LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 25 Maart 1938 RECHTZAKEN Buitenland Binnenland LAND- EN TUINBOUW Uit de Rijnstreek VOORLOOPIGE WISSELKOERSEN VEREENIGDE STATEN Grootere slagschepen aangekondigd. VOOR DUITSCHE EN OOSTENRIJKSCHE VLUCHTELINGEN. Het departement van buitenlandschc zaken heeft te kennen gegeven, dat de regeering besloten heeft, met een be roep op de desbetreffende vciligheids- elausule van het vlootverdrag van Londen, slagschepen van meer dan 35.000 ton te bouwen. De formeele mededeeling van dit besluit wordt binnenkort verwacht, waarschijnlijk in den vorm van een notawlssellng tus schen de Vereenlgde Staten en Engeland. Men meent te weten, dat Frankrijk niet tot den bouw van grootere slagschepen zal overgaan. In een persconferentie heeft Huil medegedeeld, dat de aanbeveling tot het doen van een beroep op de clausule gedaan is door de Amerlkaansche diploma tieke en vlootvertegenwoordlgers. die over leg hebben gepleegd met Engeland en Frankrijk. Huil heeft vanwege het departement van s,aat telegrammen laten zenden aan de regeeringen van Groot-Brittannië, Frank- rtik. België. Nederland. Denemarken. Zwe. den. Noorwegen. Zwitserland en Italië en verder aan alle staten van Latljnsch- Amerika waarin hil de oprichting voorstelt van een speciale internationale commissie met het doel politieke vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk te laten ver trekken. Volgens de plannen van Huil zouden de kosten voor het vervoer van vluchtelingen uit Oostenrijk en Duitschland gedragen moeten worden door particuliere organi saties in de landen, welke er In toestemmen de vluchtelingen op te nemen. In een officieel communiqué wordt ver klaard. dat de Vereenlgde Staten het ini tiatief tot deze actie nemen met het oog op de noodzaak van een snelle gezamen lijke poging onder regeeringstoezicht. wil men menschel!jk lijden op bneede schaal voorkomen. Geen enkel land wordt ge vraagd een grooter aantal vluchtelingen op te nemen dan op grond van de huidige wetten wordt toegestaan. ZUID-SLA VIË Het vriendschapsverdrag met Italië bestaat één jaar. Ter gelegenheid van den eensten verjaar dag van het bestaan van het Italiaansch- Zuldslavische vriendschapsverdrag publi ceert de „Vrome" te Belgrado een bood schap van Mussolini, waarin deze o.m. zegt: „De ervaringen van 't eerste jaar hebben geloond, hoe sterk het verdrag van overeenstemming reeds in onze volken ver ankerd is en ln welke mate het in overeen stemming is met de levensbelangen der beide staten. Italië en Zuid-Sla vië hebben Europa duidelijk gewezen op de fundamen tele richtlijnen hunner politiek. Door hun loyale en nauwe samenwerking hebben zij ook Europa den weg gewezen, dien men moet inslaan cm in de betrekkingen tus- sohen de staten opbouwende en blijvende waarden in het leven te roepen. Ook de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, heeft het blad een verklaring doen toekomen, waarin hij erop wijst, dat de overeenkomsten van Bel grado een nieuw tijdperk geopend hebben tussohen Zuidelavië en Italië. Voorts zegt Ciano: Deze samenwerking heeft haar vaste grondslagen in de belangen van onze belde landen, in de bijzondere omstandigheden hunner aardrijkskundige ligging en in den vastbesloten wil der beide volkeren trouw het vrede en veiligheid beteekenende ver drag na te komen. In een hoofdartikel schrijft het blad, dat de Adriatische zee thans de vreedzaamste ter wereld ls. Ook andere bladen in Zuid-Slavlë en Italië prijzen het verdrag. HAAGSCHE RECHTBANK. Rijwieldiefstal. Ten nadeele van den scholier B. te Lei den, had H. H. in de Wasstraat een rijwiel gestolen. Verdachte