Heemaf Stofzuigers DE NIE Uit de Omstreken CEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Donderdag 24 Maarl 1938 KERK. EN SCKOOLNIEUWS YISSCHERIJ BERICHTEN H.DENIE FAILLISSEMENTEN WEERBERICHT. AGENDA Hebt U hem ook al geprobeerd? HEEMAF PREDIKBEURT Sassenheim Gem. Gods: Vrydagnam. 8 uur pastor v. d. Wouden van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar 's-Grevelduin-Capelle T. H. Oostenbrug to Gouderak. IJMÜIDEN, 24 Maart. VISCHPRIJZEN. Tarbot 7060 ct.. Tong 120—72 ct.. Heilbot 8b —62 ct. per kg.; Griet f.3515; Groote schol f.15; Middel schol f.17; Zetschol f.18: Klein- schol f. 11—7: Bot f. 7.50—3.50; Schar f.5—2.50; Tongschar f.2612; Poontjes f.9—5.70; Groote schelvisch f.138.50; Middel schelvisch f. 12—8; Kleinmiddel schelvisch f. 12.50—7.40; Kleine schelvisch f.11—7; Groote gul f.74.20; KI. gul f.97.50; Wijting f. 5.101.10; Versche haring f.76.20 per 50 kg.; Groote hake f.4838; Mid del hake f.3836 per 125 kg.; Kleinmiddel hake f.10—8.40; Kleine hake f. 6.10—5.20 per 50 kg.; Kabeljauw f.28—8.50 per 125 kg.; Vleet f. 1.70; Leng f. 2.10—0.68; Koolvisch f. 0.50—0.13; Rog f. 15.50 per stuk. Prijzen visch uit de witte zee: Jumbo's 2.00 1.75; Groote schelvisch 2.501.70; Middel schel visch 2.501.80; Kleine middel schelvisch 3.20 1.90; Kleine schelvisch 5—2.80; Groote gul 1.40 —1.15; Kleine gul 1.30—0.90 per 50 kg.; Wolf 4.70—3.70: Kabeljauw 5—4.30 per 125 kg.; Heil bot 72—52 ct. per kg. Aan den afslag 6 trawlers: IJin. 49 met f.3320 IJm. 4 met f.1170; IJm. 12 met f.3570: IJm. 7 met f.2530; IJm. 112 met f.1750: IJm. 88 met f.1100; 1 logger met versche visch: IJm. 204 met f.640; 1 drifter versche haring Lt. 53 met f. 610. Uitgesproken: J. W. v. d. Krogt. Langstraat 77. Wassenaar. R.-c.: mr. J. L. L. Wery. Curator: mr. J. J. Schokking. Den Haag. verkrijgbaar bij 8230 NIEUWE RUN 57 TELEF. no. 1155 (Ingez. Med.) Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 768. Hedenmiddag 2 uur: 768. BINXENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769,0 te Brest. Laagste barometerstand 733.9 te Ingö. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Meest matige Zuid-Westelijke wind. Nevelig tot licht of hall bewolkt. Weimg of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Het hoogedrukgebied over het vasteland van West-Europa nam weer in beteekenis toe. ook in her Zuidwesten op den Oceaan steeg de lucht druk. De uitgebreide Oceaandepressie trok ver der Oostwaarts, het centrum ligt thans over Noord-Scandinavië, terwijl een uitlooper tot vei in het Zuidwesten op den oceaan reikt. Het ge- heele noordelijke deel van het waarnemings gebied ondervindt den invloed van de depressie. Er waaien krachtige Zuidwestelijke winden met zwaar Bewolkte lucht en regen, en in Noora- Scandinëvlë sneeuw. In de zuidelijke helft van het waarnemingsgebied heerscht mooi voor jaarsweel1 met zwakken wind doch veel ochtend nevel. Op IJsland is het koud, de temperatuur daalde er plaatselijk 8 graden onder het vries punt. In Noord-Scandinavië en Finland kwam cck nog lichte vorst voor IJsland uitgezonderd is de temperatuur echter in vrijwel het geheeie waarnemingsgebied boven normaal. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Windstil, 2 gr. C„ fraai. Londen: Z. wind. 5 gr. C.. mooi. Berlijn: N.N.W. wind. 9 gr. C.. ochtendnevel. Nice: N. wind. 12 gr. C.. zw. bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm: 9 gr. C. f48 gr. F.). 