STADSNIEUWS Chamberlain's rede 79sfe Jaargang VRIJDAG 25 MAART 1938 No. 23926 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Onze Kinderkrant DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aljechin-Capablanca in 1939 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.13 Franc» per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten! (voor binnenland f. 0.80 per 3 tnnd>, Nationale Contact Commissie. De viering onzer nationale feestdagen. In de gisteravond gehouden vergadering van de Nationale Contact-Commissie zijn de plannen besproken voor de eerstvolgen de nationale vierdagen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K H. Prinses Juliana hoopt de Chr. Oranjevereeniging een historisch stuk op te voeren aan den vooravond van den verjaardag, terwijl Zaterdagmiddag, 30 April, wandeltochten zullen worden georganiseerd op initiatief van de Oranje-Garde en poppenkastver- tooningen plaats zullen vinden in de Stads gehoorzaal. 's Avonds ls er muziekuitvoe ring en hosconcert aan de Steenstraat. Op den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zal men zich waarschijnlijk be perken tot muzikale wandelingen etc. De Ju bile um-com missie, welke in op dracht van de Nationale Contactcommis sie, ls gevormd onder voorzitterschap van den heer ir. Lindenbergh, gaf verslag van haar plannen voor de feestviering ter ge legenheid van het 40-jarig Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. Als feest- week geeft zij aan de dagen tusschen 30 Aug. en 3 Sept. In samenwerking met het bestuur van de Vebo en de Meer Werk Actie zullen vele feestelijkheden worden georganiseerd, waarvan wij noemen ten toonstellingen. reclameoptocht,' bloemen corso. wielerwedstrijd, openluchtbioscoop, kinderspelen, vuurwerk, openluchtspel, con cours hippique, ruiterspelen, enz. Bij de periodieke bestuursaftreding kon de heer mr, C. W. van Santen zich niet meer beschikbaar stellen, zoodat in zijn plaats werd gekozen de heer W. J. Kriek als lid van het dagelijksch bestuur van de Nat. Contact-Commissie. Het 2de bataljon van het 4e R. I. De samenstelling van het Onderofficierskader. Morgen wordt het lie Bataljon van het 4e Regiment Infanterie bestaande uit den Staf, twee compagnieën en een batterij van 6 veld, opgericht. De officieren en onderofficieren voor andere korpsen, die bij dat bataljon zij.n ingedeeld komen a.s. Maandag in Leiden aan. De batterij 6 veld zooals wij gisteren meldden bestaande uit 1 officier, 1 wachtmeester. 14 korporaals en soldaten, 2 vuurmonden met voorwagens en 5 paar den, komt reeds morgen uit Den Haag in Leiden aan evenals de rijpaarden en de voor de keukenwagen bestemde trekpaar den. Voorts komt op dien dag de, bij dat bataljon ingedeelde leger vrachtauto van het korps motordienst. De geheele orga nisatie en indeeling vain dat bataljon moet Maandag a.s. gereed zijn. Omtrent de indeeling van de officieren bij dat bataljon kan nog niets met zeker heid worden medegedeeld; de indeeling van het vaste kader is als volgt: Bij den Staf va.n het bataljon, de Adjt. o.o. adm. J. M. H. Begas (van 2 R.I.). Bij de le Compagnie: de Adjt. o.o. instr. W. van Arnhem, segt. maj, instr. C. C. Verheul (van 3 R.I.). de sergt. maj. adm. H C. Jacobs (van 17 R.I.), fourier le kl. H. H. Beijers. sergeant le kl. P. Smit, ser geant M. J Bon, de sergeanten capitulant P A. Verhoeff. H. W. Kerkhof. M. v. d. Linden, A. I. Huijser, P. F. Smit, H. Peters, J. Kuijvenhoven. D. Bruin