BINNENLAND VANGE SALTS Nieuws uit de Filmwereld LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 Maart 1938 Vierde Blad No. 23926 Charlie Chan i-n een nieuwe créatie 79ste Jaargang BESTRIJDT RHEUMATIEK NIET MET LAPMIDDELEN. De 38ste Kon. Nederlandsche Jaarbeurs gesloten. ..GROOTE BELANGSTELLING. MAAR SCHADUW DER INTERNATIONALE GEBEURTENISSEN LAG ER OVER". De 38stc Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht, die gistermiddag gesloten is. heeft zich mogen verheugen in een grootorc belangstelling dan bij vorige jaarbeurzen het geval was. Als de ter beurze tot stand gekomen trans acties echter niet evenredig zijn aan deze belangstelling, moet dat geweten worden aan de spanning en onzeker heid, die, door de internationale poli tieke gebeurtenissen, hun schaduw op het zakenleven in ons land hebben geworpen. Aldus vatte de heer W. Graadt van Rog gen. de actieve secretaris-generaal en be zielende leider van het Nederlandsche Jaarbeurs Instituut, zijn indrukken samen van de beurs, die thans weer achter ons ligt. Het aantal deelnemers was grooter dan ooit en het aantal bezoekers ls sedert de vorige maal met 33 procent gestegen. Deze toeneming ls ongetwijfeld gunstig be ïnvloed door het prachtige voorjaarsweer, dat gedurende de laatste tien dagen in ons land heeft geheerscht en houdt ook verband ir.et de groote belangstelling, die bleek te bestaan voor de televisie-demonstraties, die Philips op de Jaarbeurs gaf en waarvoor personen naar Utrecht zijn gekomen die anders stellig de jaarbeurs niet zouden bezoeken. Dat er op deze beurs niet veel gekocht is. behoudens dam de loopende zaken en die artikelen, die de afnemers direct noodig hadden, werd veroorzaakt door de onzeker heid. die de internationale toestand bii iedereen heeft gewekt. In het algemeen was de stemming niet slecht en vele be. zoekers verklaarden dat zll wel zouden willen koopen Indien zi.i maar zekerheid omtrent de toekomst hadden De heer Graadt van Roggen had dan ook den In druk. dat deze jaarbeurs voor het zaken leven een belangrijke nawerking zou heb ben omdat velen, die op deze beurs nog geen definitieve orders hebben gegeven, over eenigen tijd waarschijnlijk toch wel zullen besluiten tot aankoop van de arti kelen en machines, die zij thans te Utrecht hebben gezien. Men merkte het reeds in de tweede week van de beurs, toen de groote spanning, welke gedurende de eerste week onder andere was gewekt door het dreigende conflict tusechen Polen en Llthauen. eenigszins was geweken en de zaken minder ongunstig waren dan de eerste week Vooral de afgeloopen Dinsdag en Woensdag toonden een aanzienlijke ver betering. De enorme belangstelling voor de tele visie-demonstraties had men eigenlijk niet voorzien. Naar voorloopige schatting heb ben mee:- dan 36.000 personen deze demon straties bijgewoond, waarvoor zij soms een half uur- of langer ln de rij moesten wachten. BLOESEM IN DE OVER-BETUWE. Naar men ons meedeelt, heeft het bui ten verwachting zeer mooie weer overal in de Over-Betuwe de krozenbloesem al aan het bloeien gezet. Reeds nu vindt men in Eist, Huissen, Gendt en Bemmel vele boomgaarden, waarin de krozenbloesem een wondere pracht is. Het is een voor proefje van den grooten bloesem, die in deze streken een groote attractie vormt en ook een der mooiste in den lande ls. De „Nieuw Amsterdam" terug van proeftocht. Dc snelheid grooter dan men verwachtte. Het schip heeft aan alle eischen beantwoord. Nederland's grootste schip, de „Nieuw Amsterdam", is gistermiddag omstreeks half zes van