12 uur 's mldd.: 15 gr. C. 59 gr. F.). AALSMEER. Jaarverslag der C. T. A. V. Verschenen is het jaarverslag 1937 der Coöp. Tuinbouw Aankoopver. alhier. De secr., de heer Alb. Spaargaren Jbzn.. her innert aan het zilveren jubileum, dat de vereeniging en een harer bestuursleden, de heer Jb. Alderden Dzn., in '37 mochten ge denken. Wat den gang van zaken betreft, zijn mede door de hoogere inkoopsprijzen van de benoodigdheden de omzetten der vereeniging beduidend gestegen, terwijl de cijfers over 1937 het bestuur weer moed en vertrouwen geven om ln de ingeslagen richting voort te gaan. De secretaris con cludeert, dat de vereeniging haar bestaan in de afgeloopen 25 jaar wel heeft gerecht vaardigd. Jaarvergadering. De „VI B-A" (Ver. tot instandhouding van het Badhuis te Aalsmeer) heeft haar als vergadering gehouden in hotel „Flo- ralia" onder voorzitterschap van den heer W. Maarse Jr. Na opening las de secretaris, de heer A. Nieuwkoop, de notulen, welke overeenkomstig weiden vastgesteld Uit het jaarverslag bleek, dat 1937 voor de V.I B A. geen gunstig jaar was geweest de ontvang sten waren onbevredigend. Hoewel de toe stand waarin het badhuis verkeert, goed genoemd mocht worden, ware het zeker gewenscht, voor onderhoud enz. in de toe komst reserve te vormen, wat niet mogelijk bleek. Veel meer dan tot nu toe diende de burgerij gebruik te maken van het badhuis. De heer J. Scholtz gaf als penningmeester verslag van zijn beheer. De inkomsten en uitgaven hadden over 1937 f 1904 01 be dragen. Per 31 Dec. j.l. beschikte men nog over een saldo van f. 156, terwijl in 1937 f 350 was ingeteerd Boeken en bescheiden waren nagezien en in orde bevonden. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren K de Boer. J. Verkade en A. Nieuwkoop. Als leden der Fin Commissie 1938 werden benoemd de heeren K. Dubbeling en W v Oorde Na eenige besprekingen werd besloten tot op richting van een sportclub. De voorzitter deelde mede. dat in het badhuis een glij- plank zal aangebracht worden. Na rond vraag volgde sluiting. Propaganda-avond „Volksonderwijs". De afd. „Aalsmeer" en „Aalsmeerderdijk" van Volksonderwijs belegden een samen komst in „De Oude Velling", waarvoor groote belangstelling was. De voorzitter van „Aalsmeer", de heer Wlllekeshuis, sprak een openingswoord en hield een propagandarede, zoowel voor volksonderwijs als voor de openbare school. De heer J. Eveleens Dzn., vertelde over den toestand van het onderwijs aan den Uiterweg, een 70-tal jaren geleden en droeg een mooi gedicht in oud-Aalsmeer's dialect voor: een groepje meisjes en jongens i leerlingen van mevr. Ida Last te Amster dam) demonstreerden dansjes enz.: de oud-onderwijzer Versluys droeg een schets voor. terwijl de heer J. Tulp .De goede oude tijd in Aalsmeer-Oost op humoristi sche wijze weergaf. Een en ander oogstte veel succes. In de pauze werd een bezoek gebracht aan de expositie van figuurzaag-werkstuk ken in een der nevenzalen. Deze voorwer pen waren vervaardigd door de leerlingen der O. L. school Rozenstraat. De voorzitter de heer Willekeshuis sloot dezen uitstekend geslaagden avond. „Uiterwegs Fanfarecorps" (dir. de heer W. Meijns) heeft een zeer druk be zocht concert gegeven in .De Oude Veiling" Ter afwisseling verleende medewerking .