LAATSTE BERICHTEN Verdeeling van den beschikbaren arbeid LEEDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 24 Maart 1938 De strijd in Spanje Redactie1507 Directie en Adminisfr. 2500 WtC-'^'S£RUJ^ SPORT RECHTZAKEN Regeling vrouwenarbeid in fabrieken Binnenland dagbladreclame UN/T CMIITIKEN Stadsnieuws Onze Telefoonnummers: (op 2 lijnen) BEURSOVERZICHT Buitenland Dc strijd bij Huesca In een officieel communique van het hoofdkwartier van Franco wordt medege deeld, dat aan het front van Aragon de opmarsch ln den sector van Huesca, niet tegenstaande het slechte weer en den tegenstand van den tegenstander, is voort gezet. De vijand werd overal verslagen en leed groote verliezen. De hoogten van San Gregorio en het dorp Tardienta werden bezet De troepen, welke in den Zuidelijken sector opereeren, hebben de Ebro over schreden. Zij bezetten een groot brugge- hoofd en drongen vervolgens twaalf kilo nieter door in de vijandelijke Unies, waar door een deel van het front van den vijand In Aragon ineen is gestort. De vijand liet meer dan 400 gesneuvelden en een enorme hoeveelheid wapenen en oorlogsmaterieel op het slagveld achter. HET NOORDWEST HUESCA FF? RE stemde 5—3^/tQUUUE '"Sèlljm =t ,BENTUE y SANGUIS iANIÊS BOLE A (WENO_ 10LEA ftucnu l-ZZa. eARASCUFS 3-M jREG o j n "''MALES* Het ministerie van landsverdediging te Barcelona erkent dat de vijand er ln ge slaagd was de Ebro te overschrijden en de dorpen Pina en VelUla de Ebro te bezetten De vijand dwong verder de regeeringstroe- pen Tardienta te ontruimen, alsook San- garren. Madrid gebombardeerd. Van 11 uur tot 12.30 uur gisteravond is het centrum van Madrid door het geschut van de nationalisten onder vuur genomen. De granaten vielen met een regelmaat van een per minuut. De bevolking vluchtte ln den ondergrondschen spoorweg. De tram- dienst werd gestaakt Het aantal slachtof fers Is gering. Engelschman vermist. De officieele vertegenwoordiger in Spanje van het Engelsche comité voor me dische hulp aan Spanje, lord Churchill, wordt reeds sinds meer dan zes weken ver mist en men ls zeer bezorgd over hem. Hij ls een verre verwant van Winston Chur chill. Hij had veel hulp geboden bij de oprichting van dit comité. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. De Noordwijksche Golfclub organiseert op Zondag een Eclectic Medalplay, wedstrijd over 18 holes met bijzondere telling. Werkmeester van gevangenis staat terecht. Verdacht van corruptie. Vandaag heeft de Amsterdamsche recht bank onder voorzitterschap van mr. Boll de strafzaak behandeld tegen een 40-ja- rigen werkmeester, vroeger werkzaam in de strafgevangenis, die terecht stond om dat hij in strijd met zijn plicht tegen be taling gevangenen diensten had bewezen. Hij zorgde voor versnaperingen, bracht boodschappen en briefjes over en verleen de gunsten. Aanvankelijk waren twee werkmeesters wegens dergelijke malversaties gearresteerd De tweede Ls echter buiten vervolging ge steld. Beide mannen zijn geschorst. Aan den verdachte Ls ten laste gelegd, dat hij als ambtenaar in de strafgevangenis, be last was met het toezicht op gevangenen, f. 10 als geschenk van den vader van een der gedetineerden heeft aangenomen. In strijd met zijn plicht en de voorschriften, leverde hij daarvoor aan den gedetineerde tolletjes tabak. Van een andere gevangene nam hij f. 9 aan, waarvan hij van een bevriende rela tie van den gedetineerde een postwissel van f. 170 kreeg toegestuurd. Dit geld Inde hij en smokkelde