iWaar de Vrouw belang in stelt Vlotte Voor jaarsman tets Voor handige vingers 79$fe Jaartei LESDSCH DAGBLAD, Donderdag 24 Maart 1938 Vierde BSad No. 23925 d!jrooT RADOX vicToria Opvoeding voor het leven Drie verschillende typen naar keuze DE GROOTE MODE Wat brengt de zomermode? VETPUISTJES We maken zelf, onze lampekapjes Wat Vader denkt over Moeder's omgang met de kinderen. Wie voedt eigenlijk de kinderen op, Vader of Moeder? Een prachtig onderwerp voor een debat, waarbij ieder geslacht, wel voor lijn eigen eer op zal komen. Maar een vraag, die geen absoluut antwoord vindt. Immers: ln de meeste gevallen bijzon- zondere omstandigheden uitgezonderd berust de opvoeding bij Vader en Moeder beide en als de verhouding tusschen deze twee goed is, kan hieruit een prachtige, harmonische samenwerking voortkomen. Samen bepalen Vader en Moeder de groote lijnen, waarlangs de opvoeding zich zal moeten bewegen, dit spreekt vanzelf en wanneer de lijnen eenmaal zijn vastge steld, dan is het ook zaak een ernstige zaak dat belden zich hieraan houden. Dit sta te allen t ij de voorop. En ver der? Och, verder stuiten we op een zeer groot verschil in mentaliteit tusschen man en vrouw; een verschil, waardoor hun bei der invloed op de levens der kinderen wordt bepaald. In de opvoeding vertegen woordigt de Vader het krachtige, harden de, tot het leven voorbereidende element; de Moeder het soepele, verzachtende, ver troostende. Het ligt ln het wezen der na tuur, dat dit zoo Is en het is mits men dit diepgaande verschil Juist weet aan te wender. een groot voordeel in de op voeding. Moeder, bij wie meestal de dagelijksche leiding berust, mag heusch gerust wat ge ven. en nemen, wat „menschelijk" en wat opportunistisch zijn, wat gezellig schippe ren, als ze de bovengenoemde groote lijnen maar niet uit het oog verliest en het ook niet erg vindt, als haar man haar eens op de vingers tikt, wanneer hij vindt, dat ze de teugels een ietsje teveel heeft gevierd. En Vader mag zich gerust verlustigen in zijn Spartaansche principes, als hij maar begrijpt, dat Jonge kinderen geen verant woordelijke menschen zijn en eerst nog een flinke dosis moederlijke koestering noodig hebben voor het harde leven be gint. Als belden dit van elkander verstaan, gaat de opvoeding glanzen als een Juweel! Enkele punten, waarop onze echtgenoo- ten ons zeer terecht wel eens op de vingers likken, mogen hier volgen iwant we zijn immers nooit te oud om te leeren!): Als ik de kinderen den heelen dag om me heen had. zooals jij aldus Vader dan zou ik niet eischen, dat ze alsmaar zoet waren en ..nergens aan zaten". Een bepaald kwantum beweging, oproerige en opgewonden kreten, wilde spelletjes heeft een kind noodig, het is zijn..goed recht. Maar zet ze met ergens neer waar ze din gen kunnen bederven; geef ze de ruimte ln den tuin. den gang of op straat, waar ze geen kwaad kunnen. Maar als ze binnen zijn, moet je stipte gehoorzaamheid en orde eischen. Aan ta fel, in het bijzijn van vreemden, bij het naar bed gaan kun je nooit streng genoeg zijn, Eén woord moet dan voldoende zijn; als meermalen verbieden noodig blijkt, ligt het aan jezelf. De oorzaak is dan, dat je innerlijke hou ding de eerste keer niet krachtig genoeg was. Je verbood Jan, met zijn schoenen over den tafelpoot te schuren en dacht in- tusschen aan iets anders, bijv. aan een paar boodschappen, die je wilde doen of aan het schoteltje van vanmiddag. Door die halfheid sloeg het verbod niet in; Jan doet het weer en je verspilt heel wat i kracht met verbieden en je boos maken. Kostbare kracht, die je had kunnen sparen Verder zou ik. als ik eenmaal een straf had opgelegd, er onherroepelijk aan vast houden, dat die werd uitgevoerd. Ik erger me steeds als ik Moeders met verheffing van stem hoor zeggen: „Ik verzeker je, dat je direct na het eten naar bed gaat" en dar, vijf minuten later, als het kind met tranen ln de oogen beterschap