BINNENLAND m "s De economische politiek van minister Steenberghe 79 ste Jaargang LEEDSCH DAGBLAD, Maandag 21 Maarl 1938 Vierde Blad No. 23922 KOFFIE H/IG De werkloosheid moet bestreden worden Kievitseieren gevonden Nieuw handelsverdrag met Duitschland. Enkele afwijkingen van de bestaande regeling. Betalingscontingenten voor tweede kwartaal gekort. De RPX> deelt het volgende mede: Van 2 tot 19 Maart zijn te Keulen Lus- schen een Nederlandsche en een Duitsche commissie onderhandelingen gevberd over de regeling van het goederenvervoer tais- schen Nederland en Duitschland. zulks in verband met het afloopen van de bestaande overeenkomst op 31 Maart a.s. Er is overeenstemming bereikt over een nieuw verdrag, hetwelk zal loopen tot 31 December 1938, met dien ver stande, dat, wanneer dit verdrag niet vóór 30 November 1938 is opgezegd, het tot 31 Maart 1939 zal doorloopen. De tekst van het nieuwe verdrag, hetwelk op 19 Maart te Keulen werd ondertcekend, zal dezer dagen worden gepubliceerd. Het verdrag wijkt op enkele punten af van de bestaande regeling. Deze afwijkingen hebben in het bijzonder betrekking op een wijziging in de ad ministratie van de contingenten voor enkele belangrijke landbouw-artikelen, zooals boter, kaas en eieren. Te Keulen werden tevens besprekingen gevoerd over de vaststelling van de be- talingscontingenben voor den uitvoer van Nederlandsche en Ned.-Indische goederen naar Duitschland in het tweede kwartaal van het jaar 1938. In verband met het feit dat de clearing-achterstand van het eerste kwartaal 1938 bleef toenemen, was het noodig een verdere korting van de be talingscontingenten toe te passen. Toch bleek het mogelijk deze korting nog binnen beperkte grenzen te houden, zoodat de betalingscontingenten van het tweede kwartaal 1938 over het algemeen niet onbelangrijk hooger liggen dan die in het overeenkomstige kwartaal van het jaar 1937. De „Nieuw Amsterdam" het zeegat uit. Proeftocht naar de kust van Schotland en Boulogne sur Mer. De „Nieuw Amsterdam", het vlagge- schip van de Holland-Amerika Lijn, waarvan de kiel gelegd werd op 3 Januari 1936, heeft hedennacht tegen half vier, derhalve eenige uren vroeger dan aanvankelijk was vastgesteld, zijn eerste reis aanvaard, als technische proeftocht naar de kust van Schotland en naar de haven van Boulogne-sur_ Mer, welke geregeld door de schepen van de H.A.L. wordt aangeloopen. In den loop van den avond zijn eenige honderden genoodigden, voor het meeren- deel diegenen, die bij den bouw en de aankleeding van dit zeekasteel betrokken zijn geweest, met een boot. welke daartoe door de reederij Van der Sch/uyt beschik baar was gesteld naar de haven van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij overgestoken. Te ongeveer tien minuten na drie. toen alles voor deze eerste afvaart gereed was, werd order gegeven om de boord- en top lichten te ontsteken, waarmede de laatste toebereidselen voor deze reis een eind namen. Met een achttal sleepbooten. dat assis tentie verleende, waarvan er vier aan de voorzijde en vier aan de achterzijde vast gemaakt hadden, werd tien minuten later de ..Nieuw Amsterdam" de rivier opgesleept geconvoyeerd door een vaartuig van de rivierpolitie. Nadat de verschillende manoeuvres om het schip in goede richting te brengen, met goed gevolg waren volbracht, kon de sleep om ongeveer half vier de reis naar Hoek van Holland aanvaarden. De nieuwe procureur-gene raal bij den Hoogen Raad. De heer P. I. de Kanter 70 jaar. Ter gelegenheid van den zeventigsten verjaardag van den heer P. J. de Kanter, alg. voorzitter van het Algemeen Neder- landsch Verbond, voorzitter van „Neder land in den vreemde", directeur van de Bnnk voor Nederlandsche gemeenten en oud-lid van de Tweede Kamer, is Zater dagmiddag in hotel Wittebrug te Den Haag een druk bezochte receptie gehouden. Opgemerkt werden o.m. de ministers dr. H. Colijn, mr. J. A. de Wilde, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. De heer J. N. Pattist. rijksinspecteur van het onderwijs, sprak den jarige toe na mens het Algemeen Nederlandsch Verbond en bood namens het verbond diens door Piet van der Hem geschilderd portret aan. De heer Zuyderhoff. sprekende namens ..Oost en West", memoreerde met waar dering do ^.menwerking, die sinds twin tig ie.