en L. Jongste en de korporaal kok J. Stel. Bij de 2e Compagnie: de Adjt. o.o. instr. J. W. Dekkers (vam 2 R.I.), sergt. maj. instr. A. v. Tienhoven (van 3 R.I.i, sergt. maj. adm. F. G. Siliakus, fourier le kl. A. Hovenier, sergeant le kl. J. Steenber gen de sergeanten capitulant J. de la Rie, G. j. Keijer J. C. Olieman, H. A. v. d. Horst W. Prins, M. W. v. d. Dorp, C. van Dam, A C. Goddijn en H. L. Bohern. Het bataljon vertrekt Dinsdag per extra militaire trein over den HaagDelft Langeweg naar Weert; het uur van ver trek uit Leiden is nog niet vastgesteld doch zal op zoodanig uur plaats hebben, dat de trein tusschen 12.30 en 13.00 te Tilburg arriveert, vanwaar de Koninklijke Militaire Kapel, die het Regiment Jagers op dien dag bij den intocht te Tilburg heeft begeleid, met het bataljon medereist naar Weert om het aldaar bij den intocht te begeleiden. In verband met de reorganisatie zijn de sergeanten le kl. A. Hovenier en H. H. B. v. Bere en de sergeant A. Kruit met in gang van morgen aangesteld tot fourier resp. bij 1-1, 2-1, en 2-II-4 R.I. Bij beschikking van den Commandant der Ie Divisie is aan den sergeant le kl. H, H. B. v. Berel met ingang van 29 Maart de zilveren medaille voor 24 jaren trou wen dienst toegekend. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. A Kolderman. Maresingel 64. Leiden, koek- en banketbakkerij. Uittredend Eige naar: A Kolderman. Lelden, dd. 25 Maart 1938. C. Duyndam. Schoolstraat 47 b. Noord- wijk aan Zee. sigarenmagazijn. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: handel in chocolade, enz. De Chr. Besturenbond in 1937. Toename van het ledental. Aan steun werd ruim i. 232.818 uitbetaald. In het zoo juist verschenen Jaarverslag van den Leidschen Chr. Besturenbond over het jaar 1937 wordt met dankbaarheid ge wag gemaakt van de toename van het le dental. dat op 31 Dec. j.l. 2605 bedroeg. Belangrijk zijn ook de cijfers, die een in druk geven van den nood der werkloosheid en van den uitbetaalden steun. Zoo werd in 1937 voor ruim f. 232.818 steun uitbetaald aan christelijke organisaties. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer W. Veerman, begint met te herinneren aan het vertrek van den heer A. J. Schoneveld als voorzitter, in wiens plaats de heer G. Hordijk werd ge kozen. Na dan uitvoerig de bestuurswerk zaamheden te hebben besproken, wordt gewezen op het goede contact, dat onder ling tusschen de verschillende afdeelingen en ook met het bestuur van den L. C. B. B. steeds werd gevonden. Uit de ledenlijst blijkt, dat het aantal af deelingen gelijk is gebleven, d. w. z. 22. Hiervan gingen 13 afdeelingen vooruit, twee bleven gelijk terwijl er zeven achter uit gingen. De Fabrieksarbeiders (27), de Metaalbewerkers (27) en de Houtbewer kers (22) hebben het grootste aandeel in de winst gehad. Was het vorig jaar het winstcijfer 72, thans bedraagt dit 112. Achtereenvolgens Worden dan de pro paganda, het orgaan „Ons Schild" en de bibliotheek aan een bespreking onderwor pen. Ook in het overzicht van den secre taris van het T.B.C.