Naar staking in de sigarenindustrie De moeilijkheden in de Kalkzandsteen-industrie LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 25 Maart 1938 Sproeten komen vroeg in Sprutol Bij alle Drogisten. GEMENGD NIEUWS Arbeiders zijn het wachten moe RECHTZAKEN De kwestie van de „Arnoud' Voortzetting van het bedrijf onmogelijk In verband met de ernstige berichten omtrent een staking in de sigarenindustrie in ons land, welke de Werklieden organisaties voornemens zün met ingang van 11 April bij zeven fabrieken te proclameercn. hebben wij ons om inlich tingen gewend tot het bestuur van den R.K. Tabaksbewer- kersbond, te Eindhoven, waarvan de voorzitter, de heer J. Gemen. ons de hierbij gepubliceerde inlichtingen ver strekte. WU hopen de visie van de sigarenfabrikanten op de ontwikkeling van het conflict in een volgende korte beschou wing weer te kunnen geven. Onderhoud met den voorzitter van den Roomsch-Kath. Tabaksbewerkersbond. (Van onzen specialen verslaggever). ..We zijn het wachten moe!" Daarop komt neer wat de heer J. Gemen. voorzit ter van den R.-K. Tabaksbewerkersbond, te Eindhoven, mededeelt over den huidigen stand van het conflict in de sigarenin dustrie. dat thans verscherpt is door het ultimatum, dat de 4 werkliedenorganisa ties. t.w. de R.-K. en de Christelijke, be nevens de Nederlandsche Sigarenmakers- en TabaksbewerkersorganisaUes in het Noorden en Zuiden (R.-K.i van ons land hebben gesteld. ..Waarom wij een ultimatum gesteld heb ben? Wel. op 29 Januari j.l. hebben we het collectief contract met de twee Pa troonsorganisaties opgezegd en nieuwe, in grijpende voorsteilen gedaan t.a.v. de loo nen. waarover de meeningeri. sinds het jaar 1935, verschillen. Nu al weer drie jaar geleden gaf een arbitragecommissie, onder leiding van den huidigen Rijksbemiódelaar als haar meening te kennen, dat een loonsverlaging toen door te voeren zou zijn. indien de ondernemers dan tot sanee ring zouden overgaan. De loonsverlaging is prompt doorgevoerd: de saneering bleef een punt van overweging uitmaken en maakt dit nog uit. Nu zijn dezer dagen gegevens gepubliceerd over de loonen, welke de arbeiders in de sigarenindustrie verdienen. In het Zuiden en in het Noorden van ons land zijn n.l. enquêtes gehouden en daaruit mogen wij de conclusie trekken, dat de loonen in den loop der laatste jaren ontzettend laag zijn geworden. Volgens het contract verdienen sigaren- sorteerders 52 cent per uur, hetgeen in stukloon nog met 10®/» verhoogd moet wor den. Uit de cijfers blijkt thans, dat een groep van 3315 sigarenmakers, die wat vakbekwaamheid betreft, gelijk te stellen zijn met deze sorteerders, een gemiddeld uurloon van 44.2 cent- haalt, waaronder van 41.8, 35. 44, 42 en 41 cent j>er uur. Een andere groep (oproJlers of opdekkers van machinaal gemaakte bosjes sigaren) welke 3200 man omvat heeft een gemiddeld uur loon van 38.9 cent per uur, waarbij plaat sen zijn met een uurloon van 33.3 cent. (Het geldt hier natuurlijk de loonen van arbeiders van 21 jaar en ouder). Wat de oorzaken zijn van deze lage loo nen? In de eerste plaats wijten wü die aan de, in de laatste jaren Ingevoerde, werkmethode en in de tweede plaats aan de hooge eischen, die aan de afwerking van het product en aan de verwerking van de tabak, gesteld worden. Wij meenen, dat de arbeiders een behoorlijk loon moeten verdienen, al weten wij ook wel, dat de fabrikanten er moeilijk voorzitten. Zooals het nu staat, komen we echter niet verder. Toen we op 29 Januari het collectief contract opzegden, hebben wij met het Noorder-Verbond (Patroonsorga nisatie in het Noorden) een bespreking gehad over de door ons gedane voorstellen, neerkomende op een loonsverhooging van l5"/o minimum en een verandering in de berekening van de technische moeilijkhe den. Men zegde ons een geringe loonsver hooging op de 3- en 4-cents-sigaren toe en een verhooging op een speciaal soort kleine sigaren. Een bespreking met het Zuider- Verbond iR.