STADSNIEUWS De verlenging van den eersten oefentijd Lichting 1938 blijft onder de wapenen 79sfe Jaargang WOENSDAG 16 MAART 1938 No. 23918 Hoogste landsbelang noopt er toe HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Waarheen gaat het 4de regiment infanterie? De uitbreiding der Doelenkazerne Beroep op de natie Geoefende lichting dient ter grensbeveiliging Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week -.f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mni). Naar aanleiding van het gisteravond door den minister-president bekend gemaakte regeeringsbesluit tot verlen ging van den oefentijd voor de thans onder de wapenen zijnde lichting tot elf maanden, hebben wij hedenmorgen den garnizoenscommandant, overste C. de Iongh de commandant van 4 R.I. overste H. D. Buurman,, vertoeft mo menteel met het regiment voor oefe ningen te Ede de vraag voorgelegd tot welke consequenties dit besluit voor het Leidsche garnizoen zal leiden. Overste de Iongh deelde ons mede nog geen Instructies te hebben ontvangen, zoo dat hij zich slechts kon uitspreken in per soonlijke gissingen. Hij achtte het niet onmogelijk, dat het onbereden gedeelte van 6 R.V.A., dat in Juni a-s/'zijn dienstverband zou beëindi gen. behoort fot de groepen van dienst plichtigen. waarop de door dr. Colijn aan gekondigde maatregel niet van toepassing zal zijn. Overste C. de Iongh. De groote moeilijkheid schuilt hier ter slede bij het 4de regiment infanterie, waarvan het eerste deel der lichting 1938 op 25 Maart a.s. met groot verlof zou vertrekken, waarna de tweede ploeg *egi-n April zou opkomen. De Morschpoortkazerne is er niet op be rekend om beideploegen gelijktijdig te huisvesten. Zooals wij onlangs meldden, worden op diverse plaatsen in ons land kazernes ge bouwd. welke na 1 Maart 1939 de militai ren. die in hun garnizoenen een eerste opleiding van 5Vt maand zullen hebben genoten, als tweede bataljon moeten ab- sorbeeren. Uit den aard der zaak is deze ruimte door de vervroegde toepassing der voorgenomen maatregelen thans niet be schikbaar. Waar de Morschpoortkazerne onmoge lijk allen kan bevatten en er boven dien voor twee ploegen niet voldoende instructie-personeel zou zijn, is het te verwachten aldus overste de Iongh, dat de eerste ploeg toch aan de grens wordt gedetacheerd, zooals pas het volgende jaar zou geschieden. Waarschijnlijk wordt zij dan onderge bracht in bestaande gebouwen, gedu rende den zomer wellicht in tenten kampen, of dergelijke. Waarheen dit tweede bataljon van '1 R.I. zal worden gedirigeerd, is nog evenmin zeker; van andere zijde vernamen wij, dat daar voor nog steeds Weert officieel is aan gewezen. De beslissing dienaangaande wordt eiken dag venvacht. Tenslotte vroegen wij overste de Iongh :3ar den stand van zaken aangaande de :rorgenomen uitbreiding der Doelenka- Wne. Deze plannen, aldus onze zegsman, «vinden zich in een vergevorderd stadium Jan voorbereiding. De werkzaamheden zul- ■!n wel spoedig beginnen, want de geheele verbouwing moet voor het einde van dit jaar klaar zijn. De totale kosten zullen rond f. 200.000 bedragen. Het gebouw der vroegere Coöperatieve Keuken wordt geheel verbouwd en zal worden ingericht tot regimentsbureel. Aan de singelzijde wordt een groote loods bij gebouwd, welke gelijkvloers bestemd is voor berging van materieel en op de ver dieping logies biedt voor een batterij ter sterkte van 129 man. De bestaande gebouwen, waarin momen teel drie batterijen zijn ondergebracht, behoeven er in de toekomst dan slechts plaats te bieden aan twee. Voorts zullen ook diverse zolders boven de stallen worden ingericht voor logies en zal op de cour een nieuwe keuken worden gebouwd. J. »I. VAN DER MOOLEN t. Een oprecht dierenvriend. Geheel onverwacht, na een korte onge steldheid, is in den leeftijd van 52 jaar Johannes Marinus van der Mooien heen gegaan. Vele dierenvrienden zullen daardoor diep getroffen zijn. Reeds een twintigtal jaren geleden, toen hij