LEIDSCH DAGBLAD - Tweede B!ad Dinsdag 15 Maart 1938 NAGEKOMEN BERICHTEN S m i Gemeenteraad Oegstgeest Eupen wil Anschluss. SPORT t Uit de Rijnstreek Verhooging der ge meen te fonds belasting Uit de Omstreken ,De straatverlichting. BINNENLAND. N V. NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGEN- FABRIEK FOKKER. Slntdividrnd 17 procent. In de heden te Amsterdam gehouden vergadering van den raad van commissa rissen van de N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek Fokker ls besloten aan de binnenkort te houden algemeene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1937 een slo.dlvldend van 17 procent od de gewone aandoelen lilt t,e keeren. BUITENLAND. Volgens te Brussel ontvangen berich ten zouden zich gisteravond te Eupen politieke incidenten hebben voorge daan. Leden van een zweefvliegclub hebben in de straten der stad betoogd ten gunste van den Anschluss. Even later zou een aantal andere jongelui door de stad zijn getrokken en Dult- sche nationaal-socialistische liederen gezongen hebben. Volgens de ontvangen berichten heelt de politie terstond de betoogers uiteenge dreven en vier vreemdelingen gearresteerd wier identitel nog niet bekend is. Den geheelen nacht hebben patrouilles gendarmes de stad doorkruist. MORGEN DEBAT IN HET ENGELSOHE HOOGERHUIS. Morgen zal in het Engelsche Hoogerhuls een debat worden gehouden over een mo tie van Lord Snell, den leider der Labour- oppositle, waarin de aandacht gevestigd wordt op den toestand, die door de jongste gebeurtenissen in Oostenrijk ls geschapen. VOETBAL CRYSTAL PALACE—YOORL. NEDERL. ELFTAL. Het voorloopig Nederlandsch elftal speelt op Woensdagmiddag 23 Maart te Rotterdam een oefenwedstrijd tegen Crystal Palace, een vereenlging uit de Engelsche derde divisie Zuid. Na deze ontmoeting zal de ploeg, welke Ne derland 3 April te Antwerpen zal vertegen woordigen tegen België, worden samengesteld. L.P.S.V.C.G.W. Donderdagmiddag te halfvier speelt op het terrein aan den Zoeterw. Singel L.P.S.V I tegen een C.G.W.-combinatie. Deze wedstrijd wordt als afscheidswedstrijd beschouwd voor wacht meester v. Well, die overgeplaatst ls. BILJARTEN. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN „POORT VAN CLEEF". Iste aldecllng. Wilhelmlna (Den Haag)—Poort van Cleel I. A. Bakker (H.) 104 104 10 31 10.40 B. Teegelaar (.L.) 335 150 10 79 15.— J. Bakker 107 40 14 23 2.85 B. de Roo 160 160 14 72 11.42 F. Hal 66 32 30 5 1 06 W. Karstens .(res.) 13'2 132 30 17 4.40 A. v. Wassum 64 64 g2 9 2.90 W. Karstens 1«2 101 22 16 4.59 WUhelmlna I won dus met 115 car. 2<ie afdeeling. Vrieridenkr. I (Haarlem)Poort v. Cleef II. A. PhiUppo (H.) 152 152 30 32 5.06 O. Teegelaar (L.) 80 70 30 14 2.32 H Roeier Sr70 70 25 16 2.80 A Waller 61 30 36 8 1.56 tt. Roeier Jr64 64 1£ 14 4.27 H. v. d. Berg 5'4 18 15 4 1.20 G. Terreehorst 57 57 25 9 2.28 W. Dool 47 46 25 10 1.84 Vriendenkring won met 69 car. L. U. T. O. (Lissei—Port van Cleef H. A. Berk iLlsse) Jac. Faas L. Verhoeven A- v. Velzen 82 5> 80 27 lp 2.14 80 27 12 2.96 80 64 36 16 1.68 40 40 38 7 1.05 TB 7 1.87 35 X 8 3.50 76 69 9 M 2.30 47 47 30 9 1.56 L.H.T.O. verloor met 96 oar. afdeeling. Zandvoort HPoort v. Cleêf Hl. C. v. d. Mey (Z.) 67 67 R. v. d. Berg (L.) 54 99 J Kronenberg 62 59 p Gorden 40 40 H- Reisch V 37 C- v. Valderen 40 96 Jac. Spcicr B- v. d. Berg r. Zindvoort won met 5 car. 34 V81 1.43 1.43 0.97 1.08 1.05 0.77 0.70 