-K. Patroonsorganisatie in het Zuiden) leverde als resultaat op, dat de patroons den bestaanden toestand wilden continueeren. om, na 1 April eerst de be staande kleine verschillen tusschen Noord en Zuid uit den weg te ruimen. Voorts wilde de R.-K. Patroonsorganisatie enkele voorstellen van ons wel overnemen, maar daarnaast zouden de uurloonen van de arbeidsters boven 17 jaar aanmerkelijk verlaagd moeten worden. Voorts deed het Zuiden het voorstel om een commissie in het leven te roepen, die na zou hebben te gaan of er soms op een bepaalde fa briek arbeidsremmende factoren aanwezig waren. Op zulk een fabriek zouden de ar beiders dan een tijdelijken toeslag op het loon krijgen. In totaal hebben de werkliedenorganisa- tlcs 2 maal met de Patroonsorganisaties in het Noorden en Zuiden van ons land ver gaderd. zonder dat er evenwel tot overeen stemming gekomen werd. Daama is er nog een conferentie met den Ryksbemid- deiaar geweest. Ons is door mr. Verschuur gevraagd, hoe wij in principe tegenover een ondernemersovereenkomst stonden. Wij hebben geantwoord, dat wij daar niets op tegen hadden, mits men ons dan tevens mededeelde, waar wij aan toe zouden zijn. Maar inmiddels loopt het tegen 1 April en wij weten nog niets. Alleen weten wij. dat cr op dien dag geen uitzicht bestaat op een behoorlijke overeenstemming, waarbij een behoorlijke loonsverhooging in uitzicht gesteld wordt, of op een nieuw contract. Na de J Of het werkelijk tot een staking zal komen? De voorbereidingen daartoe zijn in vollen gang en geen enkele or ganisatie is genegen haar menschen aan het werk te laten gaan, indien er geen behoorlijke toeslag op het loon doorgevoerd wordt. De staking zal in dat geval geproclameerd worden bij de firma's „Karei I" te Eindhoven en Reusel, „Yelasques" te Meerveldhoven en Reusel, „Schinunelpenninck" te Wa peningen, „La Bolsa" te Kampen, „De- jaco" te Culemborg, Bijdendijk en Ten Hove ie Deventer en Lokin en Weisz te Amsterdam. Komt het in deze fa brieken tot een actie, dan zullen er in totaal ruim drie duizend personen, mannen en vrouwen, bij betrokken zijn." Naar wij in Eindhoven voorts vernamen, zullen heden in de lichtstad de beide Siga renfabrikantenorganisaties vergaderen. Het doel der besprekingen is de geprojecteerde „Ondernemers-overeenkomst". Daarna zul len de loonsverhoogingsvoorstellen van de werkliedenorganisaties aan een bespreking onderworpen worden. Volgens de „Ondernemers-overeen komst" zal dc prijs van alle 3-cents si garen op 3*/« cent gebracht worden, met uitzondering van die fabrikanten, die met een complcet-sigarenmachine, waarmede de gehecle sigaar mecha nisch vervaardigd wordt, werken. In de toekomst zouden voorts alleen die fabrieken 3-cents sigaren mogen ver vaardigen, die er niet meer dan 20.000 stuks per week maken en waarin de compleet-machine reeds vóór of op 15 Maart in werking was. De werkgevers koesteren van deze overeenkomst de verwachtingen, dat hierdoor een zekere normalisatie teweeg gebracht zal wor den, temeer omdat thans ongeveer 500 millioen 3-cents sigaren in den handel gebracht worden, waarop heel weinig of niets verdiend wordt, ja eerder ver lies wordt geleden. Men rekent erop, dat het aantal van 500 millioen tot 300 millioen