-fonds „Draagt Elkan ders Lasten" treedt aan den dag, dat dit fonds aan velen hulp kon bieden. Met zeer veel blijdschap wordt verder melding gemaakt van den aankoop van een pand aan den Oude Singel 236. dat ingericht zal worden voor een eigen bonds- gebouw en dat binnenkort geopend zal worden. Hiermede zal een sedert 1918 ge koesterde wensch in vervulling gaan. Voor wat de werkloosheidscijfers uit eigen kring betreft, merkt het verslag op, dat de laagste stand op 17 Juli bereikt werd met 438 personen. Vorig jaar (1936) was het laagste cijfer 426 op 23 Mei. Op 11 Dec. 1937 was de hoogste stand 586 perso nen (in 1936 op 25 Jan. met 625 werk- loozen). Het verslag, dat ook nog een in memo- riam wijdt aan ds. H. Thomas en de hee- ren J. Slegtenhorst, Vallentgoed en J. Pad- ding, besluit met de velerlei werkzaamhe den van het Chr. Comité voor Weridoo- zenzorg te tmemoreeren. Ook dit comité heeft veel in het belang der werkloozcn en hun gezinnen mogen doen en bracht hier door licht in donkere tijden. CHR. COMITÉ VOOR WERKLOOZENZORG Tooneelavond in de Stadsgehoorzaal. Het was gisteravond voor het Chr. Co mité voor Werkloozenzorg ongetwijfeld een verblijdend teeken, dat zoo velen aan den oproep gehoor hadden gegeven om den tooneelavond in de Stadsgehoorzaal ten bate der Chr. Werkloozen bij te wonen. Het Comité, dat nu al ruim zes jaar zijn krachten inspant om het toch al droeve lot der werkloozen iets te verzachten en zoo mogelijk van tijd tot tijd een licht straal in hun gezinnen te doen schijnen, staat hierbij vaak voor groote kosten. Ge- iukkig mag het Comité van vele zijden steun ondervinden. Maar dit neemt niet weg, dat wil men de begrooting. zonder het werk in te perken, sluitend maken, men toch altijd nog staat voor een tekort dekking van driehonderd gulden. Teneinde hieraan eenlgermate tegemoet te komen, had de tooneelclub van de C. J. V. Predi ker het sympathieke aanbod gedaan om geheel belangeloos het tooneelstuk „De ro man van een krantenjongen" op te voeren. Ook het Chr. Muziekgezelschap „Sympho- nia" o. 1. v. den heer Van Waas had zijn medewerking aan dezen avond toegezegd. Alvorens beide gezelschappen, die afwis selend optraden, hiertoe gelegenheid kre gen, heeft de voorzitter van het Comité, de heer F. Eikeibout in een kort woord het werk van het Comité gememoreerd en op gewekt om steeds steun te blijven verlee- nen. Hartelijk dankte spr. verder allen, die geheel belangeloos hun medewerking aan de totstandkoming van dezen avond had den verleend. „Prediker" en „Symphonia" vulden hier na den avond en zorgden ervoor, dat allen zich kostelijk amuseerden. Vooral het spel van den krantenjongen (den heer J. Hey- mans, die ook de regie in handen had) droeg hiertoe veel bij. Aan het eind van den avond werd een schaalcollecte gehouden. De rede van Chamberlain in het Engelsche Lagerhuis over de buitenlandsche politiek, bevat de volgende punten: 1. De bestaande verplichtingen zullen worden nageleefd. Nieuwe worden echter niet aangegaan. Ook niet ten aanzien van Tsjecho-Slowakije. 2. Engeland verklaart echter in Midden-Europa ook belangen te hebben. 3. Het sovjet-voorstel tot een conferentie wordt afgewezen. 4. De niet-inmengingspolitiek in Spanje wordt voortgezet. 