STADSNIEUWS De doopplechtigheid van prinses Beatrix 79 ste Jaargang DONDERDAG 24 MAART 1938 No. 23925 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Op 12 Mei te Den Haag Omzetbelasting verlengd tot 1944 Dit nummer bestaat uit VIER blades EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voof advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van.ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten^ (voor binnenland f. 0.30 per 3 ntnd.) VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER. BILDERDIJKHERDENKING IN LEIDEN. Jaarvergadering der afd. Leiden en Omstreken. In de bovenzaal van café-restaurant „de Harmonie" hield' de Ver. voor Veilig Ver keer voor Leiden en Omstreken gister avond haar jaariijksche algemeene verga dering. De voorzitter, de heer M. J. E. Kwint, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en constateerde met vreugde, dat het aantal leerlingen, dat aan het ver- keersonderwijs deelneemt, zich in stijgen de lijn bevindt. In dit verband bracht spr. dank aan de leden der Verkeersonderwijs- commissie en voorts aan den inspecteur Van der Wal en zijn ondergeschikt politie personeel, dat belast is met het dagelijksch toezicht op het verkeer. Verder bracht spr. dank aan het scheidende bestuurslid, den heer J. M. Mante, die zich zeer verdien stelijk gemaakt heeft jegens de vereeni- ging en aan de directie der Twentsche Bank, bijkantoor Leiden, die steeds een locaiiteit ter beschikking stelt voor de be stuursvergaderingen. Spr. besloot zijn ope ningswoord met een opwekking om mede te werken tot uitbreiding van het leden tal. De secretaris, de heer F. J. de Jong las vervolgens de notulen der vorige jaarver gadering, welke onveranderd en onder dank werden goedgekeurd. Aan diens jaar verslag over 1937 is het volgende ontleend: Het verkeer eischte in onze gemeente in 1937 vier menschenlevens, terwijl 39 zwaar- en 17 lichtgewonden het slachtoffer wer den van verkeersongevallen. Het verslag concludeerde hieruit, dat het bestuur in zijn taak. de opvoeding van de weggebrui kers, nog veel te vervullen heeft. Helaas weerspiegelt de belangstelling voor het streven der vereeniging zich nog niet in een toename van het ledental, dat inte gendeel zelfs terugliep van 414 tot 368. De jeugdverkeersexamens mogen zich in een steeds groeiende belangstelling ver heugen. Kon in 1936 aan 450 leerlingen een insigne of diploma worden uitgereikt, dit jaar bedroeg dit aantal 853. De heer Van der Wal verstrekte aan 71 onderwijzers(essen) en 12 padvinderslei- dersisters) verkeerscursussen, terwijl hij in tal van lezingen o.a. op ouderavonden wees op de gevaren van den weg. Met de gemeentebesturen van Voorscho ten. Oegstgeest. Leiderdorp en Zoeterwou- de werd een gezamenlijke actie gevoerd voor een veiliger verkeer. 49 onderwijzers (essen) uit deze gemeenten volgden bij den heer v. d. Wal een verkeerscursus. Het verslag eindigde met een opwekking om propaganda te maken voor de vereeni ging, waartoe uitbreiding van het leden tal het meest doeltreffende middel is. Het verslag werd onder dank aan den heer De Jong goedgekeurd, waaraan de voorzitter woorden van erkentelijkheid toevoegde voor de door dezen functionaris betoonde activiteit. Uit het- verslag van den penningmeester, den heer B J. Moolenaar bleek, dat de ontvangsten f. 365.82 en de uitgaven i. 399.89 bedroegen, zoodat er een nadee- lig saldo is van f. 34.07. De heer Van Ulden rapporteerde namens de kascommissie in gunstigen zin, waarna den heer Moolenaar décharge werd ver leend onder dankzegging voor zijn veel omvattende werkzaamheden en zijn accu- TRRt bcIicGr. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan het reeds eerder genomen be stuursbesluit, waarbij de heer J. Brouwer al.s lid in het bestuur werd opgenomen. Het periodiek aftredend bestuurslid, de heer M. J. E. Kwint werd bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. M. Mante, die zich niet herkiesbaar stel de, de 2de luitenant Snorn gekozen werd. Het bestuur werd uitgebreid met twee le den door de verkiezing van de heeren J. C. Krijger uit Oegstgeest en M. F. Berk hout uit Voorschoten. Tot leden der kascommissie 1938 werden benoemd de heeren L. Questroo en Van der Meer. Na de rondvraag, waarbij de kwestie der propaganda uitvoerig werd besproken, sloot de voorzitter de vergadering onder dank voor de opkomst en de aangename en opbouwende discussies. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. „De Conventie", Korte Mare 16, Leiden. Stoomschelpenzuigerij. Uittredende commissarissen P. F. v. d. Wal len. Den Briel, en P. A. Wernink, Wasse naar. Nieuwe commissaris B. Hofenk, Alphen a. d. Rijn. Gisteren is de 30-jarige onderwijzer M. D. B., wonende te Warmond, die op zijn motorrijwiel langs de Haarlemmertrekvaart reed, plotseling geslipt, doordat zijn achter band leegliep. De motorrijder kwam met zijn hoofd op de steenen terecht en be kwam een hersenschudding en diverse ver wondingen in het gelaat. De E.H.D. ver voerde hem naar het Academisch Zieken huis. As. Zaterdagmiddag en -avond. In verband met de omstandigheid, dat het Genootschap Willem Bilderdijk a.s. Zaterdagmiddag (tegen vier uur) een bron zen gedenkplaat van Bilderdijk zal onthul len aan het huis Oude Singel 86 door Bil derdijk van 18251827 bewoond, zal ook de jaariijksche herdenkingsavond van ge noemd Genootschap op 30 Maart ditmaal alhier plaats vinden in het Snouck-Hur- gronje-huis Rapenburg. Op dien dag wordt namelijk herdacht Bilderdijk's gang in Bal lingschap op 26 Maart 1795 en zijn terug keer uit Ballingschap op 26 Maart 1806. Na een welkomstwoord en de voordracht van enkele verzen van Bilderdijk door den Voorzitter van het Genootschap, den heer August Heyting, zal de Ondervoorzitter Dr. K. H. E. de Jong, Privaat-Docent aan de Rijks-Universiteit alhier, een rede uitspre ken over Bilderdijk in zijn Leidsche tijden, waarna de heer J. Hovy, eveneens bestuurs lid, zal spreken over Belevenissen van Bil derdijk ten huize Oude Singel 86. Het is de verdienste van den heer Hovy, dat hij de plaats van deze woning van Bilderdijk, waar o.a de beroemde Engelsche dichter Southey bij Bilderdijk logeerde en een blij- venden vriendschapsband met hem sloot, heeft nagespeurd. De doopplechtigheid van Prinses Beatrix zal naar men ons verzocht te melden plaats vinden in de Groote Kerk te 's-Gravenhage op Donderdag 12 Mei a.s. Er is nog geen uitnoodiging gericht tot den predikant, die de doopplechtigheid zal verrichten. WANBEGRIPPEN AANGAANDE DEN ZONDAG. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexanfen rechten de heeren P. Huizer (Den Haag) en F. de Groot (Rotterdam). MILITARIZE Bij 6e R.V.A. komen gedurende het tijd vak van 24 Maart tot en met 9 April a.s. een gedeelte der onderofficieren en van 31 Maart tot en met 9 April a.s. een ge- deetle der korporaals en manschappen van de lichting 1927 onder de wapenen voor herhalingsoefeningen. De dienstplichtige wachtmeester-admini strateur Koops komt 4 April bij 6e R.V.A. onder de wapenen om opgeleid te worden voor wachtmeester-capitulant. WAALSCHE KERK. Ds. Bresson met ziekteverlof. Den voorganger der Waalsche Kerk al hier. ds. L. G. M. Bresson, is om gezond heidsredenen een verlof verleend tot 1 Sep tember as. Bij de Staten-Generaal is een wets voorstel ingediend ter verlenging van de omzetbelasting, welke 1 Jan. 1939 afloopt, tot 1 Januari 1944. Bovendien wordt voorgesteld in de wet een aantal technische wijzigingen aan te brengen. De voornaamste zijn: 1. Met levering krachtens overeen komst van koop en verkoop wordt gelijkgesteld elke oplevering van een werk in roerenden staat, zulks onverschillig of eigendomsover dracht plaats vindt of niet. 2. de belastbaarheid van het z.g. „eigen gebruik" wordt uitgebreid. 