-Aalsmeer's Koorvereeniging" (dir. de heer W. Keessen Jz.) Zoowel van de muziek als zang werd veel genoten. Het jeugdcorps van „UJF." heeft ook nog een paar num mertjes ten beste gegeven. De voorzitter van UF. heeft den avond geopend, terwijl met een bal besloten werd. Het Weduwenfonds „Uiterweg" heeft zijn jaarvergadering gehouden in café M. Koome, onder voorzitterschap van den heer AJb. Spaargaren Jbz. Na opening las de secr., de heer D. Eveleens Dzn., de no- tulean en het jaarverslag, welke werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer K. Joren Dzn., gaf rekening en verant woording van zijn beheer. Aan weduwen was in 1937 uitgekeerd f. 1091.Op 31 Dec. beschikte het fonds nog over f. 1862.16 aan kasmiddelen. Als bestuursleden wer den herbenoemd de heeren A. Eveleens Azn.. G. Hansen en D. Tas Gzn. Na me- dedeelingen van internen aard volgde sluiting. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Jacob Bregman. 23 jaar en Neeltje van den Hoek, 20 jaar. te Berkel. Beroepen. Beroepen by de Ned. Herv. Kerk te den Bommel ds W. Bieshaar alhier. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: een paar schoenen, een palcje kinderkleertjes en een stel oorknoppen in etui. Doordat mej. P v. d. H., uit Hazers- woude die per rijwiel alhier op de Dorps straat reed geen richting aangaf toen zij den Zijdeweg op wilde rijden, werd zij aan gereden door een auto, bestuurd door den heer A. A. v. d. B.. te Den Haag. Met won den aan hoofd en been werd zij ter plaatse verbonden en per auto naar haar woning vervoerd. Van de auto werd de radiateur en kop lamp beschadigd terwijl het rijwiel werd vernield. De politie stelt een onderzoek in. HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Vrijdag. Voorm. te 9 uur: nam. te 21 uur 48 min. LICHT OP VOOR FIETSERS. Donderdag: 6 48 n.m. tot 5.24 voorm. MAAN8- OP- EN ONDERGANG. 24 Maart op: 2 uur 06; onder 10 uur 32. KATWIJK. Bijeenkomst Chr. Hist. Jongerengroep. Na een tijd van vreedzame rust kwam de C.H. Jongerengroep te Katwijk aan Zee tot nieuw leven, door een vergadering uit te schrijven, waarbij behalve de leden itot dusver alleen heeren) ook dames uit Kat wijk aan Zee en dames en heeren uit Katwijk aan den Rijn waren uitgenoodigd. Bij afwezigheid van den voorzitter kreeg de president van den Statenkring Lelden de leiding. Deze opende en sprak zijn ver heugenis er over uit, dat zoovelen aan den oproep gehoor hadden gegeven. Aan de hand van actueele feiten schetste hij de noodzakelijkheid van activiteit onder de jongeren opdat zij straks de openvallende plaatsen kunnen innemen. De heer A. Fortgens, voorz. der Fede ratie v. J.G. wees, na melding gemaakt te hebben van de extremistische stroomtngen en zoowel geestelijke als sociale nooden van deze maatschappij, op de noodzakelijkheid zich in te stellen op probleemen die zich voordoen. Als Christenen hebben wij onze roeping te vervullen en de boodschap van het Evangelie op elk terrein uit te dragen. In iedere nieuwe situatie in het hier en nu moeten wij onze houding bepalen en de stroomingen welke de maatschappij door kruisen toetsen aan onze levensovertuiging. De C.H. Jongerengroep biedt een uitste kende gelegenheid voor studie op dit ter rein. De voorz. dankte den spr.. waarna hij voorstelde tot een gecombineerde groep Katwijk-ZeeKatwijk a d. Rijn dus Kat wijk te komen. Hij noodigde alle aanwe zigen tot een proeflidmaatschap van drie maanden uit, wat door niemand geweigerd werd. Door deze toevoeging was reorgani satie van het bestuur noodig. dat voor de helft uit dames en voor de andere helft uit heeren zal bestaan, gelijkelijk verdeeld uit de belde Katwijken. Voorloopig nam de voorz van dezen avond het presidentschap op zich. Als bestuursleden werden gekozen de da mes: T. den