bekende. De officier wees er op, dat verdachte reeds negen maal is veroordeeld voor der gelijke feiten. Het laatst heeft H. nog een jaar gevan genisstraf ondergaan, en in November j.l. werd hij ontslagen De officier vorderde zes maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. Peeters pleitte een combinatie van een voorwaardelijke straf. Hij was jarig! Een autobestuurder uit Stompwijk zou gereden hebben in een auto, zonder dat hij een rijbewijs bezat, en tevens de schul dige zijn van een aanrijding met de auto van den boterhandelaar G. uit Zoetermeer. De los-werkman C. P. L. uit Veur, die bij verdachte in de auto had gezeten, zei dat nogal snel gereden werd in een bocht, waardoor de auto op het verkeerde wegvak kwam. De verdachte was dien dag jarig, en had '■at gedronken. Zijn rijbewijs was ver vallen. De officier van justitie vorderde bevesti ging van het vonnis van den kantonrech ter, n.l. f30 boete subs. 30 dagen en f5 s ibs. 5 dagen voor het rijbewijs, benevens thans Intrekken van het bewijs voor den tijd van een jaar. Overvaren. Op de Kagerplassen bij Warmond, had de schipper van een motorbootje een zeil bootje overvaren. Verdachte was door den kantonrechter te Leiden hiervoor tot f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis veroordeeld, waarvan hij in hooger beroep kwam. Het bleek dat er onjuist was gehandeld bij het passeeren der schepen. Het zeilboot! a was door het overvaren nogal gehavend. De officier van justitie vroeg bevestiging *an het vonnis. De actie voor een weerbaarheids geschenk. De Vereeniging voor nationale veilig heid, welke gisteren mededeelde, dat zij de inzameling van de gelden voor de samen brenging van een weerbaarheidsgeschenk op zich zou nemen, heeft met voldoening kennis genomen van den voortdurend aan- groeienden stroom van vrijwillige bijdragen welke het departement van Defensie recht streeks bereikt. Zij heeft tevens kennis ge nomen van het bericht van genoemd de partement, dat de minister van Defensie de ontvangen gelden bestemmen zal voor versterking van nader aan te wijzen defen sie-middelen De Vereeniging voor nationale veiligheid wil op het oogenblik nog geen propaganda voor een bepaald weerbaarheidsgeschenk voeren, teneinde door een dergelijke inza meling geen verwarring te stiohten. Anderzijds heeft de vereeniging alle reden om van de thans zoo sterk sprekenden offerzin gebruik te maken om de aandacht nogmaals te vestigen op het luchtverdedi gingsfonds met breede doelstelling. Indien derhalve zeer vele landgenooten eveneens uiting willen geven aan dezen zin van offervaardigheid, dan zullen bijdragen op girorekening No. 287177 van de Vereeniging voor nationale veiligheid te Den Haag, gaarne worden ingewacht. Indien het binnenkomende bedrag een belangrijke hoogte bereikt dan zal zooals in het eerste bericht reeds stond in over leg worden getreden'met de betreffende autoriteiten, om te zien op welke wijze dit voor de landsverdediging het beste kan worden aangewend. Hierbij wordt nog steeds gedacht aan licht afweer-gesohut. Wij meenen deze houding te moeten aan nemen aldus de Vereeniging opdat doör geen enkelen Nederlander de bedoe ling van de inzarnelig onzerzijds verkeerd kan worden gewaardeerd. Waar het hier gaat om de verhooging van 's lands weer kracht moet het devies blijven: kracht door eenheid De vereeniging voor nationale veiligheid spoort een leder aan om ln een vrijwillige bijdrage het goede voorbeeld van anderen te volgen Ook gisteren zijn hij het departement van defensie weer vele vrijwillige bijdragen voor de versterking van onze weermacht binnengekomen. In totaal werd op dezen dag ongeveer