zijn technlechen proeftocht in Het Kanaal teruggekeerd aan haar lig plaats bij de Rotterdamache Droogdok Maatschappij te Rotterdam, waar de laat ste werkzaamheden zullen worden beëindigd alvorens het schip zijn officieele proefvaart op 23 April as. zal gaan aanvangen Naar wij van de heeren D. C. Endert Jr. en W. UI. de Monchy, directeuren van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij en de Nederlandsch Ameri- kaansche Stoomvaart Mij. vernamen, is deze technische proeftocht over de geheele linie volkomen geslaagd: Het schip heeft in alle opzichten beant woord aan de gestelde eischen en hoog gespannen verwachtingen en het is dan ook met groot vertrouwen, dat de eerste officieele reis tegemoet wordt gezien. Gebleken is. dat de Nieuw Amsterdam voortreffelijk bestuurbaar is. zoo zelfs, dat de zee-loods, die verschillende malen ook de ..Statendam" heeft binnengebracht, ver klaarde. dat hij met de „Nieuw Amsterdam" kunstjes zou durven uithalen', die hij met geen ander schip zou kunnen. Toen men de bestuurbaar van het schip voldoende had getoetst, is men met het anker gaan werken: te Boulogne heeft men in lengte en breedte geprobeerd of het schip in de haven paste en het ging of de tender wel hoog genoeg was. tijdens den terug tocht langs Landsend zijn de ketels be proefd. En zün verschillende tochten over den mijl gemaakt om de snelheid te meten, de indertijd uit Wageningen van het Scheepsbouwkundig Proefstation verkregen gegevens ziin geverifieerd en zonder uit zondering is alles met een positieven uit slag bekroond geworden Het frappantste is evenwel, dat het schip, waarvan men had verwacht, dat het ongeveer 20.5 mijl zou loopen, heel gemakkelijk 21.5 mijl liep, zoodat, naast het feit, dat alles bijzonder goed is uitgevallen, nog een extra voordee- lige omstandigheid een woordje is ko men meespreken. Van trillingen, die altijd een gewichtige rol spelen bij een nieuw schip, heeft men m het geheel geen last gehad Ongeveer 700 personen hebben den proef tocht meegemaakt. De eerste Amerikaan?ché reis van de „Nieuw Amsterdam" zal aanvangen oo 11 Mei as., een datum, die al bijna twee en een half jaar geleden is vastgesteld. VERGADERING DER EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is ter vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 29 Maart des avonds halfnegen. O.m. zal dan behandeld worden de bekende kwestie van den vroe- geren rijksbouwmeester Vrijman. In de vergadering van Woensdag 30 Maart, welke des morgens om 11 uur aan vangt, komen aan de orde de begrooting van economische zaken en het landbouw crisisfonds. DE NIEUWE C. A, O. IN HET BOEKBINDERSBEDRIJF. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeens vergadering van den Neder- landschen Bond van Boekbinderspatroons is de door de onderhandelingscommlsste voorgestelde nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor het boekbinders-, pa pierwaren- en enveloppenbedrijf, niette genstaande dat enkele aanwezigen zich te gen de loonparagraaf hadden verklaard, met algemeene stemmen aanvaard. Deze overeenkomst treedt, indien ook de werknemersbonden hieraan hun goedkeu ring hebben gehecht, op 4 April a.s. ln werking. In verband met de hoogé kosten, welke hieruit voor het bedrijf voortvloeien, werd het hoofdbestuur gemachtigd om de leden groepsgewijze bijeen te roepen om overleg te plegen welke maatregelen ln deze. in verband met de prijsstelling moe ten worden genomen. RUBBER IN DEN WEGENBOUW. Proefvakken in Nederland. Reeds eentge jaren treft men in Neder land. zoowel op niks- als op provinciale- en gemeentewegen, proefvakken aan van asfalt-r.ubbex. Het initiatief hiertoe werd reeds in 1933 genomen door de toenmalige technische afdeellng van de Internationale Vereenl- gin» voor de Rubbercultuur in Neder- landsch-Indië, welker werkzaamheden voortgezet zijn door de in 1936 in hetJeven zeroepen „Rubber-Stichting", die zich ten doel stelt het gebruik van rubber ie be vorderen. 