De onteigening in Mexico der petroleum-industrie LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 21 Maart 1938 Leidsche gymnastiek- vereeniging Donar. Ned. Arbeiders-Sportbond, afd. Leiden. laarvergadering van het K. N. G. V. De maatschappijen gaan in beroep BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LUCHTVAART Recordvlucht van Clouston en Rickett. ^KIN/T INIITTEGE^j FAILLISSEMENTEN GYMNASTIEK. De 29ste jaarlijksche uitvoering. Voor een vrij goed bezette Gehoorzaal gaf de Leidsche gymnastiekvereniging Donar Zaterdagavond haar jaarlijksche uit voering. welke geopend werd door den voorzitter, den heer Herwever, die zich in het bijzonder richtte tot het eerelid, den heer Lokker, en* tot de afgevaardigden van de Leidsche Burgerwacht en diverse zus- tervereenigingen. Wegens ziekte was de beschermheer, de heer Suringar, verhin derd aanwezig te zijn. Spreker bracht hem intusschen dank voor den velen steun, welken de vereeniging ook in het afgeloo- pen jaar weer van hem heeft mogen on dervinden. Voortgaande deelde de heer Herweyer mede dat Donar onderlinge wed strijden op het program heeft staan be nevens een openluchtuitvoering in den aanstaanden zomer ter meerdere propa ganda van de gymnastiek. Met een woord van warmen dank aan de leiders, de hee- ren S. J. Koopmans en G. J. J. Castelein, alsmede tot Han Zirkzee. die de muzikale Illustratie verzorgde, besloot spreker zijn openingswoord. Reeds bij den opmarsch, voorafgaan de aan de speech van den heer Her weyer, was ons gebleken dat Donar momenteel over slechts weinig wer kende leden beschikt. De voorzitter maakte daar later nog eens melding van, er de hoop aan toevoegende dat deze uitvoering menigeen zou mogen inspireeren tot aansluiting en ook in den loop van den avond traden de ge volgen van dit feit nogal eens aan den dag. Ja, wij zouden bijna geneigd zijn te zeggen dat Donar's 29ste uitvoering leed onder den druk van het tekort aan werkende leden en daardoor niet dien hooggestemden bijval verworven heeft, welke in vorige jaren zoo bij herhaling haar verdiende deel is ge worden! Voor verontrusting is daarbij geen reden. De jeugd is in Donar in zeer grooten getal? vertegenwoordigd en zij zal weldra met ambitie gereed staan opengevallen plaatsen te bezet ten. Tijdelijk is deze gedeeltelijke de pressie echter hinderlijk en onaange naam en dat heeft in zekeren zin haar stempel op dit jaarfeest gedrukt. Een zeer groote groep adspiranten (B. en C. te zamen) heeft den avond ingezet met Niels Bukh-oefeningen, waarvan het tweede deel door haar meer spectaculair karakter stellig het meest tot het publiek gesproken heeft. Was niettemin de stem ming onder de toeschouwers nog wat lauw. het ijs werd gebroken toen de wer kende leden hun prestaties toonden aan de hooge brug. Het was een helaas zeer klein groepje, dat hier turnde en daartoe behoorden nog de twee leiders, maar het nummer was in ieder geval geslaagd. Er was dadelijk variatie en actie. Goed en vlot werd er geturnd en het over het al gemeen interessante nummer kreeg veel applaus. Bokspringen der C-adspiranten volgde en een wat langdurige, zij het verdienste lijke „verkorte les" voor de jongste groep. Daarna Zweedsche bank der B-adspiran- ten met aardige oefenstof en aantrekke lijke effecten en als laatste nummer voor de pauze: staafzwaaien der werkende le den in een belangwekkende oefening, die niet smetteloos vertolkt werd doch door het fraaie slot toch aller waardeering