heeft beloofd ,.nu, dan zal ik het je voor dezen keer maar vergeven". Het kind komt hier door absoluut op een verkeerden weg: hij leert twijfelen aan den ernst van zijn op voeders en hun verboden. Ik zou ook trachten lk weet dat dit moeilijk ls! altijd mijn eigen gevoelens er bulten te houden. Als een jongen door ruwheid een onnoozel dingetje breekt zou ik het niet minder erg vinden dan wanneer hij een kostbare vaas stukgooit: de fout van het kind is dezelfde. Ik zou ook nooit klappen om de ooren geven, want ik zou bang zijn voor het afreageeren van eigen zenuwen. Ik zou trachten, mijn kinderen zooveel mogelijk als volwassenen, of liever; als aanstaande volwassenen, te behandelen. Ik zou ze niet met het doel om ze te spa ren iets wijs maken, dat niet waar is. Als ze naar den tandarts moeten, zou ik niet zeggen„het doet heusch geen pijri", maar „probeer nu eens dapper te zijn". Boven de acht jaar zou ik ze geregeld boodschapjes voor me laten doen en ze hun verantwoordelijkheid laten voelen. Verliezen ze geld of doen ze domme din gen, dan moeten ze ook maar terdege voe len. dat ze tekort geschoten zijn, maar ik mag hun uit angst voor schade deze le- vtnsles niet onthouden. Maar aan den anderen kant: geen na- gezeur. Geef straf, als het noodig ls, maar zonder de toevoeging „wat doe je me een verdriet!" En is de straf afgeloopen, laat don ook alles weer volkomen in orde zijn. Ik zou niet al le bang zijn om de kin deren in aanraking te brengen met de werkelijkheid van het leven. Lage. gemeene dingen mogen we voor hen verbergen; harde dingen, Waarmee ze later tóch in aanraking komen, moeten ze vroegtijdig onder het oog zien. Het ls bijv. onnatuur lijk en onwaarachtig om alle gedachten aan ziekte en dood van kinderen verre te houden. Spreek er ronduit over. wanneer het pas geeft; hun kinderlijke levens kracht geeft hun een gezond tegenwicht tegen sombere gedachten. En ten slotte: span je een beetje in bij het beantwoorden van kindervragen; maak je er niet met een Jantje van Leiden af. Probeer hun de dingen zoo goed mogelijk uit te leggen. Snappen ze het niet, dan J A i Hst Drie typen voorjaars- en zomermantels brengt ons de rijke mode-1938: de lange getailleerde jas, geliefkoosde „redingote" van de Parlsienne, de wijde sportmantel, uitgevoerd ln tweed of ruige wollen stof en de gekleede namiddagmantel, licht en luchtig van vorm en materiaal. Onze teekening geeft u enkele voorbeel den: Links een alleraardigst model in een soepele wollen stof van heldere of pastel tint, zooals dezen zomer veel zal worden gedragen. De eenige versiering bestaat in de vier grappige zakken. Daarnaast een fijne sportjas, die zoo buitengewoon practisch ls, omdat hij ook desnoods over een mantelpakje kan wor den gedragen, en dus uitstekende diensten kan bewijzen voor op reis. Vervolgens een „redingote", die in zooverre afwijkt van het klassieke type, dat de taille door een ingezet „keursje" is gemarkeerd en ten slotte een lange jas van eenvoudiger vorm. De figuurnaden van voren en van achte ren en de groote borstzakken geven een elegant model. RITSSLUITINGEN. DONKERSTEEG 1 8251 TELEF. no. 706. (Ingez. Med.) Overzicht van interessante bijzonderheden over het komende seizoen. De allereerste accoordenmet spanning verbeid, zijn reeds lang verklonken.... nu zwelt het aan tot voller tonen het stokoude altijd nieuwe modelied. Parijs komt met een nauwkeurig uitge stippeld voorschrift van wat we allemaal dit voorjaar en dezen zomer zullen dragen en straks kunnen we allerwege de costuuim- pjes. de hoeden, de kleine nouveau'ié's van dit gloednieuwe seizoen bewonderen! Welaan dan. liet is onze dure plicht om u na de korte voorspellende flltsjes, die we reeds gaven thans een uitvoeriger mode-over zicht voor te zetten. We vertelden al. dat de mode .jong" zal zijn. Alles wat hel en helder, bont. vroolijk, licht gezellig en levendig is. zal haar ele ment