°r tv.s^v^n zijn vereeniging en het A. N. V. bestoet. Generaal A Hoogendoorn bracht voor de vereeniging ..Nederland in den vreemde" den iarige hulde voor de wijze, waarop hij ons lend in den vreemde heeft vertegen woordigd en doen vertegenwoordigen. Mevr. VeenP.rons (Famke), oud-hoofd- oestuurslid van het A. N. V.. uitte .haar gelukwensen on 'n dichtvorm. De heer D- renter dankte in een kort woord. Er waren vele bloemen en telegra fische gelukwenschen. 'i Mr. Berger. De nieuwe procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr W. J. Berger, is 7 Fe bruari 1883 te Venio geboren. Hij genoot zijn gymnasiale opleiding te Rolduc en zijn universitaire opleiding te Leuven en te Amsterdam. In 1907 promo veerde hij te Amsterdam, waarna hij eeni- gen tijd als adjunct-commies werkzaam was aan het departement van justitie. Bij Kon. Besluit van 17 Juni 1912 werd hij benoemd tot substituut-griflier van de rechtbank te Rotterdam, welk ambt hij in Mei 1916 verwisselde met dat van rechter In de rechtbank te Breda. Drie jaren later werd hij benoemd tot rechter in de Haag- sche rechtbank. In 1927 werd hij benoemd tot advocaat- generaal bij den Hoogen Raad. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is aan mr. W. F. F. baron van Verschuer, op zijn verzoek, met Ingang van 1 April, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Beesd. Dreigend conflict in de sigarenindustrie. Tegen 1 April met staking gedreigd. Zaterdag hebben de vertegenwoor digers der vier arbeidersorganisaties in de sigarenindustrie de huidige situatie in deze nijverheid onder oogen gezien. Vastgesteld werd, dat indien de werkgevers van 1 April a.s. af geen zeer belangrijke verbetering invoeren tegen dezen datum de staking zal wor den geproclameerd. Verschillende maatregelen, hiermede verband hou dend, werden voorloopig vastgesteld. De organisaties zullen deze week op nieuw bijeen komen, teneinde dan de finitieve besluiten te nemen. De stille omgang te Amsterdam. Ruim 40.000 deelnemers. Sedert de stille omgang te Amsterdam wegens overste'-ende belangstelling over twee Zondagen moest worden verdeeld, was de tweede Zondag hoofdzakelijk aangewe zen voor de Amsterdammers, De deelne ming in den lande werd echter zoo groot, dat ook deze aanvankelijke indeeling niet kon worden gehandhaafd. Rotterdam en Arnhem, Utrecht en Friesland. Maastricht en Haarlem, Noord Limburg en West- Friesland, Den Helder en de Bollenstreek, Oost-Brabant en Oost-Gelderland, het Gooi en Alkmaar werden met kleinere plaatsen ingedeeld op den tweeden Zondag, terwijl verleden week reeds een drietal Amster- damsche parochies den omgang maakte. Deze nacht bracht ruim 40.000 mannen op de been. Reeds vroeg, de klok van éénen had nog niet geslagen, hadden de eersten den bidweg aangevangen. Ononderbroken ging het voort, met grooten regelmaat, tot na zessen, toen het alweer klaar dag was. Verscheidene groepen van buiten woonden eerst een Lof bij, dan maakten zij den omgang, welke werd besloten met een plechtige H. Mis. Naar gelang de indeeling werd voor andere groepen eerst de H. Mis opgedragen, waarna dan de omgang werd gemaakt. Ook thans werd de oude weg, welke men met de