TRIUMPH BUITENLAND ROOK PEREZ 1 CENT SIGARET DE BESTE LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 25 Maart 1938 '4711 De strij d in Spanj e PERZISCHE TAPIJTEN De strijd in het Verre Oosten Bij elke poeder, bij elk parfum Ook zeer geschikt voor woonkamers SPORT Rijdt per Ideaal Tax TELEFOON Nieuw materiaal VEREEN IGDE-V/A55CHERIJEISJ VITTE -SINGEL-13- LEIDEN DE WERKLOOSHEID. By den gemeentelijken dienst voor sociale zaken stonden ingeschreven Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3; Behan gers 9; Betonvlechters 29; Betonwerkers 53; Fundeeringwerkers 1; Glazenmakers 3; Gla- zenwasschers 12; Granietwerkers 13; Grond werkers 77; Heiers 7; Metselaars 99; Opperlie den 98; Schilders 145; Sloopers 3; Steenhou wers 1; Straatmakers 8; Hulp-Straatmakers 17; Stucadoors. Witters 18; Timmerlieden 224; Uitvoerders 8; Voegers 15; Ongesch. Bouwvak arbeiders 9. Totaal 852. Fabrieksarbeiders: Bleekers 20; Lompensor teerders 11; Vellenblooters 2; Steenfabr. Arb. 115; Zeepfabr. Arb. 5; Ongesch. Fabr. Arb. 49. Totaal 202. KantoorpersoneelKantoorpersoneel 80 Reizigers. Colp. 39; Winkelbedienden 38; Etaleurs 3: Incasseerders. 13: Musici 3; On derwijzers 5; Overheidspersoneel 10; Verple gers 3. Totaal 194. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 8; Kellners 46; Koks 4. Totaal 58. Houtbewerkers: Beddenmakers 3: Houtbe werkers 60; Kistenmakers 7; Kuipers 1; Lijstenmakers 4: Mandenmakers 1: Meubel stoffeerders 15; Meubelmakers 34; Politoerders 3; Ongesch. Fabr. Arb. 32. Totaal 160. Kleermakers: Kleermakers 71; Kappers 7; JJchoenmakers 14. Totaal 92. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 41; Land arbeiders 33: Tuinlieden 30; Warmoeziers 9; Ongesch. Landarb. 8. Totaal 121. Metaalbewerkers: Bankwerkers 77; Blikwer- kers 35; Burgersmeden 32; Electriciens 64; Gasfitters 14; Gasmetermakers 1; Gereed schapmakers 1; Instrumentmakers 3; ïsoleer- ders 3: Kernmakers 1; Ketingsmeden 18; Klinkers 7; Koperslagers 4; Lab. Bedienden 2; Lasschers 8; Loodgieters 46; Machinisten 12; Metaalboorders 6; Metaaldraaiers- 4; Metaal slijpers 3; Metaalzagers 1: Monteurs 12; Op ticiens 1; Pianostemmers 6; Polijsters 1; Pon- sers 4; Rijwielherstellers 18; Rijtuigschilders 3; Scheepstimmerl. 2; Stokers 32; Tegenhou- ders 14; Hulp-Verw. Monteurs 16; Voorslaan- ders 6; Voorwarmers 5; Vulcanlseurs 1; Vuur werkers 10; Wagenmakers 5; IJzerwerkers 40; Zandspulters 1; Zandvormers 3: Zilversmeden 1; ongesch. Arb. 42; Totaal 565. Sigarenmakers: Sigarenmakers 19: Sig. Sorteerders 1; Sig. Strippers 2. Totaal 22. Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 5; In genieurs 2; Technikers 4: Teekenaars 13; Werkmeesters 21. Totaal 45. Textielarbeiders: Hekelaars 7; Katoendruk kers 22; Kluwers e.a. 9; Luikers 14; Plaatsnij ders e.a. 20; Schrobbelaars 2; Spinners 72; Spoelers 4: Staaldraaddraaiers 11; Sterkers 3; Strijkers 15; Wevers 109; Wolbewerkers 45; Ongesch. Textielarb. 65. Totaal 398. Transportarbeiders: Emballeurs 4; Chauf feurs 138; Exp. Knechten 19: Koetsiers 10; Loopknechten 50; Magazijnknechten 55; Schippers 76; Spoor- en Trampers. 19: Wakers1 8; Transportarbeiders 68; Losse Arbeiders 498. Totaal 945 Tvpografen: Boekbinders 29; Boekdrukkers 16: 'Fotografen 5; Hulp-Vakarbeiders 3; Let terzetters 25; Steendrukkers 2. Totaal 80. Voedingsmiddelenarb.Bakkers 8; Ovenisten 4; Slagers 69; Suikerwerkers 19; Wijnkoopers- past "4711" Matt-Creme, de neutrale schoonheids crème, met de frissche geur van "4711" Eau de Cologne. Zij is het ideale schoonheidsmiddel voor verzorging en bescherming der huid. "4711" Cold Cream voor de nachtZij reinigt, voedt en ver sterkt. TUBEN ".40 -.05 S282 (Ingez. Med.) Franco's opmarsch. Het groote hoofdkwartier van Franco meldt: Wij zetten heden den opmarsch in'Aragon voort. Ten Noorden van Huesca bezetten wij Nueno. Elcaballo, Apies, Yequeda