achtduizend gulden ontvan gen. waarbij de giften varieerden van f 5000 tot 5 cent. „Wij zullen handhaven" schreven de gele rijders op de postchèque. Een oud-officier machinist der Koninklijke Marine stuurde f. 100 met de aanteekening: „Hallo, oud collega's, waar bleef je?" en een physiek niet meer geschikt oud-soldaat zond een bedrag „om zich te kwijten van een mo- reele verplichting, daadwerkelijk opgelegd aan Jongeren, die met Inzetting van hun persoon het vaderland in de weermacht moeten dienen". VERDUISTERING VAN f, 13.000 In zijn woning te Wassenaar is door de Delftsche politie gearresteerd een oud bank directeur, die er van verdacht wordt, zich tijdens zijji directeurschap van het bijkan toor van de Incassobank te Delft, ongeveer f. 13.000 wederrechtelijk te hebben toe geëigend. Hij wordt morgen ter beschikking gesteld van de justitie te 's-Gravenhage. Drankwet. Een distillateur te Leiden was door den kantonrechter aldaar ontslagen van rechtsvervolging, toen hij zich te verant woorden had voor het feit, dat hij 150 L. sterke drank ln voorraad had op een ta melijk afgesloten zolder. Het lokaal stond niet in directe verbinding met de andere afdeelingen. De zaak was door den Inspecteur der drankwetten aanhangig gemaakt, teneinde in deze kwestie een beslissing te krijgen. De ambtenaar van het O. M. was van het vonnis in hooger beroep gegaan, doch de officier zag geen reden om het vonnis te wijzigen. Uitspraak over 14 dagen. De kwajongens. Een landbouwer uit Stompwijk had onder ziin vee te Veur mond- en klauwzeer, doch niettemin had hij een zeug verkocht. Het waarschuwingsbord dat was aange bracht op het besmette terrein was ver dwenen. naar verdachte zelde, hadden kwajongens dit gedaan. De officier vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, n.l. f. 40 boete subs. 30 dagen hechtenis. Verdachte vond zich onschuldig want zijn dieren waren niet ziek zei hij. Net zoo goed levenslang. Op de veiling te Veur had een koop man ondeugdelijke kippen aangevoerd, voor well: feit hij, omdat het tweemaal was gepleegd, door den kantonrechter tot 2 maal f. 30 boete subs. 2 maal 30 dagen hechtenis was veroordeeld. Verdachte betoogde dat men hem net zoo goed levenslang kan geven, want beta len kan hij toch niet. Niettemin vroeg de officier bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. DE „LAMME CONSUL" TOT DRIE JAAR VEROORDEELD. Voorloopige hechtenis in mindering gebracht. De Amsterdamsche rechtbank heeft van daag uitspraak gedaan in de bekende strafzaak tegen den 42-jarigen koopman A. de V.. bijgenaamd „De Lamme Consul", die terecht heeft gestaan wegens verval- schlng van postwissels op groote schaal. De rechtbank veroordeelde hem tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Conflict in het geheele Noordelijke bouwbedrijf. ER ZOUDEN 1400 BOUWPATROONS BIJ BETROKKEN ZIJN. Naar wij vernemen is de kans zeer groot, dat ln de volgende week in het geheele Noorden des lands staking of uitsluiting het bouwbedrijf zal stil leggen. Vanmiddag wordt te Groningen een bij eenkomst gehouden van vertegenwoordigers der gewestelijke patroonsbonden uit Gro ningen, Friesland, Drente en Noord-Over ijssel, waar de aan te nemen houding te genover den eisch van aanvaarding van het landelijk contract, door de arbeiders bonden gesteld, zal worden besproken. In welingelichte kringen neemt men aan. dat ten afwijzend advies zal worden gegeven, terwijl verschillende der gewestelilke bon den reeds een weigerend antwoord aan de vakbonden hebben gegeven. Het gaat hier bij niet zoozeer om kwesties van geldelijken aard. dan wel om het principe van het al of niet voortbestaan van de