Dikken. N. van Duyn. J, Freke en D. Knetsch; de heeren: F. van Duyn, A. van Leeuwen, Jac. Meyvogel en G. Zuyder- duvn. Allen aanvaardden hun benoeming. De volgende verg. zal te Katwijk a. d. Riin gehouden worden. Tenslotte droeg de heer van Duyvenbode nog Iets voor. Na het zingen van het Lutherlied sloot de voorzitter deze opgewekte samenkomst, waarna de .baei v. d. Zwan voorging in dankgebed. KATWIJK AAN ZEE. GOUDEN JUBILEUM DER A. R. KIESVEREENIGING. Toespraak van ds. J. Fokkema. In de Gerei. Kerk werd een openbare vergadering gehouden ter herdenking van het 50-jarig bestaan van de A. R. Kiesver. „Nederland en Oranje", waar als spreker optrad ds. J. Fokkema, Herv. pred. te Delft met het onderwerp „Vijftig jaar strijd". Ds. J. Fokkema werd ingeleid door den heer C. A. Veltkamp, voorz. der A. R. Kiesver. te Katwijk aan Zee. Deze liet zingen Ps. 68 vers 1 en las Ps. 72. De heer Veltkamp zeide o.a.. dat het nu een tijd ls voor een bescheiden feeststemming. Spr. haalde in dit verband aan de woorden van ar. H. Colijn uitgesproken Kj zijn laatste radio rede en zeide. dat de A R Kiesver. van Katwijk aan Zee een klein steentje mocht bijdragen tot den bloei van onzen constl- tutioneelen staat. Spr. noemde enkele op richters der pi. vereen., o.a. de heeren Holtrust. D. Ouwehand. D. B. Parlevliet en Verschoor. Verder dankte spr. de verte genwoordigers van het Gemeentebestuur, burgemeester W. J. Woldringh v. d. Hoop en den heer J. C. Tieleman. Vervolgens hield ds. J. Fokkema zijn re feraat Wat blijdschap geeft in de vereeni ging, aldus spr., geeft blijdschap in het partijleven. Zoo moeten wij ook dit 50-jarig jubileum zien. Het kleine moet in het raam van het groote worden geplaatst. Spreker sprak voorts naar aanleiding van Ps. 84: „God heeft genade en eere gegeven". Hij is ons een zon en schild! De diepere warmte, de bezielende liefde en de kracht voor het beginsel vinden hun grond in God. Onze tactiek was vechten voor onze beginselen. De tegenslagen van den vijand afweren. Wij hebben gedaan wat onze hand vond om te doen, alsof het van ons zelf afhing, maar toch in het besef dat niet wij het waren, maar Israels God. die krachten geeft. In diepen ootmoed des harten vra gen om inzicht en leiding, zooals de A. R. wil doen. Dit ls heerlijk in de tegen woordige generatie. Niet op de lauweren rusten, vooral niet met het oog op de vele extremistische bewegingen van onze be wogen tijden. Wij moeten ook bij het feest vieren zelfs nog actief blijven. De A. R. beginselen geven vastheid en zekerheid. Vasthouden aan het beginsel. Opbouwende critiek is altijd goed. mits men in het oog houdt, dat beginselstudie den ondergrond moet vormen. Onze mannen (en in het bij zonder dr. H. Colijn) hebben recht op on zen steun. Spr. waarschuwde om één te zijn, een gesloten phalanx moeten onze ge lederen zijn. Spr. stond nog even stil bij de handhaving van het gezag en de vrij heid van het geweten. Het geloof is de sterke grondslag voor de A. R. beginselen. Het geloof geeft moed en kracht. Alleen diepe afhankelijkheid van liet Woord is het voetstuk waarvan men niet zal worden afgestooten. Spr. liet daar na zingen Ps. 118 vers 7 en 8. De heer Nieuwenhuyzen. voorz. van den Kamerkieskring Leiden, wenscht de ver eeniging hierop geluk, waarna de heer Veltkamp een kort slotwoord sprak en liet zingen Ps. 72 vers 11. waarna ds. J. Fok kema voorging ln dankgebed. 