en Ba- nastas. Ten Zuiden van Huesca veroverden wij tien dorpen, alsmede de hoogten Val de Hembras. Torremoro, Punta Aire, Polison en den heuvel Dao. De strijdkrachten, die de Ebro over waren gestoken, hebben de dorpen Pina en Velllla de Ebro bezet. In den sector van Alcoriza bezetten wij belangrijke strategische stel lingen en acht dorpen Onze luchtmacht achtervolgde vijande lijke colonnes, die op den weg naar Bujara- loz vluchtten. Franco zou voor het eerst gebruik hebben gemaakt van rook-gordijnen, achter welker dekking groote hoeveelheden tanks en veld geschut ln den strijd werden geworpen. 8286 (Ingez. MedJ knechten ^5: Zoutzieders 2; Zuivelbereiders 5; Ongesch. Fabr. Arb. 40. Totaal 242. Vrouwen: Apothekerass. 1; Kapsters 2; Naaisters 12; Boekbindsters 1; Maasters 1; Winkeljuffrouwen 13: Serveersters 2; Buffet juffrouwen 1; Linnen juffrouwen 2; Bakers 1; Kantoorbedienden 39: Verpleegsters 5; Be- drijfleiders 1; Teekenaressen 1; Ass. en Huishoudsters 10; Onderwijzeressen 2; Dag meisjes 30; Dienstboden 5; Kinderjuffrouwen 3; Werksters 88: Fabr. Arbeidsters 36; A.V.O. 6. Totaal 262. Alg. totaal 4238. 25 Maart 1937 4687. 26 Maart 1936 4668. Ben. 81 Ged. Werkloozen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen rechten: de heeren C. C. J. Kievit (Den Haag» en R. Muller (Haarlem). Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde, dc heeren R. E. Kahn (Rotterdam) en J. v. Eek (Rotterdam); voor het artsexamen eerste gedeelte, de dames J. H. Moes (Den Haag), E. H. Strumphler (Hangelo O.) en de heer A. P. Kalis (Den Haag). Bevorderd tot arts, de heeren W. Reisma (Den Haag), N. van den Broek (Den Haag). A. O. Coors (Den Haag). Hedenmiddag ls in het perceel Hooi gracht nr. 41 de speciaalzaak in fijne vleeschwaren en zuivelproducten der N.V. De Toekomst heropend. Het inwendige van den winkel werd grondig gemoderniseerd en aangepast aan het gewijzigde karakter van het bedrijf. De fabricage van het be kende consumptie-ijs der ..Toekomst" ge durende de zomermaanden wordt evenwel voortgezet. 'S-G RAVENHAGE NOORDEINDE 140 c 8281 (Ingez. Med.) WANDELSPORT. DE LEIDSCHE C AR RILLON-MARSCH. Mag zich in een stijgende belangstelling verheugen. Den deelnemers aan den Carillon-marsch wordt medegedeeld, dat direct na het uitspre ken door een lid van het Carillon-comité van een kort welkomstwoord, de deelnemerskaarten. v?°5 het vertrek uit den tuin van Oud-Hortus- zicht, van het eerste controle-merk worden voorzien, zoodat de aanmelding aldaar vooral niet mag worden verzuimd. j^en' waaronder Prlncevlag, Pca?vlnc'or° Pro Patrla. Burger- ÏSSSi* ^"«-Studeuten. Politie en militaire groepen, alsmede vele vooraanstaande parti culieren, zullen aan den marsch deelnemen. (lngez. Med.) Beide partijen winnen! De berichten van het front zijn zeer te genstrijdig. De Japanners melden: Na de inneming van Ylhsien in Z.W. Sjantoeng hebben de Japanneezen hun op marsch voortgezet en het op 10 K.M. ten Z.O. van Yihsien gelegen Mlkoe bezet. Zij hebben thans een aanval op Taieultsjoen aan het Keizerkanaal ingezet. De Japansche troepen gaan door met de zuivering van het gebied ten westen van Tsining. De woordvoerder van de Japanneezen heeft verklaard, dat zich aan het front langs den spoorweg Tientsin-Poekau ver woede gevechten afspelen in het ten Noor den van Hsoetsjau gelegen gebied. Hij deel de verder mede. dat de laatste dagen vier Chineesche divisiegeneraals gedood zijn. Volgens berichten uit Chineesche bron zouden de Japanneezen in Noord-Kiangsoe 20.000 man in het vuur hebben gebracht, ten einde druk uit te oefenen op den lin kervleugel der Chineesche troepen in den spoorwegsector van Noord-Tientsin en Pekau. De drie Japansche divisies, die ten Noorden en ten Noordoosten van Lini ope- reeren zijn ln Zuidelijke richting getrok ken. Zij hebben een flankaanval uitgevoerd