VANGE SALTS Nieuws uit de Filmwereld LEfDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 Maart 1938 Vierde Blad No. 23920 79 $ie Jaargang RECHTZAKEN DE NATUUR GAF ONS DIT NIEUWE BR0NZ0UT TER BESTRIJDING VAN RHEUMATISCHE PIJNEN GEMENGD NIEUWS Drie boerderijen in de asch gelegd alléén bij KREYMBORG HAAGSCHE RECHTBANK. Een fiets gestolen. Op 1 September werd te Nleuwveen een fiets gestolen, welke bij de kerk was neer gezet. De dader is reeds veroordeeld. Veertien dagen geleden stonden nog twee jongelie den, een 23-jarige chauffeur uit Leiden en een 23-jarige timmerman terecht, verdacht van medeplichtigheid. Beiden ontkenden toen alle schuld. De eisch luidde tegen ieder zes maanden gevangenisstraf. De chauffeur werd heden vrijgesproken, de ander tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Diefstallen te .Alphen. Een 24-jarige los-werk,man uit Alphen aan den Rijn. heeft zich schuldig gemaakt, aan een groot aantal diefstallen, waarbij de buit bestond uit konijnen, aardappelen en een rijwielbelastingmerk. Hem werd 10 maanden gevangenisstraf opgelegd, met aftrek van de preventieve hechtenis. Een 26-jarige los werkman W. heeft hem tot de genoemde diefstallen aange spoord, er aan meegeholpen en zich belast met den verkoop van de gestolen goede ren. Deze werd eveneens veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Ten slotte werd een 20-jarlge los werk man, die eveneens een gedeelte van den buil had verkocht en zelf nog een rijwiel belastingmerk had gestolen, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden. Aanrijding te Sassenhcim. Op 23 December van het vorig jaar heMt ten nachtwagenbestuurder een wielrijder, die met de fiets aan de hand, den rijks straatweg, bij Sassenheim wilde overste ken aangereden. De wielrijder werd zoo danig gewond dat hij aan de gevolgen is overleden. Wegens het veroorzaken van dood door schuld had de officier van justitie een hechtenisstraf van drie weken geëischt. De rechtbank legde hem een hechtenisstraf van twee weken op. De motorbril was beslagen. Dienzelfden ochtend heeft terecht ge staan een 23-jarige schilder, die op den RijnsburgerWeg te Oegstgeest 's avonds om ongeveer 8 uur met zijn motorrijwiel een voetganger aangereden heeft, die eenigen tijd daarna aan de gevolgen is bezweken. Het was toen regenachtig weer en het uitzicht was zeer slecht, temeer daar de motorrijder een bril droeg, welke voortdu rend geslagen was. De officier van justitie achtte verdachte schuldig en vorderde f.75 subs. 25 dagen hechtenis. Overeenkomstig dit requisitoir deed de rechtbank heden uitspraak en bepaalde tevens, dat verdachte's rijbewijs een jaar ingetrokken zou worden. Op listige wijze Belgische effecten verkocht. De rechtbank veroordeelde heden den koopman K., die op zeer listige wijze aan onnoozele burgers te Bodegraven een aan tal Belgische effecten voor veel te hoogen prijs had verkocht, tot een jaar gevange nisstraf en beval de onmiddellijke gevan genneming van verdachte. K. had zich n.l. uitgegeven als vertegen woordiger van den staat der Nederlanden en voorgewend, dat de effecten, welke hij verkocht „staats-aandeelen" waren. Inbrekers staan terecht. Een lid van de beruchtste Inbrekersfa milie te Den Haag, M. R., zou te zamen met L. J. D„ eveneens een bekende van de justitie, een inbraak hebben gepleegd in een villa aan den Langen Kerkdam te Wassenaar. Een buurman, die wist dat er dien avond niemand thuis was. had de twee mannen gezien, toen zij uit de villa kwamen, en hij herkende beide verdachten. Er waren ech ter' eenige getuigen, kennissen van ver dachten, die verklaarden dat