het binnen de gevange nis om het aan den gedetineerde te geven. ALs volgend feit is hem ten laste gelegd, het aannemen van giften in geld van een gevangene, voor wien hij versnaperingen meebracht en brieven aan diens familie deed toekomen. Ook het verder ten laste gelegde feit betreft de leverantie van ver snaperingen en het overbrengen van brie ven. Dit zijn de nuchtere feiten zooaLs zij in de dagvaarding uitvoerig zijn omschreven. Van de wilde geruchten, die aanvankelijk over deze geruchtmakende kwestie de ron de deden ls weinig overgebleven. Verdachte bekende. De officier van justitie vorderde een ge- v-ngenisstraf van twee jaar. De verdediger mr. J. Prin^, bracht in rijn pleidooi het beleid in de gevangenis 'er sprake, waartegen de president mr. Boll een ernstig 'bezwaar liet hooren. Het zou nooit zoover met verdachte zijn gekomen, wanneer de toestanden in de ge vangenis beter waren geweest en de regle menten nauwkeuriger waren nageleefd on- d°i een strengere leiding. Met klem drong pl. op clementie aan. Vonnis 7 April. Voor-ontwerp bij den Hoogen Raad van Arbeid ingediend. Door den minister van sociale zaken is bij den hoogen raad van arbeid ingediend een voorontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in de artikelen 2 en 3 van de wet Inzake de ver deeling van den beschikbaren arbeid 1937. Aan de toelichting wordt het volgende ontleend: In artikelen 3 tot 8 zijn krachtens het bepaalde ln art. 2 der wet inzake de ver deeling van den beschikbaren arbeid 1937 verbodsbepalingen vastgesteld voor vrou wen en meisjes ten aanzien van een aan tal werkzaamheden, welke in tegenstel ling met den huldigen toestand vóór 1 Januari 1934 in fabrieken of werkplaatsen ln het algemeen niet door vrouwelijk per soneel werden verricht. Daarnaast zijn ecnige werkzaamheden verboden, welke ook op het oogenbzlik nog slechts hier en daar door vrouwen en meisjes werden ver richt, maar waarvan het niet onmogelijk Ls, dat ln de naaste toekomst de neiging zal opkomen om hiervoor in meer belang rijke mate van vrouwenarbeid gebruik te maken. Als voorbeelden van zoodanige werk zaamheden kunnen worden genoemd: het werken in draad- en klinknagel fabrieken, het kloppen van zakken, het aanvochten en mengen van tabak en werkzaamheden in dc natappreteer- derij in fabrieken van wollen stoffen, alsmede werkzaamheden aan de assor timenten en de selfactors in strijkga- renspinnerijen. Een vrouw of meisje zal volgens het ontwerp besluit geen arbeid mogen verrichten in een kisten- of timmer fabriek, en geen anderen arbeid dan inpakwerk in draadnagelfabrieken, fa brieken van stalen of ijzeren bouten en moeren, inrichtingen voor machi nale houtbewerking, klinknagelfabrie ken, leerfabrieken en leerlooierijen. In schoenfabrieken zal zij slechts bepaal den, in het ontwerpbesluit omschre ven arbeid mogen verrichten. Voorts somt het ontwerp een aantal catego rieën van arbeid op, -welke niet door een vrouw of meisje mogenworden verricht. Niet kon worden opgetreden tegen het werken aan de z.g. compleet- machines in sigarenmakerijen, omdat zulks reeds vóór 1 Januari 1934 bijna uitsluitend vrouwenarbeid was. Naast de mogelijkheid om een verbod van arbeid te geven, houdt art. 2 van de wel de bevoegdheid in om vast te stellen, welk percentage van de arbeiders, die in een fabriek of werkplaats bepaalde soor ten van arbeid verrichten, ten hoogste uit vrouwen of meisjes mag bestaan. Als giondslag moet daarbij ook worden geno men de