1 Nadat laboratoriumproeven den gunsti- gen invloed van rubber op asfalt aan hei licht hadden gebracht, was het wenscheli.ik de gevonden resultaten aan de practijk te toetsen Voor den wegenbouw en dus voor den automobilist zijn deze proeven uiteraard van veel belang. Aangezien het rubber- asfalt mengsel echter uit er lijk niet van het gewone asfaltdek valt te onderscheiden zijn de meeste weggebruikers onbekend met de plaatsen waar deze proefvakken zich bevinden Door bemiddeling van de „Rubber-Stich ting" kan de K.NAC. thans mededeelen, waar de betreffende weggedeelten worden aangetroffen. Oo Rijkswegen zijn dit: 1. Weg Amsterdam—Laren onder Bussum van de tramkruising tot ongeveer 600 M. verder in de richting Laren. 2. Weg AmsterdamSassenheim door den Haarlemmenneerpolder, 3 vakken ln de oostelijke rijbaan van resp. 400, 300 en 200 M. lengte tusschen den Vijfhuizerdwarsweg en de kruising met de spoorlijn Hoofddorp Aalsmeer, ten Noorden van deze kruising. 3. Weg MaastrichtSmeermaes iBelg. grens)Maaseyck een wegvak van 100 M. tusschen den zijweg naar Hasselt en den zijweg naar Kaberg. Oo Provinciale wegen: 4. Weg BorculoLochem. baj de Kleine, beek en bij de Wengersteeg. 5. Weg St. OedenrodeSon. aansluitend aan de gemeentebestrating van St. Oeden rode 6. Aalsmeerderweg (oostelijke weg langs de ringvaart van den Haarlemmenneer polder ten Zuiden van den Geniedijk). 7. Op Gemeentewegen te 's Gravenhage. t w. in de Laan van Meerdervoort van het ververschingskanaal tot de Archimedes- straat; in den Benoordenhoutscheweg van de Neahuyskade tot de van Alkemadelaan in den sratlonsweg van perceel 3244 en in de Stulstraat van perceel 10—38. EEN COMMANDO VAN DE LUCHT VERDEDIGING. Alle luchtverdedigingsorganen in één hand. Naar het „Vad." verneemt, moet er goede kans bestaan dat hier te lande over eenigen tijd een commando van de luchtverdedi ging zal worden ingesteld. In vredestijd zouden onder den comman dant van de luchtverdediging komen te ressorteeren: de luchtvaartbrigade, de luchtverdedigingskringéh. het vrijwillig iandstormkorps luchtwachtdienst, de bri gade luchtdoelartiilerie en het Ille bataljon van het regiment genietroepen, dat, zooals men weet, belast is met de bediening van de luchtdoel-zoekiichten en lulstertoestel- len, In oorlogstijd zou de commandant van de luchtverdediging onder den opperbevel hebber van land- en zeemacht zijn ge plaatst en hij zou den commandant der- luchtstrijdkrachten, benevens den comman dant van het vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst en de commandanten der luchtverdedigingskringen en -punten onder zijn bevelen hebben. GEEN VOORKEUR VOOR EEN STRIJDENDE PARTIJ. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Albarda ln verband met het aan de schepelingen van H. M.'s „Java" opge legde verbod, te Tanger bepaalde café's te bezoeken, heeft de minister van buiten- landsche zaken, mede namens den minister van defensie het volgende geantwoord. Op grond van de door den commandant Hr. Ms. „Java" van Harer Majesteits ge zant te Tanger ontvangen inlichtingen, dat in verschillende café's aldaar gezagonder- mijnende propaganda werd gevoerd, heeft genoemde commandant bij het verblijf van zijn onderhebbenden bodem in die ha venplaats gedurende enkele dagen in de maand Februari j.l. terecht maatregelen getroffen om het bezoek van de schepe lingen aan die café's te verbieden. Het uitvaardigen van zoodanig verbod staat uitsluitend ter beslissing van den commandeerenden officier, die daarom trent uiteraard overleg pleegt met den plaatselijken dlplomatieken, c.q. consulai- ren vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering. Aangezien bij den genomen maatregel geen sprake is geweest van het doen blijken van eenige voorkeur ten aanzien van een der strijdende partijen in de vijandelijk heden in Spanje, vereischen de overige vragen geen beantwoording. DE VESTIGING VAN EEN GARNIZOEN IN DE HOOFDSTAD. Naar wij vernemen, heeft gistermiddag ten stadhuize te Amsterdam een confe rentie plaats gehad tusschen den minister van defensie, den heer J. J. C. van Dijk en der. burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. De besprekingen betroffen nader te re- geien aangelegenheden, ln verband met het ln de hoofdstad te vestigen garnizoen. De minister was vergezeld van generaal- majoor G. C. Beltman, hoofd der afdeeling genie van het departement van defensie en van zijn adjudant, den kapitein van den generalen staf P. M. H. Tielens. De gemeente Amsterdam, zoo vernam het „Vad.", had bezwaren gemaakt tegen de inrichting van een oefenterrein voor de luchtdoelartiilerie in de nabijheid van Schiphol, daar hiervan moeilijkheden ge vreesd werden voor het internationale luchtverkeer. Er werd vastgesteld, dat dit oefenterrein in elk geval niet bij Schiphol zal komen. Men tracht thans een ander geschikt terrein te Amsterdam te vinden. HULDIGING HUGO A. C. POORTMAN. Een der bekendste Nederlandsche tuin en parkarchitecten, de heer Hugo A. C. Poortman, vierde dezer dagen ziin 80sten verjaardag. In verband hiermede heeft de Bond van Ned. Tuinarchitecten den heer Poortman gisteren in hotel ,,De Bilderberg" te Oos- terbeek onder groote belangstelling ge huldigd. Aanwezig waren behalve het hoofdbe stuur van den B.N.T. en de leden der hul digingscommissie: de burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers lna mens den stedebouwkundigen raad), de burgemeester van Renkum de heer J. J. Talsma (namens het „Geldersch Land schap" en het bestuur van het nationale park „de Hooge Veluwe"), mr. A. J. A. A. baron van Heemstra (voorzitter van het Prov. Geld. Genootschap tot Instandhou ding van de schoonheid van Stad en Land), en de secretaris ir. A. M. Kuyster, ir. J. P. van Lonkhuizen, (directeur der Ned. Heidemij) en dr. G Houtzagers (ad junct directeur dezer Mij.), ir. Malsch en ir. Overdijkirvg (namens staatsboschbe- heer), voorts vertegenwoordigers van de Landschapcommissie uit Noord-Brabant en Overijssel, van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, den Bond van Nederlandsche architecten en vele anderen. De heer Poortman werd o.m. toegespro ken door den voorzitter van het huldi gingscomité, den heer S. Voorhoeve, tuin architect te Oosterbeek en door den heer D. F. Tersteeg, voorzitter van den B. M. T.. die den 80-jarige een oorkonde met al bum aanbood. De heer Poortman dankte in welgekozen bewoordingen. Des middags bracht men een bezoek aan het landgoed de Duno, eigendom van „het Geldersch Landschap" en aan de Valcke- nlersbosschen, eigendom der gemeente Renkum, waar men de in aanleg zijnde boschwerken bezichtigde. In den namiddag volgde een officieele