Alle bestaande wetten en maatregelen, welke van toepassing zijn op de Duitsch sprekende minderheid, zouden worden ge consolideerd in een nieuwen maatregel, welke de wettelijke basis zal vormen voor de oplossing van het minderhedenvraag stuk. Hodza zeide o.a.: „Wij gaan een nieuwe fase ln van onze minderhedenpolitiek De regeering van Tsjecho-Slowakije zal haar politiek voortzetten, de minderhedenkwes- tie te behandelen binnen het kader van de Tsjecho-Slowaaksche grondwet. Tsjecho-Slowakije heeft altijd weerstand geboden aan alle pogingen van buitenaf, zijn binneniandsche politiek te beïnvloe den. Het zal in deze houding geen wijzi ging brengen". Hodza besloot: geen enkel internationaal gevaar bedreigt ons. Er is geen gevaar voor een conflict in onze buurt. De toestand veroorlooft ons en eischt voorts een vreed zaam bondgenootschap. Tsjecho-Slowakije werkt er met andere landen aan mede. In het binnenland zullen wij voortgaan met op rustige wijze te werken. Niemand zal zich met iets haasten. Wij zullen de zaken in ons eigen belang rege len en in samenwerking met hen, die den vrede, orde bij ons en versterking van on zen staat wenschen. In een te Reichenburg gehouden rede heeft de Sudeten-Duitsche leider Neuwirth verklaard: „Henlein heeft op 21 October 1934 een programma toegelicht, dat nog steeds van kracht is". De belangrijkste punten van de rede van Henlein. waarop Neuwirth zinspeelde, zijn de volgende: 1. Op territoriaal gebied: In midden- Europa loopen de bevolkingsgrenzen zoo door elkaar, dat zij nooit geheel zullen sa menvallen met de staatkundige grenzen. Hij, die, ondanks alles, alle individuen van een zelfde volk binnen denzelfden staat wil vereenigen, moet noodzakelijk in conflict komen met den staat, binnen welks grenzen zich een zeker getal leden van dat volk bevindt. Wij hebben niet het minste belang bij een wijziging der grenzen. Het doel der Midden-Europeesche politiek kan niet zijn het herzien, der grenzen, maar het doen 1 verdwijnen der grenzen, voor zoover zij I scheidsmuren zijn. l 2. Ten aanzien van den staatsvorm: Uit de stelling onder 1 volgt, dat de staten in i midden-Europa niet georganiseerd moeten zijn op nationalen, doch op „natlonalltai- ren" grondslag. Dit is het eenige middel, om te voorkomen, dat het in een staat tot con flicten tusschen verschillende nationalitei ten komt. Wij zijn Duitschers, wij zijn onvoorwaar delijk voor den democratisch-republikein- schen staatsvorm van Tsjecho-Slowakije. Wij zijn niet tegen de politieke partijen, In het communiqué van het groote hoofd. kwartier van Franco wordt o.m. gezegd: Oo den rechtervleugel braken onze troe pen aan het front van Aragon den tegen stand van den vijand en bezetten verschei den dorpen en eenige heuvels en berg. toppen. De legionnaires verijdelden eenige tegenaanvallen en bezetten vervolgens vol komen het bergmassies van Mirablango De troepen in den sector van Fraga be zetten Mequinenza. De strijdkrachten, die meer in het Noorden opereeren. bereikten den oever van de Cinca en bezetten Po- mar. Estiche. Santa Lecina, Alcolea de Cinca. Ontinena en Lasena. Wtj rukten eveneens op den linkervleugel op en bezetten Barbastro. FomiBo. Terml- san. Monezma en Las Torretas. In den sector van de rivier de Gallego bezetten wii Ipies, Jabarella. Laistcso. Layes. Lanavc, San Vincente en Serne. Wii maakten tal rijke krijgsgevangenen en veroverden een groote hoeveelheid materiaal Alvorens zich terug te trekken, hebben de rooden de stad Barbastro in brand ge stoken. De nationalisten trachten het vuur te beperken, doch meer dan de helft van de stad is reeds in asch gelegd. Barbastro tolde negen duizend inwoners, doch dezen werden gisteren geëvacueerd. Voorts wordt gemeld, dat volgens ver kregen inlichtingen op 26 September j 1. de burgemeester der stad en 37 nonnen ver moord zijn. terwijl ln totaal 500 menschen om het leven zouden zijn gebracht. Rechtsche vliegtuigen zijn over Lerida gevlogen en van verscheidene huizen blijkt daar de witte vlaz te waaien. Het schijnt, dat botsingen hebben plaats gehad tus schen de stedelijke politie en de arbeiders der fabrieken, die zich wilden overgeven. Uit Barcelona gezonden internationale strijdkrachten hebben de beweging onder drukt. Dc snelle opmarsch van Franco welke den oorlog in Catalonië heeft verplaatst, bedreigt de verbindingsmiddelen van de legeering in.de provincie Huesca en in de Pyreneeën. Het lot van Spanje hangt thans af van de weerstandskracht van Catalonië en de mogelijkheid om de verbindingen met het Zuiden te handhaven. Barcelona is kalm. nog steeds zijn werk lieden bezig met het wegruimen van de pulnen van het jongste bombardement en het bergen van lijken. Op de muren zijn opschriften aangebracht om de bevolking aan te sporen tegenstand te bieden. De kuststeden Tardagona. Castellon en San Vincente dc Caldera zijn opnieuw ge bombardeerd. Negrin's aanmaning. Minister-president Negrin heeft in