L.U.T.O. VI—Poort van Cleef III. v. Dijk (Lisse) 66 66 35 10 1.60 "v.d.Berg (Lelden) 54 42 35 7 1.20 v. d. Ven 54 46 39 6 1.23 p Gordijn 4o 40 39 4 1.02 J v. Dijk 55 55 30 6 1.83 c v. Valderen 40 26 30 3 0.86 Pr v. Dijk 54 53 M 7 1.60 8 v. d. Berg 25 25 33 5 0.75 L.U.T.O. VI won met 19 car. ALPHEN. Jaarvergadering C. H. Jongerengroep. De C. H. Jongerengroep hield haar 8e jaarvergadering ln het gebouw ..Jonathan". De vergadering werd op gebruikelijke wijze geopend. In zijn openingswoord schetste de voorz., de heer A. Kroon, de belangrijk ste gebeurtenissen voor de afd. van het af- geloopen Jaar. Uit de hierna volgende Jaar verslagen van secretaris en penningmees ter bleek, dat het ledental vrijwel stabiel is gebleven en het afgeloopen jaar met een batig saldo kon worden gesloten. De aftr. bestuursleden mej. B. Vermeulen en de heer D. Rijswijk, werden met alg. st. herkozen. Besloten werd a.s. Donderdag per autobus naar Voorschoten te gaan tot bijwoning van de daar door de C. H. Jongerengroep te houden openbare vergadering. Het verdere van den avond werd gevuld met muziek, zang, declamatie, enz. Chr. Besturenbond. Onder leiding van den heer C. Koren hield de Chr. Besturenbond zijn 21ste Jaar vergadering in Concordia. Uit het verslag van den sscr., den heer W. Geerlof, bleek dat 11 organisaties met 576 leden aange sloten zijn. De rekening van den penning meester, den heer A. Groeneveld. sloot in ontvangst en uitgaaf op f. 287.14 De heer Jac. van Noort bracht verslag uit van de studieclub en „Hulp in Nood". Dit laatsrte fonds ontving totaal f. 1260.—. Het verslag van het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten" werd uitgebracht door den heer D. Arlman. Een bedrag van f.284.89 werd afgedragen. De heer Koren werd met alg. st. tot voorz. herkozen. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: GUsbertha. d. van A. Viele en P. A. Grlekspoor Cornells, z. van Th. Duiker en j. Spek Jacoba Clasina, d. van J. B. K. Vermey en J, Mleremet. WOUBRUGGE. Verbetering der begraafplaats? Het. gemeentebestuur overweegt een ver andering van de Indeeling van de alg. be- graafotaats. De thans bestaande Indeeling in klassen en graven voldoet niet geheel aan de bestaande verordening. Een groot bezwaar van de huldinge Indeellng ls. dat men bü het begraven steeds moet loopen over bestaande gitaven. Dit bezwaar kan worden weggenomen door het aantal paden te vermeerderen, terwijl een meer syste matische verdeeding der graven bereikt kan worden De oppervlakte wordt dan wel kleiner, doch dit verlies kan wegvallen door het begraven van drie lijken fn een graf Tevens zal dan het geheel der begraaf- plaats eenigermaae sierlijiker aangekleed worden door meer grasvelden aan te leg gen, In dien de raad aan de gevoteerde bedragen sanctie verleent, zal de in 1934 aangelegde begraafplaats binnenkort „af" KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. HM. de Koningin heeft agn de heeren O. van Bameveld en H. Vermeulen, ar beiders op de landgoederen van H M. de Koningin gelegen onder Wassenaar en Voorschoten toegekend de bronzen eere- medallle van de Huisorde van Oranje, wegens 25-jarigen koninklijken dienst. HAARLEMMERMEER. Jaarvergadering Ned. Onderwijzers genootschap. In de te Hoofddorp in de Beurs gehou den jaarvergadering van de afd. Haar lemmermeer van het Ned. Onderwijzers genootschap, werd de voorzitter, de heer P. Wagenmakers als bestuurslid herkozen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat een verbetering van de vacantle- regellng op Initiatief der afdeeling tot stand ls gekomen en dat met gunstig resultaat werd bekroond het tot den ge meenteraad van Haarlemmermeer gerichte verzoek om te besluiten tot stichting van een openbare school ln Badhoevedorp. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester werden ln de beste orde be vonden en sloot met een batig saldo, waar aan een nuttige bestemming zal worden gegeven ln het belang van de vereenlging. Met een enkel woord werd nog gememo reerd. dat de aangewende pogingen om te komen tot de stichting van een school voor buitengewoon onderwijs in deze gemeente, met kracht worden voortgezet. Afkoop der schoolvergoedingen. BÜ vaststelling van de L.O. wet 1920 ls in art. 205. een regeling getroffen, volgens welke de gemeenten met Ingang van 1 Januari 1922 een Jaarlijksche z.g. gebrulks- vergoedfng verschüldlgd zijn aan de bij zondere schoolbesturen voor de gebouwen, terreinen en meubelen van de destijds be staande bijzondere lagere en u.l.o. scholen. Deze jaarlijksche vergoeding bedroeg een zeker percentage van de geschatte waarde; An deze gemeente werd Jaarlijks betaald Tb214%> van f. 424.225.en 5.319°/» van 'f. 46.000.derhalve totaal f. 28.298.53 per jaar. Het verschuldigde percentage is vastge steld in de jaren 1921 en 1922, toen de ren testandaard hoog was en beteekende, toen in latere jaren de rentestandaard aanmer kelijk daalde, een zwaren druk op het ge meentelijk budget. Binnen den bij de wet gestelden termijn kwamen verzoeken om krachtens het ge wijzigde artikel 205 der L.O. wet een uit- keering ineens beschikbaar te stellen, in met betrekking tot de volgende scholen, waarvoor de geschatte waarde was vastge steld als achter leder schoolbestuur is aan gegeven: 1. Geref. school, Schoolstr., Nieuw- Vennep f. 20.000; 2. Geref. school. Sloterweg Nieuw-Vennep f. 64.000.—; 3 Hervormde school, Nieuv.'-Vennep f 72.000.4. Chr. school, Hoofddorp f. 22.008.5. Chr. School Aalsmeerderweg f. 10.649; 6. Chr. school. Badhoevedorp f. 1.038.7. R.K. Jongens school, Hoofddorp f. 37.0008. R.K. Meis jesschool, Hoofddorp f. 19.000 9. R.K. Jon gensschool, Nieuw-Vennep f. 92.600.—1U De gemeenteraad van Oegstgeest kwam gisteravond voltallig in openbare vergade- ring bijeen. De notulen werden vastge steld. Bij de ingekomen stukken, die alle voor kennisgeving werden aangenomen, was een beslissing van Ged. Staten waarbij het beroep, ingesteld door den inspecteur voor de volkshuisvesting tegen het be sluit van den raad. om niet over te gaan tot onbewoonbaarvcrklaring van de wo ningen de Rijsjes 1. 2 en 3 en Oegst- geesterweg 12 t/m 24, gegrond is verklaard en deze perceelen alsnog onbewoonbaar zijn verklaard. In de vorige raadsvergadering vroeg de heer Kruizinga of het niet mogelijk was voor werkloozen gasbons beschikbaar te stellen. Thans deelden B. en W. mede, dat met de Lichtfabriek te Leiden een rege ling is getroffen, waardoor de werkloozen tegen f. 0.25 een bon kunr.en koopen ter voldoening van de kwitantie bij deze fa- 1 briek. Straatverlichting. Zooals reeds eerder door ons is gemeld, ls door 86 inwoners een request bij den raad Ingediend waarin gewezen wordt op „den meer dan treurigen toestand" waar in de straatverlichting zich bevindt en waarin om verbetering dier verlichting wordt