ontvangst ten gemeentehuize te Ooster beek. BOTERHEFFING. De heffing en de steunuitkeering van boter is, behoudens tusschentijdsche wij ziging. voor de week van 24 tot 31 Maart onveranderd vastgesteld op 50 cent p. KG. Pijnstillende middelen zullen U nimmer genezen, integendeel. Wanneer ge Uw rheu matische pijnen inderdaad met succes wiit bestrijden, dan kunt ge dit niet beter doen, dan door een bloedzuiveringskuur met Vange Salts. Dit bestaat uit een combinatie van zouten, voorkcniende in het water van de sinds kort ontdekte Vange bron in het dorpje Vange in het Graafschap Essex in Engeland. Men had daar tot algemeene verbazing bemerkt, dat zij die het water uit de Vange bron dronken, snel verlost werden van hun rheumatische pijnen. Na wetenschappelijk onderzoek bleek het, dat de zouten, die in Vange bronwater waren opgelost, een uiterst krachtig middel vorm den ter bestrijding van rheumatische pijnen. Wanneer ge Vange Salts regelmatig op de voorgeschreven wijze neemt, zal Uw bloed gezuiverd worden, terwijl de pijnen langza merhand zullen afnemen om tenslotte voor goed te verdwijnen. Wacht er niet mee, be gint Uw kuur nog heden. De kosten kunnen voor U nimmer een beletsel zijn. f. 0.85 per groot blik, voldoende voor langen tijd. 8307 (Ingez. Med.) VER. VAN SCHEEPSBEVRACHTERS IN NEDERLAND. De Vereeniging van Scheepsbevrachters In Nederland, hield gisteren haar 30ste jaarvergadering te Amsterdam. De bijeenkomst werd geleid door den voorzitter, den heer H. G. J. M. Drabbe en door een zestigtal makelaars in scheeps- vrachten en scheepsbevrachters uit alle dcelen van het land bezocht. De secretaris de heer J. H. Brouwer, bracht het jaarverslag uit. waarna den penningmeester van het hoofdbestuur, den heer A. Kragt Hzn. décharge werd ver leend. De aftredende leden van het hoofdbe stuur werden allen wederom herkozen. De vergadering verklaarde zich unaniem ac- coord met het beleid van het hoofdbe stuur en den door dit bestuur ingeslagen weg, welke het wettelijk regelen van het bedrijf van den scheepsbevrachter tot einddoel heeft. In beginsel werd besloten, indien een nationaal weerbaarheidsgeschenk aan de overheid zal worden aangeboden, daaraan bij te dragen. Na afloop van de vergadering vereenig- den de bezoekers zich aan een gemeen- schappelijken maaltijd. DE GIFTEN VOOR DE WEERMACHT. De minister van Defensie spreekt in ver band met het toenemen van het aantal der vrijwillige giften voor de landsverdediging nogmaals zijn groote waardeering uit voor deze blijken van offervaardigheid. Mede om te voldoen aan de van verschillende zijden ingekomen vragen, is hij van oordeel, dat het aanbeveling verdient eventueele giften te zenden aan het Departement van Defensie of wel te storten op het gironum mer 114452 van den comptabel ambtenaar van dat Departement. De ontvangen gelden zullen worden be steed voor versterking van nader aan te wijzen defensiemiddelen. PATER HENDRICHS S.J. OVERLEDEN. Op bijna 76-jarigen leeftijd is gisteren te 's-Gravenhage overleden de bekende apologeet pater F. Hendrichs S.J. De ter aarde bestelling van het stoffe lijk overschot zal plaats hebben Maandag as. op het kerkhof van de paters Jezuieten te Mariendal bij Grave. sche landgenoot Franz Liszt „Musik 1st der Atem meiner Seele" schijnen ook voor den levensweg van de kunstenaars Maria Llnz beslissend te zijn geweest. HET GEHEIM VAN DR. FELGENTREU. MARTA LINZ ALS COMPONISTE VAN „DE MELODIE UIT HE7T VERLEDEN." De naam van Marta Linz is in Duitsch- iand bekend als een der beroemdste vrou