toestand op 1 Januari 1934. Volgens art. 3 der wet kan verder wor den vastgesteld, welk percent van de in een fabriek of werkplaats of in een groep van fabrieken of werkplaatsen werkzame arbeiders ten minste uit mannen van 25 jaar of ouder moet bestaan. Een alge- meene maatregel van bestuur, waarbij zoodanig percentage wordt vastgesteld, kan uitgevaardigd worden, wanneer in een fa briek of werkplaats of in een groep van die inrichtingen de getalsverhouding voor de volwassen mannen ongunstiger is dan in het algemeen in soortgelijke fabrieken of werkplaatsen wordt aangehouden. In derdaad is in de bedrijven, in de artikelen 915 van het ontwerp-besluit genoemd, ten aantal fabrieken, waar die verhoudin gen ongunstiger liggen. Van de in artikel 2 en 3 der wet gegeven bevoegdheid tot het vaststellen van een percentage, is gebruik gemaakt in de ar tikelen 9 tot en met 15 van het ontwerp besluit. Bij het vaststellen der percentages is waar mogelijk rekening gehouden met de getalsverhoudingen, zooals die in de voor de betrokken bedrijven geldende collectieve arbeidsovereenkomsten voorko men. Waar geen collectieve arbeidsover eenkomst was, is een onderzoek naar de getalsverhoudingen in het betrokken be- ariif ingesteld. De artikelen 9 t/m 15 hebben betrekking op den arbeid in boekbinderijen en aan verwante bedrijven, in fabrieken van pa pierwaren, in cartonnagefabrieken, in druk kerijen, in schoenfabrieken, in cacao- en chocolade- en suikerwerkfabrieken. Zooals reeds werd aangeduid, zijn in ver schillende collectieve arbeidsovereenkom sten bepalingen opgenomen, welke voor het in het betrokken bedrijf werkzame- personeel getalsverhoudingen voorschrijven. Daarnaast kunnen in die contracten ook verbodsbepalingen voorkomen met betrek king tot vrouwen- en meisjesarbeid. Wor den nu dergelijke beoalingen eener col lectieve arbeidsovereenkomst bindend ver klaard krachtens de wet op het algemeen verbindend en het onverbindend verklaren van beoalingen van collectieve arbeids overeenkomsten. dan zouden, indien het een bedrijf betreft, waarvoor ook in het onderhavige ontwerp-besluit gelijksoortige voorschriften gegeven zijn, twee, misschien verschillende regelingen, over hetzelfde ontwerp naast elkaar gelden. Zulks dient voorkomen te worden. Waar nu volgens de meening van den minister een regeling, die door het geor ganiseerde bedrijf zelf is ontworpen en die algemeen verbindend is verklaard op verzoek van dat bedrijf, behoort te preva leeren boven voorschriften, welke van overheidswege aan het bedrijfsleven wor den opgelegd, is art. 2 in het ontwerp besluit opgenomen. Art. 2 houdt dan ook in, dat de be palingen van het ontwerp-besluit n»et gelden voor zoover en zoolang met be trekking tot onderwerpen als in dat besluit geregeld, bepalingen van een collectieve arbeidsovereenkomst ver bindend zijn ingevolge een algemeen verbindend verklaring. Artikel 16 bepaalt nog: Indien in een fabriek of werkplaats af zonderlijke aJdeelingen voorkomen, waar werkzaamheden plegen te worden verricht als in een fabriek of werkplaats, als be doeld in een der artikelen 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12, 13, 14 en 15 plegen te geschieden, wordt voor de toepassing van dit besluit die af- deeling beschouwd als een afzonderlijke fabriek of werkplaats. ALGEMEENE NEDERLAND SC HE BOND VAN LEESBIBLIOTHEEKHOUDERS. Gisteren Ls ln het Zuid-Hollandsche Kof fiehuis te Den Haag de algemeene jaarver gadering gehouden van denAlgemeenen