D den ge- heelen avond in een café was geveest. De officier, mr. Rouffaert, wees erop dat liet tot nog toe nimmer gelukt is deze twee verdachten achter slot en grendel te krij- Vange Salts, het nieuwe, sinds kort ont dekte bronzout uit het dorpje Vange In Engeland, ls. één der krachtigste middelen ter bestrijding van rheumiatlsche pijnen, jicht en Ischias gebleken. Alles wat ge hebt te doen is iederen morgen Uw Vange Salts te nemen in een glas water. De werldng is eenvoudig en goed, reeds na enkele dagen zult ge vermindering Uwer pijnen consta- teeren. De kosten dezer prachtkuur kunnen voor U nimmer een beletsel zijn: f. 0.85 per groot blik, voldoende voor langen tijd. 7882 (Ingez. Med.) gen, hoewel R. reeds vijfmaal door de po litie in diverse zaken is gehoord. In verband met de reputatie, vorderde de Officier tegen elk van hen, twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Huygens, pleitte vrij spraak. Vervolgens stond terecht P. D„ die de beide vorige verdachten met een auto naar den Langen Kerkdam had gebracht en als uitkijk fungeerde, dit had hij tenminste aan de politie verklaard, doch voor de rechtbank trok hij gisteren zijn bekente nis is, Wel gaf hij toe de auto te hebben gehuurd, maar hij had het voertuig aan derden afgestaan, die de inbraak zouden plegen. Wie dat waren, kon hij niet zeggen, want die anderen hadden gedreigd hem dood te slaan, als hij hen verraadde. De Officier van Justitie, mr. Rouffaer, noemde het gedrag van verdachte „olie dom" en hield zich aan de bekentenis. Hij geeft zelf toe de auto gehuurd te hebben, welke voor het perceel, waar de inbraak gepleegd is, gesignaleerd is. Spr. eischte zes maanden gevangenis straf. Mr. Moresco pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Op denzelfden avond werden te Was senaar nog twee inbraken gepleegd en wel op den Koninginneweg en den Wittenbur- gerweg. De bedrijver daarvan werd bij de tweede inbraak op heeterdaad betrapt en bekende later ook gepoogd te hebben een dame haar handtaschje te ontrukken, wat evenwel niet gelukt is. Deze verdachte, de 23-jarige slager H. K., hoorde anderhalf jaar gevangenisstraf tegen zich eischen, waarvan tien maanden voorwaardelijk. Zijn verdedigers, mej. mr. Nieboer en mr. Winkler Prins drongen aan op een geheel voorwaardelijke straf of een gecombineerde straf met kort onvoorwaardelijk gedeelte. In dit verband moest ten slotte nog te recht staan de 25-jarige F. W. G. H die met K. mee was geweest en zooals K. als getuige mededeelde op den uitkijk had gestaan. H. ontkende dat beslist, hij was alleen mee geweest en had nog ge tracht K. er van af te houden inbraken te plegen. De Officier van Justitie achtte hem ech ter schuldig en vorderde acht maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Heyst van Romunde, wees er op. dat alleen K. een bezwarende verklaring voor H. aflegde en refereerde zich voorts aan het oordeel van de recht bank. Uitspraak in al deze zaken 31 Maart. Faillissement notaris Kluwer. Het ligt in het voornemen zoo mogelijk tegen het einde van dit jaar een eerste uitdeelingslijst te deponeeren. Voor de civiele kamer der arr. recht bank te Amsterdam ls gisteren de verifi catie vergadering gehouden in het faillis sement van oud-notaris M. Kluwer. De curator In dit faillissement, mr. J. Oppenoorth bracht verslag uit over den toestand van den boedel. Hij begon met een kort overzicht te geven van de gebeur tenissen, welke tot het faillissement heb ben geleid. Op 3 Febr. 1936 werd aan den heer Klu wer voorloopig surseance verleend. Op 4 Juni d. a. v. sprak de rechtbank het fail lissement uit. Deze