R&D BEHANGSELS Voor Gero lepels, verken en messen staat N.V. v.h. Fa. Bernard, Breestr. 55 bovenaan! LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 18 Maarf 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Wanden die smaa LAND- EN TUINBOUW Heden speciaal geëtaleerdLuxe cassettes en Zilmeta keukengerei PREDIKBEURTEN. VOOR HEDgN. Leiden Geref. Gem. <N. RlJn)Nam. 8 uur ds. R. van Oordt van Zeist. VOOR ZONDAG 20 MAART. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: voorm. half- tien. ds. Bieshaar Sr. van Den Haag; nam. 6 u. ds. Bieshaar Jr. Geref. Gem.: voorm. half tien en nam. 6 uur ds. Stuivenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: voorm. half- tien en nam. 6 uur. ds. Klüsener. Geref. Kerk: voorm. half tien (H. A.) en nam. 6 uur (H. A. en Dankz.ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: voorm. 10 uur <Bed. H. D.) ds. Pel. Geref. Gem. voorm. halftien en nam. 6 uur. ïeesdienst. Evangelisatiekring (Beursgebouw) nam. half zeven. dienst. Boskoop Ned. Herv. Kerk: voorin. halftien. ds. Jacobs; nam. 6 uur. cand. H. Jongebreur. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 6 [uur, ds. Kleisen. Rem. Kerk voor Vrijz. Hervormden: voorm. JO uur, ds. van Mullum. Geref. Gem.: voorm halftien en nam. 6 uur, Ïeesdienst. Hazcrswoude Ned. Herv. Kerk: voorm. half tien. ds. Kiehl; nam. halfzeven, ds. Pras van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: voorm halftien en nam. half zeven. ds. Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Vrielink. De Kaag Ned. Herv. Kerk: voorm. half tien, ds. Verwaal. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: voorm, 10 en nam. 6 uur, ds. "Ingwersen. Geref. Gem. (Remisestraat): voorm. 10 ennm. 5 uur, Ïeesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: nam. 2 uur, afscheid van ds. Odé. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half- zeven, de heer Schouten, cand. te Amsterdam. Leiderdorp: Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan 2): voorm. halfelf, de heer R. v. d. Hoek. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half- zeven, ds. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Vermet. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. I Boukema. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. A. J. van Wijn gaarden. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half zeven (H. A. en Dankz.), ds. Speelman van Nieuwveen. Remonstr. Kerk: nam. 7 uur, ds. L. W. van Wijngaarden. Nieuw-Venncp Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien, ds. Alkemade van Aalsmeer; nam. 6 uur, ds. de Vries. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 3 uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 3 uur, Ïeesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: nam. halftwee, ds. Hoeufft van Velsen van Ter Aar. Geref. Kerk: voorm. halftien, ds. J. Hartkamp van Oudshoorn; nam. halfzeven, Ïeesdienst Noordwykerhout Ned. Herv. Kerk: voorin. 10 en nam. 5 uur. ds. van Noort. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, 1 ds. de Bruine. Ned. Prot. Bond: voorm. halfelf. ds. C. B. Heyn van Oude-Wetering. Gemeente Gods: voorm. 101/4 uur, dienst. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien, ds. Hoeufft van Velsen; nam. halfzeven, Ïees dienst. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Steenbeek. Voorhout Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Fortgens. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer S. J. Greidanus, cand. Geref. Gem. (Ambachtshuls): nam. 5 uur, Ïeesdienst. Ver. van Vrijz. Hervormden: geen opgave. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. A. H. C. Vollenweider van Nieuwerkerk; nam. 6 uur. cand. A. Vroeg-in-de-Weij Geref. Kerk: voorm. 10 uur. Ïeesdienst; nam. 8 uur, ds. Bovendorp van Zevenhuizen. Oud Geref. Gem.: voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. van der Kraats. - Warmond Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. Wassenaar Dorpskerk: voorm. 10.05 uur, ds. ten Kate; nam. halfzes. dr. Honders. Kievietkerk: voorm. 