Nederlandschen Bond van Leesbibliotheek houders. Hier werd als voorzitter gekozen, in de plaats van den aftredenden voorzitter C. J. Heeck uit Castricum, de heer E. van Dus- schoten uit Hilversum. Ingevolge het algemeen verlangen tot uitbreiding van het hoofdbestuur zijn bo vendien gekozen de heeren S. B. Gompers uit Gouda en M. Sas uit Heemstede. NIEUWE MARINE ATTACHÉ TE WASHINGTON. Bij Kon. Besluit is de kapitein ter zee J E. Meijer Ranneft met ingang van den lslen April benoemd tot marine-attaché bij het Nederlandsche gezantschap te Washington. Kapitein ter zee J. E. Meijer Ranneft is ln 1886 geboren. Bestemd voor de oplei ding van zee-officier werd hij adelborst le klasse op 16 Sept. 1907. Twee jaar later werd hij bevorderd tot luitenant ter zee 2de klasse en 6 Maart 1919 verkreeg hij den rang van luitenant ter zee le klasse. Zijn bevordering tot kapitein-luitenant ter zee kwam op 1 Sept. 1929 af. Kapitein ter zee werd de heer Meijer Ranneft op 1 Augustus 1933. De niuwe marine-attaché bezit het eere- teeken voor belangrijke krijgsverrichtin gen voor de expeditie naar de Kleine Sosnda-eilanden (1905—1909). Hij is rid der 3de klasse der Orde van St. Anna van Rusland, comandeur der Orde van de Kroon van Italië. en commandeur der Orde van de Zwarte Ster van Frankrijk. ruggegraat van elk goed reclamc-plan ONTSPORING OP DE LIJN GOUDA—SCHOONHOVEN. Geen persoonlijke ongelukken. Van den personentrein, die vanochtend om 9.44 uur van Gouda naar Schoonhoven vertrok, is op enkele meters buiten het tramperron de locomotief op een wissel, die niet zuiver aangesloten was, ontspoord, waarbij de machine dwars over de rails kwam te staan. Door de geringe snelheid van den trein had het déraillement geen ander gevolg dan een versperring van de baan. De vijftien casragiers bekwamen geen letsel en zijn door de spoorwegen mei een autobus naar Schoon "'Ofgn vervoerd. Het opruimingswerk is direct, ter hand ge nomen en na eenige uren was de baan weei vrij. De materleele schade is zeer gering. Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland. (Vervolg van het 3e Blad). In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter nog in het bijzonder den direc teur-generaal van den landbouw, den heer ir. A. L. H. Roebroek. Gezien de hoeveelheid voorstellen, welke ter tafel zouden komen, gingen de gewone agendapunten snel onder den hamer door. Het verslag van de notulen-commissie van de vorige vergadering werd goedge keurd, evenals het verslag van den pen ningmeester. De exploitatie-rekening over het afge- loopen boekjaar sloot met een nadeelig saldo van f 811.85, terwijl tenslotte de be grooting 1938 een nadeelig saldo te zien gaf van f. 1.211.85. Het eindcijfer is f. 74.911.85. In de financieele commissie zullen voor 1938 zitting nemen afgevaardigden der vei- lingsvereenigingen te Veur, Medemblik en IJsselmuiden. Aan de orde was vervolgens het eerste bestuursvoorstel, dat door de vergadering met groote instemming begroet werd. De vergadering droeg het bestuur op bij voort during de aandacht der regeering te blijven vestigen op de noodzakelijkheid van uit breiding van onzen export ook naar andere landen, speciaal naar Engeland, hetwelk al leen bereikt kan worden door een verlaging of overbrugging der hoogc Engelsche in voerrechten en tenslotte op de billijkheid, dat de handelspolitieke wapenen, waarover onze regeering langzamerhand de beschik king heeft gekregen, ook voor een met zijn belangrijkheid overeenkomend deel worden aangewend ten behoeve van den export van Nederlandsche tuinbouwproducten. Na een korte toelichting van den voorzit ter werd de vergadering geschorst tot van middag. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale 27 Maart t.m. 2 April. Oonsumpti&mel'k regeerings- contract taxegedeelte 7.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeerings mi nimumprijs 5.40 cent. Afdracht bij levering In coneum.ptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. DE STAND DER BOLGEWASSEN. De K.N.A.C. meldt: Na de crocusjes, die zooals ieder jaar de voorboden zijn voor het komend bloemen- feest, staan thans vele narcissenvelden- in vollen bloei. De hyacinthen en vroege tul pen zullen echter nog wel eenige koeste lende zonnedagen noodig hebben, alvorens rij beginnen te kleuren, zoodat er a.s. Zon dag nog niet zoo heel veel op de velden te bespeuren zal zijn. Voor de liefhebbers zal er evenwel bij een verkenningstocht reeds veel te genie ten vallen. DE LPIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Het bestuur van bovengenoemde ver- eeniging ontving tot zijn groote teleurstel ling van het Budapester-Kwartet het be richt dat het gedurende dit seizoen Europa niet kan bezoeken. Voor het Kunstkringconcert oo 29 Maart a.s is thans geëngageerd het Riele Queling Kwartet, dat in de laatste jaren ook in ons land met veel succes optrad. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 79 cent per K.G. UIT NED. OOST-INDIË HEVIGE REGENS. PAiDANG, 24 Maart (Aneta/A.N.P.)Door dat twintig dagen lang hevige regens zijn gevallen, is in de buurt van Fort-de-Kock aan sawahs en groententuinen groote schade aangericht. Door een aardstorting zijn 12 huizen bedolven. De schade bedraagt ongeveer f. 10.000.—Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gehad. Overplaatsingen van 6. R. V. A. Aan de op te richten 2de bataljons zul len door de regimenten veldartillerie één sectie 6 veld beschikbaar worden gesteld aan de regimenten behoorende bij hun divisie. De sterkte van deze sectie bedraagt 1 officier. 1 wachtmeester, 17 korporaals en manschappen en 8 paarden. In verband met het bovenstaande moeten door 6 R.V.A. alhier drie van deze secties geleverd wor den, waarvan het personeel vóór a.s. Za terdag 12 uur in de vredesgarnizoenen der regimenten infanterie aanwezig moet zijn. Verscheidene arrestanten in Oostenrijk weer op vrije voeten. Dr. Neumann, die o.a. den hertog van Windsor heeft behandeld en die gearres teerd was ómdat hij zou hebben getracht, een som gelds naar het buitenland over te brengen, is gisteren weer in vrijheid ge steld. Van verscheidene andere oersonen wordt eveneens de in vrijheidstelling ge meld. DEFICIT OP DE EGYPTISCHE BEGROOTING. Tengevolge van defensieuïtgaven. De Egyptische begrooting. die aan het einde van deze week door den minister van financiën zal worden ingediend, vertoont een geraamd tekort van 4.000.000 pond. Dit tekort is ontstaan door een verdere ver hooging van de defensie-eischen, welke slechts twee en een half millioen zouden omvatten, volgens de aankondiging van 10 Maart jJ. De „Daily Telegraph and Morning Post" welke correspondent desbetreffende berich ten seint, meldt verder, dat de totale uit gaven op de begrooting 41 millioen bedra gen. CIJFERS OVER DE IMMIGRATIE IN ZUID-AFRIKA. Volgens cijfers, verstrekt aan het Huis van Afgevaardigden door den minister van binnenlandsche zaïken, waren van de 7.046 immigranten die de Zuid-Afrikaansche