5. De besprekingen met Italië maken aoede vorderingen. (Men zie het 3e Blad). KJ.M.V. „ST. PETER KANIS". Moderator Paap over .Moderne Jeugd". Voor de Leidsche K.J.M.V. St. Peter Kanis sprak de moderator van genoemde ver- eenlging. kapelaan E. Paap. gisteravond over het onderwerp .Moderne Jeugd", of zooals uit de lezing bleek over moderne jeugdopvoeding buiten het gezinsverband, zooals deze hier en elders wordt toegepast. Spr. wilde in de opvoeding van de jeugd op de allereerste plaats datgene zien on dergebracht, wat het eigenlijke en eenige doel van den mensch is. n.l. door het die nen van God de eeuwige gelukzaligheid te verwerven. Hieruit blijkt dus. dat de Kerk in de opvoeding der jeugd niet alleen de eerste rechten, maar ook groote plichten heeft. Het vormen van een staatsjeugd is reeds uit dien hoofde principieel verkeerd: immers bij een staatsjeugd 'de voorbeel den van elders zijn talrijk bestaat het groote gevaar, dat men het geloof daar niet alleen verwaarloost, doch dit onwille keurig uit de harten der kinderen uitbant. Spr, wilde een groot onderscheid maken tusschen de staatsjeugd zooals b.v. in Duitschland de Hitler-jugend en in Italië de Balilla-troepen. Bij de laatste toch, heeft men, een zij het niet ruime plaats opengelaten voor de geerieBjke opvoeding, terwijl in Italië bovendien de uitgesproken religieuze vereenigingen, zooals* b.v. de Maria Congregatie enz. mogen blijven be staan, hetgeen in Duitschland al sinds ge- ruimen tijd niet meer het geval is. Beide zijn echter op militaristisehen leest ge schroeid en komen op lang niet voldoende wijze aan de rechten van de kinderziel tegemoet. Naast dót alles stelde spr. de jeugdbeweging, zooals Holland die op ver schillend gebied kent, zooals de Katholieke Jeugdbewegingen waar het kruis tot het ideaal is gemaakt en waar nog volop plaats is voor de echte Roomsche blijheid. Na deze causerie had nog een langdurige gedachten wisseling plaats. Uit. het krachtig applaus sprak de dank en de waardeering van het niet groote. maar zeer geïnteres seerde auditorium. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING AFDEELING LEIDEN. 11 APRIL ZITTING GEMEENTERAAD. Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hribben op Maandag 11 April as. ALJECHIN TEEKENT EEN CONTRACT. De wereldkampioen, dr. A. AJjechin heeft een contract geteekend voor een match te?en Capablanca, waarbij de titel van wereldkampioen den inzet vormt. De match zal waarschijnlijk in Juni 1939 aanvangen. Er wordt ge speeld te Buenos Aires en Montevideo. De voorwaarden voor deze titelmatch zijn geheel anders dan die, welke voor de wedstrijden tusschen dr. Euwe en Aljechin golden. Remises tellen n.l. in do match Aljechin-Capablanca niet mee. Wie het eerst zes volle winstpun ten heeft is wereldkampioen. Indien de stand 55 is, beschouwt men de match als onbeslist. Theoretisch kan deze tweekamp dus na zes partijen reeds beslist zijn. Dr. Euwe toonde zich, toen wij hem van dit bericht in kennis stelden, ten zeerste verheugd, dat de titelkamp tus schen Aljechin en Capablanca tot stand was gekomen. Mijn match tegen Ca pablanca, met Kerstmis van dit jaar, is daarmede practisch definitief ge worden, aldus onze landgenoot. Lezing van den heer Van der Starre. Er was groote belangstelling gisteravond in de bovenzalen van café „In den vergul den Turk" voor de causerie, welke de heer Van der Starre, bestuurslid der plaatselijke afdeeling, houden zou voor de leden der N.R.V. over een reis door Yougo-Slavië. De voorzitter, de heer Van der Horst, sprak het inleidend woord, daarbij tevens mel dende. dat excursies naar de Stedelijke Lichtfabrieken, het vogeleiland Rozen burg en de bloemententoonstelling te Bos koop op het programma staan. Allereerst hield de heer Van der Starre daarna een pleidooi voor het reizen per oceaanstoo- mer, aan de hand waarvan hij vertelde van zijn bezoek aan