oogstte. Vijf nummers volgden er na de pauze en daarmede waren dan ook zoo onge veer alle facetten belicht van het man- nenturr.en. dat tegenwoordig heel wat minder mogelijkheden biedt dan de vrou- wengymnastiek en daardoor een goede verzorging van een openbare uitvoering zooveel moeilijker maakt! De B-adspiranten zetten het tweede pro grammagedeelte in met tremplin-paard- springen, waarna zes werkende leden uit stekend en uitermate gevarieerd bodem- turnen hebben gedemonstreerd. De groepen B. en C. kwamen met klas sikaal brugturnen. terwijl de werkende le den met verrichtingen aan het hoogrek en de springtafel den avond besloten hebben. Dat was een goed slot! Gaaf en soepel en beheerscht werd vrij zware oefenstof aan de rekstok tot uitvoering gebracht en de springtafel bleek daarna, uitstekend ver tolkt als het nummer werd, nog steeds niets van zijn aantrekkingskracht op het publiek te hebben verloren! Er is na afloop gedanst In den foyer, waar „The Wanderers" zorgden voor uit stekende muziek en waar onder de zeer talrijke danslustigen een uiterst opgewekte stemming heerschte. Uitvoering der turngroep in de Gehoorzaal. Pieter Jellen-groep. Aan haar optreden gingen slechts algemeene vrije oefeningen vooraf en dat begin was jammer genoeg ook verreweg het slechtste deel der gan- sche uitvoering. Op- en afmarsch liepen in het honderd en de oefeningen waren werkelijk maar heel matig. Het was daar door wat moeilijk voor de jeugdige J.P.J.- groep de stemming op haar hand te krij gen maar onder leiding van den heer Th. Roest is zij daar toch alleszins in ge slaagd. De goede regie droeg hiertoe bij! Er was een grappige „les voor de kleintjes", eenvoudig maar ordelijk brugturnen der meisjes, uitstekend lijn-bokspringen der jongens en „oefeningen in kringen" voor meisjes, waarbij met veel ambitie werd ge danst ondanks eenigerlei muzikale illustra tie, en er was telkens weer de een of an dere ensceneering. die aan het geheel een interessant en prettig cachet gaf. temeer waar het opgevroolijkt werd door herhaal den zang der Jonge Pieter Jellen! Het slot van het eerste programma-gedeelte kwam voor rekening van de rhythmische groep, die ongeveer vijf a zes maanden bestaat en. gisteravond voor het eerst in het open baar optrad. De voorzitter had dat reeds aangekondigd en men kon het opvatten als een verzoek om clementie. Noodig bleek een dergelijk beroep intusschen allerminst. Zeker: de dames begonnen hun rhythmi- schen dans uiterst nerveus, maar de oefe ning was terdege ingestudeerd en dra kwam dientengevolge ook het vertrouwen, de souplesse, de homogeniteit. En de ver- v tooning was toen stellig niet ideaal, maar In. n. als eerste openbare proeve mocht zij ge slaagd worden genoemd en verdiende zij allen lof. De slotscène kreeg als achter grond een plastischen stand, gevormd door leden der turngroep. uitbeeldende de ver schillende sporten, welke in den N.A.S.B. worden beoefend. En er was zooveel en- g. Teegelaar thousiasme en een zoo warm applaus, dat F. H. men na afloop besloot hetzelfde nuipmer aan het eind" van den avond nog weer te vertoonen. Intusschen werd nog een kleine huldi ging ingelascht. Immers de leidster van de groep, mevr. Ditmar, die geheel belan geloos haar medewerking verleent, dankte de muziekgroep voor de prettige samen werking, waarna zij op haar beurt, even als de pianiste, mep. B. Cornet, woorden van dank in ontvangst had te nemen. Beiden kregen bovendien fraaie bloemen. ziglng