3. de z.g. verkoopmaatschappijen, op gericht met het doel de belasting te ontgaan, worden tot fabrikanten gestempeld. 4. door verhooging van het bijzonder invoerrecht zal de binnenlandschc fabrikant bij de heffing van omzet belasting niet langer achterstaan bij den buitenlandschen producent. 5. de mogelijkheid vrijstelling van omzetbelasting te vcrleenen aan handelaren, die bijkomstig fabri kant zijn, vervalt. 6. voor gevallen, waarin thans een aanslag wordt opgelegd, zal een heffing door middel van plakzcgels worden ingevoerd. 7. het niet in rekening brengen van omzetbelasting op den consument wordt verboden en met boete be straft. 8. de bestaande bijzondere regelingen voor bepaalde bedrijfstakken wor den in de wet vastgelegd. Tengevolge van deze wijzigingen ver wacht de regeering dat de opbrengst der omzetbelasting met eenige mil- lioenen zal stijgen. (Voor bijzonderheden zie men pag. 1 van het 3de Blad) Lezing van Ds. K. H. Kroon. Ds. K. H. Kroon, Geref. pred. in H. V. hield gisteravond in den foyer van „den Burcht" zijn derde lezing in zijn serie voordrachten. Ditmaal sprak hij over „Wanbegrippen aangaande den Zondag". Spr. begon met er op te wijzen, dat één van de gewoonten, waaruit de diepgaande invloed van het christendom naar voren treedt, de Zondag is. Het is met de Zondagsviering eigenaar dig gesteld. Eenerzijds bestaat er een hou ding, die gekarakteriseerd kan worden in een godsdienstige vereering van den Zon dag, welke alles nalaat hetgeen met Gods wil in strijd is. Daartegenover staat een andere houding t.o.v. der Zondag, waarbij alle godsdienstig besef is verdwenen. De Zondag wordt hier beschouwd als een va- cantie-dag. Bij het punt van den Zondag treedt het wezen van het christelijk geloof en de boodschap van de Kerk wel het duidelijkst aan den dag. In de middeleeuwen, zoo luidt een ver haal, is ergens een brief uit den hemel nedergevallen. door Christus zelf geschre ven, inzake de Zondagsheiliging. Maar dit is, zooals gezegd, maar een verhaal. Deze brief over de Zondagsviering komt in den Bijbel niet voor. Trouwens in den Bijbel komt eveneens niets voor over de Zon dagsheiliging zooals wij deze kennen. Wel wordt in den Bijbel gesproken over de Sabbathsviering, zooals zij bij de Joden werd gehouden. Ook zien wij op enkele plaatsen in het N. T„ dat er al spoedig een gewoonte ontstaan is om op den eersten dag der week samen te komen. Naar het schijnt heeft de eerste dag der week in verband met Christus' opstanding (laat na den Sabbathdag als het begon te lich ten) een bijzondere beteekenis gekregen. De naam „Zondag" is van heidensche afkomst en wordt gevonden in de sfeer van de astrologen. Het is een dag, staande in het teeken van de zon. Zich een oogenblik bij den Romeinen brief bepalende, wees ds. Kroon er op. dat de Sabbathsviering in die dagen geheel anders opgevat werd dan de Zondagsvie ring heden ten dage. Zoo schreef Paulus: „De één acht wel den eenen dag boven den anderen, maar de andere acht alle dagen gelijk; een ieder zij in zijn gemoed ten volle verzekerd". Hieruit treedt wel aan den dag, dat men in dien tijd den Zondag gewoon als een andere dag beschouwde. Men kwam echter wel samen om uit den Bijbel te lezen en christelijke handreiking te doen. Nadat spr. dan met citaten had aange toond hoe Luther en Calvijn over de Zon dagsviering dachten, wees hij er op hoe op de Dordtsche Synode gesproken werd over hen, die den Zondag „gestrengelijk" wilden invoeren. Voortgaande wees ds. Kroon er op. dat wij feitelijk onze Zondagsviering te danken hebben eenerzijds aan de Roomsche kerk en anderzijds aan keizer Constantijn, welke laatste een zonnedag invoerde, welke dag hij ook als rustdag wenschte be schouwd te