Cadiz. Sevilla, Malaga. Granada en de Spaansche bezittingen -in Afrika, waar men zich geheel bevindt in Oostersche omgeving. Van die voor ons vreemde toestanden, gewoonten en zeden gaf spreker talrijke aardige bijzonderheden en vele fraaie lantaarnplaatjes illustreer den het gesproken woord op uitstekende wijze. De reis werd vervolgens voortgezet naar Genua, Florence en Venetië, waarna het eigenlijke reisdoel: Yougo Slavië, in zicht begon te komen. En ondanks al het schoons dat men toen reeds gezien had, begon daarna toch feitelijk pas climax in den in den tocht te komen Want Yougo Slavië is een wonderlijk mooi' land, een land, dat eerst na den oorlog van 1914'18 op de wereldkaart verschenen is en dat, een zekere armoede ten spijt, in schoonheiden romantische woestheid zelfs Zwitserland verre overtreft! Reizen in dat land is niet gemakkelijk omdat er dikwijls honderden kilometers afstand liggen tusschen twee plaatsen, waar men nachtverblijf krijgen kan, en vooral met de lokaaltreintjes duurt alles ontzaggelijk lang, zoodat de autocar als vervoermiddel ongetwijfeld de voorkeur verdient, doch de vreemdeling wordt voor al zijn moeite ruimschoots schadeloos ge steld. Yougo-Slavdë heeft een oppervlakte van achtmaal Nederland en een bevolkingsto taal van 14 millioen. Terwijl de kust vol komen geciviliseerd is, blijkt in de binnen landen alles nog uiterst primitief te zijn, zoowel leven en kleeding der inwoners, als handel, verkeer, enz. Wat men daar ziet vindt zijn weerga in Europa niet. aldus spreker. Dit binnenland is volmaakt oriën- talisch; men valt er van het eene sprookje in het andere en wordt overweldigd door de woestheid van de natuur en getroffen door het kleurige der kleedij, het primi tieve in zeden en gewoonten, die bijna on wezenlijk aandoen In hotels kan de vreem deling dikwijls met Duitsch terecht, van de bevolking verstaat hij echter geen woord, zoodat gebaren te hulp moeten komen. Oo zijn reis door dit wondere land bezocht de heer Van der Starre o.m. Zagreb. Banje- luka. Krupa. Serajewo (omringd door dichte bosschen en onvergetelijke wonder- tuinen!), Mostar, Dubrovnik, Split, Palato, Pitvice en Biet, waar aan den romantischen tocht in zooverre een eind kwam, dat men daar geheel en al in de beschaafde wereld teruggekeerd bleek te zijn. Zeer vele lichtbeelden hebben de causerie van den heer Van der Starre verduidelijkt en een warm applaus is aan het slot zijn deel geworden NEDERL. HANDELSREIZIGERS VEREEN. Ledenvergadering der afd. Leiden. De afd. Leiden van bovengenoemde Ver. heeft haar algemeene ledenvergadering ge houden in Café-Rest. „De Harmonie". De voorzitter, de heer A. Brouwer, open de de vergadering met een woord van wel kom. De notulen der vorige vergadering werden zonder bemerking goedgekeurd. Ingekomen was een dankbetuiging van i den heer D. van Vloodrop voor de betoon- de belangstelling ter gelegenheid van zijn SGsten verjaardag. Het jaarverslag werd hierna uitgebracht, waarop het verslag der propaganda-commissie volgde o.a. vermel dende. dat in de laatste maanden 4 nieuwe leden toetraden. Als leden der propaganda- corrmissie werden gekozen de heeren D. Louwerse. G. W. Schelke en L. J. v. Vrees wijk. De heer F. van Haarlem werd bij ac clamatie als bestuurslid herkozen, terwijl op voorstel van het bestuur werd besloten, BINNENLAND. De dreigende staking in de sigarenindustrle; onderhoud met den voorzitter