van artikelen van de bondshandbalver- ordening. In den vervolge zullen principieele voorstellen niet meer de goedkeuring van het dagelyksch bondsbestuur behoeven, terwijl het recht van veto bij het bondsbestuur berust alleen voor besluiten, genomen door de bonds- handbalvergadering (dus niet meer voor de be sluiten van de bondshandbal-commissie). Het N.O.C., dat, zooals bekend, zijn bemidde ling ter verkrijging van aansluiting bij de I.A.H.F. heeft verleend, had deze eischen ge steld. De turnkring 's-Gravenhage en omstre ken had nu een motie voorgesteld, waarin o.m. gevraagd werd. dit referendum, als zijnde niet reglementair, ongedaan te maken. Verschil lende afgevaardigden voerden hierover het woord, waarbij men nogal bevreesd scheen voor te groote zelfstandigheid van de bonds- handbalcommissie. Nadat de voorzitter echter in een helder betoog had aangetoond, dat hier van geen sprake was en dat de gunstige uit slag van het referendum duidelijke taal sprak, namen de voorstellers deze motie terug. Besloten werd tenslotte, de volgende jaarver gadering wederom te Amsterdam te houden. BILJARTEN. COMPETITIE LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de competitie van den L.B.B. luiden als volgt: le klasse libre: D.S.O. Ia—Poedelaars I: J. Ouwerkerk ip.) 135 78 24 20 3 25 P. Horree (D.O.S.) 145 145 24 24 6.04 J. v. Leeuwen G. Vermeer C. v. d. Voort 90 135 75 125 90 107 75 61 28 28 18 18 3.21 3.82 4.13 3.38 Zeer groote belangstelling. Voor de eerste maal heeft de turngroep van de Leidsche afdeeling van den Ned. Arbeiderssportbond een uitvoering gegeven ln de groote Stadszaal. De Jonge Pieter Jellen-groep en de Rhythmische groep ver leenden medewerking en er werden over het algemeen bevredigend^ resultaten be reikt, zoodat deze avond, gezien de groote belangstelling, ongetwijfeld niet zonder propagandistische gevolgen zal blijven! De opmarsch, met kleuren in rood en wit, met vlaggen en tromgeroffel, bracht reeds dadelijk sfeer in de zaal en het moet voor den heer P. Kruit, voorzitter der N.A.S.B.- afdeeling, een genoegen geweest zijn onder dergelijke omstandigheden en tot zoovele toehoorders een welkom te kunnen spre ken Hij schetste in het kort het doel de zer uitvoering, wekte op tot aansluiting bij een der optredende groepen en ver welkomde daarna in het bijzonder de ver tegenwoordigers der partij en vakbewe ging, verschillende leden der raadsfractie, den heer en mevr. Van Eek. den heer en mevr. Verwey, en het muziekgroep je van het Inst. voor Arbeidersontwikkeling, dat op ae avonden van den N.A.S.B. altijd een belangrijke plaats Inneemt. Het gymnastiekprogramma voor de pauze is in hoofdzaak verzorgd door de Jonge Afgezien van een demonstratie van „speelvormen" door de J.P.J.-groep was de tweede helft dezer uitvoering geheel voor de turngroep en technisch was dat dan ook het beste deel. Het rekturnen der hee- ren blonk daarbij aanzienlijk uit boven al het andere. Dat werk was inderdaad be hoorlijk beheerscht, het bood een vlotte vertolking van dikwijls moeilijke oefenstof en het opende perspectief voor de N.A.S.B. Het brugnummer der dames bleef daar helaas te ver onder. Simpele oefeningen waren herhaaldelijk een nog te zware op gaaf en slechts zeer ijverig trainen kan hier de eenige remedie zijn. Waar het noodige „materiaal" niet ontbreekt en de heer Roest met ijver naar goede resulta ten streeft moet spoedige verbetering mo gelijk zijn! Het tremplinbrug-sprmgen der heeren