zal terugloopen. Voorts zullen op Maandag 28 Maart de organisaties van de sigarenfabrikanten in Den Haag wederom biHeenkomen. Daarna zai, onder leiding van den Rljksbemidde- iaar om 4 uur in het departement van So ciale Zaken vergaderd worden, waarna ten slotte ook de Werkliedenorganisattes aan deze besprekingen zuilen deelnemen. Hier zai dan vermoedelijk de beslissing vallen overde voorstellen van de werklledenor- ganisaties en over de vraag of er al dan niet gestaakt zal worden. (Nadruk verboden). DE AANGESPOELDE WIJN. Verkoop van strandvonderij-goederen Tien koopjes baddings en breels vorm den den inzet van den openbaren verkoop van strandvonderijgoederen Woensdag te Egmond aan Zee en Egmond-Binnen. Met een „Komen jullie alleen om te kijken?" moest de afslager den gang er in brengen, want veel animo was er niet en voor en kele dubbeltjes verwisselde het hout van eigenaar. „Je bent hier niet in Duitsch- land, doe gerust je mond maar open!' klonk het even later, want ook voor zes ledige vaten bestond niet veel belangstel ling Die belangstelling gold alleen de vaten met wijn die aan de beurt waren nadat een vat kaviaar van 25 kg., dat volgens de experts geen kaviaar maar zalmkuit bevatte, een bedrag van f. 28 had opgebracht. De burgemeester-strandvonder maakte bekend, dat de wijn verkocht werd exclu sief belasting. De afgekeurde wijn was vrij van belasting, mits deze vervoerd werd naar een azijnmakerij of cognacstokerij. Een rijksdaalder strijkgeld op ieder vat maakte de tongen los en vlot werd voor een vat met 600 liter afgekeurden wijn f. 19 geboden, voor een vat met 200 liter goeden wijn f. 31 en voor de vaten met 600 liter van f. 50 tot f. 67. Zoo kwam 5000 liter wijn in bod te staan op f. 364. Afgemijnd per vat kwam de totale koopsom op f. 400.50. De strandvon ders wilden echter het onderste uit de kan hebben, wat bij den verkoop van wijn ook wel begrijpelijk is! In combinatie werden toen tenslotte alle vaten afgemijnd op f. 415.50. De fiscus spreekt echter ook een hartig woordje mee. Aan invoerrechten moet f. 1200 betaald worden. Daarbij komt dan nog statistiekrecht en 4 pet. omzetbe lasting. De kooper zal zoodoende in het geheel ruim f. 1633 moeten betalen, zoodat de wijn hem komt op ruim 32.5 cent per liter. vad. DE DEVIEZENBEPALINGEN OVERTREDEN? Dezer dagen is door ons gemeld dat een inwoner van Enschedé, de heer H. H. B die ook zaken in Duitschland heeft, te Münster is gearresteerd. Thans vernemen wij dat den heer B. ten laste wordt gelegd, dat hy in verband met de zaken van de steenfabriek in Alstaette, waarvan hij mede-vennoot was, en waarvan de liqui datie nog niet was afgewikkeld, de devie- zenbepalingen zou hebben overtreden. Dit wordt echter met nadruk door hem ontkend. De familie is van oordeel, dat alles voortvloeit uit een fraude, welke drie jaar geleden in genoemde fabriek is gepleegd en waarvoor de leider van het bedrijf is veroordeeld. De administratie was geheel in de war, zoodat een liquidateur werd be noemd, om tevens voor de Duitsche auto riteiten de exportzaken af te wikkelen. Deze liquidateur heeft echter reeds drie jaren de zaak sleepehde gehouden en deze grove nalatigheid is volgens het oordeel der familie de oorzaak van het misver stand. De heer B. heeft tegenover de Duit sche autoriteiten verklaard, dat hij on schuldig is en dat hij zich steeds bereid heeft verklaard de boeken voor onderzoek ter beschikking te stellen. Men heeft te Enschedé thans alle gegevens verzameld en deze naar Duitschland gezonden. De heer B. vertoefde geregeld in Duitsch land en is er zich nimmer