gevraagd. Waar requestranten ver onderstellen. dat met het oog op den moeilijken toestand der gemeentefinanciën 1 aan de verlichting zelve op het oogenblik niets kan worden veranderd, raden zij den raad aan de hoornen in de onmiddellijke nabijheid der lantaarns te laten verwij deren of in ieder geval zoodanig te laten snoeien, dat niet alle licht wordt tegen gehouden. Tenslotte wordt in het request gezegd: De duisternis waarin Oegstgeest 's avonds gehuld is, ls zeker voor velen een beletsel zich in deze gemeente te vestigen. Op verzoek van B. en W. Is door den gemeente-architect, den heer Rietveld, over dit request een rapport uitgebracht, waaraan wij het volgende ointleenen: Voor zoover uit de onder het request geplaatste handteekeningen valt op te ma ken wonen de onderteekenaars in onge veer alle lanen en parken. Hoewel niet ontkend kan worden, dat J op meerdere plaatsen de gasverlichting onvoldoende is. is het meer een gevolg van een te gering aantal lantaarns, dan van de aanwezige beplanting. In de parken zijn thans maar eenige lanen of gedeelten van lar.en waarin de beplanting mede oorzaak is van onvol doende verlichting. Dit zijn de Prins Hen driklaan; de De KempBhaerstraat (gedeel telijk). de Julianalaan (gedeeltelijk) en den Terweeweg, waarin de'afstand tus- schen de lantaarns veel te groot is. Volgens den gemeentearchitect is het zeer overdreven om te spreken van „den meer dan treurigen toestand" van de ver lichting. Ook is het den gemeente-architect niet geheel duidelijk wat door omhakken of snoeien van boomen kan worden verbe terd. In verreweg de meeste lanen is de be planting zoo jong, dat geen hinder voor de verlichting aanwezig is. In andere la nen ls de beplanting gehalveerd (Nassau- laan), of zijn de boomen sterk gesnoeid «Koninginnelaani. Verder wordt er door- ioopende aandacht aan geschonken, dat lichtbenemende takken worden weggeno men. Er is echter een grens. In lanen met zwaar hout beplant, waarin bovendien zeer weinig lantaarns staan, zouden onge veer alle boomen omgehakt moeten wor den, om een betere verlichting te krijgen. Tot zoover het advies van den heer Rietveld. B. en ,W. sluiten zich hierbij ge heel aan en voegen er o.m. nog het vol gende aan toe: Er bestaan twee mogelijk heden om de verlichting te verbeteren De eerste is verbetering van de straat verlichting. Het aanbrengen van electrl- sche verlichting vordert een kapitaalsuit gave "">n f. 40.000. behalve de jaarlijksche kosten; bijplaatsing van gaslantaarns een kapitaalsuitgave van f. 5300 en ongeveer f.1700 aan jaarlijksche meerkosten, dat is gekapitaliseerd f. 56000. Aan geen van beide verbeteringen, die trouwens in lanen als b.v. de Prins Hen driklaan nog geen afdoende verbeteringen zouden zijn, kan thans worden gedacht. De tweede mogelijkheid is het rooien van laanboomen. Wij nemen aan, dat de Raad met ons van meening zal zijn, dat hiervan even min sprake kan zijn. Door een dergelijken maatregel zouden 't aanzien en de schoonheid der gemeente ir. hooge mate worden geschaad. Na er op gewezen te hebben, dat het onmogelijk is, vooral gedurende zomer maanden, alle boomen zoodanig te snoeien dat de lantaarns hun licht naar alle zij den vrij kunnen uitstralen, komen B. en W. tot de volgende conclusie: 1. De verlichting in de parken is niet voldoende, maar van een meer dan treurigen toestand kan niet wor den gesproken. 