STADSNIEUWS DONDERDAG 17 MAART 1938 No. 23919 Het Leidsche Stadhuis in wording HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79 ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De rede van den Duce De Duitsche Rijksdag bijeengeroepen Dit nummer beslaat uit VIER bladen Groote lederfabriek te Waalwijk afgebrand Ontzettend familiedrama te Stratum verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sljn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 tnrxL) Het bevolkingsvraagstuk van 4 R. gaat naar Weert Ned.-Indie. Voordracht van mr. G. H. C. Hart. Op uitnocdiging van het Leidsch comité voor Indische lezingen., samengesteld uit de Senaatscommissie voor Indische voor drachten, de Indologenvereeniging, de Ver- eenigde Faculteiten van Leidsche Studen ten, de Indische Vereenlging in het Leid sche Studentencorps en het Indologisch Werkgezelsehap, heeft mr. G. H. C. Hart, oud-directeur van het Departement van Economische Zaken in het Academiege bouw een voordracht gehouden over ,.Het bevolkingsvraagstuk van Nederlandsch- Indië". Spr. herinnerde allereerst aan een arti kel van prof. mr. J. J. Schriecke, waarin deze een jaar geleden een lans brak voor bet loslaten van een ethische politiek in Ned. Indië en daarvoor in de plaats een politiek van nieuwe zakelijkheid propa geerde. Het bevolkingsprobleem van Ned.-Indië ls een van de meest urgente onzer kolo niale vraagstukken. Slagen wij, aldus spr., erin aan dit probleem in de eerstkomende jaren het hoofd te bieden, dan zal dat de welvaartsontwikkeling zeer ten goede komen; falen wij daarentegen dan ziet spr. de toekomst somber in. De regeling van een vraagstuk van zoo danige importantie als dat eener overbe volking kan men niet zonder meer aan de natuur overlaten. Spr. stelde eerst de vra gen: welken welstand acht men in het alge meen voor de bevolking het meest wen- schelijk, wanneer wordt dat evenwicht ver broken en welke middelen staan ter be schikking om het gewenschte doel te be reiken? Het antwoord op die vragen is afhankelijk van diverse subjectieve in zichten, doch anderzijds is de overbevol king dusdanig evident, dat zij zonder meer kan worden geconstateerd. Niet voor ge heel Indië, doch zeker voor Java. De ge weldige agrarische vooi uitgang zoowel van den ondernemingslandbouw als van den bevolkingslandbouw, heeft weliswaar lan gen tijd ongeveer gelijken tred gehouden met het bevolkingsaccrès. doch het is niet te verwachten, dat zulks ook in de toe komst mogelijk zal zijn. Dezelfde redenen die in het verleden pessimisten in het on gelijk stelden, doen de toekomst met on gerustheid tegemoet zien, aangezien in meerdere opzichten het technische maxi mum is bereikt. Spr. gaf hiervan meerdere voorbeelden. Het gevaar van overbevolking is wellicht 60 jaar te vroeg aan de orde gesteld, niet te ontkennen is het, dat het 200 langzamerhand accuut is geworden. Spr. behandelde vervolgens de vraag of de economische toestand op Java in die jaren verslechterd is en concludeerde tot een bevestigend antwoord, o.a. op grond van den sterk verminderden rijstinvoer. De koopkracht der Javaansche bevolking Is in algeineenen zin minimaal en een stij ging van eenig belang is niet te verwach ten. Ee bevolkingstoename van 5 millioen zie len per decennium is zonder twijfel be denkelijk te noemen, wanneer de bestaans mogelijkheden in veel geringere verhou ding toenamen. Men moet daarbij niet uit het oog verliezen, dat de oogsten in de laatste 7 jaar zeer gunstig zijn geweest. Op vel schillende plaatsen van Java (Z.