bewust van ge weest de deviezenbepalingen te hebben overtreden. INVAL BIJ COMMUNISTISCH STATENLID. Rechercheurs van de Landbouw-Crisis- wet uit Amsterdam hebben gistermiddag aldus de Tel. bij het zoeken naar frauduleuze broedmachines een merk waardige ontdekking gedaan in de woning van het communistische Provinciale-Sta- tenlid en gemeenteraadslid van Ilpendam, KINDERMOORD TE NIEUWE-PEKELA. In een zitting met gesloten deuren ston den gistermiddag voor het Leeuwarder gerechtshof terecht een 46-jarige arbeider uit Nieuwe Pekela, die door de Groninger rechtbank wegens het dooden van een pasgeboren kind en het verbergen van het lijkje veroordeeld was tot zes jaar gevan genisstraf en zijn 36-jarige huishoudster, eveneens gedetineerd, die ook tot zes jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens medeplichtigheid. De procureur-generaal eischte tegen beiden bevestiging van het vonnis. IIAAGSCHE RECHTBANK. Boter zonder merk. De visitateur van de Crisis Zuivelcentrale Geelhoed, had reeds eenigen tijd vermoeden tegen een landbouwer uit Alphen aan den Rijn, dat hij boter afleverde, die niet van het vereischte merk was voorzien. Nadat G. eenigen tijd op den loer had ge legen, werd verdachte betrapt, toen hij in Boskoop boter afleverde zonder merk. De kantonrechter te Lelden had hem des wege veroordeeld tot f. 100 boete subs. 100 dagen hechtenis veroordeeld. De president wees erop dat door deze handeling, verdachte ook oneerlijke con currentie pleegt. Verdachte zei dat hij alleen maar wat boter had uitgezuinlgd in zijn gezin, en die zonder merk verkocht. De Officier vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Bevel niet opgevolgd. Een expediteur uit Alphen aan den Rijn had geen gevolg gegeven aan het stoptee- ken dat de brugwachter te 's Molenaarsbrug aldaar hem gaf, toen hij met zijn auto de brughelling opreed. De brug was gesloten geweest en de brugwachter had ander ver keer willen laten voorgaan. De Officier zag reden om het vonnis, dat was opgelegd door den kantonrechter te Alphen te vernietigen, omdat het voor dit feit niet mogelijk was het rijbewijs voor den tijd van zes maanden, waartoe de kan tonrechter besloten had, in te trekken. Daarom vorderde de Officier f. 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. Schaper gispte het op treden van den brugwachter en pleitte cle mentie. Bedorven. De kantonrechter te Alphen aan den Rijn heeft een slager uit die gemeente veroor deeld tot tweemaal f. 100 boete subs. 2 x 40 het voorjaar, koop tijdig een pot OOOA (Tnoav VforI 1 (Ingcz. Med.) den heer K. de V„ te Den lip. Behalve, dat in de woning van De V. inderdaad een frauduleuze broedmachine werd ontdekt, troffen de ambtenaren nog een aamtal- varkens aan, welke niet van het vereisch te rijks-oormerk waren voorzien. Ook ont dekten zij een geheime werkplaats, waar in zij een cyclostyle en een groote hoe veelheid communistische pamfletten von den. Ook bij den broer van den heer De V. vonden de rechercheurs een frauduleus werkende broedmachine met eieren. BUITENLANDSCH GEMENGD. TREINVERKEER BELEMMERD DOOR SNEEUWSTORM. Door een sneeuwstorm van buitenge wone hevigheid is het trein- ein wegver keer in het noordwesten van Finland gestationeerd. De sneeuw ligt op de spoor lijnen en wegen verscheidene decimeters hoog. dagen hechtenis, benevens publicatie van het vonnis. Verdachte had een kilo gehakt en een kilo vet in voorraad, dat in bedorven staat verkeerde. De hulpkeurmeester van K. deed mede- deeling van hetgeen hij had aangetroffen. De Officier vroeg bevestiging van het vonnis. Na pleidooi van