5 BUITENLAND De strijd in het Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Donderdag 24 Maart 1938 INTERNATIONALE ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. Filmavond. Bovenstaande organisatie hield gister avond in de groote zaal van het Nut een filmavond. Toen de voorzitter, de heer H. Zunder- man Sr. de bijeenkomst opende, kon hij een groot aantal belangstellenden hartelijk welkom heeten. Deze avond, zei spr., ia be legd om aan de orde meer bekendheid te geven. Reeds jaren voert de I.O.G.T. ook in Leiden den strijd voor een drankvrije samenleving. Zij ls hier vertegenwoordigd door twee leges, de loge .Leiden Vooruit" No 53. welke reeds bijna 23 jaren bestaat en de loge „Tot Aller Welzijn" No. 134. Velen denken dat de I.O.G.T. een geheim zinnig organisatie is, doch spr. hoopte dat de heer Antonisse er in zou slagen, dit denkbeeld weg te nemen. Vervolgens werd een film vertoond, opge nomen op de Blauwe Week-meeting te Arnhem, welke het vorig jaar aldaar werd gehouden. Zij gaf een indruk van de mas sale opkomst en verschafte den aanwezigen het genoegen, vele bekenden op het witte deck te zien voorbijtrekken. De heer J. Antonisse uit Amsterdam, oud-algemeen voorzitter der LOGT. in Indië sloot zijn rede bij de laatste film aan door op te wekken plaats te nemen in de rijen der drankbestrijders. Gedurende de Blauwe Week werd een intensieve actie ge voerd. thans zal een demonstratie gegeven worden te Rotterdam ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan De wijze van werken van de I.O.G.T. is verschillend, naar gelang vair het land, doch de basis is overal dezelfde, n.l de broederschaps gedachte. Zij wordt gedreven door het be ginsel der naastenliefde. Spr. doet vervol gens uitkomen dat het drankkwaad ook in onzen tijd nog groot is. Daarom vraagt spr zet uw schouders onder dit mooie werk! Vooral de matigen zijn de oorzaak van het voortbestaan van het drankkwaad, een kwaad dat uit naastenliefde dcor ons zoo fel bestreden wordt Na de pauze werd vertoond de film .De strijd om de Matterhom". die toonde hoe- vele moeilijkheden het bestijgen van berg reuzen met zich medebrengt-. De voorzitter Sprak aan- het slot zijn vreugde uit over het geslaagd verloop van dezen avond en wekte allen op zich aan te sluiten bij de I.O.G.T. DE ALGEMEENE TOESTAND Wachten op Chamberlain's rede. Heden is de dag. dat Chamberlain zijn verklaring zal afleggen. In tegenstelling tot het totdusverre gemelde, verwacht men. dat de Engelsche premier over Tsje- cho-Slowakije toch meer uitvoeriger en duidelijker zal zijn dan werd aangenomen. We zullen afwachten, hoever dit gaan zal! BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM Schietwedstrijd van diverse afdeelingen. Door de B.VL.-afdeelingen Katwijk, Oegstgeest, Leiderdorp. Rijnsburg, Valken burg en Leiden is tijdens het winterseizoen 1937/38 een competitieschietwedstrijd ge houden met K.S.O. patronen. Deze competitie waarvoor groote belang stelling bestond, is thans beëindigd. Met de afdeeling Katwijk als winnares van het tournooi (2306 pnt.l, worden de volgende plaatsen achtereenvolgens bezet door: Oegstgeest (22751Leiderdorp 122651, Rijns- burg (?25H. Valkenburg (2209). Leiden (2204) Door den Commandant van ZuidrHolland West werd een zilveren wisselbeker beschik baar gesteld/terwijl medailles werden uit geloofd o.m. door de gemeentebesturen van Katwijk, Oegstgeest en Leiderdorp, het Leldsch Dagblad, de Leidsche Courant en de Nieuwe Leidsche Courant. Dinsdag a.s. zullen de prijzen worden uit gereikt .terwijl de korpsschutters der 6 af deelingen nog een onderlingen wedstrijd zullen schieten. Deze samenkomst, welke door diverse autoriteiten wordt bijgewoond, zal gehou den worden in het schietlokaal te Oegst geest. zijnde de vroegere gemeenteschool in de Geversstraat. DIRECTRICE VRIJZ. CHR. FEDERATIEHUIS. Naar wij vernemen, ls met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot directrice van het Vrijz. Chr. Federatiehuis. Gerecht 