Unie tiL&schen Februari en December van het vorige jaar binnenkwamen, 4.085 afkomstig uit Groot-Brittannië en 1.2C5 uit Nederland. In de 12 jaren van Januari 1924 tot Decem ber 1937 (1931 en 1932 niet medegerekend» waren de cijfers als volgt: Britten 39.573, Duitschers 9.867, Lithauers 8.317, Nederlan ders 5.630. PROEVEN MET „VLIEGENDE TORPEDO'S" Te Mustin Field (V. St.) worden geheime proefnemingen verricht met. een langs draadloozen weg bestuurd vliegtuig, dat, geladen met ontplofbare stoffen, in tijd van oorlog als een „vliegende torpedo" gebruikt kan worden en me;- onfeilbare zekerheid naar zijn doel geleid wordt van een controleerend vliegtuig uit dat zich op veiligen afstand bevindt. De grondge- dach e is niet nieuw, maar de proefnemin gen worden hier op uitgebreider schaal te;- hand genomen, wegens de vorderingen welke mei dit wapen in andere landen, met name in Italië, reeds bereikt zouden zijn. ARABIER IN PALESTINA ONTVOERD. Een Arabier. Fares genaamd, die men in Arabische kringen ervan verdacht spion- nage te plegen ten gunste van Engeland, is tezamen met zijn chauffeur op een rit door het district Akko in Palestina door Arabi sche benden ontvoerd. Het onmiddellijk door politie en militairen ingestelde onder zoek heeft tot dusverre nog geen resultaat opgeleverd. Men vermoedt, dat Fares en zijn chauffeur om het leven zijn gebracht. AMSTERDAM, 14 Maart. Met het verloop van de producten markt en wordt op de effectenbeurzen steeds rekening gehouden en enkele fondsensoorten worden vaak regelrecht beïnvloed door de prijsbeweging van het een of andere voortbrengsel. Voor ver schillende artikelen zijn regelings-commissies in het leven geroepen, doch dat de maatregelen, door deze commissies genomen, dikwijls niet het beoogde resultaat opleveren, is de laatste jaren meer dan eens helder aan het licht gekomen. Een typisch voorbeeld vormt op het oogenblik het rubber-restrictie-schema. Zooals bekend, heeft de internationale Rubber-regelings-com- missie het uitvoerpercentage voor de bij de restrictie-overeenkomst aangesloten landen voor het eerste kwartaal van 1938 vastgesteld op 60% van de basis-quota. Het onbevredigende verloop der rubberprijzen had deze commissie aanleiding gegeven, den uitvoer sterk aan ban den te leggen. Zij hoopte hiermede te bereiken, dat de voorrSElen zouden slinken en de prijzen zouden stijgen. Dit is evenwel niet het geval geweest en de laatste dagen zijn de rubber- prijzen gedaald tot circa Si/A d. per Engelsch pond. In verband hiermede deden te Londen reeds geruchten de ronde, dat de internationale commissie de uitvoerquota nog verder zou ver lagen. Op 29 Maart zal een vergadering worden gehouden en met spanning wacht men op de besluiten, welke op deze vergadering zullen worden genomen. Het verbruik van de Ver. Staten, dat ten op zichte van het wereldrubber verbruik een zeer voorname rol speelt, is hoogst teleurstellend. In de eerste twee maanden van het loopende jaar is het verbruik daar ongeveer 53.