zijn. De made is als u een kunst zinnig woord wilt „bewogen". Zij werkt dit voorjaar en dezen zomer met soepele golvingen en drapeeringen enmet vele verrassingen in kleinigheden! De rokken van de mantelcostuums zijn bijna zonder uitzondering ..recht en slecht" en worden eer nog iets korter dan langer. Dat ls tenminste uniforjniteit, maar met de manteltjes ls het een andere zaak. In allerlei verschillende vormen komen ze voor: wijd en nauw en ln alle lengten van bolero tot driekwart-jasje, dat tot de knie reikt. De zeer nauwsluitende manteltjes zijn er overigens wel een beetje uit: borst en schouders krijgen meer bewegingsvril- heid. De meeste manteltjes worden zonder ceintuur vervaardigd. Bovendien is de mode bijzonder kleurig: ruitjes en streepjes, pasteltinten en zelfs zeer helle kleuren Een theelepel Radox in een glas warm water doet wonderen. Eén behandeling verwijdert ze. Bij apothekers en erkende drogisten S f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 8227 (Ingez. Med.) hebben ze tenminste de voldoening, dat je toch belangstelling voor hun vragen hebt getoond! Aldus Vader op z'n praatstoel. Het is werkelijk allemaal heel logisch wat hij zegt. We kunnen dan ook alleen tegenwer pen: „Ja maar, ik heb heusch nog wel iets anders te doen dan de kinderen opvoeden. Ik moet onderdehanden dan komt er een lange waschlijst. De logica van Vader's opmerkingen moeten we echter volmondig erkennen, al zou hij misschien ook wel een eindje be neden zijn eigen Ideaal blijven als hij „onderdehand" zooveel te beredderen had! RHEMONDA. wisselen elkander voor de mantels en costuums af. Kleurenweelde. Nóg een mode-kenmerk, dat lk vergat op te noemen: zij brengt buitengewoon vreemde en gewaagde kleurencombinaties en bewijst hierdoor weer eens dat niets „gek" of „onmogelijk" is. mits een elegan.e wouw het weet te dragen. Een grijs rokje gaat heel gezellig samen met een hedgeel. met. rood gevoerd sportjasje; grasgroen past voortaan bij leiblauw; een donker- roode hoed bij een zandkleurigen mantel met bontgestreepte voering: een schar laken blouse bij een grijs flanellen rok. Dezelfde kleurenweeflde vinden we terug in de nieuwe, bloemige stroohoedjes waar over we elders op deze pagina uitvoeriger vertellen, ln de taschjes en coreages en zélfs in de gele en hemelblauwe vinger- topjes van de 'handschoenen. Buitengewoon elegant zijn dit voorjaar de lange slanke mantels, bijna allemaal zonder kraag en revers, maar mét zakken. Ze sluiten dikwijls met enkele haken op taillehoogte en vallen klokkend uit. Ook hier kleuren en nogeens kleuren! Rood. turkooisblauw, grasgroen, violet, maar ook zachte pasteltinten als matroze, lichtgeel, leerblauw. U komt maar uitzoeken, wat u het best aanstaat, mits u ervoor zorgt, dat uw japonnetjes meeat bedrukte voile of zijde natuurlijk met de tint van den mantel in overeenstemming zijn. En als u een paar nieuwe zomerjurken verlangt, zuilen het stellig gestippelde zijn! Want zonder een gestippeld jurkje, een blouse, shawl of andere kleinigheid is uw zomergarderobe niet compleet. Stipjes in alle kleuren en grootten: donker op licht, licht op donker, blauw op rood, grijs op violet enz. enz. Ook zullen veel gestippelde tailleurs worden gediiagen, andere met strepen en stipjes, weer andere met bree- dere of smallere strepen. Ook de schulpjes we verbelden het reeds zullen weer als nouveauté's te voorschijn treden, evenals het ouderwetsche zijden boorlint, waarvan duizenden en duizenden meters dezen zomer zullen wor den gebruikt. We zullen alle morgeliike ran den van onze kleeding met zijden boorlint ln contrasteerende tint een vroolilk toetsje geven, dat komt het jeugdig cachet zeker ten goede! Wat meer? Nog een enkel woord over de avondtoi letten: de twee soorten van den winter, n.l. het rechte, zeer slanke, bijna koker- vormige soort en de „söjljapon" van tafzij, tuile (thans ook gebloemd) of eer. ander