was aanvankelijk een tikje ruw. doch onverdienstelijk was het niet en het werd volop interessant toen men ging se- lecteeren en de uitblinkers eenige tech nisch fraaie staaltjes ten beste gaven Na dat de „Chineesche straatserenade dei- dames een weinig onder de verwachtingen was gebleven, wellicht door de wat ge wichtige benaming van een nog al een- vc-udig nummertje, hebben de heeren met goed werk aan den springtafel deze uit voering besloten. Ons rest nog slechts te vermelden, dat de heer Kruit hartelijk dank heeft ge bracht aan den heer Roest, die in moei lijke tijden zonder geldelijke vergoeding zijn diensten verleend heeft en de turn groep tot een reeds zeer bevredigend peil heeft opgevoerd. Zijn woorden gingen ver gezeld van twee bloemenmanden, resp. van de turngroep en van het afdeelingsbestuur. In Krasnapolsky" te Amsterdam is gisteren de jaarlüksche algemeene vergadering van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond gehoudem In zün openingsrede gaf de heer De Graal een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van het gymnastiekwezen tot het K.N.G.V. van heden de organisatie van gymnastiekbeoefe- naren in den meest uitgebreiden zin des woords met haar ongeveer 350 aangesloten vereem- gingen en bijna 54.000 leden. Sprekers rede was optimistisch gestemd. In een snel tempo ging toen een aantal ver slagen onder den hamer door. Er bleek een be hoorlijk batig saldo aanwezig te zijn. De con tributie over 1938 werd van f. 1.25 op f. 1.— ge bracht, Geconstateerd werd. dat de vereenl- gingen nog steeds niet het juiste ledenaantal aan het Verbond opgeven. Tot 1 Mei zal daar toe gelegenheid worden gegeven; daarna zullen bij in gebreke blijven strenge straffen worden toegepast. De Nederlandsche kampioenschappen zullen dit Jaar te Leeuwarden worden georganiseerd. Bij de bespreking van het technisch werkplan bleek later voldoende belangstelling te zijn voor een nieuwe tournee van de befaamde Zwitser- sche kunstturners en voor de aanstelling gedu rende drie maanden van een Zwitserschen trainer Dit jaar zal het vijfde K.N.G.V.-kamp ge houden worden. De heer Brand lichtte uitvoe rig toe hoe hij zich dacht dit kamp te orga- niseeren met technische cursussen, wandelen, athletiek, zwemmen enz. De heer Metz, uit Leiden, leider van het Nederlandsch keurcorps heeren. werd in ver band met zijn afscheid van het keurcorps, dank gebracht voor het verrichte werk. Tot opvolger werd de heer K. H. J. Meyer (Rotterdam) benoemd. In de financieele commissie werden herkozen de heeren Trouw en Ensdorff, in het bondsbe stuur de heeren Van den Burg, Drenth. Rijs wijk en Hop. Tot redacteur van het bondsor gaan werd wederom de heer J. J. Th. Bakker benoemd. Verschillende voorstellen tot wijziging van artikelen in het huishoudelijk reglement en bondsverordeningen werden snel aangenomen. Aangenomen werd ook een voorstel van het bestuur om de examens voor de vaardigheids- proeven van het K.N.G.V. ook open te stellen voor niet-K.N.G.V.-leden. Verschillende afge vaardigden wezen er op. dat men dan naast de reeds bestaande vaardigheidsproeven van het Nederlandsch Olvmpisch Comité en van de Vereeniging tot Bevordering van de Harmoni sche Lichaamsontwikkeling. nog eens die van het g^mnastiekverbord zou krijgen. Het mee- rende^l van de vergader!