Impressies uit Oostenrijk Chamberlain veroordeelt de Duitsche methoden in Oostenrijk 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 15 Maart 1938 Derde Blad No. 23917 Luchtaanvallen KRUSCHEN SALTS Sleutels is 2 de klasse kampioen Onzekerheid en onveiligheid in Europa verhoogd Alles wordt Duitsch met Brandbommen Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. FINANCIEN De Engelsche bewapening wordt verder uitgebreid. Bij de opening in het Engelsche Lager huis van de debatten over de buitenland- sche politiek heeft minister-president Chamberlain verklaard, na de jongste Duitsch-Oostenrijksche gebeurtenissen de revue te hebben laten passeeren, dat Ha lifax op 10 Maart von Ribbentrop heeft ontmoet en dezen ernstig heeft gewaar schuwd voor den toestand In Oostenrijk en wat hem toescheen de politiek der Duitsche regeering te zijn, waarbij hij hem in het bijzonder wees op de zeer groote beteekenis, welke de Britsche re geering hecht aan alle maatregelen, wel ke worden genomen om te verzekeren, dat de volksstemming zal worden ten uitvoer gelegd zonder inmenging of intimidatie. Op 11 Maart, laat in den avond, heeft dc Britsche ambassadeur te Berlijn krachtig bij de Duitsche regeering ge protesteerd tegen het opnieuw gebruik maken van geweld gesteund op kracht, tegen een onafhankelijken staat met het doel een toestand te scheppen, welke onvereenigbaar is met zijn na tionale onafhankelijkheid. Vroeger op denzelfden dag, aldus vervolgde Cham berlain, heb ik zelf krachtige stap pen in denzelfden zin gedaan bij von Ribbentrop, met wien lord Halifax dien dag eveneens nog twee gesprekken heeft gehad. Chamberlain las vervolgens het antwoord der Duitsche regeering voor, vervat in een schrijven aan den Britschen ambassadeur te Berlijn, waarin von Neurath zeide: „In naam der rijksregeering moet ik verkla ren dat de Britsche regeering niet het recht heeft de rol van beschermer van de Ocvstenrljksche onafhankelijkheid op te eischen. Tijdens de diplomatieke bespre kingen over de Oostenrjjksche kwestie, heeft de Rijksregeering de Britsche regee ring nimmer in twijfel gelaten, dat de vorm der betrekkingen tusschen het Rijk en Oostenrijk slechts beschouwd kan wor den als een Interne Duitsche aangelegen heid van het Duitsche volk, waarmede derde mogendheden zich niet hebben te bemoeien. Op grond hiervan moest de Duitsche regeering reeds van tevoren het proest, dat ingediend was door de Britsche regee ring verwerpen als ontoelaatbaar, zelfs al was het slechts voorwaardelijk." Von Neurath beschreef in zijn brief als volkomen verzinsel de bewering, dat een ultimatum was gesteld, waarin de aan stelling geëischt werd van een nieuwen kanselier in overeenstemming met Duit sche voorstellen, daar anders een binnen rukken van Duitsche troepen onder oogen zou moeten worden gezien. Voorts legde het schrijven van von Neurath er, den nadruk op, dat het zenden van troepen uit Duitschland het eerst te berde is ge bracht door een Oostenrijksch verzoek en dat, staande tegenover het rechtstreeks dreigende gevaar van bloedigen burger oorlog in Oostenrijk, de Duitsche regee ring besloot aan dit beroep gevolg te ge ven. Het schrijven besloot met te zeggen, dat gevaarlijke consequenties in het spel zouden kunnen komen, wanneer een po ging gedaan werd door een derde partij, ln strijd met de vreedzame bedoelingen cn wettige doeleinden van Duitschland, om op de ontwikkeling van den toestand in Oostenrijk een invloed uit te oefenen, welke niet vereenigbaar is met het recht van het Oostenrijksche volk op zelfbe schikking. Na dit schrijven van von Neurath ging Chamberlain voort: „Ik moet terstond de verklaring van von Neurath weerleggen als zou de Britsche regeering niet het recht hebben om zich te interesseeren voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Het belang van de Britsche regeering in deze kwestie kan op geen enkel houdbaar motief ontkend worden. In de eerste plaats zijn Groot Brittannië en Oostenrijk beide leden van den Volkenbond en hebben beide, gelijk ook de Duitsche regeering, verdragen onderteekend, welke bepaalden, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk onvervreemdbaar was, tenzij met goedkeu ring van den Volkenbondsraad. Nog geheel hiervan afgezien