2. In leder geval is met het om hakken van de laanboomen een ver betering van deze verlichting te duur gekocht 3. Aan een afdoende verbetering, aangenomen dat die zou kunnen wor den verkregen zonder of met het kap pen der laanboomen kan thans om financieele redenen niet worden ge dacht. 4. Aan requestranten zou dit kun nen worden bericht, onder mededee- ling, dat de doelmatige snoeiing van de boomen teneinde onderschepping van licht tot een minimum te beper ken de voortdurende aandacht van het gemeentebestuur behoudt, en dat het gemeentebestuur het op prijs zal stellen, door het publiek op bepaalde ernstige gevallen van lichtonder- schepping te worden opmerkzaam ge maakt. Voorzooveel mogelijk kan dan aan die verzoeken worden gevolg ge geven. Waarmede B. en W. met hun ervaring omtrent dergelijke verzoeken vanzelfsprekend niet willen zeggen dat aan -alle wenschen zal kunnen worden tegemoet gekomen. Ook de raad bleek zich met het stand punt van B. en W. te kunnen vereenigen. De heer Slmon Thomas verzocht er spe ciaal op te willen letten dat de koppen der lantaarns niet achter takken of bla deren schuil gaan. De heer Kruizinga wees er op, dat ln de gaslantaarns de vlam te hoog zit. waardoor schaduwvlakken ontstaan. De voorz. antwoordde hem, dat het verande ren der lantaarns eveneens zeer veel geld zou kosten. Belastingverhooging. zéoals bekend heeft men de gemeente- fcegrooting 1938 slechts sluitend kunnen maken door belastingverhooging (38 op centen op de hoofdsom der vermogens belasting en 15 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting) en door te beschikken over f 12.000 uit de reserve. Tegen dit laatste hebben Ged. Staten echter be zwaar gemaakt. Daar de Kroon, gezien eea enkele weken geleden genomen beslissing, zich op hetzelfde standpunt stelt als Ged. Staten, zijn B en W. van meening. dat aan dit bezwaar tegemoet moet worden gekomen Voor den dienst 1938 moet dus nog een bedrag van f. 12 000 gevonden worden. De gemeente heeft nog de volgende mo gelijkheden van belastingheffing: a. Invoering van een straatbelasting (2 °/o van de belastbare opbrengst, is voldoende): b Verhooging van het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasiing van 55 (waarop dit aantal bit de begrooting werd bepaald) tot 70. hetgeen voor 1938'een bate geeft, van 2/3 x f 1200 x 15 is f. 12.000. Nu het aantal opcenten op de personeele be lasting boven 150 is gestegen wordt goed- gek&uid. dat het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting tot ten hoogste 75 wordt opgevoerd c. Verhooging van het aantal opcenten op de personeele belasting van 163 (waarop dit aantal bij de begrooting werd bepaald) tot 183. hetgeen in 1938 een meerdere op brengst geeft van f. 11 800 d. Een combinatie van de onder b en c genoemde mogelijkheden. In hun prae-advies zeggen B. en W. de voorkeur te geven aan de Invoering van een straatbelasting Ook bil de behandeling der gemeentebegrooting adviseerden B en W een straatbelasting tn te voeren, doch de raad gaf de voorkeur aan verhooging der vermogens- en gemeentefondsbelasting. In zijn toelichting zelde de voorzitter nog het met Ged. Staten niet eens te zijn. dat het thans nog niet de tijd is om de re serves. die toch voor moeilijke jaren zijn gemaakt, aan te spreken. Verschillende raadsleden bleken voor de invoering van een nieuwe belasting (de straa.belasting) niets te voelen. Zij oor deelden. verhooging