8242 ungez daz:i.i HULDIGING VAN DEN HEER C. J. LAMBOUR. Bij zijn afscheid van de Voctbalvereen. „Katwijk". Wegens het aannemen van een beroep als predikant bij de Herv. Gem. te Lage Zwaluwe heeft de heer Lambour bedankt als voorzitter van de voetbalver. „Katwijk" Het bestuur heeft ln de Oranjezaal van het Jeugdhuis den heer Lambour gehul digd voor het vele. dat hij voor de V.V. Katwijk deed. De heer M. Verloop sprak I nem toe en wees er op dat hetgeen in de 6 vereenigingsjaren bereikt is. voor het over- groote deel het werk van den heer Lam bour was. Als voorzitter was u een onbe taalbare kracht in ons bestuur. De ver houding met de C. J. O. wist hij in deze organisatie naar ieders genoegen te rege len. Ook besprak spr. de daadwerkelijke voetballoopbaan van den heer Lambour. Maar voor ons allen komt de tijd, dat wij onze schoenen aan de wilgen moeten Wan gen. De functie, die de heer Lambour gaat aanvaarden ls nu eenmaal niet vereenig- baar met een shirt en een voetbalbroekje. Namens alle leden wenschte spr. hem ge luk met het bereikte succes. We hopen, al dus spr.. dat God uw arbeid mag zegenen, opdat dat werk strekke tot Zijn eer. Na mens de leden bood spr. hem uit dank baarheid een aquarel aan. De heer A. Harteveld sprak namens de oud-leden, waarvan er velen aanwezig waren. Met enkele andere heeren hebt gij. aldus spr. de vereeniging opgericht. De eerste jaren waren moeilijk, maar onder uw energieke leiding is zij geworden, wat zij nu is. Als voorzitter en als aanvoerder »an het eerste elftal zal uw vertrek een groot gemis voor de club zijn en zien wij u noode gaan. De adspiranten zullen ook veel aan u missen, u wist ze bijeen te hou den. Namens de adspiranten dankte de heer A. Bauw den heer Lambour, namens de „hoop van Katwijk" bood hij hem een doos sigaretten aan. Door den heer D. Kruyt werd nog een aardig filmpje vertoond. Tenslotte dankte de heer Lambour allen haltelij k. Hij hoopte, dat de voetbalver. Katwijk er in de toekomst nog vele leden bij zal krijgen! LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: E. J. van Heiningen geb. Waayer d.: C. A. Hilgerson geb. Scheen z. Ondertrouwd: C. J. Jansen en A. J. van Duyne. Overleden: J. Visser m. 75 jaar. Bewijs van dankbaarheid. Een drietal Jaren geleden is de werk- looze stucadoor K„ die ln Zuld-Afrika werk kon krijgen, door het Burgerlijk Armbe stuur en het Armbestuur van de Geref. Kerk geholpen aan een deel van de kosten van overtocht voor hem en zijn gezin. Dezer dagen zijn beide armbesturen aan genaam verrast toen zij een schrijven ont vingen van K., waarin deze mededeelde te zijn geslaagd: de belde colleges dank bracht voor de verleende hulp, doch tevens een chéqué bijsloot voor het bedrag, inder tijd aan hem besteed. Niet zoodra zijn de aanslagbiljetten voor de straatbelasting uitgereikt, of een lawine van bezwaarschriften heeft den raad bereikt. Vrijwel alle bewoners van het villapark Park Leeuwenberg hebben een bezwaarschrift Ingediend. Gevonden: 1 reserve autowiel met band; huissleutel. Adres bureau v. politie. Onder leiding van ds. Vermet hield de afdeeling Leidschendam-Voorburg van het Ned. Bijbelgenootschap haar jaarver gadering. Goedgekeurd werden de verslagen van secretaris, penningmeester en bibliotheca ris. De verkoop van bons heeft een goed resultaat opgeleverd. Herkozen werd ais bestuurslid ds. A. Sonneveld en gekozen de heer J. van Soest. Besloten werd in October a.s. een openbare bijeenkomst te houden, terwijl de verdere propaganda werd gere geld. Ds. Sonneveld sloot met dank zegging. OEGSTGEEST. DE