moet de Britsche regeering r<Uijd geïnteres seerd zijn in de gebeurtenissen in Midden-Europa". Veroordeeling der methode. Het lijkt ons toe, dat dc methoden, die tijdens den geheeien duur van deze gebeurtenissen toegepast zijn, een ern stige vercordeeiing noodig maken en dat zij een diepen schok hebben toe gebracht aan allen, die belast zijn met het behoud van den Europeeschen vrede. Hieruit volgt, aldus Chamber lain, dat hetgeen gebeurd is, niet kon nalaten een nadceligen invloed uit te oefenen op de hoop der Britsche re geering op opheffing der misverstan den tusschen de naties en op een be vordering van dc internationale sa menwerking. Verhouding tot Tsjecho-SIowdkijc. Mij is medegedeeld, zoo ging Chamber lain voort, dat Goering op 11 Maart de algemeene verzekering heeft gegeven aan den Tsjecho-Slowaakschen gezant te Ber lijn, dat de Duitsche regeering krachtig zal streven naar een verbetering der be trekkingen tusschen Duitschland en Tsje- cho-Slowakije. In het bijzonder deelde Goering op 12 Maart den Tsjecho-Slo waakschen gezant mede, dat de Duitsche troepen, die Oostenrijk binnendrongen, de strengste orders hadden gekregen min stens vijftien kilometer van de Tsjechische grens verwijderd te blijven. Denzelfden dag ontving de Tsjechische gezant te Berlijn van von Neurath de ver zekering, dat Duitschland zichzelf gebon den acht door de Duitsch-Tsjecho-Slo- waaksche arbitrage-conventie van October 1925. Terugkeerende tot het Britsche stand punt ten opzichte van Oostenrijk zeide Chamberlain „Wij waren gehouden de Fransche en Itaiiaansche regeeringen te raadplegen in geval een actie werd ondernomen, welke de Oostenrijksche onafhankelijkheid en integriteit betrof. Wij hebben onze ver plichtingen tot raadpleging zoowel met de Fransche als de Itaiiaansche regeeringen ten volle uitgevoerd en ons onmiddellijk tot haar gewend, toen de Oostenrijksche onafhankelijkheid bedreigd leek door de recente gebeurtenissen. Als gevolg van deze raadpleging richtte de Fransche re geering een gelijk protest aan Berlijn. Van de Itaiiaansche regeering ontvin gen wij geen volledige uiteenzetting harer opvattingen, ofschoon haar houding met groote nauwkeurigheid gedefinieerd is in de verklaring, die namens de Itaiiaansche regeering in de dagbladen van heden wordt gepubliceerd. Chamberlain vervolgde met te zeg gen, dat het een hard feit is, dat niets deze actie van Duitschland kon tegen houden; tenzij wij en anderen met ons bereid waren geweld te gebruiken. Ik stel mij voor, dat, al naar een ieders temperament de gebeurtenissen in on zen geest thans spijt of verdriet en misschien verontwaardiging (toejui chingen) wekken. Deze gebeurtenissen kunnen door de Britsche regeering niet met onver schilligheid en gelijkmoedigheid wor den beschouwd. Zij zullen een effect hebben dat nog niet kan worden af gemeten. De onmiddellijke resultaten zullen zijn dat het gevoel van onze kerheid en onveiligheid in Europa wordt verhoogd. Wij moeten den nieuwen toestand helder, maar met een koel oordeel zien en met het vertrouwen, dat wij ge steund zullen worden wanneer wij vragen, dat niemand, welke ook zijn particuliere opvattingen mogen zijn, zichzelf zal beschouwen als staande buiten welke uitbreiding ook der na tionale inspanningen, die kunnen wor den geëischt. (Toejuichingen). Ten slotte sprak Chamberlain nog over het Britsche defensieprogram. WIJ heb ben altijd duidelijk gemaakt, zeide hij, dat het een buigzaam program is en dat van tijd tot tijd zou moeten worden herzien in het licht van elke ontwikkeling ln den internationalen toestand. Bijgevolg hadden wij besloten tot een nieuwe herziening over te gaan en te zijner tijd zullen wij bekend ma ken, welke verdere stappen wij nood zakelijk kunnen vinden. De debatten. Nadat Chamberlain zijn rede had uit gesproken, nam Attlee, de leider der L'a- bouroppositie, het woord. Hij zeide, dat de ontplooiing van het geweld kwam juist op het oogenblik, dat de Britsche regeering vriendschappelijke besprekingen voerde met de Duitsche regeering. Deze gebeur tenis heeft naar het schijnt, het kaarten huis ineengeslagen, dat de eerste minis ter bezig was op te bouwen. Tegenover deze schending van Oostenrijk behoort ons antwoord te zijn; terug naar den