uitspraak werd door het Hof vernietigd. Tenslotte was echter een faillietverklaring niet te voorkomen. De bewindvoerder vroeg deze aan, met het resultaat dat zij op 26 Mei j.l. werd uit gesproken. Het saldo in kas bedraagt thans circa f. 32.000. Hoe groot het actief zal worden, is, gezien vooral de onzekerheid omtrent de waarde van de aandeelen en winstbewij zen Ferrocal. niet te berekenen. Betreffende de passiva merkte de cu rator op. dat hij tegen de Amsterdamsche bank een procedure tot nietigverklaring der in strijd met de notariswet aangegane borgtocht verplichting heeft aangegaan. In deze wet is het aangaan van borgtochten den notaris verboden, zoodat, waar over eenkomsten, in strijd met de wet aange gaan, nietig zijn, ook deze borgtochten nietig zouden moeten zijn. Deze strijdvraag is thans door den Hoo gen Raad in dien zin beslist, dat derge lijke borgtochten wel geldig zijn. Voor den boedel was deze beslissing van groot be lang, daar het bedrag dezer in strijd met de wet aangegane verplichting bijna een half millioen bedroeg. Tijdens de surseance zijn de crediteuren met algemeene preferente vorderingen ge heel betaald. Blijkens de gedeponeerde lijs ten komen crediteuren met een speciale preferentie op voor een bedrag van f. 412.000. waarvan bij een veilige taxatie f. 390.000 niet gedekt is. Het bedrag, waarvoor erkende concur rentie crediteuren opkomen, is plus minus f. 368.000. Te zamen krijgt men aldus een concurrente schuld van f. 758.000. Crediteuren, wier vordering betwist werd, komen op voor plus minus f. 262.000. Zou de toestand mitsdien zoo blijven, als hij nu is. dan zouden concurrente credi teuren. als de betwiste vorderingen weg vallen. ongeveer 3.8 procent op hun vorde ring uitgekeerd krijgen. In het geval, dat de betwiste vorderingen toegelaten worden, komen concurrente schuldeischers op voor een totaal bedrag van ongeveer f. 1.020.000 en zouden dus circa 2.8 pCt. ontvangen. Omtrent den duur van het faillissement is geenerlei voorspelling te maken. Het ligt ln het voornemen van den curator zoo mogelijk tegen het einde van dit jaar een eerste uitdeelingslijst te deponeeren. Beleediging van een bevolkings groep. f. 25— boete geëischt tegen dr. Henri Polak De Amsterdamsche rechtbank, gepresi deerd door mr. V. G. A. Boll, behandelde gisteren een strafzaak tegen dr. Henri Polak, die zich heeft te verantwoorden ge had wegens beleediging van een volksgroep. De Amsterdamsche advocaat, mr. F. W. Meijer, voelde zich als fascist beleedigd door een kroniek van dr. Polak, opgeno men in „Het Volk" van 6 Maart. Hij diende een klacht in bij de justitie en deze stelde een vervolging in wegens beleediging van de Nederlandsche fascisten en/of de leden van de N.S.B., zijnde een tot de bevolking behoorende groep van personen. In de dagvaarding had de officier het geheele artikel opgenomen, zonder dat de leedigende zinnen apart waren opgenoemd. Op 21 October diende de zaak voor de rechtbank en mr. Mendels, optredende voor dr. Polak, bepleitte de nietigheid van de dagvaarding, omdat z. i. de verdediging onmogelijk was. doordat niet nauwkeurig was aangegeven, welke passages beleedi- gend waren. De rechtbank ging met de bezwaren van mr. Mendels mee en verklaarde de dag- vaardiging nietig. Het O.M.. waargenomen door mr. B. Kist, ging in appèl. Het Hof, De sterke slager. dat uitsluitend de nietigheid te beoordee- len kreeg, was van een andere meening dan de rechtbank en verklaarde de dag vaarding geldig. Naar het oordeel van het Hof was het bij lezing der dagvaarding voor verdachte duidelijk, welke gedeelten en welke zin sneden