^ achtte dit even wel ondergeschikt aan nronaeandistisch*» wor.rde van de vaardigheidsproeven. Langdurig werd ook nog gesproken over een referendum, dat uitgeschreven is in verband met het toetreden van het K.N.G.V. tot de In ternationale Handbal Federatie (I.A.H.F.). Dit referendum behelsde voorstellen tot wy- W. Karstens (P.v.Cl.) G. B. (T.O.G.) a. h. Waller I. v. Rijzen (res.) Gewonnen door Poedelaars I met twee gew. en een verl. part. T.O.G. Ia—P. v. Cleef I: 210 210 31 30 6.17 100 92 31 18 2.97 105 105 34 13 3.08 95 80 34 13 2.34 80 31 13 7 2.38 105 105 13 16 8.07 Gewonnen door P. v. Cl. I met twee gew. en een verl. partij. Des Amies I—T.O.P. I: j. Bonnet (T.O.P.) C. v. Velzen (D.A.) G. H. P. van Amsterdam m. Hendriks P. Uljee Gewonnen door D.A. I met twee gew. en een verl. party. Door deze overwinning is Des Amies I kam pioen geworden van de le klasse libre. 90 84 37 9 2.29 80 80 37 16 2.15 75 66 37 8 1.78 60 60 37 9 1.62 70 70 27 8 2.59 55 55 27 6 2.03 (Katwyk)—Poort NEDERLAAG-WEDSTRIJDEN POORT v. CL. De verdere uitslagen zyn: Afdeeling I: Hollandia I van Cleef I: j. v. d. Berg (K.) P. m. v. d. Berg B. de roo L. v. d. Valk G. m. Teegelaar W. v. d. Laan W. Karstens Hollandia I wint met 61 car. Cleef II: Joh. de Reer (Haag) G. Teegelaar (Lelden) J. Kreuts A. Waller J. v. Osch L. Verhoeven J. Burki W. Dool R.A.Z. I verliest met 19 car. L.O.V. I (Leiden)Poort van Cleef II: 207 207 34 24 6.08 335 335 34 37 9.85 100 91 14 22 6.50 160 160 14 36 11.42 82 82 19 11 4.31 145 100 19 24 5.26 75 75 27 8 2.77 132 107 27 23 3.96 61 car. 'Den Haag) —Poort v. 125 125 40 20 3.12 80 74 40 7 1.85 75 68 31 18 2.19 61 61 31 9 1.96 75 54 24 7 2.25 56 56 24 13 2.63 60 60 29 14 2.06 47 44 29 13 l.bl J. S. (L.O.V.) 96 96 38 17 2.52 G. Teegelaar (P. v. Cl.) 80 76 38 7 2.00 B. v. d. Berg 78 78 34 16 2.29 P. Sira 61 60 34 8 1.76 P. v. d. Berg 69 33 26 6 1.26 W. Dool 47 47 26 8 1.80 J. Pikar 63 44 26 8 1.69 H. v. d. Berg 41 41 26 9 1.57 L.O.V. verliest met 50 car. Afdeeling III: Hollandia II —Poort v. CI. HI: W. v. d. Laan 120 53 27 12 1.96 W. Dool 63 63 27 11 2.32 J. Pluimgraaff 62 33 27 5 1.22 P. Gordyn 40 40 27 5 1.47 P. Pluimgraaff 62 62 35 9 1.77 H. v. d. Berg 54 49 35 5 1.40 K. Kleen 40 40 44 5 0.90 W. Dool 63 60 44 12 1.36 Hollandia II verliest met 8 8 car. T.O.P. II (Leiden)Poort van Cleef III J. v. Gelder Righart Jr. 69 69 27 14 2.55 P. Gordyn (P. v. Cl.) 40 21 27 6 0.77 J. Verhoog 54 54 43 6 1.25 P. Gordyn 40 28 43 3 0.65 J. van Leeuwen 50 50 23 10 2.18 C. v. Valderen 40 25 23 6 1.08 J. v. Gelder Righart Sr. 40 40 23 7 1.73 W. Dool 63 36 23 8 1.56 T.O.P. n wint met 73 car. SCHAKEN. DE BONDENCOMPETITIE. Leiden verliest van Rotterdam met 46. De uitslag van den wedstrijd, gistermiddag in hotel Coomans te Rotterdam gespeeld, tusschen het tiental van den schaakbond voor Leiden en Omstreken en het tiental van den Rotterdam- schen Schaakbond is de volgende geworden: H. G. Blok (R.)—W. H. v. d. Nat (L.) 1—0 In het onteigeningsbesluit, dat is uitge vaardigd. wordt gezegd, dac de weigerende houding der maatschappyen het in het belang van het nationale economische leven onvermydelijk maakt, dat de regee ring tot onteigening van de petroleum- maatiSchappy en overging. Het besluit wordt onmiddellijk van kracht. Volgens de bepalingen van de ont eigening der petroleummaatschappijen, zullen alle roerende en onroerende goe deren, welke aan de petroleummaat schappijen en aan de petroleumtrans. portmaatsehappijen behooren, zooals machines, installaties, pijpleidingen, raffinaderijen, reservoirs, wegen, com municatiemiddelen, distributiestations, tankwagens en tankschepen enz., ont eigend worden vanwege het openbare nut. De minister van financiën zal de ont eigende maatschappijen schadeloos stellen volgens de desbetreffende wetten, d.