den verdediger, wees de Rechtbank de zaak ter nieuwe behandeling door den kantonrechter, naar dezen terug. Auto en motor. Toen een Inspecteur der Lichtfabrieken te Leiden, met zijn auto bij Hazerswoude in de richting Utrecht reed, vond nabij een koffietent langs dezen weg een botsing plaats met een motorrijwiel. De bestuurder hiervan zou, volgens me- dedeellng van den autobestuurder, eerst hebben stil gestaan op de, voor getuige, rechterzijde van den weg. De motorrijder, die hem tegemoet kwam, ging plotseling rijden, waarbij hij alleen naar zijn motor zag, en zoo den weg over stak. Hierdoor reed hij tegen het linkerwiel der auto, die toen dwars over den weg kwam te staan. Er ontstond een oploop, waarbij tegen den autobestuurder een minder vriendelijke houding was aangenomen. De president wees op tegenstrijdigheden in de verklaring thans afgelegd, en die voor den kantonrechter te Leiden, waar getuige had gezegd dat zijn wegdeel vrij was, en de motorrijder voor hem aan de linkerzijde van den weg had gestaan. Een en ander bleek het gevolg van een misverstand te zijn. Na getuigenverhoor, meende de Officier dat verdachte onvoorzichtig heeft gereden. Op verbeterde gronden vorderde spr. f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis, zooals ook de kantonrechter had opgelegd. De verde digster. Mr. v. d. Valk, was van oordeel dat de bestuurder van de auto niet juist heeft gereden en pleitte vrijspraak. Inbraak en diefstal. Voor de Haagsche Rechtbank heeft te recht gestaan een bloembollenkweeker uit Oegstgeest, die te Leiden in een perceel aan de Haarlemmertrekvaart had ingebrokén. Behalve een bedrag aan geld dat hij ge stolen had, maakte hij zich aan diverse bal dadigheden in de woning schuldig. Verder had verdachte een rijwiel gestolen dat voor het bureau van het Leidsch Dag blad stond. De Officier had tegen hem een Jaar en zes maanden gevangenisstraf geëlscht. De Rechtbank heeft deze zaak terug ge wezen naar den Rechter-commissaris ter nader onderzoek en reclasseeringsrapport. Gevaarlijk mensch. Toen hij onder den invloed van sterken drank verkeerde had een fabrieksarbeider te Leiden, des nachts mej. J. ernstig be dreigd, door haar bij de keel te grijpen en de woorden toe te voegen „Als je schreeuwt, maak ik je dood" Voorts had hij zich des nachts met ge weld tot de woning van een ander meisje toegang willen verschaffen doch hij had zich toen vergist, en was in de kamer van een man terecht gekomen. Blijkens het rapport, is verdachte ver minderd toerekenvatbaar. De Officier had zes maanden gevangenis straf en ter beschikking stelling van de Regeering geëischt. De Rechtbank heeft de uitspraak nog 14 dagen uitgesteld. Gevaarlijk rijder. Reeds enkele malen is behandeld de zaak tegen G. van T. uit Leiden, die opzettelijk op een wandelend echtpaar met zijn auto was aan gereden, waardoor zij waren ge vallen, en nauwelijks aan overrijden ont snapt. De kantonrechter te Leiden had hem tot twee maanden hechtenis veroordeeld, van welk vonnis hij in hooger beroep was geko men. De Rechtbank heeft het vonnis vernie tigd, en twee maanden hechtenis opgelegd, met intrekken van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De Haarlemsche rechtbank heeft gister middag in hooger beroep de zaak behan deld tegen A. H. baron van Hardenbroek tot Ammerstol, directeur van de kalk zandsteenfabriek „Arnoud" te Hiliegom. die op 2 Februari door den Haarlemschen kantonrechter is veroordeeld tot drie geld boeten van f. 6 wegens drie door hem ge pleegde overtredingen van de arbeidswet. Nadat de dagvaarding was uitgebracht, hield