uit het artikel zoodanig zijn. dat zij voor een groep der bevolking beleedi- gend kunnen zijn. Dr. Polak erkende het artikel te hebben geschreven. Als eenige getuige werd thans voor de rechtbank mr. F. W. Meijer, die de klacht had ingediend, gehoord. Hij verklaarde zich als lid van de N. S. B. beleedigd te gevoe len door het bewuste artikel. Speciaal maakte hij er bezwaar tegen, dat dr. P. had geschreven, dat het fascisme een heel volk tot moordenaars maakt. Pres. (tot dr. Polak): Wat zegt u er van? Dr. Polak zeide. dat toen de verkiezin gen naderden, hij zich verplicht achtte het Nederlandsche volk te waarschuwen tegen de fascisten en wat Nederland te wachten stond, wanneer de N.S.B. macht kreeg. Ik heb niet gezegd, dat iedere N.S.B.'er een moordenaar is of morgen een moord zal plegen. Doch hij zou dit doen wanneer de leider dit beval, dit is het gevolg van het führerprinclpe. Wanneer b.v. aan deze getuige werd be volen mij dood te martelen in een concen tratiekamp, dan zou hij dat doen. Wanneer ik met mijn artikel de wet heb overtreden, spijt mij dat. Ik meende, dat het mijn plicht was op historische gronden deze be schouwing over het fascisme te schrijven en ik heb er geen spijt van, al had ik het misschien voorzichtiger kunnen doen. De Officier van justitie, mr. Kist, zeide dat men in het artikel slechts lezen kan dat de schrijver fascisten met moordenaars gelijk stelt, een andere strekking kan men aan zijn woorden niet geven. Dit ls niet de eerste maal, dat hij zich zeer kras over N. S. B. en fascisme uitlaat. Ik hoop, dat dit verandert, aldus de officier, daar wij anders strengere maatregelen zullen moe ien nemen. Bij wijze van waarschuwing eischte spr. een matige straf, n.l. een geldboete van f. 25.subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Mendels. zeide dat art. 137c W. v. S„ niet iedere beleedigende uitlating ten aanzien van een volksgroep strafbaar stelt. Het wil slechts strafbaar stellen uitlatingen, die gedaan zijn in be- leedigenden vorm. In de Memorie van Toelichting wordt als eerste vereischte gesteld, dat de uitlating objectief beleedigend moet zijn. Zakelijke critiek, hoe scherp ook. is geoorloofd. Dr. Polak heeft slechts willen signaleeren en karakteriseeren. Strafbaar is slechts een eventueele krenking ln den vorm. Men mag blijven gewagen van de 'kenmerkende slechte eigenschappen van een bevolkings groep, hoe erg die eigenschappen en nei gingen ook zijn. Ook de minister deelt deze meening die hij nogmaals tot uiting brengt ln een circulaire aan de procureurs-gene raal van 15 Aug. 1934. Na een korte re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op 31 Maart. Van de inboedels kon niets worden gered. Het vee in veiligheid gebracht. Een felle brand heeft gisteravond drie boerderijen, gelegen aan de Mid denstraat te Beesd (Betuwe) geheel in de asch gelegd. Door onbekende oorzaak is het vuur ontstaan in de boerderij van den land bouwer P. Tucker. In korten tijd stond alles in lichter laaie, waarna de vlammen, die door een krachtigen wind werden aan gewakkerd, oversloegen op de aangren zende boerderij van den landbouwer H. van der Horst. Ook hier viel tegen de vlammenzee niets te beginnen. Het woe dende element wierp zich vervolgens op de boerderij van de wed. van Buuren, welk complex eveneens verloren ging. Van de inboedels kon niets noemenswaardigs wor den gered. Het vee, dat in de stallen stond, kon evenwel tijdig worden los gemaakt en in veiligheid worden gebracht. De brandweer van Beesd was spoedig met al het beschikbare materiaal ter plaatse. Aangezien aan blusschen niet te denken