10.05 uur. dr. Honders. Ned. Prot. Bond: voorm. 10.35 uur. ds. H. J. Mispelblom Beijer van Leiden. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: voorm. half tien en halfzeven, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Dronkert. Ned. Prot. Bond: nam. 7 uur, dr. K. H. Boer- sema van Leiden (slotdlenst). Jaarvergadering Nederlandsche Tuindersbond. (Vervolg van gisteren). In de middagvergadering te Amsterdam van den Ned. Tuindersbond kwam aan de orde een groot aantal afdeellngsvoorstellen. Verscheiden afdeelingen hadden voorstel len ingediend betreffende de teeltheffing op vroege aardappelen Men wenschte deze geheel te laten vervallen of aanmerkelijk te verlagen. Andere afdeelingen weer wensch- ten te protesteeren tegen de verhooging der heffing van f. 7,30 op f. 7,50 Namens het hoofdbestuur werd uiteen gezet, dat de verhoogde heffing, gezien den toestand ln den tuinbouw en gezien de con sequenties van het uiteindelijk doel, zeer ongewenscht is. De heffingsidee ls als onderdeel van geordende prijsregeling wel goed; het is echter de vraag of een heffing per H.A., ook uit technisch oogpunt, wel de meest gewenschte methode is. Econo misch ls zij heden ten dage niet te aan vaarden. Technisch en economisch ls het beter een bepaalde Inhouding per kilogram op de direct verkochte aardappelen, welke Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: voorm. half tien. ds. van Harten. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half zeven, ds. W. van Dijk. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 urn en nam halfzeven, dr. Woldendorp. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Versluys. Geref. Gem.: voorm. halftien. nam. half drie en halfzeven, ds. Hofman van Moercappelle. Ver. tot verbreiding der Geref. Waarheid: v.m. halftien en nam. halfzeven, de heer Dekker van Papendrecht. Ver. van Vrijz. Hervormden: nam. halfzeven, ds. J. B. Th. Hugenholtz van Ammerstol. Zocterwoude Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Eijkman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien. de heer MUller van Bodegraven; nam. halfzeven, ds. Etjkman van Zoeterwoude. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: voorm. kwart voor tien, mej. ds. OUnther. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Maassluis, O. Smits te Slle- drecht. ongeveer overeen moet komen met de thans noodlg geachte H.A.-hefflng Deze Inhou dingen vormen hetzelfde fonds als thans de heffing. Men gaf de vergadering ernstig in over weging niet op het vervallen van de heffing aan te dringen, doch de regeering duidelijk te maken, dat ondanks deze prijsregeling de teelt van vroege aardappelen niet loo- nend ls. Het hoofdbestuur zal bij de betreffende Instanties aandringen op een soepele toe passing van de inhouding van de heffing. Getracht zal worden de inhouding over een langer termijn te doen geschieden. Dit ls het eenige, dat men in de gegeven om standigheden kan doen. Aan het slot van langdurige en rumoe rige discussies werd besloten een commissie te benoemen, welke dit vraagstuk in onder zoek zal nemen en haar conclusies in het orgaan bekend zal maken Enkele afdeelingen hadden voorstellen ingediend, waarin er op wordt aangedron gen pogingen aan te wenden, dat de ge- heele maand Juni steun op de vroege aard appelen wordt gegeven en de steun over Juli wordt verhoogd. Namens het hoofdbestuur werd mede gedeeld, dat nog dit jaar een nieuwe tijd- Indeellng zal gelden. Verwacht mag worden dat deze beter aan de eischen zal voldoen. De volkstuintjes. In verband met een voorstel van de af- deeling Oostwoud, waarin wordt verzocht er bij de regeertng op aan te dringen jonge kweekers een percentage teeltvergunning toe te wijzen, ontwikkelde zich een lang durige discussie over de volkstuintjes ln de omgeving van groote steden. Geconstateerd werd, dat rond de stad Amsterdam pl.m. 2000 H.A. grond als volkstuintjes wordt geëxploiteerd, rond Rotterdam pl.m. 1500 H.A., rond Den Haag pl.m. 1100 HA. en rond Dordrecht pl.m. 900 H.A. De