H. Sacramentsprocessie eertijds volgde behoudens dan dat men de dicht gebouwde Ramskooi moest vervangen door de Martelaarsgracht afgelegd met de algemeene intentie: „behoud en vermeer dering van Christelijken levensernst ln de hulsgezinnen". Onder de pelgrims bevon den zich ditmaal de bisschoppen van Roer mond en Haarlem, mgr Lemmens en mgr. Hulbers. Per spoor werden 17.000 bede vaartgangers aangevoerd in 17 treinen. Zoowel de aan- en afvoer als de omgang zelve verliepen ln de volmaakste orde. TWINTIG JARIG BESTAAN DER A. J. C. Feestelijke herdenking te Amsterdam. De Arbeiders Jeugd Centrale, de als A. J. C. bekende, nauw met S. D. A. P. en N. V, V. verbonden jeugdorganisatie, heeft Za terdag haar twintigjarig bestaan herdacht in een bijeenkomst in het Muzieklvceum te Amsterdam. De voorzitter der A J. C.. de heer Jan Peters, gaf een historisch over zicht van de ontwikkeling der arbeiders jeugdbeweging. Namens den Centalen Jeugdraad, het college, dat de regeering van advies dient inzake de vrije .ieugdvörming, voerde de heer H. Gordeau Jr. het woord. Ir. J. W, Albarda roemde de groote, in nerlijke kracht van de socialistische jeugd beweging, die in een tijd vol gevaren een moeilijke en hoogst verantwoordelijke taak had te vervullen, Oo den weg naar het zilveren jubileum wilde spr de A. J. C, als besten wensch het oude Bijbelwoord toe roepen: Weest niet bevreesd. Namens de vakbeweging sprak de heer C. van der Lende, secretaris van het N.V.V. De heer Koos Vorrink, voorzitter van de S. D. A. P.. bracht de gelukwenschen der partij over en herinnerde aan den tijd, toen partij en vakbeweging de A. J. C. nog als een vreemd iets beschouwden, en niet begrepen, dat deze jeugdbeweging een weerspiegeling was van wat het uitgangs punt der arbeidersbeweging was. Verschillende sprekers. waaronder de heer A. Pleysier, namens de cultureele or ganisaties der moderne arbeidersbeweging, en dr. J. Eykman namens het Nederlandsch jeugdleiders instituut, voerden nog het woord. Des avonds werd in het Concertgebouw een groote feestbijeenkomst gehouden, waarin de heer S. de la Bella, tweede voor zitter van het N. V. V., het woord voerde, en waar verschillende vormen van leeken- spel werden gedemonstreerd. S. DE KADT OVERLEDEN. Te Aerdenhout is gisteren in den ouder dom van 62 jaar te zijnen huize overleden de heer S. de Kadt, directeur van de „Con densed Milk Company of Holland" te Alk maar. De heer de Kadt, Tidder in de Orde van Oranje Nassau, was een bekende fi guur in de zuivelwereld. De teraardebestelling is bepaald op Dins dag a.s. te 3.15 uur te Westerveld. Onze handelspolitiek is niet protectionistisch. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Be grooting van Economische Zaken. De meening van eenige leden, dat op het oogenblik op economisch gebied door de regeering zou worden gevolgd een politiek van lijdelijkheid, kan de minister in geenen deele onderschrijven. In de eerste plaats moet naar de stellige overtuiging van den minister worden ge tracht het euvel der werkloosheid te be strijden, door het opwekken van regenera tieve krachten waarover ons bedrijfsleven zelf beschikt. Het eerste punt waarbij de overheid zal moeten helpen, is de poging tot herstel van de rentabiliteit van de productie, hetgeen mogelijk is door beïnvloeding zoowel van de kosten der productie als van haar op brengst. Een verbetering van de rentabili teit, welke uitgaat van de beïnvloeding van de opbrengsten der productie, wordt ver wezenlijkt en in deze richting wil de mi nister met kracht doorgaan door de han teering der bevoegdheden, welke hem zijn gegeven door de crisisinvoerwet, de tarief machtigingswet, de wet op de onderne mingsovereenkomsten en de vestigingswet kleinbedrijf. Een