gewestelijke patroonsbonden De zaak is n.l. deze. dat tusschen de landelijke organisaties van pa troons en werknemers ln het bouwbedrijf een collectieve arbeidsovereenkomst is tot stand gekomen zonder overleg met den ln het Noorden bestaanden streekpatroons- bond, die met de arbeidersorganisaties tot dusver zelfstandig collectieve contracten aanging. Deze contracten wijken op som mige punten af van het nieuwe landelijk contract. Terwijl de arbeidersbonden nu eischen dat over de geheele linie het lan delijke contract zal worden aanvaard, wen- schen de gewestelijke patroonsorganisaties op den ouden voet voort te gaan met het sluiten van streekcontracten Uit werknemerskringen vestigt men er de aandacht op, dat thans feitelijk de ar beiders worden gespannen voor een strijd, welke bedoelt de werkgevers ln de groote landelijke organisaties te zamen te bren gen en de kleinere patroonsbonden te doen verdwijnen. Deze zouden echter een zelf standig bestaan tot het uiterste willen ver dedigen, vandaar dat men niet gelooft dat alsnog een compromis zal worden ver kregen. Naar wij verder vernemen, zijn bij het conflict ongeveer veertienhonderd bouwpatroons betrokken. De nagedachtenis van Z. K. H. Prins Hendrik. H. M. de Koningin is door het uitvoerend comité ter huldiging van de nagedachtenis van Z. K H. Prins Hendrik der Nederlan den, uitgaande van de Nederlandsche koopvaardij, uitgenoodigd om de onthul ling der plaquette in den gevel van de Zeevaartschool, de „De Ruyterschool" te Vlissingen op 2 Mei a.s. bij te wonen. Hieromtrent heeft H. M. de Koningin nog geen beslissing kunnen nemen, ln elk geval zal Hare Majesteit evenwel bij deze plechtigheid van Hare belangstelling doen blijken. HET A.S. REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Uitgifte van jubileum-postzegels. In verband met het feit, dat het in Sep tember a.s. veertig jaar geleden is, dat H M. Koningin Wllhelmina de regeering heeft aanvaard, zal in dien tijd een serie jubi leumpostzegels verschijnen. Deze zegels zullen allen een gelijke beel tenis dragen van Hare Majesteit en ln Ne derland verschijnen in de waarden VU, 5 en 12'/i cent. Ook in de overige gebiedsdeelen van het rijk zullen jubileumzegels met deze zelfde beeltenis worden uitgegeven, wat Ned.-Indië betreft in de waarden 2, 10, 15 en 20 cent. Het ontwerpen van den jubileumzegel is opgedragen aan een Nederlandschen kun stenaar. De zegels zullen zonder toeslag worden verkocht. HET BELGISCHE MINISTERIEELE BEZOEK AAN NEDERLAND. Thans staat vaat, dat de Belgische minis ter van verkeerswezen, de heer Marek, Maandag a.s. in ons land zal komien. De heer Marck zal bij zijn bezoek vergezeld zijn door eenige hoofdambtenaren van zijn de partement en dcor eenige vertegenwoordi gers van de Belgische spoorwegen. Naar men weet heeft het bezoek van den heer Marck ten doel contact met minister van Buuren te zoeken over het probleem der verkeerscoördinatie. De beide ministers zullen Maandagoch tend elkaar ontmoeten en een kort onder houd hebben. De besprekingen worden Dinsdag voortgezet. ONVEILIG STRAND. In afwijking van het gisteren gepubli ceerde bericht zal het strand te Scheve- ningen ook op 1 April (van 8.3013 uur) tot Katwijk onveilig zijn. VESTIGING VAN EEN TURKSCH GEZANTSCHAP. De regeering van de Turksche republiek, tot dusverre door een zaakgelastigde te 's-Gravenhage vertegenwoordigd, zal bin nenkort een buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister in ons land benoe men. De tegenwoordige Turksche zaakgelastig de. de heer Abdulahad Askin, wien den rang van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister der 2e klasse zal wor den