een bijeenkomst, van vertegenwoordigers van het Volksfront en de vakvereeniglngen op het kritieke karakter van het huidige oogenblik gewezen en op de dwingende noodzaak om de plannen der regeering te ondersteunen door intensieven arbeid in de oorlogsindustrie. De afgevaardigden ver klaarden met geestdrift hun algeheelen steun te zullen bieden. Voor de radio heeft hij dit nog eens geaccentueerd, Salamanca antwoordde al dus: De rede van Negrin toont aan, dat deze man u ln de laatste dagen van zijn bewind nog wil bedriegen. Hij roept u toe, „biedt tegenstand", terwijl hij zelf het volk laat vermoorden. Hij verlangt uitsluitend verzet van uw kant om den tijd te hebben om te vluchten. „Roode miliciens, weet dat dc miliciens van generaal Franco de over winning behalen Legt de wapens neer, hebt vertrouwen in de clementie van den generalissimus en levert uw leiders over aan de justitie van het nationale Spanje". maar tegen de partijen, die de hoogere be langen der volksgemeenschap aan haar per soonlijke belangen ondergeschikt maken. 3. Gezien den hoogen graad van bescha ving der Middel-Europeesche volken schijnt ons het Italiaansche fascisme eenvoudig ondragelijk, zoowel als methode van vor ming van den politieken wil als ten aanzien van den regeeringsvorm. 4. Wat het Duitsche nationaal-socialisme betreft, wij zullen nooit afstand doen van het liberalisme, d.w.z. van de eerbiediging der persoonlijkheidsrechten en wij willen niet ontkennen, dat het individu, dat naar geweten en verantwoordelijkheid handelt, de drager van allen socialen vooruitgang is. Dat is het fundamenteele verschil tusschen ons en het Duitsche nationaal-socialisme. Henlein somde in zijn rede van 1934 nog verschillende practische eischen op. zooals vrijheid van vergadering, van pers en van meeningsuitlng, gelijkheid van alle burgers voor de wet en administratieve autonomie. Het bureau der vakorganisaties van de Christelijk sociale Duitsche partij heeft den leden een proclamatie doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat de organisa ties trouw blijven aan het beginsel van politieke neutraliteit en dat het uitoefenen van invloed op de richting der jrolitiek niet tot haar terrein behoort. Sommige Praagsche dagbladen zien in dit besluit het bewijs dat de vakorganisa ties der Christelijk sociale Duitsche partij niet het voorbeeld der partij zullen volgen en zich niet zullen aansluiten bij de partij der Sudeten-Duitschers. De „Ceske Slovo" merkt op, dat volgens inlichtingen uit door Duitschers bewoonde streken onder talrijke aanhangers van den Bund der Landwirte en van de Christe lijke sociale partij weerstand aan den dag treedt tegen de toetreding tot de Henleln- partij. Station tot Noordeindsplein v.v. Noordeindsplein tot Koninginnelaan v.v. Koninginnelaan tot Hooge Rijndijk v.v. Hooge Rijndijk tot Driftstraat v.v. Driftstraat tot Prins Hendrikplein v.v. Prins Hendrikplein tot Station v.v. 4556 (Ingrez. Med.) VEREENIGDE STATEN. HOUSE OVERLEDEN. DENEMARKEN. Nipuwe credieten voor dc landsverdediging. De „Politiken" meldt, dat in verband met den internationalen toestand binnenkort bij den Rijksdag een militair wetsontwerp zal worden ingediend, waarbij uitgaven zullen worden toegestaan tot een bedrag van 50 millioen kronen, te dekken door een staatsleening. De Rijksdag zal het ontwerp nog voor de Paaschvacantie moeten aannemen. Uitbreiding van Roosevelt's macht. Edward M. House werd op 26 Juli 1858 in Houtson (Texas) geboren. House was da groote vertrouwensman van president Wil son. Als zoodanig maakte hil kort voor en ook tijdens den wereldoorlog verschillende reizen naar Europa Men neemt aan, dat de bekende 14 pun ten van Wilson zijn ontstaan op Initiatief van House, terwijl hij ook aan de totstand koming van het Volkenbondspact een werk zaam aandeel heeft gehad. De Senaat nam met 49 tegen 42 stemmen het Regeeringsreorganisatie-wetsontwerp aan, dat Roosevelt alle macht in handen geeft om de uitvoerende departementen te reorganiseeren. De aanvaarding hiervan zal, in de oogen der oppositie, president Roosevelt in feite zeer krachtige dictatoriale macht verlee nen. De publieke opinie is zóó geschokt, dat gedurende het weekeinde eenige honderd duizenden telegrammen met protest tegen het ontwerp door de congresleden ontvan gen zijn. De wet gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden. ZUID-AMERIKA. Baldomir president van Uruguay. Generaal Baldomir is met groote meer derheid tot president van Uruguay geko zen. POLEN. Accoord met Lithaucn. Op de Poolsoh-Lithausche conferentie te Aaigustowo is een accoord tot stand geko men over de instelling van een rechtstreeks spoorweg-, straat-, lucht-, post-, telegraaf-, radio- en telefoonverkeer tusschen Polen en L/ithauen, in den zin der nota's, die de heide landen den 19en Maart hebben uit gewisseld. De Lithausche delegatie is naar Kaunas teruggekeerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2