nog in den dienst der posterijen stond, hield hij zich bezig ln den Kinderbond liefde voor het dier te wekken. Toen hij gepensionneerd werd, kon hij zich ten volle aan zijn liefdeswerk wijden. Langen tijd is hij de drijvende kracht van de Leidsche Geitenfokveree- niging geweest. Niets was hem te veel; hij organiseerde tentoonstellingen, stalkeu- ringen, lezingen, kinderfeesten, nam zit ting in het provinciaal bestuur van de vereeniging, trok er op uit om zieke die ren te helpen en bijna steeds zoo, dat de kosten grootendeels voor zijn rekening kwamen. Hij was een door en door goed inensch. Hoe gaarne zouden vele dieren vrienden gezien hebben, dat hij. die pas met groot succes examens daarvoor had afgelegd, nog lange jaTen in den dienst der liefde voor het dier had mogen arbeiden. Hij ruste in vrede. Op uitnoodiging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologi sche Faculteiten in Nederland zal prof. sir d'Arcy Thompson uit St. Andrews een aan tal lezingen houden. Sir d'Arcy spreekt Maandag a.s. hier ter stede. De gebeurtenissen van de laatste dagen in het buitenland heb ben ook op het Nederlandsche volk een diepen indruk ge maakt, zoo begon Dr. Colijn gisteravond zijn radiorede over beide zenders. En hij vervolgde: Want al is het nu zoo, dat geen onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt, al mag men er voor danken, dat ook deze wolk voorbij dreef zonder ravage over ons werelddeel aan te richten, het is niettemin juist wat de Engelsche minister-president gisteren in het Lagerhuis getuigde, dat de jongste gebeurtenissen een effect moeten hebben, dat men thans nog wel niet met nauw keurigheid bepalen kan, maar dat toch hierop neerkomt, dat het gevoel van onzekerheid en onveiligheid in Europa in sterke mate verhoogd is. Juist is ook wat de heer Chamberlain opmerkte, dat men zich weliswaar be hoort te onthouden van haastige be sluiten en van achtelooze woorden, maar dat zulks niet mag leiden tot veronachtzaming Van de noodzakelijke voorzorgen. Het is niet voor het eerst, dat ook de Nederlandsche regeering zich ver plicht achtte om rekening te houden met de politieke spanningen om ons heen en om de voorzorgen te treffen die noodig werden geacht. Het feit, dat wij niet het geheele jaar door de beschikking hebben over geoefende militairen noopte reeds één maal nu 2 jaren geleden tot een buitengewone voorziening van tijde- lijken aard. Daarna heeft de regeering een wijziging van ons legerstelsel in overweging genomen, dat er op gericht was deze zwakke stee in ons defensie- stelsel te doen verdwijnen en in ge meen overleg met de Staten-Generaal is de wet van 21 Februari 1938 tot stand gekomen, waarbij de duur van de eerste oefening voor de Infanterie van 5'/! maand tot XI maanden werd verlengd. De aldus gewijzigde dienst plichtwet is 5 Maart j.l. in werking getreden en daardoor is de weg ge baand om het geheele jaar te kunnen beschikken over eene, zij het niet zeer sterke, voldoend geoefende troepen macht. die in staat is het eerste ver zet te bieden tegen aantasting van ons grondgebied. Tot nu toe waren er vele maanden in het jaar. dat geen enkel verzet te gen plotselinge verrassingen mogelijk was. In het licht van het zeer snelle verloop van militaire acties als thans mogelijk bleek mag zulk een toestand onder de huidige omstandigheden geen dag langer bestendigd worden. Het is daarom, dat de regeering be sloten heeft gebruik te maken van de bevoegdheid, die zij krachtens de ge wijzigde dienstplichtwet bezit, om den verlengden eersten oefentijd te doen geiden voor de lichting 1938, dus ook voor dat deel er van, dat in het begin van October 1937 voor eerste oefening onder de wapenen is gekomen. Het gevolg hiervan is derhalve, dat dat deel der lichting 1938, dat 25 Maart a.s. met groot verlof naar huis zou Zijn teruggekeerd, na dien datum onder de wapenen zal blijven. Aanvankelijk was dit de bedoeling der regering niet. Zij hoopte, om al lerlei