van een bes'aande belasting juister, daar zij vreesden, dat men in de toekomst gemakkelijker zal be sluiten tot verlaging dan tot algeheele afschaffing van een belasting. De heer v. d Post, wilde bij de Kroon ln beroep gaan. terwijl de heer Kruizmea nogmaals pleitte voor het progressiever maken der belastingen Tenslotte diende de heer Katten- busch een voorstel in om de opcenten op de gemeentefondsbelasting met 15 te verhoogen (van 50 tot 70). Dit voorstel werd aangenomen met 103 stemmen. (Tegen 'de beide wet houders en de heer v. d. Post). Besloten werd de oude school en de voor malige onderwijzerswoning aan den Hooge Morschwee publiek te verkoonen. B. en W. werden gemachtigd kasgeld- leeningen aan te gaan tot ten hoogste f. 50 000 tegen een rente, met inbegrip van provisie, van ten hoogste 1 boven het promesse-disconto der Nederlandsche Bank. Deze machtiging werd verleend voor de periode 1 Mei31 December 1938 De voorschotten aan de bliz. scholen werden als volgt vastgesteld: Voor de school Rhijngeesterstraatweg 49 met een gemiddeld aantal leerlingen van 277'/i op f.2775: voor de school Endegeesterstraatweg 3 met een gemiddeld aantal leerlingen van 132 op f. 1320; voor de school H. Morschweg 101 met een gemiddeld aan al leerlingen van 1111/4 op f. 1112.50: voor de school „Duinzicht" met een ge middeld aantal leerlingen van 61 op f. 610 verminderd met het vertnoedelijk bedrag der opbrengst van de schoolgelden ad f 20 op f 590. Do zijn verzoek werd aan het bestuur van de bijz. lagere school aan den Endegeester straatweg f. 252.48 beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van leermiddelen. Een aantal comp.abiliteitsbesluiten wer den. nadat aan den heer v. d. Post enkele Inlichtingen waren gegeven, goedgekeurd. Bti de rondvraag werden geen belangrijke zaken ter sprake gebracht. R.K. Meisjesschool, Nieuw-Vennep f. 22.000; 11. R.K. school. Spaarnwouderweg f. 52.250; totaal f.412.545; (no. 8 en 10 zijn z.g. „inge bouwde" scholen). Het college van B. en W. is thans bereid den gemeenteraad het voorstel tot afkoop te doen en stelt daarom voor op de ver zoeken tot het geven van een uitkeering ineens van de besturen der hiervoor sub 1 t/m. 7, 9 en 11 genoemde scholen gunstig te beschikken, met bepaling, dat de uitbeta ling zoodra mogelijk zal geschieden en hen te machtigen voorbereidende onderhande lingen te voeren voor het sluiten van een geldleening ad f. 297.236. af te lossen op annuïteitsbasis in 24 Jaren. Wat de R.K meisjesschool te Hoofddorp en te Nieuw-Vennep betreft zal voor deze scholen de vergoeding vanaf 1 Januari 1936 op 5°/o blijven bepaald. Naar een totaal ka pitaal ad f. 90480. bedraagt deze vergoe ding jaarlijks f.4524. KATWIJK AAN 2E-E. Veel sollicitanten! Na het sluiten van de inzending der stukken is het totaal aantal sollicitanten naar de vacante betrekking van onderwij zer aan de Herv. School, hoofd de heer A. den Dikken gestegen tot 270, waarvan 2 sollicitanten hun sollicitatie hebben inge trokken J. J. B., soldaat bij het 2de reg. veld artillerie te Den Haag deed bij de politie aangifte van het feit, dat, toen hij gister middag op den Boulevard per rijwiel reed, hij door stoelende jongens omver werd ge gooid, waardoor de vooras van zijn rijwiel werd verbogen. Na een nieuw voorwiel te hebben ge leend, kon hij zijn fietstocht vervolgen. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Klaas Pieter, z. van Jan de Best en Alida Bosman. Overleden: Jacob van Egmond. 71 jaar; Ma- rius van Vliet. 3 mnd., z. van Willem van Vliet en Maria van Wierlngen. Ondertrouwd; Hendrik v. d. Vijver, 26 Jaar en Martljntje de Bruijn, 21 Jaar; Gerrit van Egmond. 23 Jaar en Adriana de MoojJ, 23 jaar. Adrlanus den Heyer. 33 jaar en Alida de Ko ning. 28 jaar. Getrouwd" Adrlanus Schoneveld, 20 jaar en Franclna van Iterson, 20 Jaar. VOORSCHOTEN. Oudste ingezetene overleden. De oudste ingezetene, Mej. Wed. T. Tak kenPopma, ls ten huize van den heer C. Bolle, alhier, in den leeftijd van bijna 99 jaren overleden De begrafenis zal plaats hebben Woensdag a.s. op de Ned. Herv. Begraafplaats. Aanrijding. Nabij de Zilverfabriek heeft een aanrij ding plaats gehad, die gelukkig nog goed ls afgeloopen. De 14-j. J. M. stak met haar rijwiel een overpad van de trambaan aan den Leid- sclieweg over toen zij kwam te vallen. Van de halte Zilverfabriëk was juist een blauwe tram vertrokken en niettegen staande de bestuurder uit alle macht rem de. kon hij een aanrijding niet meer voor komen. Het meisje was op haar rijwiel ge vallen en werd, hierop liggende, door de baanschuiver voortgeduwd. Het meisje werd ln de tram opgenomen en naar een dokter ter plaatse vervoerd. Zij had verschillende schaafwonden aan handen en hoofd en waarschijnlijk een beschadiging van de borstribben bekomen. Van deskundige zijde verzoekt men ons er op te wijzen, dat onbevoegden van slacht offers van siraatongevallen af moeten Érllj - ven. Inplaats van hulp te verleenen, ver ergert men onwetend vaak den toestand tot schade, soms blijvende, van den pa tiënt Er is nagenoeg overal deskundige, althans geoefende eerste hulpverleening te verkrijgen, en men verleent de beste hulp aan het slachtoffer met niet te verplaatsen, op te tillen of te vervoeren. Gevaarlijk sleepen. Gistermiddag was de 17-J. H. J. de J. uit Amsterdam per rijwiel op weg naar een werkkamp in de omgeving van Rotterdam. Hij liet zich sleepen door een vrachtauto en is in de nabijheid van Rhljnhoff te Oegst geest geslipt, waardoor hij kwam te vallen en waarschijnlijk nog is aangereden. Inplaats van hulp af te wachten heeft men het jongmensch. dat zeer ernstig ge wond bleek te zijn bij onderzoek, no een j melkauto geladen en naar een E.H.B.O.- post op den Rijndijk in Voorschoten ver- jvoerd. Dr. M. v. d. Stoel heeft het slacht offer de eerste hul pverleend. dat zeer ern stige schaafwonden aan handen en hoofd en een bekkenfractuur had bekomen. Hij ls per ziekenauto naar het Ac. Zie kenhuis te Lelden overgebracht. Ook in dit geval heeft men den patiënt veel meer schade en pijn berokkend dan noodzakelijk was geweest. WARMOND. Uitvaart van wijten den heer A. C. M. Sikking. Hedenmorgen om halfnegen vond in de Parochiekerk van den H. Mathias de uit vaart dienst plaats voor de zielerust van den heer A. C. M. Sikking die j.l. Zater dagmorgen te Oegstgeest door een auto werd gedoodDe H. Mis van Requiem werd opgedragen door den heer A. J. Oudejans. pastoor dier parochie. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Om ongeveer 10 uur vond op het R.K. Kerkhof achter de kerk de begrafenis plaats. De beaarding werd eveneens verricht door den heer A. J. Oudejans. Een tweetal kransen dekte de kist. „Ga nou een stap achteruit Jaap. da» kan ik zien, of het kapje aardig staat!" J—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7