de heer Van Hardenbroek een uit voerig betoog, waarin hij uiteenzette on der welke omstandigheden hij de overtre ding had begaan. Hij merkte o.a. op, dat de kalkzand- steenindustrie in ons land van 1897 da teert. De hoofdgrondstof is zand, hetgeen een zeer groote machineslijtage veroor zaakt De andere grondstof is kalk, die ge ïmporteerd wordt en aan bederf onderhe vig is. Het was aanvankelijk moeilijk het nieuwe product ingang te doen vinden en in de woningwet van 1906 werd kalkzand steen als bouwmateriaal vergeten, Na een rapport van een staatscommissie patroonsorganisatie gewaarschuwd te gelukte het in 1911 de industrie op reëele hebben, is, in een gecombineerde vergade- bas's te brengen, hoewel zij geduchte con- ring van de werkliedenorganisaties beslo- currentie ondervond van den baksteen en ten. om in 7 fabrieken (waarvan er 2 een net baton, en vooral na den oorlog, van de filiaal bezitten), het werk met ingang van Belgische kalkzandsteenindustrie. Sedert 11 April neer te leggen. Ook de beide Bel- den oorlog zijn dan ook in ons land zeven- gische organisaties weten wij daarbij ach- tien fabrieken verdwenen, ter ons. Er werken in de grensstreek nog I Bij de totstandkoming van de arbeids- 1600 Belgische arbeiders aangesloten bij I wet 1919 mocht de kalkzandsteenindustrie hun organisaties. nt)g gedurende vier jaren de z.g. 1055 arbeidsweek toepassen, d.w.z., dat dage lijks 10 uur en per week 55 uur gewerkt mocht worden. Hiervoor werd een z.g. „ar- moevergunning" verleend. In 1929 drongen de vakvereenlgingen er op aan de 1055 werkweek los te laten en een twee-ploegenstelsel toe te passen. De heer Van Hardenbroek heeft toen, in over leg met den toenmaligen directeur-gene raal van den arbeid, den heer C. J. P. Zaalberg, een nieuw stelsel voor zijn fa briek ontworpen, waarbij in twee ploegen gewerkt werd en wel van 7 uur des mor gens tot 5 uur des avonds en van 7 uur des avond tot 5 urn' des morgens. Dit stelsel was er op gericht, den kostprijs van het product te verlagen en het liet tevens toe. dat de dagelyksche noodzakelijke re paratie aan de machines tusschen de werktijden kon worden verricht. Deze regeling vond aldus spr. in stemming bij de Industrie en bij de vak vereenlgingen en op 29 December 1929 kwam de beschikking af, die het karakter droeg van een overeenkomst waarbij aan de industrie drie jaar tijd werd gelaten, te v/erken volgens de 10—55 werkweek en te vens de fabrieken voor het nieuwe speciale tweeploegenstelsel in te richten. De heer Van Hardenbroek hield zich aan deze over eenkomst en investeerde een kapitaal van 1 1/4 millioen, om zijn fabriek te reorga- niseeren. Deze reorganisatie werd alleen bij de „Arnoud" volledig ingevoerd, waar door zij het hoofd kon bieden aan de con currentie. De bedrijfsuitkomsten waren na de invoering van het tweeploegenstelsel zeer gunstig, hetgeen echter volgens spr. tot animositeit bij de andere fabri- kanten leidde. Per dag werd 31/: millioen I K.G. materiaal verwerkt. Ook uit een so ciaal oogpunt was de regeling zeer gun stig, want de verschillende ploegen had den steeds 50 uur rusttijd en 70 procent der werklieden arbeidde in den dagdienst en de rest in den nachtdienst. Hoewel de verwachting was. dat de nieuwe regeling in het werktijdenbesluit van 1936 zou worden vastgelegd, bleek dit niet het geval te zijn. Daarom werd na de inwerkingtreding van dit besluit steeds een overwerkvergunning verleend gebaseerd op de bijzondere omstandigheden, die voor dit bedrijf golden. Op 27 November j.l. werd evenwel mede gedeeld, dat verlenging van deze vergun ning zou