punt van groote beteekenls voor de ontwikkeling van ons bedrijfsleven en dus voor de werkloosheidsbestrijding, blijft steeds gelegen in de verdere ontwikkeling van onzen export. Het streven van de regee ring is er dan ook bij voortduring op ge richt op dit gebied resultaten te verwezen lijken. Dat de ondernemers nagenoeg nooit tot het nemen van initiatief terzake van orde ning in hun bedrijfstak zouden overgaan, is een stelling, die naar het oordeel van den minister door de feiten zelf wordt gelogen straft. Het aantal gevallen, waarin een sa menwerking tusschen de bedrijfsgenooten tot stand is gekomen, is groot en de regee ring biedt daarbij zeer vaak de behulpzame hand. De minister meent den aandrang van sommige leden, die de instelling van een centraal orgaan voor de voorbereiding van de algemeene wettelijke maatregelen op economisch en sociaal gebied hebben be pleit, aldus te mogen interpreteeren. dat zij langs dezen weg willen komen tot een co ördinatie van de reeds op economisch en sociaal gebied bestaande adviescolleges. Hij moge hierbij wijzen op de door de regee ring bevorderde samenstelling van den eco- nomischen rnad op gedeeltelijk organischen grondslag. Hij meent, dat thans eerst meti deze proef eenige ervaring moet worden verkregen, alvorens een besluit genomen kan worden of in deze richting verder ge gaan moet worden. Monetaire politiek. Dat de monetaire politiek onder de hui dige omstandigheden actiever moet zijn dan zij momenteel is. is naar het oordeel van den minister niet juist. Evenmin deelt hij de opvatting, dat het depreciatiepercentage van den gulden op het oogenblik te gering is en belemmerend voor het concurrentie vermogen van onze industrie. Met zijn ambtgenoot van financiën is hij van meening, dat op het oogenblik een ze ker evenwicht bestaat tusschen het Neder landsche en het buitenlandsche kostenpeil. Dit wil uiteraard niet zeggen, dat er onder de producten, welke ons land fabriceert, geene zouden zijn waar dit evenwicht nog ontbreekt, wel echter moet worden aan genomen, dat in het algemeen gezien, het evenwicht momenteel aanwezig is. Wat aangaat de opmerking van eenige leden betreffende de nieuwe lasten, welke op het bedrijfsleven zullen wor den gelegd zoo de plannen van den mi nister van sociale zaken met betrek king tot de invoering van kinderbij- siagverzekering e.d. worden verwezen lijkt, diene, dat hij met zijn betrokken ambtgenoot over dit punt voeling heeft gehouden, ten einde te voorkomen, dat deze lasten zwaarder zouden worden dan strikt noodzakelijk zou zijn. Naar de meening van den minister mag de door de regeering gevoerde en te voeren handelspolitiek niet als pro tectionistisch bestempeld worden. Voor een beoordeeling van het ter zake gevoerde regeeringsbeleid kan toch nimmer beslissend zijn de omstandigheid, dat eenige, in het algemeen economisch belang getroffen, maatregel voor bepaalde perso nen of groepen nadeelen heeft medege bracht. Automaten. De Nederlandsche handelspolitiek kan zeer zeker niet als ruilhandel worden ge karakteriseerd. Nog afgezien van de om standigheid, dat de geringe handelspolitieke middelen, waarover de regeering vóór de wijziging van de crisis-invoerwet de be schikking had. ruilhandel in engen zin als regel uitgesloten deed zijn, zoo heeft boven dien de praktijk uitgewezen, dat in vele gevallen bij het voeren van onderhandelin gen het stellen van concrete concessies te genover elkaar niet doenlijk is. Een streven gericht op zelfvoorziening komt voor Nederland, dat krachtens zijn productie-overschot, zijn ligging en zijn in ternationale positie op export is aangewe zen, niet in aanmerking. De regeering houdt het oog gevestigd op de afzetmogelijkheden in het onder de fei telijke