viel, bepaalde zij zich tot het nat houden der omliggende perceelen. Inder daad mocht het haar gelukken verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Tegen tien uur kon tot nablussching wor den overgegaan. JONGEN VAN VRACHTAUTO GEVALLEN. In ae Bosboom Toussaintstraat te Dor drecht is gistermiddag de twaalfjarige H. Faassen van een met kalkzandsteen ge laden vrachtauto gevallen, waarop hij ter sluiks was geklommen. De jongen kwam met het hoofd onder het rechterachterwiel van de auto terecht en was op slag dood. Honderden stuks in Uw maat en honderden stuks in de kleur, die U wenscht, maar alle honderd toch iets aparts. Dat is Waarborg- kteeding. 7868 (Ingez. Med.) BRAND OP DEN O.Z. VOORBURGWAL TE AMSTERDAM. Vanmorgen te kwart voor zeven heeft een brand gewoed in perceel Oude Zijds Voorburgwal 160 te Amsterdam. De bewoner van het benedenhuis J. Lindeblad, die in een der voorvertrekken sliep, werd wakker door geknetter in het achterhuis. Hij begaf zich naar de keuken en toen hij daar een deur opende, waarachter zich de trap van de bovenverdieping van den uitbouw be vond, sloegen de vlammen hem tegemoet. Daarop ontvluchtte hij het huis en waar schuwde hij, luid roepende, voorbijgangers. Zij alarmeerden de branweer. Met drie stralen heeft deze het vuur be streden. Het mocht gelukken het vuur te beperken tot het achtergedeelte van het huis. Hier zijn vier kamertjes uitgebrand De oorzaak van den brand is onbekend. De brandschade wordt door verzekering gedekt. DE BRAND TE WAALWIJK. In verband met den brand, welke giste ren in den vroegen morgen heeft gewoed in de N V. Chroomlederfabriek „De Am- stel", v.h. firma L. S. Gompen. en waarbij de geheele fabriek is vernield, kan nog worden gemeld, dat de schade op om streeks twee millioen gulden wordt ge schat. BUITENLANDSCH GEMENGD. MILITAIRE TRACTOR VERONGELUKT DJ OOSTENRIJK. Zeven Duitsche soldaten gewond. In het district Salzburg is een artillerie- tractor van het Duitsche leger door de gladheid van een beijzelden weg geslipt en omgeslagen, waardoor zeven soldaten om het leven kwamen. ONDERSCHEIDING VOOR PAPANIN EN ZIJN METGEZELLEN. Met grooten luister zijn gisteren Papanin en zijn metgezellen van het drijvende Pool- station te Moskou ontvangen. De opperste commissie voor universitaire aangelegenheden heeft Papanin, Krenkel, Sjirsjof en Fjedorof, benoemd tot doctor in de geografische wetenschappen. „DE WEG TERUG". Een suggestieve film. Een scène uit de film In de film „De weg terug", naar het fceker.de boek van Erich Maria Remarque, die deze week hier vertoond wordt, wordt o.a. het terugtrekken van een overwonnen legermacht op suggestieve wijze geschil derd. Men krijgt een stuk beeld van de namelooze ellende na een vernietigenden krijg. Aan deze film zijn enorme voorbereidin gen voorafgegaan. Niet minder dan 2700 authentieke photo's werden door de tech nische afdeeling in studie genomen om de vele situaties historisch juist te interpre teeren. Het Interieur van den spoorweg coupé. waarin door de kopstukken van beide partijen de wapenstilstand werd ge- teekend, is zóó volmaakt weergegeven, dat men Zvlfs de plafondbeschildering onmid dellijk herkent. Wilt u nog meer cijfers? 150 tijdschrif ten uit de periode 19141918 werden let terlijk uiteen gepuzzeld. Tachtig kisten met aardewerk, verglaasde dakpannen, schilderijen en snuisterijen werden uit Duitschland geïmporteerd. Vierduizend blauwdrukken werden vervaardigd, alvo rens de z.g. „sets" vanaf een slagveld met granaattrechters en loopgraven tot een dorpje met 48 huizen toe, geconstrueerd werden. 