worden geweigerd, als gevolg van een enquête, die minister Romme het vo rig jaar had laten instellen naar de or dening en gelijkstelling van alle fabrie ken. De heer Van Hardenbroek zeide ten slotte, dat het bedrijf zou vastloopen, indien de 1055 werkweek weer moest worden ingevoerd en dat ontslag van personeel onvermijdelijk zou zijn. Vervolgens werd als getuige gehoord de heer G. W. G. van Sierenburg de Boer. hoofdinspecteur van den arbeid, die vast overtuigd was, dat voortzetting van het bedrijf onmogelijk zou zijn met de 1055 werkweek. Aanvankelijk was de regeling van het speciale tweeploegenstelsel voor de „Arnoud" in het ontwerp-werktijden- besluit vastgelegd, doch de Hooge Raad van den Arbeid heeft haar geschrapt. Dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-gene raal van den arbeid, erkende, dat de fa briek geheel op het tweeploegenstelsel is ingericht. Bij den huidigen prijs der kalk zandsteen kan de fabriek met één ploeg niet loonend werken. De heeren D. Keiler, adjunct-accountant bij den rijksaccountantsdienst en J. van Dreumel, technisch ambtenaar bij de ar beidsinspectie, legden verklaringen in on geveer gelijken zin af. De heer C. J. P. Zaalberg, oud-directeur- generaal van den arbeid, verklaarde, dat het destijds bij hem vast stond, dat de regeling van het tweeploegenstelsel, defi nitief zou worden, ook wanneer het werk tijdenbesluit gewijzigd zou worden. De officier van justitie, mr. W. M. Paardekooper Overman, hield vervolgens zijn requisitoir. Hij zeide, dat er zeer veel ophef van deze zaak is gemaakt. Zelfs had hy brieven ontvangen mét het verzoek, den verdachte eens flink aan te pakken. Men moet de zaak echter uitsluitend van juridisch standpunt bekyken, omdat de strafrechter de juistheid van de wet niet heeft te beoordeelen. Deze behandeling in tweede Instantie heeft weinig nieuwe gezichtspunten op geleverd. Een beroep op art. 83, zesde lid, der ar beidswet, dat een overtreding niet straf baar stelt, indien deze onder de gegeven omstandigheden als gerechtvaardigd is te beschouwen, kon volgens den officier in deze niet gedaan worden, omdat by het opnemen van dit artikel nimmer gedacht is aan overtredingen in perpetuo van de arbeidswet. Door een ontslag van rechts vervolging zou de rechtbank bovendien af- wyken van de tot dusverre gevolgde ge- dragsiyn, om zich nimmer een oordeel aan te matigen over administratieve bestuurs- beslissingen. Hoezeer de officier ook de moeilyk- heden van verdachte kon aanvoelen en hoe gaarne hy ook hoopte, dat een bevredigende oplossing zou worden ge vonden, toch kon hy niets anders doen, dan bevestiging te vragen van het door den kantonrechter gewezen vonnis. De verdediger, mr. F. van der Goot, be toogde in een zeer uitvoerig pleidooi, dat cr wel aegelijk gronden aanwezig zUn, om een beroep te doen op het zesde lid van art. 83 der arbeidswet. Hy herinnerde er aan, dat de minister in Juli 1937 in een beschikking op een adres heeft te kennen gegeven, dat er geen termen aanwezig waren voor een tusschentydsche 111 trek king der overwerkvergunning, daar nem niet gebleken was, dat de belangen der dij de „Arnoud" werkzame arbeiders door net verleenen der vergunning waren g&scnaay. De overtredingen, die verdachte nee* begaan, worden gerechtvaardigd door ne bijzonder belang van verd. en door ajg meene belangen, beide ieder voor zich z groot, dat het belang der wetsnaleving daarby verre achter staat. Pleiter concludeerde ten slotte tot slag van rechtsvervolging. is De rechtbank zal op 7 April vonn wyzen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10