heerschappij van generaal Franco staand gebied. Uitvoer naar dit gebied vindt reeds plaats en wordt voor uitbreiding vat baar geacht. De minister is van mecning, dat de verkoop door middel van automaten kan leiden tot ontduiking van de win kelsluitingswet 1930, zoodat een wette lijke regeling wellicht niet zal kunnen uitblijven. Bij nadere bestudeering van het aan hangige wetsontwerp betreffende dit onderwerp is hem gebleken, dat nog uitvoerig overleg met belanghebbenden en deskundigen zal moeten worden ge voerd alvorens de zeer vele moeilijk heden van verschillenden aard, die zich bij dit vraagstuk voordoen, zullen zijn opgelost. Daar de bestudeering van het groot bedrijf in verhouding tot het kleinbe drijf (warenhuizen e.a.) nog niet is be ëindigd, is het den minister op dit tijd stip nog niet mogelijk zijn standpunt in deze materie te bepalen. Wel kan hij verklaren, dat tijdens deze studie zooveel ingewikkelde pro blemen naar voren zijn gekomen, en dat met name de resultaten van de wetgevingen ter zake in de omringende landen zooveel verschillende aspecten hebben doen zien, dat nadere mededee- lingen omtrent het resultaat van zijn overweging niet op korten termijn zijn te verwachten. Dat een algemeene wettelijke regeling van den markt- en straathandel, waarbij aan de gemeenten ruime bevoegdheden blijven, in het belang is van het publiek, van de neringdoenden in dezen handel en van den gevestigden middenstand, staat voor den minister vast. Elke neiging tot ongemoti veerde centralisatie is hem daarbij vreemd. Zonder op het wetsontwerp, dat thans in voorbereiding is, te willen vooruitloopen, kan de minister verklaren, dat een wette lijke regeling zeker noodzakelijk is. nu als gevolg van de uitvoering van de vestigings- wet kleinbedrijf 1937 het gevaar niet denk beeldig is dat een ongekend groote toeloop naar den markt- en straathandel zal ont staan van diegenen, die geen vergunning tot het vestigen van een inrichting kunnen verkrijgen, een toeloop, die noch in het be lang van het publiek, noch in dat van den gevestigden middenstand, noch in dat van de bonafide venters en marktkooplieden kan zijn. De mogelijkheid om tot een betere rege ling in de uitoefening van het jachtbedrijf te geraken, is in studie genomen. Gaarne wil de minister toezegggen, dat bij de voorbereiding van het wetsontwerp- natuurmonumentenwet voortvarendheid zal worden betracht. Ten aanzien van het tijdstip van inwer kingtreding van de pachtwet wordt in her innering gebracht, hetgeen de minister van justitie daaromtrent in de Eerste Kamer heeft medegedeeld. Namelijk, dat het niet meer zoo heel lang zal duren, voordat de Pachtwet in werking treedt, doch dat met de mogelijkheid van inwerkingtreding voor 1 Juli 1938 niet behoeft te worden gerekend. Deze uitlatingen zijn gedaan in overleg met den minister van econ. zaken. De Minister deelt het standpunt, dat de industrialisatie moet worden bevorderd. Dit behoeft evenwel niet uit te sluiten, dat daarbij met behoedzaamheid moet worden te werk gegaan. De Minister stemt in met den wensch der Kamer, dat opdrachten van de regeering uitgaande, zooveel mogelijk bij Nederland sche industrieën zullen worden geplaatst. Hij meent, dat hiernaar ook steeds werd ge- I handeld. E De heer H. Schrale te IJsbrech- turn (Fr.) heeft in een weiland E E tusschen IJsbrechtum en Nijland j| twee kievitseieren in één nest §j E gevonden. Dit is een zeer groote bijzonderheid. E De heer Schrale zal er één aan E E Z.K.H. Prins Bernhard en één aan E dr. E. van Wolderen baron Ren- E gers te IJsbrechtum aanbieden. E 1 Ook de heer J. Kingma te Gie- E E kerk (Fr.) vond gisterochtend een E E kievitsei, dat werd aangeboden aan den Commissaris der Konin- E E gin in