NIEUWE COMMANDANT DER BURGERWACHT. Evang. Gem.: Spr. ds. Vasseur van Den Haag, 8 uur nam. H. Morschweg 12: Bijbellezing Joh. de Groot, 8 uur nam. Patrimonium: Chr. Dem. Unie. Spr. Janse, 8 uur nam. Paul Krugerstraat 37: Tentoonstelling Ned. R.K. Volksbond Avondteekenschool, 7-9 u. nam Rehoboth: Spr. ds. de Wit over Luther, 81/4 uur nam. Voorschoten (Chr. Belangen)Uitvoering „De Lofstem" en Taveno", 8 uur nam, Vrijdag. Nutsgebouw: Leidsche Bouwver. N.V. Algem, verg. van Aandeelhouders, 41/* uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Kin deren op een ijsschots", 8 1/4 uur nam. Alphen a. d. Rijn (Nutsgebouw): Spr. mr. IJssel de Schepper over de Bellamy-gedachte 8 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theatcr, Stationsweg: 8 uur nam.: „De weg terug". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur. Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Thcater, Breestraat 31. 8 uur nam., Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur „Tango Notturno". Zondag van 2-7 uur doorloopeude voorstelling. Lldo-Thcater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Mrs. Cheyney's verdwijning". Woensdag- cn Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling 27 uur en 8.15 uur. Casino-Theater. Hoogcwoerd 49: 8 uur nam- „Het geheim van de schorpioen". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 21/2 uur. Rcx-theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2'/t uur nam. en 8 uur nam.: „Muiterij op de Bounty". Zondag doorl. voorstelling 2-7 en 8 uur nam. De avond-, nacht cn Zondagdicnst der apotheken wordt van Zaterdag 19 tan. Vrijdag 25 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Crol-t, Rapenburg 9, tel. 807 en J. Doe- dens, Wilhelmlnapark 8, Oegstgeest, tel. 274. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. Plechtige installatie van den heer W. H. G. Palm. In de v.m. Gemeenteschool had bovenge noemde installatie plaats voor het front van de geunlformde groep met het vaandel, ln het bijzijn van vele leden. Na een openingswoord van den voorzitter den heer J. M, Pos, las de secretaris de heer B. J. v. d. Meene het benoemingsbesluit voor. De Burgemeester de heer A. J. van Gerre- vink, stelde dan den nieuwen Commandant den heer W. H. G. Palm officieel aan de leden voor. Wjj zyn thans in ons land gelukkig zoo ver gekomen aldus spr. dat het nauwelijks wellicht in het geheel niet meer noodig is om onze menschen onder het oog te bren gen dat het zonder gezag ln onze maat- schappy niet gaat. Gedurende een groot deel van myn leven heb ik voor deze ge dachte moeten vechten, en men heeft mij dikwijls hetzy openiyk, hetzy ln gedachten, uitgemaakt voor een antieken duisterllng, die de teekenen der tijden niet verstond. Tïians schynt het: „Ni Dieu, nl maitre". Deze volkenverglftigende leefregel is in den loop der eeuwen meer dan eens terug gekomen, en zal zeker weer terugkomen. In dit ojjzicht ls de geschiedenis van het menschdom zeer leerzaam Maar wij kunnen reeds dankbaar zyn, dat zy verdoofd neerligt. Gezag ls noodig in een geordende maatschappy en wij heb ben te gehoorzamen de wetten en de wet- teiyke voorschriften en niet te vergeten ook de menschen, die door het opperste gezag geroepen zyn deze wetten cn voor schriften uit te voeren en daartoe met ge zag bekleed zyn. Dat geldt ons allen. Goed- willigen doen het met vreugde en als het ware van zelf. Maar het ls gehoorzaamheid die desnoods tegen wil en dank moet wor den afgedwongen en ook wordt afgedwon gen. Dat geldt dan voor de opstandigen. Er ls echter een gehoorzaamheid aan het gezag, die meer beteekent, die hooger waarde heeft. Die gehoorzaamheid is de gehoorzaamheid van het initiatief, van het U moet beslist ken-' nismaken met den» eenlgen „tapijtreini-ci ger", den STOFZUIGER ƒ90.