welijke violisten, dirigenten en componis ten. Sedert jaren neemt zij een belang rijke plaats in in het Berlijnsche muziek leven. Zij stond als eerste vrouw als diri- gente voor het grootste stedelijk orkest. Zij was de eerste vrouw, die ln Duitsch- land een groot orkest leidde en ls thans ook de eerste vrouw, die de muziek voor een groote film geschreven heeft. Zij heeft nu de laatste hand gelegd aan haar composities voor de nieuwe Ufafilm „De melodie uit het verleden", die onder regie van V. Tourjansky is vervaardigd en waar in Willy Birgel en Brigitte Horney de hoofdrollen vervullen. „Dit uitstapje in het land der film", zeide ze, „is dan eindelijk werkelijkheid geworden. Er is namelijk al meermalen sprake van geweest. Maar steeds kwam er weer wat tusschen. Ik verheug me er des te meer om, omdat ik nu onder ge heel andere voorwaarden kon werken. In „De melodie uit het verleden" speelt mijn muziek niet een „illustreerende", de han deling slechts begeleidende muziek zonder Hierboven een scène uit de spannende film rneer. Zij speelt een werkelijke rol en be- Het geheim van dr. Felgentreu", waarin «kende artisten als Albrecht Schoenhals, Hans Soehnker, Karin Hardt en Gerda I Maurus optreden en die deze week hier vertoond wordt. paalt het lot van de belde hoofdrolver tolkers, den groot industrieel Thomas Bront en de actrice Barbara Lorenz, zooals ge zegd, gespeeld door Willy Birgel en Bri gitte Horney." De woorden van haar groote Hongaar- De actrice Brigitte Horney ln de film „De melodie uit het verleden". „In mijn ouderlijke woning was het ge woonte, dat de kinderen reeds op jeugdi gen leeftijd een behoorlijke muzikale op leiding kregen. Mijn moeder, die een be kende zangeres was, liet mij pianoles ge ven toen ik vijf jaar was. Men zeide alge meen. dat ik beter piano kon spelen dan rekenen. En dan durft men nog te bewe ren, dat muzikale en wiskundige begaafd heid samen plegen te gaanMijn jong ste broer moest violist worden, maar het ontbrak hem tan eenen male aan eiken t^arner Oland als Charlie Chpjy is steeds een groote attractie. Ditmaal ziet men hem als Charlie Chan op Broadway", w arin hij weer een even sluwe rol speelt als in zijn vorige films, die langzame rhand reeds een groote serie vormen. ijver. Als de leeraar kwam, was hij meest al in geen velden of wegen te bekennen. Dan sprong ik graag voor hem in. De viool trok mij nog meer aan dan de piano. Als meisje van twaalf jaar trad ik reeds in het openbaar te Boedapest op. Ik be zocht de muziekschool aldaar en later de Hoogeschool voor muziek te Berlijn. Daar schudde men bedenkelijk het hoofd, toen ik den wensch te kennen gaf, de „diri- gentenklas" te bezoeken. Maar ik heb mijn doel toch weten te bereiken. Zoo werd ik de eerste Duitsche dirigente. In de Gür- zenichsaal in Keulen onderging ik als zoo danig de vuurproef. Daarna heb ik nog de eer en het genoegen gehad als eerste vrouw het beroemde Berlijnsche Philhar- monisch orkest te dirigeeren. Daarvoor had de weduwe van wijlen Hans von Bülow, den bekenden Wagner-dirigent, mij den diri geerstok van haar man geschonken. U zult zich kunnen voorstellen, hoe trotsch ik was". Mevrouw Linz is geen type, dat met haar gedachten in hooger sferen verkeert zonder oog te hebben voor de dingen van allen dag. Integendeel. Zij is tevens een goede huisvrouw en de zorgzame moeder van twee kinderen. Dit brengt plichten voor haar als vrouw en moeder met zich mede, die ze geenszins door haar kunst verwaarloost.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13