Friesland. E Dit Alkmaar wordt verder be- E E richt dat aan den Westdijk in die gemeente een kievitsei gevonden E E is door den heer W. van Hekeren, E E aldaar. E E Tenslotte vernemen wij dat de 12-jarige J. Geitenbeek te Voor- E schoten gisteren op het landgoed E E „Duivenvoorde" aldaar een kie- E vietsei gevonden heeft, dat is E §j aangeboden aan H.K.H. Prinses E Juliana. E ^llllilllllllllllllllllllillllllillllilllllllllllllllllllllillllllllllllilllllHIllllllIHlrri Wan neet Ami en zenuwen genoeg keMen vandepliÊ* ketende waiting da. caffeine. dan 8048 (Ingez. Med.) Een voorbeeld, dat navolging vindt. Een nationaal weerbaarheidsgeschenk dat niet onwelgevallig is. Naar aanleiding van het feit, dat Vrij dag op het departement van defensie door een Nederlandsche vrouw een enveloppe met een bedrag van vijfhonderd gulden is bezorgd voor versterking van de grensbe waking, vernemen wij, dat bij eenige voor aanstaande ingezetenen van 's-Gravenhage de gedachte is opgekomen om in onder linge samenwerking in deze richting voort te gaan. Getracht zal worden een landelijk comité samen te stellen, dat beoogt gelden bijeen te brengen, teneinde aan defensie een nationaal weerbaarheidsgeschenk te kunnen aanbieden. Wij vernemen voorts, dat deze actie hen betreffenden autori teiten niet onwelgevallig is. BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN IN NEDERLAND. In de Zaterdagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden alg. vergadering van de vereeniging tot behoud van natuur monumenten heeft de voorzitter, mr. P. G. van Tienhoven meegedeeld, dat Prins Bern hard het beschermheerschap over de ver eeniging heeft aanvaard, zoodat deze zich thans mag verheugen in de hooge be scherming van het geheele Koninklijke Huis. Volgens het jaarverslag stegen voor het eerst sedert jaren de contributie inkomsten weer, n.l. van f. 47080.889 tot f. 48069.41. Aan contributies ineens werd een bedrag van f. 2150.ontvangen. Aan de vereeniging werden acht legaten toe gekend of uitgekeerd, wisselend tusschen. f.150.— en f. 10.000.— Ten aanzien van het landgoed „Gooi- lust" deelde de voorzitter mede, dat er ernstige bezwaren zijn. om de dieren op het landgoed te houden ln verband met een desbetreffende bepaling in het testa ment van mevrouw Blaauw. Bovendien heeft de heer Blaauw een belangrijk deel van de dieren gelegateerd aan den hertog van Bedford. De planten van het landgoed zullen zooveel mogelijk intact worden ge houden. In het bestuur zijn gekozen de heeren niT. J. Linthorst Homan. commissaris der Koningin in Groningen; mr. dr. L. N. De ckers, 's-Gravenhage; G. J. van Heek Jr. te Enschedé en G. A. Brouwer te Groningen. BATA-CONCERN NAAR EINDHOVEN? Naar wij uit zeer vertrouwde bron ver nemen, heeft de hoofddirectie van het Eata-concern te Tsjecho-Slowakije beslo ten met het oog op den onzekeren politle- ken toestand in Midden-Europa haar hoofdkantoren te verplaatsen van Praag naar Eindhoven. Hiervoor zouden reeds ccn leegstaande sigarenfabriek en eenige andere gebouwen aangekocht zijn terwijl men momenteel nog schijnt te zoeken naar een 25tal heerenhuizen. M.m. EEN TWEEDE ROTTERDAMSCHE PETROLEUMHAVEN. B. en W. van Rotterdam doen den ge meenteraad een voorstel tot aanleg van een tweede petroleumhaven onder Pernis ten Oosten van de bestaande petroleumhaven, uit te voeren in drie etappes. De totale kosten beloopen bijna een millioen, waar van f. 300.000 in 1938 zal worden verwerkt. VEREEN. NEDERLAND—OOSTENRIJK ONTBONDEN. In de Zaterdag te Den Haag gehouden algemeene vergadering van leden van de Vereeniging Nederland. -Oostenrijk is beslo ten tot ontbinding der vereeniging en hare afdeelingen over te gaan.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13