10. mej. A. J. van Nienes, te Amsterdam, zulks in verband met het vertrek wegens huwelijk var. de tegenwoordige directrice mevr. Duvekot. BELGIË De landsverdediging. In de commissie van Kamer en Senaat voor de landsverdediging heeft generaal Denis verklaringen afgelegd, waarin hij o.a. mededeelingen deed over het systeem van vernielingen, dat aanvaard ls ten behoeve van een stuiten der vijandelijke troepen bij een inval langs den weg of de spoorlijn. Voorts deed de generaal mededeelingen over de opstelling der troepen langs de grens, die steunen op versterkingen en ver dedigingslinies, waarbij het Albertkanaal van het hoogste belang is naast de forten. De forten aan den rechteroever van de Maas, te Luik en Namen, zijn geheel op nieuw opgetrokken en versterkt, terwijl tal rijke versterkingswerken de verdedigings linies verstevigen. Voor een nieuwe bewa pening van de forten aan den linkeroever zouden zeer belangrijke credieten noodlg zijn. Het gemotoriseerde cavalleriecorps vormt de legerreserve voor het eerste begin. Het Bejgische leger heeft echter een verdedi gende. geen aanvallende taak. Een snelle mobilisatie moet verzekerd worden, zelfs wanneer de invaller er in zou slagen een bres te slaan in een of andere verdedigings linie. Gemotoriseerde troepen zijn hiervoor noodig. De motoriseering is ook van belang voor de verkenningsdiensten. De gemengde commissie heeft zich na deze uiteenzettingen uitgesproken voor een snelle motorisatie van het leger. POLEN DE REGELING MET LITHAUEN. Paniekzaaiers naar concentratiekamp. Thans is vastgesteld, dat Charmat ge zant te Kaunas zal worden, terwijl Skripa is genoemd tot Lithausch gezant te War schau. 12 personen, die na het verzenden van de Poolsche nota aan Lithauen, paniek tracht ten teweeg te brengen door het versprei den van ongegronde geruchten teneinde een massaal aanbod van geldswaardige papieren uit te lokken, zijn naar een con centratiekamp gezonden Een groot aan tal kleine spaarders heeft aanzienlijke verliezen geleden door deze manoeuvres, want hun papieren werden dadelijk met groote winst door deze lieden verkocht. MEXICO Het petroleum-conflict. De vakvereenigingen hebben geweldige betoogingen gehouden om uiting te geven aan haar vreugde over de door de regeering ten uitvoer gelegde onteigening der bui- tenlandsche petroleum-maatschappijen. Een millioen mannen, vrouwen en kinderen hebben optochten gehouden. Zij hebben Cardenas en de leden der regeering harts tochtelijk toegejuicht, toen dezen op het balkon van het staatspaleis verschenen. De directies der petroleummaatschap- pijen hebben bij het ministerie van finan ciën geprotesteerd tegen de willekeurige methoden der regeering. FRANKRIJK Senaat contra Blum. Met ingang van 16 Maart j.l. is de heer Sj. Vriend, alhier, aangesteld bij den Rijks- tuinbóuwvoorlichtingsdienst. De heer Vriend is benoemd tot assistent van Ir. J. H. Riemens. Rijkstuinbouwconsu- lent voor de Glascultures en Directeur van den Proeftuin te Naaldwijk en krijgt tot standplaats Delft. Gistermiddag is de 13-jarige P. M„ wonende in de Tollensstraat, achter ,.Zo- merzorg" van een schutting gevallen, waar bij hij dusdanig ongelukkig terecht kwam. dat hii een lichte hersenschudding opliep. De E.H.D. bracht den jongen over naar het Acad. Ziekenhuis. Chineesche successen. Ook uit Hankau wordt gemeld, dat de toestand in het Zuiden van Sjantoeng een voor de Chineesche troepen gunstigen keer neemt. De Chineesche troepen hebben op 20 en 21 Maart een krachtigen tegenaanval op den Japanschen rechtervleugel gedaan en een groot aantal vijandelijke tanks vernield. Gisteren heeft de Chineesche keurbrigade de Japansche troepen, die bij Jihsien in loopgraven lagen, aangevallen en meer dan de helft daarvan vernietigd. De Chineezen op den linkervleugel rukken naar het Noord- Oosten op. In het Zuiden van Sjansi trekken 2000 tot 3000 Japanners in Oostelijke rich ting terug langs den Noordelijken oever der Gele Rivier. De