— 8229 K. RAPENBURG 10 TELEF. 25. (Ingez. Med.) zich spontaan en vrijwillig beschikbaar stellen als Instrument van het gezag. Maar deze gehoorzaamheid stelt dan ook aan hen, die zich er aan onderwerpen, veel hooger eischen dan de lijdeiyke. Want hij, die zich verzet tegen den elsch van lydeiyke gehoorzaamheid ln moeiiyke omstandig heden, is een opstandige. Maar hy die uit eigen vrijen wil zich ter beschikking stelt van een instelling tot steun van het gezag en zich verzet of heengaat als de instelling uit haar sportieve oefening wordt geroepen, tot het volgen van haar eigeniyke bestem ming, is een verrader of lafaard. Vele leden van het Instituut der B.V.L. hebben hun offervaardigheid in ruime mate getoond. Meermalen is gebleken, dat de Oegstgeester Burgerwacht over uitnemende schutters beschikt. De algemeene schiet vaardigheid is boven de middelmatige en onder Commandant Beckmann sterk ver hoogd. Ik heb vertrouwen ln deze mannen. Niemand kan voor een geheeie groep an dere menschen Instaan. Maar het zou my hoogst verbazen en natuuriyk ook zeer be droeven, indien onder hen ook maar één zou zyn, die, als hy eenmaal tot zyn eigen iyke taak zou worden geroepen, zou aarze len of terugdeinzen voor de consequenties van de afgelegde belofte en die daardoor zou moeten worden gerangschikt onder een der bovengenoemde categorlën. Spr. is over tuigd. dat de leden op de toewyding van den commandant kunnen rekenen. Hy zal U met raad en daad by staan. In tyden van vreedzame oefening en in tyden, waarvoor God ons behoede, waarin gij zult worden geroepen tot het werkelyke, wellicht tot het opperste offer. Spr. eischte van hen, dat zy hem thans met sympathie en vertrouwen tegemoet treden, dat zy hem onvoorwaardelyk zul len volgen en gehoorzamen als eenmaal het signaal „alarm" heeft geklonken door de straten van Oegstgeest. Deze rede werd be sloten met een „driewerf hoera" op H.M. de Koningin. De nieuwe commandant dankte den Bur gemeester voor zijn benoeming als zoodanig en beloofde zich het ln hem gestelde ver trouwen waardig te maken, zyn volle ener gie te geven aan de hem opgelegde taak. Spr. dankte het bestuur, inzonderheid de heeren Pos en v. d. Meene voor de aan den w.n. commandant den heer Daniels verleen de medewerking alsook den heer Danlëls persoonlyk voor de door hem betoonde op offering en hoopte mede namens de leden, dat de heer Danlëls zyn medewerking zal biyven verleenen. Thans moet men zeker zyn, waarop spr. nader Inging. Spr. wekte op de oefeningen zoo veel mogelyk met hart en ziel by te wonen. Spr. verklaarde het commando te hebben overgenomen en besloot met een „Leve het Koninklijk huis. leve het Vaderland" waar mede allen spontaan instemden. De heer D. G Sanders sprak nog namens de B.V.L.welk Instituut mede handhaving van het gezag in ons dierbaar Nederland is opgedragen en hoopte naast de Burger wacht op een aangename en blyvende goe de verstandhouding met den nieuwen com mandant. De heer Palm legde dan in handen van den Burgemeester de vereischte eed van trouw af. Een 6-tal nieuwe leden werd ge ïnstalleerd. waarna de gewone schietoefe ning een aanvang nam. 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6