redenen, dat zij de verlenging van den eersten oefentijd eerst zou behoeven toe te passen op de lichting 1939, waarvan het eerste deel in Oc tober as. onder de wapenen moet komen. De omstandigheden dwingen ons thans cat voornemen prijs te ge ven. De hoogste belangen van het land nopen daartoe. Voor sommigen zal dit regeeringsbesluit ongetwijfeld een te- teurstelling zijn. maar ook zij zullen begrijpen, dat de aigemeene politieke toestand niet toelaat om op-zien ko men te spelen, ook zij zullen inzien, dat het treffen van voorzorgen in de zen tijd niet mag worden nagelaten. En voor het overige ligt het in het voornemen van den minister van de fensie om met ernstige persoonlijke belangen met inbegrip van die van verwanten, zooveel als 's lands belang toelaat, ter dege rekening te houden. Ten slotte doe ik een beroep op het geheele vaderland om kracht te toonen door rustige aanvaarding van wat noodzakelijk is. En ik besluit met de bede, dat de Almachtige God ons we relddeel en daardoor ook ons vader land behoede voor een nieuw Arma geddon. (Armageddon, ontleend aan de Open baring van Johannes (16 16), waar het de plaats is van den eindstrijd tusschen de machten van het goed en het kwaad, werd vooral in Engeland gebruikt als uit drukking ter aanduiding van het gruwe lijke van den wereldoorlog. Red.) De legering van onze troepen niet gemakkelijk. Eventueel zal inkwartiering plaatsvinden. Door den plotseling genomen maat regel om den eersten oefentijd van de lichting 1938 te verlengen is het uit gesloten. dat de nieuwe lichting gelijk tijdig met de lichting, welke thans onder de wapenen is. in de bestaande kazernementen kan worden onderge bracht. Maar ook al zou zulks kunnen, dan zou dit tooh niet geschieden, omdat het legerbestuur thans in staat is de nu ge oefende oude ploeg van 1938 die einde Maart met groot veriof zou zijn ver trokken. zooveel mogelijk te bestemmen voor hetzelfde doel als waartoe de ge oefende manschappen van de lichting 1939 in het jaar 1939 zouden worden bestemd. nJ. ter verzekering van de grensbeveiliging. Daarbij doet zich thans de vraag voor hoe de kazerneering van deze manschappen zal moeten geschieden. Terwij! er alle tijd is om voor de lich ting 1939 de hiertoe noodige maat regelen voor te bereiden, is zulks thans uitgesloten en zullen thans tijdelijke maatregelen moeten worden genomen om de manschappen behoorlijk ter plaatse onder tc brengen. Voor deze tijdelijke maatregelen is, naar wij nit goede bron vernemen, de medewerking ingeroepen van de ver schillende departementen van algemeen bestuur, die plaatselijk wellicht gebou wen hebben, welke op korten termijn in gereedheid zouden kunnen worden gebracht. Voor zoover dit nog niet vol ledig kan geschieden, zal tijdelijk met inkwartiering worden volstaan. De bedoeling is, dat omstreeks 28 Maart de troepen naar de verschillende plaatsen zullen vertrekken, omdat met I April de nieuwe ploeg onder de wa penen komt en de kazernes dan zullen moeten zijn ontruimd. DE „LUISTERVINKEN" ALS „ZANGVINKEN". Geslaagde A.V.R.O.-zangavond. reeds in vele plaatsen van ons ,?et k geweest, verzamelde Ja- jlamel Sisteravond ook hier en wel in de Stadszaal, een schare Leidsche luister vinken om met hen een aantal liederen in te studeeren, die later op den avond met succes zijn uitgezonden. Hoezeer Jacob Hamel er den slag van heeft, om in korten rijd, zelfs onbekende liederen, als ,Ken Hollandsche Jongen" en „Jan Vrooüjk" goed te doen zingen, is wel overtuigend gebleken. Met een gezellig praatje, even voordoen en verschillende juiste aanwijzingen gin gen de liederen er al spoedig als „koek" in en het was een lust om te zien en te hooren, hoe enthousiast men zijn best deed. De proef op de som was wel de uitste kende zang, dien de Leidenaars door den aether deden hooren en waarvan de luis teraars stellig genoten zullen hebben. Vóór de pauze hadden zich op verzoek van Jacob Hamel eenige „solisten" opge geven, waarvan