wiid uitstaand materiaal gaan weer zuster lijk naast elkaar; de laatste nadert nu welhaast decrinoline Zeer nieuw en bijzonder aardig zijn de heel korte, rond wegloopende jakjes van de avondtailleurs, waarvan de revers vaak harmonieeren met het goud- of zilver brokaat van de blouse en de romantische tulen cape'jes met bloemen op den schouder. Duizelt het u? Nu. dit is niet noodig, want de vaste lijn in deze mode is gemak kelijk te ontdekken Zij luidt: alles wat helder, vroolijk licht, levendig en.... ver rassend is. dat is mode! FELICITAS. MAANDAGVermlcellisoep, Rollade, Spercieboontjes uit de bus. Aardappelen. Rabarber. DINSDAG: Hacbé, Bieten. Aardappelen. Citroenrljst met vanillevla WOENSDAG: Gepaneerde kalfslappen, Raapstelen. Aardappelen. Chocoladevla. DONDERDAG: Koude ham. Witte boo- nen. Zure saus. Aardappelen. Wentel teefjes. VRIJDAG: Witte boonensoep. Brusselsch lof. Gekookte eieren Botersaus. Aardappe len. Beschuit met bessensap ZATERDAG: Hu'spot met klapstuk. Yoghurt met beschuit en bruine suiker. ZONDAG: Bruine ragoütsoep, Blinde vinken. Bloemkool. Aardappelen. Citroen pudding. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Voorjaarssoep. Prei en branches. Ge kookte eieren. Gewelde boter. Aardappelen. Rijstkoekjes. 2. Eieren met peterselieboter en geroos terd brood. Bloemkool met kaassaus. Aard appelen, Watergruel 3. Schotel van rauwe groente bv. van Brusselsch lof. andijvie, roode kool en appel. Mayonnaise, Aardappelkoekjes, Rijstebrij met abrikozen. 4. Bruine boonen. Aardappelen Gedroog de appelen. Botersaus. Caramelvla. RECERPTEN. Bruine ragoütsoep. Eenoodigdheden: 1 1/4 L. water. 250 gr. runderpoulet. ui. wortel, peterselie. 1 lepel zout. thijm. laurierblad, peperkorrel 1 lepel tomatenpuree. 2 lepels madeira, soya. 1 klein stukje Spaansche peper. 1 blikje champignons. 'h ons kalfsgehakt. 50 gr. boter. 50 gr. bloem. Bereiding: Het poulet wasschen, opzetten met koud water, zout, een stukje ui, wor tel en peterselie en 3 uur zachtjes laten trekken. Daarna door een doek zeven (Het vleesch gebruiken voor b.v. kerryschotel). De droge kruiden met >/s kleine ui in de boter licht bruin bakken, tomatenpuree toevoegen en als deze ook brtuinachtdg wordt, de bloem er biidoen. Deze met de kruiden meebakken. dan langzaam aan de bouillon er bij gieten en de soep door laten koken in een gesloten pan. gedurende plm. 10 minuten. Daama zeven en op smaak en kleur afmaken met madeira, soya, het vocht van de champig nons en zoonoodig peper en zout. De balletjes gehakt op de gewone manier aanmaken en 15 minuten koken ln wat water en met de in de helft gesneden champignons, in de soep doen. Blinde vinken. Benoodigdheden: 4 magere, dunne kalfs lapjes van 75 gr.. 100 gr. kalfsgehakt, 1 lepel gehakte ui. 1 lepel gehakte peterselie, stukje oud brood. 1 ei. peper. zout. noot, 125 gr. boter, paneermeel. 2 schijfjes ci troen. Bereiding: De lapjes wasschen en zou ten. Het gehakt aanmaken met eidooier, peper, zout. noot. gehakte peterselie en ge fruite ui. Het over de vier lapjes verdeelen, deze oprollen en met een draad dichtbin den. Ze door het even losgeklopte eiwit halen, door paneermeel wentelen en in de boter langzaam bnuin en gaar bakken, plm. 30 minuten. De blinde vinken uit de jus nemen, deze door laten braden. wateT toe voegen en als er veel paneermeel in is. zeven. De draadjes van het vleesch halen, en opdoen met de jus en een paar schijfjes citroen. Zandtaartdceg. Een van de eenvoudigste soorten deeg, die. als men een klein beetje op dreef ls met het bakken in den oven. niet behoett te mislukken is wel het zandtaartdeeg Men heeft hiervoor noodig: boter, bloem en basterdsuiker en wel in de volgende verhou ding: 200 gr boter. 200250 gr. bloem. 