zien. Toen hij later Christen werd, heeft hij aan dezen dag een christe lijk karakter gegeven. Ook in de Roomsche kerk ging men hoe langer hoe meer zich op de Zondagsviering concentreeren. Zeer uitvoerig weidde ds. Kroon vervol- gors uit over den Zondag zooals de Pro testanten dien kennen om er hier met na druk op te wijzen, dat deze dag niet doel maar middel dierlt te zijn. De prediking zal op dezen dag hoogste doel zijn. Gods Woord is niet gebonden aan den Zondag als Zondag. Het doet vreemd aan, dat op de christelijke feestdagen, zooals b.v. He melvaartsdag, welke dag niet op een Zon dag valt, de gedachte post gevat heeft dat men op dien dag maar uit, kon gaan en alles koopen mocht. Wat geeft een christendom te zien. dat op Hemelvaarts dag uitloopt en denkt: Heerlijk, wij heb ben eens een vrijen dag en behoeven niet naar de kerk. Wij moeten dan ook niet vragen hoe wij den Zondag heiligen kunnen. Wij kunnen alleen den Zondag heilig houden, omdat het evangelie kostbaar is. De Zondag wordt geheiligd door de prediking. De menschen moeten niet gedwongen worden tot Zon dagsheiliging, maar veeleer moet beslist op den Zondag het evangelie gepredikt wor den. De Kerk zal wijs doen hieraan vast te houden. De mensch zal leven bij al het Woord, dat uit den mond Gods uitgaat. In prediking eiken Zondag en ook in de bediening der sacramenten. Tenslotte wees ds. Kroon er nog na drukkelijk op, dat wij den Zondag moe ten eeren en er voor waken, dat wij dien dag gaan vereeren. Wij zullen dankbaar en zuinig op den Zondag zijn als op het aarden vat, waarin de goddelijke schat bewaard wordt. Na een korte pauze was er gelegenheid om met ds. Kroon van gedachten te wis selen. waarvan door velen werd gebruik gemaakt en waarbij spr. nog veel, dat ter verduidelijking kon dienen, naar voren bracht. BINNENLAND. Herziening van de Omzetbelasting. (3a Blad). Vergadering Centraal Bureau van de Tuin. bouwveilingen. (3e Blad). Wijziging subsidieregeling steunuitkeering aan kleine boeren. (Land en Tuin bouw, 3e Blad). Het Nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen België. (Sport, 4e Blad). Ingediend is een voorontwerp inzake rege ling van vrouwenarbeid in fabrieken. (Ie Blad). VER. VOOR CHR. MIDDELBAAR ONDERWIJS. De jaarvergadering. Gisteravond vergaderde de Vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs al- h)er in haar school aan de Kagerstraat. In het verslag van den secretaris werd vermeld, dat in het afgeloopen jaar ver schillende verbeteringen aan het gebouw zijn aangebraoht. Het leerlingenaantal blijft nog steeds stijgen en mede door het weder instellen van een Litterair-Econo- mische afdeeling was het bestuur genood zaakt geweest tot het doen bijbouwen van een drietal lokalen, waarmede reeds een aanvang gemaakt is. De financieele toe stand van de vereeniging is bevredigend, al blijven de geldelijke zorgen den pen ningmeester in het bijzonder en het be stuur in zijn geheel, niet bespaard Aan de beurt van aftreden was de heer Lóurens Bosch, die reglementair niet herkiesbaar was. In zijn plaats werd gekozen de heer J. P. Mulder, die ook voor het secretariaat werd aangewezen, terwijl prof. dr. J. de Zwaan in de commissie van toezicht be noemd werd. Op de gebruikelijke wijze werd deze niet zeer druk bezochte vergade ring gesloten. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". Jaariijksche algemeene ledenvergadering. Bij den aanvang van de gistermiddag gehouden jaariijksche algemeene ledenver gadering van de openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvens" heeft de voorzitter, dr. A. A. van Rijnbach dankbare woorden gewijd aan de nagedachtenis van het enkele dagen geleden overleden lid van het bestuur, mr. A. van der Eist. Bijna van het begin af. nl. van 1910 maakte hij deel uit van het bestuur en steeds heeft hij de grootste belangstelling voor het wel en wee der instelling aan den dag gelegd. Op zijn daadwerkelijke medewerking en steun deed men nooit tevergeefs een beroep. De secretaresse, mej. dr. J. H. van Lessen bracht het jaarverslag uit. Het volgende is er aan ontleend: Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. j.l. 1915, waaronder een aantal buitenleden van 471. Het totaal aantal in geschreven werklooze lezers bedroeg 2368. In 1937 werden 228 nieuw bijgeschreven. Het aantal kinderleden is 186. Bij het cor respondentschap Voorschoten waren 75 leden ingeschreven. Het boekenbezit be droeg 27.497 boekdeelen en 3504 brochures. De studiezaal werd bezocht door 1536 per sonen. Het totaal der uitgeleende boeken was 104.673 (70.084 ontspanningslectuur en 34.589 studieboeken). Aan werklooze lezers werden uitgeleend 12.677 boeken (8583 voor ontspanning en 4049 voor studie). In de jeugdbibliotheek werden uitgeleend 14.781 boeken (10.261 leesboeken en 4520 studieboeken) Aan den heer van Schaick, hoofd van de vervolg-avondschool aan de Oude Vest werden voor het eerst 7 boeken geleend voor leerlingen. In het correspondentschap Voorschoten werden 6097 boeken uitgeleend (3677 romans, 740 studieboeken en 1680 kinderboeken) Het supplement op den catalogus kwam in het afgeloopen jaar gereed. Van het personeel vroeg de assistente, mej. Eversen om gezondheidsredenen ont slag; ze is vervangen door mej. Haentjes. Van het bestuur overleed de heer J. M. Vos Jzn. en vertrok naar elders mevr. dr. F. Wiersma-Verschaffelt. Uit het verslag van den penningmeester, BUITENLAND. Engeland en de versnelde bewapening. (Buitenland, le Blad). Maharadja van Patiala overleden. (Bui tenland, le Blad). Gezanten benoemd te Kaunas en War schau. (Buitenland, le Blad), Verdere partij-hergToepeering in Tsjecho- Slowakije. (Buitenland, le Blad). De Duitsche Vrijheidspartij ontdekt 46 ar restaties. (Buitenland, le Blad). 1 Mei in Zweden officieele feestdag. (Bui tenland, le Blad). De Fransche Senaat contra Blum. (Bui tenland, le Blad). Fransch vliegtuig verongelukt. 8 dooden. (Luchtvaarot, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In onze omgeving zal de Zuidwes telijke wind iets in kracht toene men. Neerslag van beteekenis en belangrijke veranderingen in tem peratuur worden niet verwacht. Ochtendnevel is waarschijnlijk. den heer B. W. de Waal, bleek dat de reke ning sluit met een nadeelig saldo van f. 655.19. ondanks het feit, dat van wijlen mej. Reuvens een legaat van f. 1000 werd. ontvangen. De uitgaven bedroegen f. 17.000.19, waar onder een nadeelig saldo over 1936 van f. 1192.63. Behalve de gewone subsidie van gemeente (f. 5340.531. provincie (f 900.55) en rijk (f. 2573.00) werd een subsidie van f. 400 ontvangen van de commissie voor de ontwikkeling en ontspanning van werk- loozen. Beide verslagen werden onder dank aan de functionarissen en aan het personeel van de leeszaal goedgekeurd. De kascom missie bracht gunstig verslag uit. In ver band niet den weinig rooskleurigen toe stand der financiën zal door het bestuur ernstig worden gezocht naar bezuinigings maatregelen. waarbij, indien het eenigszins kan. bezuiniging op den boekenaankoop zal worden vermeden. Het bestuur van de Buurtver. „Eens gezindheid" heeft ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der vereeniging op 26 October e.k. een gedrukt programma uit gegeven, waarin een opsomming wordt ge geven van alle in dit jaar te organiseeren feestelijkheden. De secretaris, de heer H. van der Schaft en de eere-voorzitter. de heer W. F. van den Broek schreven inleidende artikelen. De politie alhier heeft den 29-jarigen H. A. v. d. R. aangehouden terwijl hij een rol asfaltpapier vervoerde, welke hij van een bouwwerk in de Roodenburgerstraat had ontvreemd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1