- Djokja, Grissee) komt reeds ondervoeding voor. Dat er tot nu toe geen catastrophe is voorgekomen, vindt zijn oorzaken in de soberhgid der bevolking, de verstandige maatregelen der regeering, den landbouw- technischen vooruitgang en de gunstige 29 Maart a.s. vertrekt de troep. Naar wij vernemen, mag thans wel als vaststaand worden aangenomen: De eerste ploeg van de lich ting 1938 van het 4de regi ment infanterie, welke 25 Maart met groot verlof zou vertrekken, gaat als tweede bataljon voor voortgezette oefening, voor den tijd van 5Vi maand, inderdaad naar Weert en wel op Dinsdag 29 Maart a.s. Het regiment zal bij gebrek aan kazernegebouwen al daar worden onderge bracht in scholen, schuren e.d. terwijl van hier een keukenwagen wordt mee genomen. De tweede ploeg komt be gin April alhier onder de wapenen. uitkomsten der oogsten. Dit is een sombere conclusie, doch daarom behoeft zij niet ontmoedigend te zijn. De oplossing van het bevolkingsvraag stuk is naar sprekers vaste overtuiging binnen het territoir van Ned.-Indië ge legen. Als middelen daartoe noemt spr. inten- siveering van den landbouw, bevordering van de nijverheid en emigratie van Java nen naar de Buitengewesten. Ten aanzien van het tweede middel wees spr. op de groote arbeidsintensiviteit der bevolking, de geringe kapitaalsinvestatie en de groote spreiding der z.g.n. kleine nijverheid over het geheele eiland. Er voltrekt zich op Java een groote omschakeling van de ge wone huisvlijt tot kleine nijverheid, d.w.z. als hoofdbron van inkomsten en het is stellig mogelijk deze nog meer te stimu- leeren. De opname van de ontwikkelings mogelijkheid der nijverheid is evenwel be perkt en schat spr. op een bevolkingsac crès van 20.000 per jaar. Van intensieve emigratie naar de Bui tengewesten koestert spr. groote verwach tingen. mits zij met continuïteit wordt toe gepast. Met vreugde constateerde spr., dat ook de regeering daarnaar ernstig streeft. Binnen drie maanden tijds werd een op pervlakte van 1.900.000 hectare grond ge signaleerd. welke als kolonisatieterrein in Achter de houten schutting en in het inwendige van het gebouw is men thans druk bezig met het bekleedende metselwerk van het betonnen geraamte van het Leidsche Stadhuis. Bovenstaande foto is genomen in de raadszaal. De afgescheiden ruimte op den achtergrond is de perstribune. In de Italiaansche Kamer heeft de Duce gistermiddag een overzicht ge geven van het Oostenrijksche drama, waarbij hij een parallel trok tusschen de eenheid van Duitschland en die van Italië. Tijdens zijn uiteenzetting zeide hij, reeds in Juli 1937 tegenover Schusch- nigg te hebben verklaard dat de as RomeBerlijn basis was der Italiaan sche politiek en dat de onafhankelijk heid van Oostenrijk door Italië werd beschouwd als een zuiver Oostenrijk sche kwestie. Hij voegde hieraan toe dat hij Schuschnigg had medegedeeld, toen deze hem in kennis stelde van zijn plan een plebisciet te houden, dat „deze helsche machine in zijn eigen handen tot een ontploffing zou komen" Mussolini sprak voorts in levendige bewoordingen over de vriendschap tus schen Italië en Duitschland. De aan wezigheid van dit laatste land aan den Brenner maakt op Italië geen indruk. aanmerking kwam. Spr. stond hierna stil bij de beide vor men van kolonisatie, n.l. landbouw- en ar beiders-kolonisatie, waarvan de eerste naar sprekers meening het meest effectief zal blijken. Weliswaar hebben in het begin de resul taten in de Lampongsche districten tot mislukkingen geleid, doch daarvoor waren diverse oorzaken van organisatorischen aard aanwijsbaar. Men heeft daaruit lee ring getrokken en momenteel is de kolo nisatie aldaar zeer bevredigend. Voor het welslagen van landbouwkolo- nisatie zijn vier factoren van belang, te weten: geschikte terreinen, de emigratie willigheid der Javaansche bevolking, de kosten en tenslotte de bereidheid om ver schillende systemen' toe te passen en daar bij leering uit de practijk te trekken. Voor een geslaagde kolonisatie op groote schaal zijn een grondige voorbereiding en een intensieve propaganda noodzakelijk, hetgeen door de regeering in Indië ter dege wordt ingezien, blijkende ook uit haar handelingen. Aan de kolonisatie zijn groote financieele risico's verbonden, doch deze worden, vol gens spr.'s vaste overtuiging, stellig gedekt