100 gr basterdsuiker. Men kan evenveel boter als bloem nemen, het recept wordt daar door nogal duur. dus kan men met wat minder boter volstaan, maar minder dan 150 gr. boter op deze hoeveelheid bloem, moet toch niet genomen worden. Witte suiker kan men hier niet nemen, deze zou niet voldoende smelten, omdat er geen vocht gebruikt wordt. De bereiding is als volgt De bloem wordt met de suiker, de boter en wat zout ln een kom gedaan, met 2 mesjes snijdt men nu de boter in kleine stukjes en verdeelt ze in de bloem Dan kneedt men met de hand het deeg door elkaar, zoolang tot men een goed samenhangenden bal gekregen heeft en doe* het in een zandtaartvorm. die met bo'er ingesmeerd is, of verdeelt het in kleine vormpjes, die ongeveer voor 3/4 ge vuld kunnen worden evenals de gTOo'.e vorm. De taart in een matig warmen oven zetten (150 gr C.) en bakken tot het deeg goed gaar en lichtbruin is. De onder- warmte moet wat grooter zijn dan de bovenwarmte, hoewel dit deeg niet sterk rijst. Baktijd 1 groote taart plm. 1 uur. kleine zandtaartjes plm 'It uur. Hernhu'tertjes plm 20 minuten. De taar/jes uit den oven nemen even wat la'en bekoelen tot ze s'evig zijn. dan keeren op een taartrooster. Gevulde zandtaart. Benoodigdheden. 2 ons bloem, l'/j ons boter. 1 ons basterdsuiker. 1 ons amande len 1 ons suiker. 'It ei. geraspte citroen schil. zout. Bereiding: Het deeg maken als in boven genoemd recept is aangegeven. De aman delen opkoken, pellen en tweemaal malen. Ze met de suiker, het ei en de citroenschil vermengen. De gTOotste helft van het deeg ln een beboterden zandtaartvorm leggen. Het vulsel hierop verdeelen. zoodat de rand voor plm. 1 cM. niet bedekt is De rest van het deeg uitrollen of uitdrukken en er op leggen Zorgen dat de rand goed aan sluit cm het uitloopen van het vulsel te voorkomen. Het deeg bestriiken met wat geklopt ei en garneeren met een paar amandelen en gesnipperde sucade De taart in een matig warmen oven in plm. 1 uur gaar bakken, even laten bekoelen en voor zichtig uit den vorm nemen. 8226 flngez. Meó.j Er ls niets vervelender dan te moeten constateeren dat onze mooie perkamenten lampekapjes hopeloos stoffig en smoezelig geworden zijn. 's Avonds als de lampen branden, gaat het nog, maar overdag en vooral ln het meedoogenlooze licht van het voorjaar! is het een leelijk gezicht. Wat nu? Nieuwe kapjes koopen om na den schoonmaak weer heelemaal keurig voor den dag te kur.nen komen? Dat is de eenvoudigste weg, maar tevens de duurste en bovendien hebben we nog kans, dat we niets naar onzen smaak kunnen krijgen of dat de gezochte kapjes niet passen. Neen, veel aardiger en practischer is het, de benoodigde kapjes zelf te maken. Het is niet moeilijk en we kunnen ze zoo mooi maken als we willen. Op onze teekening ziet u een paar aar dige voorbeeldjes. We knippen de lampe- kap precies volgens de maat van de oude en gaan haar dan versieren. Links ziet u een kapje op eenvoudige wijze versierd met glazen kralen. Eerst worden op de plaatsen, waar we de kralen wilier, aanbrengen, potloodstippen gezet en daarna met een fijn schaartje ronde ope ningen geknipt, iets kleiner dan een kraal. Tenslotte brengen we de kralen op de kap op de volgende manier: steek de naald, waarin een witte draad, door het eerste gaatje, pik de kraal op en steek door her zelfde gaatje terug, terwijl u een eind draad laat hangen. Doe het zelfde bij de tweede kraal enz. Kies grootte en kleur der kralen volgens uw eigen smaak: het licht zal er alleraardigst doorheen schij nen. Knoop tenslotte het begin en het einde van den draad aan elkaar. Als de heele kap klaar is. wordt ze met een paar koperen papierbinders gesloten. Daarnaast een teekeningetje, dat u laat zien. hoe u de papierbinders zelf ook kunt gebruiken om een lampekap te versieren. U kent ze toch? Van die koperen dinge tjes met ronde plaite koppen, kleiner d3n een punaise en met twee beenen, die wor den uitgebogen. Het kapje rechts laat zien, wat een leuk effect u met die versiering kunt bereiken. Aardig, nietwaar?

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13