Volkenbond, terug naar de heerschappij van het recht, aangezien dit de weg is naar de handhaving van den vrede. Een verdere verwording van den toestand toe te staan, beteekent den oorlog onvermij delijk maken. De leider der liberale oppositie, Sinclair, verklaarde: dit is niet de gelegenheid voor een partij-redevoering. Oostenrijk is geroofd door een leger van tienduizenden, begeleid door tweehonderd bommenwer pers. Den eersten minister is medegedeeld, dat deze troepenzending slechts ontstaan is uit een verzoek van den nieuwen Oos- tenrijkschen kanselier. Niemand zal in staat zijn dit te aanvaarden. Deze troe penbewegingen zijn ondernomen ondanks de duidelijke beloften, die Hitier gegeven heeft aan Schuschnigg, volgens welke de onafhankelijkheid van Oostenrijk zou wor den geëerbiedigd. Laten wij ons de verklarmg van Hitler na de bezetting van het Rijnland herin neren, toen hij zeide, dat er geen ver rassingen meer zouden komen. War.r,eer wij de waarde overwegen van de Duitsche verzekeringen aan Tsjecho-Slowakije, moe ten wij er aan denken, dat de verzekerin gen aan Oostenrijk gemakkelijk ln den wind zijn geslagen. Natuurlijk moeten wij herbewapenen, maar een herbewapening alleen is niet voldoende. Wanneer wij niet tegen de agressie alle krachten der mogelijke slachtoffers kunnen aaneensluiten, zullen zij één voor één opgeofferd wor- Junghnns klokken, de volmaakt accurate tijdmeters en tevens verreweg de mooiste. Tal van aparte, fraai gestyleerdc modellen, voor elk interieur. Met wondermooien gongslag. Jungbans, het voorname merk! 7693 (Ingez. Med.) den, totdat het onze beurt wordt en wij zonder vrienden en alleen staan. Na Sinclair voerde Churchill het woord. Hij zeide o.m.: de politiek, welke binnen een redelijk korten tijd door Groot Brit tannië moet worden uitgesproken, moet duidelijk en nauwkeurig zijn. Er staat slechts één keus open. De tegenstand zal hard zijn, maar toch ben ik er van over tuigd en de rede van Chamberlain be vestigt dit voor mij dat de regeering zal besluiten tot tegenstand tegen aanma tigend inbreuk maken en dat het Lager huis zeker haar zal steunen in het stre ven naar behoud van den vrede in Europa en, wanneer hij niet kan worden behou den, in het streven naar het behoud van de vrijheid der naties. Rede van Butler. Butler, de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, heeft in ant woord gezegd, dat door middel van den Britschen ambassadeur te Berlijn stappen zijn gedaan inzake het terug trekken van de troepen uit Oosten rijk en ten aanzien van de Katholie ken, Joden en socialisten in Oosten rijk. De Britsche regeering heeft ver nomen, dat het Duitsche leger terug getrokken zal worden nadat de nor male toestand zal zijn hersteld. De Britsche regeering heeft verder stap pen gedaan inzake het inlijven van de Oostenrijksche troepen bij het Duitsche leger en de regeering hoopt, dat de verzekeringen, welke zij heeft ontvangen, zullen worden uitgevoerd. Ten aanzien van de stappen inzake de Joden. Katholieken en socialisten heeft de Britsche regeering de verze kering gekregen, dat alles zal worden gedaan tot matiging. Het toepassen van geweld is niet moge lijk. Uit besprekingen, welke met vrienden van den Volkenbond zijn gevoerd, is ge bleken, dat men eenstemmig van oordeel is, dat het voorleggen van de Oostenrijk sche kwestie aan den bond noch een rea listische oplossing zou brengen, noch een bevredigend resultaat zou hebben, doch alleen zou leiden tot een ietwat vernede rende positie. Vervolgens, doelende op de woorden van Chamberlain, zeide de onderstaats-secre taris, dat de Britsche regeering niet voor nemens is een vorm van dienstplicht in te voeren. Wat betreft de Britsche politiek in Mid den Europa zeide Butler, dat de jongste verklaring van sir John Simon van 21 Februari van dit jaar, inzake de verplich tingen van de Britsche regeering ten aan zien van Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije de verplichtingen zijn van ieder lid van den bond ten aanzien van een ander lid. „Ik kan vanavond niet verder hier over spreken", zeide Butler tenslotte, en hij wees erop, dat in Engeland een strooming bestaat de gebeurtenissen te bezien van een nationaal standpunt en dat men gereed is tot een veree- nigd