van den R.K. Tabaksbewerkersbond (3e Blad). Zeer geslaagde proeftocht van de „Nieuw- Amsterdam" (Binnenland, 4e Blad). De Jaarbeurs is gesloten; de resultaten val len niet mee (Binnenland, 4e Blad). Een bezoek aan een champignon-kweekerij (3e Blad). BUITENLAND. Blum lijdt een nederlaag in den Franschen Senaat (Buitenland, le Blad). Franco blijft bij Huesca vorderingen ma ken (Buitenland, le Blad). Tegenstrijdige berichten uit het Verre Oosten. Beide partijen winnen (Buiten land, le Blad). De regeering in Lithauen toch afgetreden (Buitenland, le Blad). Amerika gaat slagschepen van meer dan 35.000 ton bouwen (Buitenland, le BI.) Voor onze omgeving wordt ma tige tijdelijk toenemende van Zuid west naar Noordwest ruimende wind verwacht met aanvankelijk betrokken lucht met regen, later tijdelijk opklarend. De tempera tuur zal dalen. Onze wekelijlcsche Kinderkrant is dit maal weer in het Blad van heden op genomen. De oplossingen der raadsels en de correspondentie kunnen echter op de gewone wijze, dus tot Dinsdagmorgen 9 uur worden ingezonden aan ons Bureau of rechtstreeks aan de Raad seltante, Wasstraat 5, alhier. de vacature D. van Vloodorp voorloopig onvervuld te laten. Hierna vond de ver kiezing plaats van 3 leden en 3 plaatsverv. leden in de commissie bedoeld in art. 33 en 34 Regl. der Werkloozenkas. Bij de behandeling der agenda der alge meene vergadering te houden op 19 Mei a.s. te Rotterdam vond een aangename ge- dachtenwisseling plaats mede aan de hand can de balans en winst- en verliesrekening der Vereeniging. Als afgevaardigde naar deze vergadering werd de secretaris be noemd. De vergadering werd na rondvraag door den voorzitter gesloten, waarna de leden nog geruimen tijd gezellig bijeen bleven. PROTESTANTSCH NEDERLAND. Ds. J. de Wit over „Het leven van Luther" De afd. Leiden van de Ver. Protestantsch Nederland hield gisteravond in het gebouw Jtehoboth" een samenkomst, waarin ds. J. de Wit gesproken heeft over het leven >an Luther. Ds. de Wit, voorzitter van de afd. Leiden, sprak in zijn openingswoord naar aanleiding van de geloofshelden uit Hebr. 11 over de behoefte aan het besef, dat Nederland mede door de Her vorming een protestantsche natie is ge worden of liever: is geweest. Spr. sloot zich aan bij de geschiedbeschouwing van Groen van Prinsterer, die de lotgevallen van het Nederlandsehe volk gedurende drie eeuwen verbonden ziet met trouw of ontrouw aan het evangelie. Daarom, aldus spr., is het zaak, dat wij op protestansche wijze onze „heiligen" gedenken, wier geloofsleven nog le veel in de vergetelheid blijft bij ons volk. Luther is een groote schakel in de recks van Kerkvaders en andere getuigen, der goede belijdenis. Tegenover de Room- sche propaganda met de z.g.n. Gorcumsche martelaren, die door Noord-Brabantsche straatnamen geëerd worden, dienen wij op zijn minst te stellen de gedachtenis van de groote Hervormers. Aan de hand van èen serie lantaarn plaatjes werd dan in vogelvlucht het leven van Luther besproken en gewezen op het feit, dat Kerk en Staat van die dagen hem niet toelieten critiek uit te brengen op de aflaat-practijken. waartegen hij zich ais zielszorger verzette en hoe Luther op g' ond van den bijbel vrede met God kreeg aileen door het geloof in de verdiensten van Jezus Christus. Met het zingen van het Luther- lied werd de vergadering gesloten.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1