verleend, zal ons land dan verlaten en met de leiding van de afdeeling poli tieke zaken van het departement van bul- tenlandsche zaken te Ankara worden be last. Blum zet nog door. De kabinetsraad heeft hedenmorgen van tien uur tot halftwaalf vergaderd. Uit de verklaringen, die de ministers na afloop der vergadering aflegden, kan opgemerkt worden, dat het kabinet besloten heeft om na goedkeuring door de Kamer van het gsteren door den Senaat aangenomen fi- nancieeie wetsontwerp, reeds direct voor de volgende week een ruimer financieel ont werp op te stellen, dat aan de beide Ka mers zal worden voorgelegd. DE STRIJD VAN HENLEIN. Naar de pqrsafdeellng van de Sudeten- Duitsche partij mededeelt heeft itönrad Heniein met het oog op de groeiende taken op het gebied van den principieelen recht- strijd een bureau voor rechtspolitieke con trole in de partij opgericht. Tot leider ls afgevaardigde dr. Hans Neuwirth benoemd. Tevens I's de leider der uitgeversonderne mingen van de partij, Eduard Hermann benoemd tot-leider van de persafdeeling en lid van den hoofdraad der partij. „KAMPFBLATT FUER DEUTSCHEN GLAUBEN, RASSE UND VOLKSTUM" VERBODEN. Op instructie van den rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda ls het in Stuttgart verschijnende orgaan „Durch- bruch", „Kampfblatt fuer deutschen Glau- ben. Rasse und Volkstum" verboden. Het blad had religieuze problemen behandeld ln een vorm, die in strijd was met de vereischte achting voor de religieuze overtuiging van anderen en met het beginsel der volksge meenschap, aldus luidt de motiveering van het verbod. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. ROZEN. ,De koningin der bloemen" mag zich nog steeds verheugen in de belangstelling van leder, die zich voor de natuur Interes seert. En dat ls geen wonder. Vooral in de maanden Juni en Juli, maar zelfs tot diep in het najaar wordt men getroffen door de buitengewone kleurenweelde, welke door dé rozen ten toon wordt gespreid. Onder staande is bestemd voor onze lezers, die reeds rozen in hun bezit hebben of er nog willen aanschaffen. Rozen ln 't algemeen groeien op eiken grondsoort: de bodem moet flink diep los zijn. zoodat er niet spoedig gebrek is aan vocht. Onontbeerlijk is ook de zon; deze gewassen vragen een zonnige groeiplaats en. als het kan, iets beschut voor den kouden Noordenwind. De grond moet jaar lijks flink gemest. Hiervoor kan stalmest v/orden gebruikt, welke in het voorjaar ondiep tusschen de planten wordt onder gespit. Ook kan men om het andere jaar met natuurmest en met kunstmest wer ken. In het laatste geval geve men 8 ons A. S. F.-korrels (12 x 10 x 18) per 10 vierk. Meter welke mest ondiep wordt onderge werkt. De rozen zijn vooral ook zeer dank baar voor een voeding in den zomer. Voor at dan kan genoemde kunstmest beste diensten bewijzen. Men geve bijv. In Juni per 10 vierk. Meter 2 ons van genoemde korrels, welke men, in water oogelost. tus schen de struiken giet. Het liefst bij re genachtig weer. Half Juli geve men nog maals 1 ons op dezelfde oppervlakte. Niet alleen krijgt men hierdoor mooier bloe men, maar ook beter bloemhout voor een volgend Jaar. Meestal wordt vergeten, dat wanneer de rozen in den zomer bloeien, tevens de bloei voor een volgend jaar wordt voorbereid Perkrozen zijn wel de meest voorkomen de en ook de oudste soorten. Meestal ziet men groote of kleine vakken van struik rozen in één kleur. Door één soort te kweeken op een perk krijgt men ongetwij feld den meest regelmatigen groei. Toch zijn enkele kleuren gemengd van overigens even sterke en groeikrachtige soorten zeer gewild. Als men nu nieuwe struiken plant, doet men