op een front van 20 K.M. lengte. Het gevolg van de gevechten was, dat 4000 Japansche soldaten werden gedood, 500 gevangen genomen en 8000 man gewond. Daarenboven is een groote hoeveelheid oor logsmateriaal buit gemaakt. De Chineezen hebben 3000 tot 4000 doo- óen en gewonden. Op den rechtervleugel zetten de Japan neezen nog steeds hun offensief voort. In de provincie Zuid-SJansi ls de militaire positie der Chineezen gunstig. Zij hebben daar in de laatste dagen een aantal tegenaanvallen op de Japanneezen gedaan. Japansche missie naar Italië en Duitschland. In een conferentie van alle partijen uit het Japansche Lagerhuis is besloten een delegatie naar Italië en Duitschland te stu ren. als teeken van vriendschap, bestaande uit 18 a 20 personen. 8188 (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND Chamberlain's rede. Chamberlain heeft zijn rede gehouden. Heeft hij opheldering gebracht? Wij dur ven het niet zonder meer voor onze reke ning te nemen, want de taal Ls zoo diplo matiek gesteld, dat er alles en niets uit te lezen ls. Dat ls dan ook de reden, dat, be halve ln Amerika, overal instemming wordt geuit Chamberlain heeft om daartoe te gera ken, den gulden middenweg bewandeld, doch kon zoodoende a priori geen volledige klaarheid brengen. De bestaande verplich tingen speciaal ten aanzien van Frank rijk worden geheel overeind gehouden en zullen zuiver worden nageleefd. Dit ten overvloede nog eens te constateeren, was feitelijk overbodig. Maar verder is het een tasten naar de beslissende beteekenis van wat werd verklaard. Kan Tsjecho-Slowa- kije nu op steun van Engeland rekenen? Geen enkele bepaalde toezegging is ge daan. hoe men den tekst der rede ook na pluist. Wie pertinent wil, kan iets in die DUITSCHLAND Na den Anschlusz. Schuschnigg. die te Weenen wordt be waakt door manschappen der S.S.. heeft van officleeie zijde het voorstel ontvangen, een vrijgèleide te aanvaarden voor een door hem op te geven grens. Schuschnigg heeft dit aanbod van de hand gewezen. Hij verklaarde ln zijn land te willen blijven Hij zeide voor de komst der natlonaal-socialisten te hebben kun nen vluchten, indien dat ln zijn bedoeling zou hebben gelegen. Te Berlijn beweert men. dat Schuschnigg door manschappen der S S moet worden beschermd, daar van de zijde der Oosten- rijksche nationaal-socialisten vergeldings maatregelen te duchten zouden zijn. Graaf Paul Esterhazy, werd te Krems- munster gearresteerd wegens beleediglng van Duitsche soldaten. Hij zou de soldaten in een donkeren en vochtigen kelder heb ben ondergebracht, terwijl In zijn kasteel tal van kamers beschikbaar zouden zijn geweest. De vroegere burgemeester van Weenen, dr. Seitz. die zich in arrest bevond, ls op vrije voeten gesteld. Goerlng arriveert heden te Weenen. De Tsjechische minderheid zal voor den Anschlusz stemmen. tlngez. Med.) richting bespeuren, wie het niet wil, kan evenzeer het omgekeerde volhouden Het is op zichzelf logisch, dat Engeland zich niet in de kwestie van Tsjecho-Slo- wakije volkomen wil vastleggen, want dat zou voor Tsjecho-Slowaklje een reden kun nen zijn om het hoofd ln den nek te wer pen en driest lederen wensch van Duitsch land, hoe gerechtvaardigd ook, zonder meer af te wijzen. Dat is geenszins Engeland's bedoeling, integendeel, Engeland erkent, dat den Duitschen minderheden tegemoet moet en kan worden gekomen. Doch ook verder ls geen enkele zekerheid gegeven, zelfs niet, wanneer Duitschland een poging tot overweldiging van Tsjecho-Slowakije zou wagen. Weliswaar wordt uitgesproken dat Engeland niet gedesinteresseerd is in midden-Europa en wordt zelfs gezegd, dat ook landen, die geen vaste verplichtingen hebben, in een oorlog kunnen worden be trokken. Op zich zelf zeer juist, maar het is toch te vaag, om eenige zekerheid te hebben. Ieder kan er uithalen, zooals hij het liefst wil