Japansche legeraanvoerders hebben, nu de aanvallen langs den spoorweg Tient sinPoekau mislukt zijn, alle beschikbare manschappen samengetrokken voor een nieuwen aanval uit drie richtingen op Soetsjau. Men wil druk uitoefenen langs den spoorweg TientsinPoekau in Zuide lijke richting, oprukken langs den spoorweg Peiping—Hankau om de rivier bij Kaifeng over te steken en van Nantoengtsjau uit een aanval doen op de Chineesche stellingen aan den Noordelijken oever van de Jangtse De Britsche regeering heeft de Mexi- aansche er van in kennis gesteld, dat zij zich alle rechten in deze zaak volledig voorbehoudt en thans den toestand, zooals die zich uit de onteigening heeft voorge daan, bestudeert. ELTA.X BUS KORTE TRAJECTEN «tenl Station tot Noordeindsplein v.v. Noordeindsplein tot Koninginnelaan v.v. Koninginnelaan tot Hooge Rijndijk v.v. Hboge Rijndijk tot Driftstraat v.v. Driftstraat tot Prins Hendrikplein v.v. Prins Hendrikplein tot Station v.v. Verklaring van Boncour. De financieele Senaatscommissie ls bij een geweest ter bespreking van de belde financieele wetsontwerpen, die door Blum toegelicht werden. Na afloop is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt „De commissie zal den Senaat voorstellen, het ontwerp tot verhooging van het voor schotmaximum deT Bank van Frankrijk van 15 tot 20 milliard te aanvaarden. Zij is echter tegen overschrijving van vier mil liard van het actief van het egalisatiefonds op de kas voor de nationale defensie. Op gemerkt werd dat het fonds geen eigenlijke winst heeft gemaakt, maar dat integendeel het oorspronkelijk kapitaal, geschat in goud of deviezen, aanzienlijk verminderd is. Men zou zoo medewerken tot een tweede in flatie. Het ministerie zou dan dc gelegen heid hebben te lang te talmen met het diepgaande reorganisatie-ontwerp, dat het zal moeten indienen, indien het niet wordt vervangen door een regee ring van nationale eenheid, die de commissie evenals de minister-presi dent zoo spoedig mogelijk gevormd wcnscht te zien". In verband hiermede zij nog gemeld, dat eenige afgevaardigden der minderheids, fracties het initiatief genomen hebben voor een verklaring, waarin gevraagd wordt, ,.de onverwijlde vorming van een boven de partijen staande regeering van nationale verdediging en openbaar welzijn, die, door het geheele land om zich te ver eenigen. kracht en gezag heeft, om den vrede té redden en de Europeesche orde te handhaven in overeenstemming met de| traditioneele politiek van Frankrijk". Reeds 77 afgevaardigden, onder wie Paul Reynaud, Mandel en De Kerillis, hebben de verklaring geteekend. In de Senaatscommissie voor buitenland- sche zaken gaf Paul Boncour een overzicht van den tegenwoordigen toestand in de MiddeUandsche Zee en meer in het bijzon der in Spanje. Hij wees op het vitale belang der Fransche belangen in dat gebied. Hij gaf uitdrukking aan den wensch te zien, dat de thans aan de orde zijnde onderhandelingen tusschen de regeeringen van Egeland en Italië gepaard zullen gaan met een ontruiming van het Spaansche gebied. Indien de door de overige regee ringen vastgestelde politiek door de huidige regeering werkelijk wordt gevolgd, kan zij geen enkel oogenblik en onder geen enke len vorm tot effect hebben een verzwak king van de positie van Frankrijk, noch de duurzame of tijdelijke- vestiging van niet Spaansche strijdkrachten in de buurt van Frankrijk of bij onze verbindingslijnen. De minister keurde de luchtbombardementen scherp af. Zij hebben de Fransche regee ring er toe gebracht het Initiatief te nemen tot een diplomatieke actie, welke beoogt er een einde aan te maker,. Er werd een stap ondernomen bij de autoriteiten te Salamanca. Engeland sloot zich daarbij aan en de Heilige Stoel heeft, daarmede parallel, geïntervenieerd. Tenslotte vroeg Boncour de commissie haar gezag te gebruiken om de openbare meening te overtuigen, dat het buiten iedere partij om slechts de belangen van het. land en den vrede onder oogen moet