\y.z. in contanten en binnen den tijd van tien jaar. De gelden benoodigd voor de betaling van deze schadeloosstelling zullen gevonden worden in een zeker percentage, dat later zal worden vastgesteld, van de productie van petroleum en haar derivaten der ont eigende ondernemingen. Opgemerkt wordt, dat de gelden bestemd voor de schadeloosstelling uitsluitend ge trokken worden uit de onteigende onder nemingen en niet uit de petroleumproduc- tie. die zich thans reeds onder controle van den staat bevindt. In verband met de onteigening zyn de arbeiders der' ondernemingen niet, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. in staking gegaan. De maatschappijen zullen zich na tuurlijk niet zoo bij dit besluit van onteigening neerleggen. Zij willen langs gerechtclijken weg doen uit maken, of de onteigening niet in strijd is met de grondwet. Het ministerie van arbeid heeft voor- loopige staatscommissarissen benoemd, die verantwoordelijk zyn voor de overneming der aanwezige geldmiddelen der maat schappijen. zoomede voor de uitbetaling der loonen. In welingelichte kringen gelooft men. dat het beheer der petroleummaatschappijen in de toekomst zal worden toevertrouwd aan een raad van beheer, welke zal wor den samengesteld uit vertegenwoordigers der regeering en van de arbeiders. De ambassadeur der Vereenigde Staten, Daniels, heeft Washingfon verslag uitge bracht-. Hij wacht thans op nadere in structies. Hij heeft tegenover de cers ge weigerd te antwoorden op de vraag of de on'eigeningsmaatregelen de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Mexico en de Vereenigde Staten kunnen schaden. Men gelooft, dat de Mexicaansche peso zal worden gedevalueerd en de waarde zal krijgen van een vijfde dollar. Tot nu toe stond een dollar gelijk met 3 64 Mex. pesos. De directies gaven nog volgende ver dediging van haar standpunt: Er waren twee kanten aan de uit spraak t.w 1. een economische; 2. een administra tieve Wat den economischen kant betreft, zal men zich herinneren, dat de uitspraak de maatschappijen belastte met een meerdere ben. Dit aanbod werd verworpen betaling aan haar werklieden, welke oogen« schijnliik 26.000.000 pesos per jaar zou be dragen. doch die volgens zorgvuldig opge maakte rekeningen der maatschappijen°ln werkelijkheid zou neerkomen op meer dan 40.000 000 pesos per laar. Bovenden zouden alsnog over 1937 23 000 000 pesos moeten worden betaald, zoodat. Indien de' maat schappijen zich bii de uitspraak zouden, hebben neergelegd, een bedrag van meer dan 60.000 000 pesos in 1938 betaald had: moeten worden. Gelet op deze oiifers en op de netto, winsten van de maatschappijen, die ge middeld over de laatste 3 jaren 23 000.000 pesos per jaar hebben bedragen, zal het duidelijk zijn, dat zij niet in staat waren aan de uitspraak gevolg te geven. De uitspraak verhoogt bovendien niet enkel de loonschalen, maar breidt ook de voorrechten van de werklieden als volgt uit; a. een 5-daagsche werkweek van 40 uur met betaling op grondslag van 56 uur; b. 4 tot 6 weken vacantie per jaar met behoud van het volle loon; c. 16 verplichte vrije dagen per jaar met volle betaling; d. een 10 spaarfonds: e. een vergoeding voor huisvesting; f. vrije geneeskundige behandeling van iederen aard (hetzij ten gevolge van ziekte ln den dienst ontstaan