interpreteeren. Chamberlain blijft dus weer op de vlak te, al sprak hij in enkele passages een ge spierde taal, gespierder dan van hem nog gehoord is. En juist die onzekerheid, die knagende onzekerheid ondermijnt het vertrouwen en wat er nog rest aan prestige van den Vol kenbond. Dat het sovjet-voorstel inzake een con ferentie van goed-willenden werd afge wezen, het was te voorzien. Dat was te eenzijdig en te zeer gericht op het vormen van bloks in Europa! De nlet-inmengingspolitlek in Spanje blijft gehandhaafd. Ook dat is geen ver rassing. Bijzonder optimistisch klinkt de passage inzake de besprekingen met Italië. Het zou bijkans een slagen kunnen inluiden. On- noodig te zeggen dat zoo'n slagen ten zeer ste verbetering in de atmosfeer in ons we relddeel zou beteekenen en ten stelligste zou moeten worden toegejuicht. (Ingez. Med.) POLEN Botsingen met Duitschers. Het „Berliner Tageblatt" maakt melding van verscheidene vechtpartijen, die zich de laatste dagen in Polen hebben voorgedaan tusschen Polen en Duitschers. Nabij het dorp Neubriek zouden Polen zelfs op Duit schers hebben geschoten, waardoor twee der laatsten gedood werden en verscheidene anderen gewond. Het blad dringt er krachtig bij de Poolsche regeering op aan, een eind te maken aan het „anti-Duitsche gestook". TSJECHO-SLOWAKIJE Ook de Slowaken verlangen autonomie. Het bestuur van de autonomistische Slo- waaksche partij, welke onder leiding staat van mgr. Hlinka, heeft te Bratislava ver gaderd om den toestand, welke ls gescha pen door het uittreden van de activisti sche Duitschers uit de regeering, te be spreken. Na de besprekingen werd een communi qué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat dc Slowaaksche volkspartij, welke ne gentien leden in de Kamer telt, haar front heeft uitgebreid met de Hongaarsche, Duitsche en Roetheensche minderheden in Slowakije. Een uitvoerend comité is gekozen, dat voortdurend bijeen zal blijven. Vervolgens heeft het partijbestuur het aanbod van den Tsjecho-Slowaakschen natlonalen raad te Praag besproken, die de Slowaaksche volkspartij heeft ultgenoo- digd vertegenwoordigers te benoemen in de centrale commissie te Praag en in de Slowaaksche afdeeling te Bratislava. Het partijbestuur heeft dit aanbod van do hand gewezen. Tijdens de besprekingen heeft mgr. HJinka verklaard, dat het jaar 1938 voor de Slowaken even belangrijk ls als 1918 is geweest. De strijd tegen het internationa lisme en het bolsjewisme wordt beslissend en de nationale gedachte heeft voortgang gemaakt. Met genoegen heeft mgr. Hlinka vastgesteld, dat ook de Duitsche, Hongaar sche en Roetheensche minderheden zelf bestuur verlangen en mede willen werken, In de overtuiging, dat hun recht zal wor den gedaan. FRANKRIJK De Senaat bezorgt Blum een nederlaag. STAKINGEN IN DE METAALINDUSTRIE Blum heeft gisteren ln den Senaat de nederlaag geleden, zij het, dat hij niet de kwestie van vertrouwen had gesteld. De tekst der regeering, zooals die door de Kamer was aanvaard, werd met 193 tegen 88 stemmen ver worpen. Daarna nam de Senaat den tekst, zooals deze door de commissie voor de financiën was gewijzigd aan met 16 tegen 137 stemmen. Wat Blum nu zal doen? Te meer, waar de Senaat feitelijk zijn aftreden heeft gevraagd De Kamer heeft het wetsontwerp inzake de organisatie van de natie ln oorlogstijd met algemeene stemmen (592) aangeno men Minister Daladier, die namens de regee ring sprak, zel.de, dat het land moet weten dat „wij in de eerste weken van den oorlog zonder twijfel van niemand hulp te ver wachten zullen hebben. Wij moeten de werkelijkheid onder het oog zien. Wij moeten dan ook in vredestijd de on schendbaarheid onzer landgrenzen op het continent en in Noord-Afrika verzekeren, evenals de onschendbaarheid ln de lucht en op de Middellandsche Zee". In de metaal-industrie is een staking