nationaal optreden, wanneer dit noodig zou zijn. Tenslotte stemde het huis eensgezind in met de houding van de regeering en werd het debat gesloten. (Van onzen specialen verslaggever). Weenen, Maandagavond per telefoon. Als bij tooverslag is Weenen's aanzien veranderd. De specifieke „Wienerlsche Gemüt lichkelt" wijkt voor de „Gründlich- keit" van het Duitsche systeem dat aan stonds in zijn vollen omvang in gang is gezet. Men kent in het Duitschland van thans nu eenmaal geen halve maatregelen Zooals gezegd, nog immer stroomen Duit sche troepen Weenen binnen en dat men voorbereid wilde zijn op letterlijk alles, moge blijken uit het ontelbare aantal vrachtwagens, beladen met brood en stroo, alles in den stijl van de beproefde strategie. Een der groote problemen is natuurlijk de valuta geweest voor de tienduizenden soldaten het zullen er zonder overdrij ving thans wel meerdere honderdduizenden zijn die thans met Rijksmarken het land van den Schilling zijn binnengetrokken. Zij moesten eten, drinken, prentbriefkaarten versturen en postzegels koopen. Doch aan stonds wer per radio de wisselkoers be kend gemaakt: 1 RM. iReichsmarki is Schilling 1.35. En blijkbaar werd voor de en de officieele mededeeling bij voorbeeld, I politietroepen een andere koers vastge- dat de Weensche politie niet meer van den i steld. want ik hoorde een pootige Schupo Wist U, dat bij de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge- heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand ie blusschen Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potiewijd, Boerhaavelaan 37, Leiden. gummiwapenstok gebruik zal maken, is er, alhoewel slechts maar gedeeltelijk, een juiste weergave van, en zooals vandaag bij Hitler's intocht, voorloopig als decor be doeld. Streng gedisciplineerde Schupo's hebben de taak van de politie reeds over genomen en de bezetting van vandaag ver schilde hemelsbreed van die van Zondag, toen in Weenen de generale repetitie maar zonder den hoofdrolspeler gehou den werd. De charmante jovialiteit der Ween sche agenten, die niet weinig aan po pulariteit hebben gewonnen sedert zij gisteren in de overvalwagens een plaatsje aan het publiek hadden aan geboden, om Weenen in feestroes te zien, heeft vandaar plaats gemaakt voor het strenge optreden van de Duit sche ordebewaarders, volgens het beproefde schema, en beteuterd ston den de Oostenrijksche politiemannen achter de afzetting, gaven zich een air nog van bedrijvigheid, maar tracht ten zich in werkelijkheid zelve een goed plaatsje te bemachtigen om iets te zien van het schouwspel, waarbij zij vroeger zeker vooraan hadden moeten staan. Zoo is de tendenz van heden, nu de practijk zal moeten uitwijzen, welke koers wijzigingen Hitler's demarches zullen heb ben voor het volk, dat gisteren nog Oos tenrijksch was. „Er zullen nog wel heel wat veranderin gen moeten plaatsvinden", zei mij van daag een hooggeplaatst ambtenaar, die niet onder stoelen of banken stak, dat de hooge functies en leidende posities van stonde af aan reeds door de Duitschers zijn bezet. En de weinige bezadigden, die reeds door de feestroes hebben heengekeken. trekken de schouders op, wanneer men daarover met hen praat en zij kijken zonder teveel durf naar de Schupo's. Het enthousiasme der massa domi neert ontegenzeggelijk en daar zal men niet makkelijk bovenuit kunnen komen. Een schouwspel als dat van vanavond voor Hitler's hotel, waarbij men spreekkoren aanhief, verwekt bij de meesten juist datgene, wat men met „begeestering" aanduidt, een uitdruk king, die hier thans op veler lippen ligt. De Duitsche machthebbers overheerschen in alle opzichten: Duitsche Schupo's rege len het verkeer, Duitsche militairen hadden de wachten betrokken, de halls der groote hotels zijn nog slechts bedrijvige mobili- satiebureaux en de gasten in deze hotels wachten alleen nog maar op het consigne, plaats te maken voor de militaire overheid, want nog immer groeien de Duitsche troepencontingenten in de ex-Oostenrijk- sche hoofdstad. Blijkbaar niet zonder genoegen heeft Oostenrijk zich weten aan te passen aan de enorme vraag naar hakenkruisvlaggen. De legerauto's brachten die tenminste uit Duitschland vandaag mee. Heden werden in verband met Hitler's komst met