15 kilometer prikkeldraad werd uitgezet op velden, die door een dozijn landbouw- tractors omgeploegd waren. Vijfhonderd Mausergeweren en 16 mitrailleuses spuw den een half millioen projectielen uit ten dienste van een scène, wier duur op r.et doek luttele minuten in beslag neemt en waaraan niettemin zes volle weken ge werkt is. Klosterburg, het dorpje, werd door 150 werklieden opgebouwd met be hulp van enorm hoeveelheden hout, pleisterkalk en vensterglas. En nu iets over de medewerkenden. John King en Barbara Read, Larry Blake. Ri chard Cromwell, Gene Garrick, Maurice Murphy, Noah Beery Jr., John Emery, Slim Summerville. Andy Devine, Louise Fazen- da en Etienne Girardot, zij allen zijn eerst gekozen nadat een zorgvuldige selectie op ae honderden sollicitanten was toegepast. Zoo kwam „De weg terug", een aandoen lijk. realistisch filmwerk, tot stand onder leiding van den beproefden regisseur Ja mes Whale, die op 24-jarigen leeftijd zelf vergrijsd uit de loopgravenhel terugkeerde. EEN ORKAAN WORDT VERFILMD. Imitatie van sensationeele realiteit. John Ford nam plaats in zijn regisseurs zetel en wuifde luchtig met de hand naar zijn staf. „Laat maar waaien" klonk het comman do. En waaien deed het. Het was een grootsche demonstratie van de allesver- nielende kracht van den wind, die ver toond werd. Een storm met een windsterk te van 150 mijl per uur trok aan kokospal men en parau-boomen op een klein eiland voorbij. Twaalf meter hooge golven sleurden alles mee, waar ze houvast aan konden krijgen. Mannen en vrouwen zochten steun in de boomen en anderen haastten zich naar het kerkje, dat op een kleine verhevenheid stond. Bijna dubbelgebogen worstelden ze om tegen den wind op te tomen. Eén voor eén werden de statige palmen en de reus achtige parau-boomen ontworteld, opge nomen door den wind en in een zee ge slingerd. die een bedreiging zou worden voor de grootste oceaanstoomers. Een golf, die diep uit zee kwam en groo- ter was dan alle vorige, sloeg het steenen kerkje uit elkaar en vervolgde haar weg over het eiland, de hulpelooze menschen. die hun toevlucht in het Godshuis hadden gezocht, meesleurend. Dat ls in korte woorden de geweldige climax van de nieuwe film „Orkaan", die een ongeëvenaard technisch meesterstuk vormt, dat zelfs de filmische aardbeving in „San Francisco" en andere dergelijke enorme scènes in de schaduw schijnt te stellen en op het publiek een ontstellen den indruk maakt. Het brengt ons de woede der natuur in haar vreeselijksten vorm: „de orkaan". DRIE STERREN IN „MRS. CHEYNEY'S VERDWIJNING". Het charmante tooneelstuk van Lord Lonsdale „Mrs. Cheyney's verdwijning" dat velen zich van de bekoorlijke creatie van Annie van Ees zullen herinneren), presenteert ons drie sterren, n.l. Joan Crawford in de titelrol, Robert Montgo mery en William Powell. De dialoog staat op hoog niveau. Een doorloopend „bewogen" camera zonder close-up en zander vaste verdeeling van scène tot scène, vermijdt alle tot dusverre klassieke opvattingen der film-industrie. Eens was immers de close-up de grootste uitvinding der filmkunst, waarmee de re gisseur D. W. Griffith, op wiens naam zij staat, jaren lang geheele filmwereld onschatbare diensten heeft bewezen. Maar in de multi-sterrenfilm past zij niet meer. „Mrs. Cheyney's verdwijning" is het type Hierboven van r.n.l. Joan Crawford, Wil liam Powell en Robert Montgomery in „Mrs. Cheyney's verdwijning." van de hypermoderne comedie van een Amerikaansche avonturierster, die de ge heele élite van Londen om den tuin leidt en werd reeds eerder gespeeld met Norma Shearer in de titelrol.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13