er vier het podium betra den. Ook hun succesvolle prestaties zijn met belangstelling aangehoord. Een har telijk applaus is hun belooning geweest! Ook is hun een stoffelijk blijk van waar deering aangeboden. De dames ontvingen een toiietgarnituur. de heeren een sigaren aansteker. Het zal voor hen een eigen aardige gewaarwording geweest zijn, voor het eerst voor de microfoon te mogen op treden. De voortvarende en bezielende dirigent Jacob Hamel dankte de Leidsche zang- vinken van harte voor hun kranige pres taties, daarbij den nadruk leggend op het feit. dat het hem zoo getroffen heeft, dat de Nederlandsche uitspraak door de Lei denaars zoo goed verzorgd was. Volgens hem was dit een extra compliment waard. De voorzitter der A.V.R.O., de heer De Clercq, heeft bij den aanvang het doel van avonden als deze uiteengezet: de zang- lust wordt er door opgewekt en het cul- tureele peil van den massazang er door bevorderd. Met genoegen hebben wij persoonlijk geconstateerd niet. welk een bevattelijk begrip door de Leidenaars is gezongen en hoe goed de vr'oolijke liederen uit hun monden klonken. Het was een voor zang- lustigen allergenoeglijkste avond! UNITAS STUDIOSORUM LUGDUNO BATAVA. De Senaat der Unitas Studiosorum Lug- duno Batava heeft zich voor het jaar 1938-1939 als volgt samengesteld: H. Versloot, rector; mej. J. H. W. Koop man, ab-actis; L. P. Walburgh Schmidt, fiscus; A. Staverman, assessor I; C. Stolk, assessor n. BINNENLAND. De lichting 1938 blijft onder de wapenen. <le Blad). De Hooge Raad bestaat op 1 Juni honderd jaar. Binnenland, 3e Blad). Wat de Vereeniging voor den Effectenhan del doet voor de belangen der fondsen houders. (Financiën, 2e Blad). BUITENLAND. Hitier onverwachts uit Weenen vertrok ken. Hedenmiddag triumftocht in Berlijn. (Ie Blad). De Britsch-Italiaansche besprekingen wor den voortgezet. (Buitenland, le Blad). Frankrijk garandeert het verdrag met Tsjecho-Slowakije. Pressie op Enge land. (Buitenland, le Blad). De doodvonnissen in sovjet-Rusland vol trokken. Nieuwe processen te wachten (Buitenland, le Blad). Spanning tusschen Polen en Lithauen. (Buitenland, le Blad). De vroegere Oostenrijksche minister Fey pleegt zelfmoord (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Het koudefront over Schotland en Ierland zal naar onze omge ving doordringen en bniïg weer meebrengen. Tengevolge van de iets toenemende windkracht zal de nachtelijke temperatuur iets hooger worden, voor overdag is echter wat kouder weer te ver wachten. Ver in het Westen neemt op den Oceaan de depres sie-activiteit steeds toe, zoodat ook de verdere vooruitzichten vrij ongunstig zijn. Geseind hedenmorgen aan alle posten: „Weest. op uw hoede" MILITARIA. Achtentachtig reserve-luitenants der infanterie komen heden in werkelijken dienst met de bedoeling dat zij, na een met gunstigen uitslag bekroonden theoretischen cursus, in den rang van eerste-luitenant in het midden van 1939 overgaan naar het korps beroepsofficieren. In afwachting van den aanvang van dien cursus, zullen zij dienst doen teneinde zich dan practisch )e bekwamen voor de hun wachtende taak. Bij het 4e regiment infanterie komen; res. eerste-luitenant C L. Jongenburger, res. tweede-luitenants W. F. ten'Boske, H. G. Hagens, N. M. Fuld, resp. van 18 R I 21 R.I., 9 R.I. en 4 R.I. De reserve tweede luitenants J. A. van Kessel en E M van Ooijen, beiden van 4 R.I. komen respectievelijk bij het regiment STenadiers en bij het 10de regiment infan terie. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld: „Over bloedstol- ling en eiwitspreiding", de heer G. J. van Lookeren Campagne, geboren te 's-Graven- hage. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter K, de heeren J. E. Boeke (Oegstgeest) en E. Th. G. Elton (Wassenaar): idem letter D, de heer D. Combée (Den Haag). Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter i, de heer A. Brouwer (Leiden).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1