groote propaganda-auto's papieren vaantjes onder de bevolking uitgedeeld. Een zonderling schouwspel bood de krioelende menschen- menigte om deze auto's op de historische Ballhausplatz, waar de dragers van haken kruizen nog maar kortgeleden werden ge arresteerd. overtuigend beweren, dat één RM. twéé Schilling waard was, volgens zijn instruc ties, waaraan men zich maar had te hou den. Voor de eigenaars van etablissementen is het er niet makkelijker op geworden. Im mers, zulk een verscheidenheid in unifor men verlevendigden het stadsbeeld van daag, dat men niet meer weet, of men met een stafmuzikant, een tramconducteur, met iemand der Stormtroepen of een' ambte naar der Gemeentelijke Diensten te maken had. En vaak zelfs niet of men met Oosten rijkers, dan wel met Duitschers te doen had. Zoo men officieel thans nog van eenig verschil spreken moge, veel is al veranderd in het oude Weenen, maar de humor is zeker de stad nog niet uitgejaagd. In een der groote restaurants vroeg de kellner be leefd, of een der gasten uitheemsche of Oostenrijksche kaas prefereerde, en gevat merkte een der aanzittenden met den vin ger dreigend in de hoogte geheven op: „junger Mann. österreiche Kase gibt's nicht mehrEen sprekend voorbeeld van Weensche luchthartigheid, die opper vlakkig zou doen vermoeden, dat men geen zorgen kent. Maar misschien Is het ook wel de berusting, het gelaten toezien bij alles wat er thans gebeurt. Er worden met koortsachtige haast overal nieuwe telefoonlijnen aangelegd om de ver schillende, als uit den grond gesproten legerbureaux met elkaar te verbinden. Op de reusachtige bureaux verdringt zich het pubiek voor de toonbank om inlichtingen, want vele vreemdelingen willen naar huis. De schaarsche berichten, die door particu liere telefoongesprekken naar hier zijn overgebracht, zijn alaxmeerend genoeg. Een zekere ongerustheid heeft zich van de vreemdelingen meester gemaakt. Velen immers, ook onder de Oostenrijkers, heb ben het gevoel, dat het einde der verras singen reeds nog niet in zicht is. Er wordt wel in een ongekend tempo geschiedenis gemaakt, hier in Oostenrijk. Onwillekeurig wekken Hitler's methoden gedachten- associaties. Vandaag passeerde hij Schön- brünn, het historische milieu, dat namen als die van Napoleon en Metternich weer doet herleven. Intusschen heeft half Weenen vacantie. De scholen en andere onderwijsinrichtin gen zullen vandaag gesloten blijven en zij zullen dat morgen ook nog welzijn. De win kels en bedrijven mochten vandaag tot niet langer dan 12 uur geopend zijn. en men verwacht niet anders, dat morgen en wel licht de volgende dagen deze orde wordt herhaald. Begrijpelijkerwijze zijn de tele fooncentrales overbelast. Maar de Ween sche Messe blijft onbezocht. Wie heeft er hier nu nog tijd voor zaken? En zoo leeft Weenen voorloopig nog voort in de roes van een feeststemming, terwijl de Duitsche autoriteiten confereeren en verder werken, onderhandelen en ingrijpen, organiseeren en wetten opstellen, kortom, een land en volk pasklaar maken voor het nieuwe regime, (Nadruk verboden). De zes minerale zouten in Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig ainemen om tenslotte geheel te verdwijnen. stralende gezomoheid voor i cent per dac 7696 (Ingez. Med.) BANK ASSOCIATIE. Voorloopige uitkeering van 100 pCt. van de preferente aandcelen en van 20 pCt. op de gewone aandeelen. De liquidateur van de Bank-Associatie deelt mede. dat hij voornemens is een uitkeering by voorbaat te doen van 100 pCt. aan houders van preferente aandeelen en van 20 pCt. aan hou ders van gewone aandeelen. Volgens het plan van uitkeering bedragen de baten f. 6.611,000, waarvan af ga'at f. 527,000 voor crediteuren; blijft over f. 6.084,000. Voor uitkeering van 100 pCt. op de pref. aandeelen is f. 4.000.000 noodig en van 20 pCt. op de ge wone aandeelen f. 762,300. Hierna blijft er nog een saldo van f. 1.321.700. „N.R.Crt." Het elftal van Sleutels I, dat Zaterdag het kampioenschap behaalde van de 2e klasse A der Zatefdagmiddagcompetitie. Knielend van l.n.r, C. Harteveld. J. v. Koperen, W. Kuit, staande: W, van Rosse, D. van Putten. D. Amoldus, J. Hocks, P. Sloos A. Spierenburg, J. Schouten en W. Brugman,

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9