vergadering nam met groote veront waardiging van deze feiten kennis en drong aan op een krachtige actie. Het hoofd bestuur heeft aan deze kwestie reeds zijn aandacht gegeven. Er wordt hard gewerkt om aan dezen toestand een einde te maken. Afgewacht dient te worden of deze arbeid het gewenschte resultaat zal hebben. Een voorstel van de afdeeling Groningen om ln plaats van uitsluitend bloemkool voor 1939 de kweekers vrij te laten ln de keuze spinazie of bloemkool, zal bij de bevoegde Instanties ter sprake worden gebracht. De vaste lasten. De afdeeling Beverwijk wenschte hel hoofdbestuur op te dragen de noodlge stap pen te doen, teneinde te komen tot schuld- herleiding op het platteland. Men wilde van regeeringswege een z.g. ..overbruggings fonds" zien ingesteld. De secretaris van het hoofdbestuur, die deel uitmaakt van de vaste lasten-commls- sie, waarin de betreffende materie wordt behandeld, zeide, dat hij aan de instelling van een dergelijk fonds reeds heeft gedacht. De commissie moet voor de eerste maal nog bijeenkomen, daarom zal men er goed aan doen de wenschen voorloopig binnenkamers te houden en deze dus niet vast te leggen ln een motie. Naar aanleiding van een bespreking over de saneering van het bloembollenbedrljf werd van bestuurszijde medegedeeld, dat waarschijnlijk reeds met ingang van het volgende seizoen de crisismaatregelen door dit bedrijf in eigen beheer zullen worden genomen. Het ligt ln de bedoeling mede op verzoek van de regeering een bedrijfs- raad in te stellen. Aan het slot van de vergadering werd en bij het hoofdbestuur nogmaals op aange drongen, dat het alles in het werk stelt om een ruimer ultvoermogelijkheld naar Duitschland te verkrijgen. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Heb ln mijn tuin een grasveld aan gelegd van graszoden. Is het goed dit te mesten? Zoo ja. hoe en waarmee? P. H. te L. Antw.Vóór den aanleg wordt bij voorkeur stalmest ondergespit. In de volgende Jaren kan men alleen op het gras mesten. Dit kan bijv. het eene jaar gedaan met kunstmest, bijv. ln Maart 5 ons A.S.P.-korrels per 10 vierk. meter. In het volgende Jaar gebruikt men goed ver teerde stalmest, welke eveneens ln Maart kan worden uitgestrooid. Ook kan vloeibaar ge maakte koemest aangewend, bijv. 1 kruiwagen per 10 vlerk, meter. Vraag: MUn Ficus laat de onderste bladeren vallen. Worden deze afgevallen bladeren ver vangen of zal de plant nieuwe scheuten maken? C. J. H. V. te L. Antw.: Uw behandeling is uitstekend, de plant heeft evenwel een overgang meegemaakt van kas ln kamer, dl. van vochtige ln droge atmosfeer. De afgevallen bladeren worden niet vervangen, wel zal de plant nieuwe scheuten maken. Als dat het geval ls, geef dan eenmaal in de drie weken in water opgelost b'.oemen- mest. 7399 Zie eens naar Uw wanden, Uw huiselijken horizon, dragers van Uw persoonlijken smaak. Zijn zij dat ook? Vertoonen Uw wanden een sierlijk, vertrouwd motief, waarnaar U met welgevallen kijkt, dat Uw arbeids- lust aanspoort en Uw fantasie opwekt? Wat vermag dit alles beter dan een dessin aan de Natuur ontleend, zoo'n rustig, evenwichtig bloembehang! Maak Uw wanden vriendelijk, blijmoedig. Maak ze mooi. De R D-collectie bevat naast een weelde van effen- kleurige structuur-variaties, nieuwe verfijnde, stijlvolle bloemdessins, die een sfeer van persoonlijkheid om U heen scheppen. Al deze wandcnschoonheid, die zoo wonder-wonderweinig kost, is uitgevoerd in de fijne, degelijke „Fixa-Color"-kleurcn, die alleen R&D drukken kan. Vraag Uw behanger de R&D Staal boeken, Series 50, 51, 49, 48, 47 en 16 met het behang op volle rolsbreedte! Lees ook de handige Keuzewenken vooraan in de boeken. N.V. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RAIH DOODEHEEFVER Toonzalen in 19 steden des lands. Dis meel: ;Mrgt op dt S'eaV'ehnt. Lavering via Uw behanger. Tocnkamtrl Ir LeidenHooigracht 36. 7887 Verkrijgbaar bij onderstaande firma's N.V. r. OLEEF's Manufact. handel, Leiden D. GOEMAAT, Rijnsburg. 7861 3—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15