of anderszins) voor. de werklieden en hun gezinnen: g. een pensioen tot 80 van het laatst genoten loon; h. een verplichte leven verzekering, waarin de maatschappij de helft van de kosten, bijdraagt i. dubbele betaling onder verschillende omstandigheden (wat in de praktijk her haaldelijk zou neerkomen op viervoudige en zelfs hoogere betaling): j. het recht om ten alle tijde en zoo dikwijls als men wil. een verlof van 3 dagen te vragen voor particuliere redenen met betaling van loon; k. het recht om 120 dagen per jaar zon der betaling van het werk weg te blijven; 1. alle buitenilandsche technici moeten binnen 3 jaar uit Mexico verwijderd worden. Afgezien van deze onmogelijke econo mische eischen van de uitspraak zijn de administratieve verplichtingen ook geheel onaanvaardbaar. De maatschappijen had den reeds het beginsel van de ..closed shop'* aanvaard, hetgeen beteekent. dat men alleen syndicaatmenschen in dienst neemt en een werkman, hoe goed ook, moet ont slaan als hij het reglement van het syn dicaat overtreedt. Zulke voorwaarden zijn alleen te dragen als de syndicaten een redelijke houding aannemen. Evenwel als een gevolg van de toestanden gedurende de laatste jaren, waarbij aannemen en ontslaan, bevordering en terugzetting van werklieden ln handen lag niet bij de ambtenaren van de maat schappijen en zelfs niet van verdiensten af hing, doch van de gunst der syndicaat- leiders, werd een situatie geschapen, welke bijna ondragelijk was en welke door de voorrechten, toegekend ln de jongste uit spraak, absoluut onmogelijk is geworden. Tucht was reeds verdwenen en ondoel treffendheid was schering en inslag. De maatschappijen hebben dezen zeer ern- sligen toestand in het volle besef van haar verantwoordelijkheid onder de oogen gezien Zii zijn tot het uiterste gegaan om tot een oplossing te komen. Zij hebben voorwaar, den aangeboden, waarvan de meerdere kosten geraamd werden op 22.500 000 pesos eer jaar. maar aangezien dit een zoo kleine winstmogelijkheid voor de aandeelhouders zou hebben overgelaten, dat dezen geen Inkomsten meer uit hun beleggingen zouden mogen verwachten, hebben de maatschap- Pijen er op gestaan, dat de administratieve bepalingen zoodanig zouden worden her zien dat zij een behoorlijk zeggenschap over haar eigen werkzaamheden zou heb- GEBOREN: Johanna Petronella, d. van A, Beukers en J. P. van Miltenburg; Maria, d. van J. J. Mo lenaar en M. Gressie; Ada Maria Louise, d. van J. Roorda en L. A. W. van Schaik. ONDERTROUWD. J. W. van Kuyk, jm. 21 jaar en E. Molenaar, jd. 22 jaar; L. Hensen. jm. 23 man en C. M. Rysbergen, 21 jaar; C. Swaan, jm. 29 jaar en J. Filippo, 20 Jaar; M. G. Zeegers, 29 jaar en J. Zeegers. 22 Jaar; T. Vos, 22 Jaar en M van Loef, 19 jaar. OVERLEDEN A. A. de Wagenaar. dr., 2 jaar; B. N. VUe- genthart, man, 52 jaar. Koet kreeg in een Cara-Cann-verdediging een onverwachten tegenzet, n.l. e5. Hiertegen wist hij zich niet voldoende te verdedigen. Koning won een pion behield het looperpaar en haalde er later gemakkelyk de winst uit. Staats verdedigde zich Slavisch tegen het Damegambiet, kreeg iets mindere stelling en gaf daarna een officier cadeau, wat hem de parcy kostte. In de 6e partij wendde men de verdediging van Cambridge-Springs Lb4 en Da5 aan. Aan het slot maakte de Rotterdamsche speler een geweldigen blunder en verloor zyn koningin. In de 7e partij werd Pf3—d5 gespeeld. Wit kreeg het betere spel. Van Steenis maakte een positlefout, die hem de