goed deze flink in te korten; ook wanneer in het najaar is geplant. Reeds vaststaande struik- en stamrozen snoeit men flink in. Men snijde vooral oude, kiiobbelvormige gedeelten er geheel uit. Door een korten snoei worden meerdere c-ogen tot uitgroeien gedwongen en al de nieuwe scheuten vormen aan het einde bloemen. Snoeit men deze rozen niet of weinig, dan krijgt men kleine bloemen op korte takjes en er vormt zich geen nieuw hout. Door het korte snoeien maken deze soorten niet zelden „wilde" loten. Dezie laatsten zijn uitloopers van de soorten, waarop is geoculeerd, dus van den onder stam. Deze „wilde" uitloopers zijn gemak kelijk te herkennen in den zomer aan de kleine, lichtgroene bladeren en aan de vele doornen, welke er op voorkomen. Men snijde ze zoo spoedig mogelijk weg. Struik en stamrozen komen in de meest uiteen- loopende kleuren en verscheidenheden voor. Men raadplege een prijscourant van een rozenkweeker Desnoods geve men de kleur op en de kweeker zal dan naar eigen keuze en Inzicht handelen. Behalve de stamrozen zijn het vooral ook de klimrozen, die in den voorzomer een weelde van bloemen te voorschijn bren gen. vooral in Juni en Juli. Men gebruikt ze om tegen een muur of hekwerk te laten groeien. Men snoeit er weinig aan: men neemt in het voorjaar de uitgebloeide tak ken weg en bindt de nieuwe, welke dus den vorigen zomer zijn gevormd, aan. Wanneer men nu klimrozen plant dient men deze nieuwe loten minstens tot de helft in te korten. De bloei kan dan ook in het eerste Jaar nooit bijzonder rijk zijn: hoofdzaak is evenwel dat de plant flink aangroeit, in het volgend jaar rijk bloeit en daar meerdere jaren mee doorgaat. Hier laten we enkele soorten volger., die wel bijzonder voor bovenstaand doei zijn aan te bevelen. American Pillar Bloeit met helder rose bloemen in trossen groeiend; bloemen zijn enkel en hebben een wit hart, de meeldraden zijn geel. Blad donker groen, stevig, glanzend. Dorothy Perkins Is een zeer sterk groeiende klimroos. Tooit zich met mooie, rose bloemen in trossen. De plant is hier mee geheel overladen. Hiawatha Bloeit met trossen van enkele, donker karmijnroode bloemen met een wit hart. De meeldraden zijn donker geel. Pauls Scarlet Climber Bloemen half- gevuld vurig scharlakenrood Bloeit even eens in trossen en groeit sterk. Een van de beste klimrozen. Behalve dezen zijn er nog meer. Ge noemde zijn wel als de meest gebruikten aan te merken en, groeiend als boven be handeld. zal men er veel genoegen van beleven. Men kan nu nog zeer goed plan ten: hoe eerder men het doet, hoe beter. Ook krijgt men dit jaar nog bloemen, maar men moet Insnijden als boven genoemd. Bij alle rozen ls het verder aan te be velen dat men de bloemen, direct na den bloei verwijder' Bij klimrozen kunnen de uitgebloeide takken geheel weggenomen. De nieuwe, welke een volgend jaar bloem moeten vormen, groeien er des te beter door. Een aparte groep vormen de zoogenaam de treurrozen. Deze hebben meestai een stam en vormen hangende takken. Deze laatste worden nu niet gesnoeid. Na den bloei welke eveneens ln Juni en Juli plaats heeft, snijde men de uitgebloeide takken weg, waardoor zich nieuwe vormen voor den bloei van een volgend jaar. Door toepassing van bovengenoemde bemesting kan men den groei hiervan zeer bevor deren. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: Tuinbouw. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Angenieta Leentje, d. van T. den Toom en J. Cinjee Wijnand. z. van M. Kap- tein en J. Booij Gijsbertus Hermanus, z. van P. van Eijk en H. S. Rijm. Ondertrouwd: H. Luth en N. A. Starreveld M. Möhle en C. Appel G. Anker en C. Visser W. Slingerland en M. Visser. Gevonden: Een nummerbord met A.N.W.B.