door de toekomstige voordeelen. Spr. be sloot zijn voordracht met aller belangstel ling te vragen voor de groote Indische vraagstukken en deze te leeren beschou wen als problemen van het geheele Neder- landsche volk. Officieel wordt medegedeeld: de president van den Duit- schen Rijksdag, generaal- veldmaarschalk Göring, heeft den Duitschen Rijksdag tegen Vrijdag 18 Maart a.s., (dus morgen) des avonds 8 uur bij eengeroepen. Ïl-K. STAATSPARTIJ. EERSTE BLAD Jaarvergadering der afd. Leiden. Gisteravond hield de afd Leiden der EK. Staatspartij de jaarve.gadering :n „Den Burcht", Door plotselinge verhinde ring van rar. Bolsius werd de vergadering door den heer B. Th. Wlmer geleid. Na de vergadering met den Chr. groet geopend te hebben deed spr het groote belang uitkomen van het vergaderen en hel daden stellen od die vergaderingen, ook al lijken die. in verand met het ontzaglijk groote wereldgebeuren der laatste dagen, onbelangrijk. Wij zijn verplicht mede te werken, daden te stellen ieder op de plaats waarvoor hij geroepen is. aan de verster king der politieke eenheid Het is van het grootste belang voor het vaderland en de Kerk. da. de ka'holieken één ziin. Spr. hoopte dat allen daaraan zouden blijven medewerken en da' de besp:ekingen en daden van deze vergadering vruchtbaar mogen zijn. De voorzitter deelde mede. da' prof Berg zich niet als bestuurslid beschikbaar kan stellen, daar hij waarschijnlijk binnenkort een studiereis naar Indië zal ondernemen Spr. dankte prof Berg voor de groote toe wijding waarmede hij steeds in belangrijke maten zijn medewerking in he bestuur der R.K Staatsparty heeft gegeven en wenschte hem veel geluk en vooral ook veel succes toe op zijn studiereis De bestuursverkiezingen verlieren ais volgt. Herkozen werden de vier af tredenden, dc heeren Horkx. Manders, Langeveld en Tobé. terwijl de heer P J. H van Zijl als nieuw bestuurslid werd gekozen Als afge vaardigden naar Kamer- en Statencentrale werden benoemd de heeren Manders en Lombert en als plaatsvervangende leden de heeren van der Tod en Molkenboer. De voorzitter bracht vervolgens dank aan de procagandaclub Dr Schaerman voer het belangrijke werk door bestuur en leden verricht. Na rondvraag volgde sluiting. BINNENLAND. Regeling van den steun aan de kleine tuin ders. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Bijzonderheden betreffende inkomens en vermogens van de grootere gemeenten. (Binnenland, 3e Blad). De Zwaluwen verloren te Luik met 10 van de Roode Duivels. (Sport, 3e Blad) Groote fabrieksbrand te Waalwijk. (Ie Blad). Jaarvergadering Ned. Tuindcrsbond. (Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De rede van den Duce. (3e Blad). Halifax in het Britsche Hoogerhuis. (Bui tenland, 2e Blad). Hitier te Berlijn bejubeld. (Buitenland, 2e Blad). Naar een regeling in het Pootsch-Lithau- sche conflict? (Buitenland, 2e Blad). Verklaring van den Belgischen minister Spaak. (Buitenland, 2e Blad). Barcelona doelwit van Franco's lucht macht. (3e Blad). Het anti-semietisme in Oostenrijk breidt zich uit. (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Schade nog niet te schatten. 160 arbeiders zijn werkloos geworden. Een brand van zeer grooten omvang heeft in den VTOegen morgen in korten tijd een der grootste lederfabrieken te Waalwijk geheel vernield. Door dozen brand zijn honderdzestig arbeiders werkloos geworden. Te omstreeks half vijf vanmorgen zag een nachtwaker van den particulieren nachtveiligheidsdienst, die zijn ronde maakte, rook ODstiigen uit het gedeelte van de N.V. Chrooml°derfabr:ek „De Amstel", v.h. Fa. L. S. Gomoen dat aan de Zuidzijde van het gebouwencomplex is gelegen. Onmiddellijk wekte hij den looimees- ter, die aan de voorzijde van de fabriek woont. Deze alarmeerde aanstonds de fabrieksbrandweer, die echter tegen de groote vuurzee niet veel kon beginnen. Ooi: de branchveer van Waalwijk was spoedig ter plaatse en tastte den