zien om den toestand te kunnen waar- deeren, waaraan Frankrijk in Midden- Europa en de Middellandsche Zee het hoofd moet bieden. Omdat U met MAGGI1 Aroma de zekerheid hebt het bede Ie gebruiken, dat op dit gebied in de handel is! Bovendien, sinds kort, verlaagde navulprijzen 27 CT. FLACON No. 0 14 CT. FLACON No. 1 8221 (Ingez. Med.) 4556 (Insez. Med.) Gewapende Chineezen te Sjanghai ontsnapt. Gistermorgen vroeg hebben 300 Chinee sche soldaten die geïnterneerd waren in de Fransche concessie van Sjanghai, over het prikkeldraad trachten te ontsnappen. Er vielen schoten en een Tonkineesche bewa ker is gedood. 30 Chineezen. gewapend met geweren en revolvers, konden ontsnappen en worden thans door de politie gezocht. H ZWEDEN 1 Mei officieele feestdag. De Rijksdag heeft een wetsvoorstel aan genomen, waarin bepaald wordt, dat de eerste Mei officieele feestdag zal zijn, te beginnen in 1939. LITHAUEN Verlof van den premier verlengd. President Smetona heeft den duur van het verlof van minister-president Tubelis verlengd tot 19 April met het oog op diens slechten gèzondheidstoestand. Minister Staniszauskas zal het departemlent van Tubelis ad interim blijven waarnemen. TSJECHO-SLOWAKIJE Partij -hergroepeering. De fracties van de Kamer en Senaat van de Duitsche christen-sociale partij, welke tot nu toe de regeering heeft gesteund, zijn bijeengekomen en hebben besloten het centraal bureau van de partij te doen ver gaderen tot het aannemen van de volgende punten: Ten eerste: Zajcek, de minister zonder portefeuille, die de partii in de regeering vertegenwoordigde, zal aftreden. Ten tweede: de christen-socjale partij zal overgaan naar de oppositie en een on afhankelijke groep vormen. Zij zal zich niet aansluiten bij de partij van Henlein. De officieuze „Uj Magyarsag" protesteert tegen het denkbeeld eener regeling van de zaak der Sudeten-Duitschers, zonder ge lijktijdige regeling van de kwestie der Hon- gaarsche minderheden. Het blad eischt de organisatie van een volksstemming in Tsjecho Slowakije overal waar de minder heden 50 procent der bevolking te boven gaan. Te Praag en elders worden groote lucht beschermingsoefeningen gehouden. ZUID-SLAVIË Verklaring van Stojadinowitsj. In den Senaat heeft Stojadinowitsj he- - ïmorgen ten aanzien van de buitenland- - ie politiek o.m. verklaard: „Zuid-Slavië is thans een der voornaamste factoren van den vTede op den Balkan en in Europa. Zuid-Slavië heeft aan zijn grenzen geen rijanden meer. ENGELAND De versnelde bewapening. Vragen in het Lagerhuis. Maharadja van Patiala t Chamberlain heeft gisteren, in gezel schap van sir Thomas Inskip, een onderhoud gehad met het bestuur van het vakvereenigingscongres inzake ver snelling der bewapening. Volgend communiqué is uitgegeven: „De eerste minister heeft uitgelegd, dat hij niet voornemens was, speciale voorstel len in te dienen voor de verzekering van de versnelde uitvoering van de defensiepro gramma's. Het is aan de leiders der ver schillende takken van industrie, werkgevers en werknemers, te beraadslagen over de wijze, waarop zij te zamen de regeering op de beste manier den steun zouden kunnen geven, welke noodig is. Een gepaste manier om de noodzakelijke besprekingen te voeren zou zijn tusschen de werkgevers en de vakvereenigingen in de bijzondere takken van industrie, welke er bij betrokken zijn. De minister-president zeide. dat zijn be doeling van de bijeenkomst met den alge- meenen raad was hem den noodigen mo- reelen steun te geven voor zijn verzoek. De algemeene raad verplichtte zich zoo spoe dig mogelijk zijn zienswijze kenbaar te ma ken. Chamberlain heeft ook de nationale werkgeversvereenigingen uitgenoodigd voor een bespreking over hetzelfde onderwerp. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag heeft Chamberlain ver klaard zich niet te kunnen verplichten het Huis in kennis te stellen van de onderwerpen, waarover bij de Britsch ïtaliaansche onderhandelingen van ge dachten wordt gewisseld. Hij herinnerde evenwel aan zijn be lofte het Huis op de hoogte te zullen brengen van iedere eventueele overeen komst tusschen Londen en Rome en over deze overeenkomst te laten debat- teeren, zoodra «lj *ot stand zal zijn ge komen. Opnieuw werden in het Lagerhuis tal van vragen gesteld over de schending der nlet- inmengingsovereenkomst in Spanje. In zijn antwoord wees de onderstaatssecretaris van buitenlandsche Zaken, Butler, er op, dat de Britsche regeering nimmer wijziging heeft gebracht in haar voornemen al het moge lijke te doen om een doeltreffende toepas sing door de belanghebbende regeeringen te verkrijgen van de niet-inmengingspoli- tiek. Butler herinnerde er voorts aan, dat de wensch der Britsche regeering was, welke partij in het onderhavige conflict ook de overwinning zou behalen, de onafhankelijk heid en territoriale onschendbaarheid van Spanje te zien handhaven. De Maharadja van Patianla is overleden. Hij werd in October 1891 geboren en ge noot zijn opleiding op het Aitchison Col lege te Lahore. In 1930 was de Maharadja leider van de delegatie van Indische staten op de Ronde-tafel-conferentie. Gedurende, den oorlog deed hij dienst bij het Britsch- Indische expeditieleger. In 1925 vertegen woordigde hij Britsch-Indië in den Vol kenbondsraad. De Australische minister-president Lyons heeft een nieuw driejarenplan voor de landsverdediging aangekondigd, dat extra kosten tot een bedrag van 24.750.000 pond sterling zal medebrengen. Van dit bedrag zijn 7.500.000 pond be stemd voor de vloot, 5.500.000 pond voor het leger, 8.750.000 pond voor de lucht macht en 2.750.000 pond voor munitie. DUITSCHLAND DUITSCHE VRIJHEIDSPARTIJ GEARRESTEERD. Na den Anschluss. De geheime staatspartij is er in ge slaagd de z.g. Duitsche Vrijheidspartij op te sporen, welke per radio anti- nationaal-socialistische mededeelingen uitzond en pamfletten verspreidde. 46 personen, mannen en vrouwen, zijn gearresteerd. Volggns een inlichting uit betrouwbare bron zullen zii voor de volks- gerechtbank moeten verschijnen. Tot de gearresteerden behooren twee uitgevers, een vroegere afgevaardigde van den Rijksdag en eenige burgerambtenaren, die beschul digd worden van hoogverraad en ter dood kunnen worden veroordeeld. Od negen April z.ullen veertigduizend man van het. Oostenrijksche legioen die op het. oogenblik nog in Duitschland vertoe ven. weenen in gesloten formaties binnen rukken. Zaterdag a.s. zal Hitier zijn eerste ver kiezingsrede uitspreken te Koenigsberg; hij zal de verkiezingscampagne sluiten met een rede te Weenen op 9 April. Het agentschap Oetcka in Tsjecho-Slo- wakije is gemachtigd met klem tegen te spreken dat de vroegere Oostenrijksche ministers Zernatto en Stockinger aan de Duitsche politie zouden zijn uitgeleverde Onze reserve is dus juist gebleken I De „Osservatore Romano" brengt in een bericht uit Freiburg mededeelingen over den toestand der geestelijkheid en der Roomsch-Kathoiieke organisaties ta het nieuwe Oostenrijk Het blad zegt. dat mgr. Waltz, aartsbis schop van SatlzbuTg, die zich naar een door Innitzer bijeengeroepen bisschops conferentie wilde begeven, gefouilleerd werd met het motief, dat hij documenten bij zich droeg, waaruit ziin verstandhouding met Belgische en Fransche communisten zou blijken Vijf priesters van het aarts bisdom werden gearresteerd, waarbij een hunner in het gezicht werd geslagen. Een tehuis van R.K. gezellen werd gesloten, van een andere organisatie werd de kas in beslag genomen, organisaties van R.K. vrouwen en meisjes in Salzburg en Linz ziin ontbonden. De R.K. pers bestaat niet meer en is in één nacht nationaal-socla- listisch geworden. Rijkscommissarissen in- staJleeren zich in redactiebureaux en uit geversfirma's Men heeft ook den aarts. blssehoD van Graz lastig gevallen Tlidens een gisteren te Linz gehouden, plechtigheid zijn alle voormalige sociaal democratische beambten van de electrid- teitswenken en het trambedrijf, die na de bloedige gebeurtenissen van 12 Februari 1934 waren ontslagen, weder in dienst ge steld HONGARIJE Debat over de buitenlandsche politiek. 