-insigne, een bakje met- bloemen, een autowiel met band, een achterklap van een auto, een schuursleutel en een heerenhandachoen. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem, Z. van C. Kempenaar en P. A. Verhage Antonia Agnilina Gertrudis, D. van P. Bouwmeester en M. C. Haestregt Maria Apolonia Angela. D. van S. E. Loos en M. J. Hoogenboom. Ingevolge de Vogelwet 1936 is tot ad viseur benoemd de heer C. Rijlaarsdam alhier, zulks in de plaats van den heer P. Zwetsloot te Hoogmade. Londen 8.971/8. Berlijn 72.50. Parijs 5.52. Brussel 30.42 1/4. Zwitserland 41.45 1/2. Ko penhagen 40.021/2. Stockholm 46.20. Oslo 45.07 1/2. New-York 1.80 7/8. Praag 6.32. LEIDEN. 25 Maart 1938 Veemarkt. Aange voerd 818 runderen, 501 kalveren, 1406 schapen, 785 varkens. 13 Stieren, 200285. 6065. han del tam; 228 kalf- en melkkoeien. 200235, handel vlug: 391 varekoeien e.a., 170225, han del vlug; 186 vette koeien, 190280. 5474. handel stroef; 18 vette kalveren. 60110. 70—100 handel tam:; 483 nuchtere kalveren. 4—8, han del mat: 150 vette schapen. 2233. handel zeer mat; 900 vette lammeren, 2023. handel zeer mat; 318 weideschapen. 1520, handel zeer mat;; 38 lammeren; 325 mestvarkens, 2650, handel traag; 413 biggen. 1722. handel traag; 1 paard; 14 bokken en geiten, 38, handel lui; 47 zeugen, 6090, handel traag. Kaasmarkt. Goudsche kaas le soort f.23.— tot f. 244.2e soort f.21.tot f.22.42 partijen, handel flauw; Leidsche kaas le soort. f.19.— tot f. 21% 3partijen, handel flauw. BODEGRAVEN. 24 Mrt. Eierveiling B.P.K.V. Aanvoer 17178 stuks kipeieren, prijs wit f. 2.10 2.60; bruin f. 2.503.00; eendeieren f. 1.502.50. HOOFDORP. 24 Maart. Rogge f.7—7.30; Chevalier gerst f.77.60; Wintergerst f. 7.20 7.50; haver f. 5.G06.10; duiveboonen f. 9.50—10; paardeboonen f.89; groene erwten f. 8.50-9.75; vale erwten f.89; gele mosterd f.1415; ka nariezaad f. 8.509; karwijzaal f.2222.50; blauwmaanzaad f. 4042, alles per 100 K.G. LEIDSCHENDAM. 24 Maart 9817 Kipeieren f. 2.90—3.30; Eendeieren f. 3.00—3.15 per 100 stuks; Kippen f. 0.650.85; Konijnen f. 0.40 2.50 per stuk. Blesse Paard, 24 Maart. 4576 Kipeieren f. 2.603.20; Heneieren f. 2.502.55; Eend eieren f. 1.702.70; Ganseieren f. 7.008.00 per 100 stuks. LEEUWARDEN. 25 Maart Zuivel: Sleutel- kaas 23—26; Goudakaas 28—31, Edammerkaas 18—31. Aanvoer 1695 K.G.; Veilingboter 1.26; Aanvoer 1/6 vaten; Commissie 0.79. Vereeniging van Zulvelmaatschappijen: Edammerkaas 20 plus 11412 per 100 K.G.; idem 40 plus 16V>17Vt: idem; Goudsche kaas 20 plus 11412 idem; idem 40 plus 16VI-17 idem; Volvette kaas 40 plus 22423 idem; Broodkaas 40 plus 164174 idem: Leidsche kaas 20 plus 114—124 idem. Stemming flauw. NIEUWKOOP, 24 Maart. Eierveiling. Aan voer 7891 eieren. Prijs kipeieren f. 2.252.70; eendeieren f22.50 per 100 stuks. NIEUW VEEN, 24 Maart 1938 Kipeieren; Aanvoer 2391 stuks, prijs per 100 st. f. 2.35 f. 3.15; Eendeieren: Aanvoer 246 stuks, prijs per 100 stuks f. 2.40f. 2.50; Gans eieren: Aanvoer 4 stuks, prijs per stuk 6 cent. VOORHOUT. 24 Maart. Slachtkonijnen 90 1.40; jonge konijnen 45 ct.; kippen 55 ct. Alles per stuk. WOUBRUGGE, 24 Maart. Eierveiling. Aan voer 2200 stuks .Kippeneieren 2,402.60: Een deneieren 2,25—2,40 per 100; Ganzeneieren 4 ct. per stuk, ZEVENHOVEN, 24 Maart. Eierveiling enz. - Aangevoerd 2570 kipeteren, prijs f. 2.20—2.75 per 100; eendeieren f. 2.15' bananen 20 ct. per 5 stuks; aappelen 10 ct. per 3 stuks. ZOETERMEER, 24 Maart. Eierveiling. Aan voer 10.000 stuks. Prijs kipeieren f. 2.45—3.50; eendeieren f. 2.202.35 per 100. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3