uitgebroken. Nadat de arbeiders bij Citroen gister morgen het werk hadden stopgezet, ls dit 's middags op den gebrulkelljKen tijd niet hervat. De eischen der arbeiders in de metaalfabrieken Inzake de verlenging van de collectieve contracten zijn hiervan de oorzaak De directie heeft medegedeeld dat de arbeiders de fabrieken hebben bezet. De staking omvat hier 16000 arbeiders. Deze staking is overgeslagen naar de fabriek Fecodo te St. Ouen. Minister Auriöl had gisteravond een on derhoud met Jouhaux. (Ingez. Med.) BRAZILIË. Aranba tegen isolationistische politiek. In een voor het volk der Vereenigde Sta ten bestemde radiorede heeft de minister van buitenlandsche zaken. Aranha o.a. ver klaard. dat slechts door een eensgezind streven der vredelievende volken de ware vrede bereikt kan worden. Van alle metho den om den oorlog te vermijden, is isole ment de meest verwerpelijke, want dit be gunstigt hen die zich aaneensluiten om oorlog te voeren. De Brazilianen zullen ech ter niet toelaten dat de denkbeelden van buitenlandsche politieke regimes van in vloed zijn op de opvattingen, die langer dan een eeuw de politieke en moreele struc tuur van Brazilië vormden. 8299 (lngez. Mod.) MEXICO De kwestie der schadeloosstelling aan de petroleummaatschappijen. President Cardenas heeft gisteren de gouverneurs van bijna alle Mexicaansche bondsstaten ontvangen die een plan in dienden om de bondsregeering te helpen bij het schadeloosstellen der buitenland sche petroleummaatschappijen, welker be zittingen zijn onteigend. Een voorstel werd besproken, dat elke bondsstaat vijf pro cent van zijn inkomsten aan de centrale regeering zal afstaan. De minister van fi nanciën daarentegen stelde voor. een bin- ncniandsche leening uit te geven, teneinde de schadeloosstelling te dekken. Men be sloot tot de instelling van een commissie, welke met den minister van financiën zal beraadslagen over beide voorstellen. Het schijnt, dat president Cardenas de voor keur geeft aan het plan van den minister van financiën. ENGELAND De snellere bewapening. Minister Sir Thomas Inskip heeft giste ren de leiders van de vakbonden uit het scheepsbouwbedrijf ontvangen en hun een zelfde uiteenzetting gegeven als hij eer gisteren met den premier aan het bestuur van het vakvereenigingscongres verstrekt nad. De bond van machinisten en ketel bouwers was ook uitgeraoodigd maar het bestuur was verhinderd en heeft nu een datum in het begin van April voorgesteld. In vakvereenigingskringen heeft men nog geen nadere gegevens over de juiste plannen der regeering maar men ver wacht in de ijzer- en staal-, munitie- en scheepsbouwnijverheid geen moeilijkheden en zoo goed als volkomen instemming met de noodzakelijkheid van de bespoediging. Hoewel de benoeming van von Moltke tot Duitsch ambassadeur te Londen nog niet officieel bekend is gemaakt, kan zij toch ais vrijwel zeker worden beschouwd. LITHAUEN Toch een nieuwe regeering. De voormalige presidenten der republiek en minister-presidenten hebben aan pre sident Smetona, de leden der regeering, en de legercommandanten een gemeen schappelijk memorandum gericht, waarin zij constateeren, dat de huidige situatie radicale veranderingen vereascht in het binnenlandsche leven van den staat en waarin zij de vorming van een nieuwe re- geerinb vragen onder leiding van generaal Rasztikis, commandant van. de eerste armee. Smetona zou geantwoord hebben, dat hij alleen de verantwoordelijkheid draagt voor de jongste gebeairtenissen. De regeering Tubelis is echter afge treden. De leger-aalmoezenier Mironas, een vriend van Smetona, heeft een voor- loopige regeering gevormd. Alle mi nisters iyn lid van de regeeringspartij. De vroegere minister-president Tubelis, is minister van landbouw en Lozoraitis is minister van buitenland- sche zaken. 2—t'

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2