1 Milliard voor 5-jaren-plan. In de Kamer heeft graaf George Szeche- nyi, afgevaardigde der vereenigde christe lijke partij, de regeering verweten, dat zij het publiek niet voldoende inlloht over de vraagstukken der buitenlandsche politiek. Hij zeide, dat daardoor eenerzijds een paniekstemming, anderzijds een ongerecht vaardigde hoop werd veroorzaakt door de Oostenrijksche gebeurtenissen. De minister van buitenlandsche zaken, Kanya, antwoordde, dat z. i. het publiek voldoende was ingelicht. De interpellant betreurde het vervolgens, dat de Hongaarsche regeering, de radio- omroep en de pers der regeeringspartijen geen kans hebben gezien om te komen tot een enkel gebaar van sympathie voor het Oostenrijk van Selpel, Dollfuss en Schusch- nigg. „De Anschluss, zeide hij, i6 niet tot stand gekomen door een vrij wilsbesluit: Oosten rijk is door een leger bezet! Minister-president Daranyi, verklaarde daarop, dat de regeérfhé een houding heeft aangenomen, die zeer strikt beantwoordt aan de belangen der natie. Gedurende de interpellatie protesteerde de uiterste rechterzijde der regeerlngspartlj herhaaldelijk. Men riep: „Leve het bevrien de Duitschland". De onafhankelijke afgevaardigde, Hugo Payr, interpelleerde vervolgens de regeering en vroeg, welke waarborgen er bestaan voor de onafhankelijkheid van Hongarije. Hij zeide: „Wij hebben de Oostenrijksche de bacle gezien en thans voelt Tsjecho-Slo- wakije zich bedreigd". „Wij kunnen niet rekenen op buiten- landschen steun. Onze onafhankelijkheid kan niet worden verdedigd door de overeen komsten van Rome of een ander diploma tiek middel, maar slechts door den moed zijner burgers. Het is onzinnig een beweging te steunen, die het buitenland zou kunnen doen geloo- ven, dat een enkele Hongaar bereid ls. bur ger van een anderen staat te worden". Daranyi antwoordde, dat de onafhanke lijkheid in het geheel niet bedreigd wordt en 'gewaarborgd is door bevriende mogend heden en het Hongaarsche leger, Kanya ontkende, dat Duitschland het oog zou hebben op zekere gebieden van Hon garije. De regeering van Duitschland heeft geen enkelen twijfel gelaten inzake haar voornemen de grens tusschen beide landen te eerbiedigen, evenals het de grenzen met Italië, Zuid-Slavië en Zwitserland zal eer biedigen. Het Italiaansch-Oostenrijksch-Hongaar- sche blok is verdwenen, doch de betrekkin gen tot Italië blijven ongewijzigd in den geest van de overeenkomsten van Rome, Over de financiering van het 5-jaren- plan heeft de president der Nationale Bank, minister Imredy, verklaard De twee richtlijnen van het opbouw programma, dat een milliard zal ver- eischen, vormen de uitbreiding van de 'landsverdediging en de vervolmaking van het economisch apparaat, waarbij bijzon dere aandacht aan den landbonw zal wor den geschonken, De versterking van de landsverdediging staat echter op den voorgrond. De regeering heeft alle maatregelen ge nomen om prijsspeculatie tegen te gaan. Van het totale opbouwprogramma ten bedrage van 1 milliard pengo, zal het eerste deel, ten bedrage van_609 millioen pengo, door een slechts één maal toe te passen heffing op de ver mogens worden opgebracht. Het tweede gedeelte, ten bedrage van 400 millioen pengo zal worden verkre gen door binnenlandsche credietopera- ties. De regeering denkt hierbij, als gevolg van den toestand op de geld- en kapitaal markt. aan verschillende leeningen. VEREENIGDE STATEN Een milliard dollar noodig voor reor ganisatie van het leger. General Craig, de chef van den leger staf. heeft de begrootlngscommissie van het Huis van Afgevaardigden 8ewaafj schuwd, dat een crediet van een milliard dollar noodig zal zijn om het leger te rem- ganiseeren en de sterkte hiervan te bren gen op een millioen man, zooals in het mo- bilisatieplan van het departement van oor log is voorzien. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2