-000 ton groot geweest of bijna 46.000 ton minder dan in de overeenkomstige maanden van 1937. Voor het eerste kwartaal rekent men voor Amerika op een verbruik van niet meer dan circa 82.000 ton. De rubbervoorraden nemen dan ook gestadig toe en bedragen in het Ver. Koninkrijk circa 72.000 ton. Toen de uitvoerpercentages voor het eerste kwabaal van dit jaar werden vastgesteld op 60% van de standaardproducties werd het verbruik van de Ver. Staten voor de eerste drie maanden van 1938 geraamd op ca. 115.000 ton. Waar dit verbruik zoo sterk bb de raming ten achter blijft, is de meening uitgesproken, dat voor een sterker restrictie alle aanleiding bestaat. Aan een zeer vergaande opbrengst beperking zijn echter groote bezwaren verbon den. Niet alleen gaan de kostprijzen van het product naar boven, doch bovendien wordt het arbeidersvraagstukveel moeilijker. In ieder geval blijkt, dat men met productie schema's het prijsverloop van een artikel niet kan dwingen, indien factoren van economi- schen aard een averechtschen invloed uit oefenen. De middagbeurs. De voortgezette reactie in Wallstreet maakte op de Amsterdamsche effectenbeurs een on- aangenamen indruk. Men is er zich van be wust. dat een zakelijke opleving niet goed mogelijk is. indien het in de Ver. Staten den verkeerden kant opgaat. De Amerikaansche fondsen werden in over eenstemming met het koersverloop te New York algemeen lager afgedaan. De omzetten waren klein, aangezien een afwachtende hou ding werd aangenomen. Groote verliezen werden echter niet geleden. Voor locale fondsen bestond een ongeanimeer de stemming. De kooplust was geheel verdwe nen; het aanbod was niet groot, doch voldoende om opnieuw een reactie te veroorzaken. Waar gisteren reeds aanzienbjke nadeelige verschillen moesten worden geregistreerd, behoefden thans geen groote verliezen te worden opgeteekend. Doch over het algemeen kwamen toch weer la gere noteeringen tot stand. Op de Rubberafdeeling werden Amsterdam Rubbers enkele procenten lager ingezet, daarna trad een herstel in, doch tegen het slot liep de koers wederom vrij scherp terug. Verschillende minder courante soorten kwamen beneden de laagste prijzen van gisteren. Op de Rubbermarkt te Londen waren de rubberprijzen dan ook op nieuw achteruitgegaan en vanzelfsprekend werd hierdoor een onaangenamen indruk gewekt. In Tabakken ging niet veel om; de Sumatrasoor- ten moesten zich opnieuw een kleine opoffering getroosten. Van de Industrieelen legden de Philips- aandeelen aanvankelijk eenig weerstands vermogen aan den dag, doch later op den middag volgden zij een benedenwaartsche richting. Unilevers en Aku's verkeerden lich telijk in reactie. De handel in Fokker-aan- dgelen was tot stilstand gekomen. De Suiker markt had een stil verloop. H.V.A.'s werden wat lager ingezet en konden zich niet vol doende herstellen. De Scheepvaartmarkt had een kalm voorkomen. De toonaangevende aandeelen kwamen in doorsnee op een verlaagd peil. Koninklijken liepen na prijshoudende opening enkele pro centen achteruit. Voor Nederlandsche beleg gingsfondsen bestond een aarzelende stem ming. Staatsobligatiën gaven na prijshoudende opening meerendeels duidelijke teekenen van verzwakking. De Oude Schuld lag gedrukt in de markt. Fransche fondsen waren wederom aangeboden, niettegenstaande de Fransche franc wat beter gedisponeerd was. In Duitsche waarden ging maar weinig om. WISSELKOERSEN. Londen 8.97 1/8 (8.97 3/8); Berlijn 72.52»/, (72.50); Parijs 5.55 (5.51); Brussel 30.41'2 30.42»/'*); Zwitserland 41.46 (41.46 1/2); Kopenhagen 40 05 (40.071/-)Stockholm 46.22»/. (46.25); Oslo 45.10 (45.10); New- York 1.80 7/8 (1.80 13/16); Praag (3 32 (6.32); Oost Bankpapier 25»/2 i26'/2); Lire Bankpapier 7.40 7.40 Prolongatie Va; Part. disc. 1/8; dag geld 1/4 Regis termarken 35 1/4; Crediet Sperrmar- marken 14; Effectensperrmarken 9 7/8; Reismarken 49»/*; Bankpapier 33 3/8. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3