groo ten en zich steeds uitbreidenden brand met vijf stralen aan. Dat de brandweer hier voor een moeilijke taak was ge plaatst was duidelijk. De gebouwen be slaan een oppervlakte van 100 bij 15 M. en zijn voor een deel twee en voor een deel drie verdiepingen hoog. Fel woedde het vuur in de groote voorraden leder, die extra groot waren omdat men druk arbeidde aan een g-ooten order voor het buitenland. Vanmorgen was de brand nog steeds niet gebiuscht. Alleen de machineka mer en het nathuis, welke afzonderlijk staan, zijn behouden. De fr.brick is ver- echter geheel verloren. De schade is nog niet te ramen. De directie der fabriek is in Amsterdam g"ver,:rd en van daar uit wordt steeds alles betreffende dc fabriek geregeld. Men kan ons medc- declcn dat dc fabriek t"'n b—od- en bedrijfsschade verzekerd is. Man vermoordt zijn vrouw en twee kinderen en pleegt daarna zelfmoord. Een ontzettend familiedrama, dat zich in den afgeloopen nacht heeft af- speeld in de Narcisstraat, heeft heden morgen geheel Stratum (bij Eindhoven) opgeschrikt. Op nr. 14, waar de veertigjarige fa brieksarbeider J. van E. met zijn ge zin woont, vervoegde zich vanochtend een familielid om zijn zuster even te spreken. Hij kreeg op zijn bellen geen gehoor en verschafte zich aan de ach terzijde tcegang tot het huis. Toen hij on dc slaapkamer Aan het echtpaar kwam, deed hij een vreeselijke ontdek king. Zijn zuster lag met messteken vermoord te bed. O*) den grond lag haar man, eveneens deed. De b?ide kinderen, de zeventienjarige dochter Mia en de veertienjarige zoon Wim, die nog op de ambachtsschool ging, lagen, op dezelf de wijze van het leven beroofd, op hun kamertjes. In allerijl werden een geneesheer en de politie ontboden. Men kon slechts den dcod van de vier slachtoffers vast stellen. De man moet zijn geheele ge zin vermoord hebben, om daarna de hand aan zichzelf te slaan. Naar dc motieven van het drama tast men in het duister. Nooit was er van eenig spoor van oneeinigheid inhet gezin gebleken. Van E. had steeds werk en stond als zeer oppassend bekend. Daar men hem gisternamiddag in de buurt in een ongewoon opgewonden toestand heeft aangetroffen, vermoedt men, dat de man in een vlaag van verstandsver bijstering beeft gehandeld. Het weer ten onzent zal onder invloed blijven van een Zuid westelijke luchtstrooming, be staande uit polaire koude lucht. In den nacht mag bij eenige af nemende bewolking dalende tem peratuur worden verwacht, terwijl overdag de temperatuur iets zal stijgen. Het Stadhuis-carillon. Collecte op de scholen bracht ruim f. 500.op. De op den tienden verjaardag van drn Stadhuisbrand op de diverse Leid sche scholen gehouden collecte ten bate van het Stadhuiscarillon, heeft f. 561.15 opgebracht. Op de kick (ken), welke voor dit bedrag zal izullen) worden aangekocht, zal door dén klokkengieter worden vermeld, dat de geldep werden bijeengebracht door de Leidsche schooljeugd. GOUDEN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR IGN. SMEETS. Heden viert pastoor Ign. Smeets van de H. Leonardus Parochiekerk aan den Haag- weg zijn gouden priesterjubileum. Gedurende de eerste priesterjaren was pastoor Smeets in het bisdom Roermond werkzaam, om eerst later zijn intrede te doen in de orde der Franciscanen. In 1934 kwam pater Smeets in Leiden als rector van de toen nog rectorale kerk, de hulpkerk, welke later door het stijlvolle kerkje werd vervangen; de kerk van den H. Leonardus a Portu Mauritio. Niet lang daarna werd de kerk Parochiekerk en daarmee werd pater Smeets tot pastoor be noemd. Door zijn groote beminnelijkheid ver wierf hij zich spoedig een groote sympa thie in Katholiek Leiden, terwijl de paro chianen hem hoogachten. Het jubileum zal eerst in Mei worden herdacht. Hedenmorgen werd door den Jubilaris een plechtige H. Mis opgedragen, terwijl hij hedenmiddag een druk bezochte recep tie hield.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1