kwaliteit kostte en tevens de party. Voor de 8e partij valt al heel weinig te ver tellen. deze eindigde zonder wederwaardighe den in remise Ir. R. v. HoogstratenG. Bosscha 1/2—1/2 E. MulderJ. R. Hommes 1/21/2 D. E. Koning—J. Koet 1—0 J. T. v. Dongen—H. Staats 10 J. KoedoodG. Pels 01 J. J. de BoerJ. v. Steenis 10 H. Urelenga—A. Barkema 1/21/2 H. RoosW. v. Schayck 01 J. v. EngersE. V. A. Remouchamps 1/21/2 Totaal 64. De Leidenaars verloren dus ook hun vierden wedstrijd. Op winst in deze wedstryden was ook niet zoozeer gerekend. Men deed meer mede voor dc propaganda en voor oefening tegen sterkere spelers. Over het verloop der partyen kunnen wij nog het volgende mededeelen. In de le party nam Van der Nat den aange- boden Damepion en bezorgde later z«n tegen- pion tc wlnnen. In het elndspel kwam daar nog stander een dubbelplon op de f-1^. Zijn stel een ion blJ en toen gaf de botter d. speler op. ling was nu zee. goeddoch hl| verrekende zich In"dc ,0£ partlj wesr<j wederom de .^vUche en verloor een officier en aldi^ de pariO- verdediging van het Damegambiet gespeeld. Er In de Aljechin-verdediging die van Hoogstra- ontstond een wilde stand. Remouchamps ver ten tegen Bosscha speelde. kreeg .aatetgenoem- l00s een ion doch k een mooicn >aanvaI de een overwegende stelling kon later in één een algeme:nen afnll, te forceeren. waar- zet een off cier winnen, doch overzag dit m na er t d ovei.bleef een gecompliceerde stelling en het slot v/erd De stand is thans de voi.,f nde remise. Ook de 3e partij, waarin zich weinig ue slana 1S cnans ae ^0'-fnae byzonders voordeed. eina:gde in remise. Hec Uaagsche Sch. Bond 4 4 0 was een Spaansche partij met d6. De Rotter- Eotterd. Sch. Bond 4 3 0 dammer wist een pion te winnen, doch er ont- N. Brab. Sch. Bond 3 10 stond een toreneindspel met een dubbelplon i St. Gooische Sch. B. 3 10 meer, dat niet meer te winnen was. I Leidsche Sch. Bond 4 0 0 EngelandNieuw-Zeeland. Clouston en Rickett zyn gisteren te 16.27 uur plaatseiyke tyd te Blenheim f Nieuw-Zeeland) aangekomen. Zy hebben hiermede het record Engeland Nieuw-Zeeland verbeterd, door den afstand af te leggen in vier dagen, acht uur en zeven mi nuten. Jean Batten heeft den afstand gevlogen in elf dagen één uur en 52 minuten. De vliegers zyn voornemens vandaag terug to vliegen. DE POSTVLUCHTEN. De Valk is gistermiddag om kwart over vier op Schiphol geland. BRUNO WALTERS DOCHTER GEARRESTEERD. Woensdag of Donderdag j.l. is te Weenen in een bridgeclub gearresteerd Frau Lotte Walter, dochter van den dirigent Bruno Walter, die in de afgeloopen weken concerten in ons land dirigeerde. Zij was de eenige van de familie Walter, die tijdens de lngrypende gebeurtenis sen der laatste dagen in Oostenryk in de wo ning van den dirigent vertoefde. Verondersteld wordt, dat de directe aanlei- T,_ j, iii, ding tot deze arrestatie in verband staat met cm ni i p 1J verdedigde Van Sc nay ck zich de verklaringen van Bruno Walter omtrent zijn Siciliaansch en verder met de Druhenvariant - - - A niet terugkeeren naar Oostenryk. nu ff ff 'n het Dultsche rijk Is opgenomen dit land Uitgesproken: C. J. Vallikhof. zich noemende en schrijvende n >4- irt C. J. Valkhof, kleermaker. Boskoop. Dorpstraat 1 23~.- IC6 25 R c- mr- H. Haga. cur. mr. C. M. Loei Bos- 2 13'/*~16V, 2 j koop. 2 13'/t16'/* 2 In de week van 14 t/m 19 Maart werden 4 1572—24'/* 0 Nederland 70 faillissementen uitgesproken. 4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12